eToys - en to tr translation catalogue (29 entries)

en: background
tr: arka plan

en: use graphic as background
tr: grafiği arka plan olarak kullan

en: use the graphic as the background for the desktop
tr: grafiği masaüstü arka planı olarak kullan

en: import all images from here and subdirectories
tr: buradan ve alt dizinden tüm resimleri aktar

en: import subdirs
tr: alt dizinleri aktar

en: Load all graphics found in this directory and its subdirectories, adding them to the ImageImports repository.
tr: bu dizin ve onun alt dizinlerinden tüm grafikleri yükle ve bunları resim aktarım havuzuna ekle.

en: import all images from this directory
tr: bu dizindeki tüm resimleri içeri aktar

en: import dir
tr: dizini içeri aktar

en: Load all graphics found in this directory, adding them to the ImageImports repository.
tr: Bu dizinden tüm grafikleri yükle ve bunları resim aktarım havuzuna ekle.

en: import
tr: içeri aktar

en: Load a graphic, placing it in the ImageImports repository.
tr: Bir grafik yükle ve bunu resim aktarım havuzuna ekle.

en: read graphic into ImageImports
tr: grafiği resim aktarım havuzuna oku.

en: open
tr: aç

en: open a graphic file in a window
tr: grafik dosyasını bir pencerede aç

en: open graphic in a window
tr: grafik dosyasını bir pencerede aç

en: set background to a picture
tr: arka planı resim resim ata

en: Bold
tr: Koyu

en: Italic
tr: Eğik

en: Narrow
tr: Dar

en: StruckOut
tr: ÜstüÇizili

en: Underlined
tr: Altı çizgili

en: Choose your font
tr: fontunu belirle

en: external font
tr: dış font

en: new size
tr: yeni boyut

en: change color...
tr: renk değiştir...

en: new font name
tr: yeni font adı

en: emphasis
tr: vurgu

en: Font styles and sizes
tr: font stil ve boyutu

en: Enter the point size
tr: Punto büyüklüğünü gir
