eToys - en to vi translation catalogue (1159 entries)

en: choose new graphic
vi: chọn ảnh mới

en: grab new graphic
vi: lấy ảnh mới

en: change first color
vi: thay đổi màu đầu tiên

en: change second color
vi: thay đổi màu thứ hai

en: linear gradient
vi: chuyển sắc thẳng

en: radial gradient
vi: chuyển sắc tròn

en: change orientation
vi: đổi hướng

en: change origin
vi: đổi gốc

en: Things dropped into here will automatically be organized into a column. Once you have added your own items here, you will want to remove the sample colored rectangles that this started with, and you will want to change this balloon help message to one of your own!
vi: Các thứ được thả vào đây sẽ được tự động sắp đặt theo một cột. Một khi thêm các mục riêng, bạn nên gỡ bỏ những hình chữ nhật mẫu tô màu đầu tiên, và thay thế chú giải trong khung thoại tự mở này.

en: Things dropped into here will automatically be organized into a row. Once you have added your own items here, you will want to remove the sample colored eggs that this started with, and you will want to change this balloon help message to one of your own!
vi: Các thứ được thả vào đây sẽ được tự động sắp đặt theo một hàng. Một khi thêm các mục riêng, bạn nên gỡ bỏ những hình bầu dục mẫu tô màu đầu tiên, và thay thế chú giải trong khung thoại tự mở này.

en: A circular shape
vi: Hình tròn

en: An attachment point for Connectors that you can embed in another Morph.
vi: Một điểm để gắn bộ kết nối mà bạn có thể nhúng trong bộ biến thái khác.

en: Circle
vi: Tròn

en: Connectors
vi: Đường nối

en: Graphics
vi: Đồ họa

en: Pin
vi: Ghim

en: A smooth wiggly curve, or a curved solid.  Shift-click to get handles and move the points.  Using the halo menu, can be coverted into a polygon, and can be made "open" rather than closed.
vi: Đường uốn mịn hay hình đặc cong. Giữ Shift để thấy móc và dịch điểm. Dùng trình đơn quầng, cũng có thể chuyển đổi sang hình đa giác, và mở lại (trái với hình đã đóng).

en: Basic
vi: Cơ bản

en: Curve
vi: Cong

en: An elliptical or circular shape
vi: Hình tròn hay hình bầu dục

en: Ellipse
vi: Hình bầu dục

en: A non-editable picture.  If you use the Paint palette to make a picture, you can edit it afterwards.
vi: Một hình ảnh không cho phép chỉnh sửa. Nếu cháu sử dụng bảng chọn Sơn để tạo một hình ảnh, nó có phải cho phép chỉnh sửa về sau.

en: Image
vi: Ảnh

en: A non-editable picture of something
vi: Một hình ảnh nào đó không cho phép chỉnh sửa

en: Picture
vi: Hình ảnh

en: opaque
vi: mờ đục

en: Please enter the image file name
vi: Hãy gõ tên tập tin ảnh

en: A straight line.  Shift-click to get handles and move the ends.
vi: Một đường thẳng. Giữ Shift để thấy móc và dịch đầu.

en: Line
vi: Đường

en: extract this frame
vi: trích khung này ra

en: movie...
vi: phim...

en: next frame
vi: khung tiếp

en: play loop
vi: lặp lại

en: play once
vi: phát một lần

en: previous frame
vi: khung trước

en: stop playing
vi: dừng phát

en: A series of connected line segments, which may be a closed solid, or a zig-zag line.  Shift-click to get handles and move the points.
vi: Một dãy các đoạn đường được nối lại, mà có thể làm một hình đặc đã đóng hay một đường hình chữ chi. Giữ Shift để thấy móc và dịch điểm.

en: Polygon
vi: Hình đa giác

en: customize arrows
vi: tùy chỉnh mũi tên

en: specify dashed line
vi: ghi rõ đường gạch gạch

en: standard arrows
vi: mũi tên tiêu chuẩn

en: Move cursor left and right
    to change arrow length and style.
    Move it up and down to change width.
    Click when done.
vi: Dịch con trỏ về hướng trái và phải để thay đổi
    chiều dài và kiểu dáng của mũi tên.
    Dịch nó lên và xuống để thay đổi chiều rộng.
    Bấm khi hoàn tất.

en: show handles
vi: hiện móc

en: closed
vi: đã đóng

en: curve
vi: cong

en: Enter a dash specification as
    { major dash length. minor dash length. minor dash color }
    The major dash will have the normal border color.
    A blank response will remove the dash specification.
    [Note: You may give 5 items as, eg, {10. 5. Color white. 0. 3}
    where the 4th ityem is zero, and the 5th is the number of pixels
    by which the dashes will move in each step of animation]
vi: Hãy nhập một đặc tả dấu gạch theo định dạng:
    { chiều dài gạch chính. chiều dài gạch phụ. màu gạch phụ }
    Dấu gạch chính có màu viền bình thường.
    Bỏ trống trường này thì gỡ bỏ đặc tả dấu gạch.
    
    Ghi chú : bạn cũng có thể đưa ra 5 mục, v.d. {10. 5. Color white. 0. 3}
    (color = màu ; white = trắng)
    trong đó mục thứ 4 là số 0, và mục thứ 5 là số các điểm ảnh theo đó mỗi dấu gạch sẽ di chuyển trong mỗi bước hoạt cảnh.

en: A rectangular shape, with border and fill style
vi: Hình chữ nhật có viền và kiểu tô màu

en: Sketch
vi: Bức vẽ

en: Please enter the desired border width
vi: Hãy nhập chiều rộng viền đã muốn

en: call this my base graphic
vi: đặt ảnh này là cơ bản

en: choose new graphic...
vi: chọn ảnh mới...

en: restore base graphic
vi: phục hồi ảnh cơ bản

en: set as background
vi: đặt làm nền

en: oops, this menu is a for a morph that
    has been replaced, probably because a
    "look like" script was run.  Please dismiss
    the menu and get a new one!.  Sorry!
vi: Tiếc là trình đơn này dành cho
    một bộ biến thái đã bị thay thế,
    rất có thể vì một văn lệnh « look like »
    (nhìn như) đã được chạy.
    Hãy hủy trình đơn này
    và lấy một trình đơn mới.

en: this already *was* your baseGraphic
vi: ảnh này *đã* là ảnh cơ bản của bạn

en: A collapsed version of {1}.  Click to open it back up.
vi: Một phiên bản đã thu gọn của {1}.  Nhấn để mở lại.

en: choose the color you want to replace
vi: chọn màu cần thay thế

en: now choose the color you want to replace it with
vi: sau đó thì chọn màu thay thế

en: Please enter a number greater than one.
    (note: this cannot be undone, so answer zero
    to abort if you need to make a backup first)
vi: Hãy gõ một con số hơn 1.
    Ghi chú — không thể hủy bước này:
    đặt giá trị 0 để hủy bỏ nếu
    trước tiên bạn cần sao lưu.

en: This object is *already* showing its baseGraphic
vi: Đối tượng này *đã* hiển thị ảnh cơ bản

en: smooth image
vi: ảnh mịn

en: change emphasis
vi: đổi nhần mạnh

en: change font
vi: đổi phông

en: A  data field which will have a different value on every card of the background
vi: Một trường dữ liệu mà có giá trị khác nhau trên mỗi thẻ của nền

en: A piece of text that will occur on every card of the background
vi: Một đoạn văn sẽ được hiển thị trên mọi thẻ của nền

en: A text field with a rounded shadowed border, with a fancy font.
vi: Một trường văn bản có viền đổ bóng góc hình tròn và một phông chữ đẹp.

en: Background Field
vi: Trường nền

en: Background Label
vi: Nhãn nền

en: Fancy Text
vi: Văn bản đẹp

en: Simple Text
vi: Văn bản đơn giản

en: Text that you can edit into anything you wish
vi: Văn bản có thể được chỉnh sửa tự do

en: add predecessor
vi: thêm điều đi trước

en: add successor
vi: thêm điều đi sau

en: code pane menu...
vi: trình đơn ô mã...

en: code pane shift menu...
vi: trình đơn dịch ô mã...

en: fill owner's shape
vi: điền vào hình của người sở hữu

en: follow owner's curve
vi: theo đường cong của người sở hữu

en: holder for characters
vi: đồ chứa ký tự

en: rectangular bounds
vi: biên hình chữ nhật

en: reverse direction
vi: đảo hướng

en: set baseline
vi: đặt đường cơ bản

en: text margins...
vi: lề văn bản...

en: text properties...
vi: thuộc tính văn bản...

en: text color...
vi: màu chữ...

en: When checked, bounds are automatically adjusted to fit the contents.
vi: Bật tùy chọn này thì biên được tự động điều chỉnh để vừa khít nội dung.

en: When checked, contents will automatically be translated upon a locale change
vi: Bật tùy chọn này thì nội dung được tự động dịch khi thay đổi miền địa phương

en: When checked, text is automatically wrapped to fit horizontally within the boundaries specifed.
vi: Bật tùy chọn này thì văn bản được tự động cuộn để vừa theo chiều ngang bên trong các biên đưa ra.

en: font for entire text...
vi: phông cho toàn bộ văn bản...

en: translations...
vi: bản dịch...

en: text auto fit
vi: văn bản tự động vừa

en: Move cursor down and to the right
    to increase margin inset.
    Click when done.
vi: Dịch con trỏ về hướng xuống
    và phải để tăng thụt lề.
    Bấm khi hoàn tất.

en: margin change for
vi: thay đổi lề cho

en: Choose font:
vi: Chọn phông:

en: translatable
vi: dịch được

en: text wrap to bounds
vi: ngắt dòng ở biên giới

en: turn off smoothing
vi: tắt chức năng làm mịn

en: turn on smoothing
vi: bật chức năng làm mịn

en: Index
vi: Chỉ mục

en: Menu to see another Guide
vi: Trình đơn để xem một Sổ tay khác

en: Next page
vi: Trang tiếp

en: Previous page
vi: Trang trước

en: Quick Guides
vi: Hướng dẫn nhanh

en: inspect model in morphic
vi: xem lại mô hình trong kiểu biến thái

en: add pin
vi: thêm ghim

en: plug all to model
vi: cắm phít tất cả vào mô hình

en: plug all to model slots
vi: cắm phít tất cả vào khoảng mô hình

en: plug mouseDown to model
vi: cắm phít Bấm Chuột vào mô hình

en: plug mouseDown to model slot
vi: cắm phít Bấm Chuột vào khoảng mô hình

en: plug mouseMove to model
vi: cắm phít Chuyển Chuột vào mô hình

en: plug mouseMove to model slot
vi: cắm phít Chuyển Chuột vào khoảng mô hình

en: set mouseDown selector...
vi: đặt bộ chọn Bấm Chuột...

en: set mouseMove selector...
vi: đặt bộ chọn Chuyển Chuột...

en: set mouseUp selector...
vi: đặt bộ chọn Buông Chuột...

en: An example of how to use double-click in moprhic
vi: Một mẫu ví dụ về cách dùng cú nhấn đúp vào biến thái

en: DoubleClick
vi: Nhấn đúp

en: Double-click on me to change my color; 
    single-click on me to change border color;
    hold mouse down within me and then move it to grow 
    (if I'm red) or shrink (if I'm blue).
vi:  • nhấn đúp để thay đổi mau
     • nhấn để thay đổi màu viền
     • ấn giữ và di chuyển để phóng to (đỏ) hay thu nhỏ (xanh)

en: An extreme-wide-angle lens
vi: Một thấu kính góc rộng cực

en: FishEye
vi: Mắt cá

en: Magnification is fixed, sorry.
vi: Tiếc là phóng đại cố định.

en: An eye which follows the cursor
vi: Một con mắt theo sau con trỏ

en: Just for Fun
vi: Chỉ vui đùa

en: MovingEye
vi: Mắt Chuyển

en: An analog clock face
vi: Mặt đồng hồ không điện tử

en: Clock
vi: Đồng hồ

en: Allows you to change the font used to display the numbers.
vi: Cho phép bạn thay đổi phông chữ dùng để hiển thị con số.

en: Allows you to specify a new color for the hands of the watch.  Note that actual *watch* color can be changed simply by using the halo's recoloring handle.
vi: Cho phép bạn ghi rõ một màu mới cho kim đồng hồ đeo tay. Ghi chú rằng màu của đồng hồ chính nó cũng có thể được thay đổi đơn giản bằng cách sử dụng móc thay đổi màu của quầng.

en: Allows you to specify a new color to be used during PM hours for the center portion of the watch; during AM hours, a lighter shade of the same color will be used.
vi: Cho phép bạn ghi rõ một màu mới cần dùng trên phần tâm của đồng hồ đeo tay trong các giờ buổi chiều và buổi tối. Trong các giờ buổi sáng thì dùng một sắc nhạt hơn cùng màu.

en: change center color...
vi: đổi màu tâm...

en: change font...
vi: đổi phông...

en: change hands color...
vi: đổi màu kim đồng hồ...

en: anti-aliasing
vi: làm trơn

en: roman numerals
vi: chữ số La mã

en:  Mouse-down action
vi:  Hành vi bấm chuột

en: If the button is to act when the mouse goes down
vi: Nếu cái nút nên hoạt động khi nút con chuột được bấm, hay không.

en:  Mouse-up action
vi:  Hành vi buông chuột

en: If the button is to act when the mouse goes up
vi: Nếu cái nút nên hoạt động khi nút con chuột được buồng, hay không.

en: Action:
vi: Hành vi:

en: Drop another morph here to change the target and action of this button. (Only some morphs will work)
vi: Thả vào đây một biến thái khác để thay đổi đích và hành vi của cái nút này. (Chỉ một số biến thái nào đó sẽ hoạt động được.)

en: Target:
vi: Đích:

en:  Mouse-down look
vi:  Hình thức bấm chuột

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button when the mouse is clicked in it.
vi: Thả vào đây một biến thái khác để thay đổi hình thức trực quan của cái nút này khi con chuột bấm nó.

en:  Mouse-enter look
vi:  Hình thức chuột vào

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button when the mouse enters it.
vi: Thả vào đây một biến thái khác để thay đổi hình thức trực quan của cái nút này khi con chuột vào nó.

en:  Change morph
vi:  Đổi biến thái

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button. Or click here to get a menu of possible replacement morphs.
vi: Thả vào đây một biến thái khác để thay đổi hình thức trực quan của cái nút này. Hoặc nhấn vào đây để thấy một trình đơn chứa những biến thái có thể thay thế được.

en: mouse-down halo color
vi: màu quầng bấm chuột

en: Drag in here to change the halo width
vi: Kéo vào đây để sửa đổi chiều rộng quầng

en: mouse-over halo color
vi: màu quầng chuột trên

en: Drag in here to change how often the button repeats while the mouse is down
vi: Kéo vào đây để sửa đổi số lần lặp lại cú bấm nút khi con chuột được ấn giữ.

en:  Mouse-down repeating
vi:  Lặp lại khi ấn giữ chuột

en: Turn repeating while mouse is held down on or off
vi: Bật hay tắt chức năng lặp lại khi con chuột được ấn giữ.

en:  Mouse-over highlighting
vi:  Tô sáng khi chuột trên

en: Turn mouse-over highlighting on or off
vi: Bật hay tắt chức năng tô sáng khi con chuột ở trên.

en: Accept
vi: Chấp nhận

en: Add label
vi: Thêm nhãn

en: add some text to the button
vi: thêm một đoạn văn vào cái nút

en: Button Properties for {1}
vi: Thuộc tính Nút về {1}

en: Cancel
vi: Thôi

en: cancel changes made and close panel
vi: hủy bỏ các thay đổi được làm và đóng bảng

en: keep changes made and close panel
vi: giữ các thay đổi được làm và đóng bảng

en: Main
vi: Chính

en: open a main properties panel for the morph
vi: mở một bảng thuộc tính chính cho biến thái đó

en: Remove
vi: Bỏ

en: Remove label
vi: Gỡ bỏ nhãn

en: remove text from the button
vi: gỡ bỏ đoạn văn khỏi cái nút

en: remove the button properties of this morph
vi: gỡ bỏ các thuộc tính nút của biến thái này

en: mouse-down halo width:
vi: độ rộng quầng khi bấm chuột:

en: mouse-over halo width:
vi: độ rộng quầng khi chuột ở trên:

en: interval:
vi: khoảng:

en: Etoys is trying to open your web browser.\If it does not work, you can sign up at:\\
vi: Etoys đang thử mở trình duyệt Web của bạn.\Không chạy được thì bạn cũng có thể đăng ký ở địa chỉ:\\

en: Cancel this login operation.
vi: Thôi thao tác đăng nhập này.

en: Please enter your login name
vi: Hãy gõ tên đăng nhập của mình

en: Please make the name 24 characters or less
vi: Hãy gõ tên chứa nhiều nhất 24 ký tự

en: Please remove any funny characters
vi: Hãy gỡ bỏ ký tự lạ nào

en: Close this dialog
vi: Đóng hộp thoại này

en: Login to Squeakland
vi: Đăng nhập vào Squeakland

en: Password:
vi: Mật khẩu :

en: Username:
vi: Tên người dùng:

en: (create account)
vi: (tạo tài khoản)

en: ChineseCheckers
vi: Cò Nhảy

en: Halma - the classic board game of Chinese Checkers, written by Dan Ingalls
vi: Cò Nhảy — trò chơi bảng cổ điển, được tạo bởi Dan Ingalls

en: animate moves
vi: hoạt họa mỗi bước

en: don't animate moves
vi: không hoạt họa mỗi bước

en: new game
vi: lượt chơi mới

en: reset...
vi: đặt lại...

en: How many humans?
vi: Mấy người ?

en: How many players?
vi: Mấy người chơi ?

en: Cipher
vi: Mật mã

en: The Cipher Panel: A playground for cryptograms, by Dan Ingalls
vi: Bảng Mật Mã: một nơi thám hiểm bản viết mật, bởi Dan Ingalls

en: none
vi: không có

en: clear cipher typing
vi: xoá trường gõ mật mã

en: enter a new cipher
vi: gõ một mật mã mới

en: quote from Squeak
vi: trích dẫn từ Squeak

en: show cipher help
vi: hiện trợ giúp về mật mã

en: show cipher hints
vi: góp ý về mật mã

en: clear typing
vi: xoá trường gõ vào

en: show help
vi: hiện trợ giúp

en: show hints
vi: góp ý

en: Are you sure you want to discard all typing?
vi: Bạn có chắc muốn hủy toàn bộ chuỗi được gõ vào không?

en: Type a cipher text to work on here below...
vi: Dưới đây thì gõ một chuỗi mật mã cần thao tác...

en: About the Cipher Panel
vi: Giới thiệu bảng mật mã

en: The Cipher Panel displays an encrypted message.  The encryption is a simple substitution code;  each letter of the alphabet has been changed to a different one.
    
    You can solve the cipher by clicking above any letter in the message, and typing the letter you think it should be.  The Cipher Panel automatically makes the same substitution anywhere else that letter occurs in the encoded message.
    
    If you are having trouble, you can use the command menu to 'show cipher hints'.  That will display how many of each letter occurs, which is often a help in solving ciphers.
vi: Bảng mật mã thì hiển thị một thông điệp đã mật mã.  Đây là một mật mã đơn giản chỉ thay thế mỗi chữ cái.
    
    Bạn có thể giải mật mã bằng cách nhấn bên trên bất cứ chữ nào trong thông điệp, và gõ chữ bạn thấy là đúng.  Bảng mật mã tự động thay thế một cách tương ứng tất cả các lần xảy ra của chữ đó trong thông điệp.
    
    Gặp khó khăn thì bạn cũng có thể sử dụng trình đơn lệnh để « góp ý về mật mã ».  Chức năng này sẽ hiển thị số các lần xảy ra cho mỗi chữ, để giúp bạn giải mật mã đó.

en: Most bodies of english text follow a general pattern of letter usage.  The following are the most common letters, in approximate order of frequency:
    	E  T  A  O  N  I  R  S  H
    The following are the most common digraphs:
    	EN  ER  RE  NT  TH  ON  IN
    
    The message you are trying to decode has the following specific statistics:
vi: Phần lớn các văn bản tiếng Anh thì tùy theo một mẫu chung sử dụng chữ.  Dưới đây có những chữ thường dùng nhất, theo thứ tự tần số xấp xỉ:
    	E  T  A  O  N  I  R  S  H
    Dưới đây có những chữ ghép thường dùng nhất:
    tEN  ER  RE  NT  TH  ON  IN
    
    Thông điệp bạn đang thử giải mã có thống kê dứt khoát này:

en: Some Useful Statistics
vi: Thống kê có ích

en: 
    
    Good luck!
vi: 
    
    Chúc cháu được may mắn !

en: The Crostic Panel: A classic word diagram game, by Dan Ingalls
vi: Bảng Crostic: một trò chơi sơ đồ từ cổ điển, bởi Dan Ingalls

en: clear crostic typing
vi: xoá trường gõ chữ

en: open crostic file...
vi: mở tập tin thơ chữ đầu...

en: show crostic errors
vi: hiển thị các lỗi về thơ chữ đầu

en: show crostic help
vi: hiện trợ giúp về thơ chữ đầu

en: show crostic hints
vi: góp ý về thơ chữ đầu

en: clear
vi: rõ

en: open...
vi: mở...

en: show errors
vi: hiện lỗi

en: mal-formed crostic file
vi: tập tin Crostic có dạng sai

en: Is it OK to discard this crostic?
vi: Thơ chữ đầu này hủy bỏ được không?

en: Select a Crostic File...
vi: Chọn một tập tin Crostic...

en: About the Crostic Panel
vi: Giới thiệu Bảng Crostic

en: The Crostic Panel presents an acrostic puzzle for solution.  As you type in answers for the clues, the letters also get entered in the text of the hidden quote.  Conversely, as you guess words in the quote, those letters will fill in missing places in your answers.  In addition, the first letters of all the answers together form the author's name and title of the work from which the quote is taken.
    
    If you wish to make up other acrostic puzzles, follow the obvious file format in the sampleFile method.  If you wish to print an acrostic to work it on paper, then change the oldStyle method to return true, and it will properly cross-index all the cells.
    
    Have fun.
vi: Bảng Crostic hiển thị một câu đố thơ chữ đầu cần giải.  Khi bạn gõ chữ (đáp ứng đầu mối) thì chữ nào cũng được nhập vào đoạn trích dẫn bị ẩn.  Ngược lại, khi bạn đoán được từ trong đoạn trích dẫn, các chữ đó sẽ điền vào chỗ còn thiếu trong lời giải.  Hơn nữa, những chữ đầu lời giải thì tạo tên của tác giả và tên của cuốn sách là gốc của đoạn trích dẫn.
    
    Nếu bạn muốn tạo câu đố thơ chữ đầu, hãy theo định dạng tập tin trong tập tin sampleFile.  Muốn in ấn một thơ chữ đầu để giải trên tờ giấy thì đặt phương pháp oldStyle thành « true » (đúng), và nó sẽ phụ lục chéo tất cả các ô cho đúng.
    
    Chúc cháu có vui nhé.

en: As hints, you will be given the five longest answers.
    Do you really want to do this?
vi: Góp ý thì cháu thấy năm lời giải dài nhất.Cháu có chắc muốn bật tuỳ chọn này không?

en: Crostic Hints
vi: Góp ý về thơ chữ đầu

en: Good luck!
vi: Chúc cháu được may mắn !

en: The five longest answers are...
vi: Năm lời giải dài nhất là...

en: A unique solitaire card game
vi: Một trò chơi một người duy nhất

en: The objective of FreeCell is to move all of the cards to the four "home cells" in the upper right corner.  Each home cell will hold one suit and must be filled sequentially starting with the Ace.
    
    There are four "free cells" in the upper left corner that can each hold one card.  Cards can be moved from the bottom of a stack to a free cell or to another stack.  
    
    When moving a card to another stack, it must have a value that is one less than the exposed card and of a different color.
vi: Mục đích của trò chơi FreeCell (ô trống) là di chuyển tất cả các quân bài vào bốn « ô về » ở góc trên bên phải.  Mỗi ô về sẽ chứa một bộ, và phải được điền vào một cách tuần tự bắt đầu với Át (Át, hai, ba v.v.).
    
    Có bốn « ô trống » ở góc trên bên trái, mỗi ô chứa một lần chỉ một quan bài.  Cũng có thể di chuyển quân bài từ dưới đống này vào một ô trống hay đống đó.
    
    Khi di chuyển một quân bài vào một đống khác, nó phải có giá trị nhỏ hơn quân bài hiển thị theo một và có màu khác.

en: FreeCell Help
vi: Trợ giúp FreeCell

en: Cards Left:
vi: Lá bài còn lại:

en: Elapsed Time:
vi: Thời gian đã qua:

en: Game #:
vi: Lượt chơi #:

en: Help
vi: Trợ giúp

en: New game
vi: Lượt chơi mới

en: Pick game
vi: Chọn trò chơi

en: Quit
vi: Thoát

en: Same game
vi: Cùng trò chơi

en: Statistics
vi: Thống kê

en: Pick a game number between 1 and 32000.
    or
    set the hardness of the next game by typing 'H 30'.
    Above 100 is very hard.  Zero is standard game.
    Current hardness is:
vi: Chọn một số thứ tự lượt chơi giữa 1 và 32000,
    hoặc
    lập mức khó của lượt chơi kế tiếp bằng cách gõ « H SỐ »,
    v.d. « H 30 ». 0 là lượt chơi tiêu chuẩn; số nào hơn 100 vẫn rất khó.
    Mức khó hiện thời là:

en: Game #1 is a special case
    for performance analysis
vi: Lượt chơi #1 là một trường hợp đặc biệt
    để phân tích hiệu suất.

en: FreeCell Statistics
vi: Thống kê FreeCell

en: Reset
vi: Đặt lại

en: With replays:
vi: Có chơi lại:

en: This session:
vi: Buổi hợp này:

en: Current:
vi: Hiện thời:

en: Streaks:
vi: Mẫu :

en: Total:
vi: Tổng:

en:  loss
vi:  lần thua

en:  losses
vi:  lần thua

en:  win
vi:  lần thắng

en:  wins
vi:  lần thắng

en: Find those mines
vi: Tìm các mìn

en: Mines
vi: Mìn

en: Mines is a quick and dirty knock-off of the Minesweeper game found on Windows. I used this to teach myself Squeak. I liberally borrowed from the <SameGame> example, so the code should look pretty familiar, though like any project it has rapidly ...morphed... to reflect my own idiosyncracies. Note especially the lack of any idiomatic structure to the code - I simply haven't learned them yet.
    
    Mines is a very simple, yet extremely frustrating, game to play. The rules are just this: there are 99 mines laid down on the board. Find them without ""finding"" them. Your first tile is free - click anywhere. The tiles will tell you how many mines are right next to it, including the diagonals. If you uncover the number '2', you know that there are two mines hidden in the adjacent tiles. If you think you have found a mine, you can flag it by either 'shift' clicking, or click with the 'yellow' mouse button. Once you have flagged all of the mines adjacent to a numbered tile, you can click on the tile again to uncover the rest. Of course, you could be wrong about those too... 
    
    You win once you have uncovered all of the tiles that do not contain mines. Good luck...
    
    David A. Smith
    dastrs@bellsouth.net
vi: Mìn là một bản chuyển nhanh của trờ chơi Minesweeper (quét mìn) của Windows. Chơi trò này thì rất đơn giản còn làm nản quá. Quy tắc là: có 99 mìn trong bảng, hãy tìm mìn mà không làm nổ. Gạch lát thứ nhất sẽ không nổ — nhấn vào bất cứ nơi nào. Các gạch lát khác sẽ báo cháu biết mấy mìn ở kề nhau (thấy con số 2 thì có hai mìn bị ẩn trong các mìn kề nhau). Cháu tìm được một mìn nào đó thì đặt cờ bằng cách hoặc ấn giữ phím Shift trong khi nhấn vào nó, hoặc nhấn bằng nút chuột màu vàng. Một khi đặt cờ tất cả các mìn kề nhau với một gạch lát có con số thì có thể nhấn lại vào gạch lát đó để hiển thị các mìn kề nhau. Chọn sai thì làm nổ...!
    
    Cháu thẳng một khi hiển thị tất cả các gạch lát không có mìn. Chúc cháu được may mắn !
    
    (Hướng dẫn gốc được viết bằng tiếng Anh bởi)David A. Smith\mdastrs@bellsouth.net

en:   New game
vi:   Lượt chơi mới

en: Mines:
vi: Mìn:

en: Time:
vi: Thời gian:

en: corrupted imageData
vi: dữ liệu ảnh imageData bị hỏng

en: move card
vi: dời bài

en: A board game implementedby Tim Olson, based on a game originally written for UNIX by Eiji Fukumoto.
vi: Một trờ chơi bảng được thực hiện bởi Tim Olson, dựa vào một trò chơi được tạo gốc cho UNIX bởi Eiji Fukomoto.

en: Same
vi: Trùng

en: The object of SameGame is to maximize your score by removing tiles from the board.  Tiles are selected and removed by clicking on a tile that has at least one adjacent tile of the same color (where adjacent is defined as up, down, left, or right).
    
    The first click selects a group of adjacent tiles, a second click in that group will remove it from the board, sliding tiles down and right to fill the space of the removed group.  If you wish to select a different group, simply click on it instead.
    
    The score increases by "(selection - 2) squared", so you want to maximize the selection size as much as possible.  However, making small strategic selections may allow you to increase the size of a later selection.
    
    If you are having a hard time finding a group, the "Hint" button will find one and select it for you (although it is likely not the best group to select!).
    
    When there are no more groups available, the score display will flash with your final score.  Your final score is reduced by 1 for each tile remaining on the board.  If you manage to remove all tiles, your final score is increased by a bonus of 5 times the number of tiles on a full board.
    
    Come on, you can beat that last score!  Click "New game"  ;-)
    
    SameGame was originally written by Eiji Fukumoto for UNIX and X; this version is based upon the same game concept, but was rewritten from scratch.
vi: Mục đích của SameGame (trò chơi khớp) là được điểm nhiều nhất bằng cách gỡ bỏ các gạch lát ra bảng.  Gạch lát được chọn và gỡ bỏ bằng cách nhấn vào một gạch lát có ít nhất một gạch lát kề nhau cùng màu.
    
    Cú nhấn trước sẽ chọn một nhóm các gạch lát kề nhau, cú nhấn sau vào trong đó sẽ gỡ bỏ nó ra bảng, thì làm cho các gạch lát trượt xuống và qua phải để điền vào khoảng cách của nhóm đã gỡ bỏ.
    
    Điểm tăng theo « (vùng_chọn - 2) bình phương » thì bạn muốn chọn một vùng lớn nhất có thể.  Tuy nhiên, vùng chọn nhỏ cẩn thận cũng có thể cho phép tăng kích cỡ của một vùng chọn về sau.
    
    Nếu bạn gặp khó khăn trong việc tìm một nhóm có ích, cái nút « Góp ý » sẽ tìm được và chọn nó cho bạn (dù bình thường không phải nhóm tốt nhất có thể chọn).
    
    Khi không có nhóm nào còn lại, ô hiển thị điểm sẽ chớp điểm cuối cùng của cháu.  Điểm cuối cùng bị giảm theo một đối với mỗi gạch lát còn lại trên bảng.  Nếu cháu gỡ bỏ được tất cả các gạch lát, điểm cuối cùng được tăng theo một phần thưởng là 5× số các gạch lát trên bảng đầy.
    
    Tăng điểm cuối cùng ... nhấn vào « Lượt chơi mới » nhé !  ;-)
    \mPhần mềm SameGame được tạo gốc bởi Eiji Fukomoto cho UNIX và X; phiên bản này dựa vào cùng một ý niệm, cũng được tạo lại từ số không.

en: Hint
vi: Góp ý

en: Score:
vi: Điểm:

en: Selection:
vi: Vùng chọn:

en: remove selection
vi: bỏ phần chọn

en: Tetris, yes Tetris
vi: Chơi Tetris nhé !

en: pause
vi: tạm dừng

en: quit
vi: thoát

en: drop
vi: thả

en: move to the left
vi: qua trái

en: move to the right
vi: qua phải

en: rotate anticlockwise
vi: xoay ngược chiều

en: rotate clockwise
vi: xoay xuôi chiều

en: A fine game of chess
vi: Một trò chơi cờ đẹp

en: Chess
vi: Cờ

en: Games
vi: Trò chơi

en:   Auto
vi:   Tự động

en:   Help
vi:   Trợ giúp

en:   New
vi:   Mới

en:   Play
vi:   Chơi

en:   Quit
vi:   Thoát

en:   Redo
vi:   Làm lại

en:   Undo
vi:   Huỷ bước

en: I suggest:
vi: Góp ý:

en: border
vi: viền

en: border color...
vi: màu viền...

en: border style...
vi: kiểu viền...

en: border width...
vi: độ rộng viền...

en: border change
vi: đổi viền

en: Move cursor farther from
    this point to increase border width.
    Click when done.
vi: Di chuyển con trỏ cách điểm này
    xa hơn để tăng chiều rộng của viền.
    Nhấn chuột một khi hoàn tất.

en: load
vi: nạp

en: load as morph
vi: nạp dạng biến thái

en: child layout
vi: bố trí con

en: horizontal resizing
vi: co giãn theo chiều ngang

en: vertical resizing
vi: co giãn theo chiều dọc

en: copy Postscript
vi: chép PostScript

en: copy text
vi: chép văn bản

en: copy to paste buffer
vi: chép vào bộ đệm dán

en: copy & print...
vi: chép và in...

en: print Postscript to file...
vi: in PostScript vào tập tin...

en: debug...
vi: gỡ lỗi...

en: drop shadow
vi: bóng thả

en: shadow color...
vi: màu bóng...

en: shadow offset...
vi: khoảng bù bóng...

en: desktop
vi: màn hình nền

en: embed into
vi: nhúng vào

en: BMP file
vi: tập tin BMP

en: export...
vi: xuất...

en: GIF file
vi: tập tin GIF

en: JPEG file
vi: tập tin JPEG

en: PNG file
vi: tập tin PNG

en: bitmap fill
vi: tô đầy mảng ảnh

en: change color...
vi: đổi màu...

en: default fill
vi: tô đầy mặc định

en: fill style
vi: kiểu tô đầy

en: gradient fill
vi: tô đầy chuyển sắc

en: solid fill
vi: tô đầy đặc

en: Change the color of this object
vi: Thay đổi màu của đối tượng này

en: Change the size of this object
vi: Thay đổi kích cỡ của đối tượng này

en: Delete this object -- warning -- can be destructive!
vi: Xoá đối tượng này (cảnh báo : có thể hủy !)

en: delete
vi: xoá

en: duplicate
vi: nhân đôi

en: grab
vi: bắt

en: Hand me a copy of this object
vi: Đưa cho tôi một bản sao của đối tượng này

en: Hand me a tile represting this object
vi: Đưa cho tôi một gạch lát đại diện đối tượng này

en: halo actions...
vi: hành vi quầng...

en: Make a new sibling of this object and hand it to me
vi: Tạo một bản sao cùng cấp của đối tượng này và đưa cho tôi

en: make a sibling
vi: tạo một bản sao cùng cấp

en: Open a property sheet for me. Allows changing lots of stuff at once.
vi: Mở một bảng thuộc tính (cho phép thay đổi nhiều thông số cùng lúc).

en: Open a tool that will facilitate tile scripting of this object.
vi: Mở một công cụ sẽ làm cho dễ hơn tạo văn lệnh xếp lát đối tượng này.

en: Open a Viewer that will allow everything about this object to be seen and controlled.
vi: Mở một Trình Xem sẽ cho phép xem và điều khiển tất cả các thứ về đối tượng này.

en: Open an Inspector on this object
vi: Mở một Trình Xem Lại cho đối tượng này

en: Pick this object up -- warning, since this removes it from its container, it can have adverse effects.
vi: Lấy đối tượng này (cảnh báo — hành động này gỡ bỏ đối tượng ra bộ bao bọc thì có thể gây ra hiệu ứng sai).

en: property sheet
vi: bảng thuộc tính

en: resize
vi: đổi cỡ

en: set color
vi: lập màu

en: tile browser
vi: bộ duyệt gạch lát

en: tile representing this object
vi: gạch lát đại diện đối tượng này

en: viewer
vi: trình xem

en: change layout inset...
vi: đổi bố trí dát...

en: layout
vi: bố trí

en: unlock all contents
vi: mở khoá toàn bộ nội dung

en: unlock "{1}"
vi: mở khoá « {1} »

en: unlock...
vi: mở khoá...

en: add mouse up action
vi: thêm hành vi chuột lên

en: adhere to edge...
vi: bám vào cạnh...

en: arrowheads on pen trails...
vi: mũi tên đầu trên vết bút...

en: balloon help for this object
vi: trợ giúp tự mở về đối tượng này

en: delete existing path
vi: xoá đường dẫn đã có

en: draw new path
vi: vẽ đường dẫn mới

en: extras...
vi: phụ trợ...

en: follow existing path
vi: theo đường dẫn đã có

en: GeeMail stuff...
vi: Đồ GeeMail...

en: hand me tiles to fire this button
vi: đưa cho tôi các gạch lát để kích hoạt cái nút này

en: put in a window
vi: để vào một cửa sổ

en: remove mouse up action
vi: gỡ bỏ hành vi chuột lên

en: add slot for {1}
vi: them khe cho {1}

en: MouseUp expression:
vi: biểu thức Chuột_Lên:

en: add a border around this shape...
vi: thêm một viền chung quanh hình này...

en: erase pixels of color
vi: xoá màu theo điểm ảnh

en: insert into movie
vi: chèn vào phim

en: painting...
vi: đang sơn...

en: recolor pixels of color
vi: đổi màu theo điểm ảnh

en: reduce color palette
vi: giảm bảng chọn màu

en: repaint
vi: sơn lại

en: reset forward-direction
vi: đặt lại hướng tới

en: restore original aspect ratio
vi: phục hồi tỷ lệ hình thể gốc

en: set rotation center
vi: đặt tâm xoay

en: set rotation style
vi: đặt kiểu xoay

en: bring to front
vi: đem lên trước

en: embed...
vi: nhúng...

en: present a menu of potential embeddeding targets for this object, and embed it in the one chosen.
vi: hiển thị một trình đơn các mục đích nhúng có thể đánh cho đối tượng này, và nhúng nó vào cái được chọn

en: cell positioning
vi: định vị ô

en: cell spacing
vi: giãn cách ô

en: change cell inset...
vi: đổi bộ dát ô...

en: change max cell size...
vi: đổi kích cỡ ô tối đa...

en: change min cell size...
vi: đổi kích cỡ ô tối thiểu...

en: list centering
vi: đặt danh sách vào giữa

en: list direction
vi: hướng danh sách

en: list spacing
vi: giãn cách danh sách

en: table layout
vi: bố trí bảng

en: wrap centering
vi: tâm ngắt dòng

en: wrap direction
vi: hướng cuộn

en: text anchor
vi: neo văn bản

en: when "locked", I am inert to all user interactions
vi: khi « bị khoá » thì người dùng không tương tác được

en: whether direction handles are shown with the halo
vi: móc hướng được hiển thị với quầng hay không

en: whether I am open to having objects dropped into me
vi: cho phép thả đối tượng vào tôi hay không

en: whether I should be reistant to easy deletion via the pink X handle
vi: có nên chống lại bị xoá dễ dàng thông qua móc X màu hồng, hay không

en: whether I should be resistant to a drag done by mousing down on me
vi: có nên chống lại bị kéo do chuột xuống, hay không

en: whether my corners should be rounded
vi: các góc nên làm tròn hay không

en: whether the parts of objects within me that are outside my bounds should be masked.
vi: có nên lọc những phần đối tượng bên trong tôi mà ở ngoại phạm vi tôi, hay không

en: bottom
vi: dưới

en: bottom left
vi: góc dưới bên trái

en: bottom right
vi: góc dưới bên phải

en: center
vi: tâm điểm

en: left
vi: trái

en: right
vi: phải

en: top
vi: trên

en: top left
vi: góc trên bên trái

en: top right
vi: góc trên bên phải

en: Center of rotation (hold down shift key and drag to change it)
vi: Tâm xoay (ấn giữ phím Shift và kéo để thay đổi)

en: Change color (press shift for more properties)
vi: Đổi màu (ấn phím Shift để thấy thêm thuộc tính)

en: Change font
vi: Đổi phông

en: Change scale
vi: Đổi tỷ lệ

en: Change size (press shift to preserve aspect)
vi: Đổi kích cỡ (ấn phím Shift để bảo tồn hình thể)

en: Change style
vi: Đổi kiểu dáng

en: Choose a new graphic
vi: Chọn một đồ họa mới

en: Choose forward direction
vi: Chọn hướng tới

en: Collapse
vi: Co lại

en: Debug (press shift to inspect morph)
vi: Gỡ lỗi (ấn phím Shift để xem lại biến thái)

en: Duplicate
vi: Nhân đôi

en: Duplicate (press shift to make a sibling)
vi: Nhân đôi (ấn phím Shift để tạo một bản sao cùng cấp)

en: Emphasis & alignment
vi: Nhấn mạnh và sắp hàng

en: Fewer halo handles
vi: Móc quầng ít hơn

en: Make a scratch script
vi: Tạo một văn lệnh Scratch

en: Make a sibling
vi: Tạo một bản sao cùng cấp

en: Make a sibling (press shift to make simple duplicate)
vi: Tạo một bản sao cùng cấp (ấn phím Shift để tạo một bản sao đơn giản)

en: Make a tile representing this object
vi: Tạo một gạch lát đại diện đối tượng này

en: Menu
vi: Trình đơn

en: More halo handles
vi: Móc quầng nhiều hơn

en: Move
vi: Di chuyển

en: Move to trash
vi: Chuyển vào Sọt Rác

en: Open a Viewer for me
vi: Mở một trình xem cho tôi

en: Paint background
vi: Nền sơn

en: Paint new object
vi: Sơn đối tượng mới

en: Pick up
vi: Lấy

en: Present the Viewing menu
vi: Hiển thị trình đơn Xem

en: Property Sheet (press shift for simple recolor)
vi: Bảng thuộc tính (ấn phím Shift để làm việc đổi màu đơn giản)

en: Remove from screen
vi: Bỏ ra màn hình

en: Repaint
vi: Sơn lại

en: Rotate
vi: Xoay

en: See the script for this button
vi: Xem văn lệnh cho nút này

en: Set center of rotation
vi: Lập tâm xoay

en: control-menu...
vi: trình đơn điều khiển...

en: explore model
vi: thám hiểm mô hình

en: explore morph
vi: thám hiểm biến thái

en: inspect model
vi: xem lại mô hình

en: inspect morph
vi: xem lại biến thái

en: inspect morph (in MVC)
vi: xem lại biến thái (trong MVC)

en: inspect owner chain
vi: xem lại dãy chủ sở hữu

en: inspect player
vi: xem lại trình phát

en: inspect properties
vi: xem lại các thuộc tính

en: internal name
vi: tên nội bộ

en: make own subclass
vi: tạo hạng phụ mình

en: model protocol
vi: giao thức mô hình

en: morph protocol
vi: giao thức biến thái

en: Opens a Viewer on this Morph, rather than on its Player
vi: Mở một trình xem ở biến thái này, hơn là ở trình phát của nó

en: Opens a viewer on my Player -- this is the same thing you get if you click on the cyan "View" halo handle
vi: Mở một trình xem ở trình phát của tôi — đây là cùng một kết quả được làm nếu bạn nhấn vào móc quầng màu xanh lông mòng « Xem »

en: save morph in file
vi: lưu biến thái vào tập tin

en: start drawing again
vi: bắt đầu vẽ lại

en: start stepping again
vi: bắt đầu bước lại

en: viewer for Morph
vi: trình xem cho biến thái

en: viewer for Player
vi: trình xem cho trình phát

en: add halo
vi: thêm quầng

en: attach to resource
vi: đính kèm tài nguyên

en: become this world's model
vi: trở thành mô hình của thế giới này

en: browse hierarchy
vi: duyệt qua hệ đẳng cấp

en: explore
vi: thám hiểm

en: go behind
vi: nằm sau

en: save as resource
vi: lưu dưới dạng tài nguyên

en: save morph as prototype
vi: lưu biến thái dưới dạng nguyên mẫu

en: set variable name...
vi: lập tên biến...

en: show actions
vi: hiện các hành vi

en: submorphs...
vi: biến thái phụ...

en: update from resource
vi: cập nhật từ tài nguyên

en: dismiss
vi: hủy

en: Edit the balloon help text for
vi: Sửa chuỗi trợ giúp tự mở cho

en:  menu definition
vi:  (lời định nghĩa trình đơn)

en: Embed {1} into...
vi: Nhúng {1} vào...

en: Please enter the name
vi: Xin hãy gõ tên

en: clip to cell size
vi: xén thành kích cỡ ô

en: provide clipping
vi: cung cấp đoạn trích

en: direction handles
vi: móc hướng

en: disable layout in tables
vi: tắt bố trí trong bảng

en: Document
vi: Tài liệu

en: accept drops
vi: chấp nhận đồ thả

en: show shadow
vi: hiện bóng

en: Inline
vi: Trực tiếp

en: no layout
vi: không có bố trí

en: Paragraph
vi: Đoạn văn

en: proportional layout
vi: bố trí tỷ lệ

en: reverse table cells
vi: đảo ngược các ô bảng

en: rubber band cells
vi: làm cho các ô nẩy lại

en: click here for help
vi: nhấn vào đây để xem trợ giúp

en: no properties to inspect, sorry
vi: tiếc là không có thuộc tính nào cần xem lại

en: be locked
vi: bị khoá

en: Choose a background color
vi: Chọn màu nền

en: Choose a line color
vi: Chọn một màu đường

en: Enter grid size
vi: Gõ kích cỡ lưới

en: how many siblings do you want?
vi: bạn muốn có mấy bản sao cùng cấp?

en: collapse
vi: co lại

en: click here to get a menu with further options
vi: nhấn vào đây để xem một trình đơn chứa các tuỳ chọn khác

en: Help not yet supplied
vi: Chưa cung cấp trợ giúp

en: Choose orientation...
vi: Chọn hướng...

en: File name? ("{1}" will be added to end)
vi: Tên tập tin ? (đuôi « {1} » sẽ được phụ thêm)

en: portrait (tall)
    landscape (wide)
vi: thẳng đứng
    nằm ngang

en: resist being deleted
vi: chống lại bị xoá

en: round corners
vi: góc tròn

en: File name? (".morph" will be added to end)
vi: Tên tập tin ? (đuôi « .morph » sẽ được phụ thêm)

en: my {1}
vi: {1} của tôi

en: morph's SqueakPage property is out of date
vi: biến thái có thuộc tính SqueakPage cũ

en: url of a place to store this object.
    Must begin with file:// or ftp://
vi: Địa chỉ URL ở đó cần lưu đối tượng này.
    Phải bắt đầu với « file:// » hay « ftp:// »

en: Head size for arrowheads:
vi: Kích cỡ đầu cho mũi tên đầu:

en: embed {1} in...
vi: nhúng {1} vào...

en: resist being picked up
vi: chống lại được lấy

en: move
vi: dời

en: Who should be be unlocked?
vi: Ai nên được mở khoá?

en: close editing
vi: đóng ô sửa

en: open editing
vi: mở ô sửa

en: A tool that lets you browse and load packages from SqueakMap, an index of Squeak code available on the internet
vi: Một công cụ cho phép bạn duyệt qua và tải gói xuống SqueakMap, một chỉ mục mã nguồn Squeak công bố trên Internet

en: Package Loader
vi: Bộ nạp gói

en: appearance...
vi: diện mạo...

en: apply a graph-paper-like texture background to the desktop.
vi: áp dụng vào màn hình nền một kết cấu kiểu giấy kẻ ô.

en: Choose the standard fonts to use for code, lists, menus, window titles, etc.
vi: Chọn những phông chữ tiêu chuẩn cần dùng cho mã nguồn, danh sách, trình đơn, tiêu đề cửa sổ v.v.

en: Choose which color should be used for text highlighting in Morphic.
vi: Chọn màu nào cần dùng để tô sáng chuỗi chữ trong Morphic.

en: Choose which color to use for highlighting which pane has the keyboard focus
vi: Chọn màu nào cần dùng để tô sáng ô có tiêu điểm bàn phím

en: Choose which color to use for the text insertion point in Morphic.
vi: Chọn màu nào cần dùng cho điểm chèn chữ trong Morphic.

en: choose a uniform color to use as desktop background.
vi: chọn một màu đều đặn cho nền màn hình.

en: choose how many bits per pixel.
vi: chọn bao nhiêu bit cho mỗi điểm ảnh.

en: choose second color to use as gradient for desktop background.
vi: chọn màu thứ hai cần dùng làm chuyển sắc cho nền màn hình.

en: choose the shape to be used in arrowheads on pen trails.
vi: chọn hình cần dùng trong mũi tên đầu hay vết bút.

en: choose theme...
vi: chọn sắc thái...

en: clear turtle trails from desktop
vi: xoá các vết rùa khỏi màn hình nền

en: full screen off
vi: tắt chế độ toàn màn hình

en: full screen on
vi: bật chế độ toàn màn hình

en: Governs whether menu colors should be derived from the desktop color.
vi: Điều khiển nếu màu sắc trình đơn nên bắt nguồn từ màu nền màn hình hay không.

en: Governs whether morphic windows and menus should have rounded corners.
vi: Điều khiển nếu cửa sổ và trình đơn kiểu biến thái nên có góc tròn hay không.

en: if in full-screen mode, takes you out of it.
vi: tắt chế độ toàn màn hình (nếu bật)

en: insertion point color...
vi: màu điểm chèn...

en: keyboard focus color
vi: màu tiêu điểm bàn phím

en: Lets you specify colors for standard system windows.
vi: Cho phép bạn ghi rõ màu sắc cho các cửa sổ hệ thống tiêu chuẩn.

en: Opens a "Preferences Panel" which allows you to alter many settings
vi: Mở một Bảng Tùy Thích mà cho phép bạn điều chỉnh nhiều thiết lập

en: Presents you with a menu of themes; each item's balloon-help will tell you about the theme.  If you choose a theme, many different preferences that come along with that theme are set at the same time; you can subsequently change any settings by using a Preferences Panel
vi: Hiển thị một trình đơn các sắc thái (mỗi mục có trợ giúp tự mở sẽ diễn tả nó).  Nếu bạn chọn một sắc thái nào đó, cũng lập nhiều mục tùy thích khác nhau tương ứng: lúc nào bạn cũng có thể điều chỉnh thiết lập bằng cách sử dụng một Bảng Tùy Thích

en: pen-trail arrowhead size...
vi: kích cỡ múi tên đầu vết bút...

en: puts you in full-screen mode, if not already there.
vi: bật chế độ toàn màn hình (nếu chưa)

en: remove any pigment laid down on the desktop by objects moving with their pens down.
vi: gỡ bỏ chất màu nào bị bỏ vào màn hình nền bởi đối tượng di chuyển với bút xuống.

en: set desktop color...
vi: lập màu màn hình nền...

en: set display depth...
vi: lập độ sâu trình bày...

en: set gradient color...
vi: lập màu chuyển sắc...

en: system fonts...
vi: phông chữ hệ thống...

en: text highlight color...
vi: màu tô sáng văn bản...

en: use texture background
vi: dùng nền kết cấu

en: window colors...
vi: màu sắc cửa sổ...

en: A menu of choices useful for authoring
vi: Một trình đơn các tuỳ chọn có ích khi tạo tác

en: A menu of commands relating to use of projects
vi: Một trình đơn các lệnh liên quan đến sử dụng dự án

en: A menu of options pertaining to this object as viewed as a playfield
vi: Một trình đơn các tuỳ chọn thuộc về đối tượng này như xem là vùng chơi

en: A menu relating to use of flaps.  For best results, use "keep this menu up"
vi: Một trình đơn liên quan đến sử dụng ngăn kéo.  Để được kết quả tốt nhất, hãy bật tuỳ chọn « mở giữ trình đơn này »

en: A tool for finding and obtaining many kinds of objects
vi: Một công cụ tìm và lấy nhiều loại đối tượng khác nhau

en: a menu of debugging items
vi: một trình đơn các mục gỡ lỗi

en: changes...
vi: thay đổi...

en: do...
vi: làm...

en: flaps...
vi: ngăn kéo...

en: help...
vi: trợ giúp...

en: new morph...
vi: biến thái mới...

en: Offers a variety of ways to create new objects
vi: Cung cấp nhiều phương pháp khác nhau để tạo đối tượng mới

en: objects (o)
vi: đối tượng (o)

en: open a code editor on the method that defines this menu
vi: mở một trình sửa mã của phương pháp xác định trình đơn này

en: projects...
vi: dự án...

en: put up a menu offering many controls over appearance.
vi: hiển thị một trình đơn cung cấp nhiều điều khiển diện mạo.

en: put up an editible list of convenient expressions, and evaluate the one selected.
vi: hiển thị một danh sách có thể chỉnh sửa mà chứa các biểu thức tiện lợi, và xem lại cái  được chọn.

en: puts up a menu of useful items for updating the system, determining what version you are running, and much else
vi: hiển thị một trình đơn các mục có ích để cập nhật hệ thống, cũng xác định phiên bản nào đang chạy, và nhiều công cụ khác nhau

en: windows...
vi: cửa sổ...

en: give the current image a new version-stamped name and save it under that name on disk.
vi: cung cấp cho ảnh hiện thời một tên mới cũng đặt phiên bản, và lưu nó vào đĩa dưới tên đó.

en: jump to project...
vi: nhảy tới dự án...

en: load a project from a file
vi: nạp một dự án từ một tập tin nào đó

en: load project from file...
vi: nạp dự án từ tập tin...

en: previous project
vi: dự án trước

en: print PS to file...
vi: in PS vào tập tin...

en: put up a list of all projects, letting me choose one to go to
vi: hiển thị một danh sách tất cả các dự án, cho phép tôi chọn một là đích đến

en: quit out of Squeak.
vi: thoát khỏi Squeak.

en: repaint the screen -- useful for removing unwanted display artifacts, lingering cursors, etc.
vi: sơn lại màn hình — có ích để gỡ bỏ các đồ tạo tác hiển thị vô ích, con trỏ còn lại v.v.

en: restore display (r)
vi: phục hồi cách hiển thị (r)

en: return to the most-recently-visited project
vi: trở về dự án vừa thăm nhất

en: save
vi: lưu

en: save and quit
vi: lưu rồi thoát

en: save as new version
vi: lưu là phiên bản mới

en: save as...
vi: lưu dạng...

en: save project on file...
vi: lưu dự án vào tập tin...

en: save the current image on disk, and quit out of Squeak.
vi: lưu vào đĩa ảnh hiện thời, sau đó thoát khỏi Squeak.

en: save the current version of the image on disk
vi: lưu vào đĩa phiên bản hiện thời của ảnh

en: save the current version of the image on disk under a new name.
vi: lưu vào đĩa phiên bản hiện thời của ảnh dưới một tên mới.

en: save this project on a file
vi: lưu dự án này vào một tập tin

en: write the world into a postscript file
vi: ghi thế giới vào một tập tin PostScript

en: Brings an open change sorter to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
vi: Đem lên trước một bộ sắp xếp kiểu thay mở, tạo nó nếu cần, và làm cho nó là cửa sổ hoạt động

en: browse changed methods
vi: duyệt qua các phương pháp đã thay đổi

en: browse recent submissions
vi: duyệt qua các sự đệ trình vừa làm

en: Check the current change set for halts, references to the Transcript, etc., and if any such thing is found, open up a message-list browser detailing all possible slips.
vi: Kiểm tra tập hợp thay đổi hiện thời có chỗ tạm dừng lại, tham chiếu đến Bản Ghi v.v., và nếu tìm được thì mở một khung duyệt danh sách thông điệp có chi tiết về tất cả các lỗi có thể làm.

en: Create a file holding the logged changes (going as far back as you wish), and open a window on that file.
vi: Tạo một tập tin chứa các thay đổi đã ghi lưu (đi lùi bao nhiêu theo ý kiến của bạn), và mở một cửa sổ về tập tin đó.

en: Create a new change set and make it the current one.
vi: Tạo một tập hợp thay đổi mới và làm cho nó là cái hiện thời.

en: check change set for slips
vi: kiểm tra tập hợp thay đổi có lỗi

en: create new change set...
vi: tạo tập hợp thay đổi mới...

en: dual change sorter
vi: bộ sắp xếp thay đổi đôi

en: file out current change set
vi: lọc ra tập hợp thay đổi hiện thời

en: find a change sorter (C)
vi: tìm một bộ sắp xếp thay đổi (C)

en: find recent submissions (R)
vi: tìm các sự đệ trình vừa làm (R)

en: Isolate this project and its subprojects from the rest of the system.  Changes to methods here will be revoked when you leave this project.
vi: Tách dự án này và các dự án con của nó ra phần còn lại của hệ thống.  Thay đổi nào về phương pháp ở đây thì bị hủy bỏ khi bạn rời dự án này.

en: isolate changes of this project
vi: tách các thay đổi về dự án này ra

en: Make an open recent-submissions browser be the front-window, expanding a collapsed one or creating a new one if necessary.  A recent-submissions browser is a message-list browser that shows the most recent methods that have been submitted, latest first.  If you submit changes within that browser, it will keep up-to-date, always showing the most recent submissions at the top of the browser.
vi: Làm cho một bộ duyệt các sự đệ trình vừa làm là cửa sổ lên trước, cũng giãn ra một cái đã co lại hoặc tạo một cái mới nếu cần.  Một bộ duyệt các sự đệ trình vừa làm là một bộ duyệt danh sách thông điệp mà hiển thị những phương pháp vừa đệ trình nhất, cái mới nhất nằm trước.  Nếu bạn đệ trình thay đổi bên trong bộ duyệt đó, nó cứ cập nhật, lúc nào cũng hiển thị những sự đệ trình vừa nhất ở đầu bộ duyệt.

en: Open a 3-paned changed-set viewing tool
vi: Mở một công cụ xem tập hợp thay đổi có 3 ô cửa sổ

en: Open a change sorter that shows you two change sets at a time, making it easy to copy and move methods and classes between them.
vi: Mở một bộ sắp xếp thay đổi mà hiển thị một lần hai tập hợp thay đổi, thì làm cho dễ dàng sao chép và di chuyển các phương pháp và hạng ở giữa.

en: Open a change-list browser on the latter part of the changes log.  You can use this browser to recover logged changes which were not saved in your image, in the event of a crash or other interruption.
vi: Mở một bộ duyệt danh sách thay đổi đối với phần sau của sổ theo dõi thay đổi.  Có thể sử dụng bộ duyệt này để phục hồi thay đổi đã ghi lưu mà đã không được lưu vào ảnh, trong trường hợp sụp đổ hay bị gián đoạn bằng cách khác.

en: Open a message-list browser showing all methods in the current change set
vi: Mở một bộ duyệt danh sách thông điệp mà hiển thị tất cả các phương pháp trong tập hợp thay đổi hiện thời

en: Open a new recent-submissions browser.  A recent-submissions browser is a message-list browser that shows the most recent methods that have been submitted.  If you submit changes within that browser, it will keep up-to-date, always showing the most recent submissions.
vi: Mở một bộ duyệt mới hiển thị các sự đệ trình vừa làm.  Một bộ duyệt các sự đệ trình vừa làm là một bộ duyệt danh sách thông điệp mà hiển thị những phương pháp vừa đệ trình.  Nếu bạn đệ trình thay đổi bên trong bộ duyệt đó, nó cứ cập nhật, lúc nào cũng hiển thị những sự đệ trình vừa làm nhất.

en: propagate changes upward
vi: tuyên truyền thay đổi về hướng lên

en: recent log file...
vi: tập tin ghi lưu vừa làm...

en: recently logged changes...
vi: thay đổi vừa ghi lưu...

en: Save a file that, when reloaded, reconstitutes the current World.
vi: Lưu một tập tin mà, khi được nạp lại, thành lập lại Thế Giới hiện thời.

en: save world as morph file
vi: lưu thế giới là tập tin biến thái

en: simple change sorter
vi: bộ sắp xếp thay đổi đơn giản

en: The changes made in this isolated project will propagate to projects up to the next isolation layer.
vi: Các thay đổi được làm trong dự án riêng này sẽ tuyên truyền đến dự án lên lớp tách ra kế tiếp.

en: Write the current change set out to a file whose name reflects the change set name and the current date & time.
vi: Ghi tập hợp thay đổi hiện thời vào một tập tin có tên đại diện tên tập hợp thay đổi và ngày/giờ hiện thời.

en: This will remove all windows except those
    containing unsubmitted text edits, and will
    also remove all non-window morphs (other
    than flaps) found on the desktop.  Are you
    sure you want to do this?
vi: Hành vi này sẽ gỡ bỏ tất cả các cửa sổ,
    trừ cái nào chứa sự chỉnh sửa văn bản
    chưa đệ trình, và cũng gỡ bỏ tất cả các
    biến thái không phải cửa sổ (khác với ngăn kéo)
    được tìm trên nền màn hình.
    Bạn có chắc chắn muốn làm như thế không?

en: call #tempCommand
vi: gọi #tempCommand

en: define #tempCommand
vi: định nghĩa #tempCommand

en: explore world
vi: thám hiểm thế giới

en: inspect world
vi: xem lại thế giới

en: open process browser
vi: mở bộ duyệt tiến trình

en: start MessageTally
vi: khởi chạy MessageTally

en: start/browse MessageTally
vi: khởi chạy/duyệt qua MessageTally

en: show-source menu
vi: trình đơn hiển thị mã nguồn

en: a window full of useful expressions.
vi: một cửa sổ chứa các biểu tượng có ích.

en: annotation setup...
vi: thiết lập phụ chú...

en: Click here to get a little window that will allow you to specify which types of annotations, in which order, you wish to see in the annotation panes of browsers and other tools
vi: Nhấn vào đây để thấy một cửa sổ nhỏ mà cho phép bạn xác định những kiểu chú giải nào, theo thứ tự nào, bạn muốn thấy trong ô cửa sổ chú giải của trình duyệt và các công cụ khác.

en: choose the language in which tiles should be displayed.
vi: chọn ngôn ngữ bằng đó các gạch lát nên hiển thị.

en: commands for doing multi-machine "telemorphic" experiments
vi: các lệnh để chạy thực nghiệm đa máy « biến thái từ xa »

en: command-key help
vi: trợ giúp về phím tắt

en: current version information.
vi: thông tin phiên bản hiện thời.

en: definition for...
vi: lời định nghĩa...

en: font size summary
vi: tóm tắt kích cỡ phông

en: graphical imports
vi: bản nhập đồ họa

en: helps find menu items buried in submenus.
vi: giúp tìm mục trình đơn nằm trong trình đơn phụ.

en: if connected to the internet, use this to look up the definition of an English word.
vi: Có kết nối đến Internet thì hãy dùng tính năng này để tra tìm lời định nghĩa đối với một từ tiếng Anh.

en: lets you view and change the system's standard library of graphics.
vi: cho phép bạn xem và thay đổi thư viện đồ hoạ tiêu chuẩn của hệ thống.

en: load latest code updates via the internet
vi: nạp các bản cập nhật mã nguồn mới nhất qua Internet

en: obtain some intriguing data about the vm.
vi: lấy dữ liệu có ích về vm.

en: perform a full garbage-collection and report how many bytes of space remain in the image.
vi: thực hiện một việc thu thập rác hoàn toàn, và thông báo bao nhiêu byte sức chứa còn lại trong ảnh.

en: purge undo records
vi: tẩy các mục nhập hủy bước

en: save space by removing all the undo information remembered in all projects.
vi: tiết kiệm sức chứa bằng cách gỡ bỏ tất cả thông tin về tính năng hủy bước mà được ghi nhớ trong bất cứ dự án nào.

en: set author initials...
vi: lập tên viết tắt của tác giả...

en: set language...
vi: lập ngôn ngữ...

en: space left
vi: sức chứa còn lại

en: standard graphics library
vi: thư viện đồ họa tiêu chuẩn

en: summary of keyboard shortcuts.
vi: tóm tắt các phím tắt.

en: summary of names and sizes of available fonts.
vi: tóm tắt các tên và kích cỡ của phông chữ sẵn sàng.

en: supply initials to be used to identify the author of code and other content.
vi: cung cấp tên viết tắt cần dùng để nhận diện tác giả của mã nguồn và tác phẩm khác.

en: telemorphic...
vi: biến thái từ xa...

en: turning sound off will completely disable Squeak's use of sound.
vi: việc tắt âm thanh thì tắt hoàn toàn khả năng sử dụng âm thanh của Squeak.

en: update code from server
vi: cập nhật mã nguồn từ máy phục vụ

en: useful expressions
vi: biểu thức có ích

en: view and change various options.
vi: xem và thay đổi các tuỳ chọn khác nhau.

en: view the global repository called ImageImports; you can easily import external graphics into ImageImports via the FileList
vi: xem kho lưu toàn cục được gọi là ImageImports (nhập ảnh); dễ dàng cho bạn nhập đồ họa bên ngoài vào ImageImports thông qua danh sách tập tin FileList.

en: vm statistics
vi: thống kê vm

en: world menu help
vi: trợ giúp về trình đơn thế giới

en: Select a File:
vi: Chọn tập tin:

en: Add a new morph
vi: Thêm một biến thái mới

en: from a file...
vi: từ một tập tin...

en: from alphabetical list
vi: từ danh sách ABC

en: from paste buffer
vi: từ vùng đệm dán

en: grab flood area from screen
vi: bắt vùng tràn từ màn hình

en: grab rectangle from screen
vi: bắt hình chữ nhật từ màn hình

en: grab rubber band from screen
vi: bắt băng cao su từ màn hình

en: grab with lasso from screen
vi: bắt từ màn hình bằng dây thòng lọng

en: make link to project...
vi: tạo liên kết đến dự án...

en: make new drawing
vi: tạo bức vẽ mới

en: A five-paned tool that lets you see all the code in the system
vi: Một công cụ năm ô mà cho phép bạn thấy tất cả mã nguồn trong hệ thống

en: A place for recording "event movies" using the Event Recorder
vi: Một nơi để thu « phim sự kiện » dùng trình Thu sự Kiện

en: A tool allowing you to browse any file
vi: Một công cụ cho phép bạn duyệt qua bất cứ tập tin nào

en: A tool allowing you to compare and manipulate two change sets concurrently
vi: Một công cụ cho phép bạn đồng thời so sánh và thao tác hai tập hợp thay đổi

en: A tool allowing you to view the methods in a single change set
vi: Một công cụ cho phép bạn xem các phương pháp trong một tập hợp thay đổi riêng lẻ

en: A tool for discovering methods
vi: Một công cụ để phát hiện phương pháp

en: A tool for finding and editing methods that contain any given keyword in their names.
vi: Một công cụ để tìm và chỉnh sửa phương pháp nào có tên chứa một từ khoá đưa ra.

en: A window for composing text
vi: Một cửa sổ để soạn thảo văn bản

en: A window used to report messages sent to Transcript
vi: Một cửa sổ được dùng để thông báo các thông điệp được gửi cho Bản Ghi

en: browser (b)
vi: trình duyệt (y)

en: Creates a new morphic project
vi: Tạo một dự án biến thái mới

en: Creates a new project of the classic "mvc" style
vi: Tạo một dự án mới có kiểu « mvc » cổ điển

en: event theatre
vi: nơi xảy ra sự kiện

en: file list
vi: danh sách tập tin

en: file...
vi: tập tin...

en: Lets you open a window on a single file
vi: Cho phép bạn mở một cửa sổ vào một tập tin riêng lẻ

en: message names (W)
vi: tên thông điệp (W)

en: method finder
vi: trình tìm phương pháp

en: morphic project
vi: dự án biến thái

en: mvc project
vi: dự án mvc

en: package-pane browser
vi: bộ duyệt kiểu ô gói

en: Similar to the regular browser, but adds an extra pane at top-left that groups class-categories that start with the same prefix
vi: Tương tự với trình duyệt bình thường, mà cũng thêm một ô cửa sổ bổ sung ở góc trên bên trái để nhóm lại các phân loại hạng bắt đầu với cùng một tiền tố

en: transcript (t)
vi: bản ghi (b)

en: workspace (k)
vi: vùng làm việc (v)

en: create new morphic project
vi: tạo dự án biến thái mới

en: create new mvc project
vi: tạo dự án mvc mới

en: go to next project
vi: đi tới dự án kế tiếp

en: go to previous project
vi: trở về dự án trước

en: Opens a window that shows names and relationships of all the projects in your system.
vi: Mở một cửa sổ hiển thị tên và quan hệ của tất cả các dự án trong hệ thống.

en: revert to saved copy
vi: trở lại bản sao đã lưu

en: save for future revert
vi: lưu để trở lại về sau

en: save on server (also makes a local copy)
vi: lưu vào máy phục vụ (cũng tạo một bản sao cục bộ)

en: save project on local file only
vi: lưu dự án chỉ vào tập tin cục bộ

en: save to a different server
vi: lưu vào một máy phục vụ khác

en: see if server version is more recent...
vi: kiểm tra nếu máy phục vụ có phiên bản mới hơn...

en: show project hierarchy
vi: hiển thị hệ đẳng cấp dự án

en: can't seem to find that project
vi: có vẻ là không tìm thấy dự án đó

en: Select a project
vi: Chọn một dự án

en: Save changes before quitting?
vi: Lưu thay đổi trước khi thoát ?

en: Choose a file
    to load
vi: Chọn tập tin
    cần nạp

en: Sorry, no suitable files found
    (names should end with .morph, .gif,
    .bmp, .jpeg, .jpe, .jp, or .form)
vi: Tiếc là không tìm thấy tập tin thích hợp
    (tên tập tin nên kết thúc bằng .morph,
    .gif, .bmp, .jpeg, .jpe, .jp, hay .form)

en: unrecognized image file format
vi: không nhận ra định dạng tập tin ảnh

en: connect remote user
vi: kết nối người dùng từ xa

en: disconnect all remote users
vi: ngưng kết nối với người dùng nào từ xa

en: disconnect remote user
vi: ngưng kết nối với người dùng từ xa

en: local host address
vi: địa chỉ máy chủ cục bộ

en: Telemorphic
vi: Biến thái từ xa

en: Choose a display depth
vi: Chọn độ sâu trình bày

en: VM Statistics
vi: Thống kê VM

en: Brings an open fileList  to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
vi: Đem lên trước một danh sách tập tin vẫn mở (cũng tạo nó nếu cần) và làm cho nó là cửa sổ hoạt động

en: Brings an open MessageNames window to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
vi: Đem lên trước một danh sách tên thông điệp vẫn mở (cũng tạo nó nếu cần) và làm cho nó là cửa sổ hoạt động

en: Brings an open Transcript to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
vi: Đem lên trước một bản ghi vẫn mở (cũng tạo nó nếu cần) và làm cho nó là cửa sổ hoạt động

en: Close the topmost window if possible.
vi: Đóng cửa sổ trên cùng (nếu có thể).

en: close top window (w)
vi: Đóng cửa sổ đầu (g)

en: collapse all objects
vi: co lại tất cả các đối tượng

en: collapse all windows
vi: co lại tất cả các cửa sổ

en: Deletes all non-window morphs lying on the world.
vi: Xoá bỏ tất cả các biến thái khác cửa sổ mà nằm trên thế giới.

en: Deletes all windows that do not have unsaved text edits.
vi: Xoá bỏ tất cả các cửa sổ mà không có sự chỉnh sửa văn bản chưa lưu.

en: delete both of the above
vi: xoá cả hai trên

en: delete non-windows
vi: xoá các điều khác cửa sổ

en: delete unchanged windows
vi: xoá các cửa sổ chưa thay đổi

en: deletes all unchanged windows and also all non-window morphs lying on the world, other than flaps.
vi: xoá bỏ tất cả các cửa sổ chưa thay đổi, cũng xoá bỏ tất cả các biến thái khác cửa sổ mà nằm trên thế giới (khác với ngăn kéo).

en: Expand all collapsed windows and other collapsed objects back to their expanded forms.
vi: Giãn ra tất cả các cửa sổ đã co lại, và tất cả các đối tượng khác đã co lại, trở lại dạng bung.

en: expand all
vi: giãn ra tất cả

en: find a fileList (L)
vi: tìm một danh sách tập tin (D)

en: find a transcript (t)
vi: tìm một bản ghi (b)

en: find changed browsers...
vi: tìm các bộ duyệt bị thay đổi...

en: find changed windows...
vi: tìm các cửa sổ bị thay đổi...

en: find message names (W)
vi: tìm các tên thông điệp (W)

en: Make all windows fully visible on the screen
vi: Làm cho mọi cửa sổ đều hiện rõ hoàn toàn trên màn hình

en: Make the topmost window become the backmost one, and activate the window just beneath it.
vi: Hạ thấp cửa sổ trên cùng xuống dưới các cửa sổ khác, và kích hoạt cửa sổ thứ hai.

en: move windows onscreen
vi: đem các cửa sổ lên màn hình

en: Presents a list of all windows that have unsubmitted changes; if you choose one from the list, it becomes the active window.
vi: Hiển thị một danh sách các cửa sổ có thay đổi chưa đệ trình; nếu bạn chọn một cửa sổ nào đó thì nó trở thành cửa sổ hoạt động.

en: Presents a list of all windows; if you choose one from the list, it becomes the active window.
vi: Hiển thị một danh sách tất cả các cửa sổ; nếu bạn chọn một cửa sổ nào đó thì nó trở thành cửa sổ hoạt động.

en: Presents a list of browsers that have unsubmitted changes; if you choose one from the list, it becomes the active window.
vi: Hiển thị một danh sách các bộ duyệt có thay đổi chưa đệ trình; nếu bạn chọn một cửa sổ nào đó thì nó trở thành cửa sổ hoạt động.

en: Reduce all open windows and all other objects on the desktop to labeled tabs
vi: Thu nhỏ thành thẻ đặt nhãn tất cả các cửa sổ vẫn mở và tất cả các đối tượng khác nằm trên màn hình nền.

en: Reduce all open windows to collapsed forms that only show titles.
vi: Thu nhỏ tất cả các cửa sổ vẫn mở thành dạng co lại mà chỉ hiển thị tiêu đề.

en: send top window to back (\)
vi: gửi cửa sổ đầu ra sau cùng (\)

en: stagger: new windows positioned so you can see a portion of each one.
                    tile: new windows positioned so that they do not overlap others, if possible.
vi: xếp chéo: các cửa sổ mới được định vị để cho bạn xem một phần của mỗi điều.
    		xếp lát: các cửa sổ mới được định vị để không chồng lấp (nếu có thể).

en: windows
vi: cửa sổ

en: Where in the world menu is...
vi: Tìm trong trình đơn thế giới...

en: change caption
vi: đổi phụ đề

en: open in recording theatre
vi: mở trong vùng thu

en: auto dismiss
vi: tự động hủy

en: auto start
vi: tự động khởi chạy

en: Please edit the caption
vi: Hãy chỉnh sửa phụ đề

en: Display this event-movie in a form such that its score can be viewed and edited.
vi: Hiển thị phim sự kiện này theo một dạng cho phép xem và chỉnh sửa bản dàn bè hai mươi tương ứng.

en: open for score-editing
vi: mở để chỉnh sửa bản dàn bè hai mươi

en: edit this menu
vi: sửa trình đơn này

en: inspect
vi: xem xét

en: play again
vi: phát lại

en: rewind
vi: quay trả lại

en: A framework for creating tutorial snippets
vi: Một khuôn khổ để tạo đoạn trích trợ lý

en: Multimedia
vi: Đa phương tiện

en: no, let me reconsider
vi: không, cho tôi xem xét lại

en: The current recording has not been saved, and will be
    lost if you do this; are you sure you want to proceed?
vi: Bản thu hiện thời chưa được lưu
    thì nó bị mất nếu bạn làm việc này.
    Bạn có chắc muốn tiếp tục không?

en: yes, abandon this Event Theatre
vi: có, hủy nơi xảy ra sự kiện này

en: Allows you to provide a message to be presented to a user as balloon-help when the mouse lingers over buttons that trigger playback of the tape of this event theatre
vi: Cho phép bạn cung cấp một thông điệp cần hiển thị cho người dùng theo dạng trợ giúp tự mở khi con chuột còn lại ở trên cái nút gây ra phát lại bản thu của nơi xảy ra sự kiện này

en: abandon any event-roll that may be associated with this theatre.
vi: hủy bất cứ cuộn sự kiện có thể liên quan đến nơi xảy ra này.

en: add navigator flap
vi: thêm ngăn kéo tìm đường

en: add sugar navigator flap
vi: thêm ngăn kéo tìm đường Sugar

en: add supplies flap
vi: thêm ngăn kéo đồ phụ tùng

en: delete old versions
vi: xoá các phiên bản cũ

en: event roll
vi: cuộn sự kiện

en: open a horizontal piano-roll-like tool for the viewing and editing the events of this event theatre.
vi: mở một công cụ kiểu cuộn giấy để xem và chỉnh sửa sự kiện của nơi xảy ra sự kiện này.

en: Recording Options
vi: Tùy chọn Thu

en: remove event-roll
vi: bỏ cuộn sự kiện

en: remove navigatorFlap
vi: bỏ ngăn kéo tìm đường

en: remove sugar navigatorFlap
vi: bỏ ngăn kéo tìm đường Sugar

en: remove suppliesFlap
vi: bỏ ngăn kéo đồ phụ tùng

en: revert to version...
vi: trở lại phiên bản...

en: set balloon help
vi: lập trợ giúp tự mở

en: shrink event tape
vi: thu nhỏ bản thu sự kiện

en: convert to canonical coordinates (broken)
vi: chuyển đổi sang toạ độ chuẩn tác (bị lỗi)

en: inspect event recorder
vi: kiểm tra bộ thu sự kiện

en: inspect event roll
vi: kiểm tra cuộn sự kiện

en: inspect event tape
vi: kiểm tra bản thu sự kiện

en: inspect event theatre
vi: kiểm tra nơi xảy ra sự kiện

en: inspect nav bar
vi: kiểm tra thanh tìm đường

en: inspect sound recorder
vi: kiểm tra trình thu âm thanh

en: More options
vi: Tùy chọn bổ sung

en: more...
vi: xem thêm...

en: movie-clip player
vi: bộ phát đoạn trích phim

en: parse event tape
vi: phân tích bản thu sự kiện

en: Navigator
vi: Bộ tìm đường

en: Caution: this is broken!
vi: Cảnh báo : tính năng này hiện thời bị lỗi !

en: Event Theatre menu Definition
vi: Định nghĩa trình đơn Nơi Xảy Ra Sự Kiện

en: The Event Theatre provides a framework for authoring "event-movies".  It uses custom variants of the Navigator, the Supplies flap, the painting system, property sheets, Viewer flaps, etc., all of which reside within the controlled confines of the Theatre.
    
    To author an event-movie, get a  new Event Theatre from the Objects catalog or from the "open..." branch of the desktop menu.
    
    1. Resize the Theatre, using the halo, to the delivery size desired for playback.
    
    2. Use the menu in the controls panel to add or delete Supplies and Navigator flaps as desired.
    
    3. Edit the "caption" by clicking on the text that says "Untitled" and typing your desired caption.  This caption is affixed to playback buttons, and, generally, provides a way to identify the event-movie.
    
    4. Set up the "initial conditions" for the event-movie you're about to record (e.g., paint a background, provide some explanatory text, add objects you want to be present at the start of the movie.) When the recording is first opened by the user for playback, and whenever the recording has been rewound, this is exactly what it will look like.
    
    5. When ready to start the recording, press the "Record" button. A red border will be seen around the recorder, to indicate that recording is in progress.  Recording will continue until you hit the ESC key.
    
    6. Note that if you  want to include sound in your recording, you can add it directly during playback, or you can produce voiceover externally and add it in later using the Event Roll.
    
    7. Now proceed to "do", with the mouse and keyboard, whatever you wish to record.   For best results, all mouse gestures should be made within the interior of the Theatre.
    
    8. Hit ESC when done recording.
    
    9. To review what you've recorded, press "Play". If unhappy with the result, repeat steps 1-8.
    
    10.  If you're happy with the result, and now wish to add a sound, open the sound panel, then click Play to replay the recording, and whenever you wish to add a snippet of voiceover, click on the "Start Recording Voiceover" button, and start talking, and when done with that snippet click the "Stop Recording Voiceover" button.  Once the playback finishes, the added voiceover(s) will become part of the event tape, and will be seen in the event roll.
    
    11. When you're happy with the result, hit the "Publish" button, to get a playback button. There are currently two choices:
    
    a. Iconic Button - Initially provides a picture of the initial scene of the movie, scaled 0.3x, and overlaid with the word HINT.  When the user clicks on such a button, the event-movie is played back in an ephemeral "playback theatre", and after the playback is done, the playback theatre shrinks down to a 0.5x scale-downed picture of the *final* scene of the movie.  Subsequent hitting of the button will again invoke a playback.
    
    b. Textual Button - a simple labeled button which, when pressed, triggers playback of the event tape.
    
    12. The playback buttons you obtain when you "Publish" can be placed anywhere, such as on the page of a book. You can control, via a playback-button's halo menu, whether or not it should be "auto-start", and whether or not "auto-dismiss". When the user presses the button, a "Playback" space will open, which resembles an Event Theatre, but has only playback-relevant controls.   A playback set up for both auto-start and auto-dismiss comes without any controls.
    
    13.  To edit the "event tape" of a recording you have made in an Event Theatre, and for a generally good time, click on the interlocking-circles icon to obtain a tool that allows you to visualize and to edit a "score" or "piano roll" of the event tape.
    
    
    Summary of terms
    
    Event Theatre
      The main tool for creating an Event Tape.
    
    Event Roll
      An auxiliary tool showing the full "score" of an Event Tape. 
    
    Event Tape
      The results of an event-theatre session;  an interaction sequence that can be played back.
    
    Event Recording
      A term interchangeable with "Event Tape."
    
    Event Movie
      What you see when you play back an Event Tape.
vi: Nơi xảy ra sự kiện thì cung cấp một khuôn khổ để tạo « phim sự kiện ».  Nó sử dụng biến thế tự chọn của Bộ Tìm Đường, ngăn kéo Đồ Phụ Tùng, hệ thống sơn, các bảng thuộc tính, các ngăn kéo Xem v.v., tất cả nằm bên trong vùng điều khiển của Nơi Xảy Ra.
    
    Để tạo một phim sự kiện, hãy lấy một Nơi xảy ra sự kiện mới từ phân loại Đối tượng hay từ nhanh « mở... » của trình đơn môi trường.
    
    1. Co giãn nơi xảy ra, dùng quầng, thành kích cỡ đích đã muốn để phát lại.
    
    2. Dùng trình đơn trên bảng điều khiển để thêm hay xoá ngăn kéo Đồ phụ tùng và Tìm Đường như thích hợp.
    
    3. Chỉnh sửa « phụ đề » bằng cách nhấn vào chuỗi « Không tên » và gõ phụ đề đã muốn.  Phụ đề này đính kèm cái nút phát lại, nói chung nó cung cấp một cách nhận diện phim sự kiện.
    4. Thiết lập những « điều kiện đầu tiên » cho phim sự kiện sắp thu (v.d. sơn nền, cung cấp chuỗi diễn tả, thêm các đối tượng yêu cầu ở đầu phim). Lần đầu tiên bản thu được mở bởi người dùng để phát lại, và khi nào bản thu được quay về đầu, đây là diện mạo chính xác của phim.
    
    5. Khi sẵn sàng bắt đầu thu, hãy bấm cái nút « Thu ». Một viền màu đỏ xuất hiện chung quanh trình thu, ngụ ý rằng tiến trình thu đang chạy. Để dừng chạy, bấm phím ESC.
    
    6. Ghi chú rằng nếu bạn muốn bao gồm âm thanh trong bản thu, cũng có thể thêm nó một cách trực tiếp trong khi phát lại, hoặc có thể tạo tiếng nói qua một cách bên ngoài, và thêm nó vào về sau dùng Cuộn Sự Kiện.
    
    7. Sau đó, làm những việc bằng con chuột và bàn phím mà bạn muốn thu. Để được kết quả tốt nhất, giữ con chuột bên trong Nơi Xảy Ra.
    
    8. Thu xong thì bấm phím ESC.
    
    9. Để xem lại bản thu, bấm cái nút « Phát ». Chưa ổn thì lặp lại các bước 1-8.
    
    10. Ổn được, và bạn muốn thêm âm thanh, thì
     (a) mở bảng âm thanh
     (b) bấm nút Phát để phát lại bản thu
     (c) khi nào bạn muốn thêm một đoạn tiếng nói, nhấn vào nút « Bắt đầu thu tiếng nói qua » và bắt đầu nói
     (d) kết thúc nói đoạn đó thì bấm nút « Dừng thu tiếng nói qua »
     (e) lặp lại bước (c) và (d) đến khi thêm những âm thanh dự định
     Một khi hoàn tất phát lại, những đoạn tiếng nói được thêm sẽ trở thành phần của bản thu sự kiện, cũng hiển thị trong cuộn sự kiện đó.
     
    11. Khi nào ổn thì bấm nút « Xuất bản » để thấy một nút phát lại. Hiện thời có hai sự chọn:
    
     (a) Nút Biểu tượng — đầu tiên hiển thị một ảnh là cảnh đầu tiên của phim, có tỷ lệ 0.3×, với từ MẸO ghi đè. Khi người dùng bấm cái nút như vậy, phim sự kiện được phát lại trong một « nơi xảy ra phát lại ». Kết thúc phát lại thì nơi xảy ra phát lại giảm kích cỡ thành một ảnh 0.5× của cảnh *cuối cùng* của phim. Sau đó, việc bấm nút đó sẽ phát lại lần nữa.
    
     (b) Nút Chữ — một cái nút đặt nhãn đơn giản mà, khi được bấm, gây ra phát lại bản thu sự kiện.
    
    12. Cái nút phát lại được tạo khi « Xuất bản » cũng có thể nằm trên bất cứ điều nào, v.d. trên một trang của cuốn sách. Bạn cũng có thể điều khiển, thông qua trình đơn quầng của nút phát lại, nếu nó nên « tự động khởi chạy » hay không, và nếu nó nên được « tự động hủy » hay không. Khi người dùng bấm nút đó, một vùng « Phát lại » mở : nó hình như một Nơi Xảy Ra Sự Kiện còn chỉ có điều khiển thích hợp với chức năng phát lại. Một vùng phát lại được lập cho cả hai « tự động khởi chạy » và « tự động hủy » thì không có điều khiển nào.
    
    13. Để chỉnh sửa « băng sự kiện » của một bản thu bạn đã tạo trong một nơi xảy ra sự kiện, nhấn vào biểu tượng hình tròn cài vào nhau để hiển thị một công cụ cho phép bạn xem và chỉnh sửa một « bản dàn bè hai mươi » hay « cuộn pianô » của băng sự kiện.
    
    
    Tóm tắt thuật ngữ
    
    Nơi xảy ra sự kiện
    	Công cụ chính để tạo một băng sự kiện
    
    Cuộn sự kiện
    	Một công cụ phụ mà hiển thị « bản dàn bè hai mươi » đầy đủ của một băng sự kiện
    
    Băng sự kiện hay Bản thu sự kiện
    	Kết quả của một buổi hợp nơi xảy ra sự kiện; một dãy tương tác có thể phát lại
    
    Phim sự kiện
    	Kết quả xem (và nghe) khi phát lại một băng sự kiện

en: caution - old playback; button lacks vital data.
vi: cảnh báo — bản phát lại cũ có cái nút thiếu dữ liệu tới hạn.

en: Event Roll for
vi: Cuộn sự kiện cho

en: Nothing recorded yet
vi: Chưa thu gì

en: Abandon existing recording and start a new one.
vi: Hủy bản thu này và bắt đầu một bản thu mới

en: Abandon this effort and throw away this window
vi: Hủy sự cố gắng này và hủy cửa sổ này

en: Add a voiceover to the existing event-recorded sequence
vi: Thêm tiếng nói qua vào dãy thu sự kiện này

en: Pause
vi: Tạm dừng

en: Play
vi: Phát

en: Record
vi: Thu

en: Record Again
vi: Thu lại

en: Replay this sequence
vi: Phát lại dãy này

en: Reset to the starting condition for this recording
vi: Hoàn nguyên điều kiện đầu tiên của bản thu này

en: Resume
vi: Tiếp tục

en: Resume playback
vi: Tiếp tục phát lại

en: Rewind
vi: Tua lại

en: Start Recording
vi: Bắt đầu thu

en: Start Recording Voiceover
vi: Bắt đầu thu tiếng nói qua

en: Stop
vi: Dừng

en: Stop playing or recording this panel
vi: Dừng phát hay thu bảng này

en: Stop Record Voiceover
vi: Dừng thu tiếng nói qua

en: show this theatre's script in a piano-roll-like format for visualizaitoin and editing.
vi: hiển thị văn lệnh của nơi xảy ra này theo một định dạng cuộn pianô để xem và chỉnh sửa.

en: show/hide voice controls
vi: hiện/ẩn điều khiển tiếng nói

en: Temporarily pause this playback
vi: Tạm dừng phát lại

en: When you hit this, you will be handed a button which, when it is clicked,  will open up an Event Player in which the recording can be played back.
vi: Bấm cái này thì được một cái nút mà, khi được bấm, mở một vùng phát sự kiện trong đó có thể phát lại bản thu.

en: Choose a version to restore
vi: Chọn phiên bản cần phục hồi

en: no versions available, sorry
vi: tiếc là không có phiên bản sẵn sàng nào

en: nothing recorded yet
vi: chưa thu gì

en: Hit ESC to stop recording
vi: Bấm phím ESC để dừng thu

en: Event Theatre
vi: Nơi xảy ra sự kiện

en: Iconic button
vi: Nút biểu tượng

en: Textual button
vi: Nút chữ

en: Edit the balloon help to be supplied for playback buttons made for this event movie
vi: Chỉnh sửa trợ giúp tự mở cần cung cấp cho các cái nút phát lại được tạo cho phim sự kiện này

en: Your Title Goes Here
vi: Tiêu đề ở đây

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
vi: Một cái nút cần dùng với chức năng tạo văn lệnh xếp lát; văn lệnh là một phương pháp giới hạn vùng phát

en: A device for making sound recordings.
vi: Mở thiết bị làm bản thu âm thanh.

en: A joystick-like control
vi: Điều khiển kiểu cần chơi

en: A multi-paged structure
vi: Cấu trúc đa trang

en: A place for assembling parts or for staging animations
vi: Một nơi để thu thập các phần hoặc làm hoạt ảnh

en: A place for storing alternative pictures in an animation, etc.
vi: Một nơi để giữ các ảnh thay thế trong hoạt ảnh v.v.

en: A rectangle
vi: Hình chữ nhật

en: A slider for showing and setting numeric values.
vi: Con trượt để hiển thị và lập giá trị thuộc số.

en: A star
vi: Hình sao

en: A tool for discarding objects
vi: Một công cụ để hủy đối tượng

en: A tool listing all the scripted objects in the project.
vi: Một công cụ liệt kê tất cả các đối tượng được văn lệnh điều khiển trong dự án đó.

en: A tool that lets you browse the catalog of available objects
vi: Một công cụ cho phép bạn duyệt qua phân loại các đối tượng sẵn sàng

en: All Scripts
vi: Mọi văn lệnh

en: An ellipse or circle
vi: Hình tròn hay hình bầu dục

en: Book
vi: Sách

en: Button
vi: Nút

en: Holder
vi: Bộ giữ

en: Joystick
vi: Cần chơi

en: Object Catalog
vi: Phân loại Đối tượng

en: Players
vi: Bộ phát

en: Playfield
vi: Vùng chơi

en: Rectangle
vi: Chữ nhật

en: Slider
vi: Con trượt

en: Sound Recorder
vi: Bộ thu âm

en: Star
vi: Sao

en: Stop, Step, and Go buttons for controlling all your scripts at once.  The tool can also be "opened up" to control each script in your project individually.
vi: Cái nút Dừng, Bước và Đi để điều khiển đồng thời tất cả các văn lệnh.  Công cụ cũng có thể được « mở ra » để điều khiển từng văn lệnh trong dự án.

en: Text
vi: Văn bản

en: Text that you can edit into anything you desire.
vi: Một đoạn văn có thể chỉnh sửa tự do.

en: Trash
vi: Sọt Rác

en: Supplies
vi: Đồ phụ tùng

en: record voice during event recording
vi: thu tiếng nói cùng với sự kiện

en: allows you to supply a precise scale-factor manually.
vi: cho phép bạn tự cung cấp một hệ số co giãn chính xác.

en: change scale...
vi: đổi tỷ lệ...

en: normally not necessary, but if you suspect that edits you have made in this event roll have not been fully appreciated by the event theatre, choose this to force the event theatre to reflect what you see in the event roll.
vi: bình thường không cần thiết, nhưng mà nếu bạn thấy là sự kiện được làm trong cuộn sự kiện này chưa được đại diện đầy đủ bởi nơi xảy ra sự kiện, hãy chọn điều này để ép buộc nơi xảy ra sự kiện thì phản ánh điều nào bạn xem trong cuộn sự kiện.

en: retrofit to event-theatre
vi: điều chỉnh đối với nơi xảy ra sự kiện

en: allows you to back up to any earlier version of the event tape.
vi: cho phép bạn phục hồi bất cứ phiên bản trước nào của băng sự kiện.

en: debugging -- change the definition of this menu.
vi: gỡ lỗi — sửa đổi lời định nghĩa trình đơn này.

en: debugging -- open an Inspector on this event roll
vi: gỡ lỗi — mở một trình kiểm tra đối với cuộn sự kiện này

en: debugging -- update the red roll cursor
vi: gỡ lỗi — cập nhật con trỏ màu đỏ trên cuộn

en: debugging -- update the scrollbar
vi: gỡ lỗi — cập nhật thanh cuộn

en: Event-Roll Options
vi: Tùy chọn cuộn sự kiện

en: update cursor
vi: cập nhật con trỏ

en: update scrollbar
vi: cập nhật thanh cuộn

en: Milliseconds per pixel [currently
vi: Mili-giây cho mỗi điểm ảnh [hiện thời

en: An Event Roll is a used to visualize and edit the score, or "tape", of an Event Theatre's "event movie".
    
    The Roll shows three "tracks", one for all Mouse events, one for Keyboard events, and one for all other events, such as sound.
    
    You can *remove* any item from an event roll by just picking it up with the mouse and dropping it anywhere outside the roll (such as on the desktop or in the trash-can.)  If in doubt about the effect of removing an item, you can put it on the desktop, play the revised tape, then pick up the event from the desktop and drop it back near where you found it in the event roll, and replay again to compare.
    
    You can *reposition* any item in an event roll by picking it up with the mouse and dropping it anywhere else in the roll.  CAUTION:  Items in the mouse-event track should not be dropped such that they overlap -- see caveat below under "Tips".
    
    You can drag various kinds of items *into* the roll.  For example, you can drop a "Morph" or a "Tile" obtained from a SoundRecorder, and you can drop a "button" representing another event-recorded sequence (though it is not at the moment recommended to do the latter.)  One straightforward way of adding voiceovers to an existing event recording is to play back the recording while selectively making individual snippets of voice recordings using a separate, standard Squeak SoundRecording tool.  After you are satisfied with a recording, obtain a "morph" from the sound-recording tool, and position it as desired in the event roll.
    
    You can *resize* items in the "mouse" track of an event roll.  When you stretch or shrink a mouse-sequence, the events within the sequence get remapped linearly within the duration represented by the new size of the sequence as seen in the event roll.  [CAUTION:  Do not resize a mouse item such that it will overlap an adjacent one.  It is a bug that this is even allowed.]
    
    In addition to adding separately-recorded voiceovers using the mechanism described in item 3 above, there is a built-in voiceover mechanism in the Event Theatre.  Whenever you are playing back an existing event-recording in an Event Theatre, a "Record Voiceover" button will appear.  If you press this, the playback of the event recording will continue and you can record a voiceover to go with any portion you wish.  When you are done recording a snippet, you can hit the "stop recording voiceover" button; playback will continue, and you can subsequently, on this pass or any future one, add more voiceover snippets.  To remove a voiceover snippet, simply drag it out of the event roll; to reposition it, simply pick it up with the mouse and drop it back into the event roll at the desired position.
    
    When you make a change in an Event Roll, it will immediately change the tape of the Event Theatre, so that when you replay the event-movie you will immediately see see the change.  If you are unhappy with the change, there is a one-level "undo" available which will revert the EventTheatre to its state before the last edit you made in the EventRoll.  There is also a "deeper" level of "undo" available that will revert the EventTheatre (and hence the associated EventRoll) to the initial state they were in when you first launched the event roll.
    
    
    Keyboard Track
    
    You can reposition or delete any keyboard-track item.
    
    Color conventions in the keyboard track: (These will change soon!)
    
    	White	Simple lower-case character, no modifier key pressed
    	Red		Shift-key pressed
    	Green	Alt-key pressed
    	Yellow	Control-key pressed
    
    	Yellow	A "space" character
    	Blue		A "backspace" character
    
    Unprintable characters are shown in red with the ascii value displayed, e.g. #13 for a "return" character.
    
    *Important Tips*
    
    (1)  To get the halo on an object inside an EventRoll, hold down the SHIFT key as you halo-click on the object.
    
    (2)  DO NOT reposition or resize mouse-track items such that any two of them overlap, since this will result in the events represented by the two items getting co-mingled in such a way that they you will never be able to separate them again, and the mixture will have crazy results.  It is a bug that you are allowed to drop mouse-track items such that they overlap.  So please, DO NOT DO IT!  If by accident you do, you might be interested in trying out some of the revert mechanisms in the system.
vi: Một Cuộn Sự Kiện được dùng để xem và chỉnh sửa bản dàn bè hai mươi hay « băng » của « phim sự kiện » của một nơi xảy ra sự kiện.
    
    Cuộn này hiển thị ba « rãnh »: một rãnh dành cho sự kiện con chuột, một rãnh dành cho sự kiện bàn phím, và một rãnh cho các sự kiện khác (v.d. âm thanh).
    
    Bạn cũng có thể *gỡ bỏ* bất cứ mục nào khỏi một cuộn sự kiện, đơn giản bằng cách lấy nó bằng chuột và thả nó vào bất cứ nơi nào bên ngoài cuộn (v.d. trên màn hình nền hay trong Sọt Rác). Chưa chắc về kết quả gỡ bỏ một mục nào đó thì bạn có thể để nó vào màn hình nền, phát băng đã sửa đổi, sau đó lấy lại sự kiện từ màn hình nền và thả nó vào cuộn sự kiện lần nữa, và phát lại để so sánh.
    
    Hơn nữa, bạn có thể *định vị lại* bất cứ mục nào trong một cuộn sự kiện, bằng cách lấy nó bằng chuột và thả nó vào nơi khác nào trong cuộn. CẨN THẬN: hai mục trong rãnh sự kiện chuột không nên chồng chéo lên nhau — xem cảnh báo bên dưới trong phần « Lời khuyên ».
    
    Bạn có thể kéo *vào* cuộn các mục loại khác nhau. Chẳng hạn, bạn có thể thả một biến thái hay gạch lát được lấy từ một bộ thu âm thanh. Cũng có thể thả một cái nút đại diện một dãy thu sự kiện khác (dù hiện thời không phải khuyến khích). Một phương pháp thẳng thắn để thêm tiếng nói qua vào một bản thu sự kiện đã có là phát lại bản thu trong khi tạo lựa chọn mỗi đoạn thu tiếng nói, dùng một công cụ thu âm thanh Squeak tiêu chuẩn riêng. Một khi thấy bản thu là ổn thì lấy một biến thái từ công cụ thu âm thanh, và định vị nó trong cuộn sự kiện.
    
    Cũng có thể *co giãn* mục trong rãnh chuột của một cuộn sự kiện. Khi bạn giãn ra hoặc co lại một dãy chuột, các sự kiện bên trong dãy đó được ánh xạ lại một cách tuyến tính bên trong khoảng cách đại diện bởi kích cỡ mới của dãy như được thấy trong cuộn sự kiện. [CẨN THẬN: đừng co giãn một mục chuột để ghi đè lên một mục khác.]
    
    Thêm vào dịp chèn đoạn tiếng nói được thu riêng, dùng cơ chế được diễn tả trong mục 3 nêu trên, có một cơ chế tiếng nói qua dựng sẵn trong nơi xảy ra sự kiện. Khi nào bạn phát lại một bản thu sự kiện đã có trong một nơi xảy ra sự kiện, một cái nút « Thu tiếng nói qua » sẽ xuất hiện. Nếu bạn bấm nút này, tiến trình phát lại bản thu sự kiện cứ tiếp tục, và bạn có dịp thu một đoạn tiếng nói qua để tương ứng với bất cứ phần nào. Hoàn tất thu tiếng nói thì bấm nút « dừng thu tiếng nói qua »; tiến trình phát lại vẫn tiếp tục, và bạn có thể thêm một đoạn tiếng nói vào một nơi khác, hoặc trong bất cứ lần phát lại nào chạy sau. Để gỡ bỏ một đoạn tiếng nói qua, đơn giãn kéo nó ra cuộn sự kiện; để định vị lại nó, đơn giản lấy nó bằng chuột và thả nó vào vị trí thích hợp trong cuộn sự kiện.
    
    Sửa đổi một cuộn sự kiện thì cũng sửa đổi ngay lập tức băng của nơi xảy ra sự kiện: khi bạn phát lại phim sự kiện, có thể xem ngay thay đổi đó. Chưa ổn thì có chức năng hủy bước một mà hoàn nguyên nơi xảy ra sự kiện về tình trạng trước thay đổi cuối cùng bạn đã làm trong cuộn sự kiện. Cũng có một chức năng hủy tất cả các bước mà hoàn nguyên nơi xảy ra sự kiện (thì cuộn sự kiện tương ứng) về tình trạng đầu tiên khi bạn khởi chạy cuộn sự kiện lần thứ nhất.
    
    
    Rãnh bàn phím
    
    Bạn có thể định vị lại hoặc xoá bỏ bất cứ mục trong rãnh bàn phím.
    
    Quy ước màu sắc trong rãnh bàn phím (sắp thay đổi trong một phiên bản mới !):
    
    	Trắng	chữ thường đơn giản, không bấm phím bổ trợ
    	Đỏ		bấm phím Shift
    	Lục		bấm phím Alt
    	Vàng	bấm phím Control
    
    	Vàng	một ký tự khoảng cách
    	Xanh	một ký tự xoá lùi
    
    Ký tự không in được thì hiển thị bằng màu đỏ với giá trị ASCII, v.d. « #13 » cho một ký tự xuống dòng.
    
    *Lời khuyên quan trọng*
    (1) Để thấy quầng trên một đối tượng bên trong một cuộn sự kiện, ấn giữ phím Shift trong khi nhấn-quầng đối tượng đó.
    
    (2) ĐỪNG định vị lại hoặc co giãn mục trong rãnh chuột để cho hai mục chồng chéo lên nhau, vì trường hợp này gây ra các sự kiện bị rối (không thể tách ra lại), với kết quả rất lạ. (Trong một phiên bản sau nên ngăn cản trường hợp này.) ĐỪNG cho phép hai mục chuột chồng chéo lên nhau ! Vẫn còn bị rối thì thử dùng cơ chế hoàn nguyên.

en: Abandon  this piano roll.  If you have made changes and wish them to be propagated back to the originating event-theatre, be sure to do that before abandoning the piano roll.
vi: Hủy cuộn pianô này. Nếu bạn đã làm thay đổi cần tuyên truyền về nơi xảy ra sự kiện gốc thì đảm bảo là bạn đã làm như thế trước khi hủy cuộn pianô.

en: keyboard
vi: bàn phím

en: media
vi: phương tiện

en: mouse
vi: chuột

en: Event Roll
vi: Cuộn sự kiện

en: event timeline
vi: đường thời gian sự kiện

en: color...
vi: màu...

en: destroy this flap
vi: hủy ngăn kéo này

en: height...
vi: cao...

en: highlight color...
vi: màu tô sáng...

en: use default gray look
vi: dùng hình thức màu xám mặc định

en: use default green look
vi: dùng hình thức màu lục mặc định

en: new height of the bar
vi: chiều cao mới của thanh

en: cling to edge... (current: {1})
vi: bám vào cạnh... (hiện thời: {1})

en: Navigator Flap
vi: Ngăn kéo duyệt qua

en: Change character
vi: Đổi ký tự

en: New character?
vi: Ký tự mới ?

en: play
vi: phát

en: play the event in isolation.
vi: phát sự kiện một cách riêng.

en: Untitled
vi: Không tên

en: graphical view
vi: ô xem đồ họa

en: Lets you visualize all the individual events that constitute this sequence in an onionskin overlay to the event theatre.
vi: Cho phép bạn xem tất cả các sự kiện riêng mà xây dựng dãy này theo một phủ trong mờ trên nơi xảy ra sự kiện.

en: Presents the constituent events of this sequence in a scrolling list for your inspection.
vi: Cung cấp cho bạn xem lại các sự kiện cấu tạo của dãy này theo một danh sách cứ cuộn ra.

en: textual view
vi: ô xem chữ

en: imprint HINT
vi: đóng dấu MẸO

en: open for editing
vi: vẫn mở để sửa

en: show caption
vi: hiện phụ đề

en: show final picture
vi: hiện ảnh cuối cùng

en: show initial picture
vi: hiện ảnh đầu tiên

en: playback at button position
vi: phát lại ở vị trí nút

en: playback at container origin
vi: phát lại ở gốc đồ chứa

en: playback at screen center
vi: phát lại ở tâm màn hình

en: post-playback feature
vi: tính năng phát lại cuối cùng

en: Each line represents an event in the event sequence I represent
vi: Mỗi dòng đại diện một sự kiện trong dãy sự kiện này

en: screen
vi: màn hình

en: undo (z)
vi: hủy bước (z)

en: add item...
vi: thêm mục...

en: add line
vi: thêm dòng

en: add title...
vi: thêm tiêu đề...

en: detach submenu
vi: gỡ ra trình đơn phụ

en: set target...
vi: lập đích...

en: parts window controls...
vi: điều khiển cửa sổ đồ phụ tùng...

en: jump to year...
vi: nhảy tới năm...

en: Choose another year
vi: Chọn năm khác

en: Type in a year
vi: Gõ một năm

en: A Personal Digital Assistant
vi: Một máy trợ lý cá nhân dùng kỹ thuật số

en: copy list to clipboard
vi: sao chép danh sách vào bảng nháp

en: copy selection to clipboard
vi: sao chép vùng chọn vào bảng nháp.

en: list font...
vi: phông danh sách...

en: Choose the font for this list
vi: Chọn phông chữ cho danh sách này

en: Caution! This method may have been
    changed elsewhere since you started
    editing it here.  Accept anyway?
vi: Cảnh báo : phương pháp này có thể bị thay đổi
    ở nơi khác kể từ bạn bắt đầu chỉnh sửa ở đây.
    Vẫn chấp nhận ?

en: Changes have not been saved.
    Is it OK to cancel those changes?
vi: Chưa lưu một vài thay đổi.
    Bạn có muốn thôi các thay đổi này không?

en: Move cursor farther from
    this point to increase pane.
    Click when done.
vi: Di chuyển con trỏ cách điểm này
    xa hơn để tăng kích cỡ ô cửa sổ.
    Nhấn chuột một khi hoàn tất.

en: Selection
vi: Vùng chọn

en: align bottom edges
vi: sắp hàng cạnh dưới

en: align centers horizontally
vi: sắp hàng các tâm theo chiều ngang

en: align centers vertically
vi: sắp hàng các tâm theo chiều dọc

en: align left edges
vi: sắp hàng cạnh trái

en: align right edges
vi: sắp hàng cạnh phải

en: align top edges
vi: sắp hàng cạnh trên

en: distribute horizontally
vi: phân phối theo chiều ngang

en: distribute vertically
vi: phân phối theo chiều dọc

en: place into a column
vi: để vào cột

en: place into a row
vi: để vào hàng

en: Selected {1} objects
vi: Chọn được {1} đối tượng

en: A scrolling data field which will have a different value on every card of the background
vi: Một trường dữ liệu cuộn lại mà có giá trị khác nhau trên mỗi thẻ của nền.

en: Scrolling Field
vi: Trường cuộn

en: bold
vi: đậm

en: centered
vi: ở giữa

en: italic
vi: nghiêng

en: justified
vi: căn đều 2 bên

en: left flush
vi: đúng bên trái

en: narrow
vi: hẹp

en: normal
vi: bình thường

en: right flush
vi: đúng bên phải

en: struck out
vi: gạch xoá

en: underlined
vi: gạch chân

en: more smoothing
vi: làm mịn thêm

en: A short text in a beautiful font.  Use the resize handle to change size.
vi: Đoạn văn ngắn dùng một phông chữ đẹp. Dùng móc thay đổi kích cỡ để điều chỉnh kích cỡ.

en: TrueType banner
vi: Băng cờ TrueType

en: edit contents...
vi: sửa nội dung...

en: how to find more fonts...
vi: tìm thêm phông chữ...

en: load font from web...
vi: nạp phông chữ từ Web...

en: Select the font to be
    used for balloon help
vi: Hãy chọn phông cần dùng
    cho trợ giúp tự mở

en: Clipboard
vi: Bảng nháp

en: This object will always show whatever is on the text clipboard
vi: Đối tượng này lúc nào cũng hiển thị nội dung của bảng nháp văn bản

en: do not stay up
vi: không còn lại lên

en: stay up
vi: còn lại lên

en: update continuously
vi: cập nhật liên tục

en: update only at end
vi: cập nhật chỉ ở kết thúc

en: color change
vi: đổi màu

en: adjust translucency
vi: chỉnh độ trong suốt

en: restore original color
vi: phục hồi màu gốc

en: shows selected color
vi: hiện màu đã chọn

en: dismiss color picker
vi: hủy bộ kén màu

en: move this color-picker to another position, and keep it on the screen until dismissed with the X button
vi: di chuyển bộ kén màu này sang một vị trí khác, và giữ nó trên màn hình đến khi nó bị hủy dùng cái nút X

en: open a full property sheet
vi: một một bảng thuộc tính đầy đủ

en: Forward direction (hold down shift key and drag to change it)
vi: Hướng tới (ấn giữ phím Shift và kéo để thay đổi)

en: Rotation center (hold down the shift key and drag to change it)
vi: Tâm xoay (ấn giữ phím Shift và kéo để thay đổi)

en: Really throw this away
vi: Thực sự hủy cái này

en: Um, no, let me reconsider
vi: Hừm, không, cho tôi xem xét lại

en: Yes
vi: Có

en: resize
vi: đổi cỡ

en: rotate
vi: xoay

en: Choose which physical device is associated with the joystick.
vi: Chọn thiết bị vật lý nào tương ứng với cần chơi.

en: Governs whether this joystick should track the motions of a real, physical joystick attached to the computer.
vi: Điều khiển nếu cần chơi này nên theo vết di chuyển của một cần chơi vật lý thật được kết nối đến máy tính.

en: set X range
vi: lập phạm vi X

en: set Y range
vi: lập phạm vi Y

en: When auto-center is on, every time you let go of the Joystick knob, it springs back to the neutral position at the center of the device
vi: Khi chức năng tự động đặt vào giữa được hiệu lực, mỗi lần bạn buông nút cần chơi thì nó trở về vị trí trung tâm.

en: auto-center
vi: tự động đặt vào giữa

en: Joystick device number (currently {1})
vi: số thứ tự thiết bị cần chơi (hiện có {1})

en: set real joystick number (now {1})
vi: lập số thứ tự thiết bị cần chơi thật (hiện có {1})

en: track real joystick
vi: theo vết cần chơi thật

en: Type the maximum value for the X axis
vi: Gõ giá trị tối đa cho trục X

en: Type the maximum value for the Y axis
vi: Gõ giá trị tối đa cho trục Y

en: Number of joystick to track?
vi: Số thứ tự cần chơi cần theo vết ?

en: pen color
vi: màu vết bút

en: pen size
vi: kích cỡ bút

en: progress color...
vi: màu tiến hành...

en: progress value...
vi: giá trị tiến hành...

en: Enter new value (0 - 1.0)
vi: Gõ giá trị mới (0 - 1.0)

en: A rectangle which continuously reports its size in pixels
vi: Một hình chữ nhật mà liên tục thông báo kích cỡ của mình theo điểm ảnh

en: Ruler
vi: Thước kẻ

en: change action selector
vi: đổi bộ chọn hành vi

en: change arguments
vi: đổi đối số

en: change when to act
vi: đổi lúc hoạt động

en: clear target
vi: xoá sạch đích

en: set page sound
vi: đặt âm thanh trang

en: set page visual
vi: đặt trực quan trang

en: set target
vi: đặt đích

en: change label
vi: đổi nhãn

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
vi: Hãy gõ bộ chọn cần gửi cho đích
    khi nút này được bấm

en: buttonDown
vi: nútXuống

en: buttonUp
vi: nútLên

en: Choose one of the following conditions
vi: Chọn một của những điều kiện theo đây

en: startDrag
vi: bắt_đầu_Kéo

en: whilePressed
vi: khi_ấn_giữ

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
vi: Hãy gõ những đối số (định giới bằng dấu chấm)
    cần gửi cho đích khi nút này được bấm

en: Please enter a new label for this button
vi: Hãy gõ một nhãn mới cho nút này

en: Enter an expression that create the target
vi: Gõ một biểu tượng tạo đích

en: fill
vi: tô đầy

en: decimal places...
vi: lần số...

en: font size...
vi: cỡ phông...

en: font style...
vi: kiểu phông...

en: How many decimal places? (currently {1})
vi: Mấy lần số? (giá trị hiện thời {1})

en: change name...
vi: thay tên...

en: make closable
vi: làm cho đóng được

en: make draggable
vi: làm cho kéo được

en: make next-to-topmost
vi: làm cho gần trên cùng

en: make unclosable
vi: làm cho không đóng được

en: make undraggable
vi: làm cho không kéo được

en: send to back
vi: gửi ra sau

en: Accept(s)
vi: Chấp nhận

en: Cancel(l)
vi: Thôi

en: query
vi: câu hỏi

en: abandon this execution by closing this window
vi: hủy thao tác này bằng cách đóng cửa sổ này

en: ProjectView
vi: Xem_dự_án

en: load as project
vi: nạp dạng dự án

en: open project from file
vi: mở dự án từ tập tin

en: Click here to enter the
    project named
    "{1}"
vi: Nhấn vào đây để vào
    dự án tên « {1} »

en: cancel - do not delete anything
vi: thôi — đừng xoá gì

en: Do you really want to delete the
    project named {1}
    and all its contents?
vi: Bạn thực sự muốn xoá dự án tên {1}
    và tất cả nội dung tương ứng không?

en: no - delete icon but keep the project
vi: không — xoá biểu tượng mà giữ dự án

en: yes - delete icon and delete the project
vi: có — xoá biểu tượng và cũng xoá dự án

en: The project is not present and may not be renamed now
vi: Dự án này không có thì không thể thay đổi tên vào lúc này

en: Project not found
vi: Không tìm thấy dự án

en: ENTER ACTIVE
vi: VÀO HOẠT ĐỘNG

en: enter this project
vi: vào dự án này

en: expunge this project
vi: xoá hẳn dự án này

en: Project Named \"{1}"
vi: Dự án tên \"{1}"

en: PUBLISH to a different server
vi: XUẤT bản tới một máy phục vụ khác

en: PUBLISH (also saves a local copy)
vi: XUẤT bản (cũng lưu một bản sao cục bộ)

en: see if server version is more recent
vi: kiểm tra nếu máy phục vụ có phiên bản mới hơn

en: make scrollbar inboard
vi: làm cho thanh cuộn bên trong

en: make scrollbar retractable
vi: làm cho thanh cuộn rút vào được

en: scroll bar on left
vi: thanh cuộn bên trái

en: scroll bar on right
vi: thanh cuộn bên phải

en: edit label...
vi: sửa nhãn...

en: change title...
vi: đổi tiêu đề...

en: full screen
vi: toàn màn hình

en: window color...
vi: màu cửa sổ...

en: collapse this window
vi: co lại cửa sổ này

en: expand this window
vi: giãn ra cửa sổ này

en: expand to full screen
vi: giãn ra toàn màn hình

en: close this window
vi: đóng cửa sổ này

en: window menu
vi: trình đơn cửa sổ

en: contract to original size
vi: co lại thành kích cỡ gốc

en: close window
vi: đóng cửa sổ

en: collapse/expand window
vi: co lại/giản ra cửa sổ

en: Untitled Window
vi: Cửa sổ không tên

en: New title for this window
vi: Tên mới cho cửa sổ này

en: playfield
vi: vùng phát

en: change the color or pattern of the desktop background that lies behind everything else on the screen.
vi: thay đổi màu hay mẫu của nền màn hình nằm sau các điều khác trên màn hình

en: desktop color...
vi: màu màn hình nền...

en: its governing pen trails drawn within
vi: các vết bút điều khiển được vẽ bên trong

en: pen trails...
vi: vết bút...

en: all pens down
vi: mọi bút xuống

en: all pens show arrowheads
vi: mọi bút hiện mũi tên đầu

en: all pens show arrows
vi: mọi bút hiện mũi tên

en: all pens show dots
vi: mọi bút hiện chấm

en: all pens show lines
vi: mọi bút hiện đường

en: all pens up
vi: mọi bút lên

en: clear pen trails
vi: xoá vết bút

en: if true, detailed movement of pens between display updates is ignored.  Thus multiple line segments drawn within a script may not be seen individually.
vi: nếu đúng thì bỏ qua sự di chuyển chi tiết của bút giữa hai lần cập nhật màn hình. Do đó, nhiều đoạn đường được vẽ bên trong một văn lệnh có thể là không được thấy riêng.

en: playfield options...
vi: tùy chọn vùng phát...

en: send contents back to donor
vi: gửi nội dung về bộ quyên góp

en: define application view
vi: định nghĩa ô xem ứng dụng

en: define factory view
vi: định nghĩa ô xem bộ tạo

en: expand
vi: giãn ra

en: reduce
vi: co lại

en: show application view
vi: hiện ô xem ứng dụng

en: show factory view
vi: hiện ô xem bộ tạo

en: show whole world view
vi: hiện ô xem toàn bộ thế giới

en: world scale and clip...
vi: thế giới co giãn và xén...

en: about this system...
vi: giới thiệu hệ thống này...

en: authoring tools...
vi: công cụ sáng tạo...

en: display mode...
vi: chế độ hiển thị...

en: preferences...
vi: tùy thích...

en: redraw screen (r)
vi: vẽ lại màn hình (v)

en: world menu...
vi: trình đơn thế giới...

en: Sorry, you can only paint
    one object at a time
vi: Tiếc là bạn chỉ có khả năng
    sơn mỗi lần một đối tượng

en: auto-line-layout
vi: tự động bố trí dòng

en: abandon costume history
vi: hủy lược sử hình dạng

en: Delete\Keep
vi: Xoá\Giữ

en: Hand is holding a Morph in its paste buffer:\
vi: Tay đang chứa một biến thái trong vùng đệm dán:\

en: Do you really want to close all windows
    except those with unaccepted edits?
vi: Bạn thực sự muốn đóng tất cả các cửa sổ
    trừ cửa sổ nào có thay đổi chưa chấp nhận không?

en: world
vi: thế giới

en: Do you really want to discard all objects
    that are not in windows?
vi: Bạn thực sự muốn hủy tất cả các đối tượng
    không phải trong cửa sổ không?

en: find window
vi: tìm cửa sổ

en: use gridding
vi: theo lưới

en: grid visible when gridding
vi: theo lưới thì lưới cũng hiện rõ

en: indicate cursor
vi: ngụ ý con trỏ

en: flap
vi: ngăn kéo

en: Building Viewers...
vi: Đang xây dựng trình xem...

en: open to drag & drop
vi: mở để kéo và thả

en: parts bin
vi: đồ phụ tùng

en: mouse-over halos
vi: quầng chuột trên

en: origin-at-center
vi: gốc ở tâm

en: add new card
vi: thêm thẻ mới

en: card und stack
vi: thẻ và đống

en: delete this card
vi: xoá thẻ này

en: explain designations
vi: giải thích sự chỉ định

en: go to next card
vi: đi tới thẻ tiếp

en: go to previous card
vi: đi về thẻ trước

en: show background objects
vi: hiện đối tượng nền

en: show designations
vi: hiện sự chỉ định

en: show foreground objects
vi: hiện đối tượng cảnh gần

en: desktop color
vi: màu màn hình nền

en: pen trails
vi: vết bút

en: resize to fit
vi: co giãn để vừa

en: Must be a Point with coordinates (for example 10@10)
vi: Phải là một Điểm có toạ độ (v.d. 10@10)

en: New grid origin (usually 0@0):
vi: Gốc lưới mới (bình thường 0@0):

en: New grid spacing:
vi: Khoảng cách đường mới:

en: etoys source
vi: nguồn etoys

en: show thumbnails
vi: hiện ảnh mẫu

en: personalize...
vi: cá nhân hoá...

en: World
vi: Thế giới

en: script
vi: văn lệnh

en: there are no scripted players
vi: không có bộ phát được văn lệnh điều khiển

en: there are no scripts in this project!
vi: không có văn lệnh nào trong dự án này !

en: dot
vi: chấm

en:  scripts:
vi:  văn lệnh:

en: All scripts in this project
vi: Mọi văn lệnh trong dự án này

en: named
vi: tên

en: 's
vi: (của họ)

en:  tiles reverted to "clink"
vi:  gạch lát đã trở lại về « clink »

en:  tile(s) changed to "
vi:  gạch lát đã thay đổi thành "

en: 1 if argument is positive, -1 if argument is negative, 0 if argument is zero.
vi:  1	đối số dương
    -1	đối số âm
     0	đối số là số không

en: a randomly chosen integer between 1 and the argument
vi: một số nguyên được chọn ngẫu nhiên trong phạm vi từ 1 đến đối số

en: absolute value
vi: giá trị tuyệt đối

en: angle, in degrees, whose tangent is the argument
vi: góc (theo độ) có tang là đối số

en: angle, in radians, whose tangent is the argument
vi: góc (theo rađian) có tang là đối số

en: cube root of the argument
vi: căn bậc 3 của đối số

en: exponential (e to the power of the argument)
vi: số mũ (e luỹ thừa đối số)

en: logarithm, base 10
vi: lôgarit (cơ số 10)

en: natural logarithm
vi: lôgarit tự nhiên

en: square root of the argument
vi: căn bậc 2 của đối số

en: the argument multiplied by itself
vi: đối số nhân với mình

en: the argument times itself, times itself again
vi: đối số nhân với mình hai lần

en: the integer closest to the argument.
vi: số nguyên gần nhất với đối số.

en: the integer nearest to the argument toward zero
vi: số nguyên gần nhất với đối số tới số không

en: the negative of the argument
vi: giá trị âm của đối số

en: the number of degrees equivalent to the argument which is assumed to be expressed in radians
vi: số các độ tương đương với đối số (giả sử theo rađian)

en: the number of radians equivalent to the argument, which is expressed in degrees.
vi: số các rađian tương đương với đối số (giả sử theo độ)

en: the product of all the whole numbers between 1 and the argument
vi: tích tất cả các số nguyên giữa 1 và đối số

en: trignometric sine, argument in degrees
vi: sin lượng giác (đối số theo độ)

en: trigonometric cosine, argument in degrees
vi: cosin lượng giác (đối số theo độ)

en: trigonometric cosine, argument in radians
vi: cosin lượng giác (đối số theo rađian)

en: trigonometric sine, argument in radians
vi: sin lượng giác (đối số theo rađian)

en: trigonometric tangent, argument in degrees
vi: tang lượng giác (đối số theo độ)

en: trigonometric tangent, argument in radians
vi: tang lượng giác (đối số theo rađian)
