eToys - en to vi translation catalogue (67 entries)

en: accept (s)
vi: chấp nhận (s)

en: cancel (l)
vi: thôi (l)

en: copy (c)
vi: chép (c)

en: cut (x)
vi: cắt (x)

en: debug it
vi: gỡ lỗi

en: do again (j)
vi: làm lại (j)

en: do it (d)
vi: làm đi (d)

en: explore it (I)
vi: xem lại (I)

en: find again (g)
vi: tìm lại (g)

en: find...(f)
vi: tìm...(f)

en: inspect it (i)
vi: xem lại (i)

en: more...
vi: xem thêm...

en: paste (v)
vi: dán (v)

en: paste...
vi: dán...

en: print it (p)
vi: in ấn (p)

en: set search string (h)
vi: lập chuỗi tìm kiếm (h)

en: show bytecodes
vi: hiện mã byte

en: undo (z)
vi: hủy bước (z)

en: browse it (b)
vi: duyệt (b)

en: change sets with it
vi: thay đổi tập hợp

en: choose language
vi: chọn ngôn ngữ

en: class comments with it
vi: phân loại ghi chú

en: class names containing it
vi: phân loại tên chứa

en: definition of word
vi: định nghĩa từ

en: explain
vi: giải thích

en: file it in (G)
vi: lưu dạng tập tin vào {G}

en: implementors of it (m)
vi: hàm thực hiện (m)

en: method source with it
vi: nguồn phương pháp có

en: method strings with it (E)
vi: chuỗi phương pháp có (E)

en: pretty print
vi: in xinh

en: pretty print with color
vi: in xinh với màu sắc

en: printer setup
vi: thiết lập máy in

en: recognizer (r)
vi: hàm nhận diện (r)

en: references to it (N)
vi: tham chiếu đến (N)

en: save contents to file...
vi: lưu nội dung vào tập tin...

en: selectors containing it (W)
vi: bộ chọn chứa (W)

en: send contents to printer
vi: gửi nội dung cho máy in

en: senders of it (n)
vi: bộ gửi (n)

en: set alignment...
vi: chỉnh canh...

en: set font... (k)
vi: đặt phông... (k)

en: set style... (K)
vi: đặt kiểu... (K)

en: spawn (o)
vi: tạo và thực hiện (o)

en: special menu...
vi: trình đơn đặc biệt...

en: tiles from it
vi: gạch lát từ nó

en: translate it
vi: dịch nó

en: verify spelling of word
vi: thẩm tra từ chính tả đúng

en: centered
vi: ở giữa

en: justified
vi: căn đều 2 bên

en: left flush
vi: đúng bên trái

en: right flush
vi: đúng bên phải

en: bold
vi: đậm

en: italic
vi: nghiêng

en: narrow
vi: hẹp

en: normal
vi: bình thường

en: struck out
vi: gạch xoá

en: underlined
vi: gạch chân

en: Comparison to Clipboard
vi: So với bảng nháp

en: Exact match
vi: Trùng

en: Find what?
vi: Tìm gì?

en: nothing to save.
vi: không có gì cần lưu.

en: nothing to print.
vi: không có gì cần in.

en: Save changes before quitting?
vi: Lưu thay đổi trước khi thoát ?

en: Choose a display depth
    (it is currently {1})
vi: Đặt độ sâu trình bày
    (giá trị hiện thời {1})

en: File name?
vi: Tên tập tin ?

en: Caution! This method may have been
    changed elsewhere since you started
    editing it here.  Accept anyway?
vi: Cảnh báo : phương pháp này có thể bị thay đổi
    ở nơi khác kể từ bạn bắt đầu chỉnh sửa ở đây.
    Vẫn chấp nhận ?

en: Sorry that name is already used
vi: Tiếc là tên đó đang được dùng

en: Changes have not been saved.
    Is it OK to cancel those changes?
vi: Chưa lưu một vài thay đổi.
    Bạn có muốn thôi các thay đổi này không?
