eToys - en to tr translation catalogue (60 entries)

en: Kindly edit the description
tr: tanımı düzenle.

en: arrowheads
tr: ok başları

en: arrows
tr: oklar

en: bottom center
tr: alt orta

en: bottom left
tr: sol alt

en: bottom right
tr: sağ alt

en: bottom to top
tr: alttan üste

en: bouncing
tr: sıçratma

en: button down
tr: alt tuş

en: button up
tr: üst tuş

en: center
tr: merkez

en: color
tr: renk

en: complex alt framed
tr: bileşik alt çerçeve

en: complex alt inset
tr: bileşik alt eki

en: complex alt raised
tr: bileşik alt yükseltisi

en: complex framed
tr: bileşik çerçeve

en: complex inset
tr: bileşik ek

en: complex raised
tr: bileşik yükseltisi

en: do not rotate
tr: döndürme.

en: dots
tr: noktalar

en: flip left right
tr: sola sağa yansı

en: flip up down
tr: yukarı aşağı yansı

en: global rect
tr: geniş çaplı dikdörtgen

en: global square
tr: geniş çaplı kare

en: inset
tr: ek

en: justified
tr: hizalı

en: left center
tr: sol orta

en: left to right
tr: soldan sağa

en: linear
tr: doğrusal

en: lines
tr: çizgiler

en: local rect
tr: dar dikdörtgen

en: local square
tr: dar kare

en: log scale
tr: günlük ölçeği

en: none
tr: hiçbiri

en: raised
tr: yükseltilmiş

en: right center
tr: sağ orta

en: right to left
tr: sağdan sola

en: rigid
tr: katı

en: rotate
tr: döndür.

en: shrink wrap
tr: sarmayı küçült.

en: simple
tr: basit

en: space fill
tr: boşluk doldurma

en: stick
tr: çubuk

en: top center
tr: üst merkez

en: top left
tr: sol üst

en: top right
tr: sağ üst

en: top to bottom
tr: üstten alta

en: while pressed
tr: basılırken

en: wrap
tr: sar

en: decrease by
tr: _ kadar azaltın.

en: divisible by
tr: ile bölünebilir.

en: increase by
tr: _kadar arttırın.

en: multiply by
tr: ... ile çarp.

en: A tool for browsing the full protocol of an instance.
tr: Bir göstergenin tüm protokolunu tarayan araç.

en: Instance Browser
tr: gösterge tarayıcısı

en: A tool for browsing the full protocol of a class.
tr: Bir sınıfın tam protokolünü tarama için bir araçtır.

en: Lexicon
tr: sözlük

en: Choose a vocabulary
    blue = current
    red = imperfect
tr: bir sözlük seç
    mavi=şimdiki 
    kırmızı=eksik

en: decimal places...
tr: ondalık haneleri...

en: Lets you choose how many decimal places should be shown in readouts for this variable
tr: bu değişken için dizgide kaç tane ondalık hanesi gösterilmesi gerektiğini seç.
