eToys - en to tr translation catalogue (24 entries)

en: ** ERROR!  THIS SCRIPT IS MISSING **
tr: **HATA! BU BETİK YOK**

en: A place for text in a window.
tr: Pencerede metin için bir yer

en: Workspace
tr: Çalışma alanı

en: Ln of a nonpositive number,
tr: pozitif olmayan bir sayının Ln'i

en: Ln of negative number,
tr: Negatif bir sayının Ln'si

en: log of a nonpositive number,
tr: Pozitif olmayan bir sayının logaritması

en: logarithm does not exist
tr: logaritma yok

en: square root of negative number
tr: negatif sayının kare kökü

en: Cannot truncate this number
tr: bu sayıyı kısaltamıyor

en: division by zero
tr: 0'a bölünme

en: Factorial not defined for negative numbers
tr: negatif sayılar için Foktoriyel tanımlanmamıştır

en:  is not a number;
    please correct and try again
tr: sayı değildir; lütfen düzelt ve tekrar dene

en: Default
tr: Varsayılan

en: Other windows without color preferences.
tr: Renk tercihi olmayan diğer pencereler

en: inspect model
tr: modeli kontrol etmek

en: {1} has been deprecated. {2}
tr: {1} desteği kaldırılmıştır. {2}

en: MaybePutAnotherCategoryHere
tr: buraya başka bir kategori konabilir.

en: Put the balloon help here
tr: yardım balonunu buraya ekle

en: PutACategoryHere
tr: buraya bir kategori ekle

en: PutFormalNameHere
tr: uygun ismi buraya koy

en: Instances of {1} are not indexable
tr: {1} örnekleri endeklenemez.

en: File name?
tr: dosya adı?

en: ClipboardText
tr: Pano metni

en: This object will always show whatever is on the text clipboard, in a scrollable pane.
tr: Bu nesne her zaman görünür, ister panoda olsun ister kaydırılabilir metin kutusunda.
