eToys - en to tr translation catalogue (48 entries)

en: operation not supported
tr: işlem desteklenmiyor.

en: Use the journal to delete entries
tr: girişleri silmek için günlüğü kullan.

en: Journal
tr: Günlük

en: make XO bundle
tr: XO bundle yap.

en: wrap as an OLPC XO bundle
tr: OLPC XO bundle'ı olarak topla.

en: Making bundle
tr: bundle yapılıyor

en: Buddies
tr: Arkadaşlar

en: untitled
tr: başlıksız

en: Cannot open {1}
tr: {1}i açamıyor.

en: Inviting buddy ...
tr: Arkadaş daveti ...

en: Joining activity ...
tr: aktiviteye katılıyor...

en: Looking for shared activity ...
tr: Paylaşılan aktivite arıyor...

en: Opening journal entry
tr: açık günlük girişi

en: Etoys Project
tr: Etoys projeleri

en: Unnamed
tr: isimsiz

en: Sugar Navigator Flap
tr: sugar kılavuz bayrağı

en: Find...
tr: Bul...

en: File Dialog
tr: Dosya dialoğu

en: The list of files and directories
tr: dosya ve dizinler listesi

en: Present a virtual display that approximates the actual OLPC display in resolution, centered within the actual Squeak display window.
tr: Squeak görünüm penceresinde gerçek OLPC görünümüne çözünürlük olarak benzeyen sanal bir görünüm oluşturur.

en: Scale the Squeak display so that it appears to have the same resolution as an OLPC display.  If you resize the Squeak window to approximate the physical dimensions of the real OLPC display, this will result in an appearance that closely resembles the appearance on an OLPC screen.
tr: Squeak görünümünü OLPC görünümüyle aynı çözünürlükte gibi görünsün. Gerçek OLPC görünümünün fiziksel boyutlarına ulaşmaya çalışırsanız, bir OLPC ekranındaki görünümün çok benzerine ulaşabilirsin.

en: Use the normal Squeak display, without applying any special scaling.
tr: Herhangi özel bir ölçeklemeye girmeden normal Squeak ekranını kullan.

en: Help
tr: yardım

en: FIND
tr: BUL

en: PUBLISH IT!
tr: YAYINLA!

en: Click here to choose your language.
tr: Dilini seçmek için buraya tıkla.

en: Make a painting
tr: Boyama yap

en: Enable sharing. When another user joins, you can exchange objects.
tr: Paylaşımı başlat. Başka bir kullanıcı katıldığında nesneleri değiştirebilirsin.

en: Undo the last change
tr: son değişikliği geri al

en: display mode
tr: görüntü durumu

en: Make a Badge
tr: Bir işaret yap.

en: My Neighborhood
tr: komşulukarım

en: Private
tr: Özel

en: To start,
    click here
    to create
    a new
    painting.
tr: Yeni bir boyama başlatmak için buraya tıkla.

en: This is the name of current project.
    You can edit it as well.
tr: Şu anki projenin ismi budur, istersen değiştirebilirsin.

en: Supplies
tr: Kaynaklar

en: Centered Virtual Extent
tr: ortalama geçerli boyut

en: No Scaling
tr: Ölçekleme yok

en: Scaled Virtual Extent
tr: ölçülen geçerli boyut

en: Full Screen
tr: Tam Ekran

en: Or, click to see Supplies.  
    Choose an object or 
    choose the Object Catalog for more choices.
tr: Ya da, malzemeleri görmek için tıkla. 
    Bir nesne seç ya da daha çok seçenek
    için malzeme kataloğunu seç.

en: color...
tr: renk...

en: destroy this flap
tr: bu bayrağı yok et.

en: height...
tr: yükseklik...

en: highlight color...
tr: belirginleştirme rengi...

en: use default gray look
tr: geçerli gri görünümü kullan.

en: use default green look
tr: geçerli yeşil görünümü kullan.

en: Sugar Navigation Flap
tr: sugar yön bulma bayrağı
