eToys - en to ur translation catalogue (176 entries)

en: color & border
ur: رنگ & بارڈر

en: line width
ur: لکير کی چوڑائی

en: The width of the main part of the Connector
ur: کنيکٹر کے اصل حصے کی چوڑائی

en: add a label at my middle
ur: ميرے مڈل پر ايک ليبل کا اضافہ کريں

en: add label
ur: ليبل ميں اضافہ کريں

en: connector
ur: کنيکٹر

en: destination
ur: منزل

en: destination arrow name
ur: منزل پر تير کا نام

en: orthogonal
ur: اورتھوگنل

en: remove all my bends
ur: ميرے تمام بينڈس کو ختم کريں

en: remove all my labels
ur: ميرے تمام ليبل کو ختم کريں

en: remove labels
ur: ليبل ختم کريں

en: smooth curve
ur: سموتھہ خم

en: source
ur: سورس

en: source arrow name
ur: سورس تير کا نام

en: straighten
ur: سيدھا کرنا

en: The name of the arrow at my first end
ur: ميرے پہلی طرف والے تير کا نام

en: The name of the arrow at my second end
ur: ميرے دوسری طرف والے تير کا نام

en: The Player at my first end
ur: ميرے پہلی طرف کھيلنے والا

en: The Player at my second end
ur: ميرے دوسری طرف کھيلنے والا

en: Whether I am drawn as a smooth curve
ur: کيا ميں سيدھے خم ک طرح نکالا گيا ہوں

en: Whether I am limited to horizontal and vertical segments
ur: کيا ميں افقی يا عمودی کے ساتھہ لميٹڈ ہوں

en: destination x
ur: منزل x

en: destination y
ur: منزل y

en: My total length
ur: ميری کل لمبائی

en: midpoint x
ur: مڈ پوائنٹ x

en: midpoint y
ur: مڈ پوائنٹ y

en: source x
ur: سورس x

en: source y
ur: سورس y

en: The X coordinate of my first end
ur: ميرے پہلے اينڈ کا x کورڈينيٹ

en: The X coordinate of my midpoint
ur: ميرے مڈ پوائنٹ کا x کورڈينيٹ

en: The X coordinate of my second end
ur: ميرے دوسرے اينڈ کا x کورڈينيٹ

en: The Y coordinate of my first end
ur: ميرے پہلے اينڈ کا y کورڈينيٹ

en: The Y coordinate of my midpoint
ur: ميرے مڈ پوائنٹ کا y کورڈينيٹ

en: The Y coordinate of my second end
ur: ميرے دوسرے اينڈ کا y کورڈينيٹ

en: total length
ur: کل لمبائی

en: focused
ur: فوکسڈ

en: True if I am displaying a cursor and listening for keystrokes
ur: صحيح اگر ميں کرسر دکھا رہا ہوں اور کی سٹڑوکس کو سن رہا ہوں

en: text
ur: ٹيکسٹ

en: All my characters except the first one
ur: ميرے تمام کردار بس ايک کے علاوہ

en: all but first
ur: سب ليکن پہلا

en: character at cursor
ur: کرسر پر کردار

en: characters
ur: کردار

en: count
ur: شمار کريں

en: first character
ur: پہلا کردار

en: How many characters I have
ur: ميرے پاس کتنے کردار ہيں

en: insert characters
ur: کردار ڈاليں

en: insert contents of
ur: کنکنٹس ڈاليں

en: insert the characters from another object at my cursor position
ur: کسی اور اوبجيکٹ سے ميرے کرسر پر کردار ڈاليں

en: insert the given string at my cursor position
ur: ميرے موجود کرسر پر ديا گيا سٹرنگ ڈاليں

en: last character
ur: آخری کردار

en: numeric value
ur: نوميرک ويليو

en: The character at the my cursor position
ur: ميرے کرسر پوزيشن پر کردار

en: The characters in my contents
ur: ميرے کونٹینٹس ميں کردار

en: The color of the background behind the text
ur: ٹيکسٹ کے پيچھے والا رنگ

en: The first character in my contents
ur: ميرے کونٹینٹس ميں پہلا کردار

en: The last character in my contents
ur: ميرے مواد ميں آخری کردار

en: The number represented by my contents
ur: ميرے مواد کی طرف سے نمبر

en: The position among my characters that replacement text would go
ur: ميرے کردار کی پوزيشن جو ٹيکسٹ کو تبديل کرے گا

en: label
ur: ليبل

en: add patch to display list
ur: دکھائی دينے والی لسٹ ميں پيچ کا اضافہ کريں

en: add to patch display list
ur: پيچ ڈسپلے لسٹ ميں اضافہ کريں

en: add to turtle display list
ur: ٹرٹل ڈسپلے لسٹ ميں شامل کریں

en: add turtle to display list
ur: ڈسپلے لسٹ ميں ٹرٹل کو شامل کريں

en: bottom edge mode
ur: بو ٹم ايج موڈ

en: clear the patch display list
ur: پيچ ڈسپلے لسٹ صاف کريں

en: clear the turtle display list
ur: ٹرٹل ڈسپلے لسٹ کو صاف کريں

en: left edge mode
ur: باياں ايج طريقہ

en: patch display list
ur: پيچ ڈسپلے لسٹ

en: patches to display
ur: ڈسپلے پيچيز

en: pixels per patch
ur: پکسلز پر پيچ

en: remove all from patch display list
ur: پيچ ڈسپلے لسٹ سے سب کچھہ صاف کريں

en: remove all from turtle display list
ur: ٹرٹل ڈسپلے لسٹ سے سب کچھہ ہٹايں

en: right edge mode
ur: داياں ايج موڈ

en: The color of the object
ur: عنصر کا رنگ

en: the display scale
ur: ڈسپلے سکيل

en: the mode of bottom edge
ur: بوٹم ايج کا موڈ

en: the mode of left edge
ur: الٹے ايج کا موڈ

en: the mode of right edge
ur: سيدھے ايج کا موڈ

en: the mode of top edge
ur: اوپر والے ايج کا موڈ

en: top edge mode
ur: اوپر والے ايج کا موڈ

en: turtle display list
ur: ٹرٹل ڈسپلے لسٹ

en: turtles to display
ur: ٹرٹل کا ڈسپلے

en: blue component from
ur: کی طرف سے نيلا کمپونينٹ

en: blue component into
ur: ميں نيلا کمپونينٹ

en: clear all patch
ur: تمام پيچ صاف کريں

en: decay
ur: زوال

en: decay patch variable
ur: زوال پزير کا متغير

en: diffuse
ur: ڈی فيوز

en: diffuse patch variable
ur: ڈی فيوز پيچ متغير

en: diffusion rate
ur: ڈفيوژن ريٹ

en: display type
ur: ڈسپلے کی قسم

en: evaporation rate
ur: ايواپوريشن ريٹ

en: green component from
ur: کی طرف سے سبز کمپوزيٹ

en: green component into
ur: ميں سبز کمپونينٹ

en: how to map the value in cells to color
ur: سيلز ميں رنگ کی قدر کيسے معلوم کی جائے

en: merge blue component from another patch
ur: کسی اور پيچ سے نيلا کمپونينٹ مدغم کريں

en: merge green component from another patch
ur: کسی اور پيچ سے سبز کمپونينٹ مدغم کريں

en: merge red component from another patch
ur: کسی اور پيچ سے سرخ کمپونينٹ مدغم کريں

en: red component from
ur: کی طرف سے سرخ کمپونينٹ

en: red component into
ur: ميں سرخ کمپونينٹ

en: scale max
ur: سکيل ميکس

en: scale when log-based color conversion is used
ur: سکيل جب لاگ کی کنورژن استعمال ہوتی ہے

en: shift amount
ur: شفٹ رقم

en: shift amount when log-based color conversion is not used
ur: شفٹ اماونٹ جب لاگ بيس رنگ استعمال نہيں ہوتے

en: sniff range
ur: سنف کی حد

en: split blue component into another patch
ur: کسی اور پيچ سے نيلا کمپونينٹ سپلٹ کريں

en: split green component into another patch
ur: کسی اور پيچ سے سبز کمپونينٹ سپلٹ کريں

en: split red component into another patch
ur: کسی اور پيچ سے سرخ کمپونينٹ مدغم کريں

en: The distance to sample the values for calculating highest gradient.
ur: سب سے زيادہ گريڈينٹ معلوم کرنے کے ليے ويليوز کے سيمپل کا فاصلہ۔

en: The rate for the decay function.
ur: ڑيکے فنکشن کا ريٹ

en: The rate for the diffusion function.
ur: ڈيفوشن فنکشن کا ريٹ

en: angle to
ur: کا ذاويہ

en: blue component in
ur: ميں نيلا کمپونينٹ

en: bounce on
ur: پر باونس

en: Change the heading of the object by the specified amount
ur: دی گئی مقدار سے اوبجيکٹ کی ہيڈنگ تبديل کريں

en: color from patch
ur: پيچ سے ليا گيا رنگ

en: color to patch
ur: پيچ کی طرف رنگ

en: delete this turtle
ur: اس ٹرٹل کو ختم کريں

en: detect collision and bounce back
ur: کولين کو ديکھيں اور پيچھے آئيں

en: die
ur: مر ب

en: distance to
ur: کا فاصلہ

en: forward by
ur: آگے ديا

en: get replicated
ur: ريپليکيٹڈ ہو جائے

en: get the value at this position
ur: اس پوزيشن پر ويليو ليں

en: green component in
ur: ميں سبز کمپونينٹ

en: heading
ur: ہيڈنگ

en: kedama turtle
ur: کيڈاما ٹرٹل

en: kedama turtle color
ur: کيڈاما ٹرٹل کا رنگ

en: Moves the object forward in the direction it is heading
ur: جس سمت ميں ہے اسی سمت ميں اوبجیکٹ کو آگے موو کروائيں

en: make my color specified in the patch
ur: ميرا رنگ پيچ ميں نماياں کر دو

en: patch value in
ur: اس ميں پيچ کی ويليو

en: red component in
ur: ميں سرخ کمپونينٹ

en: returns a copy of this turtle
ur: اس ٹرٹل کی ايک کاپی واپس کريں

en: returns a turtle of specified breed at my position.
ur: ميری پوزيشن پر ديا گيا ٹرٹل واپس کريں

en: set the number of turtles
ur: کچھ ٹرٹلز کو سيٹ کريں

en: store my color into the patch
ur: پيچ ميں ميرا رنگ سٹور کريں

en: The angle to another turtle
ur: ايک اور ٹرٹل کی طرف جانے والا زاويہ

en: The blue component in specified patch.
ur: ديے گئے پيچ ميں نيلا کمپونينٹ

en: The distance to another turtle
ur: دوسرے ٹرٹل کا فاصلہ

en: The flag that governs the visibility of turtle
ur: وہ فليگ جو ٹرٹل کو ظاہر کرتا ہے

en: The green component in specified patch.
ur: ديے گئے پيچ ميں سبز کمپونينٹ

en: The red component in specified patch.
ur: ديے گئے پيچ ميں سرخ کمپونينٹ

en: The x coordinate
ur:  X کورڈينيٹ

en: The y coordinate
ur: Y کورڈينيٹ

en: turn by
ur: ٹرن کريں

en: turtle count
ur: ٹرٹل شمار

en: turtle of
ur: ٹرٹل آف

en: turtle visible
ur: ٹرٹل نظر آرہا ہے

en: up hill
ur: چوٹی

en: uphill of the implicit at my location
ur: ميری جگہ پر امپليسيٹ کی چوٹی

en: Which direction the object is facing.  0 is straight up
ur: کس طرف اوبجيکٹ کی ڈائريکشن ہے۔  0 سامنے اوپر ہے

en: collections
ur: جمع کيا ہوا

en: cursor
ur: کرسر

en: first element
ur: پہلا عنصر

en: graphic at cursor
ur: کرسر پر گرافک

en: player at cursor
ur: کرسر پر کھيلنے والا

en: The first object in my contents
ur: ميرے کنٹينٹس ميں پہلا عنصر

en: The index of the chosen element
ur: منتخب کيے گئے عنصر کی فہرست

en: the graphic worn by the object at the cursor
ur: کرسر پر کسی اوبجيکٹ سے خراب ہونے والی گرافک

en: the object currently at the cursor
ur: کرسر پر موجودہ اوبجيکٹ

en: movie controls
ur: کنٹرول کريں

en: showing handles
ur: ہينڈلز دکھائيں

en: graphics
ur: گرافکس

en: The color of the text
ur: عنصر کا رنگ

en: border color
ur: لائن بارڈر کا رنگ۔۔۔

en: border width
ur: لائن بارڈر کی چوڑائی۔۔۔

en: returns a copy of this object
ur: اس ٹرٹل کی ايک کاپی واپس کريں

en: The distance to another object
ur: دوسرے ٹرٹل کا فاصلہ

en: pen size
ur: نيا سائز

en: tests
ur: ٹيکسٹ

en: graphic
ur: گرافکس

en: number at cursor
ur: کرسر پر کھيلنے والا

en: remove all
ur: ليبل ہٹائيں

en: Graphic
ur: گرافکس

en: Patch
ur: ّپيچ
