eToys - en to sv translation catalogue (64 entries)

en: accept (s)
sv: acceptera (s)

en: cancel (l)
sv: avbryt (l)

en: copy (c)
sv: kopiera (c)

en: cut (x)
sv: klipp ut (x)

en: debug it
sv: felsök det

en: do again (j)
sv: gör en gång till (j)

en: do it (d)
sv: utför (d)

en: explore it (I)
sv: undersök det (I)

en: find again (g)
sv: hitta igen (g)

en: find...(f)
sv: sök...(f)

en: inspect it (i)
sv: granska (i)

en: more...
sv: mer...

en: paste (v)
sv: klistra in (v)

en: paste...
sv: klistra in...

en: print it (p)
sv: skriv ut (p)

en: set search string (h)
sv: ange söksträng (h)

en: show bytecodes
sv: visa byte-koder

en: undo (z)
sv: ångra (z)

en: browse it (b)
sv: bläddra i det (b)

en: change sets with it
sv: ändra uppsättningar med det

en: choose language
sv: välj språk

en: class comments with it
sv: klassificera kommentarer med det

en: class names containing it
sv: klassificera namn som innehåller det

en: definition of word
sv: ordets definition

en: explain
sv: förklara

en: file it in (G)
sv: spara det i (G)

en: implementors of it (m)
sv: implementörer av det (m)

en: method source with it
sv: metod källor med det

en: method strings with it (E)
sv: metod strängar med det (E)

en: pretty print
sv: snygg skrift

en: pretty print with color
sv: snygg skrift i färg

en: printer setup
sv: skrivarinställning

en: recognizer (r)
sv: igenkännare (r)

en: references to it (N)
sv: referenser till det (N)

en: save contents to file...
sv: spara innehåll till fil...

en: selectors containing it (W)
sv: väljare som innehåller det (W)

en: send contents to printer
sv: skicka innehåll till skrivare

en: senders of it (n)
sv: avsändare av det (n)

en: set alignment...
sv: ange justering...

en: set font... (k)
sv: ange typsnitt... (k)

en: set style... (K)
sv: ange stil... (K)

en: spawn (o)
sv: yngla (o)

en: special menu...
sv: specialmeny...

en: tiles from it
sv: byggstenar från det

en: translate it
sv: översätt det

en: verify spelling of word
sv: stavningskontroll

en: centered
sv: centrerad

en: justified
sv: marginaljustering

en: left flush
sv: vänsterjusterad

en: right flush
sv: högerjusterad

en: bold
sv: fet

en: italic
sv: kursiv

en: narrow
sv: smal

en: struck out
sv: överstruken

en: underlined
sv: understruken

en: Comparison to Clipboard
sv: Jämför med urklipp

en: Exact match
sv: Exakt träff

en: Find what?
sv: Hitta vad?

en: nothing to save.
sv: finns inget att spara.

en: nothing to print.
sv: finns inget att skriva ut.

en: Save changes before quitting?
sv: Spara ändringar före avslut?

en: Choose a display depth
    (it is currently {1})
sv: Välj visningsdjup
    (den är nu {1})

en: File name?
sv: Filnamn?

en: Sorry that name is already used
sv: Namnet används redan
