eToys - en to vi translation catalogue (36 entries)

en: PhonePad
vi: Vùng Điện Thoại

en: A device for dialing by tone.
vi: Một thiết bị để quay số điện thoại theo âm.

en: Multimedia
vi: Đa phương tiện

en: dial to...
vi: quay số...

en: Phone number?
vi: Số điện thoại ?

en: You should adjust 'cut off level' to find range well.
vi: Bạn nên điều chỉnh « mức giới hạn » để tìm giỏi phạm vi.

en: FFT size (currently
vi: Kích cỡ FFT (hiện thời

en: Sampling rate (currently
vi: Tỷ lệ lấy mẫu (hiện thời

en: WorldStethoscope
vi: Ống nghe thế giới

en: A device for analyzing phenomena as sounds
vi: Một thiết bị để phân tích hiện tượng dưới dạng âm thanh

en: Menu
vi: Trình đơn

en: Start
vi: Chạy

en: Stop
vi: Dừng

en: calibration
vi: định chuẩn

en: cut off level
vi: mức giới hạn

en: Data
vi: Dữ liệu

en: Signal
vi: Tín hiệu

en: Sonogram
vi: Sóng âm

en: Spectrum
vi: Phổ

en: hide adjustments
vi: ẩn cách điều chỉnh

en: show adjustments
vi: hiện cách điều chỉnh

en: AC
vi: Điện chính

en: Bias
vi: Lệch

en: add a graph...
vi: thêm đồ thị...

en: data
vi: dữ liệu

en: set FFT size
vi: lập kích cỡ FFT

en: set sampling rate
vi: lập tần số làm mẫu

en: signal
vi: tín hiệu

en: sonogram
vi: sóng âm

en: spectrum
vi: phổ

en: On
vi: Bật

en: range finder mode
vi: chế độ tìm phạm vi

en: sort by frequency
vi: sắp xếp theo tần số

en: sort by level
vi: sắp xếp theo cấp

en: AC
vi: Điện chính

en: DC
vi: Dòng điện một chiều
