eToys - en to sv translation catalogue (145 entries)

en: Unnamed
sv: Namnlös

en: Unknown user:
sv: Okänd användare:

en: merge
sv: sammanfoga

en: merge the translation file
sv: sammanfoga översättningsfilen

en: Loading
sv: Laddar

en: cancel
sv: avbryt

en: This language needs additional fonts.
    Do you want to install the fonts?
sv: Detta språk kräver ytterligare typsnitt.
    Vill du installera dessa?

en: Reading an instance of {1}.
    Which modern class should it translate to?
sv: Läser en instans av {1}.
    Vilken modern klass skall den översättas till?

en: no help available
sv: det finns ingen hjälp tillgänglig

en: automatic flap layout
sv: automatisk lådplacering

en: no themes found
sv: inga teman funna

en: Select the font to be
    used for buttons
sv: Välj det typsnitt som ska
    användas till knappar

en: Choose the font to be used for displaying code
sv: Välj typsnitt att använda för att visa kod

en: Choose the etoy button font
sv: Välj eToys knapptypsnitt

en: Choose the etoy code font
sv: Välj eToys kodtypsnitt

en: Choose the eToys font
sv: Välj eToys typsnitt

en: Choose the etoy title font
sv: Välj eToys rubriktypsnitt

en: Choose a flaps font
sv: Välj ett typsnitt för lådor

en: Choose the standard list font
sv: Välj standardtypsnitt för listor

en: Choose the standard menu font
sv: Välj standardtypsnitt för menyer

en: Choose the default text font
sv: Välj standardtypsnitt för text

en: Choose the window title font
sv: Välj standardtypsnitt för fönstertitlar

en: About Preferences
sv: Om inställningar

en: Alphabetical listing of all Preferences
sv: Alfabetisk lista av alla inställningar

en: Many aspects of the system are governed by the settings of various "Preferences".  
    
    Click on any of brown tabs at the top of the panel to see all the preferences in that category.  
    Or type in to the box above the Search button, then hit Search, and all Preferences matching whatever you typed in will appear in the "search results" category.  A preference is considered to match your search if either its name matches the characters *or* if anything in the balloon help provided for the preferences matches the search text.
    
    To find out more about any particular Preference, hold the mouse over it for a moment and balloon help will appear.  Also, a complete list of all the Preferences, with documentation for each, is included below.
    
    Preferences whose names are in shown in bold in the Preferences Panel are designated as being allowed to vary from project to project; those whose name are not in bold are "global", which is to say, they apply equally whatever project you are in.
    
    Click on the name of any preference to get a menu which allows you to *change* whether the preference should vary from project to project or should be global, and also allows you to browse all the senders of the preference, and to discover all the categories under which the preference has been classified, and to be handed a button that you can drop wherever you please that will control the preference.
    
    If you like all your current Preferences settings, you may wish to hit the "Save Current Settings as my Personal Preferences" button.  Once you have done that, you can at any point in the future hit "Restore my Personal Preferences" and all your saved settings will get restored immediately.
    
    Also, you can use "themes" to set multiple preferences all at once; click on the "change theme..." button in the Squeak flap or in the Preferences panel, or seek out the themes item in the Appearance menu.
sv: Många aspekter av systemet styrs av val i olika "Inställningar".  
    
    Klicka på en av de bruna flikarna upptill i panelen för att se alla inställningar i kategorin. 
    Eller skriv in text i fältet ovanför Sök-knappen, och tryck sedan på Sök, och alla Inställningar som matchar söktexten syns i "sökresultat" kategorin. En inställning anses matcha söktexten om antingen dess namn *eller* om något i ballonghjälpen för inställningen matchar söktexten.
    
    För att ta reda på mera om en viss Inställning, håll musen över den ett tag och en ballonghjälp visar sig. Dessutom, en komplett lista över alla inställningar, med dokumentation för var och en finns nedan.
    
    Inställningar vars namn visas med fet stil i Inställningspanelen är sådana som tillåts variera från ett projekt till annat; sådana vars namn inte är i fet stil är "globala", dvs., de tillämpas på samma sätt i alla projekt.
    
    Klicka på namnet för en inställning för att få fram en meny som låter dig *ändra* huruvida inställningen skall variera mellan olika projekt eller om den skall vara globa, och som låter dig bläddra i alla inställningens sändare, och att upptäcka alla kategorier som inställningen klassificerats under, och få enknapp som du kan släppa ner varhelst du vill ställa in inställningen.
    
    Om du är nöjd med alla val för nuvarande Inställningar, kanske du vill trycka på knappen "Spara Nuvarande Inställningar som mina Personliga Inställningar". Då du tryckt på den knappen, kan du när som helst i framtiden välja "Återställ Personliga Inställningar" och alla dina sparade inställningar återställs genast.
    
    Du kan också använda "teman" för att ange flera olika inställnngar på samma gång; klicka på "ändra tema..." knappen i Squeak lådan eller i Inställnigar panelen, eller sök fram teman i Utseende menyn.

en: show navigator (N)
sv: Visa navigator (N)

en: browse themes
sv: utforska teman

en: Choose a theme to install
sv: Välj det tema som du vill installera

en: about this system...
sv: om detta system...

en: personal
sv: personligt

en: previous project
sv: föregående projekt

en: start using vectors
sv: börja använda vektorer

en: stop using vectors
sv: sluta använda vektorer

en: Whether prevailing flaps should be shown in the project right now or not.
sv: Om aktuella lådor skall visas i projektet just nu eller inte.

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Current system font settings
sv: Aktuella systemtypsnitt

en: button font...
sv: typsnitt för knappar...

en: Choose the default font to be used for code and  in workspaces, transcripts, etc.
sv: Välj standardfont att använda för kod och på arbetsytor, i avskrifter m m.

en: Choose the font to be used for textual code in etoys
sv: Välj typsnitt att använda för textkod i etoys

en: Choose the font to be used for (some) buttons.
sv: Välj typsnitt för (vissa) knappar.

en: Choose the font to be used in code panes.
sv: Välj typsnitt för kodpaneler.

en: Choose the font to be used in list panes
sv: Välj typsnitt för listpaneler

en: Choose the font to be used in menus
sv: Välj typsnitt för menyer

en: Choose the font to be used in window titles.
sv: Välj typsnitt för fönstertitlar.

en: Choose the font to be used on etoy buttons
sv: Välj typsnitt för etoy-knappar

en: Choose the font to be used on etoy tiles
sv: Välj typsnitt för etoybyggstenar

en: Choose the font to be used on textual flap tabs
sv: Välj typsnitt att använda för textlådeflikar

en: Choose the font to be used titles in etoys
sv: Välj typsnitt att använda för textkod i etoys

en: code font...
sv: kodtypsnitt...

en: default text font...
sv: standardtypsnitt för text...

en: etoy button font...
sv: knapptypsnitt för etoy...

en: etoy code font...
sv: kodtypsnitt för etoy...

en: etoy tile font...
sv: typsnitt för etoybyggstenar...

en: etoy title font...
sv: rubriktypsnitt för etoy...

en: flaps font...
sv: lådteckensnitt...

en: list font...
sv: lista typsnitt...

en: menu font...
sv: typsnitt för menyer...

en: Open a window showing the current font settings
sv: Öppna ett fönster som visar valda typsnitt

en: refresh this menu
sv: uppdatera denna meny

en: restore default font choices
sv: återställ till standardtypsnitt

en: Standard System Fonts
sv: Systemets standardtypsnitt

en: show current font choices
sv: visa aktuella typsnitt

en: Use the standard system font defaults
sv: Använd systemets standardtypsnitt

en: window-title font...
sv: typsnitt för fönstertitlar...

en: Allows you to control numerous options
sv: Låter dig kontrollera ett stort antal alternativ

en: Allows you to specify the annotations to be shown in the annotation panes of browsers, etc.
sv: Låter dig specifiera noterna som visas i komnetarsfältet i bläddrare, osv.

en: Annotations
sv: Noteringar

en: there was an error restoring the preferences
sv: Ett fel inträffade vid återställning av inställningar

en: Default size of arrowheads on pen trails
sv: Förvald storlek på pennspårens pilhuvud

en: turn sound off
sv: stäng av ljudet

en: turn sound on
sv: sätt på ljudet

en: change theme...
sv: ändra tema...

en: About Window Colors
sv: Om fönsterfärger

en: Bright
sv: Ljusstark

en: White
sv: Vit

en: Window Colors
sv: Fönsterfärger

en: Yes, Update\No, Not now\Don't ask again
sv: Ja, uppdatera\Nej, inte nu\Fråga inte igen

en: Copy the name of the preference to the text clipboard, so that you can paste into code somewhere
sv: Kopiera namnet på inställningen till texturklippet så kan du klistra in det i kod någonstans

en: copy this name to clipboard
sv: kopiera detta namn till urklipp

en: show category...
sv: visa kategori...

en: show flaps (F)
sv: visa lådor (F)

en: show shared tabs (F)
sv: visa delade flikar (F)

en: classic
sv: klassisk

en: custom
sv: anpassad

en: simple
sv: enkel

en: load
sv: ladda

en: load a package version
sv: ladda en paketversion

en: Preferences Panel
sv: Inställningspanel

en: Help!
sv: Hjälp!

en: Inspect Parameters
sv: Granska parametrar

en: Restore my Personal Preferences
sv: Återställ mina personliga inställningar

en: Search
sv: Sök

en: inspect parameters
sv: granska parametrar

en: server is unavailable
sv: servern är inte tillgänglig

en: Publishing
sv: Publicera

en: Painting
sv: Målar

en: Scripting
sv: Skript

en: Stack Tools
sv: Stackverktyg

en: choose language
sv: välj språk

en: This controls the human language in which tiles should be viewed.  It is potentially extensible to be a true localization mechanism, but initially it only works in the classic tile scripting system.  Each project has its own private language choice
sv: Detta bestämmer det mänskliga språk som skall användas för att visa byggstenar. Det har möjligheten att utökas till en sann lokaliseringsmekanism, men fungerar till en börja med enbart i det klassiska byggstensskriptningssystemet. Varje projekt har sitt eget privata språkval

en: Saving
sv: Sparar

en: Cancel
sv: Avbryt

en: nothing to revert to
sv: finns inget att återställa till

en: Revert to saved version
sv: Återställ till sparad version

en: Sugar Navigator Flap
sv: Låda för sugar-navigering

en: Help
sv: Hjälp

en: A newer version exists on the server.
sv: En nyare version finns på servern.

en: Loading
sv: Hämtar

en: That server has an older version of the project.
sv: Servern har en äldre version av projektet.

en: Really delete the project
    {1}
    and all its contents?
sv: Vill du verkligen ta bort projektet
    {1}
    och allt dess innehåll?

en: Objects
sv: Objekt

en: Supplies
sv: Tillbehör

en: Tools
sv: Verktyg

en: Widgets
sv: Grafiska komponenter

en: Project password
sv: Projektlösenord

en: WARNING
sv: VARNING

en: \Project:
sv: \Projekt:

en: \THIS PROJECT HAS NEVER BEEN SAVED
sv: \DET HÄR PROJEKTET HAR INTE SPARATS

en: Since this project has not been saved yet,
    I cannot tell someone where it is.
sv: Eftersom detta projekt inte har sparats än,
    så kan jag inte berätta för någon var det finns.

en: Try to find a server\Cancel
sv: Försök hitta en server\Avbryt

en: Sorry that name is already used
sv: Namnet används redan

en: Please name this thread.
sv: Var god och namnge denna tråd.

en: No project found in this file
sv: Det finns inte något projekt i denna fil

en: install
sv: installera

en: Load it anyways
sv: Mata in det igen

en: New File Name?
sv: Nytt filnamn?

en: {1} already exists. Overwrite?
sv: {1} finns redan. Skriv över?

en:  (case-insensitive)
sv:  (skiftlägesokänslig)

en:  (case-sensitive)
sv:  (skiftlägeskänslig)

en: There are updates available. Do you want to install them now?
sv: Det finns tillgängliga uppdateringar. Vill du installera dem nu?

en: Please type your initials:
sv: Skriv in:

en: <no author>
sv: <författare saknas>

en: Choose a file
sv: Välj en fil

en: Choose a group of servers
    from which to fetch updates.
sv: Välj en servergrupp
    att hämta uppdateringar från.

en: Do you really want to empty the trash?
sv: Vill du verkligen tömma papperskorgen?

en: edit this list
sv: editera denna lista

en: No new updates on the server
sv: Inga nya uppdateringar på servern

en: A message browser that tracks the most recently-submitted methods
sv: En meddelandebläddrare som följer upp de senast sparade metoderna

en: Recent
sv: Senaste

en: Click here to empty the trash.
sv: Klicka här för att tömma papperskorgen.

en: EMPTY
sv: TOM

en: scraps
sv: skrap

en: Please type your name:
sv: Ange ditt namn:

en: Your Name
sv: Ditt namn

en:   ({1} pages)
sv:   ({1} sidor)
