eToys - en to sv translation catalogue (137 entries)

en: extract all to...
sv: packa upp alla till...

en: what to show...
sv: vad som skall visas...

en: What to show
sv: Vad som skall visas

en: whose script is this?
sv: vems skript är det här?

en: <no> create textual references to dropped morphs
sv: <no> skapa textreferenser till nedsläppta morfer

en: <yes> create textual references to dropped morphs
sv: <yes> skapa textreferenser till nedsläppta morfer

en: append contents of file...
sv: lägg till innehållet i filen...

en: save contents to file...
sv: spara innehåll till fil...

en: Browser
sv: Webbläsare

en: THIS CLASS HAS NO COMMENT!
sv: DENNA KLASS HAR INGEN KOMMENTAR!

en: A tool finding, viewing, and editing all methods whose names contiane a given character sequence.
sv: Ett verktyg för att hitta, se och redigera alla metoder vars namn innehåller angiven teckensekvens.

en: Message Names
sv: Meddelandenamn

en: Method Finder
sv: Metod Sökare

en: changes
sv: ändringar

en: recent changes
sv: senaste ändringarna

en: recent changes in file
sv: senaste ändringarna i fil

en: Change List
sv: Ändringslista

en: Unnamed
sv: Namnlös

en: Versions Browser
sv: Versionsbläddrare

en: Comparison from {1} to {2}
sv: Jämför {1} med {2}

en: Exact Match
sv: Matcha exakt

en: {1} (in {2})
sv: {1} (i {2})

en: Versions
sv: Versioner

en: Debugger
sv: Felsökare

en: The system debugger.
sv: Systemfelsökaren.

en: Abandon
sv: Överge

en: abandon this execution by closing this window
sv: avbryt denna körning genom att stänga ned fönstret

en: bring up a debugger
sv: starta debuggerprogrammet

en: continue execution
sv: fortsätt körning

en: Debug
sv: Debugga

en: Proceed
sv: Fortsätt

en: Store log
sv: Lagra logg

en: write a log of the encountered problem
sv: skriv en logg om det påträffade problemet

en: An error has occurred in\{3} of {2}.\Fix your script(s), hit 'Abandon' and try again.
sv: Ett fel har påträffats i\{3} av {2}.\Fixa dina script, tryck 'överge' och prova igen.

en: An error has occurred; you should probably just hit 'abandon'.  Sorry!
sv: Ett fel har påträffats; du bör antagligen bara trycka på 'överge'.Ledsen!

en: What files?
sv: Vilka filer?

en: browse code files
sv: sök kodfiler

en: code
sv: kod

en: File Contents Browser
sv: Sökare för filinnehåll

en: Lets you view the contents of a file as code, in a browser-like tool.
sv: Låter dig se en fils innehåll som kod, i ett sökareliknande verktyg.

en: Class exists already in the system
sv: Klassen finns redan i systemet

en: Method already exists
sv: Metoden finns redan

en: New class
sv: Ny klass

en: New method
sv: Ny metod

en:  already exists in the package
sv:  finns redan i paketet

en: A File List is a tool for browsing folders and files on disks and on ftp types.
sv: En Fil Lista är ett verktyg för att bläddra i mappar och filer på diskar och FTP servrar.

en: File List
sv: Fillista

en: A tool for looking at files
sv: Ett verktyg för att granska filer

en: New {1} Name?
sv: Nytt {1} Namn?

en: {1}Name
sv: {1}Namn

en:   -- Folder Summary --
sv:   -- Katalogsammanfattning --

en: NO FILE SELECTED
sv: INGEN FIL VALD

en: Directory must be empty
sv: Mappen måste vara tom

en: Really delete {1}?
sv: Vill du verkligen ta bort {1}?

en: accept (s)
sv: acceptera (s)

en: cancel (l)
sv: avbryt (l)

en: copy (c)
sv: kopiera (c)

en: cut (x)
sv: klipp ut (x)

en: do again (j)
sv: gör en gång till (j)

en: do it (d)
sv: utför (d)

en: find again (g)
sv: hitta igen (g)

en: find...(f)
sv: sök...(f)

en: inspect it (i)
sv: granska (i)

en: more...
sv: mer...

en: paste (v)
sv: klistra in (v)

en: paste...
sv: klistra in...

en: print it (p)
sv: skriv ut (p)

en: set search string (h)
sv: ange söksträng (h)

en: undo (z)
sv: ångra (z)

en: {1} contents cannot
    meaningfully be saved at present.
sv: {1} innehåll kan inte
    bli meningsfullt sparat just nu.

en: File '{1}' is {2} bytes long.
    You may use the 'get' command to read the entire file.
    
    Here are the first 5000 characters...
    ------------------------------------------
    {3}
    ------------------------------------------
    ... end of the first 5000 characters.
sv: Fil '{1}' är {2} bytes lång.
    Använd 'hämta'-kommandot för att läsa hela filen.
    
    Här är de första 5000 tecknen...
    ------------------------------------------
    {3}
    ------------------------------------------
    ... slut på de första 5000 tecknen.

en: For some reason, this file cannot be read
sv: Av någon anledning kan filen inte läsas

en: File '{1}' is {2} bytes long.
    You may use the 'get' command to read the entire file.
    
    Here are the first 3500 characters...
    ------------------------------------------
    {3}
    ------------------------------------------
    ... end of the first 3500 characters.
sv: Fil '{1}' är {2} bytes lång.
    Använd 'hämta'-kommandot för att läsa hela filen.
    
    Här är de första 3500 tecknen...
    ------------------------------------------
    {3}
    ------------------------------------------
    ... slut på de första 3500 tecknen.

en: do you want to clobber the existing
sv: vill du slå sönder den befintliga

en: NewFileName?
sv: Nytt filnamn?

en: add new directory
sv: lägg till ny katalog

en: adds a new, empty directory (folder)
sv: lägger till en ny tom katalog (mapp)

en: add new file
sv: lägg till ny fil

en: create a new,. empty file, and add it to the current directory.
sv: skapa en ny tom fil och lägg den i den nuvarande mappen.

en: show all the options available
sv: visa alla tillgängliga funktioner

en: compress
sv: komprimera

en: compress file
sv: komprimera fil

en: copy name to clipboard
sv: kopiera namn till urklipp

en: delete
sv: ta bort

en: delete the seleted item
sv: ta bort det markerade

en: view as encoded text
sv: visa som kodad text

en: view as hex
sv: visa som hex-värden

en: get entire file
sv: hämta hela filen

en: if the file has only been partially read in, because it is very large, read the entire file in at this time.
sv: om filen bara har blivit delvis inläst eftersom den är väldigt stor, läs in hela filen nu.

en: remove version number from file name
sv: ta bort versionsnummer från filnamnet

en: remove version number from filename
sv: ta bort versionsnummer från filnamnet

en: remove version #
sv: ta bort version #

en: rename
sv: nytt namn

en: rename file
sv: ge filen ett nytt namn

en: by date
sv: efter datum

en: date
sv: datum

en: sort entries by date
sv: sortera innehållet efter datum

en: by name
sv: efter namn

en: name
sv: namn

en: sort entries by name
sv: sortera innehållet efter namn

en: by size
sv: efter storlek

en: size
sv: storlek

en: sort entries by size
sv: sortera innehållet efter storlek

en: open a new Workspace whose contents are set to the contents of this file
sv: öppna en ny arbetsyta som har samma innehåll som denna fil

en: workspace with contents
sv: arbetsyta med innehåll

en: add server...
sv: lägg till server...

en: delete directory...
sv: radera mapp...

en: recent...
sv: tidigare...

en: remove server...
sv: ta bort server...

en: return without saving
sv: tillbaka utan att spara

en: Save
sv: Spara

en: Save on local disk only
sv: Spara bara i ditt eget minne

en: saves in the Squeaklets folder
sv: sparas i mappen Squeaklets

en: Please select a file
sv: Vänligen välj en fil

en: Find...
sv: Sök...

en: Load A Project
sv: Ladda ett projekt

en: Publish This Project
sv: Publicera detta projekt

en: cancel
sv: avbryt

en: hit here to cancel
sv: tryck här för att avbryta

en: hit here to accept the current selection
sv: tryck här för att acceptera nuvarande val

en: okay
sv: okej

en: load
sv: ladda

en: load as project
sv: ladda som projekt

en: open project from file
sv: öppna projekt från fil

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel this search
sv: Avbryt denna sökning

en: overwrite that file
    select another file
sv: skriv över den filen
    välj en annan fil

en: {1}
    already exists.
sv: {1}
     finns redan.

en: No
sv: Nej

en: Yes
sv: Ja

en: start over...
sv: starta om...

en: Can't delete {1}
    Select another file
sv: Kan inte ta bort {1}
    Välj en annan fil

en: Select Another File
sv: Välj en annan fil

en: Enter a new file name
sv: Ange ett namn för den nya filen

en: Select a File:
sv: Välj en fil:

en: A Process Browser shows you all the running processes
sv: En Processbläddrare som visar dig alla prosesser som körs just nu

en: Processes
sv: Processer
