eToys - en to tr translation catalogue (687 entries)

en: Language-Name
tr: Türkçe

en: button
tr: buton

en: click to run the script "{1}" in player named "{2}"
tr: "{1} betiğini "{2} isimli oynatıcıda çalıştırmak için tıkla.

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
tr: bu tuşa basıldığında hedefe yollanan seçiciyi lütfen yaz

en: Choose one of the following conditions
tr: durumlardan birini seç

en: mouseDown
tr: mouse'u aşağı indir

en: mouseStillDown
tr: mouse'u aşağıda tut

en: mouseUp
tr: mouse'u yukarı çek

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
tr: periyotlarla ayrılan bu tuşa bastığınızda hedefe yollanan argümanları lütfen yaz

en: Please a new label for this button
tr: bu tuş için yeni bir etiket lütfen

en: IP Address\Project\Owner
tr: IP adresi\proje\sahibi

en: Sorted by
tr: -e göre sıralanmış

en: More
tr: Daha çok

en: Show more info on this project.
tr: Bu proje hakkında daha çok bilgi göster.

en: Author
tr: Yazar:

en: Description
tr: Tanım:

en: Tags
tr: Tab'ler

en: Please describe this project
tr: Lütfen bu projeyi tanımla.

en: A tool that lets you navigate back to recently-visited projects
tr: yeni bakılan projeleri tarayıp bulmanıza yarayan araç

en: ProjectHistory
tr: Proje geçmişi

en: Jump...
tr: Atla...

en: Enter things to search for
tr: Aranacak şeyleri gir.

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel this Publish operation.
tr: Yayınlama işlemini iptal et.

en: Pick a name 24 characters or less and avoid the following characters:
    
     : < > | / \ ? * " .
tr: 24 ya da daha az harfden oluşan bir isim seç ve aşağıdaki simgeleri kullanma
    
    : < > | / \ ? * " .

en: Change my name and continue publishing.
tr: Adımı değiştirip yayınlamaya devam et.

en: OK
tr: Tamam

en: I do need a name for the project
tr: Bu proje için bir ada ihtiyacımız var.

en: Please make the name 24 characters or less
tr: Lütfen 24 ya da daha az karakterli bir isim oluştur.

en: Please remove any funny characters from the name
tr: Lütfen isimden tüm komik karakterleri çıkar.

en: Sorry that name is already used
tr: Üzgünüm, bu isim kullanılmaktadır.

en: Please enter your login name
tr: lütfen oturum açma adını gir.

en: Please remove any funny characters
tr: lütfen komik tüm karakterleri çıkar.

en: This border style cannot be used here
tr: bu kontur stili burada kullanılamaz.

en: 2nd gradient color
tr: ikinci geçişleme rengi

en: Border Color
tr: Kontur rengi

en: Border style
tr: Kontur stili

en: Click to select a complex framed border
tr: karmaşık çerçeveli kontur seçmek için tıkla.

en: Click to select a complex inset border
tr: karmaşık resimli kontur seçmek için tıkla.

en: Click to select a complex raised border
tr: karmaşık çıkıntılı kontur seçmek için tıkla.

en: Click to select a simple colored border
tr: basit renkli kontur seçmek için tıkla.

en: Click to select a simple inset border
tr: basit resimli kontur seçmek için tıkla.

en: Click to select a simple raised border
tr: basit kabartmalı kontur seçmek için tıkla.

en: Border width
tr: Kontur genişliği

en: Drag in here to change the border width
tr: Kontur genişliğini değiştirmek için taşıyıp buraya bırak.

en:  Rounded corners
tr: yuvarlak köşeler

en: Turn rounded corners on or off
tr: yuvarlak köşeleri aç ya da kapat.

en:  Drop shadow color
tr: gölgeli rengi iptal et.

en: Turn drop shadows on or off
tr: gölgelendirmeyi kapatmayı aç ya da kapat.

en: Direction
tr: yön

en: Drag in here to change the direction of the gradient
tr: Geçişleme yönünü değiştirmek için buraya taşıyıp bırak.

en:  Gradient fill
tr: Geçişleme ile doldur

en: Turn gradient fill on or off
tr: Geçişleme dolgusunu aç ya da kapat.

en: Drag in here to change the origin of the gradient
tr: Geçişleme başlangıcını değiştirmek için buraya taşıyıp bırak.

en: Origin
tr: başlangıç

en:  Lock
tr: kilit

en: Turn lock on or off
tr: kilidi aç ya da kapat.

en: Color
tr: renk

en:  Radial gradient
tr: Merkezden geçişleme

en: Turn radial gradient on or off
tr: merkezden geçişlemeyi aç ya da kapat.

en: Drag in here to change the offset of the shadow
tr: gölgenin konumunu değiştirmek için buraya taşıyıp bırak.

en: Offset
tr: konum

en:  Solid fill
tr: katı dolgu

en: Turn solid fill on or off
tr: katı dolguyu aç ya da kapat.

en:  Sticky
tr: yapışkan

en: Turn stickiness on or off
tr: yapışkanlığı aç ya da kapat.

en: Button
tr: tuş

en: open a button properties panel for the morph
tr: morf için tuş özellikleri paneli aç.

en: open a text properties panel for the morph
tr: morf için yazı özellikleri paneli aç.

en: Text
tr: yazı

en:  Apply changes to entire text
tr: değişiklikleri tüm yazıya uygula.

en: Whether to apply style changes to entire text or just selection
tr: stil değişikliğinin tüm yazıya mı yoksa sadece seçilen yerlere mi uygulanacağı

en:  Auto-Fit
tr: otomatik düzeltme

en: Turn auto-fit on or off
tr: otomatik düzeltmeyi aç ya da kapat.

en: Drag in here to change the margins of the text
tr: yazının kenar boşluklarını değiştirmek için buraya taşıyıp bırak.

en: Margins
tr: kenar boşlukları

en: Text Color
tr: yazı rengi

en:  Wrapping
tr: sıkıştırılmış

en: Turn line wrapping on or off
tr: çizgi sıkılmasını aç ya da kapat.

en: Accept
tr: Kabul

en: bold text
tr: koyu yazı

en: cancel changes made and close panel
tr: yapılan değişiklikleri iptal et ve paneli kapat.

en: decrease kern
tr: karakter çiftleri sıklığını azaltın.

en: font changing
tr: font değişikliği

en: increase kern
tr: karakter çiftlerini arttırın.

en: italic text
tr: eğik yazı

en: Kern+
tr: karakter çifti +

en: Kern-
tr: karakter çifti -

en: keep changes made and close panel
tr: yapılan değişiklikleri kaydet ve paneli kapat.

en: Main
tr: Ana

en: narrow text
tr: dar font

en: normal text
tr: normal font

en: open a main properties panel for the morph
tr: morf için ana özellikler panelini aç.

en: Size
tr: boyut

en: Style
tr: stil

en: struck out text
tr: Metin üst çizgili

en: underlined text
tr: altı çizgili yazı

en: as object
tr: nesne olarak

en: basic
tr: temel

en: drag & drop
tr: sürükle ve bırak.

en: fill & border
tr: doldurma ve kontur

en: geometry
tr: geometri

en: layout
tr: anahat

en: miscellaneous
tr: çeşitli

en: motion
tr: hareket

en: observation
tr: gözlem

en: pen use
tr: kalem kullanımı

en: scripting
tr: Betik yapam

en: scripts
tr: betikler

en: search
tr: ara

en: sound
tr: ses

en: tests
tr: Sınama

en: variables
tr: değişkenler

en: command
tr: komut

en: property
tr: mülk

en: tiles to get...
tr: alınacak karolar...

en: empty script
tr: boş betik

en: {1}'s {2}
tr: {1}'in {2}si

en: color
tr: renk

en: No
tr: hayır

en: Test
tr: test

en: Yes
tr: evet

en: parenthesized
tr: paranteze alınmıştır.

en: enclose within parentheses
tr: parantez içine al.

en: parentheses
tr: parantez

en: remove function
tr: görevi kaldır.

en: remove parentheses
tr: parantezi kaldır.

en: strip away the function call, leaving just its former argument in its place
tr: görev çağrısını yerinde önceki değişkeni bırakarak çıkartır.

en: strip away the parenthesises
tr: parantezleri çıkartır.

en: Function
tr: fonksiyon

en: send to back
tr: geri gönder.

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.
tr: Yığın bellek için sayı. Şimdiki değerini göster. Tıkla değerini yaz.

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.  Shift-click on title to edit.
tr: Yığın bellek için sayı. Şimdiki değerini göster. Tıkla değeri yaz. Başlığı düzenlemek için shift'e basıp tıkla.

en: Number (bare)
tr: sayı (basit)

en: Number (fancy)
tr: sayı (karmaşık)

en: Number (mid)
tr: sayı (ortadaki)

en: Player
tr: Oynatıcı

en: 's
tr: 'in

en: TestTile
tr: Test Karosu

en: Repeat Tile
tr: döşemeyi tekrarla.

en: Repeat
tr: Tekrarla

en: Times
tr: kez

en: PhraseTile
tr: cümle karosu

en: Sprout a new scriptor around this phrase
tr: bu cümlede yeni bir yazı oluştur.

en: evaluation error
tr: inceleme hatası

en: A random-number tile for use with tile scripting
tr: Betik ile kullanılmak üzere rasgele numara üretici karosu

en: A tile that will produce a random number in a given range
tr: Verilen değerde rastgele sayı yaratan karo

en: Random
tr: Rastgele

en: The name of the script to which this operation applies
tr: bu işlemin uyguladığı yazının ismi

en: Sounds
tr: sesler

en: Tile
tr: parça

en: hand me this object
tr: bu nesneyi tutun.

en: This tile refers to an actual graphical object; use this menu item to grab that object.  Caution!  This may remove the object from a place it really ought to stay.
tr: Bu karo orijinal grafik nesneyi temsil eder. Bu menü öğesini nesneyi yakalamak için kullan. Dikkat! bu nesneyi gerçekten durması gereken yerden kaldırabilir.

en: false
tr: yanlış

en: true
tr: doğru

en: place in a function
tr: bir fonksiyona yerleştir.

en: restore default tile
tr: varsayılan karoyu geri yükle

en: Do
tr: yap.

en: Script to repeat
tr: tekrarlamak için yaz.

en: times
tr: kez

en: choose type...
tr: tip seç...

en: click here to choose a new type for this parameter
tr: bu özelliğe yeni bir örnek seçmek için buraya tıkla.

en: show categories
tr: kategorileri göster.

en: A tool showing all the players in your project
tr: projendeki bütün oynatıcıları gösteren bir araç

en: Scripting
tr: Betik düzenleme

en: inspect
tr: denetle.

en: reinvigorate
tr: yeniden canlandır.

en: Players in this Project
tr: bu projedeki oynatıcılar

en: Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
tr: Her satır bir nesneyi veya oynatıcıyı temsil eder. 
    Oynatıcıları ilgilendiren seçenekler listesini görmek için menü ikonuna tıkla.
    Konumunu görmek için oynaıcı resmine tıkla. 
    Oynatıcının göstericilerini açmak için turkuaz göze tıkla. 
    Onu temsil eden bir karo elde etmek için bir oynatıcının ismine tıkla.

en: Players
tr: oynatıcılar

en: 
    Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
tr: 
    Her satır bir nesneyi veya oynatıcıyı temsil eder. 
    Oynatıcıları ilgilendiren seçenekler listesini görmek için menü ikonuna tıkla. 
    Konumunu görmek için oynatıcının resmine tıkla. 
    Oynatıcının göstericilerini açmak için turkuaz göze tıkla. 
    Onu temsil eden bir karo elde etmek için bir oynatıcının ismine tıkla.

en: A tool allowing you to monitor and change the status of all scripts in your project
tr: projedeki bütün betiklerin durumlarını değiştirmeni ve kontrol etmeni sağlayan bir araç

en: A tool that lets you control all the running scripts in your world
tr: senin sahnendeki bütün işleyen betiklerin kontrolüne izin veren araç

en: A tool that lets you see and control all the running scripts in your project
tr: projedeki işleyen bütün betikleri görmene ve kontrol etmene izin veren araç

en: all instances
tr: bütün örnekler

en: If checked, then entries for all instances will be shown, but if not checked, scripts for only one representative of each different kind of object will be shown.  Consult the help available by clicking on the purple ? for more information.
tr: İşaretlenirse bütün örnekler için girişler gösterilir. İşaretlenmezse sadece bir çeşit nesne için temsili betikler gösterilir. Daha fazla bilgi için mor renkteki ? tıklayarak yardıma ulaşabilirsin.

en: If checked, then only scripts that are paused or ticking will be shown
tr: İşaretlenirse sadece duraksanan ve tıklayan betikler gösterilir.

en: tickers only
tr: sadece işaretliler

en: Click here to remove this tool from the screen; you can get another one any time you want from the Widgets flap
tr: bu aleti ekrandan kaldırmak için buraya tıkla;istediğin her zaman flap butonundan başka bir taneye ulaşabilirsin.

en: This tool allows you to see all the scripts for all the objects in this project.
    
    Sometimes you are only interested in those scripts that are ticking, or that are *ready* to tick when you hit the GO button (which are said to be "paused.")
    
    * Check "tickers only" if you only want to see such scripts -- i.e., scripts that are either paused or ticking.
    
    * If "tickers only" is *not* checked, then all scripts will be shown, whatever their status.
    
    * The other checkbox, labeled "all instances", only comes into play if you have created "multiple sibling instances" (good grief) of the same object, which share the same scripts; if you have such things, it is often convenient to see the scripts of just *one* such sibling, because it will take up less space and require less mindshare -- and note that you can control a script for an object *and* all its siblings from the menu of that one that you see, via menu items such as "propagate status to siblings".
    
    * If "all instances" is checked, scripts for all sibling instances will be shown, whereas if "all instances" is *not* checked, only one of each group of siblings will be selected to have its scripts shown.
    
    But how do you get "multiple sibling instances" of the same object?  There are several ways:
    
    (1)  Use the "make a sibling instance" or the "make multiple siblings..." menu item in the halo menu of a scripted object.
    
    (2)  Use the "copy" tile in a script.
    
    (3)  Request "give me a copy now" from the menu associated with the "copy" item in a Viewer.
    
    If you have on your screen multiple sibling instances of the same object, then you may or may want to see them all in the All Scripts tool, and that is what the "all instances" checkbox governs.
    
    Set "all instances" if you want a separate entry for each instance, as
    opposed to a single representative of that kind of object.
    
    Note that if you obtain a copy of an object by using the green halo handle, it will *not* be a sibling instance of the original.  It will in many ways seem to be, because it will start out its life having the same scripts as the original.  But it will then lead an independent life, so that changes to scripts of the original will not be reflected in it, and vice-versa.
    
    This is an important distinction, and an unavoidable one because people sometimes want the deep sharing of sibling instances and sometimes they clearly do not.  But the truly understandable description of these concepts and distinctions certainly lies *ahead* of us!
tr: Bu araç projedeki bütün nesnelerin yazı karakterlerini görmenizi sağlar. Bazen sadece seçili olan veya Go tuşuna bastığınızda işaretlenmeye hazır olan yazı karakterleriyle ilgilenebilirsin. (duraksaman söylendiğinde)eğer sadece böyle yazı karakterlerini görmek istiyorsanız "sadece işaretliler"i kontrol et. Örneğin;işaretlenmiş veya duraksanan yazı karakterleri. "sadece işaretliler" kontrol edilmezse durumları ne olursa olsun bütün yazı karakterleri gösterilecektir. eğer aynı nesne için aynı yazı karakterlerini paylaşan "çoklu kopya örnekleri" oluşturduysanız "Bütün örnekler" diye adlandırılan diğer işaret kutusu kullanılmaya başlanabilir. Böyle bir şeye sahipseniz sadece "bir" gibi yazılan kopyalara benzeyen betikleri görmek daha uygundur çünkü bu daha az yer kaplar ve daha az kullanıcı bilinci gerektirir. --not:bir nesne için betikleri ve gördüğünüz menüden kopyalarını kontrol edebilirsin. Örneğin;"kopyaların artan durumları" menü öğesi aracılığıyla bütün örnekler kontrol edilirse kopya örneklerinin hepsi için yazı karakterleri gösterilecektir. Halbuki "bütün örnekler" kontrol edilmezse sadece her bir kopya grubu için betikler gösterilmek için seçilecektir. Fakat aynı nesne için "çoklu kopya örnekleri" ni nasıl edineceksin?bunun birkaç farklı yolu var:1) bir yazılı nesne için oyun serisi menüsündeki "bir kopya örneği yapmak" veya "çoklu kopyalar yapmak" gibi menü öğelerini kullanabilirsin. 2)bir yazıdaki "kopyala" döşemesini kullanabilirsin. 3)görünümdeki kopya ile ilişkili menü öğesinde olan "bir kopya ver" talep edebilirsin. Ekranında aynı nesnenin çoklu kopya örnekleri varsa, bunların hepsini bütün yazı araçlarında görmek isteyebilirsin. İşte bu "bütün örnekler" seçme kutusu yönetimidir. Her bir örnek için ayrı bir giriş istersen, "bütün örnekler"i hazırla. Not:yeşil oyun serisi işlemini kullanarak bir nesnenein kopyasını edinmek istersen, bu orjinal bir kardeş örneği olmayacaktır. Birçok yönden öyle gibi gözükebilir çünkü orjinal gibi aynı yazı karakterleriyle hayatına başlar. Fakat sonradan bağımsız bir yaşam sürer yani orjinaldeki Fontu değişiklikleri onda etkili olmaz ve tam tersi de olabilir. Bu önemli ve kaçınılmaz farklardan biridir çünkü insanlar bazen yoğun kopya örnekleri paylaşımı isterler ve yapamazlar. Fakat bu kavramların doğru anlaşılır ifadeleri ve farkları bizim yararımızadır.

en: open or close the lower portion that shows individual scripts
tr: bireysel betikleri gösteren aşağıdaki bölümü aç veye kapat.

en: All Scripts
tr: bütün betikler

en: remove this pane from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!.
tr: Bu panoyu ekrandan kaldır. 
    Endişelenme -- hiçbir şey yok olmayacak!

en: drag from here to obtain an assignment phrase.
tr: Bir görev ifadesi elde etmek için buradan sürükle.

en: category
tr: kategori

en: Press here to get a menu
tr: menüyü görmek için buraya bas.

en: drag and drop to 
    add a new script
tr: sürükle ve iptal et. 
    yeni bir yazı ekle.

en: Press here to tear off a  TEST/YES/NO unit which you can drop into your script
tr: Kendi betiğinize ekleyebileceğiniz bir sınama. TEST/EVET/HAYIR. Ayırmak için tıkla.

en: Drag here to tear off a  Repeat/Times unit which you can drop into your script
tr: Betiğinize ekleyebileceğiniz TEKRAR/KEZ ünitesi için bunu sürükle.

en: can be found in the following categories
tr: bundan sonraki kategoride bulunabilir.

en: is in the following category
tr: sonraki kategoride

en: this tile is not actually suitable for use with this kind of object
tr: aslında bu çeşit nesne ile kullanılmak için döşeme uygun değildir.

en: A tile holding a plain number
tr: sadece sayı tutan parça

en: A tile representing a function call.  Click on the function name or the arrows to change functions.
tr: çarpma işlemi sonucunu temsil eden karo. Fonksiyon değiştirmek için fonksiyon adına ya da oka tıkla.

en: A tile representing the object being scripted
tr: Betikli nesneyi temsil eden karo

en: A tile that will produce a random number in a given range.
tr: Verilen aralıkta rastgele bir sayı üreten karo.

en: button down?
tr: aşağı tuşu?

en: button up?
tr: yukarı tuşu?

en: function
tr: çarpma

en: number
tr: sayı

en: Reports whether the mouse button is down
tr: mouse tuşunun aşağıda olup olmadığını söyler.

en: Reports whether the mouse button is up
tr: mouse tuşunun yukarıda olup olmadığını söyler.

en: random
tr: rastgele

en: repeat
tr: tekrarla

en: Test/Yes/No panes for testing a condition.
tr: bir koşulu test etmek için test/evet/hayır bölmeleri.

en: TimesRepeat panes for running a section of code repeatedly.
tr: Kodun bir kısmını tekrar tekrar çalıştıran zaman tekrar panelleri.

en: test
tr: deneme

en: tile for me
tr: benim karom

en: Method
tr: metod

en: give me a copy now
tr: şimdi bir kopya verebilirsin.

en: hand me a picture of pen trail
tr: kalem yazısının bir örneğini göster.

en: name for new variable:
tr: yeni değişken için isim:_

en: var
tr: değişken

en: Dividing by zero makes a number too
    large for even a Sorcerer to handle.
    Please change your script.
tr: Sıfıra bölünmek sonucu sonsuz yapar. 
    Bir sihirbaz bile bunu yapamaz.
    Lütfen betiğini değiştir.

en: Caution!  There may be scripts belonging to
    other objects that may rely on the presence of
    this variable.  If there are, they may now be broken.
    You may need to fix them up manually.
tr: Dikkat! Bu değişkenin varlığına bağlı 
    olan diğer nesnelerin betikleri olabilir.
    Eğer varsa, bozulmuş olabilirler. Bunları 
    tekrar tek tek düzeltmeniz gerekebilir.

en: Sorry, {1} is in
    use in a script.
tr: üzgünüm, {1} bir betikte kullanılmaktadır.

en: Caution!  References in texutally coded scripts won't be renamed.
tr: Uyarı! Metin tabanlı betiklerinin kaynakları tekrar isimlendirilemez.

en: Dividing by zero makes a number too
    				large for even a Sorcerer to handle.
    				Please change your script.
tr: Sıfıra bölünmek sonucu sonsuz yapar.
    				lBir sihirbaz bile bunu yapamaz. 
    				lLütfen betiğini değiştir.

en: Choose the TYPE
    for the parameter (currently {1})
tr: parametre için BİÇİMİ seç. (şu an {1})

en: Choose the TYPE
    for {1}
tr: {1} için BİÇİM 
    seç

en: 
    (currently {2})
tr: 
    (şu an {2})

en: Please choose a variable
tr: lütfen bir değişken seç.

en: script
tr: betik-

en: no pen trails present
tr: görünen kalem yazısı yoktur.

en: add parameter
tr: parametre ekle.

en: button to fire this script
tr: bu yazıyı silen tuş

en: destroy "
tr: silmek

en: edit balloon help
tr: balon yardım yazısını düzenle.

en: ok
tr: tamam

en: remove parameter
tr: parametreyi kaldır.

en: rename  "
tr: yeniden isimlendir "

en: a variable defined by this object
tr: bu nesne tarafından tanımlanan değişken

en: choose a costume
tr: giysi seç.

en: attempt repairs
tr: onarmaya çalışmak

en: browse class
tr: sınıfı tara.

en: Choose a different vocabulary for this Viewer.
tr: Bu gösterici için farklı bir sözlük seç.

en: choose limit class...
tr: sınıf sınırı seç...

en: choose vocabulary...
tr: sözlük seç...

en: destroy all this object's scripts
tr: tüm nesnelerin betiklerini sil.

en: expunge empty scripts
tr: boş betikleri çıkar.

en: forget other costumes
tr: diğer giysileri unut.

en: impart scripts to...
tr: betiklere bildir...

en: inspect class
tr: sınıfı kontrol et.

en: inspect morph
tr: morfu kontrol et

en: inspect player
tr: oynatıcıları kontrol etmek

en: inspect this Viewer
tr: bu göstergeyi kontrol et.

en: inspect this Vocabulary
tr: bu sözlüğü kontrol et.

en: open a lexicon that has a type-in pane for search (not recommended!)
tr: arama motoru panoya yazma şeklinde olan bir sözlük aç . (tavsiye edilmiyor!)

en: open a window that shows the code for this object in traditional programmer format
tr: bilinen programlama formatında bu nesne için şifre gösteren bir pencere aç.

en: open lexicon with search pane
tr: arama motorlu sözlük aç.

en: open standard lexicon
tr: standart sözlüğü aç.

en: opens a Viewer directly on the rendered morph.
tr: gösterilen morfda doğrudan bir gösterici açar.

en: relaunch this Viewer
tr: göstergeyi yeniden başlat

en: Specify what the limitClass should be for this Viewer -- i.e., the most generic class whose methods and categories should be considered here.
tr: Bu gösterici için sınıf limitinin ne olması gerektiğini belirtin. -- örnek olarak, en genel sınıfın metodları ve kategorileri burada düşünülmelidir.

en: view morph directly
tr: morfu doğrudan göster.

en: Choose the datum
    you want to extract from {1}'s {2}
tr: {1}'in {2}sini çıkartmak istediğiniz bilgiyi seç.

en: Choose the TYPE
    of data to get from
    {1}'s {2}
tr: {1}'in {2}sinden elde ettiğiniz datanın BİÇİMini seç.

en: sorry -- no slots of that type
tr: üzgünüm--bu tip bölüm yoktur.

en: Add a new script that will work for this object and all of its siblings
tr: Bu nesne ve tüm kardeşleri için yeni bir betik ekle.

en: Add a new variable to this object and all of its siblings.  You will be asked to supply a name for it.
tr: Bu nesne ve kardeşleri için yeni bir değişken ekle. Sizden yeni bir değişken isimi istenecektir .

en: add a new script
tr: yeni font ekle.

en: add a new variable
tr: yeni değişken ekle.

en: add search pane
tr: arama paneli ekle.

en: grab this object
tr: nesneyi tutun.

en: If you have misplaced the object that this Viewer is looking at, use this item to (try to) make it visible
tr: göstergenin aradığı nesneyi yanlış yerleştirmişseniz, onu görünür hale getirmek için bu parçayı kullan.

en: more...
tr: daha çok...

en: reveal this object
tr: bu nesneyi açığa çıkar.

en: This will actually pick up the object this Viewer is looking at, and hand it to you.  Click the (left) button to drop it
tr: Göstericinin gösterdiği nesneyi tutar ve size devreder. Bırakmak için sol tuşa tıkla.

en: tile representing this object
tr: Bu nesneyi temsil edecek bir karo yap

en: Script Name
tr: Betik adı

en: Sorry, we do not permit you to rename
    classic-tiled scripts that are currently
    textually coded.  Go back to tile scripts
    and try again.  Humble apologies.
tr: üzgünüm, şu an metinsel olarak kodlanmış klasik karo betikleri tekrar isimlendirmenize müsade edemiyor. Karo betiklerine geri dönüp tekrar dene. Naçizane özürler.

en: New name for "
tr: "için yeni isim

en: Oops, object "{1}" no longer has
    a script named "{2}".
    It must have been deleted or renamed.
tr: Üzgünüz, {1} in artık {2} diye betiği yok. 
    Silinmiş ya da tekrar isimlendirilmiş olmalı.

en: Expected a Point but instead got
tr: bir noktaya bakmak yerine bekle.

en: How many decimal places? (currently {1})
tr: kaç ondalık basamak var? (şu an {1})

en: change value type
tr: değer biçimini değiştir.

en: grab morph
tr: morfu sürükle.

en: remove "{1}"
tr: "{1}"i kaldır.

en: rename "{1}"
tr: "{1}"i tekrar adlandır.

en: {1} is used for vector operations
tr: {1} vektör işlemleri için kullanılıyor.

en:  to
tr: -e_

en: Cannot "tell "
tr: söylenemiyor_

en: : exception in script
tr: : yazıda istisna_

en: Already in the Trash
tr: zaten silinmiş

en: no change
tr: değişiklik yoktur.

en: okay, this object is now named
tr: tamam, bu nesne şimdi isimlendirildi

en: Type the name you insist upon
tr: ısrar ettiğiniz ismi yaz.

en: there was no conflict; this object is now named
tr: bir karışıklık yok; bu nesne şu an isimlendirildi_

en: 
    and the object formerly known by this name
    is now called
tr: 
    ve önceden bu isimle bilinen i
    nesne şimdi aranıyor

en: copy object's name to clipboard
tr: panoya nesnenin adını kopyala.

en: destroy this object
tr: bu nesneyi sil.

en: forcibly rename object
tr: mecburi olarak nesnenin adını değiştirdik.

en: If you want to give this object a name which conflicts with the name of some other object in the project, use this command.  The other object with the same name will in the process be given a different name.
tr: Bu nesneye başka bir nesnenin de kullandığı adı vermek istiyorsanız, bu komutu kullan. Süreçte, aynı adı kullanan öbür nesnenin adı değişecektir.

en: inspect object
tr: nesneyi kontrol et.

en: open viewer for this object
tr: bu nesne için göstergeyi aç

en: rename object
tr: nesneyi yeniden adlandır.

en: tile for this object
tr: bu nesnenin parçası

en: where is this object?
tr: nesne nerde?

en: Click here to reveal this object
tr: bu nesneyi açığa çıkarmak için buraya tıkla.

en: click here to obtain a tile that refers to this player.
tr: bu oynatıcıyı temsil eden bir karo eklemek için buraya tıkla.

en: click here to obtain this object's Viewer
tr: bu nesnenin göstericisini elde etmek için buraya tıkla.

en: Type new name:
tr: yeni isim gir:

en: open underlying scriptor
tr: altı çizili yazıcıyı aç.

en: Please enter a new label for this button
tr: bu tuş için yeni bir etiket gir

en: script{1}
tr: betik-{1}

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
tr: Karo betiklemede kullanılan buton; betik içerdiği oyun alanının metodu olacaktır.

en: A button whose script will be a method of the background Player
tr: Betiği arka plan oynatıcısı olan buton

en: A Scriptable button
tr: Betiklenebilir buton

en: Scriptable Button
tr: Betiklenebilir tuş

en: Press me
tr: buraya bas.

en: Enter a new label for this button
tr: bu buton için yeni bir isim gir.

en: Remove this script
    from the screen
    (you can open it
    again from a Viewer)
tr: ekrandan bu betiği kaldır. (göstericiden tekrar açabilirsin)

en: gold box
tr: altın kutusu

en: gold box items
tr: altın kutu parçaları

en: hand me a numeric-constant tile
tr: sayısal-sabit parça ekle.

en: hand me a test-yest-no tile
tr: test-evet-hayır parçası ekle.

en: hand me a tile for self
tr: kişi için bir parça ekle.

en: hand me a "button down?" tile
tr: aşağı tuşu? parçası ekle.

en: hand me a "button up?" tile
tr: yukarı tuşu? parçası ekle.

en: hand me a "function" tile
tr: "işlev" parçası ekle.

en: hand me a "random number" tile
tr: "rastgele sayı" parçası ekle.

en: hand me a "repeat..times" tile
tr: "zaman. . tekrarı" karosu ekle.

en: auto fit
tr: otomatik düzeltme

en: Click here to edit the name of the script.
tr: Tıklayın, betiğin adını düzenleyin.

en: click here to get a palette of useful tiles to use in your script.
tr: betikte kullanılan yararlı karoların paletini açmak için buraya tıkla.

en: Drag from here to get a parameter tile
tr: parametre parçası oluşturmak için buradan sürükle.

en: Choose frequency (current: {1})
tr: sıklığı ayarla (şu an: {1}).

en: other...
tr: diğer...

en: Caution -- this destroys this script
    permanently; are you sure you want to do this?
tr: uyarı-- bu yazıyı kalıcı olarak siler; bunu yapmak istediğinizden emin misin?

en: Sorry, this script is being called
    from another script.
tr: Üzgünüz, bu betik başka bir betik tarafından çalıştırılmıştır.

en: Script Status
tr: Betik durumu

en: To resize the script, uncheck the box below
tr: Betiği yeniden boyutlandırmak için, aşağıdaki kutuyu kaldır.

en: Script Editor
tr: Betik düzenleyici

en: destroy this script
tr: bu yazıyı sil.

en: detached method pane
tr: ayrı metod paneli

en: edit balloon help for this script
tr: bu yazı için balon yardım yazısı ekle.

en: explain status alternatives
tr: durum seçeneklerini açıkla.

en: fires per tick...
tr: tıktama başına uygula...

en: If you have misplaced the object bearing this script, use this item to (try to) make it visible
tr: göstergenin aradığı nesneyi yanlış yerleştirmişseniz, onu görünür hale getirmek için bu parçayı kullan.

en: open a little window that shows the Smalltalk code underlying this script.
tr: Bu betiğin altındaki Smalltalk kodunu gösteren küçük bir pencere aç.

en: open the viewer of the object to which this script belongs
tr: Betiğin ait olduğu nesnenin göstericisini aç.

en: open viewer
tr: göstericiyi aç.

en: revert to tile version
tr: parça konumuna geri getir.

en: revert to tile version...
tr: karo biçimine geri getir...

en: save this version
tr: bu versiyonu koru.

en: show code textually
tr: kodu metinsel olarak göster.

en: This will actually pick up the object bearing this script and hand it to you.  Click the (left) button to drop it
tr: Göstericinin gösterdiği nesneyi tutar ve size devreder. Bırakmak için sol tuşa tıkla.

en: show arrows
tr: okları göster.

en: Caution -- this script was changed
    textually; if you revert to tiles at this
    point you will lose all the changes you
    may have made textually.  Do you
    really want to do this?
tr: Uyarı-- bu betik metinsel olarak değişti;
    Karoları bu noktada eski haline getirirseniz
    metinsel olarak yaptığınız değişiklikleri 
    kaybedebilirsin. Bunu yapmayı gerçekten 
    istiyor musun?

en: Number of firings per tick:
tr: her tıkta silinenlerin sayısı:_

en: Please describe this event:
tr: bu olayı tanımla:

en: That event is already defined.
tr: Bu olay zaten tanımlı.

en: What is the name of your new event?
tr: yeni olayının adı ne?

en: Make the status of this script in all of my sibling instances be the same as the status you see here
tr: Bu betiğin konumunu tüm kardeşlerde burada göründüğü gibi yap.

en: Open up a Viewer for this object
tr: bu nesne için bir gösterici aç.

en: Open up the Scriptor for this script
tr: bu yazı için yazı düzenleyici aç.

en: open this object's Viewer
tr: bu nesnenin göstericisini aç.

en: open this script's Scriptor
tr: bu yazının yazı denetleyicisini aç.

en: propagate status to siblings
tr: konumu kardeşlere ilet

en: The "more..." branch offers you menu items that are less frequently used.
tr: "daha çok... " seçeneği, size daha az kullanılan menü başlıklarını sunar.

en: Caution!  This is irreversibly destructive -- it removes the script from the system.
tr: Uyarı! Bu geri dönüşü olmayan bir işlemdir -- betiği sistemden siler.

en: Wherever this object currently is, the "grab" command will rip it out, and place it in your "hand".  This is a very drastic step, that can disassemble things that may be very hard to put back together!
tr: nesne her nerede olursa olsun, "tut" komutu onu yakalayıp sizin yönlendirmenize verecektir. _ bu çok kesin bir adımdır, nesneleri birdaha biraraya getirmesi çok zor olacak şekilde ayırabilir.

en: apply my status to all siblings
tr: durumumu tüm kardeşlere uygula

en: closing
tr: kapanıyor

en: define a new custom event
tr: yeni bir özel olay tanımla.

en: delete a custom event
tr: bir özel olayı sil .

en: more...
tr: daha çok...

en: opening
tr: açma

en: paused
tr: durakla

en: ticking
tr: tıklama

en: When should this script run?
tr: Bu betik ne zaman çalışmalı?

en: what do these mean?
tr: Bu ne demek?

en: Ticks (now: {1}/sec)
tr: tıklar (güncel: {1}/sn.)

en: This is the name of the player to which this script belongs; if you click here, you will get a menu of interesting options pertaining to this player and script
tr: bu yazının ait olduğu oynatıcının adıdır; buraya tıklarsanız, bu oynatıcı ve yazısına ait olan değişik seçenekler menüsüne ulaşırsın.

en: This is the name of the script to which this entry pertains.
tr: Bu, bu girişin ait olduğu betiğin adıdır.

en: Number of ticks per second:
tr: Saniyedeki tık sayısı:

en: take out of window
tr: pencereden çıkar.

en: Press to toggle ticking state. Hold down to set tick rate.
tr: Çalışma durumunu değiştirmek için tıkla. Çalışma hızını değiştirmek için basılı tut.

en: when this script should run
tr: bu yazının ne zaman çalışması gerektiği

en: Type some letters into the pane at right, and then press this Search button (or hit RETURN) and all tiles that match what you typed will appear in the list below.
tr: Sağdaki panele birkaç harf yaz ve arama tuşuna bas (ya da ENTER tuşuna bas) ve aramanızla uyuşan karolar aşağıdaki listede görünecektir.

en: No matches found for "
tr: "için bir eşleşme bulunamadı.

en: Search
tr: aramak

en: This is a variable defined by you.  Please edit this into your own meaningful documentation.
tr: Bu sizin yarattığınız bir değişkendir. Lütfen anlamlı belgelendirme ekle.

en: Click here to edit the player's name.
tr: Oynatıcının adını düzenlemek için buraya tıkla.

en: click here to add a variable
    to this object.
tr: Bu nesneye bir değişken eklemek için buraya tıkla.

en: click here to add
    another category pane
tr: başka bir kategori paneli eklemek için buraya tıkla.

en: click here to get a menu
    that will allow you to
    locate this object,
    tear off a tile, etc..
tr: Bu nesnin yerini bulmanı 
    karosunu çıkarmayı vb. sağlayan
    menüye ulaşmak için buraya tıkla.

en: remove this entire Viewer from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!.
tr: Bu gösteriyiciyi ekrandan kaldır. 
    Merak etme. Hiçbirşey yok olmaz!

en: switch to next costume
tr: diğer modele geç.

en: switch to previous costume
tr: bir önceki modele geç.

en: Choose a vocabulary
tr: sözlük seç.

en: A database of any sort -- slide show, rolodex, and any point in between
tr: herhangi bir çeşit veritabanı--slayt gösterisi, rolodex ve aralarındaki herhangi bir nokta

en: A button that takes the user to the next card in the stack
tr: kullanıcıyı yığındaki diğer karta atan tuş

en: A button that takes the user to the previous card in the stack
tr: kullanıcıyı yığındaki önceki karta atan tuş

en: A multi-card data base
tr: Çok kartlı data merkezi

en: Next Card
tr: Sonraki kart

en: Previous Card
tr: Önceki kart

en: Some hints about how to use Stacks
tr: yığınları nasıl kullanacağınızla ilgili bazı ipuçları

en: Stack Help
tr: Yığın yardımı

en: A "stack" is a place where you can create, store, view and retrieve data "fields" from a set of "cards".  Data that you want to occur on every card (such as a name and an address in an Address Stack) are represented by objects such as "Simple Text", "Fancy Text", and "Scrolling Text" that you obtain from the Stack Tools flap.
    
    When you look at a card in a Stack, you may be seeing three different kinds of material.  Press the § button in the stack's controls to see the current designations, and use the "explain designations" to get a reminder of what the three different colors mean.
    ·  Things that are designated to be seen on every card, and have the same contents whichever card is being shown. (green)
    ·  Things that are designated to be seen on every card, with each card having its own value for them. (orange)
    ·  Things that are designated to occur only on the particular card at hand. (red)
    
    Use the "stack/cards" menu (in an object's halo menu) to change the designation of any object.  For example, if you have an object that is private to just one card, and you want to make it visible on all cards, use "place onto background".  If you further want it to hold a separate value for each separate card, use "start holding separate data for each instance".
    
    The normal sequence to define a Stack's structure is to obtain a blank Stack, then create your fields by grabbing what you want from the Stack Tools flap and dropping it where you want it in the stack.  For easiest use, give a name to each field (by editing the name in its halo) *before* you put it onto the background..  Those fields that you want to represent the basic data of the stack need to be given names, placed on the background, and then told to hold separate data.
    
    When you hit the + button in a stack's controls, a new card is created with default values in all the fields.  You can arrange for a particular default value to be used in a field -- do this either for one field at a time with "be default value on new card", or you can request that the all the values seen on a particular card serve as default by choosing "be defaults for new cards" from the stack's · menu.
    
    It is also possible to have multiple "backgrounds" in the same stack -- each different background defines a different data structure, and cards from multiple backgrounds can be freely mixed in the same stack.
    
    Besides text fields, it is also possible to have picture-valued fields -- and potentially fields with data values of any other type as well.
tr: Ek bellek, kartlar serisinden aldığınız data alanlarınızı oluşturmanızı, saklamanızı, göstermenizi ve yeniden düzenlemenizi sağlar. Her kartta görünmesini istediğiniz datalar yığın araçları fleplerindan elde ettiğiniz “ Simple Text", "Fancy Text", and "Scrolling Text” gibi nesnelerle temsil edilirler. yığındaki bir karta baktığınızda üç değişik nesne görebilirsin. yığın kontrollerindeki § tuşuna basarak şu anki gösterilmeleri görebilirsin ve “gösterimleri açıkla” tuşuna basarak üç farklı rengin ne anlama geldiğini öğrenebilirsin. Her kartta görünecek şekilde oluşturulmuş nesneler ve hangi kart gösterilirse gösterilsin aynı içeriğe sahip nesneler. (yeşil) Her kartta görünecek şekilde oluşturulmuş nesnelerin her kartta kendi değerleri vardır. (turuncu) Sadece belli kartlarda görünecek şekilde oluşturulmuş nesneler. (kırmızı)“stack/kartlar” menüsünü kullanarak (nesnenin halo menüsünde) bir nesnenin görünümünü değiştirebilirsin. Örnek olarak, sadece bir karta özel bir nesneniz varsa ve bunu tüm kartlar için görünür yapmak istiyorsanız, “arka plan üzerine yerleştir” seçeneğini kullan. Her ayrı kart için ayrı değeri olsun istiyorsanız, “her gösterge için ayrı değer almaya başlayın” seçeneğini tıkla. Stack’in yapısını belirlemek için kullanılan normal sıralama boş Stack yaratmak, sonra Stack aracından ne almak istiyosanız bunları sürükleyeceğiniz alanı yaratmak ve stack’de nerede olacağını belirlemektir. En kolay kullanım için, bunları arka plana koymadan *önce* her alana bir isim ver (isimleri halo içinde düzenleyerek). Stack’in ana bilgilerini temsil etmesini istediğiniz bu alanlar isimlendirilmeli, arka plana yerleştirilmeli ve sonra da ayrı dataları tutmaları söylenmelidir. Stack kontrollerinde + tuşuna bastığınızda, tüm alanlardaki geçerli değerlerle yeni bir kart oluşturulur. Geçerli belli bir değeri bir alanda kullanmak üzere ayarlayabilirsiniz—bunu ya bir alan için bir kerede “yeni kartta geçerli değer ol” şeklinde yapabilirsin ya da belli bir kartta görünen tüm değerlerin “yeni kartlar için geçerli ol” seçeneğini stack menüsünden tıklayarak geçerli hale gelmelerini isteyebilirsin. Aynı stack içinde birden fazla arka plan olması da mümkündür—farklı her arka plan farklı bir data yapısını temsil eder ve çoklu arka plandaki kartlar aynı stack içinde serbestçe karışabilirler. Metin alanları dışında, resim-değerli alanlar yaratmak da mümkündür—ve başka çeşit değerleri temsil edecek alanlar yaratmak da mümkündür.

en: book...
tr: kitap...

en: clear new-page prototype
tr: yeni sayfa örneğini sil

en: copy page url to clipboard
tr: panoya sayfa url'sini kopyala

en: delete this card
tr: bu kartı sil.

en: fewer card controls
tr: daha az kart kontrolleri

en: go to card...
tr: ... karta git...

en: hide card controls
tr: kart kontrollerini gizle.

en: insert a card
tr: bir kart ekle.

en: keep in one file
tr: bir dosyada topla

en: next card
tr: diğer kart

en: paste book page
tr: kitap sayfası yapıştır.

en: previous card
tr: önceki kart

en: reload all from server
tr: sunucudan herşeyi tekrar yükle

en: save as new-page prototype
tr: yeni sayfa örneği olarak kaydet

en: search for text
tr: yazı ara

en: send all pages to server
tr: tüm sayfaları sunucuya gönder

en: send this page to server
tr: bu sayfayı sunucuya gönder

en: show card controls
tr: kart kontrollerini göster.

en: sort pages
tr: sayfaları sırala

en: sound effect for all backgrounds
tr: tüm arka planlar için ses efekti

en: sound effect this background only
tr: sadece bu arka plan için ses efekti

en: stop at last page
tr: son sayfada dur

en: uncache page sorter
tr: görünen sayfa ayırıcı

en: visual effect for all backgrounds
tr: tüm arka planlar için görsel efekt

en: visual effect this background only
tr: sadece bu arka plan için görsel efekt

en: wrap after last page
tr: son sayfadan sonra sıkıştır

en:  card(s) added
tr: eklenen kart(lar)

en:  card(s) and all of their data?
tr: kart(lar) ve bunların tüm dataları?

en: Really delete
tr: Gerçekten sil

en: Really delete this card and all of its data?
tr: kartı ve bunun tüm datalarını gerçekten silmek istiyor musun?

en: No matches were found.
    Be sure the current card is mostly blank
    and only has text you want to match.
tr: Eşleştirme bulunamadı. 
    Şu anki kartın boş olduğuna emin ol
    sadece eşleştirmek istediğiniz yazı bulunsun.

en: Add a new card after this one
tr: bundan sonra yeni bir kart ekle.

en: Click here to get a menu of options for this stack.
tr: Bu yığının seçenekler menüsüne ulaşmak için buraya tıkla.

en: Delete this card
tr: Bu kartı sil.

en: Fewer controls
    (if shift key pressed,
    deletes controls)
tr: Daha az kontrol
    (shift tuşuna basılmışsa, 
    kontroller silinir)

en: Final card
tr: son kart

en: First card
tr: ilk kart

en: Next card
tr: diğer kart

en: Previous card
tr: önceki kart

en: Show designations
tr: belirlemeleri göster.

en: no such card
tr: böyle bir kart yok

en: Which card number?
tr: hangi kart numarası?

en: alternateBackground
tr: değişimli arka plan

en: What should we call this new background?
tr: bu yeni arka plana ne demeliyiz?

en: At this time, there IS only one kind of
    background in this stack, so that's
    what you'll get
tr: bu sefer, bu yığın içinde sadece bir çeşit arka plan var, sadece bunu alabilirsin.

en: add a card of background...
tr: arka plandan kartını ekle...

en: add a card of this background
tr: bu arka planın kartını ekle.

en: be defaults for new cards
tr: yeni kart için geçerli

en: bookish items...
tr: kitapsı öğeler...

en: Caution -- DANGER. Change the order of the variables on the cards
tr: uyarı-- TEHLİKE. kartlardaki değişkenlerin sırasını değiştir.

en: Create new cards from a formatted string on the clipboard
tr: panodaki formatlı çubuktan yeni kartlar oluştur.

en: Create new cards from data in a file
tr: bir dosyadaki datalardan yeni kartlar oluştur.

en: debug...
tr: hata ayıklama...

en: delete all cards *except* this one
tr: bu *hariç* tüm kartları sil.

en: explain designations
tr: gösterimi açıkla.

en: find via this template
tr: bu şablonu kullanarak bul

en: find...
tr: bul...

en: first card
tr: ilk kart

en: insert cards from a file...
tr: bir dosyadan kartlar ekle...

en: insert cards from clipboard data
tr: pano datalarından kartlar ekle.

en: instance variable order...
tr: durum değişken sırası...

en: last card
tr: son kart

en: Make these current field values be the defaults for their respective fields on new cards
tr: şu anki alan değerlerini yeni kartlar için geçerli hale getir.

en: make a new background...
tr: yeni bir arka plan yap...

en: move card one position earlier
tr: kartı bir önceki pozisyona getir.

en: move card one position later
tr: kartı bir sonraki pozisyona getir.

en: move card to back of stack
tr: kartı ekbelleğin arkasına getir.

en: move card to front of stack
tr: kartı ekbelleğin önüne getir.

en: Sort all the cards of the current background using some field as the sort key
tr: bazı alanları düzenleyici anahtar olarak kullanıp şu anki arka planın tüm kartlarını düzenle.

en: Stack
tr: Yığın

en: scripts for this background
tr: bu arka plan için betikler

en: show designations
tr: gösterimleri göster.

en: sort cards by...
tr: kartları koşula göre sırala...

en:  dragNdrop
tr: sürükle ve bırak.

en: background color for all pages...
tr: tüm sayfalar için arka plan rengi...

en: close
tr: kapatmak

en: load PPT images from slide #1
tr: bir numaralı slayttan PPT resimlerini yükle.

en: make all pages this size
tr: tüm sayfaları bu boyutta yap.

en: open
tr: aç

en: Stack / Book
tr: ek bellek/kitap

en: sound effect for all pages
tr: tüm sayfalar için ses efekti

en: sound effect this page only
tr: sadece bu sayfaya ses efekti

en: visual effect for all pages
tr: tüm sayfalar için görüntü efekti

en: visual effect this page only
tr: sadece bu sayfa için görüntü efekti

en: Click here to get a menu for this stack.
tr: Bu yığın için bir menü oluşturmak için buraya tıkla.

en: More controls
    (if shift key pressed,
    deletes controls)
tr: Daha çok kontrol 
    (shift tuşu basılıysa, 
    kontroller silinir)

en: KedamaWorld
tr: KedamaDünyası

en: A Kedama World with pre-made components
tr: önceden yapılmış kısımlarla Kedama World

en: Basic
tr: temel

en: Particles
tr: tanecikler

en: Add a new patch variable
tr: Yeni parça değişkeni ekle

en: Add a new turtle
tr: Yeni bir tanecik ekle

en: add a new breed of turtle
tr: Yeni bir tanecik nesli ekle

en: add a new patch variable
tr: yeni bir parça değişkeni ekle

en: Set the number of pixels per patch (a number between 1 and 10)?
tr: her parçanın çözünürlüğünü gir. (1 ile 10 arasında bir sayı) ?

en: patch
tr: parça

en: turtle
tr: tanecik

en: Turtle
tr: Tanecik

en: Type a number into the pane to specify the individual turtle.
tr: Taneciği belirlemek için panodan bir sayı gir.

en: Click here to run this script once; hold button down to run repeatedly
tr: Betiği bir kere çalıştırmak için buraya tıkla, tekrar etmesi için butonu aşağıda tut.

en: Run this command once.
tr: Komutu bir kez çalıştır.

en: apply status to all siblngs
tr: tüm kopyalara durumu uygula.

en: apply the current status of all of my scripts to the scripts of all my siblings
tr: tüm betiklerimin şu anki durumunu tüm kardeşlerimin betiklerine uygula

en: bring all siblings to my location
tr: tüm kardeşleri bulunduğum konuma getir

en: find all sibling instances and bring them to me
tr: tüm kardeş örneklerini bul ve bana getir

en: indicate all siblings
tr: tüm kardeşleri göster

en: Make any number of sibling instances all at once
tr: Bir seferde belirli sayıda kardeş örneklerden oluştur

en: Makes another morph whose player is of the same class as this one.  Both siblings will share the same scripts
tr: Oynatıcıs bununla aynı  sınıfta olan başka bir morf yap. Tüm kopyalar aynı betiği paylaşsın.

en: make a sibling instance
tr: kardeş örneği yap.

en: make all my sibling instances look like me.
tr: tüm kardeşlerimi bana benzer hale getir.

en: make all siblings look like me
tr: tüm kardeşleri bana benzer hale getir

en: make multiple siblings...
tr: çoklu kardeş oluştur...

en: momentarily show, by flashing , all of my visible siblings.
tr: geçici olarak tüm kopyalarımı yanıp sönme halinde göster.

en: siblings...
tr: kardeşler...

en: Background field, individual values
tr: arka plan alanı, bireysel değerler

en: Background field, shared value
tr: arka plan alanı, ortak değer

en: be a card in an existing stack...
tr: var olan yığında bir kart ol...

en: be default value on new card
tr: yeni kartta geçerli değer olmak

en: become a stack of cards
tr: kart yığını olmak

en: make an instance for my data
tr: datalarımın bir göstergesini yap.

en: put onto Background
tr: arka plana koy.

en: remove from Background
tr: arka plandan kaldır.

en: stacks and cards...
tr: yığınlar ve kartlar...

en: start holding separate data for each instance
tr: her gösterge için ayrı data al.

en: start using for reference thumbnail
tr: referans tırnağı olarak kullanmaya başla.

en: stop holding separate data for each instance
tr: her gösterge için ayrı data almayı durur.

en: stop using for reference thumbnail
tr: referans tırnağı olarak kullanmayı durur.

en: no path obtained
tr: bulunan bir yol yok

en: Please click on a Stack
tr: lütfen bir ek belleğe tıkla.

en: Caution -- every card of this background
    formerly had its own value for this
    item.  If you put it on the foreground,
    the values  of this item on all other
    cards will be lost
tr: Uyarı--bu arka planın her kartı bu parça 
    için kendi değerine sahiptir. Bunu ön 
    plana getirirseniz, bu parçanın ve diğer 
    tüm kartlarda değerleri kaybolacaktır.

en: A searchable source of new objects.
tr: Aranabilen yeni nesneler kaynağı.

en: A tool that lets you see and manage all the sounds in the sound library
tr: ses kitaplığındaki tüm sesleri görmenizi ve kontrol etmenizi sağlayan araç

en: A window set up for simple scripting.
tr: Basit betikler için kurulan pencere.

en: Allows you to view all the scripts in the project in a traditional programmers' "browser" format
tr: programcının 'tarayıcı' formatında projedeki tüm betikleri görmenizi sağlar.

en: abandon unsituated players
tr: yerleştirilmemiş oynatıcıları bırak.

en: attempt misc repairs
tr: çeşitli tamir girişimi

en: authoring tools...
tr: düzenleme araçları...

en: browser for scripts
tr: Betikler için tarayıcı

en: Displays a summary of all the pre-defined commands and properties in the pre-defined EToy vocabulary.
tr: Önceden tanımlı tüm komutların ve önceden tanımlı eToy sözlüğü özelliklerinin bir özetini görüntüler.

en: Empty out all the morphs that have accumulated in the trash can.
tr: Çöp kutusunda toplanan tüm morfları boşalt.

en: Ensure that all script editors are referring to the first (alphabetically by external name) Player of their type
tr: tüm yazı düzenleyicilerinin kendi biçimlerindeki ilk oynatıcıyı işaret ettiklerinden (dış isimle alfabetik olarak ) emin ol .

en: empty trash can
tr: çöp kutusunu boşalt.

en: etoy vocabulary summary
tr: etoy kelimeleri özeti

en: If any items on the world desktop are currently hidden, make them visible.
tr: Sahne ekranında gizlenen nesneler varsa, onları görünür yap.

en: If any items on the world desktop are currently locked, unlock them.
tr: Sahne ekranında kilitli nesneler varsa, kilitlerini aç.

en: Lets you view the status of all the scripts belonging to all the scripted objects of the project.
tr: Projedeki tüm betikli nesnelere ait olan betiklerin durumunu görmenizi sağlar.

en: new scripting area
tr: yeni yazı alanı

en: objects (o)
tr: nesneler (o)

en: Produces a summary of scripted objects in the project, and all of their scripts.
tr: Projedeki betikli nesnelerin ve onların betiklerinin bir özetini çıkarır.

en: Remove all the Viewers from this project.
tr: Projeden tüm göstericileri çıkar.

en: refer to masters
tr: öğretmenleri işaret eder.

en: remove all viewers
tr: tüm göstericileri kaldır.

en: sound library
tr: ses kitaplığı

en: status of scripts
tr: betiklerin durumu

en: summary of scripts
tr: betiklerin özeti

en: Take measures that may help fix up some things about a faulty or problematical project.
tr: Hatalı ya da sorunlu bir projedeki bazı şeyleri düzeltmenizi sağlamak için önlemler alır.

en: The place where all your trashed morphs go.
tr: Silinen tüm morfların gittiği yer.

en: unhide hidden objects
tr: gizlenmiş nesneleri açığa çıkar.

en: unlock locked objects
tr: kilitli nesneleri aç.

en: view trash contents
tr: çöp kutusunun içini göster.

en: classic tiles
tr: klasik karolar

en: {1} [or more] repair(s) made
tr: {1} [ya da daha çok] düzeltme(ler) yapılmıştır.

en: auto-phrase-expansion
tr: otomatik-cümle-uzunluğu

en: automatic viewing
tr: otomatik görünüm

en: batch pen trails
tr: toplu kalem izleri

en: This view is ALREADY
    behaving like a holder, which
    is to say, it is set to indicate the
    cursor and to have auto-line-layout.
tr: Bu görünüm ZATEN bir düzenleyici 
    gibi davranıyor, çünkü imleci göstermek
    ve otomatik-satır-düzeni oluşturmak için 
    oluşturulmuştur.

en: behave like a holder
tr: düzenleyici gibi davranmak

en: There is presently no
    background painting
    to delete.
tr: Şu an silinecek
    arka plan boyaması
    yoktur.

en: fence enabled
tr: sınır etkinleşmiştir.

en: Supplies
tr: Kaynaklar

en: Allow this area to be separately governed by its own controls.
tr: Bu alanın kendi ayrı kontrolleriyle yönetimine olanak sağlar.

en: Bring back all objects whose current coordinates keep them from being visible, so that at least a portion of each of my interior objects can be seen.
tr: Şu anki koordinatları onların sahne dışında kalmasına sebep olan tüm nesneleri geri getir, böylece içeriğimdeki nesnelerin bir kısmı bile olsa görünebilir.

en: Design your own graph paper and use it as the background texture here.
tr: Kendi grafik kağıdınızı oluştur ve bunu burada arka plan dokusu olarak kullan.

en: delete background painting
tr: arka plan boyamasını sil.

en: delete the graphic that forms the background for this me.
tr: Bu nesnenin arka planını oluşturan grafiği sil.

en: governs whether, when an object is touched inside me, a viewer should automatically be launched for it
tr: bir nesne içeriğime girdiğinde, bir göstericinin bunu otomatik olarak göstermesi gerekip gerekmediğini yönetir.

en: if currently showing thumbnails governs the standard height for them
tr: şu an gösterilen tırnak işaretlerinin bunlar için standart yüksekliği yönetip yönetmeyeceği

en: Make viewers for all players which have user-written scripts in this playfield.
tr: Oyun alanında, kullanıcılar tarafından yazılmış betikleri olan tüm oynatıcılar için göstericileri oluştur.

en: make detachable
tr: çıkarılabilir yap.

en: make graph paper...
tr: grafik kağıdı yap...

en: playfield options
tr: oyun alanı seçenekleri

en: Rearranges my contents in random order
tr: içeriklerimi rastgele sırayla tekrar düzenle.

en: Remove the viewers for all players in this playfield. This will save space before you publish this project
tr: bu oyun alanında tüm oynatıcılar için göstericileri kaldır. bu sayede projeyi yayınlamadan önce alan kazanmış olursun.

en: remove viewers of all players
tr: tüm oynatıcıların göstericilerini kaldır.

en: round up strays
tr: cızırtıları topla.

en: Set the spacing to be used when gridding is on
tr: bölme açıkken kullanılan boşluğu belirle.

en: set grid spacing...
tr: ızgara bölmelerini belirle...

en: set thumbnail height...
tr: Thumbnail yüksekliğini belirle...

en: show viewers of all players
tr: tüm oynatıcıların göstericilerini göster.

en: shuffle contents
tr: içeriği karıştırmak

en: use a pale yellow-and-blue background texture here.
tr: Burada soluk sarı ve mavi arka plan dokusu kullan.

en: use standard texture
tr: standart dokuyu kullan.

en: whether auto-line-layout, resize-to-fit, and indicate-cursor should be set to true; useful for animation control, etc
tr: otomatik-satır-düzenleyici, uymak için yeniden düzenleme ve gösterge imlecinin doğru kurulup kurulmaması gerektiği; animasyon kontrolleri için gereklidir vb.

en: whether dragging an object from the interior should produce a COPY of the object
tr: bir nesnenin içerden sürüklenmesinin bu nesnenin bir KOPYAsını oluşturması gerekip gerekmediği

en: whether gridding should be used in my interior
tr: bölmenin içeriğimde kullanılıp kullanılmayacağı

en: whether I should automatically strive exactly to fit my contents
tr: içeriğimi düzenlemek için otomatik olarak çalışmam gerekip gerekmediği

en: whether large objects should be represented by thumbnail miniatures of themselves
tr: büyük nesnelerin tırnak işaretli minyatürleriyle temsil edilip edilmemesi gerektiği

en: whether moving objects should stop at the edge of their container
tr: hareket eden nesnelerin bölmelerinin kenarında durmaları gerekip gerekmediği

en: whether objects should put up halos when the mouse is over them
tr: nesnelerin mouse üzerlerindeyken halo'ya taşınıp taşınmayacakları

en: whether submorphs should automatically be laid out in lines
tr: yan morfların otomatik olarak satırlar arasına yerleştirilip yerleştirilmeyeceği

en: whether the cartesian origin of the playfield should be at its lower-left corner or at the center of the playfield
tr: oyun alanının kartezyen merkezinin daha az-sol köşesinde mi yoksa oyun alanının tam merkezinde mi olup olmaması gerektiği

en: whether the grid should be shown when gridding is on
tr: bölme işlemi açıkken bölümlerin gösterilip gösterilmemesi gerektiği

en: whether the "current" submorph should be indicated with a dark black border
tr: "şu anki" yan morfun koyu siyah konturla gösterilip gösterilmemesi gerekliliği

en: whether tile phrases, dropped on me, should automatically sprout Scriptors around them
tr: üzerime konan parça cümlelerinin otomatik olarak yazı düzenleyiciye sürüklenip sürüklenmeyeceği

en: A tool that lets you find out about all the players used in this project
tr: bu projede kullanılan tüm oynatıcılar hakkında birşeyler bulmanızı sağlayan araç

en: gallery of players
tr: oynatıcılar galerisi

en: viewing options for "{1}"
tr: "{1}" için görünüm seçenekleri

en: EToy Vocabulary
tr: EToy sözlüğü

en: New height for thumbnails?
tr: tırnak işaretleri için yeni yükseklik?

en: Please be reasonable!
tr: lütfen makul ol!

en: setting the thumbnail height is only
    applicable when you are currently
    showing thumbnails.
tr: Tırnak işareti yüksekliğini 
    belirleme sadece tırnak işaretlerini 
    gösterdiğiniz zamanlarda kullanılabilir.

en: view by icon
tr: ikon olarak göster.

en: view by name
tr: isim olarak göster.

en: view by size
tr: boyut olarak göster.

en: view with line layout
tr: satır anahat düzeni ile göster

en: add
tr: eklemek

en: divide
tr: bölmek

en: divide & truncate
tr: bölünüz ve kes.

en: larger value
tr: daha büyük değer

en: multiply
tr: çarpmak

en: remainder when divided by
tr: bölme işlemindeki artan

en: smaller value
tr: daha küçük değer

en: subtract
tr: çıkarmak

en: Resume running all paused scripts
tr: durdurulmuş tüm betikleri çalıştırmaya devam et.

en: Sorry, no help available here
tr: üzgünüm, burada yardım edemiyorum.

en: divisible by
tr: ile bölünebilir.

en: equal
tr: eşit

en: greater than
tr: daha büyük

en: greater than or equal
tr: daha büyük ya da eşit

en: less than
tr: daha az

en: less than or equal
tr: daha az ya da eşit

en: not equal
tr: eşit değil

en: mouseEnter
tr: mouse giriş

en: mouseEnterDragging
tr: mouse giriş sürüklemesi

en: mouseLeave
tr: mouse çıkış

en: mouseLeaveDragging
tr: mouse çıkış sürüklemesi

en:  or
tr: ya da_

en: More events:
tr: daha çok olay:

en: ready to run all the time
tr: devamlı çalışmaya hazır

en: run all the time
tr: devamlı çalışma

en: run when called
tr: söylendiğinde çalışma

en: run when mouse goes down on me
tr: mouse üzerinde aşağıya geldiğinde çalışır.

en: User custom events:
tr: kullanıcıya özel işlemler:

en: when I am being closed
tr: kapalı olduğumda

en: when I am being opened
tr: açık olduğumda

en: when mouse comes back up
tr: mouse tekrar yukarıya geldiğinde

en: when mouse enters my bounds, button down
tr: mouse sınırlarıma girdiğinde tuşa bas.

en: when mouse enters my bounds, button up
tr: mouse sınırlarıma girdiğinde tuşu bırak.

en: when mouse exits my bounds, button down
tr: mouse sınırlarımdan çıktığında tuşa bas.

en: when mouse exits my bounds, button up
tr: mouse sınırlarımdan çıktığında tuşu bırak.

en: while mouse still down
tr: mouse hala basılıyken

en: Run every paused script exactly once.  Keep the mouse button down over "Step" and everything will keep running until you release it
tr: Durdurulmuş her betiği tek bir kez çalıştır. Mouse tuşunu "adım" üzerinde basılı tutun, mouseu bırakana kadar işlem çalışmaya devam edecektir.

en: Pause all ticking scripts.
tr: İşleyen tüm betikleri duraklat.

en: add a vertex at beginning
tr: başa vertex ekle

en: add a vertex at end
tr: sona vertex ekle

en: align after
tr: hizala

en: clear all pen trails
tr: tüm kalem izlerini sil

en: clear pen trails
tr: kalem izlerini temizle.

en: color  sees
tr: renk görünce

en: dial to
tr: çevrilmek

en: distance to
tr: mesafesi

en: do
tr: yap

en: forward by
tr: ilerle

en: include at beginning
tr: başlangıçta yer alır.

en: include at end
tr: sonda yer alır.

en: insert a vertex at cursor
tr: İmlece vertex ekle.

en: is over color
tr: rengin üstündeyse

en: line is curved
tr: çizgi eğridir.

en: line is opened
tr: çizgi açıktır.

en: listening
tr: dinleme

en: look like
tr: benzeş

en: make sound
tr: ses çıkar

en: no arrowheads on pens
tr: kalemlerde ok başı yok

en: play
tr: oynamak

en: play frequency of
tr: frekansta ses çal

en: remove all vertices but cursor
tr: İmleç konumundaki hariç tüm verteksleri kaldır.

en: remove the vertex at cursor
tr: İmleçteki verteks'i kaldır.

en: send to all
tr: hepsine yolla.

en: start painting in
tr: boyamaya başla.

en: start recording
tr: kayda başla.

en: stop
tr: durmak

en: turn by
tr: dön

en: detailed watcher
tr: ayrıntılı gösterge

en: simple watcher
tr: basit gösterge

en: readout string
tr: dizgiyi oku.

en: decimal places...
tr: ondalık haneleri...

en: Lets you choose how many decimal places should be shown in readouts for this variable
tr: bu değişken için dizgide kaç tane ondalık hanesi gösterilmesi gerektiğini seç.
