eToys - en to sv translation catalogue (123 entries)

en: Change sound volume
sv: Ändra ljudvolym

en: open wave editor
sv: öppna vågformsredigerare

en: read file
sv: läs fil

en: File name?
sv: Filnamn?

en: Sorry, I cannot find that file
sv: Tyvärr kan jag inte hitta den filen

en: Play
sv: Spela

en: Save
sv: Spara

en: Stop
sv: Stoppa

en: wave editor
sv: vågformsredigerare

en: kindly give the sound a name:
sv: ge ljudet ett namn:

en: Unnamed
sv: Namnlös

en:  seconds.
    Double-click to hear the sound.  "add to sound library" available in halo menu.  Also suitable for dropping into a piano-roll or into an event-roll
sv:  sekunder.
    Dubbelklicka för att lyssna på ljudet. "lägg till i ljudbiblioteket" är tillgängligt i halomenyen. Kan också användas för att släppa ner i en pianorulla eller händelserulla

en: select codec
sv: välj kodek

en: new MIDI controller
sv: ny styrenhet för MIDI

en: play via MIDI
sv: spela upp med hjälp av MIDI

en: SoundRecorder
sv: Ljudinspelare

en: Record
sv: Spela in

en: Start a new recording
sv: Påbörja en ny inspelning

en: choose compression...
sv: välj komprimering...

en: hand me a sound token
sv: ge mig en ljudsymbol

en: hands you a lozenge representing the current sound,  which you can drop into a piano-roll or an event-roll, or later add to the sound library.  Double-click on it to hear the sound
sv: ger dig en tablett som representerar nuvarande ljud,  du kan släppa ner tabletten i en pianurulla eller händelserulla, eller lägga till i ljudbiblioteket senare.  Dubbelklicka på den för att höra ljudet

en: help
sv: hjälp

en: opens a flap which contains instructions
sv: öppnar en låda som innehåller instruktioner

en: Sound Recorder Options
sv: Ljudinspelningsinställningar

en: trim
sv: beskär

en: Compression method\Currently: {1}
sv: Komprimeringsmetod\Nu: {1}

en: No compression
sv: Ingen komprimering

en: None
sv: Ingen

en: Speex (for speech)
sv: Speex (för tal)

en: Vorbis (for music)
sv: Vorbis (för musik)

en: no sound recorded yet
sv: inget ljud inspelat ännu

en: 
    Press "Record" to start recording.  Press Stop when finished recording.
    
    After making a recording, you can:
       Press "Play" to play back the recording.
       Press "Record" to start a new recording
          (the old one would be discarded).
       Press "Save" to save the recording in the sound library.
    
    Press the menu icon to get a menu with further options.
    
    If you wish to refer to the sound in scripts, you need to add it to the sound library; press Save to do that; you will need to supply a name for it.
    
    If you want to retain the sound but do not need to refer to it in scripts, you need not name it; instead, use "hand me a sound token", found in the menu, to obtain a little "sound token" object that you can subsequently use in a variety of ways:
      You can double-click on the sound token to hear the sound again.
      You can decide to save the sound after all, by using an item in the sound token's halo menu.
      You can drop the sound token into a PianoRoll or an EventRoll.
sv: 
    Tryck "Spela in" för att påbörja inspelning. Tryck Stopp då du spelat in klart.
    
    Efter att du gjort en inspelning, kan du:
    Trycka "Spela Upp/Play" för att spela upp inspelningen.
    Trycka "Spela In" för att starta en ny inspelnign
    (den gamla tas bort).
    Trycka "Spara" för att spara inspelningen i ljudbiblioteket.
    
    Tryck på menyikonen för att få fram en meny med fler alternativ.
    
    Om du vill hänvisa till ljudet i skript, måste du lägga till ljudet i ljudbiblioteket; tryck på Spara för att göra det; du måste ange ett namn för ljudet.
    
    Om du vill spara ljudet, men behöver inte hänvisa till det i ett skript, behöver du inte namnge det; istället skall du använda valet "ge mig en ljudsymbol", som finns i menyn, så får du ett litet ljudsymbol-objekt som du kan använda på många olika sätt:
    Du kan dubbelklicka på ljudsymbolen för att höra ljudet igen.
    Du kan besluta dig att spara ljudet i alla fall, via ljudsymbolens halomeny.
    Du kan släppa ner sljusymbolen i en Pianurulla eller Händelserulla.

en: When red, it means you are currently recording
sv: När den är röd så spelar du in

en: Sound Recorder
sv: Ljudinspelare

en: Sound name?
sv: Ljudets namn?

en: unnamed
sv: namnlös

en: Discard the current recording and start making a fresh recording
sv: Ta bort denna inspelning och börja på en ny

en:  second(s) trimmed
sv:  sekund(er) beskars

en: unable to trim any more, sorry
sv: kan inte beskära mer

en: A tool for managing the sound library
sv: Ett verktyg för att hantera ljudbiblioteket

en: Add a new sound to the sound library from a file
sv: Lägg till ett nytt ljud från en fil'till ljudbiblioteket

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete the selected sound from the sound library
sv: Ta bort det markerade ljudet från ljudbiblioteket

en: Hands you a tile representing the selected sound
sv: Ger dig en byggsten som motsvarar det valda ljudet

en: Load
sv: Läs in

en: Play the selected sound
sv: Spela det valda ljudet

en: Rename
sv: Nytt namn

en: Rename the selected sound
sv: Ge det valda ljudet ett nytt namn

en: Tile
sv: Byggsten

en: Sound Library
sv: Ljudbiblioteket

en: No sound selected
sv: Inget ljud är valt

en: You can not delete this sound
sv: Du kan inte ta bort detta ljud

en: This tool allows you to view and manage the "Sound Library", which is the list of named sounds that can be used in the tile-scripting system.
    
    Click on a sound name in the list to select it.  The buttons at the top of the tool apply to the sound you have selected.
    
    Play button -- press this to start playing the selected sound.
    
    Stop button -- if the selected sound is playing, pressing this will stop it.
    
    Tile button -- Click on this to obtain a scripting tile representing the selected sound.
    
    Rename button -- allows you to rename the selected sound.
    
    Delete button -- allows you to delete the selected sound from the Sound Library.  All tiles that formerly pointed to this sound will be changed to point to "croak" instead.
    
    Load button -- allows you to load a sound into the Sound Library from a file.
    
    You can also add sounds to the Sound library using the Sound Recorder, and also by dragging an external sound file (e.g. a file with extensions .wav or .aif)  into etoys.
    
    Note: the "universal" sounds built in to the system cannot be renamed or deleted.
    
    Additionally, a command for opening a "wave editor" tool on the selected sound can be found in the tool's halo menu.
sv: Detta verktyg låter dig granska och hålla reda på "Ljudbiblioteket", som är en lista av ljud som namngetts och som kan användas i byggstens-skriptning systemet.
    
    Klicka på ett namn för ett ljud i listan för att välja det. Knapparna upptill i verktyget tillämpas på det ljud du har valt.
    
    Spela upp knapp -- tryck på denna för att börja spela upp det valda ljudet.
    
    Stopp knapp -- om det valda ljudet spelas upp, stannar det om du trycker på stopp.
    
    Byggstensknapp -- Klicka på denna för att få ett skript byggsten som representerar det valda ljudet.
    
    Nytt namn knapp -- låter dig ge det valda ljudet ett nytt namn.
    
    Radera knapp -- låter dig ta bort det valda ljudet från Ljudbiblioteket. Alla byggstenar som ledde till detta ljud ändras så att de leder till "croak/kväkande" i stället.
    
    Ladda knapp -- låter dig ladda in ett ljud från en fil in till Ljudbiblioteket.
    
    Du kan också lägga till ljud till Ljudbiblioteket genom Ljudinspelaren, och också genom att dra in en ljudfil (dvs. fil med ändelsen .wav eller .aif) utifrån in till etoys.
    
    Märk: de "universala" ljud som byggts in i systemet kan inte namnges på nytt eller tas bort.
    
    Du kan också hitta ett kommando för att öppna en "wave editor-redigerare" verktyg för det valda ljudet i verktygets halomeny.

en: Please give a name for this sound
sv: Ange ett namn på detta ljud

en: sorry, that name is already taken
sv: tyvärr, namnet används redan

en: New name for
sv: Nytt namn på

en: sorry, that name is already used.
sv: tyvärr, namnet används redan.

en: You can not rename this sound
sv: Du kan inte ge detta ljud ett nytt namn

en: set display type
sv: typ av display

en: set sampling rate
sv: ange samplingsfrekvens

en: On
sv: På

en: sonogram
sv: Ultraljud

en: spectrum
sv: spektrum

en: FFT size (currently {1})
sv: FFT-storlek (nuvarande

en: Sampling rate (currently {1})
sv: Samplingsfrekvens (nu {1})

en: dotted
sv: streckad

en: half
sv: halv

en: quarter
sv: kvarts

en: whole
sv: hel

en: add channel
sv: äägg till kanal

en: close MIDI port
sv: stäng MIDI-port

en: reload instruments
sv: läs in instrument igen

en: set MIDI port
sv: ange MIDI-port

en: add movie clip player
sv: filmuppspelare

en: add keyboard
sv: lägg till tangentbord

en: copy
sv: kopiera

en: cut
sv: klipp

en: paste
sv: klistra in

en: paste...
sv: klistra in...

en: time
sv: tid

en: open
sv: öppna

en: open in midi player
sv: öppna i MIDI-spelare

en: open a MIDI file
sv: öppna en MIDI-fil

en: save as AIFF file
sv: spara som AIFF-fil

en: save as Sun AU file
sv: spara som Sun AU-fil

en: save as WAV file
sv: spara som WAV-fil

en: [pause]
sv: [paus]

en: Menu
sv: Meny

en: Open a menu
sv: Öppna en meny

en: Pause
sv: Pausa

en: Pause playback
sv: Pausa uppspelning

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Reverb Disable
sv: Ekoavstängning

en: Rewind
sv: Spola tillbaka

en: Choose a MIDI file to open
sv: välj en bildfil att öppna

en: No .mid/.midi files found in the Squeak directory
sv: Det finns inga .mid/.midi filer i mappen Squeak

en:  fast
sv:  snabbt

en: Playback speed
sv: Hastighet för uppspelning

en: slow
sv: långsamt

en: New file name?
sv: Nytt filnamn?

en:  end
sv:  slut

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Continue playing a paused presentation
sv: Fortsätt att spela från pausläge

en: Mute
sv: Tyst

en:  loud
sv:  ljudlig

en: soft
sv: svagt

en: Volume slider
sv: Ljudvolym

en: camera
sv: kamera

en: chirp
sv: kvitter

en: chomp
sv: tugg

en: click
sv: klick

en: clink
sv: klink

en: coyote
sv: prärievarg

en: croak
sv: krax

en: horn
sv: tuta

en: laugh
sv: skratt

en: meow
sv: mjau

en: scrape
sv: skrap

en: scratch
sv: skrapning

en: scritch
sv: ritsch

en: silence
sv: tystnad

en: splash
sv: plask

en: please record a sound first
sv: spela in ett ljud först
