eToys - en to tr translation catalogue (66 entries)

en: accept (s)
tr: kabul et (s).

en: cancel (l)
tr: iptal et (l).

en: copy (c)
tr: kopylayınız (c).

en: cut (x)
tr: kes (x).

en: debug it
tr: hatalarını ayıkla

en: do again (j)
tr: tekrar yap (j).

en: do it (d)
tr: bunu yap (d).

en: explore it (I)
tr: bunu araştırınız (I)

en: find again (g)
tr: tekrar bul (g).

en: find...(f)
tr: bul... (f)

en: inspect it (i)
tr: Bunu incele. (i)

en: more...
tr: daha çok...

en: paste (v)
tr: yapıştır (v).

en: paste...
tr: yapıştır...

en: print it (p)
tr: Bunu yazdır. (p)

en: set search string (h)
tr: arama sırasını oluştur (h).

en: show bytecodes
tr: Bytekod komutlarını göster

en: undo (z)
tr: geri al (z)

en: browse it (b)
tr: buna göz at (b)

en: change sets with it
tr: bununla ayarları değiştir.

en: choose language
tr: dil seç

en: class comments with it
tr: sınıf yorumları

en: class names containing it
tr: içerdiği sınıf isimleri

en: definition of word
tr: kelime anlamı

en: explain
tr: açıkla

en: file it in (G)
tr: (G)'ye dosyala

en: implementors of it (m)
tr: bunun uyarlamaları (m)

en: method source with it
tr: ondaki metod kaynağı

en: method strings with it (E)
tr: ondaki metod sırası (E)

en: pretty print
tr: iyi baskı

en: pretty print with color
tr: renkli iyi baskı

en: printer setup
tr: yazıcı ayarları

en: recognizer (r)
tr: tanıyıcı (r)

en: references to it (N)
tr: buna yapılan göndermeler (N)

en: save contents to file...
tr: içeriği dosyaya kaydet...

en: selectors containing it (W)
tr: bunu içeren seçiciler (W)

en: send contents to printer
tr: içeriği yazıcıya yolla

en: senders of it (n)
tr: bunun göndereni (n)

en: set alignment...
tr: hizalamayı ayarla...

en: set font... (k)
tr: font belirle... (k)

en: set style... (K)
tr: biçim belirle... (K)

en: spawn (o)
tr: Yavru süreçleri başlat (o)

en: special menu...
tr: özel menü...

en: tiles from it
tr: bundan karolar

en: translate it
tr: tercüme et

en: verify spelling of word
tr: kelimenin imlasını doğrula

en: centered
tr: ortalanmış

en: justified
tr: hizalı

en: left flush
tr: sol hiza

en: right flush
tr: sağ hiza

en: bold
tr: koyu

en: italic
tr: eğik

en: narrow
tr: dar

en: struck out
tr: üstü çizli

en: underlined
tr: altı çizili

en: Comparison to Clipboard
tr: panoyla karşılaştırma

en: Exact match
tr: kesin uyum

en: Find what?
tr: Ne bulunacak?

en: nothing to save.
tr: kaydedilecek bişey yok.

en: nothing to print.
tr: yazdırılacak bişey yok.

en: Save changes before quitting?
tr: Çıkmadan önce değişiklikleri kaydedecek misin?

en: Choose a display depth
    (it is currently {1})
tr: görüntülenecek bir yer seç. (şimdilik {1}de)

en: File name?
tr: dosya adı?

en: Caution! This method may have been
    changed elsewhere since you started
    editing it here.  Accept anyway?
tr: Dikkat! Siz burada düzenlemeye 
    başladığınızdan beri bu metod başka
    bir yerde değişikliğe uğramış olabilir. 
    Yinede kabul ediyor musun?

en: Sorry that name is already used
tr: Üzgünüm, bu isim kullanılmaktadır.

en: Changes have not been saved.
    Is it OK to cancel those changes?
tr: Değişiklikler kaydedilmedi. 
    Değişikliklerin iptalini onaylıyormusun?
