eToys - en to tr translation catalogue (281 entries)

en: attachmentOwnerChanged
tr: ek sahibi değişti

en: connectedTo
tr: -e bağlandı

en: destinationConnected
tr: hedef bağlandı

en: destinationDisconnecting
tr: hedef ayrılıyor

en: disconnectedFrom
tr: bağlantı koptu

en: if set, viewers will display the 'connection' vocabulary even for Morphs that aren't connected to by Connectors.
tr: İşaretlendiğinde, izleyiciler bağlı olmayan morflar için bile 'bağlantı' sözlüğü gösterecektir.

en: immediately after a connector has connected to me
tr: bir bağlayıcı bana bağlanır bağlanmaz

en: immediately after my first end has been connected
tr: ilk ucum bağlanır bağlanmaz

en: immediately after my second end has been connected
tr: ikinci ucum bağlanır bağlanmaz

en: immediately before a connector is going to disconnect from me
tr: bir bağlantı benden kopmadan hemen önce

en: immediately before my first end is going to be disconnected
tr: ilk ucum ayrılmadan hemen önce

en: immediately before my second end is going to be disconnected
tr: ikinci ucum ayrılmadan hemen önce

en: sourceConnected
tr: kaynak bağlandı

en: sourceDisconnecting
tr: kaynak bağlantısı kesiliyor

en: when either of the morphs to which I'm connected have changed their owner or been grabbed or dropped with the hand.
tr: Bağlandığım en morfların sahibinin değişip değişmediği ya da elle tutulup ya da bırakılmadığı.

en: RandomConnector
tr: Rastgele bağlayıcı

en: Arrow
tr: Ok

en: A basic Connector
tr: Basit bir bağlayıcı

en: A basic Connector that bends smoothly
tr: Yavaşca kıvrılan basit bağlayıcı

en: A basic Connector with an arrowhead
tr: Ok başı olan basit bağlantı

en: A basic smooth Connector with an arrowhead
tr: Ok başı olan kıvrılan basit bağlantı

en: A blank buttton flap
tr: Boş gösterge kanadı

en: A button that makes fancy Connectors at random
tr: Rastgele süslü bağlantılar yapan buton

en: A Maker Button with a Connector loaded
tr: Bağlayıcı yüklü Buton yapıcı bir düğme

en: A pre-loaded Connectors flap
tr: Önceden yüklenmiş bağlantılar kanadı

en: Button Flap
tr: Buton kanadı

en: Connector Button
tr: Bağlayıcı butonu

en: Connectors Flap
tr: Bağlayıcı kanadı

en: Random Connectors
tr: Rastgele bağlayıcılar

en: arrow sizes
tr: ok boyutları

en: add label
tr: etiket ekle

en: delete
tr: sil.

en: line border color...
tr: çizginin kontur rengi...

en: line border width...
tr: çizginin kontur genişliği...

en: line color...
tr: çizgi rengi...

en: line width...
tr: çizgi genişliği...

en: make button
tr: düğme oluştur

en: straighten
tr: düzleştir

en: make segmented line
tr: parçalı çizgi yarat

en: make smooth line
tr: düz çizgi yap

en: new arrow...
tr: yeni ok...

en: duplicate
tr: çoğalt

en: duplicate model and view
tr: modeli ve görünümü çoğalt

en: Move cursor farther from
    this point to increase border width.
    Click when done.
tr: Kontur genişliğini arttırmak için
    oku bu noktadan uzağa taşı. 
    Onay için tıkla.

en: New line border width?
tr: yeni çizgi kontur genişliği?

en: Move cursor farther from
    this point to increase line width.
    Click when done.
tr: Çizgi genişliğini arttırmak için 
    imleci bu noktadan uzağa sürükle. 
    Bitince tıkla.

en: New line width?
tr: yeni çizgi genişliği?

en: hide handles
tr: işaretçileri gizle

en: show handles
tr: işaretçileri göster

en: be orthogonal
tr: dikey ol

en: stop being orthogonal
tr: dikeyliğe son ver

en: end...
tr: son...

en: add arbitrary shape...
tr: istediğiniz şekli ekle...

en: add pre-made shape...
tr: önceden hazırlanmış şekli ekle...

en: attach to...
tr: ekleme yap...

en: connect to center
tr: merkeze bağlan

en: connect to nearest attachment point
tr: en yakın ekleme noktasına bağlan

en: connect to nearest point
tr: en yakın noktaya bağlan

en: connect to nearest point to center
tr: merkeze en yakın noktaya bağlan

en: connect to relative point...
tr: göreli noktaya bağlan...

en: delete shape...
tr: şekli sil...

en: display attachments
tr: eklemeleri göster

en: no connection preference
tr: bağlantı tercihiz yok

en: Select Morph
tr: Morf seç

en: connect to nothing
tr: hiçbir şeye bağlanma

en: connector end
tr: bağlayıcı bitimi

en: A Connector whose endpoints automatically become dots when connected.
tr: Bağlandığında bitiş uçları otomatik olarak nokta olan bağlayıcı

en: Schematic Connector
tr: Şematik bağlayıcı

en: if set, Connectors will use labels that try to re-position themselves to stay out of the way.
tr: İşaretlendiğinde, bağlayıcı etiketleri kendilerini yoldan çekilmek üzere yeniden konumlandırmaya çalışırlar.

en: Move cursor farther from
    this point to increase the size of the arrows.
    Click when done.
tr: Okun büyüklüğünü arttırmak için imleci bu noktadan uzaklaştır. Tamamsa tıkla.

en: add mouse up action
tr: mouse'u yukarı taşıma hareketi ekle.

en: move
tr: hareket ettir

en: properties...
tr: özellikler...

en: remove mouse up action
tr: mouse'u yukarı kaldırma hareketini sil.

en: resize
tr: tekrar biçimlendirmek

en: grab
tr: kavramak

en: lock text
tr: metni kilitle

en: unlock text
tr: metin kilidini aç

en: inspect
tr: denetle.

en: duplicate view only
tr: sadece görüntüyü kopyala

en: lock all text
tr: tüm metni kilitle

en: set all fonts to...
tr: tüm yazı tiplerini ata...

en: unlock all text
tr: bütün metnin kilidini aç

en: smooth edges
tr: düzgün kenarlar

en: Choose font for text:
tr: Metin için font seç:

en: Choose font:
tr: Font seç:

en: A UML package shape
tr: UML paket şekli

en: UML Package
tr: UML paketi

en: add swim lane
tr: yüzme kulvarı ekle

en: delete swim lane
tr: yüzme kulvarını sil

en: A circle shape with text inside
tr: Metnin içeren çember şekli

en: A diamond shape with text inside
tr: Metnin içeren elmas biçimi

en: A happy face
tr: Gülen yüz

en: A pointing hand shape with text inside
tr: El işareti içindeki metnin

en: A sad face
tr: Üzgün yüz

en: AND Gate
tr: VE geçidi

en: An 'and gate' shape with text inside
tr: metin içeren 'VE geçidi' şekli

en: An 'or gate' shape with text inside
tr: Metin içeren 'YADA geçidi' şekli

en: An 'xor gate' shape with text inside
tr: Metin içeren 'XOR geçidi' şekli

en: Another pointing hand
tr: İşaret eden başka bir el

en: CircleCurve
tr: Yuvarlak eğrisi

en: Diamond
tr: Elmas

en: Happy face
tr: Gülen yüz

en: OR Gate
tr: OR geçidi

en: Pointing Hand
tr: İşaret eden el

en: Pointing Hand2
tr: İşaret eden el2

en: Sad face
tr: Üzgün yüz

en: XOR Gate
tr: XOR geçidi

en: An ellipse or circle
tr: oval ya da çember

en: Ellipse
tr: oval

en: An elliptical or circular shape with text
tr: Metin içeren oval ya da yuvarlak şekil

en: Text Ellipse
tr: Metin içeren elips

en: A UML note shape
tr: UML (birleşik modelleme dili) işareti şekli

en: Note
tr: Not

en: Embed pin into...
tr: Pim'i içine yerleştir...

en: <do not embed>
tr: <gömme>

en: turn off smoothing
tr: yumuşatmayı kapat

en: turn on smoothing
tr: yumuşatmayı aç

en: set scaling
tr: büyütmeyi ayarla

en: turn smoothing off
tr: yumuşatmayı kapat

en: turn smoothing on
tr: yumuşatmayı aç

en: A UML class symbol that can read its text from a Squeak class
tr: UML sembol çeşidi, yazılı metni Squeak çeşidinden okuyabilir

en: STClass
tr: ST çeşidi

en: become composite
tr: tümleşikleş

en: become scrollable composite
tr: kaydırılabilir tümleşik

en: add line
tr: satır ekle.

en: add text
tr: metin ekle

en: add text block
tr: Metin bloğu ekle

en: delete line
tr: satırı sil

en: delete text
tr: metni sil

en: delete text block
tr: metin bloğunu sil

en: emphasis...
tr: vurgu...

en: set font for this text
tr: bu yazı için font belirle

en: text properties...
tr: metin özellikleri...

en: hide lower text
tr: metnin alt kısmını gösterme

en: A UML class symbol
tr: UML çeşidi sembolü

en: Class
tr: Sınıf

en: acceptedTextContents
tr: kabul edilmiş metin içeriği

en: when text is accepted into a text morph by hitting Enter or losing focus
tr: yazı bir metin morfuna eklendiğinde, 'enter'a basarak veya odak değiştirerek kabul et

en: A raw piece of text (with a context menu) which you can edit into anything you want
tr: (İçerik menüsü olan) düzenlenebilen yazının ham hali

en: Enhanced Text
tr: Geliştirilmiş yazı

en: choose font...
tr: font seç...

en: Text that you can grab and move around (click to edit)
tr: sürükleyip hareket ettirebildiğin metin (düzenlemek için tıkla)

en: A label that can be attached to another morph by dropping or menu choice and will follow the morph to which it is attached.
tr: Başka bir morfa bırakalabilen ya da menü seçeneğiyle eklenebilen işaret. Ekleneceği morfu takip edecek.

en: A label that can be attached to another morph by dropping or menu choice and will follow the morph to which it is attached, trying to stay out of the way.
tr: Menü seçimi ya da bırakma yoluyla başka bir morfa eklenebilen etiket ve bu etiket eklendiği morfu takip eder ancak onadan uzak durur.

en: change margins
tr: kenarları değiştir

en: accept on CR
tr: Enter'e basınca kabul et

en: accept on focus loss
tr: odak kaybı olunca kabul et

en: Accept
tr: Kabul

en: Cancel
tr: İptal

en: Connector Properties for {1}
tr: {1} için bağlayıcı özellikleri

en: cancel changes made and close panel
tr: yapılan değişiklikleri iptal et ve paneli kapat.

en: keep changes made and close panel
tr: yapılan değişiklikleri kaydet ve paneli kapat.

en: Arrows
tr: Oklar

en: OK
tr: Tamam

en: New key?
tr: Yeni tuş?

en: sorry, that conflicts with
    the name of another
    entry in this dictionary
tr: üzgünüm; bu, sözlükteki başka 
    bir kayıtla karışıklık 
    yarattı.

en: Copy the name of this graphic to the clipboard
tr: bu grafiğin ismini panoya kopyala.

en: copy name
tr: adı kopyala

en: Find an entry by name
tr: isme göre kayıt ara

en: find...
tr: bul...

en: make new arrow
tr: yeni ok yarat

en: Open an Arrow editor
tr: ok düzenleyici aç

en: Remove this arrow from the dictionary
tr: sözlükten bu oku kaldır

en: Rename this arrow
tr: oku yeniden adlandır

en: remove
tr: sil

en: rename
tr: yeniden adlandır.

en: Attachment Point Adjuster
tr: Ekleme noktası ayarı

en: Attachment Adjuster
tr: Ek Ayarlayıcı

en: Add Array
tr: Dizi Değişken ekle

en: Enter the number of H and/or V APs to create; use 0 for none
tr: H ve/veya V sayısını gir, APs oluşturmak için bas; boş için 0 kullan

en: Add
tr: Ekle

en: Default
tr: Varsayılan

en: None
tr: Hiçbiri

en: Make movable
tr: Hareket edebilir hale getir

en: Make non-movable
tr: Hareket edemez hale getir

en: Turn grid off
tr: Izgarayı kapat

en: Turn grid on
tr: Izgarayı aç

en: A buttonBar for State Machine drawings
tr: durum cihazı tablosu için düğme çubuğu

en: A buttonBar for UML Class Diagrams
tr: UML diagramı düğme çubuğu

en: A pre-loaded Connectors flap for state machine drawings
tr: Makine durum cihazı çizimleri için önceden baülayıcı yüklenmiş bağlantı kanadı.

en: A pre-loaded Connectors flap for UML class diagram drawings
tr: UML grafik çizimleri için önceden yüklenmiş bağlantı kanadı

en: An empty buttonBar that you can add to
tr: Buton ekleyebileceğiniz boş gösterge çubuğu

en: Class ButtonBar
tr: Buton tipi çubuğu

en: Class diagram Flap
tr: grafik tipi kanadı

en: FSM ButtonBar
tr: FSM gösterge çubuğu

en: FSM Flap
tr: FSM kanadı

en: Drop a Morph on the button.
tr: Buton üzerine morf bırak

en: add bar label
tr: çubuk etiketi ekle

en: add button
tr: buton ekle

en: change bar label text
tr: çubuk başlığı etiketini değiştir

en: collapse
tr: çökmek

en: remove bar label
tr: çubuk etiketini kaldır

en: set bar label font
tr: çubuk etiketi fontu belirle

en: turn off button labels
tr: buton etiketlerini kapat

en: turn on button labels
tr: buton başlıklarını aç

en: Enter label:
tr: Etiket gir:

en: Choose label font:
tr: Etiket için font belirle:

en: A tool that lets you edit Connectors arrow shapes.
tr: Bağlantı çubuklarının oklarını düzenlemenizi sağlayan bir araç

en: Arrow Editor
tr: Ok Düzenleyici

en: Choose Font
tr: Font seç

en: You must choose a TrueType font
tr: TrueType fontu seçmeniz gerekir

en: Arrow scales
tr: ok ölçüleri

en: Choose font
tr: Font seç

en: Clear clicks
tr: Tıklamaları sil

en: Install
tr: Yükle

en: Make morph
tr: Morf yap

en: Rotate
tr: Döndür

en: Sample
tr: Örnek

en: Toggle dots
tr: Noktaları değiştir

en: Write code
tr: Kod yaz

en: Install with what name?
tr: Kurulum adı nedir?

en: Constructor text is on clipboard.
tr: Oluşturucu metin panodadır.

en: Install in which selector?
tr: Hangi aygıta kurulsun?

en: change action selector
tr: hareket seçiciyi değiştir

en: change arguments
tr: argümanları değiştir

en: change when to act
tr: hareket etme zamanını değiştir

en: erase pixels of color...
tr: bu renkteki pikselleri sil...

en: recolor pixels of color...
tr: bu renkteki pikselleri yeniden renkelndir...

en: remove label
tr: etiket sil

en: replace target
tr: hedefi değiştir

en: resize image
tr: resmi boyutlandır

en: set target
tr: hedefi belirle

en: update image
tr: görüntüyü güncelle

en: Drop a Morph on me so that I can have something to make!
tr: ilgilenmem için üzerime bir morf sürükleyip bırak!

en: Drop a Morph on me
tr: Üzerime bir morf bırak

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed.
    Some possibilities:
tr: Bu düğmeye basıldığında hedefe gönderilecek seçiciyi belirle. Bazı olasılıklar:

en: open a Connector properties panel for the morph
tr: morf için bağlayıcı özellikleri paneli aç.

en: open a text properties panel for the morph
tr: morf için yazı özellikleri paneli aç.

en: Text
tr: yazı

en: Properties for {1}
tr: {1} için özellikler

en: name for new variable:
tr: yeni değişken için isim:_

en: Class Diagrams
tr: Sınıf diagramları

en: Connectors
tr: Bağlayıcılar

en: My Flap
tr: Benim kanadım

en: A basic connector
tr: Basit bağlayıcı

en: A basic connector with an arrowhead
tr: ok başlı basit bağlayıcı

en: A basic curved connector
tr: Basit eğri bağlayıcı

en: A basic curved connector with an arrowhead
tr: ok başlı basit eğri bağlayıcı

en: A buttonBar for customizing
tr: özelleştirmek için tuş çubuğu

en: A handy Morph-generating button
tr: hazır morf oluşturma tuşu

en: A label
tr: etiket

en: A label that positions itself
tr: kendiliğinden yerleşen etiket

en: A new button flap
tr: yeni tuş bayrağı

en: A rectangle with text, or a button
tr: yazılı ya da tuşlu dikdörtgen

en: A simple shape with a context menu
tr: içerik menüsü şekli

en: AP Adjuster
tr: AP ayarlayıcısı

en: Basic Shape
tr: basit şekil

en: ButtonBar
tr: tuş takımı

en: Connector
tr: bağlayıcı

en: ConnectorArrow
tr: bağlayıcı ok

en: Curvy Connector
tr: bükümlü bağlayıcı

en: Curvy ConnectorArrow
tr: bükümlü bağlayıcı ok

en: Display text that you can move
tr: hareket ettirebileceğiniz metni düzenle.

en: Label
tr: etiket

en: Maker Button
tr: yapıcı tuş

en: New Button Flap
tr: yeni tuş bayrağı

en: Smart Label
tr: akıll etiket

en: Text Rectangle
tr: Metin dikdörtgeni

en: This lets you adjust the attachment points on a dropped Morph
tr: büyütülmüş morfda eklenme noktalarını düzenlemenizi sağlar.

en: Title
tr: başlık

en: A state transition for UML State Diagrams
tr: UML durum grafiği için durum geçişi

en: A UML composite state shape
tr: UML oluşumlu durum hali

en: A UML end state shape
tr: UML son durum hali

en: A UML State shape
tr: UML durum hali

en: A UML State shape with scrollbars
tr: UML durum hali kaydırma çubuğu

en: A UML start state shape
tr: UML başlangıç durum hali

en: Composite State
tr: oluşum hali

en: End State
tr: son durum

en: Scrolled State
tr: sarılı durum

en: Start State
tr: başlangıç durumu

en: State
tr: durum

en: State Transition
tr: durum geçişi

en: balloon-help font...
tr: balon yardım yazısı fontu...

en: Connectors label font...
tr: bağlayıcı etiket fontu...

en: code font...
tr: kod fontu...

en: default text font...
tr: varsayılan metin fontu...

en: flaps font...
tr: kanat fontu...

en: list font...
tr: font listele...

en: menu font...
tr: menü fontu...

en: window-title font...
tr: pencere-başlık fontu...
