eToys - en to th translation catalogue (156 entries)

en: Change sound volume
th: เปลี่ยนระดับความดังของเสียง

en: open wave editor
th: เปิดตัวปรับแต่งคลื่นเสียง

en: read file
th: อ่านไฟล์

en: File name?
th: ชื่อไฟล์อะไร?

en: Sorry, I cannot find that file
th: เสียใจด้วย ไม่พบไฟล์ที่คุณต้องการ

en: Play
th: เล่น

en: Save
th: บันทึก

en: Stop
th: หยุด

en: wave editor
th: ปรับแต่งคลื่นเสียง

en: kindly give the sound a name:
th: กรุณาระบุชื่อไฟล์เสียง

en: Unnamed
th: ไม่ระบุชื่อ

en:  seconds.
    Double-click to hear the sound.  "add to sound library" available in halo menu.  Also suitable for dropping into a piano-roll or into an event-roll
th:  วินาทีคลิกสองครั้งเพื่อฟังเสียง  "เพิ่มในห้องสมุดเสียง" ในฮาโลเมนูสามารถใส่ใน เปียโน-โรล หรือ อีเวนท์-โรล

en: select codec
th: เลือกรหัส

en: new MIDI controller
th: ตัวควบคุม MIDI ตัวใหม่

en: play via built in synth
th: เล่นผ่าน built in synth

en: play via MIDI
th: เล่นโดยผ่าน MIDI

en: A device for making sound recordings.
th: อุปกรณ์ที่ใช้เพื่อบันทึกเสียง

en: Multimedia
th: มัลติมีเดีย

en: SoundRecorder
th: ตัวบันทึกเสียง

en: Play the current recording from its beginning
th: เล่นไฟล์ที่เพิ่งถูกบันทึก

en: Record
th: อัดเสียง

en: Save the current recording for future use.
th: บันทึกไฟล์ที่ได้อัดเสียงเอาไว้เพื่อนำมาใช้ในอนาคต

en: Start a new recording
th: เริ่มต้นบันทึกใหม่

en: Stop current recording or playback
th: หยุดการบันทึกหรือเล่นซ้ำ

en: hand me a sound token
th: ยื่นโทเค็นเสียงให้ฉัน

en: help
th: ความช่วยเหลือ

en: opens a flap which contains instructions
th: เปิดบานพับที่มีขั้นตอนเขียนอยู่

en: Sound Recorder Options
th: ตัวเลือกของที่อัดเสียง

en: trim
th: แต่งปลาย

en: Drag to set the record level
th: ลากเพื่อตั้งค่าระดับของการบันทึก

en: maximum record-level
th: ระดับตั้งค่าการบันทึกมากที่สุด

en: minimum record-level
th: ระดับตั้งค่าการบันทึกน้อยที่สุด

en: No compression
th: ไม่มีการอัดข้อมูล

en: None
th: ไม่มี

en: Speex (for speech)
th: Speex (สำหรับคำพูด)

en: Vorbis (for music)
th: Vorbis (สำหรับดนตรี)

en: no sound recorded yet
th: ยังไม่มีเสียงถูกบันทึก

en: Recorded sound duration: {1} second(s)
th: บันทึกความยาวเสียง: {1} วินาที

en: 
    Press "Record" to start recording.  Press Stop when finished recording.
    
    After making a recording, you can:
       Press "Play" to play back the recording.
       Press "Record" to start a new recording
          (the old one would be discarded).
       Press "Save" to save the recording in the sound library.
    
    Press the menu icon to get a menu with further options.
    
    If you wish to refer to the sound in scripts, you need to add it to the sound library; press Save to do that; you will need to supply a name for it.
    
    If you want to retain the sound but do not need to refer to it in scripts, you need not name it; instead, use "hand me a sound token", found in the menu, to obtain a little "sound token" object that you can subsequently use in a variety of ways:
      You can double-click on the sound token to hear the sound again.
      You can decide to save the sound after all, by using an item in the sound token's halo menu.
      You can drop the sound token into a PianoRoll or an EventRoll.
th: 
    กด "อัดเสียง"เพื่อเริ่มอัด กด หยุด เมื่ออัดเสร็จหลังจากที่อัดเสียงคุณสามารถ             กด "เล่น" เพื่อเล่นเสียงที่ถูกอัด             กด "อัดเสียง" เพื่อเริ่มอัดเสียงใหม่ (อันเก่าจะถูกลบทิ้ง)                 กด "บันทึก" เพื่อบันทึกไปยังห้องสมุดเสียง กดไอคอนเมนูเพื่อทางเลือกอื่นๆถ้าคุณต้องการอ้างถึงเสียงในสคริปต์ คุณต้องเพิ่มเสียงเข้าไปในห้องสมุดเสียง; กดบันทึกเพื่อทำการนี้; คุณต้องตั้งชื่อเสียงด้วยถ้าคุณต้องการจะรักษาเสียงแต่ไม่ต้องอ้างไปในสคริปต์ คุณไม่ต้องใส่ชื่อให้เสียง; แต่ใช้ "ยื่นโทเค็นเสียงให้ฉัน" แทน ซึ่งอยู่ในเมนู คุณสามารถใช้โทเค็นเสียงทำหลายอย่าง เช่นคุณสามารถคลิกสองครั้งที่โทเค็นเสียงเพื่อฟังเสียงอีกรอบคุณสามารถใส่โทเค็นเสียงใน PianoRoll หรือ EventRoll.

en: When red, it means you are currently recording
th: เมื่อขึ้นสีแดง แปลว่าคุณกำลังอัดเสียงอยู่

en: Sound Recorder
th: ที่อัดเสียง

en: Sound name?
th: ชื่อเสียง?

en: unnamed
th: ไม่ระบุชื่อ

en: Discard the current recording and start making a fresh recording
th: ลบเสียงที่กำลังอัดอยู่แล้วเริ่มอัดใหม่

en:  second(s) trimmed
th:  วินาทีที่ถูกตัด

en: Caution:  this is dangerous and destructive!
    Do you really want to "trim" your recording?
    (It might be smart to save the untrimmed
    version in a sound token before trimming)
th: คำเตือน: .....สิ่งนี้อันตรายและจะทำลายเสียงคุณต้องการจะ "ตัด" เสียงอัดจริงหรอ?(มันอาจจะฉลาดที่จะบันทึกเสียงก่อนถูก "ตัด" ในโทเค็นเสียง)

en: unable to trim any more, sorry
th: ไม่สามารถตัดได้อีกแล้ว, ขออภัย

en: A tool for managing the sound library
th: เครื่องมือเพื่อจัดระบบห้องมุดเสียง

en: Add a new sound to the sound library from a file
th: เพิ่มเสียงใหม่เข้าไปในห้องสมุดเสียงจากไฟล์

en: Delete
th: ลบ

en: Delete the selected sound from the sound library
th: ลบเสียงที่ถูดเลือกจากห้องสมุดเสียง

en: If the selected sound is playing, stop it
th: ถ้าเสียงที่ถูกเลือกกำลังเล่น, หยุดมัน

en: Load
th: โหลด

en: Play the selected sound
th: เล่นเสียงที่ถูกเลือก

en: Rename
th: ตั้งชื่อใหม่

en: Rename the selected sound
th: ตั้งชื่อเสียงที่ถูกเลือกใหม่

en: Wave editor
th: ที่ตัดต่อคลื่นเสียง

en: Sound Library
th: ห้องสมุดเสียง

en: No sound selected
th: ไม่มีเสียงถูกเลือก

en: You can not delete this sound
th: คุณไม่สามารถลบเสียงนี้

en: Please give a name for this sound
th: โปรดใส่ชื่อให้เสียงนี้

en: sorry, that name is already taken
th: ขออภัย, ชื่อนี้มีคนใช้แล้ว

en: New name for
th: ชื่อใหม่สำหรับ

en: sorry, that name is already used.
th: ขออภัย, ชื่อนี้ถูกใช้แล้ว

en: You can not rename this sound
th: คุณไม่สามารถตั้งชื่อใหม่ให้เสียงนี้

en: A device for analyzing sound input
th: เครื่องมือวิเคราะห์เสียงอินพุต

en: Spectrum Analyzer
th: วิเคราะห์สเปกตรัม

en: Start
th: เริ่มต้น

en: set FFT size
th: ตั้งขนาด FFT

en: signal
th: สัญญาณ

en: spectrum
th: สเปกตรัม

en: FFT size (currently {1})
th: ขนาด FFT (ขณะนี้ {1})

en:           rest
th:                                 พัก

en: chord
th: คอร์ด

en: dotted
th: ปะจุด

en: eighth
th: ที่แปด

en: half
th: ครึ่ง

en: legato
th: เลกาโต

en: normal
th: ปกติ

en: quarter
th: หนึ่งส่วนสี่

en: sixteenth
th: ที่สิบหก

en: staccato
th: สตักกาโต

en: triplets
th: สามตัว

en: whole
th: ทั้งหมด

en: add channel
th: เพิ่มช่อง

en: close MIDI port
th: ปิดพอร์ท MIDI

en: reload instruments
th: โหลดเครื่องดนตรีใหม่

en: set MIDI port
th: ตั้งพอร์ท MIDI

en: add movie clip player
th: เพิ่มเครื่องเล่นคลิปหนัง

en: close drag and drop
th: ปิดลากและวาง

en: expand time
th: ขยายเวลา

en: open drag and drop
th: เปิดลากและวาง

en: add keyboard
th: เพิ่มคีย์บอร์ด

en: copy
th: คัดลอก

en: cut
th: ตัด

en: hide beat lines
th: ซ่อนบรรทัดจังหวะ

en: hide measure lines
th: ซ่อนบรรทัดคัดค่า

en: paste
th: วาง

en: paste...
th: วาง...

en: show beat lines
th: แสดงบรรทัดจังหวะ

en: show measure lines
th: แสดงบรรทัดวัดค่า

en: sig
th: ซิก

en: time
th: เวลา

en: open
th: เปิด

en: open in midi player
th: เปิดในที่เล่น midi

en: open the midi-player tool on this file
th: เปิดเครื่องมือที่เล่น midi บนไฟล์นี้

en: make a pause marker
th: ทำเครื่องหมายหยุด

en: open a MIDI file
th: เปิดไฟล์ MIDI

en: save as AIFF file
th: บันทึกเป็นไฟล์ AIFF

en: save as Sun AU file
th: บันทึกเป็นไฟล์ Sun AU

en: save as WAV file
th: บันทึกเป็นไฟล์ WAV

en: [pause]
th: [หยุด]

en: Disable sound reverb
th: ปิดเสียงสะท้อน

en: Menu
th: เมนู

en: Open a menu
th: เปิดเมนู

en: Open a PianoRoll
th: เปิด เปียโน-โรล

en: Pause
th: หยุดชั่วคราว

en: Pause playback
th: หยุดการเล่นกลับชั่วคราว

en: PianoRoll
th: เปียโน-โรล

en: Play the score
th: เล่นโน้ต

en: Playback jumps back to start and continue playing
th: การเล่นชั่วคราวกลับไปเล่นตอนต้นและเล่นต่อ

en: Repeat
th: ซ้ำ

en: Reverb Disable
th: เสียงสะท้อนปิด

en: Rewind
th: กรอกลับ

en: Rewind to score start
th: กรอกลับไปที่ต้นของโน้ต

en: Choose a MIDI file to open
th: เลือกไฟล์ MIDI เพื่อเปิด

en: No .mid/.midi files found in the Squeak directory
th: ไม่มีไฟล์ mid/.midi ถูกค้นพบใน squeak directory

en: L
th: ซ้าย

en: R
th: ขวา

en:  fast
th:  เร็ว

en: Playback speed
th: ความเร็วของการเล่นกลับ

en: slow
th: ช้า

en: New file name?
th: ชื่อไฟล์ใหม่?

en:  end
th:  จบ

en: Shows current position in the score
th: แสดงตำแหน่งปัจจุบันในโน้ต

en: start
th: เริ่มต้น

en: Continue
th: ทำต่อไป

en: Continue playing a paused presentation
th: หยุดชั่วคราวต่อไป

en: Mute
th: ตัดเสียง

en:  loud
th:  ดัง

en: soft
th: เบา

en: Volume slider
th: ที่เลื่อนระดับเสียง

en: MIDI port for input:
th: พอร์ท MIDI สำหรับอินพุต

en: MIDI port for output:
th: พอร์ท MIDI สำหรับเอาท์พุต

en:  not found in the Sound Library
th:  ไม่พบในห้องสมุดเสียง

en: camera
th: กล้อง

en: chirp
th: เสียงนกร้อง

en: croak
th: เสียงคางคก

en: laugh
th: เสียงหัวเราะ

en: meow
th: เสียงเหมียว

en: motor
th: เสียงมอเตอร์

en: scrape
th: เสียงขูด

en: scratch
th: เสียงขีด

en: silence
th: เสียงเงียบ

en: splash
th: เสียงน้ำสาด

en: please record a sound first
th: กรุณาอัดเสียงก่อน
