eToys - en to tr translation catalogue (34 entries)

en: PhonePad
tr: telefon tuş takımı

en: A device for dialing by tone.
tr: Çevir sesiyle arama yapan bir cihaz.

en: Multimedia
tr: multimedya

en: dial to...
tr: numarayı çevir...

en: Phone number?
tr: Telefon numarası?

en: You should adjust 'cut off level' to find range well.
tr: Uygun aralığı bulmak için 'üst sınırı' ı ayarlamanız gerekmektedir.

en: FFT size (currently
tr: FFT büyüklüğü (şimdiki

en: Sampling rate (currently
tr: örnekleme oranı (şu an_

en: WorldStethoscope
tr: Sahne stetoskopu

en: A device for analyzing phenomena as sounds
tr: nesneleri ses olarak analiz eden cihaz

en: Menu
tr: menü

en: Start
tr: başlamak

en: Stop
tr: Duraklat.

en: calibration
tr: kalibrasyon

en: cut off level
tr: seviyeyi sonlandırın.

en: Data
tr: bilgi

en: Signal
tr: işaret

en: Sonogram
tr: sonogram

en: Spectrum
tr: spektrum

en: hide adjustments
tr: ayarları gizle.

en: show adjustments
tr: ayarları göster.

en: AC
tr: AA

en: add a graph...
tr: grafik ekle...

en: data
tr: bilgi

en: set FFT size
tr: FFT boyutu oluştur.

en: set sampling rate
tr: örnekleme oranı oluştur.

en: signal
tr: işaret

en: spectrum
tr: spektrum

en: On
tr: açık

en: range finder mode
tr: telemetre modu

en: sort by frequency
tr: sıklığa göre sınıflandırın.

en: sort by level
tr: seviyeye göre sınıflandırın.

en: AC
tr: AA

en: DC
tr: DA
