eToys - en to tr translation catalogue (44 entries)

en:  height=
tr: yükseklik=

en:  width=
tr: genişlik=

en: height in pixels
tr: piksel yüksekliği

en: keep ratio
tr: oranı sabitle.

en: width in pixels
tr: piksel genişliği

en: <unknown option>
tr: bilinmeyen seçenek

en: Frame extent
tr: çerçeve boyutu

en: show time
tr: gösteri zamanı

en: Type
tr: çeşit

en: the frame extent in pixels
tr: çözünürlükteki çerçeve boyutu

en: the test image includes the time
tr: deneme görüntüsü zamanı kapsıyor.

en: the type of the test image
tr: deneme görüntüsünün çeşidi

en: DEFAULT - The palette the camera liknes most
tr: BİLGİ - kameranın en çok sevdiği palet

en: YUV420P - YUV 4:2:0 Planar
tr: YUV420P - YUV 4:2:0 Düzlemsel

en: YUV422 - YUV422 capture
tr: YUV422 - YUV422 görüntü yakalama

en: Palette
tr: renk paleti

en: the palette of the test image
tr: örnek resmin renk paleti

en: closed
tr: kapalı

en: no connected video device id: {1}
tr: bağlı bir video cihaz numarası yok :{1}

en: A player for video devices like cameras, video capturers, etc.
tr: Kamera, video kayıt cihazı gibi video cihazlarının oynatıcısıdır.

en: Camera
tr: kamera

en: Multimedia
tr: multimedya

en: 256 colors
tr: 256 renk

en: 256 grays
tr: gri tonu 256

en: 4 grays
tr: gri tonu 4

en: black and white
tr: siyah-beyaz

en: original
tr: orjinal

en: configure video device
tr: görüntü cihazını ayarla.

en: reset statistics
tr: istatistikleri sıfırla.

en: start showing statistics (in Transcript)
tr: verileri göstermeyi başlat.

en: stop showing statistics (in Transcript)
tr: verileri göstermeyi durur.

en: the video device has not parameters to configure
tr: video cihazının ayarlanması için değişkenleri yok

en: Video Device Configuration
tr: Video Cihaz Kurulumu

en: Accept
tr: Kabul

en: Cancel
tr: İptal

en: cancel changes made and close panel
tr: yapılan değişiklikleri iptal et ve paneli kapat.

en: keep changes made and close panel
tr: yapılan değişiklikleri kaydet ve paneli kapat.

en:   Brightness ({1}%)
tr: Parlaklık ({1}%)

en:   Contrast ({1}%)
tr: Kontrast ({1}%)

en:  Auto Extent
tr: Otomatik alan

en: Turn auto-extent on or off
tr: Otomatik alanı aç ya da kapat.

en: Configure Video Device
tr: Video cihazını kur.

en: press here to configure the video device
tr: video cihazını kurmak için buraya bas.

en: Properties for {1}
tr: {1} için özellikler
