eToys - en to sv translation catalogue (39 entries)

en: operation not supported
sv: denna operation stöds inte

en: make XO bundle
sv: skapa XO bunt

en: wrap as an OLPC XO bundle
sv: linda in som en OLPC XO bunt

en: Making bundle
sv: Skapar bunt

en: Buddies
sv: Kompisar

en: untitled
sv: namnlös

en: Cannot open {1}
sv: Kan inte öppna {1}

en: Opening journal entry
sv: Öppna journalanteckning

en: Etoys Project
sv: Etoys Projekt

en: Unnamed
sv: Namnlös

en: Sugar Navigator Flap
sv: Låda för sugar-navigering

en: Find...
sv: Sök...

en: File Dialog
sv: Fildialogruta

en: The list of files and directories
sv: Listan över filer och kataloger

en: Present a virtual display that approximates the actual OLPC display in resolution, centered within the actual Squeak display window.
sv: Visa med en virtuell display som ungefär motsvarar den display som används i OLPC vad gäller upplösning, centrerad i det faktiska Squeak-displayfönstret.

en: Scale the Squeak display so that it appears to have the same resolution as an OLPC display.  If you resize the Squeak window to approximate the physical dimensions of the real OLPC display, this will result in an appearance that closely resembles the appearance on an OLPC screen.
sv: Skala Squeak-displayen så att den har samma resolution som en OLPC-display.  Om du ändrar storleken på Squeak fönstret så det ungefärligen motsvarar den verkliga OLPC-displayen, resulterar detta i ett utseende som nära påminner om utseendet på en OLPC-skärmen.

en: Use the normal Squeak display, without applying any special scaling.
sv: Använd den vanliga Squeak-displayen utan någon speciell skalning.

en: Help
sv: Hjälp

en: FIND
sv: HITTA

en: PUBLISH IT!
sv: PUBLICERA DET!

en: Click here to choose your language.
sv: Klicka här för att välja ditt språk.

en: Make a painting
sv: Skapa en målning

en: Enable sharing. When another user joins, you can exchange objects.
sv: Aktivera delning. När en annan användare ansluter så kan ni byta objekt.

en: Undo the last change
sv: Ångra den senaste ändringen

en: display mode
sv: visningsläge

en: Make a Badge
sv: Gör ett emblem

en: My Neighborhood
sv: Mitt grannskap

en: Private
sv: Privat

en: This is the name of current project.
    You can edit it as well.
sv: Detta är det aktuella projektets namn.
    Du kan ändra det också.

en: Supplies
sv: Tillbehör

en: No Scaling
sv: Ingen skalning

en: Full Screen
sv: fullskärm

en: color...
sv: färg...

en: destroy this flap
sv: förstör denna låda

en: height...
sv: höjd...

en: highlight color...
sv: markeringsfärg...

en: use default gray look
sv: använd fördefinierat grått utseende

en: use default green look
sv: använd fördefinierat grönt utseende

en: Sugar Navigation Flap
sv: Låda för sugar-navigering
