eToys - en to vi translation catalogue (730 entries)

en: border color...
vi: màu viền...

en: border width...
vi: độ rộng viền...

en: update from original
vi: cập nhật từ mục gốc

en: This is the frame of an embedded project. Click on the colored boxes:
    blue - expand or reduce
    yellow - app view
    red - factory view
    cyan - full view
    white - enter the project completely
vi: Đây là khung của một dự án nhúng. Nhấn vào hộp tô màu :
     • xanh		phóng to hay thu nhỏ
     • vàng		ô xem ứng dụng
     • đỏ		ô xem chế tạo
     • xanh lông mòng	ô xem đầy đủ
     • trắng		vào dự án một cách hoàn toàn.

en: Event Recorder
vi: Bộ thu sự kiện

en: Lets you record and play back interactions
vi: Cho phép bạn thu và phát lại sự tương tác

en: add journal file
vi: thêm tập tin nhật ký

en: add voice controls
vi: thêm điều khiển giọng nói

en: Caption for this button?
vi: Phụ đề cho nút này ?

en: play
vi: phát

en: Tape to read
vi: Băng cần đoc

en: {1} events reduced to {2}
vi: {1} sự kiện bị giảm thành {2}

en: Tape to write
vi: Băng cần ghi

en: accept
vi: chấp nhận

en: background color
vi: màu nền

en: file out
vi: tập tin ra

en: fill
vi: tô đầy

en: inspect
vi: xem xét

en: magnification
vi: phóng to

en: pen color
vi: màu vết bút

en: pen size
vi: kích cỡ bút

en: revert
vi: hoàn nguyên

en: selection...
vi: vùng chọn...

en: tools...
vi: công cụ...

en: Empty!
vi: Trống !

en: not found
vi: không tìm thấy

en: Type name or fragment:
vi: Gõ tên hay đoạn:

en: sorry that conflicts with
    the name of another
    entry in this dictionary
vi: tiếc là nó xung đột với
    tên của một mục nhập khác
    trong từ điển này

en: Prev
vi: Lùi

en: a tool for discarding objects
vi: một công cụ để hủy đối tượng

en: To remove an object, drop it on any trash can. To view, and maybe retrieve, items that have been thrown away, double-click on any trash-can.  Things are retained in the trash-can if the "preserveTrash" preference is set, otherwise they are purged immediately
vi: Để gỡ bỏ một đối tượng nào đó, thả nó vào sọt rác nào. Để xem, và có thể lấy lại mục bị bỏ, nhấn đôi vảo sọt rác nào. Điều bị bỏ còn lại trong sọt rác nếu tuỳ chọn « bảo tồn sọt rác » (preserveTrash) được bật, không thì nó bị tẩy ngay lập tức.

en: hide page controls
vi: ẩn điều khiển trang

en: show page controls
vi: hiện điều khiển trang

en: book...
vi: sách...

en: Add a new page after this one
vi: Phụ thêm trang sau đây

en: Click here to get a menu of options for this book.
vi: Bấm đây để thấy trình đơn các tuỳ chọn về cuốn sách này.

en: Delete this page
vi: Xoá trang này

en: Fewer controls
vi: Ít điều khiển

en: Final page
vi: Trang cuối

en: First page
vi: Trang đầu

en: Next page
vi: Trang tiếp

en: Previous page
vi: Trang trước

en: page controls at top
vi: điều khiển trang ở đầu

en: page controls short
vi: điều khiển trang ngắn

en: More controls
vi: Nhiều điều khiển

en: view pages full-screen
vi: xem trang trên toàn màn hình

en: page controls visible
vi: hiện điều khiển trang

en: This book is already open in some project
vi: Cuộn sách được mở trong một dự án khác

en: Multimedia
vi: Đa phương tiện

en: Multi-page structures
vi: Cấu trúc đa trang

en: Book may be open in some other project
vi: Cuộn sách có thể được mở trong một dự án khác

en: Can only load a single morph
    into an mvc project via this mechanism.
vi: Chỉ có thể nạp một bộ biến thái riêng lẻ
    vào một dự án MVC dùng cơ chế này.

en: A button that takes you to the next page
vi: Cái nút cho bạn nhảy tới trang kế tiếp

en: A button that takes you to the previous page
vi: Cái nút cho bạn nhảy về trang trước

en: A multi-paged structure
vi: Cấu trúc đa trang

en: NextPage
vi: TrangTiếp

en: PreviousPage
vi: TrangTrước

en: load as book
vi: nạp dạng sách

en: open as bookmorph
vi: mở dạng bộ biến thái sách

en:  objects vanished in this process.
vi:  đối tượng đã biến mất trong tiến trình này

en: advanced...
vi: cấp cao...

en: Choose a color to assign as the background color for all of this book's pages
vi: Chọn màu cần gán là màu nền của mọi trang trong cuốn sách này

en: clear new-page template
vi: xoá sạch mẫu trang mới

en: exit full screen
vi: ra toàn màn hình

en: Make all the pages of this book be the same size as the page currently showing.
vi: Làm cho các trang khác của cuốn sách này có cùng một kích cỡ với trang này.

en: make a thread of projects in this book
vi: tạo một nhánh chứa các dự án trong cuốn sách này

en: make all pages the same size as this page
vi: làm mọi trang có kích cỡ trùng

en: make this the template for new pages
vi: trang này làm mẫu cho các trang mới

en: paste book page
vi: dán trang sách

en: set background color for all pages
vi: đặt màu nền cho mọi trang

en: show full screen
vi: hiện toàn màn hình

en: uncache page sorter
vi: xoá vùng nhớ tạm sắp xếp trang

en: clear new-page prototype
vi: xoá sạch nguyên mẫu trang mới

en: copy page url to clipboard
vi: chép URL trang sang bảng nháp

en: delete this page
vi: xoá trang này

en: fewer page controls
vi: ít điều khiển trang

en: goto page
vi: tới trang

en: insert a page
vi: chèn trang

en: keep in one file
vi: giữ trong cùng một tập tin

en: next page
vi: trang tiếp

en: previous page
vi: trang trước

en: reload all from server
vi: nạp lại tất cả từ máy phục vụ

en: revert this page
vi: hoàn nguyên trang này

en: save as new-page prototype
vi: lưu dạng nguyên mẫu trang mới

en: search for text
vi: tìm đoạn văn

en: send all pages to server
vi: gửi mọi trang cho máy phục vụ

en: send this page to server
vi: gửi trang này cho máy phục vụ

en: sort pages
vi: sắp xếp trang

en: sound effect for all pages
vi: hiệu ứng âm thanh cho mọi trang

en: sound effect this page only
vi: hiệu ứng âm thanh chỉ cho trang này

en: stop at last page
vi: dừng ở trang cuối

en: visual effect for all pages
vi: hiệu ứng trực quan cho mọi trang

en: visual effect this page only
vi: hiệu ứng trực quan chỉ trên trang này

en: wrap after last page
vi: cuộn vòng sau trang cuối cùng

en: If on, page controls (when present), will appear at the the top of the book; if off, they will appear at its bottom
vi: Bật tùy chọn này thì những điều khiển trang (khi có) sẽ xuất hiện ở đầu của cuốn sách; không thì xuất hiện ở đáy.

en: If set, a row of page controls will appear at the top of the book
vi: Bật tùy chọn này thì một hàng các điều khiển trang sẽ xuất hiện ở đầu của cuốn sách.

en: If set, stop-step-go buttons within the page's interior will govern only scripts for objects  residing within the page
vi: Bật tùy chọn này thì cái nút dừng-bước-đi bên trong trang sẽ chỉ điều khiển văn lệnh ảnh hưởng đến đối tượng thật nằm trên trang đó.

en: If set, the book page occupies the entire screen
vi: Bật tùy chọn này thì trang sách chiếm toàn màn hình

en: If set, the first page in the book will be considered to be the next page after the last page, so that continuallly pressing the next or previous buttons will continually cycle through all pages of the book
vi: Bật tùy chọn này thì trang đầu tiên trong cuốn sách sẽ được thấy là trang kế tiếp đằng sau trang cuối cùng, do đó việc bấm liên tục cái nút Tiếp hay Trước sẽ quay lại liên tục qua tất cả các trang của cuốn sách.

en: If set, the shorter form of page controls will be used when page controls are showing
vi: Bật tùy chọn này thì dùng kiểu ngắn các đối tượng trang (khi hiển thị).

en: If set, when you resize the book, all of its pages get automatically resized.
vi: Bật tùy chọn này thì việc thay đổi kích cỡ của cuốn sách sẽ cũng tự động điều chỉnh kích cỡ của mọi trang trong nó.

en: save for later revert...
vi: lưu để hoàn nguyên về sau...

en: Establish a sound-effect that should be used whenever there is a transition between any two pages of this book.
vi: Thiết lập một hiệu ứng âm thanh nên dùng khi nào chuyển đổi giữa bất cứ hai trang nào của cuốn sách này.

en: Establish a visual -effect that should be used for all transitions between pages of this book
vi: Thiết lập một hiệu ứng trực quan nên dùng khi nào chuyển đổi giữa các trang của cuốn sách này.

en: set sound effect for all pages
vi: đặt hiệu ứng âm thanh cho mọi trang

en: set sound effect for this page
vi: đặt hiệu ứng âm thanh cho trang này

en: set visual effect for all pages
vi: đặt hiệu ứng trực quan cho mọi trang

en: set visual effect for this page
vi: đặt hiệu ứng trực quan cho trang này

en: visual and sound effects...
vi: hiệu ứng âm thanh và trực quan...

en: add a new page just like this one to0 the book.
vi: thêm vào cuốn sách một trang trùng với trang này.

en: Book
vi: Sách

en: create an icon representing this page
vi: tạo một biểu tượng đại diện trang này

en: duplicate this page
vi: sao lại trang này

en: find again
vi: tìm lại

en: find...
vi: tìm...

en: go directly to a page, if you know its page-number
vi: đi trực tiếp tới một trang nào đó nếu bạn biết số thứ tự của nó

en: go to page...
vi: đi tới trang...

en: hand me a bookmark for this page
vi: đưa cho tôi một liên kết lưu đến trang này

en: hand me a thumbnail for this page
vi: đưa cho tôi một ảnh mẫu cho trang này

en: make a bookmark object which, when clicked, will make the book turn to this page.
vi: tạo một đối tượng liên kết lưu mà, khi được nhấn, sẽ làm cho cuốn sách mở trang này.

en: open a tool allowing you to arrange the pages of the book.
vi: mở một công cụ cho phép bạn sắp xếp các trang của cuốn sách.

en: restore all pages of this book to their initial condition if possible.
vi: phục hồi mọi trang của cuốn sách này đều về điều kiện gốc (nếu có thể).

en: restore this page to its initial condition, if possible.
vi: phục hồi trang này về điều kiện gốc (nếu có thể).

en: revert entire book
vi: hoàn nguyên toàn sách

en: search for the next occurrence of a string
vi: tìm chuỗi tương tự lần nữa

en: search the book for word(s)
vi: quét sách tìm từ

en: Bookmark
vi: Liên kết lưu

en: Please name this thread.
vi: Hãy đặt tên của nhánh này.

en: Projects on Parade
vi: Phân phối dự án

en: Page does not have a url.  Send page to server first.
vi: Trang này không có một địa chỉ URL. Trước tiên cần gửi trang cho máy phục vụ.

en: Are you certain that you
    want to delete this page and
    everything that is on it?
vi: Bạn có chắc muốn xoá trang này
    và mọi thứ trên nó không?

en: url of the place to store a typical page in this book.
    Must begin with file:// or ftp://
vi: Địa chỉ URL của vị trí cần lưu một trang bình thường trong cuốn sách này.
    Địa chỉ này phải bắt đầu với giao thức file:// (tập tin) hay ftp:// (truyền tập tin).

en: Page?
vi: Trang ?

en: show more controls
vi: nhiều điều khiển

en: keep all pages the same size
vi: giữ lại mọi trang đều có cùng một kích cỡ

en: Choose a sound
    (it is now
vi: Chọn âm thanh
    (giờ là

en: Choose an effect
    (it is now {1})
vi: Chọn hiệu ứng
    (giờ là {1})

en: Choose orientation...
vi: Chọn hướng...

en: File name? (".ps" will be added to end)
vi: Tên tập tin ? (đuôi « .ps » sẽ được phụ thêm)

en: MyBook
vi: SáchMình

en: portrait (tall)
    landscape (wide)
vi: thẳng đứng
    nằm ngang

en: url of the place where this book's index is stored.
    Must begin with file:// or ftp://
vi: Địa chủ URL đến chỉ mục của cuốn sách.
    Phải bắt đầu với file:// hay ftp://

en: sorry, nothing was saved for this page.
vi: tiếc là chưa lưu gì đối với trang này.

en: just had one!
vi: vừa mới có !

en: .bo size mismatch.  Please tell Ted what you just did to this book.
vi: Kích cỡ .bo không trùng. Hãy thông báo lỗi.

en: Modify the old book, or make a new
    book sharing its pages?
vi: Sửa đổi cuốn sách cũ,
    hoặc tạo một sách mới chia sẻ các trang ?

en: Old book
    New book sharing old pages
vi: Sách cũ
    Sách mới cùng trang

en: This book is marked 'keep in one file'. 
    Several pages use a common Player.
    Save the owner of the book instead.
vi: Cuốn sách này bị đánh dấu
    « giữ trong cùng một tập tin ».
    Vài trang dùng một bộ Phát chung.
    Lưu cái sở hữu sách để thay thế.

en: where is the page?
vi: trang ở đâu ?

en: Each page will be a file on the server.  
    Do you want to page numbers be the names of the files? 
    or name each one yourself?
vi: Mỗi trang sẽ là một tập tin riêng trên máy phục vụ.
    Bạn có muốn đặt tên tập tin là số thứ tự trang
    hoặc tự đặt mỗi tên ?

en: Use page numbers
    Type in file names
    Save in a new place (using page numbers)
    Save in a new place (typing names)
    Save new book sharing old pages
vi: Dùng số thứ tự trang
    Gõ tên tập tin
    Lưu vào một nơi khác (dùng số thứ tự trang)
    Lưu vào một nơi khác (gõ tên)
    Lưu sách mới chia sẻ các trang cũ

en: words to search for.  Order is not important.
    Beginnings of words are OK.
vi: từ cần tìm.
    Không nên theo thứ tự.
    Phần đầu của từ cũng tốt.

en: scripting area
vi: vùng viết văn lệnh

en: Accept the changes made here as the new page-order for this book
vi: Tán thành các thay đổi được làm ở đây là thứ tự trang mới cho cuốn sách này

en: Cancel
vi: Thôi

en: Forgot any changes made here, and dismiss this sorter
vi: Quên thay đổi được làm ở đây, và hủy hàm sắp xếp này

en: Okay
vi: Đồng ý

en: where is my book?
vi: cuốn sách mình ở đây?

en: Close
vi: Đóng

en: disable bookmark action
vi: tắt hành vi lưu liên kết

en: enable bookmark action
vi: bật hành vi lưu liên kết

en: make a flex morph
vi: tạo một bộ biến thái uốn

en: set page sound
vi: đặt âm thanh trang

en: set page visual
vi: đặt trực quan trang

en: page should already have a url
vi: trang nên đã có một địa chỉ URL

en: This book is already open in some other project
vi: Cuốn sách này đã được mở trong một dự án khác

en: grab original morph
vi: lấy biến thái gốc

en: reveal original morph
vi: khám phá biến thái gốc

en: A storyboard authoring tool
vi: Một công cụ soạn thảo bản phác hoạ

en: Storyboard
vi: Bản phác họa

en: BouncingAtoms
vi: Nguyên tử Va đập

en: Just for Fun
vi: Chỉ vui đùa

en: The original, intensively-optimized bouncing-atoms simulation by John Maloney
vi: Mô phỏng các nguyên tử va đập mà gốc và rất tối ưu tiên của John Maloney

en: Atoms, mate
vi: Này, có nguyên tử

en: Bouncing Atoms
vi: Nguyên tử Va đập

en: set atom count
vi: đặt số đếm nguyên tử

en: show infection history
vi: hiện lược sử ảnh hưởng

en: startInfection
vi: bắt đầu ảnh hưởng

en: Number of atoms?
vi: Số các nguyên tử ?

en: A digital clock
vi: Đồng hồ điện số

en: Digital Clock
vi: Đồng hồ Điện số

en: A simple digital clock
vi: Một đồng hồ điện số đơn giản

en: Clock
vi: Đồng hồ

en: change font
vi: đổi phông

en: Choose a font and style
vi: Chọn một phông chữ và một kiểu dáng

en: display 24-hour
vi: hiển thị 24-giờ

en: show seconds
vi: hiện giây

en: A circle that flashes
vi: Một hình tròn mà nháy

en: Flasher
vi: Bộ nháy

en: A readout that allows you to monitor the frame rate of your system
vi: Một khung hiển thị kết xuất mà cho phép bạn theo dõi tỷ lệ khung của hệ thống

en: FrameRate
vi: Tỷ lệ khung

en: A magnifying glass that also shows Morphs in the Hand and displays the Hand position.
vi: Một kính lúp mà cũng hiển thị bộ biến thái trong Tay và hiển thị vị trí của Tay.

en: A round magnifying glass
vi: Một kính lúp hình tròn

en: Hand Magnifier
vi: Kính Lúp Tay

en: RoundGlass
vi: Kính Tròn

en: magnification...
vi: phóng đại...

en: Choose magnification
    (currently {1})
vi: Đặt hệ số phóng to
    (hiện thời {1})

en: show pointer
vi: hiện con trỏ

en: round
vi: tròn

en: track pointer
vi: theo dõi con trỏ

en: choose blocking color
vi: chọn màu tô khối

en: choose passing color
vi: chọn màu gửi qua

en: exchange source and screen
vi: trao đổi nguồn và màn hình

en: show screen only
vi: hiện chỉ màn hình

en: show screen over source
vi: hiện màn hình trên nguồn

en: show source only
vi: chỉ hiện nguồn

en: show source screened
vi: hiện nguồn theo màn hình

en: *I have too many submorphs*
vi: *Có quá nhiều biến thái phụ*

en: *Please add a screen morph*
vi: *Hãy thêm một biến thái màn hình*

en: *Please add a source morph*
vi: *Hãy thêm một biến thái nguồn*

en: tear off
vi: tách rời

en: A translucent, borderless rectangle of a standard size, delivered in a predictable sequence of pastel colors
vi: Hình chữ nhật trong mờ không viền được phát theo một dãy màu sắc tùng lam.

en: Sticky Pad
vi: Vùng dính

en: Each time you obtain one of these pastel, translucent, borderless rectangles, it will be a different color from the previous time.
vi: Mỗi lần bạn giành được một hình chữ nhật trong mờ màu tùng làm này, hình sẽ có một màu khác với lần trước.

en: Go to this mark
vi: Đi tới dấu này

en: Set transition
vi: Đặt sự đổi kiểu

en: save script
vi: lưu văn lệnh

en: change tilt and zoom keys
vi: đổi phím nghiêng và thu phóng

en: edit an existing camera script
vi: sửa kịch bản máy quay đã có

en: run an existing camera script
vi: chạy một văn lệnh máy quay đã có

en: Navigator
vi: Bộ tìm đường

en: Sugar Navigator Flap
vi: Ngăn kéo duyệt Sugar

en: Supplies
vi: Đồ phụ tùng

en: Supplies Flap
vi: Ngăn kéo đồ cung cấp

en: Flap
vi: Ngăn kéo

en: Where should the new flap cling?
vi: Ngăn kéo này nên gắn với đâu?

en: Wording for this flap:
vi: Phụ đề trên ngăn kéo này:

en: Stack Tools
vi: Công cụ Đống

en: Objects
vi: Đối tượng

en: Painting
vi: Đang sơn

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
vi: Một cái nút cần dùng với chức năng tạo văn lệnh xếp lát; văn lệnh là một phương pháp giới hạn vùng phát

en: A device for making sound recordings.
vi: Mở thiết bị làm bản thu âm thanh.

en: A joystick-like control
vi: Điều khiển kiểu cần chơi

en: A place for assembling parts or for staging animations
vi: Một nơi để thu thập các phần hoặc làm hoạt ảnh

en: A place for storing alternative pictures in an animation, etc.
vi: Một nơi để giữ các ảnh thay thế trong hoạt ảnh v.v.

en: A rectangle
vi: Hình chữ nhật

en: A slider for showing and setting numeric values.
vi: Con trượt để hiển thị và lập giá trị thuộc số.

en: A star
vi: Hình sao

en: A tool for discarding objects
vi: Một công cụ để hủy đối tượng

en: A tool listing all the scripted objects in the project.
vi: Một công cụ liệt kê tất cả các đối tượng được văn lệnh điều khiển trong dự án đó.

en: A tool that lets you browse the catalog of available objects
vi: Một công cụ cho phép bạn duyệt qua phân loại các đối tượng sẵn sàng

en: All Scripts
vi: Mọi văn lệnh

en: Button
vi: Nút

en: Grab patch
vi: Lấy đắp vá

en: Holder
vi: Bộ giữ

en: Joystick
vi: Cần chơi

en: Lasso
vi: Dây thòng lọng

en: Make a new "Sketch" by designating a rectangular area of the screen
vi: Tạo một « Bức vẽ phác » mới bằng cách xác định một vùng hình chữ nhật trên màn hình

en: Make a new "Sketch" by "lassoing" an area of the screen
vi: Tạo một « Bức vẽ phác » mới bằng cách bắt bằng dây thông lọng một vùng trên màn hình

en: Object Catalog
vi: Phân loại Đối tượng

en: Players
vi: Bộ phát

en: Playfield
vi: Vùng chơi

en: Rectangle
vi: Chữ nhật

en: Slider
vi: Con trượt

en: Sound Recorder
vi: Bộ thu âm

en: Star
vi: Sao

en: Stop, Step, and Go buttons for controlling all your scripts at once.  The tool can also be "opened up" to control each script in your project individually.
vi: Cái nút Dừng, Bước và Đi để điều khiển đồng thời tất cả các văn lệnh.  Công cụ cũng có thể được « mở ra » để điều khiển từng văn lệnh trong dự án.

en: Text
vi: Văn bản

en: Text that you can edit into anything you desire.
vi: Một đoạn văn có thể chỉnh sửa tự do.

en: Trash
vi: Sọt Rác

en: A  data field which will have a different value on every card of the background
vi: Một trường dữ liệu mà có giá trị khác nhau trên mỗi thẻ của nền

en: A confined place for drawing and scripting, with its own private stop/step/go buttons.
vi: Một vùng riêng để vẽ hình ảnh và tạo kịch bản, cũng có các cái nút dừng/bước/đi riêng.

en: A multi-card data base
vi: Một cơ sở dữ liệu đa thẻ

en: A piece of text that will occur on every card of the background
vi: Một đoạn văn sẽ được hiển thị trên mọi thẻ của nền

en: A Scriptable button
vi: Một cái nút có thể dùng khi tạo kịch bản

en: A scrolling data field which will have a different value on every card of the background
vi: Một trường dữ liệu cuộn lại mà có giá trị khác nhau trên mỗi thẻ của nền.

en: A tile that will produce a random number in a given range
vi: Một gách lát sẽ tạo con số ngẫu nhiên trong phạm vi đưa ra

en: A tool that lets you control all the running scripts in your world
vi: Một công cụ cho phép bạn điều khiển tất cả các văn lệnh đang chạy trong thế giới mình

en: Background Field
vi: Trường nền

en: Background Label
vi: Nhãn nền

en: ButtonDown?
vi: NútXuống?

en: Buttons to run, stop, or single-step scripts
vi: Các cái nút để khởi chạy, dừng chạy hay chạy từng bước văn lệnh

en: ButtonUp?
vi: NútLên?

en: Drop this into an area to start making a fresh painting there
vi: Hãy thả cái này vào một vùng nào đó để bắt đầu sơn ở đó

en: Paint
vi: Sơn

en: Random
vi: Ngẫu nhiên

en: Scripting
vi: Văn lệnh

en: Scrolling Field
vi: Trường cuộn

en: Stack
vi: Đống

en: Status
vi: Trạng thái

en: Tiles for querying whether the mouse button is down
vi: Các gạch lát để hỏi nếu cái nút chuột được ấn

en: Tiles for querying whether the mouse button is up
vi: Các gạch lát để hỏi nếu cái nút chuột không được ấn

en: A button that takes the user to the next card in the stack
vi: Cái nút mà mang người dùng tới thẻ kế tiếp trên đống

en: A button that takes the user to the previous card in the stack
vi: Cái nút mà mang người dùng về thẻ nằm trước trên đống

en: A button whose script will be a method of the background Player
vi: Cái nút có văn lệnh sẽ là một phương pháp của Trình Phát chạy trong nền

en: A text field with a rounded shadowed border, with a fancy font.
vi: Một trường văn bản có viền đổ bóng góc hình tròn và một phông chữ đẹp.

en: Fancy Text
vi: Văn bản đẹp

en: Holds any amount of text; has a scroll bar
vi: Giữ bất cứ số lượng văn bản nào; cũng có một thanh cuộn

en: Next Card
vi: Thẻ tiếp

en: Previous Card
vi: Thẻ trước

en: Scriptable Button
vi: Nút có thể được văn lệnh điều khiển

en: Scrolling Text
vi: Văn bản cuộn lại

en: Simple Text
vi: Văn bản đơn giản

en: Some hints about how to use Stacks
vi: Vài lời gợi ý về cách sử dụng Đống

en: Stack Help
vi: Trợ giúp về Đống

en: Text that you can edit into anything you wish
vi: Văn bản có thể được chỉnh sửa tự do

en: A non-editable picture of something
vi: Một hình ảnh nào đó không cho phép chỉnh sửa

en: A rectangle with rounded corners
vi: Một hình chữ nhật có góc tròn

en: A straight-sided figure with any number of sides
vi: Một hình có bất cứ số mặt đường thẳng nào

en: A structure with tabs
vi: Một cấu trúc có thẻ

en: Picture
vi: Hình ảnh

en: Polygon
vi: Hình đa giác

en: RoundRect
vi: ChữNhậtTròn

en: TabbedPalette
vi: BảngChọnThẻ

en: A Browser is a tool that allows you to view all the code of all the classes in the system
vi: Trình duyệt là một công cụ cho phép bạn xem toàn bộ mã nguồn của tất cả các hạng trong hệ thống

en: A File List is a tool for browsing folders and files on disks and FTP servers.
vi: Danh sách Tập tin là một công cụ để duyệt qua các thư mục và tập tin nằm trên đĩa và máy phục vụ FTP.

en: A message browser that tracks the most recently-submitted methods
vi: Một trình duyệt thông điệp mà theo dõi những phương pháp vừa đệ trình

en: A Process Browser shows you all the running processes
vi: Bộ Duyệt Tiến Trình thì hiển thị tất cả các tiến trình đang chạy

en: A Transcript is a window usable for logging and debugging; browse references to #Transcript for examples of how to write to it.
vi: Bản Ghi là một cửa sổ có thể dùng để ghi lưu và gỡ rối; hãy duyệt tham chiếu tới #Transcript để tìm thông tin và mẫu sử dụng.

en: A tool for discovering methods by providing sample values for arguments and results
vi: Một công cụ để phát hiện phương pháp bằng cách cung cấp các giá trị mẫu cho đối số và kết quả

en: A tool for finding, viewing, and editing all methods whose names contain a given character sequence.
vi: Một công cụ để tìm, xem và chỉnh sửa tất cả các phương pháp có tên chứa dãy ký tự đưa ra.

en: A tool that allows you to view and manipulate all the code changes in a single change set
vi: Một công cụ cho phép bạn xem và thao tác tất cả các thay đổi mã nguồn trong một tập hợp thay đổi riêng lẻ

en: A Workspace is a simple window for editing text.  You can later save the contents to a file if you desire.
vi: Vùng Làm Việc là một cửa sổ đơn giản để chỉnh sửa văn bản.  Bạn cũng có thể lưu nội dung vào một tập tin về sau.

en: Allows you to control numerous options
vi: Cho phép bạn điều khiển nhiều tuỳ chọn khác nhau

en: Allows you to specify the annotations to be shown in the annotation panes of browsers, etc.
vi: Cho phép bạn xác định kiểu ghi cần hiển thị trong ô chú giải của trình duyệt v.v.

en: Annotations
vi: Phụ chú

en: Browser
vi: Trình duyệt

en: Change Set
vi: Tập thay đổi

en: Change Sorter
vi: Bộ sắp xếp thay đổi

en: File List
vi: Danh sách Tập tin

en: Message Names
vi: Tên thông điệp

en: Method Finder
vi: Bộ tìm phương pháp

en: Package Browser:  like a System Browser, except that if has extra level of categorization in the top-left pane, such that class-categories are further organized into groups called "packages"
vi: Bộ Duyệt Gói:  giống như một Bộ Duyệt Hệ Thống, trừ nó có một số cấp phân loại thêm nữa trong ô bên trái trên, để sắp đặt các phân loại hạng theo nhóm tên « gói »

en: Packages
vi: Gói

en: Preferences
vi: Tùy thích

en: Processes
vi: Tiến trình

en: Recent
vi: Gần đây

en: Shows two change sets side by side
vi: Hiển thị cạnh nhau hai tập hợp thay đổi

en: Transcript
vi: Bản ghi

en: Workspace
vi: Vùng làm việc

en: A confined place for drawing and scripting. with its own private stop/step/go buttons.
vi: Một vùng riêng để vẽ hình ảnh và tạo kịch bản, cũng có các cái nút dừng/bước/đi riêng.

en: A magnifying glass
vi: Một kính lúp

en: A Player for MPEG movies
vi: Một trình phát phim MPEG

en: A place to present annotated content
vi: Một nơi để hiển thị nội dung phụ chú

en: A source for single-letter objects
vi: Một nguồn các đối tượng chữ đơn

en: A tool that lets you browse the catalog of objects
vi: Một công cụ cho phép bạn duyệt qua phân loại các đối tượng

en: A tool that lets you see and control all the running scripts in your project
vi: Một công cụ cho phép bạn xem và điều khiển tất cả các văn lệnh đang chạy trong dự án mình

en: Alphabet
vi: Bảng chữ cái

en: An indicator of how fast your system is running
vi: Một chỉ báo về tốc độ của hệ thống

en: Frame Rate
vi: Tỷ lệ khung

en: Magnifier
vi: Kính lúp

en: Movie Player
vi: Bộ phát phim

en: Sound
vi: Âm thanh

en: Destroy flap named...
vi: Hủy ngăn kéo tên...

en: CAUTION! This will destroy all the shared
    flaps, so that they will not be present in 
    *any* project.  If, later, you want them
    back, you will have to reenable them, from
    this same menu, whereupon the standard
    default set of shared flaps will be created.
    Do you really want to go ahead and clobber
    all shared flaps at this time?
vi: CẨN THẬN ! Hành động này sẽ hủy
    tất cả các ngăn kéo dùng chung,
    sau đó không có cái nào nằm trong
    _bất cứ dự án nào_.
    Muốn phục hồi các ngăn kéo này về sau
    thì bạn cần phải hiệu lực lại chúng
    từ cùng một trình đơn,
    sau đó tập hợp ngăn kéo dùng chung
    tiêu chuẩn sẽ được tạo.
    Lúc này, bạn có chắc muốn tiếp tục và
    hủy tất cả các ngăn kéo dùng chung không?

en: Flap problem
vi: Vấn đề ngăn kéo

en: Flaps are like drawers on the edge of the screen, which can be opened so that you can use what is inside them, and closed when you do not need them.  They have many possible uses, a few of which are illustrated by the default set of flaps you can get as described below.
    
     'Shared flaps' are available in every morphic project.  As you move from project to project, you will see these same shared flaps in each, though there are also options, on a project-by-project basis, to choose which of the shared flaps should be shown, and also momentarily to suppress the showing of all shared flaps.   
    
     To get started using flaps, bring up the desktop menu and choose 'flaps...', and make the menu stay up by choosing 'keep this menu up'.  If you see, in this flaps menu,  a list of flap names such as 'Squeak', 'Tools', etc., it means that shared flaps are already set up in your image.  If you do not see the list, you will instead see a menu item that invites you to 'install default shared flaps'; choose that, and new flaps will be created, and the flaps menu will change to reflect their presence.
    
     'Project flaps' are flaps that belong to a single morphic project.  You will see them when you are in that project, but not when you are in any other morphic project.
    
     If a flap is set up as a parts bin (such as the default Tools and Supplies flaps), you can use it to create new objects -- just open the flap, then find the object you want, and drag it out; when the cursor leaves the flap, the flap itself will snap closed, and you'll be left holding the new object -- just click to place it exactly where you want it.
    
     If a flap is *not* set up as a parts bin (such as the default 'Squeak' flap at the left edge of the screen) you can park objects there (this is an easy way to move objects from project to project) and you can place your own private controls there, etc.  Everything in the default 'Squeak' flap (and all the other default flaps, for that matter) is there only for illustrative purposes -- every user will want to fine-tune the flaps to suit his/her own style and needs.
    
     Each flap may be set up to appear on mouseover, dragover, both, or neither.  See the menu items described below for more about these and other options.
    
     You can open a closed flap by clicking on its tab, or by dragging the tab toward the center of the screen
    
     You can close an open flap by clicking on its tab or by dragging the tab back off the edge of the screen.
    
     Drag the tab of a flap to reposition the tab and to resize the flap itself.  Repositioning starts when you drag the cursor out of the original tab area.
    
     If flaps or their tabs seem wrongly positioned or lost, try issuing a restoreDisplay from the screen menu.
    
     The red-halo menu on a flap allows you to change the flap's properties.   For greatest ease of use, request 'keep this menu up' here -- that way, you can easily explore all the options in the menu.
    
     tab color...				Lets you change the color of the flap's tab.
     flap color...				Lets you change the color of the flap itself.
    
     use textual tab...		If the tab is not textual, makes it become textual.
     change tab wording...	If the tab is already textual, allows you to edit
    							its wording.
    
     use graphical tab...		If the tab is not graphical, makes it become
    							graphical.
     choose tab graphic...	If the tab is already graphical, allows you
    							to change the picture.
    
     use solid tab...			If the tab is not solid, makes it become solid, i.e.
    							appear as a solid band of color along the
    							entire length or width of the screen.
    
     parts-bin behavior		If set, then dragging an object from the flap
    							tears off a new copy of the object.
    
     dragover				If set, the flap opens on dragover and closes
    							again on drag-leave.
    
    
     mouseover				If set, the flap opens on mouseover and closes
    							again on mouse-leave. 
    
     cling to edge...			Governs which edge (left, right, top, bottom)
    							the flap adheres to.
    
     shared					If set, the same flap will be available in all projects; if not, the
    							flap will will occur only in one project.
    
     destroy this flap		Deletes the flap.
    
     To define a new flap, use 'make a new flap', found in the 'flaps' menu.
    
     To reinstate the default system flaps, you can use 'destroy all shared flaps' from the 'flaps' menu, and once they are destroyed, choose 'install default shared flaps'.
    
     To add, delete, or edit things on a given flap, it is often wise first to suspend the flap's mouse-over and drag-over sensitivity, so it won't keep disappearing on you while you're trying to work with it.
    
     Besides the three standard flaps delivered with the default system, there are two other flaps readily available on demand from the 'flaps' menu -- one is called 'Stack Tools', which provides some tools useful for building stack-like content, the other is called 'Painting', which provides a quick way to make a new painting.  Simply clicking on the appropriate checkbox in the 'flaps' menu will toggle the corresponding flap between being visible and not being visible in the project.
vi: Ngăn kéo có thể được mở (để xem bên trong) và đóng (khi không cần) ở cạnh màn hình.  Chúng có nhiều cách sử dụng khác nhau, vài cách được diễn tả trong tập hợp ngăn kéo mặc định bên dưới.
    
     « Ngăn kéo dùng chung » có sẵn trong mọi dự án biến thái.  Từ dự án này đến dự án kia, bạn cũng thấy tập hợp ngăn kéo này, dù mỗi dự án có thể hiển thị hay ẩn ngăn kéo, ngay cả tạm thời ẩn mọi ngăn kéo dùng chung.
    
     Để bắt đầu sử dụng ngăn kéo, hãy mở trình đơn môi trường và chọn mục « ngăn kéo... », sau đó giữ trình đơn này hiển thị bằng cách chọn « mở giữ trình đơn này ».  Nếu bạn thấy, trong trình đơn ngăn kéo này, một danh sách các tên ngăn kéo như « Squeak », « Công cụ » thì những ngăn kéo dùng chung đã được thiết lập về trước trong ảnh của bạn.  Không có danh sách này thì bạn thấy một mục trình đơn mà mời bạn « cài đặt các ngăn kéo dùng chung mặc định »: hãy chọn nó. Các ngăn kéo mới sẽ được tạo, và trình đơn ngăn kéo sẽ chỉnh lại để hiển thị chúng.
     « Ngăn kéo dự án » là ngăn kéo thuộc về một dự án biến thái riêng lẻ.  Bạn chỉ thấy chúng khi bên trong dự án đó, không phải trong bất cự dự án khác nào.
    
     Nếu một ngăn kéo được thiết lập làm một hộp đồ phụ tùng (như ngăn kéo Công cụ và Cung cấp mặc định) thì bạn cũng có thể sử dụng nó để tạo đối tượng mới — chỉ cần mở ngăn kéo đó, tìm đối tượng đã muốn, và kéo nó ra. Khi con trỏ rời ngăn kéo, ngăn kéo chính nó sẽ đóng ngay, và bạn giữ đối tượng mới. Chỉ nhấn vào vị trí ở đó bạn muốn để nó.
    
     Nếu một ngăn kéo _không_ phải được thiết lập làm một hộp đồ phụ tùng (như ngăn kéo « Squeak » ở cạnh bên phải màn hình), bạn vẫn còn có thể để đối tượng vào đó một cách tạm thời, để di chuyển dễ hơn từ dự án này sang dự án kia. Cũng có thể để các điều khiển riêng vào đó (v.v.).  Mọi cái đều nằm trong ngăn kéo « Squeak » mặc định (và các ngăn kéo mặc định khác) được tạo nhằm mục đích minh họa — mỗi người dùng riêng sẽ muốn điều chỉnh các ngăn kéo để thích hợp với kiểu dáng và các yêu cầu của mình.
    
     Mỗi ngăn kéo có thể được thiết lập để hiển thị khi con chuột đi qua ở trên, kéo ở trên, cả hai hay không phải.  Xem những mục trình đơn được diễn tả bên dưới để tìm thêm thông tin về các tuỳ chọn sẵn sàng.
    
     Bạn có thể mở một ngăn kéo đã đóng bằng cách nhấn vào thẻ của nó, hoặc bằng cách kéo thẻ đó vào trung tâm của màn hình.
    
     Cũng có thể đóng một ngăn kéo đã mở, bằng cách nhấn vào thẻ của nó, hoặc bằng cách kéo thẻ đó ra cạnh của man hình.
    
     Hãy kéo thẻ của một ngăn kéo để định vị lại thẻ đó và thay đổi kích cỡ của ngăn kéo chính nó.  Hành động định vị lại sẽ bắt đầu khi bạn kéo con trỏ ra vùng thẻ gốc.
    
     Nếu thẻ hay ngăn kéo nào hình như có vị trí sai (hoặc bị mất), hãy thử chọn lệnh « restoreDisplay » (phục hồi cách hiển thị) trong trình đơn màn hình.
    
     Trình đơn quầng màu đỏ trên ngăn kéo thì cho phép bạn sửa đổi các thuộc tính về ngăn kéo đó. Để sử dụng một cách dễ nhất, hãy yêu cầu « mở giữ trình đơn này », để thám hiểm được tất cả các tuỳ chọn trong trình đơn đó.
    
    màu thẻ...				Cho phép bạn thay đổi màu của thẻ của ngăn kéo.
    màu ngăn kéo...				Cho phép bạn thay đổi màu của ngăn kéo chính nó.
    
    dùng thẻ kiểu chữ...		Nếu thẻ đó không có nhãn kiểu chữ, nó sẽ trở thành kiểu chữ.
    đổi chuỗi trên thẻ...	tNếu thẻ đó có nhãn kiểu chữ, cho phép bạn chỉnh sửa các từ trên nó.
    
    dùng thẻ đồ họa...		Nếu thẻ đó không có kiểu đồ họa, nó sẽ trở thành kiểu đồ họa.
    chọn ảnh thẻ...		Nếu thẻ đó có kiểu đồ họa, cho phép bạn chuyển đổi ảnh trên nó.
    
    dùng thẻ đặc...		Nếu thẻ không phải đặc, nó sẽ trở thành đặc (tức là nó sẽ xuất hiện dưới dạng một băng màu đặc chạy qua toàn bộ chiều dài/rộng của màn hình.
    
    ứng xử hộp đồ phụ tùng		Bật tuỳ chọn này thì việc kéo một đối tượng từ ngăn kéo sẽ cũng tách ra một bản sao mới của đối tượng đó.
    
    kéo qua				Bật tùy chọn này thì ngăn kéo sẽ mở khi con chuột được kéo qua ở trên, và đóng khi con chuột kéo ra.
    
    
    chuột qua			Bật tùy chọn này thì ngăn kéo sẽ mở khi con chuột được di chuyển qua ở trên, và đóng khi con chuột đi ra.
    
    bám vào cạnh...		Xác định cạnh nào (bên trái, phải, trên hay dưới) vào đó ngăn kéo sẽ bám.
    
    dùng chung			Bật tùy chọn này thì ngăn kéo này sẽ sẵn sàng trong mọi dự án. Không thì ngăn kéo này chỉ xảy ra trong dự án này.
    
    hủy ngăn kéo này		Xoá ngăn kéo đó.
    
    Để xác định một ngăn kéo mới, hãy sử dụng mục « tạo một ngăn kéo mới » trong trình đơn « ngăn kéo ».
    
     Để phục hồi các ngăn kéo hệ thống mặc định, bạn có thể sử dụng mục « hủy tất cả các ngăn kéo dùng chung » trong trình đơn « ngăn kéo »; một khi hủy được, hãy chọn mục « cài đặt các ngăn kéo dùng chung mặc định ».
    
     Để thêm, xoá hay chỉnh sửa gì trên một ngăn kéo nào đó, trước hết có nên tắt tạm thời tuỳ chọn về di chuyển và kéo chuột qua ở trên. Vì thế, ngăn kéo sẽ không cứ biến mất trong khi bạn cố gắng làm việc với nó.
    
     Ngoài ba ngăn kéo tiêu chuẩn có sẵn trong hệ thống mặc định, có hai ngăn kéo khác cũng sẵn sàng trong trình đơn « ngăn kéo »:
     	Công cụ Đống — cung cấp một số công cụ có ích để tạo nội dung kiểu đống
     	Bức vẽ — cung cấp một phương pháp nhanh để tạo một bức vẽ mới.
    Đơn giản nhấn vào hộp chọn thích hợp trong trình đơn « ngăn kéo » sẽ hiển thị hay ẩn ngăn kéo tương ứng trong dự án đó.

en: Flaps
vi: Ngăn kéo

en: Next
vi: Tiếp

en: Previous
vi: Trước

en: Tabs
vi: Thẻ

en: Navigator Flap
vi: Ngăn kéo duyệt qua

en: Click here to start or finish painting.
vi: Nhấn vào đây để bắt đầu hay kết thúc sơn.

en: about this system
vi: giới thiệu hệ thống này

en: Check the Squeak server for any new code updates, and load any that are found.
vi: Kiểm tra máy phục vụ Squeak có bản cập nhật mã nguồn mới chưa, và nạp cái nào được tìm.

en: click here to find out version information
vi: nhấn vào đây để tìm biết thông tin về phiên bản

en: load code updates
vi: nạp các bản cập nhật mã

en: Make a complete snapshot of the current state of the image onto disk.
vi: Sao chép vào đĩa hiện trạng ảnh hoàn toàn.

en: save
vi: lưu

en: The time of day.  If you prefer to see seconds, check out my menu.
vi: Giờ trong ngày.  Muốn hiển thị số các giây thì xem trình đơn của tôi.

en: Tools
vi: Công cụ

en: Widgets
vi: Ô điều khiển

en: Menu
vi: Trình đơn

en: flap tab
vi: thẻ ngăn kéo

en: destroy this flap
vi: hủy ngăn kéo này

en: flap color...
vi: màu ngăn kéo

en: If checked, this flap will be available in all morphic projects; if not, it will be private to this project.,
vi: Bật được thì ngăn kéo này sẵn sàng trong tất cả các dự án biến thái; không thì nó chỉ nằm trong dự án này.

en: tab color...
vi: màu ngăn kéo...

en: A flap housing the paint palette.  Click on the closed tab to make make a new painting
vi: Một ngăn kéo chứa bảng chọn công cụ sơn.  Nhấn vào thẻ đã đóng để tạo một bức vẽ mới

en: A flap providing documentation, tutorials, and other help
vi: Một ngăn kéo cung cấp tài liệu hướng dẫn, trợ lý và trợ giúp khác

en: A quick way to get browsers, change sorters, file lists, etc.
vi: Một phương pháp nhanh truy cập đến bộ duyệt, điều chỉnh bộ sắp xếp, danh sách tập tin v.v.

en: A variety of controls and media tools
vi: Các điều khiển và công cụ ảnh/nhạc khác nhau

en: Has a few generally-useful controls; it is also a place where you can "park" objects
vi: Có vài điều khiển hữu ích chung; cũng là một nơi giữ đối tượng một cách tạm thời

en: Project navigator:  includes controls for navigating through linked projects.  Also supports finding, loading and publishing projects in a shared environment
vi: Bộ duyệt qua dự án:  bao gồm các điều khiển để duyệt qua các dự án được liên kết.  Cũng hỗ trợ chức năng tìm, nạp và công bố dự án trong một môi trường dùng chung

en: Tools for building stacks.  Caution!  Powerful but young and underdocumented
vi: Các công cụ để xây dựng đống.  Hãy cẩn thận !  Công cụ như vậy cũng mạnh mẽ và chưa được phát triển lâu hoặc có tài liệu hướng dẫn hoàn toàn

en: Tools useful when doing tile scripting
vi: Các công cụ có ích khi tạo văn lệnh xếp lát

en: Color only pertains to a flap tab when the 
    tab is textual or "solid".  This tab is
    currently graphical, so color-choice
    does not apply.
vi: Màu chỉ có tác động tới một thẻ ngăn kéo
    có kiểu chuỗi chữ hay đặc.
    Thẻ này hiện thời có kiểu đồ họa
    thì không thể chọn màu.

en: The flap itself needs to be open
    before you can change its
    color.
vi: Ngăn kéo chính nó cần phải được mở
    trước khi bạn có khả năng chuyển đổi màu.

en: new wording for this tab:
vi: chuỗi chữ mới cho thẻ này:

en: New thickness:
vi: Độ dày mới:

en: compact flap
vi: ngăn kéo gọn

en: Caution -- this is permanent!  Do
    you really want to do this?
vi: Cảnh báo: hành động này không thể được hoàn lại !
    Bạn có chắc muốn làm như thế không?

en: Caution -- this would permanently
    remove this flap, so it would no longer be
    available in this or any other project.
    Do you really want to this?
vi: Cảnh báo: hành động này sẽ gỡ bỏ hẳn ngăn kéo này,
    vì thế nó không còn sẵn sàng lại trong dự án này
    hay bất cứ dự án khác nào.
    Bạn có chắc muốn làm như thế không?

en: Really throw this flap away
vi: Thật xoá ngăn kéo này

en: Um, no, let me reconsider
vi: Hừm, không, cho tôi xem xét lại

en: Yes
vi: Có

en: pop out on dragover
vi: tự mở khi kéo chuột qua ở trên

en: cling to edge... (current: {1})
vi: bám vào cạnh... (hiện thời: {1})

en: flap:
vi: ngăn kéo:

en: choose new graphic...
vi: chọn ảnh mới...

en: use graphical tab
vi: dùng thẻ đồ họa

en: shared by all projects
vi: dùng chung với tất cả các dự án

en: pop out on mouseover
vi: tự mở khi chuột đi qua ở trên

en: parts-bin
vi: hộp đồ phụ tùng

en: currently using solid tab
vi: hiện thời dùng thẻ đặc

en: use solid tab
vi: dùng thẻ đặc

en: change tab wording...
vi: đổi chuỗi từ trên thẻ...

en: use textual tab
vi: dùng thẻ kiểu chuỗi chữ

en: Unnamed Flap
vi: Ngăn kéo không tên

en: viewerFlapTab
vi: ThẻNgănKéoTrìnhXem

en: scrolledIntoView
vi: cuộn_vào_ô_xem

en: scrolledOutOfView
vi: cuộn_ra_ô_xem

en: when I am scrolled into view in a GeeMailMorph
vi: khi cuộn vào ô xem trong chức năng biến thái GeeMailMorph

en: when I am scrolled out of view in a GeeMailMorph
vi: khi cuộn ra ô xem trong chức năng biến thái GeeMailMorph

en: make 1-column book
vi: tạo cuốn sách 1 cột

en: make 2-column book
vi: tạo cuốn sách 2 cột

en: make 3-column book
vi: tạo cuốn sách 3 cột

en: make 4-column book
vi: tạo cuốn sách 4 cột

en: make a galley of me
vi: tạo phông trừng bày

en: Print...
vi: In...

en: Add column break
vi: Thêm dấu ngắt cột

en: Define as jump end
vi: Định nghĩa là cuối nhảy

en: Define as jump start
vi: Định nghĩa là đầu nhảy

en: Go to top of document
vi: Đi tới đầu tài liệu

en: Move selection to top of page
vi: Nâng vùng chọn lên đầu trang

en: show page breaks
vi: hiện dấu ngắt trang

en: A tool that lets you navigate through a thread of projects.
vi: Một công cụ cho phép bạn tìm đường qua một nhánh các dự án.

en: ThreadNavigator
vi: Bộ duyệt nhánh

en: I need a name
vi: Tên nào?

en: Name this thread.
vi: Đặt tên của nhánh này.

en: more commands
vi: lệnh bổ sung

en: Next:
vi: Tiếp:

en: Previous:
vi: Trước:

en: More commands
vi: Lệnh bổ sung

en: Destroy thread <{1}> ?
vi: Hủy nhánh <{1}> ?

en: all (default)
vi: tất cả (mặc định)

en: jump to <{1}>
vi: nhảy tới <{1}>

en: This is the only project in this thread
vi: Đây là dự án duy nhất trong nhánh này

en: you are here
vi: bạn ở đây

en: I cannot find that project
vi: Không tìm thấy dự án đó

en: project loading
vi: dự án đang nạp

en: create a new thread
vi: tạo một nhánh mới

en: create thread of all projects
vi: tạo nhánh tất cả dự án

en: destroy this thread
vi: hủy nhánh này

en: edit this thread
vi: sửa nhánh này

en: First project in thread
vi: Dự án đầu tiên trong nhánh

en: insert new project
vi: chèn dự án mới

en: jump within this thread
vi: nhảy bên trong nhánh này

en: Last project in thread
vi: Dự án cuối cùng trong nhánh

en: navigation
vi: tìm đường

en: remember preferred location in this project
vi: ghi nhớ vị trí ưa thích trong dự án này

en: reset preferred location
vi: đặt lại vị trí ưa thích

en: simply close this navigator
vi: đơn giãn đóng bộ tìm đường này

en: skip over next project ({1})
vi: nhảy qua dự án kế tiếp ({1})

en: start keyboard navigation with this thread
vi: ở nhánh này bắt đầu tìm đường bằng bàn phím

en: stop keyboard navigation with this thread
vi: ở nhánh này dừng tìm đường bằng bàn phím

en: switch to recent projects
vi: chuyển đổi sang dự án vừa sửa

en: switch to <{1}>
vi: chuyển đổi sang <{1}>

en: FIND
vi: TÌM

en: Find (load) another project. Hold mouse button down for further options.
vi: Tìm (nạp) một dự án khác. Ấn giữ nút chuột để thấy thêm tuỳ chọn.

en: Hide tabs
vi: Ẩn thẻ

en: Show tabs
vi: Hiện thẻ

en: Browser Reentry
vi: Vào lại bộ duyệt

en: Escape Browser
vi: Thoát khỏi bộ duyệt

en: Re-enter the browser
vi: Vào lại trình duyệt qua

en: Use the full screen
vi: Dùng toàn màn hình

en: GO TO
vi: ĐI TỚI

en: Go to another project
vi: Đi tới một dự án khác

en: Help
vi: Trợ giúp

en: Click here to choose your language.
vi: Nhấn vào đây để chọn ngôn ngữ.

en: Is there a newer version of this project ?
vi: Dự án này có phiên bản mới hơn không?

en: Newer?
vi: Mới hơn ?

en: NEW
vi: MỚI

en: Start a new project
vi: Tạo một dự án mới

en: NEXT >
vi: TIẾP >

en: Next project
vi: Dự án kế tiếp

en: Make a painting
vi: Tạo một bức vẽ

en: Previous project
vi: Dự án trước

en: < PREV
vi: < TRƯỚC

en: PUBLISH IT!
vi: XUẤT BẢN!

en: Publish (save) this project.
    Hold mouse button down for further options
vi: Xuất bản (lưu) dự án này.
    Ấn giữ nút chuột để thấy thêm tuỳ chọn

en: QUIT
vi: THOÁT

en: Tell a friend about this project
vi: Báo bạn bè biết về dự án này

en: Tell!
vi: Báo

en: Undo or redo the last undoable action
vi: Hủy hay làm lại bước cuối cùng có thể hủy

en: find a project
vi: tìm một dự án

en: find a project (more places)
vi: tìm một dự án (vị trí bổ sung)

en: find any file
vi: tìm tập tin nào

en: find (load) a project
vi: tìm (nạp) một dự án

en: edit project info
vi: sửa thông tin dự án

en: publish
vi: xuất bản

en: publish as...
vi: xuất dạng...

en: publish the current project
vi: xuất dữ liệu hiện thời

en: publish to different server
vi: xuất tới máy phục vụ khác

en: quit without saving
vi: thoát mà không lưu

en: Stop options
vi: Tuỳ chọn dừng

en: stop Etoys
vi: dừng Etoys

en: Choose a super swiki:
vi: Chọn một siêu swiki:

en: vertical orientation
vi: hướng theo chiều dọc

en: You seem to be painting a sketch.
    Do you continue and publish the project with the paint tool?
vi: Có vẻ là bạn đang vẽ một hình ảnh.
    Muốn tiếp tục và xuất dữ liệu bằng công cụ sơn không?

en: Make a new Project
vi: Tạo một dự án mới

en: Parts bin
vi: Đồ phụ tùng

en: tabs
vi: thẻ

en: ref
vi: tch

en: change label wording...
vi: đổi chuỗi nhãn...

en: choose graphic...
vi: chọn đồ họa...

en: repaint
vi: sơn lại

en: use graphical label
vi: dùng nhãn đồ họa

en: use textual label
vi: dùng nhãn chữ

en: tabbedPalette
vi: bảng chọn đặt thẻ

en: add palette menu
vi: thêm trình đơn bảng chọn

en: become the Standard palette
vi: trở thành bảng chọn tiêu chuẩn

en: a menu of palette-related controls
vi: một trình đơn các điều khiển liên quan đến bảng chọn

en: choose new colors for tabs
vi: chọn màu mới cho thẻ

en: sort tabs
vi: sắp xếp thẻ

en: tab
vi: thẻ

en: A place to obtain many kinds of objects
vi: Ở đây thì có nhiều loại đối tượng khác nhau

en: alphabetic
vi: theo abc

en: categories
vi: phân loại

en: find
vi: tìm

en: reset thumbnails
vi: đặt lại ảnh mẫu

en: The "Objects Catalog" allows you to browse through, and obtain copies of, many kinds of objects.
    
    You will find the Objects Catalog in the Supplies flap.
    
    There are three ways to use the Object Catalog, corresponding to the three tabs seen at the top:
    
    alphabetic - gives you separate buttons for a, b, c, etc.  Click any button, and you will see icons of all the objects whose names begin with that letter.
    
    find - gives you a type-in pane for a search.  Type any letters there, and icons of all the objects whose names match what you have typed will appear in the lower pane.
    
    categories - provides buttons representing categories of related items. Click on any button to see the icons of all the objects in the category.
    
    When the cursor lingers over the icon of any object, you will get balloon help for the item.
    
    When you drag an icon from the Objects Catalog, it will result in a new copy of it in your hand; the new object will be deposited wherever you next click.
vi: « Phân loại Đối tượng » cho phép bạn duyệt qua và lấy bản sao của nhiều loại đối tượng khác nhau.
    
    Bạn tìm thấy Phân loại Đối tượng trong ngăn kéo « Đồ phụ tùng ».
    
    Có ba phương pháp sử dụng Phân loại Đối tượng, tương ứng với ba thẻ bên trên:
    
    theo abc — hiển thị cái nút riêng cho từng chữ cái. Nhấn vào một nút nào đó để thấy biểu tượng của mỗi đối tượng bắt đầu với chữ đó.
    
    tìm — hiển thị một ô cửa sổ gõ-vào để tìm kiếm. Gõ một chuỗi chữ nào đó để thấy trong ô dưới biểu tượng của mỗi đối tượng tương ứng với chuỗi đó.
    
    phân loại — hiển thị cái nút đại diện phân loại của các mục liên quan. Bấm một nút nào đó để thấy biểu tượng của mỗi đối tượng trong phân loại đó.
    
    Khi con trỏ còn lại ở trên biểu tượng của một đối tượng nào đó thì bạn cũng thấy trợ giúp tự mở về đối tượng đó.
    
    Khi bạn kéo một biểu tượng từ Phân loại Đối tượng, kết quả là một bản sao mới của đối tượng đó. Đối tượng mới sẽ được chèn vào vị trí nhấn vào kế tiếp.

en: A separate tab for each letter of the alphabet
vi: Một thẻ riêng cho từng chữ cái

en: Grouped by category
vi: Nhóm lại theo phân loại

en: Provides a type-in pane allowing you to match
vi: Cung cấp một ô cửa sổ gõ-vào cho phép bạn khớp

en: Type here and all entries that match will be shown.
vi: Gõ vào đây thì cũng hiển thị mọi mục nhập tương ứng

en: Objects Catalog
vi: Phân loại Đối tượng

en:  Basic
vi:  Cơ bản

en: Basic
vi: Cơ bản

en: Building icons
vi: Đang xây dựng các biểu tượng

en: parts bin
vi: đồ phụ tùng

en: Name of file to write:
vi: Tên của tập tin cần ghi:

en: adjust scale...
vi: chỉnh tỷ lệ...

en: choose denominator...
vi: chọn mẫu số...

en: get sound from lib
vi: lấy âm thanh từ thư viện

en: put sound in lib
vi: để âm thanh vào thư viện

en: read sound from disk...
vi: đọc âm thanh từ đĩa...

en: save library on disk...
vi: lưu thư viện vào đĩa...

en: save sound on disk...
vi: lưu âm thanh vào đĩa...

en: turn reverb off
vi: tắt vang

en: turn reverb on
vi: bật vang

en: Enter the new full-scale value...
vi: Gõ giá trị tỷ lệ đầy đủ mới...

en: You selected a {1}.
    I can't handle these kinds of sounds.
vi: Bạn đã chọn một {1}.
    Mình không có khả năng quản lý âm thanh loại này.

en: Please confirm name for library...
vi: Hãy xác nhận tên của thư viện...

en: {1} is not currently storable
vi: {1} hiện thời không lưu trữ được

en: Please confirm name for save...
vi: Hãy xác nhận tên để lưu...

en: set channel
vi: lập kênh

en: set controller
vi: lập bộ điều khiển

en: A piano keyboard
vi: Bàn phím pianô

en: PianoKeyboard
vi: Bàn phím pianô

en: sticky off
vi: dính bị tắt

en: sticky on
vi: dính đã bật

en: SoundRecorder
vi: Bộ thu âm

en: Morph
vi: Biến thái

en: Play
vi: Phát

en: Record
vi: Thu

en: Show
vi: Hiện

en: Stop
vi: Dừng

en: Tile
vi: Gạch lát

en: Trim
vi: Xén

en: Please name your new sound
vi: Hãy đặt tên cho âm thanh mới

en: sound
vi: âm thanh

en: play sound
vi: phát âm

en:  seconds
vi:  giây

en: a sound of duration
vi: một âm thanh chạy trong

en: A workbench for seing and editing wave forms
vi: Một bàn làm việc để xem và chỉnh sửa dạng sóng

en: WaveEditor
vi: Bộ sửa sóng

en: Close WaveEditor
vi: Đóng bộ sửa sóng

en: Index:
vi: Chỉ mục:

en: Open a menu
vi: Mở trình đơn

en: Play After
vi: Phát sau

en: Play after cursor
vi: Phát đẳng sau con trỏ

en: Play Before
vi: Phát trước

en: Play before cursor
vi: Phát đẳng trước con trỏ

en: Play Loop
vi: Phát lặp lại

en: Play sound
vi: Phát âm

en: Play the loop
vi: Phát vòng lặp

en: Save
vi: Lưu

en: Save the sound
vi: Lưu âm thanh

en: Set Loop End
vi: Lập cuối vòng lặp

en: Set Loop Start
vi: Lập đầu vòng lặp

en: Set loop end at cursor
vi: Lập cuối vòng lặp ở con trỏ

en: Set One Cycle
vi: Lập một chu kỳ

en: Set one cycle
vi: Lập một chu kỳ

en: Set the loop start at cursor
vi: Lập đầu vòng lặp ở con trỏ

en: Test
vi: Thử

en: Test the note
vi: Thử nốt

en: Value:
vi: Giá trị:

en: Frequency:
vi: Tần số :

en: Loop cycles:
vi: Chu kỳ lặp lại:

en: Loop end:
vi: Cuối vòng lặp:

en: Loop length:
vi: Độ dài vòng lặp:

en: Finding possible loop points...
vi: Đạng tìm các điểm vòng lặp có thể...

en: {1} cycles; {2} secs
vi: {1} chu kỳ; {2} giây

en: choose loop start
vi: chọn đầu vòng lặp

en: jump to loop end
vi: nhảy tới cuối vòng lặp

en: jump to loop start
vi: nhảy về đầu vòng lặp

en: make unlooped
vi: làm không lặp lại

en: make unpitched
vi: làm không cao độ

en: play after cursor
vi: phát đẳng sau con trỏ

en: play before cursor
vi: phát đẳng trước con trỏ

en: play loop
vi: lặp lại

en: play straight through
vi: phát thẳng qua

en: play test note
vi: phát nốt thử

en: show envelope
vi: hiện bộ bao

en: show FFT
vi: hiện FFT

en: trim after cursor
vi: xén đẳng sau con trỏ

en: trim before cursor
vi: xén đẳng trước con trỏ

en: Instrument name?
vi: tên nhạc khí ?

en: Please set the loop end and the approximate frequency
    first, then position the cursor one or more cycles
    before the loop end and try this again.
vi: Trước tiên hãy lập kết thúc của vòng lặp và tỷ lệ xấp xỉ,
    sau đó đặt con trỏ vào vị trí đẳng trước kết thúc vòng lặp
    theo một hay nhiều chu kỳ, và thử lại.

en: Too few samples after the cursor to take an FFT.
vi: Không thể tính FFT do quá ít mẫu đẳng sau con trỏ.

en: grab stamp from screen
vi: bắt hình in từ màn hình

en: CLEAR
vi: XOÁ SẠCH

en: KEEP
vi: GIỮ

en: TOSS
vi: BỎ

en: UNDO
vi: HỦY BƯỚC

en: Drag me sideways to
    rotate your
    picture.
vi: Kéo sang một bên
    để xoay hình ảnh.

en: Drag me up and down to change
    the size
    of your picture.
vi: Kéo lên và xuống
    để sửa đổi kích cỡ của hình ảnh.

en: Do you really want to throw away 
    what you just painted?
vi: Bạn thực sự muốn hủy
    bức vẽ vừa mới tạo không?

en: throw it away\keep painting it
vi: hủy\cứ vẽ

en: last command
vi: lệnh cuối

en: can't undo
vi: không thể hủy bước

en: redo
vi: làm lại

en: undo
vi: hủy bước

en: start
vi: chạy

en: stop
vi: dừng

en: button
vi: nút

en: change label...
vi: đổi nhãn...

en: Enter a new label for this button
vi: Gõ một nhãn mới cho nút này

en: Grab Patch
vi: Bắt đắp vá

en: Use this to grab a rectangular patch from the screen
vi: Dùng chức năng này để bắt một đắp vá hình chữ nhật từ màn hình

en: gradient color
vi: màu chuyển sắc

en: horizontal pan
vi: kéo ngang

en: vertical pan
vi: kéo dọc

en: A graph of numbers, normalized so the full range of values just fits my height.  I support a movable cursor that can be dragged with the mouse.
vi: Một đồ thị các số, được chuẩn hoá để mà phạm vi giá trị hoàn toàn đúng vừa chiều cao của tôi. Cũng hỗ trợ con trỏ di chuyển được mà có thể được kéo bằng chuột.

en: Graph
vi: Đồ thị

en: Drop this icon to grab a patch from the screen with a lasso.
vi: Thả biểu tượng này để bắt một đắp vá từ màn hình dùng dây thòng lọng.

en: Drop this icon to start painting a new object.
vi: Thả biểu tượng này để bắt đầu sơn một đối tượng mới.

en: A scrollable, editable body of text
vi: Một đoạn văn có thể cuộn lại và chỉnh sửa

en: A scriptable control that allows you to choose a numeric value by dragging a knob.
vi: Một điều khiển có thể được văn lệnh điều khiển mà cho phép bạn chọn một giá trị thuộc số bằng cách kéo một nút.

en: change arguments
vi: đổi đối số

en: clear target
vi: xoá sạch đích

en: set action selector
vi: lập bộ chọn hành vi

en: set maximum value
vi: lập giá trị tối đa

en: set minimum value
vi: lập giá trị tối thiểu

en: set target
vi: đặt đích

en: switch to ascending
vi: chuyển đổi sang tăng dần

en: switch to descending
vi: chuyển đổi sang giảm dần

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this slider is changed
vi: Hãy gõ bộ chọn cần gửi cho đích
    khi thanh trượt này được thay đổi

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
vi: Hãy gõ những đối số (định giới bằng dấu chấm)
    cần gửi cho đích khi nút này được bấm

en: Please a new label for this button
vi: Tạo một nhãn mới cho nút này

en: Maximum value?
vi: Giá trị tối đa ?

en: Minimum value?
vi: Giá trị tối thiểu ?

en: turn off truncation
vi: tắt chức năng cắt xén

en: turn on truncation
vi: bật chức năng cắt xén

en: A symmetrical polygon in the shape of a star
vi: Hình đa giác đối xứng theo hình sao

en: fewer sides
vi: ít mặt hơn

en: more sides
vi: nhiều mặt hơn

en: twinkle fatter
vi: lấp lánh rộng hơn

en: twinkle thinner
vi: lấp lánh hẹp hơn

en: SButton
vi: NútS

en: change action selector
vi: đổi bộ chọn hành vi

en: change label
vi: đổi nhãn

en: change when to act
vi: đổi lúc hoạt động

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
vi: Hãy gõ bộ chọn cần gửi cho đích
    khi nút này được bấm

en: buttonDown
vi: nútXuống

en: buttonUp
vi: nútLên

en: Choose one of the following conditions
vi: Chọn một của những điều kiện theo đây

en: whilePressed
vi: khi_ấn_giữ

en: dissolve
vi: mờ chồng

en: french door
vi: cửa kính ở ban công

en: none
vi: không có

en: page back
vi: trang lùi

en: page forward
vi: trang tới

en: slide away
vi: trượt ra

en: slide border
vi: viền trượt

en: slide both
vi: trượt cả hai

en: slide over
vi: trượt qua

en: zoom
vi: thu phóng

en: zoom frame
vi: thu phóng khung

en: down
vi: xuống

en: down left
vi: xuống trái

en: down right
vi: xuống phải

en: in
vi: trong

en: in h
vi: vào h

en: left
vi: trái

en: out
vi: ra

en: out h
vi: ra h

en: right
vi: phải

en: up
vi: lên

en: up left
vi: lên trái

en: up right
vi: lên phải

en: An object that presents the things within it in a column
vi: Một đối tượng hiển thị các mục theo cột.

en: An object that presents the things within it in a row
vi: Một đối tượng hiển thị các mục theo hàng.

en: Column
vi: Cột

en: Row
vi: Hàng

en: A curve
vi: Một đường cong

en: Curve
vi: Cong

en: A curved line with an arrowhead.  Shift-click to get handles and move the points.
vi: Một đường cong có đầu mũi tên. Giữ Shift để thấy móc và dịch điểm.

en: Curvy Arrow
vi: Mũi tên uốn

en: Graphics
vi: Đồ họa

en: An ellipse or circle
vi: Hình tròn hay hình bầu dục

en: Ellipse
vi: Hình bầu dục

en: A line with an arrowhead.  Shift-click to get handles and move the ends.
vi: Một đường có đầu mũi tên. Giữ Shift để thấy móc và dịch đầu.

en: A smooth wiggly curve, or a curved solid.  Shift-click to get handles and move the points.  Using the halo menu, can be coverted into a polygon, and can be made "open" rather than closed.
vi: Đường uốn mịn hay hình đặc cong. Giữ Shift để thấy móc và dịch điểm. Dùng trình đơn quầng, cũng có thể chuyển đổi sang hình đa giác, và mở lại (trái với hình đã đóng).

en: A three-sided polygon.
vi: Hình ba cạnh.

en: Arrow
vi: Mũi tên

en: Triangle
vi: Tam giác

en: A rectangle with a diagonal gradient
vi: Hình chữ nhật có chuyển sắc chéo

en: A rectangle with a horizontal gradient
vi: Hình chữ nhật có chuyển sắc ngang

en: Gradient
vi: Chuyển sắc

en: Gradient (slanted)
vi: Chuyển sắc (xiên)

en: A raw piece of text which you can edit into anything you want
vi: Một đoạn văn thô mà bạn có thể chỉnh sửa một cách thích hợp

en: A text field with border
vi: Một trường văn bản có viền

en: Text (border)
vi: Văn bản (viền)

en: A button which, when clicked, takes the reader to the next page of a book
vi: Bấm cái nút này để đi tới trang kế tiếp của một cuốn sách

en: A button which, when clicked, takes the reader to the previous page of a book
vi: Bấm cái nút này để đi về trang trước của một cuốn sách

en: dismiss
vi: hủy

en: about flaps...
vi: giới thiệu ngăn kéo...

en: Choose a flap to destroy, from a pop-up list that will be presented
vi: Chọn một ngăn kéo cần hủy, trong danh sách sẽ tự mở

en: Create a new flap.  You can later make it into a shared flap is you wish.
vi: Tạo một ngăn kéo mới.  Về sau cũng có thể chọn chia sẻ nó.

en: Create the default set of shared flaps used by successive versions of the Squeak development platform
vi: Tạo tập hợp mặc định các ngăn kéo chia sẻ được dùng bởi các phiên bản liên tiếp của nền tảng phát triển Squeak

en: Destroy all the shared flaps and disable their use in all projects.
vi: Hủy tất cả các ngăn kéo chia sẻ, và tắt khả năng sử dụng chúng trong bất cứ dự án nào.

en: destroy all shared flaps
vi: hủy tất cả các ngăn kéo chia sẻ

en: destroy flap...
vi: hủy ngăn kéo...

en: flaps
vi: ngăn kéo

en: Gives a window full of details about how to use flaps.
vi: Hiển thị một cửa sổ đầy chi tiết về cách sử dụng ngăn kéo.

en: Group all the standard shared flaps along the bottom edge of the screen
vi: Nhóm lại tất cả các ngăn kéo chia sẻ tiêu chuẩn theo cạnh dưới của màn hình

en: install classic etoy flaps
vi: cài đặt các ngăn kéo etoys cổ điển

en: install developers' flaps
vi: cài đặt các ngăn kéo của nhà phát triển

en: install olpc etoy flaps
vi: cài đặt các ngăn kéo etoys OLPC

en: make a new flap
vi: tạo một ngăn kéo mới

en: Put up the default etoy flaps: a custom Supplies flap and the Navigator flap
vi: Hiển thị hai ngăn kéo etoys mặc định: một ngăn kéo « Đồ phụ tùng » tự chọn và ngăn kéo « Duyệt qua »

en: put shared flaps on bottom
vi: để các ngăn kéo chia sẻ ở dưới

en: Whether prevailing flaps should be shown in the project right now or not.
vi: Ngăn kéo có quyền cao hơn có nên được hiển thị trong dự án ngay bây giờ hay không.

en: debug...
vi: gỡ lỗi...

en: keyStroke
vi: động tác nhấn phím

en: when a keystroke happens and nobody heard it
vi: khi một động tác nhấn phím xảy ra mà không có ai nghe

en: A place for storing alternative pictures in an animation, ec.
vi: Một nơi để giữ các hình ảnh thay thế trong hoạt ảnh v.v.

en: Are you sure you want to quit Etoys?
vi: Bạn có chắc muốn thoát khỏi Etoys không?
