eToys - en to tr translation catalogue (732 entries)

en: color & border
tr: renk & kontur

en: line width
tr: çizgi genişliği

en: The width of the main part of the Connector
tr: bağlayıcının ana kısmının genişliği

en: add a label at my middle
tr: ortaya etiket ekle

en: add label
tr: etiket ekle

en: connector
tr: bağlayıcı

en: destination
tr: hedef

en: destination arrow name
tr: hedef ok adı

en: orthogonal
tr: birbirine dik

en: remove all my bends
tr: bütün büklümleri kaldır

en: remove all my labels
tr: bütün etiketleri kaldır

en: remove labels
tr: etiketleri kaldır

en: smooth curve
tr: düzgün eğri

en: source
tr: kaynak

en: source arrow name
tr: kaynak oku adı

en: straighten
tr: düzleştir

en: The name of the arrow at my first end
tr: İlk bitimdeki okun adı

en: The name of the arrow at my second end
tr: İkinci bitimdeki okun adı

en: The Player at my first end
tr: İlk bitimdeki oynatıcı

en: The Player at my second end
tr: İkinci bitimdeki oynatıcı

en: Whether I am drawn as a smooth curve
tr: Düz eğri olarak çizilip çizilmediğim

en: Whether I am limited to horizontal and vertical segments
tr: Yatay ve düşey parçalarla sınırlanıp sınırlanmadığım

en: destination x
tr: hedef x

en: destination y
tr: hedef y

en: My total length
tr: Toplam uzunluğum

en: midpoint x
tr: ortanokta x

en: midpoint y
tr: ortanokta y

en: source x
tr: kaynak x

en: source y
tr: kaynak y

en: The X coordinate of my first end
tr: İlk bitimin X koordinatları

en: The X coordinate of my midpoint
tr: merkezimin x koordinatları

en: The X coordinate of my second end
tr: ikinci bitimin x koordinatları

en: The Y coordinate of my first end
tr: ilk bitimin y koordinatları

en: The Y coordinate of my midpoint
tr: merkezimin y koordinatları

en: The Y coordinate of my second end
tr: ikinci bitimin y koordinatları

en: total length
tr: toplam uzunluk

en: focused
tr: odaklanmış

en: True if I am displaying a cursor and listening for keystrokes
tr: İmlecim görünüyorsa ve tuşlara basma izleniyorsa doğrudur.

en: text
tr: metin

en: All my characters except the first one
tr: İlki hariç tüm karakterlerim

en: all but first
tr: hepsi içinde ilki

en: background color
tr: arka plan rengi

en: character at cursor
tr: imleçteki karakter

en: characters
tr: karakterler

en: count
tr: sayı

en: first character
tr: ilk karakter

en: How many characters I have
tr: Kaç karakterim var

en: insert characters
tr: karakterleri araya ekle

en: insert contents of
tr: bunun içeriğini ekle

en: insert the characters from another object at my cursor position
tr: diğer objeden karakterleri imleç konumuna ekle

en: insert the given string at my cursor position
tr: verilen karakter dizisini imleç konumuna ekle

en: last character
tr: son karakter

en: numeric value
tr: sayısal değer

en: The character at the my cursor position
tr: İmleç konumundaki karakter

en: The characters in my contents
tr: içeriklerimdeki karakterler

en: The color of the background behind the text
tr: metnin arka planının rengi

en: The first character in my contents
tr: içeriğimdeki ilk karakter

en: The last character in my contents
tr: içeriğimdeki son karakter

en: The number represented by my contents
tr: içeriğim tarafından temsil edilen sayı

en: The position among my characters that replacement text would go
tr: yedek metnin girebileceği karakterlerim arasındaki pozisyon

en: act when
tr: ne zaman hareket edilecek?

en: height
tr: yükseklik

en: The height
tr: yükseklik

en: When the script should fire
tr: Betik ne zaman çalışmalı?

en: label
tr: etiket

en: The wording on the button
tr: tuştaki ifadeler

en: Create a new card
tr: yeni bir kart oluştur.

en: card number
tr: kart sayısı

en: Delete the current card
tr: şu anki kartı sil.

en: delete card
tr: kartı sil.

en: Go to the first card of the current background
tr: şu anki arka planın ilk kartına git.

en: Go to the first card of the entire stack
tr: tüm yığın sisteminin ilk kartına git.

en: Go to the last card of the current background
tr: şu anki arka planın son kartına git.

en: Go to the last card of the entire stack
tr: tüm yığın sisteminin son kartına git.

en: Go to the next card
tr: diğer karta git.

en: Go to the previous card
tr: önceki karta git.

en: go to first card in background
tr: arka plandaki ilk karta git.

en: go to first card of stack
tr: yığının ilk kartına git.

en: go to last card in background
tr: arka plandaki son karta git.

en: go to last card of stack
tr: yığının son kartına git.

en: go to next card in stack
tr: yığındaki diğer karta git.

en: go to previous card in stack
tr: yığındaki önceki karta git.

en: insert card
tr: kart ekle.

en: stack navigation
tr: yığın yön bulma sistemi

en: The ordinal number of the current card
tr: şı anki kartın sıra numarası

en: add patch to display list
tr: listeyi görüntülemek için parça ekle.

en: add to patch display list
tr: parça görüntüleme listesi ekle.

en: add to turtle display list
tr: tanecik görüntüleme listesine ekle

en: add turtle to display list
tr: taneciği görüntüle listesine ekle

en: bottom edge mode
tr: alt kenar durumu

en: clear the patch display list
tr: parça görüntüleme listesini temizle

en: clear the turtle display list
tr: tanecik görüntüleme listesini temizle

en: color
tr: renk

en: left edge mode
tr: sol kenar durumu

en: patch display list
tr: parça görüntüleme listesi

en: patches to display
tr: görüntülenecek parçalar

en: pixels per patch
tr: parça başına piksel

en: remove all from patch display list
tr: tümünü parça görüntüleme listesinden sil

en: remove all from turtle display list
tr: tümünü tanecik görüntüleme listesinden sil

en: right edge mode
tr: sağ kenar durumu

en: The color of the object
tr: nesnenin rengi

en: the display scale
tr: görüntü büyütmesi

en: the mode of bottom edge
tr: alt kenar durumu

en: the mode of left edge
tr: sol kenar durumu

en: the mode of right edge
tr: sağ kenar durumu

en: the mode of top edge
tr: üst kenar durumu

en: top edge mode
tr: en üst kenar durumu

en: turtle display list
tr: tanecik görüntüleme listesi

en: turtles to display
tr: görüntülenecek tanecikler

en: blue component from
tr: Mavi komponent buradan

en: blue component into
tr: Mavi komponent buraya

en: clear all patch
tr: tüm parçaları sil

en: decay
tr: yok olma

en: decay patch variable
tr: parça değişkeni yok oluşu

en: diffuse
tr: yayılmak

en: diffuse patch variable
tr: yayılan parça değişkenleri

en: diffusion rate
tr: yayılma hızı

en: display type
tr: görüntüleme tipi

en: evaporation rate
tr: buharlaşma hızı

en: green component from
tr: Yeşil komponent buradan

en: green component into
tr: Yeşil komponent buraya

en: how to map the value in cells to color
tr: hücrelerdeki değerleri renge eşleştir

en: merge blue component from another patch
tr: mavi komponenti başka bir parçadan birleştir.

en: merge green component from another patch
tr: yeşil komponenti başka bir parçadan birleştir.

en: merge red component from another patch
tr: kırmızı komponenti başka bir parçadan birleştir.

en: red component from
tr: Kırmızı komponent buradan

en: red component into
tr: Kırmızı komponent buraya

en: scale max
tr: en yüksek ölçü

en: scale when log-based color conversion is used
tr: kayıt-tabanlı renk sohbeti kullanıldığı zaman ölç

en: shift amount
tr: kayma miktarı

en: shift amount when log-based color conversion is not used
tr: logaritma tabanlı renk değişimi kullanılmadığı zaman degişim miktarı

en: sniff range
tr: kaklama aralığı

en: split blue component into another patch
tr: Mavi komponenti başka bir parçaya ayır.

en: split green component into another patch
tr: Yeşil komponenti başka bir parçaya ayır.

en: split red component into another patch
tr: Kırmızı komponenti başka bir parçaya ayır.

en: The distance to sample the values for calculating highest gradient.
tr: En yüksek geçişlemeyi hesaplamak için örneklenlerden uzaklık.

en: The rate for the decay function.
tr: Yok olma işlevinin hızı

en: The rate for the diffusion function.
tr: Yayılma fonksiynunda kullanılan değer

en: angle to
tr: aradaki açı

en: blue component in
tr: içindeki mavi katkısı

en: bounce on
tr: koşulda zıpla

en: Change the heading of the object by the specified amount
tr: belirlenen değerle nesnenini başlığını değiştir.

en: color from patch
tr: parçadan renk al

en: color to patch
tr: renkten parçaya ver

en: delete this turtle
tr: bu taneciği sil

en: detect collision and bounce back
tr: çarpışmayı belirle ve geri sıçra

en: die
tr: öl

en: distance to
tr: mesafesi

en: forward by
tr: ilerle

en: get replicated
tr: çoğalt

en: get the value at this position
tr: bu konumdaki değeri al

en: green component in
tr: içindeki yeşil katkısı

en: heading
tr: yönü

en: kedama turtle
tr: kedama taneciği

en: kedama turtle color
tr: kedama tanecik rengi

en: Moves the object forward in the direction it is heading
tr: Nesneyi yön işaretçisi yönünde ileriye hareket ettir.

en: make my color specified in the patch
tr: rengimi parçada belirle.

en: patch value in
tr: parça değerini içeri al

en: red component in
tr: içindeki kırmızı katkısı

en: returns a copy of this turtle
tr: bu taneciğin bir kopyasını geri verir

en: returns a turtle of specified breed at my position.
tr: taneciğin konumuna belirlenen tür taneciği geri getirir.

en: set the number of turtles
tr: taneciklerin sayısını belirle.

en: store my color into the patch
tr: rengimi parçaya sakla

en: The angle to another turtle
tr: diğer taneciğe olan açı

en: The blue component in specified patch.
tr: Belirlenen parçadaki mavi komponent.

en: The distance to another turtle
tr: diğer taneciğe olan uzaklık

en: The flag that governs the visibility of turtle
tr: taneciğin görünürlüğünü yöneten işaretçi

en: The green component in specified patch.
tr: Belirlenen parçadaki yeşil komponent.

en: The red component in specified patch.
tr: Belirlenen parçadaki kırmızı komponent.

en: The x coordinate
tr: x koordinatı

en: The y coordinate
tr: y koordinatı

en: turn by
tr: dön

en: turtle count
tr: tanecik sayısı

en: turtle of
tr: -ın taneciği

en: turtle visible
tr: tanecik görünür

en: up hill
tr: yokuş yukarı

en: uphill of the implicit at my location
tr: bulunduğum konumdaki saklı yokuş değeri

en: Which direction the object is facing.  0 is straight up
tr: Nesnenin baktığı yön. 0 yukarıyı gösterir

en: collections
tr: koleksiyonlar

en: cursor
tr: imleç

en: first element
tr: ilk öğe

en: graphic at cursor
tr: imleçteki grafik

en: player at cursor
tr: imleçteki oynatıcı

en: The first object in my contents
tr: içeriğimdeki ilk nesne

en: The index of the chosen element
tr: seçilmiş elementin dizini

en: the graphic worn by the object at the cursor
tr: imleçteki nesnenin giydiği kostüm

en: the object currently at the cursor
tr: şu anda imleçte bulunan nesne

en: A graphic for the current frame
tr: şu anki kare için grafik

en: A number representing the current position of the movie/sound.
tr: filmin/sesin şu anki konumunu temsil eden sayı.

en: A number representing the volume of the movie.
tr: Filmin ses yüksekliğini temsil eden sayı.

en: frame graphic
tr: ekran grafiği

en: is running
tr: çalışıyor

en: Length of this movie in number of frames
tr: çerçeve sayısıyla filmin uzunluğu

en: Length of this movie in seconds
tr: Saniyelerle filmin uzunluğu

en: movie controls
tr: film kontrolleri

en: Play until the given position, then stop
tr: verilen kısma kadar oynat, sonra durur.

en: play until position
tr: konuma kadar oynat

en: position
tr: konum

en: Rewind the movie/sound
tr: filmi/sesi geri sar

en: repeat
tr: tekrarla

en: rewind
tr: geri sar

en: Start playing the movie/sound
tr: filmi/sesi oynatmaya başla

en: Stop playing the movie/sound
tr: filmi/sesi durur

en: stop
tr: durmak

en: The name for the video file
tr: video dosyası adı

en: total frames
tr: bütünsel çerçeveler

en: total seconds
tr: toplam saniyeler

en: video file name
tr: video dosya adı

en: volume
tr: ses

en: Whether the movie/sound is being played
tr: film/ses'in oynayıp oynamadığı

en: Whether the movie/sound will play in an endless loop
tr: film/ses'in durmadan oynayıp oynamadığı

en: Delete all pages in the scraps book
tr: scraps kitabındaki tüm sayfaları sil.

en: empty trash can
tr: çöp kutusunu boşalt.

en: page count
tr: sayfa sayısı

en: The number of pages in the scraps book.
tr: Atıklar kitabındaki sayfa sayısı.

en: trash
tr: çöp kutusu

en: book navigation
tr: kitap taraması

en: first page
tr: ilk sayfa

en: go to first page
tr: ilk sayfaya git

en: go to last page
tr: son sayfaya git

en: go to next page
tr: diğer sayfaya git

en: go to previous page
tr: önceki sayfaya git

en: go to the given page
tr: verilen sayfaya git

en: goto
tr: -ya git

en: How many pages here are in the book
tr: Buradaki kaç sayfanın kitapta olduğu

en: last page
tr: son sayfa

en: next page
tr: diğer sayfa

en: number of pages
tr: sayfa numarası

en: page controls at top
tr: sayfa kontrolleri üstte

en: page controls short
tr: kısa sayfa kontrolleri

en: page controls showing
tr: gösterilen sayfa kontrolü

en: page number
tr: sayfa numarası

en: previous page
tr: önceki sayfa

en: revert all pages
tr: tüm sayfaları geri al

en: revert page
tr: sayfayı geri al

en: revert the entire book to its original contents
tr: tüm kitabı orjinal haline geri al

en: revert to the original version of this page
tr: bu sayfanın orjinal haline geri dön

en: The ordinal number of the current page
tr: şu anki sayfanın sıra numarası

en: Whether page controls are showing in the book
tr: sayfa kontrollerinin kitapta gösterilip gösterilmediği

en: Whether page controls are shown at the top of the book
tr: sayfa kontrollerinin kitabın üst kısmında gösterilip gösterilmediği

en: Whether page controls are shown in short form
tr: sayfa kontrollerinin kısa yollarıyla gösterilip gösterilmediği

en: hours
tr: saatler

en: minutes
tr: dakikalar

en: seconds
tr: saniyeler

en: time
tr: zaman

en: magnification
tr: büyütme

en: magnifier
tr: büyüteç

en: show pointer
tr: göstergeyi göster

en: The factor by which the tool magnifies whatever it is looking at
tr: aletin, gördüğü herşeyi büyütmesini sağlayan etken

en: track pointer
tr: iz göstergesi

en: Whether or not the pointer should show the cursor location
tr: göstergenin imlecin yerini göstermesi gerekip gerekmediği

en: Whether or not the pointer should track the cursor location
tr: göstergenin imlecin yerini izlemesi gerekip gerekmediği

en: camera point
tr: kamera noktası

en: storyboard
tr: geçmiş panosu

en: the camera point
tr: kamera noktası

en: make a new drawing in the specified playfield
tr: oyun alanında yeni bir çizim yap.

en: paintbox
tr: boya kutusu

en: start painting in
tr: boyamaya başla.

en: allowing chord
tr: akort edilebilir.

en: frequency
tr: frekans

en: keyboard
tr: klavye

en: my frequency
tr: frekansım

en: whether it allows multiple selections
tr: çoklu seçime izin verip vermeyeceği

en: cone position
tr: bağlantı durumu

en: speaker
tr: mikrofon

en: the position of the speaker cone
tr: mikrofon bağlantı durumu

en: basic
tr: temel

en: Clear the graph of current contents
tr: şu anki içeriklerin grafiğini temizle.

en: clear
tr: temizle.

en: Load a sine wave as the current graph
tr: şu anki grafik olarak sinüs kıvrımı koy.

en: Load the specified sound into the current graph
tr: şimdiki grafiğe özelleştirilmiş sesi yükle.

en: last value
tr: son değer

en: load sine wave
tr: sinüs dalgasını yükle.

en: load sound
tr: ses yükle.

en: Play the current graph as a sound
tr: şu anki grafiği ses olarak oynat.

en: play
tr: oynamak

en: Reverse the graph
tr: grafiği tersine çevir.

en: reverse
tr: tersine çevirmek

en: sample at cursor
tr: imleçteki örnek

en: sampling
tr: örneklemek

en: The current cursor location, wrapped back to the beginning if appropriate
tr: şu anki imleç konumu, uygunsa başlangıçtaki yerine götürülebilir.

en: The last value obtained
tr: oluşturulan son değer

en: The sample value at the current cursor location
tr: şu anki imleç konumundaki örnek değer

en: A number representing the current position of the knob.
tr: Kontrol düğmesinin şu anki pozisyonunu temsil eden bir sayı.

en: descending
tr: azalan

en: If true, only whole numbers are used as values; if false, fractional values are allowed.
tr: Doğruysa, sadece tam sayılar değer olarak kullanılır; yanlışsa kesirli değerlere izin verilir.

en: knob color
tr: kontrol düğmesi rengi

en: max val
tr: maksimum değer

en: min val
tr: minimum değer

en: slider
tr: kaydıraç

en: Tells whether the smallest value is at the top/left (descending = false) or at the bottom/right (descending = true)
tr: en küçük değerin üst/solda (azalıyor=yanlış) ya da alt/sağda (azalıyor=doğru) olduğunu gösterir.

en: The color of the slider
tr: kaydıraç rengi

en: The number represented when the knob is at the left or top of the slider; the smallest value returned by the slider.
tr: Kontrol düğmesi solda ya da üstteyken görünen sayı; kaydıraç tarafından geri yollanan en küçük değer.

en: The number represented when the knob is at the right or bottom of the slider; the largest value returned by the slider.
tr: Kontrol düğmesi sağda ya da kaydıracın sonundayken görünen sayı. Kaydıracın döndürdüğü en büyük değer.

en: truncate
tr: kesmek

en: How long vertices are within me
tr: kaç köşe var?

en: star
tr: yıldız

en: star ratio
tr: yıldız derecesi

en: cell inset
tr: kenarla içerik arasındaki boşluk

en: Horizontal resizing
tr: yatay yeniden boyutlandırma

en: h resizing
tr: h yeniden boyutlandırma

en: List direction
tr: liste yönü

en: layout
tr: anahat

en: layout inset
tr: anahat iç boşluğu

en: list centering
tr: listenin ortalama yöntemi

en: list direction
tr: liste yönü

en: The cell inset
tr: kenarla içerik arasındaki boşluk

en: The layout inset
tr: Anahat ve içerik arasındaki boşluk

en: The list centering
tr: Listenin ortalanması

en: Vertical resizing
tr: dikey olarak yeniden boyutlandırma.

en: v resizing
tr: dikey yeniden boyutlandırma

en: Wrap direction
tr: Sarma yönü

en: wrap direction
tr: sarma yönü

en: Add a vertex at my current cursor position
tr: İmleç konumuna vertex ekle.

en: Add a vertex at the beginning of my vertices list
tr: vertices listesinin başına vertex ekle

en: Add a vertex to the end of my vertices list
tr: vertices listesinin sonuna vertex ekle

en: add a vertex at beginning
tr: başa vertex ekle

en: add a vertex at end
tr: sona vertex ekle

en: How many vertices are within me
tr: kaç vertices var?

en: insert a vertex at cursor
tr: İmlece vertex ekle.

en: line is curved
tr: çizgi eğridir.

en: line is opened
tr: çizgi açıktır.

en: polygon
tr: çokgen

en: Remove a vertex at the vertex cursor
tr: Verteks imlecindeki verteks'i kaldır.

en: Remove all vertices but my current cursor position vertex
tr: şimdiki imleç konumundaki vertex hariç diğerlerini kaldır.

en: Remove the vertex at my current cursor position
tr: şimdiki imleç konumundaki vertex'i kaldır.

en: remove all vertices but cursor
tr: İmleç konumundaki hariç tüm verteksleri kaldır.

en: remove at vertex cursor
tr: vertex imlecindekini kaldır.

en: remove the vertex at cursor
tr: İmleçteki verteks'i kaldır.

en: Shuffle the vertices
tr: vertices'ları karıştır.

en: showing handles
tr: elle kontrol görünümü

en: shuffle vertices
tr: vertiksleri karıştır

en: The index of the chosen vertex of vertices
tr: vertices'lerin seçilen vertex'lerinin içeriği

en: The x coodinate value at the vertex cursor
tr: İmleç verteksi x koordinat değeri

en: The y coodinate value at the vertex cursor
tr: İmleç verteksi y koordinat değeri

en: vertex cursor
tr: vertex imleci

en: vertices count
tr: vertices değeri

en: Whether the handles are showing
tr: elle kontrolün gösterilip gösterilmediği

en: Whether the line is curved
tr: çizginin eğri olup olmadığı

en: Whether the line is opened
tr: çizginin açık olup olmadığı

en: x at cursor
tr: imlecin x değeri

en: y at cursor
tr: imlecin y değeri

en: base graphic
tr: ana grafik

en: flip left right
tr: sola sağa yansı

en: flip up down
tr: yukarı aşağı yansı

en: graphics
tr: grafikler

en: How the picture should change when the heading is modified
tr: başlık değiştirildiğinde resim nasıl değişmeli

en: look like
tr: benzeş

en: Make my picture be the one I remember in my baseGraphic
tr: resmimi ana grafikte hatırlayacağım tek resim yap

en: restore base graphic
tr: ana grafiği düzenle

en: rotation style
tr: dönüş stili

en: The picture currently being worn
tr: şu anda giyilen kostüm

en: The picture originally painted for this object, but can subsequently be changed via menu or script
tr: Resim aslında bu nesne için yapıldı, fakat menü ya da betik aracılığı ile değiştirilebilir.

en: wear the costume of...
tr: ... 'un kosümüne bürün

en: The color of the text
tr: yazı rengi

en: A string rendition of myself
tr: kendimin dizgi tercümesi

en: as object
tr: nesne olarak

en: class name
tr: sınıf adı

en: explore
tr: araştırmak

en: halt
tr: durmak

en: hash
tr: bozmak

en: inform
tr: bilgilendirmek

en: My hash value
tr: benim bozulma değerim

en: My physical size
tr: benim fiziksel boyutum

en: name
tr: isim

en: Open up an Explorer on this object
tr: bu nesne hakkında bir araştırma aç.

en: Prints a description of the object directly to the screen
tr: nesnenin bir tanımını direkt olarak ekrana bas.

en: Prints a description of the object to the Transcript
tr: nesnenin bir tanımını transkripte bas.

en: Put up a pre-debug notifier
tr: hata ayıklama ihbarı yap.

en: Put up message box for the user
tr: kullanıcı için mesaj kutusu yap.

en: print directly to display
tr: görüntülemek için doğrudan yazdır.

en: print in transcript
tr: Transkripte yazdır.

en: print string
tr: dizgi yazdır.

en: size
tr: boyut

en: The name by which I am known
tr: tanındığım isim

en: The name of the class of the object
tr: nesnenin sınıfının adı

en: Make the specified sound
tr: belirlenmiş sesi çıkar

en: make sound
tr: ses çıkar

en: Alpha value of my color from 0 to 1.0 as float
tr: Rengimin 0 dan 1.0e kadar olan alfa değeri

en: alpha
tr: alfa

en: Blue value of my color from 0 to 1.0 as float
tr: Rengimin 0 dan 1.0e kadar olan mavi değeri

en: Brightness value of my color from 0 to 100 as float
tr: rengimin 0dan 100e kadar olan dalgalı parlaklık değeri

en: blue
tr: mavi

en: brightness
tr: parlaklık

en: Green value of my color from 0 to 1.0 as float
tr: Rengimin 0 dan 1.0e kadar olan yeşil değeri

en: green
tr: yeşil

en: hue
tr: hafif renk

en: hue value of my color from -180 to 180 as float
tr: rengimin -180den 180e kadar olan dalgalı hafif renk değeri

en: Red value of my color from 0 to 1.0 as float
tr: Rengimin 0 dan 1.0e kadar olan kırmızı değeri

en: red
tr: kırmızı

en: Saturation value of my color from 0 to 100 as float
tr: rengimin 0dan 100e kadar olan dalgalı doygunluk değeri

en: saturation
tr: doygunluk

en: connections to me
tr: bana yapılan bağlantılar

en: incoming connection count
tr: gelen bağlantı sayısı

en: outgoing connection count
tr: giden bağlantı sayısı

en: Send a message to all graph predecessors
tr: tüm grafik öncesinde gelenlere mesaj yolla

en: Send a message to all graph successors
tr: tüm grafik sonrasında gelenlere mesaj yolla

en: Send a message to all the connectors whose destination end is connected to me
tr: varış noktaları bana bağlanmak olan tüm bağlanıcılara mesaj yolla

en: Send a message to all the connectors whose source end is connected to me
tr: kaynak amacı bana bağlanmak olan tüm bağlanıcılara mesaj yolla.

en: The number of connectors whose destination end is connected to me
tr: varış noktaları bana bağlanmak olan bağlanıcıların sayısı

en: The number of connectors whose source end is connected to me
tr: kaynak amacı bana bağlanmak olan tüm bağlanıcıların sayısı

en: tell all incoming connections
tr: gelen tüm bağlantıları haber ver.

en: tell all outgoing connections
tr: giden tüm bağlantıları haber ver.

en: tell all predecessors
tr: önce gelenlerin hepsini söyle.

en: tell all successors
tr: sonra gelenlerin hepsini söyle.

en: be locked
tr: Kilitli olsun

en: drag & drop
tr: sürükle ve bırak.

en: drop enabled
tr: Üstüne bırakmayı etkinleştir

en: resist being picked up
tr: Seçilmeye dirensin.

en: resist deletion
tr: Silinmeye dirensin

en: Whether a simple mouse-drag on this object should allow it to be picked up
tr: bu nesnede sadece mouse'u sürüklemek seçilmeyi sağlamalı mı

en: Whether drop is enabled
tr: bırakmanın mümkün olup olmadığı

en: Whether this is resistant to easy removal via the pink X halo handle.
tr: Pembe X halosu yoluyla kaldırmaya dayanıklı olup olmadığı.

en: Whether this object should be blind to all input
tr: bu nesnenin tüm girdilere kapalı olup olmaması gerektiği

en: A count of my embedded objects that want to act as pins for connections
tr: bağlantılar için aracı olmak isteyen gömülü nesnelerimin sayısı

en: allows connection to embedded pins
tr: gömülü aracılara bağlantı sağlar

en: containing object
tr: içerilen nesne

en: embeddings
tr: yerleştirilenler

en: Me or my outermost container
tr: ben ya da en dıştaki kapsayıcım

en: pin count
tr: şifre sayısı

en: Send a message to all of my embedded objects
tr: gömülü tüm nesnelerime bir mesaj gönder.

en: Send a message to all of my embedded objects that want to act as pins for connections
tr: bağlantılar için aracı görevi görmek isteyen tüm gömülü nesnelerime bir mesaj gönder.

en: tell all embedded objects
tr: tüm gömülü nesneleri söyle.

en: tell all pins
tr: tüm şifreleri söyle.

en: Whether I should be act as a pin for connections when embedded in another object
tr: başka bir nesnede gömülüyken bağlantı için şifre görevi görmem gerekip gerekmediği

en: Whether objects embedded in me may be used as connection pins
tr: içerdiğim gömülü nesnelerin bağlantı şifresi olarak kullanılıp kullanılamayacağı

en: wants connection when embedded
tr: gömülüyken bağlantı istemek

en: border color
tr: kontur rengi

en: border style
tr: kontur biçimi

en: border width
tr: kontur genişliği

en: drop shadow
tr: gölgeyi kaldır.

en: fill & border
tr: doldurma ve kontur

en: gradient fill
tr: Geçişli doldurma

en: radial fill
tr: ışınsal doldurma

en: rounded corners
tr: yuvarlak köşeler

en: second color
tr: ikinci renk

en: shadow color
tr: gölge rengi

en: The color of the drop shadow
tr: düşen gölgenin rengi

en: The color of the object's border
tr: nesnenin kontur rengi

en: The second color used when gradientFill is in effect
tr: Geçişli doldurma aktifken kullanılan ikinci renk

en: The style of the object's border
tr: nesnenin kontur biçimi

en: The width of the object's border
tr: nesnenin kontur genişliği

en: Whether a drop shadow is shown
tr: düşen gölgenin gösterilip gösterilmediği

en: Whether a gradient fill should be used
tr: Geçişli doldurmanın kullanılıp kullanılmaması gerektiği

en: Whether corners should be rounded
tr: köşelerin yuvarlak olup olmaması gerektiği

en: Whether the gradient fill, if used, should be radial
tr: Geçişli doldurma kullanıldığında ışınsal olup olmayacağı

en: bottom
tr: alt

en: forward direction
tr: ilerleme yönü

en: geometry
tr: geometri

en: left
tr: sol

en: right
tr: sağ

en: scale factor
tr: büyütme çarpanı

en: The angle of my forward direction without rotating myself
tr: kendimi döndürmeden ileriye doğru yönümün açısı

en: The bottom edge
tr: alt kenar

en: The factor by which the object is magnified
tr: nesnenin büyütüldüğü faktör

en: The left edge
tr: sol kenar

en: The right edge
tr: sağ kenar

en: The top edge
tr: üst kenar

en: top
tr: üst

en: input
tr: giriş

en: last keystroke
tr: son basılan tuş

en: The last unhandled keystroke
tr: alınmayan son tuş basımı

en: clip submorphs
tr: yan morfları hızlıca hareket ettirmek

en: Whether or not to clip my submorphs
tr: yan morfları hızlı hareket ettirip ettirmemek

en: add my image to the pen trails
tr: kalem izine resmimi ekle.

en: add my image to the pen trails and go away
tr: kalem izine resmimi ekle ve devam et.

en: copy
tr: kopyalamak

en: do menu item
tr: menü girdisini uygula

en: do the menu item
tr: menü çubuğu yap.

en: element number
tr: eleman sayısı

en: erase
tr: silmek

en: hide
tr: gizlemek

en: holder
tr: tutacak

en: make the object invisible
tr: nesneyi görünmez yap.

en: make the object visible
tr: nesneyi görünür yap

en: miscellaneous
tr: çeşitli

en: my index in my container
tr: kutumdaki gösterge

en: remove this object from the screen
tr: bu nesneyi ekrandan kaldır

en: returns a copy of this object
tr: bu nesnenin bir kopyasını getirir

en: show
tr: göster

en: stamp
tr: damgala

en: stamp and erase
tr: damgala ve sil

en: the object's container
tr: nesnenin tutamacı

en: distance
tr: uzaklık

en: heading theta
tr: baş teta açısı

en: length
tr: uzunluk

en: location
tr: konumu

en: rotation center x
tr: dönüş merkezi x

en: rotation center y
tr: dönüş merkezi y

en: The angle between the positive x-axis and the vector connecting the origin to the object's position
tr: pozitif x-ekseniyle merkezi nesnenin konumuna bağlayan vektör arasında kalan açı

en: The angle, in degrees, that my heading vector makes with the positive x-axis
tr: ana vektörün pozitif x ekseniyle yaptığı açının derece cinsinden değeri

en: The length
tr: uzunluk

en: The length of the vector connecting the origin to the object's position
tr: merkezi nesnenin bulunduğu yere bağlayan vektörün uzunluğu

en: The position of the object, expressed as a point
tr: nesnenin bulunduğu yerin nokta cinsinden değeri

en: The width
tr: genişlik

en: The x coordinate of rotation center in parent's coordinate system.
tr: Sahne koordinat sisteminde dönüş merkezinin x koordinatı

en: The y coordinate of rotation center in parent's coordinate system.
tr: Sahne koordinat sisteminde dönüş merkezinin x koordinatı

en: theta
tr: teta açısı

en: width
tr: genişlik

en: align after
tr: hizala

en: bounce
tr: yansı

en: bounce off the edge if hit
tr: kenara çarptığında yansı

en: follow path
tr: yolu izle

en: follow the yellow brick road
tr: sarı tuğla yolu takip et

en: motion
tr: hareket

en: move toward
tr: nesneye doğru ilerle.

en: move toward the given object
tr: verilen nesneye doğru hareket ediyorsa

en: obtrudes
tr: çıkıyorsa

en: place this object to the right of another
tr: bu nesneyi diğer nesnenin sağına yerleştir.

en: turn toward
tr: nesneye doğru dön

en: turn toward the given object
tr: verilen nesneye doğru dön.

en: whether the object sticks out over its container's edge
tr: taşıyıcısının kenarından dışarı çıkıp çıkmadığı

en: wrap
tr: sar

en: wrap off the edge if appropriate
tr: uygunsa kenarı katla.

en: bearing to
tr: kerteriz

en: brightness under
tr: alt parlaklık

en: color under
tr: altındaki renk

en: luminance under
tr: altındaki parlaklık

en: observation
tr: gözlem

en: saturation under
tr: altındaki doygunluk

en: The brightness under the center of the object
tr: nesnenin merkezinin altında parlaklık değeri

en: The color under the center of the object
tr: nesnenin merkezinin altındaki renk

en: The distance to another object
tr: başka bir nesneye olan uzaklık

en: The heading I would need to have to face directly toward another object
tr: başka bir nesneye yüzümü dönmek için ihtiyacım olabilecek ön kısım

en: The luminance under the center of the object
tr: nesnenin merkezinin altında parlaklık değeri

en: The saturation under the center of the object
tr: nesnenin merkezinin altında doygunluk değeri

en: clear all pen trails
tr: tüm kalem izlerini sil

en: clear all pen trails in my containing playfield
tr: oyun kutumun içindeki tüm kalem izlerini sil

en: determines whether lines, arrows, arrowheads, or dots are used when I put down a pen trail
tr: çizgilerin, okların, ok uçlarının ya da noktaların bir kalem izi konduğunda kullanılıp kullanılmadığını belirler.

en: diameter of dot to use when trailStyle is dots
tr: iz biçimi noktayken kullanılan noktanın çapı

en: dot size
tr: nokta boyutu

en: pen color
tr: kalem rengi

en: pen down
tr: kalem basılı

en: pen size
tr: kalem boyutu

en: pen use
tr: kalem kullanımı

en: the color of ink used by the pen
tr: kalemin kullandığı mürekkep rengi

en: the width of the pen
tr: kalemin genişliği

en: trail style
tr: iz biçimi

en: whether the pen is currently down
tr: şu an kalemin basılı olup olmadığı

en: do
tr: yap

en: make the given script be "normal"
tr: verilen betiği "normal" hale çevir.

en: make the given script be "normal" in the object and all of its siblings
tr: verilen betiği nesnede ve onun tüm kardeşlerinde "normal" hale çevir.

en: make the given script be "paused"
tr: verilen betiği "duaklama" konumuna getir.

en: make the given script be "paused" in the object and all of its siblings
tr: verilen betiği nesnede ve onun tüm kardeşlerinde "duraklama" konumuna getir.

en: pause all
tr: hepsini duraklat.

en: pause script
tr: betiği duraklat

en: run the given script in the object and in all of its siblings
tr: verilen betiği nesnede ve onun tüm kardeşlerinde çalıştır

en: run the given script once, on the next tick
tr: berilen betiği sonraki tıklamada bir kez çalıştır.

en: scripting
tr: Betik yapam

en: send a message to all siblings
tr: tüm kardeşlere bir mesaj gönder

en: send to all
tr: hepsine yolla.

en: start all
tr: hepsini başlat.

en: start script
tr: Betiği başlat

en: start the given script ticking
tr: verilen betiği çalıştırmaya başla.

en: start the given script ticking in the object and all of its siblings.
tr: verilen betiği nesnede ve onun tüm kerdeşlerinde çalıştırmaya başla.

en: stop all
tr: hepsini durur.

en: stop script
tr: Betiği durur.

en: tell all siblings
tr: tüm kardeşlere söyle

en: an empty script
tr: boş betik

en: empty script
tr: boş betik

en: scripts
tr: betikler

en: play frequency of
tr: frekansta ses çal

en: play sound
tr: oyun sesi

en: sound
tr: ses

en: stop sound
tr: sesi kapat

en: color  sees
tr: renk görünce

en: is over color
tr: rengin üstündeyse

en: is under mouse
tr: mouse altında

en: overlaps
tr: üst üste geliyorsa

en: overlaps any
tr: üst üste geliyorsa

en: tests
tr: Sınama

en: touches a
tr: dokunmak

en: whether any part of the object is over the given color
tr: nesnenin herhangi bir parçasının verilen renkte olup olmadığı

en: whether I overlap a given object
tr: verilen nesneyle örtüşüp örtüşmediğim

en: whether I overlap a given object or one of its siblings or similar objects
tr: verilen nesneyi ya da onun kardeş ya da benzerini ile örtüşüp örtüşmediğim

en: whether I overlap any  Sketch that is showing the same picture as a particular prototype.
tr: Aynı resmi belirli bir prototip olarak gösteren herhangi bir çizim ile örtüşüp örtüşmediği.

en: whether the given color sees the given color
tr: verilen rengin verilen renge uyup uymadığı

en: whether the object is under the current mouse position
tr: nesnenin şu anki mouse pozisyonunda olup olmadığı

en: the object that is triggering an event, either user-defined or pre-defined
tr: kullanıcı tarafından ya da daha önceden belirlenen bir nesnenin bir olayı harekete geçirmesi

en: trigger a user-defined (global) event
tr: kullanıcı tarafından belirlenen (global) bir olayı harekete geçirmek

en: trigger custom event
tr: alışılmış olayı harekete geçirmek

en: triggering object
tr: nesneyi harekete geçirmek

en: button
tr: buton

en: fire
tr: çalıştır

en: trigger any and all of this object's button actions
tr: bu nesnenin bir tane ya da tüm tuş hareketlerini harekete geçirir.

en: amount
tr: miktar

en: angle
tr: açı

en: Button 1 pressed
tr: tuş 1 basılı

en: Button 2 pressed
tr: tuş 2 basılı

en: button1
tr: tuş 1

en: button2
tr: tuş 2

en: left right
tr: sol sağ

en: The amount of displacement
tr: uzaklık miktarı

en: The angular displacement
tr: açısal uzaklık

en: The horizontal displacement
tr: yatay uzaklık

en: The vertical displacement
tr: dikey uzaklık

en: up down
tr: yukarı aşağı

en: Add the object at the beginning of my contents list.
tr: Nesneyi içerik listemin başına ekle.

en: Add the object to my contents
tr: nesneyi içeriklerime kaydet.

en: Add the object to my contents at my current cursor position
tr: şu anki imleç pozisyonumda nesneyi içeriklerime ekle.

en: Add the object to the end of my contents list.
tr: Nesneyi içerik listemin sonuna ekle.

en: Bring all out-of-container subparts back into view.
tr: Dosyasında muhafaza edilmeyen tüm yan parçaları tekrar görünür hale getir.

en: batch pen trails
tr: toplu kalem izleri

en: Clear all the pen trails in the interior.
tr: İçerdeki tüm kalem izlerini temizle.

en: clear pen trails
tr: kalem izlerini temizle.

en: dial number
tr: arama numarası

en: dial number of sound
tr: ses arama numarası

en: graphic
tr: grafik

en: How many elements are within me
tr: kaç elementim olduğu

en: Initiate painting of a new object in the standard playfield.
tr: Standart oyun alanında yeni bir nesnenin boyanmasını başlat.

en: include
tr: içermek

en: include at beginning
tr: başlangıçta yer alır.

en: include at cursor
tr: imleçte yer alır.

en: include at end
tr: sonda yer alır.

en: initiate painting
tr: boyamayı başlatır.

en: Lift the pens on all the objects in my interior.
tr: İçeriğimdeki tüm nesnelerin kalemlerini kaldır.

en: Lower the pens on all the objects in my interior.
tr: İçeriğimdeki tüm nesnelerin kalemlerini indirir.

en: level of sound
tr: ses seviyesi

en: lift all pens
tr: tüm kalemleri taşı.

en: listening
tr: dinleme

en: lower all pens
tr: tüm kalemleri indir.

en: number at cursor
tr: imleçteki numara

en: pen trails
tr: kalem izleri

en: pitch of sound
tr: ses perdesi

en: playfield
tr: oyun alanı

en: Remove all elements from the playfield
tr: oyun alanındaki tüm nesneleri kaldır.

en: remove all
tr: hepsini kaldır.

en: round up strays
tr: cızırtıları topla.

en: Send a message to all the objects inside the playfield
tr: oyun alanındaki tüm nesnelere bir mesaj yolla.

en: Set the trail style for pens of all objects within
tr: tüm nesnelerin kalemleri için yazı biçimi belirle .

en: Shuffle the contents of the playfield
tr: oyun alanının içeriğini karıştır.

en: shuffle contents
tr: içeriği karıştırmak

en: sound level
tr: ses seviyesi

en: sound pitch
tr: ses perdesi

en: string contents
tr: dizgi içeriği

en: The characters of the objects inside me, laid end to end
tr: içerklerimde sonda yer alan nesnelerin karakterleri

en: The graphic shown in the background of this object
tr: bu nesnenin arka planında görünen grafik

en: The x coordinate of the mouse pointer
tr: mouse imlecinin x koordinatı

en: The y coordinate of the mouse pointer
tr: mouse imlecinin y koordinatı

en: tell all contents
tr: tüm içerikleri söyle.

en: the number at the cursor
tr: imleçteki sayı

en: trail style for all pens
tr: tüm kalemler için yazı stili

en: Unhide all hidden objects.
tr: Tüm gizli nesneleri açığa çıkar.

en: unhide hidden objects
tr: gizlenmiş nesneleri açığa çıkar.

en: Whether pen trails should reflect small movements within the same tick or only should integrate all movement between ticks
tr: kalem izlerinin aynı tıklama içinde küçük hareketler yapması ya da sadece tıklamalar arasında hareketleri birleştirmesi gerekip gerekmediği

en: whether the stethoscope is listening
tr: stetoskopun dinlenip dinlenmediği

en: Display the world as a blueprint
tr: Sahneyi detaylı taslak olarak göster.

en: Display the world normally
tr: Sahneyi normal göster.

en: use blueprint canvas
tr: mavi boyalı tuval kullan.

en: use normal canvas
tr: normal tuval kullan.

en: display
tr: göstermek

en: has pen trails
tr: kalem iz bırakır

en: pen trail graphic
tr: kalem izi grafiği

en: The graphic comprising the current pen trails.
tr: Şu anki kalem izlerini kapsayan grafik

en: Whether there are any pen trails on the playfield
tr: oyun alanında herhangi bir kalem yazısı olup olmadığı

en: allow etoy user custom events
tr: etoy kullanıcılarına işlemleri özelleştirmelerini sağlar.

en: drop produces watcher
tr: bırakma gözetimci oluşturur.

en: fence enabled
tr: sınır etkinleşmiştir.

en: implicit self in tiles
tr: karolardaki kendi değeri

en: keep ticking while painting
tr: boyama yaparken tıklamayı aktif bırak.

en: olive handle for scripted objects
tr: Betikli nesneler için zeytin dalı

en: preferences
tr: tercihler

en: use vector vocabulary
tr: vektör sözlük kullan.

en: Whether a drop of a value tile, such as "car's x", on the desktop, should produce a watcher for that value
tr: masa üstündeki bir değer parçasının bırakılmasının , örnek olarak arabanın x değeri, bu değer için bir gösterge oluşturması gerekip gerektirmediği

en: Whether an object hitting the edge of the screen should be kept "fenced in", rather than being allowed to escape and disappear
tr: ekranın kenarına çarpan bir nesnenin kaçması ve gözden kaybolması yerine sınırlandırılması gerekip gerekmediği

en: Whether scripts should continue to run while you're using the painting system
tr: boyama yaparken yazı yazma aktif olmalı mı olmamalı mı

en: Whether the default green halo handle (at the top right of the halo) should, for scripted objects, be the olive-green handle, signifying that use will result in a sibling instance.
tr: geçerli halo işleminin (üst sağ halo'da) yazılı nesneler için zeytin yeşili tutaç olup olmaması gerektiği, bu kullanımı belirlemek kopyalarında da örneklere neden olur.

en: Whether tiles representing a player should be suppressed in Viewers and Scriptors belonging to that player
tr: oynatıcıları temsil eden karoların bu oynatıcıların göstericilerinde ve betik düzenleyicilerinde sıkıştırılıp sıkıştırılmaması gerektiği

en: Whether to allow "custom events" in etoys.
tr: "Özelleştirilmiş işlemler" seçeneğine etoysda izin verilip verilmeyeceği.

en: Whether to use the Vector vocabulary with etoy scripting in this project
tr: bu projede vektör sözcüğünün etoy betiklerinde kullanılıp kullanılmayacağı

en: subtitles file name
tr: alt yazı dosya adı

en: The name for the subtitles file
tr: alt yazı dosyası adı

en: BorderStyle
tr: Kontur stili

en: Color
tr: renk

en: Graphic
tr: Grafikler

en: Number
tr: sayı

en: Patch
tr: parça

en: Player
tr: Oynatıcı

en: Point
tr: Boyama

en: ScriptName
tr: Betik adı

en: Sound
tr: Ses

en: sound recorder
tr: Ses kaydedici

en: start recording
tr: kayda başla.

en: stop recording or playback
tr: kaydı ya da geri oynatımı durur.

en: highlight color
tr: etkileme rengi

en: navigator
tr: yön bulmak

en: The highlight color for the navigator bar
tr: yön bulma çubuğunun etkileme rengi

en: use gray look
tr: gri görünüm kullan.

en: use green look
tr: yeşil görünüm kullan.

en: A morph with the last frame
tr: son penceredeki morf

en: auto extent
tr: otomatik alan

en: configure video device
tr: görüntü cihazını ayarla.

en: contrast
tr: netlik

en: last frame
tr: son pencere

en: Open a dialog to configure the video device
tr: video cihazını ayarlamak için karşılıklı konuşmaya aç.

en: resolution
tr: çözünürlük

en: Video brightness
tr: Video parlaklığı

en: Video contrast
tr: video netliği

en: Video resolution
tr: Video çözünürlüğü

en: Whether the morph is in auto-extent mode
tr: morfun otomatik genişletme modunda olup olmadığı

en: data color
tr: bilgi rengi

en: relative scale
tr: ilgili ölçek

en: The color hue of the data
tr: bilgideki renk ayrıntısı

en: The maximum of the range drawn in the graph
tr: grafikte çizilen maksimum alan

en: The minimum of the range drawn in the graph
tr: grafikte çizilen minimum alan

en: Whether the display scale is relative to the actual maximum and minimum values in data
tr: Görünüm ölçeği, bilgideki ya gerçek maximum yada minimum değerlere bağlı

en: Dial a telephone number
tr: Bir telefon numarası çevir.

en: dial to
tr: çevrilmek

en: phonepad
tr: telefon tuş takımı

en: scroll delta
tr: deltayı kaydırın.

en: The horizontal scrolling stride when data is going off the edget.
tr: Yatay kaydıraç bilgi eşiği aşınca sıçrama gösterir.

en: cut off level
tr: seviyeyi sonlandırın.

en: frequency1
tr: frekans 1

en: frequency2
tr: frekans 2

en: frequency3
tr: frekans 3

en: frequency-1 of sound
tr: ses frekansı 1

en: frequency-2 of sound
tr: ses frekansı 2

en: frequency-3 of sound
tr: ses frekansı 3

en: high pass filter value
tr: yüksek geçiş filtre değeri

en: level1
tr: seviye 1

en: level2
tr: seviye 2

en: level3
tr: seviye 3

en: level-1 of sound
tr: birinci ses seviyesi

en: level-2 of sound
tr: ikinci ses seviyesi

en: level-3 of sound
tr: üçüncü ses seviyesi

en: low pass filter value
tr: aşağı geçiş filtre değeri

en: pass over
tr: üstünden geç

en: pass under
tr: altından geç

en: read out
tr: sesli oku.

en: specify how often read the input.
tr: hangi sıklıkta girişi okuyacağınızı belirt.

en: the value for the direct input mode.
tr: direk giriş modu için değer.

en: update interval
tr: güncelleme aralığı
