eToys - en to ur translation catalogue (27 entries)

en: More
ur: حرکت

en: Border Color
ur: لائن بارڈر کا رنگ۔۔۔

en: Border width
ur: لائن بارڈر کی چوڑائی۔۔۔

en:  Radial gradient
ur: ‎شعاعی اتار چھڑاؤ

en: Text
ur: ٹيکسٹ

en: tests
ur: ٹيکسٹ

en: Test
ur: ٹيکسٹ

en: Tile
ur: ٹائٹل

en: test
ur: ٹيکسٹ

en: Choose the TYPE
    for {1}
ur: قسم منتخب کريں
    کے ليے

en: 
    (currently {2})
ur: 
    (اس وقت

en: add a new variable
ur: نيا پيچ متغير شامل کريں

en: normal
ur: نارمل

en: KedamaWorld
ur: کی ڈاما دنيا

en: A Kedama World with pre-made components
ur: کی ڈاما دنيا پہلے سے بنائے گئے حصوں کے ساتھہ

en: Particles
ur: حصے

en: Add a new patch variable
ur: نيا پيچ شامل کريں

en: Add a new turtle
ur: نيا ٹرٹل شامل کريں

en: add a new breed of turtle
ur: ٹرٹل کا نيا بريڈ شامل کريں

en: add a new patch variable
ur: نيا پيچ متغير شامل کريں

en: patch
ur: ّپيچ

en: turtle
ur: ٹرٹل

en: Turtle
ur: ٹرٹل

en: Type a number into the pane to specify the individual turtle.
ur: ہر ايک ٹرٹل کو ظاہر کرنے کے ليے پين ميں ايک نمبر لکھيں

en: distance to
ur: کا فاصلہ

en: forward by
ur: آگے ديا

en: turn by
ur: ٹرن کريں
