eToys - en to sv translation catalogue (59 entries)

en: open
sv: öppna

en: open as movie
sv: öppna som film

en: open file as movie
sv: öppna fil som film

en: Back one frame
sv: Bakåt en bildruta

en: Forward one frame
sv: Framåt en bildruta

en: Go to final page
sv: Gå till sista sidan

en: Go to first page
sv: Gå till första sidan

en: Play backward
sv: Spela upp bakåt

en: Play forward
sv: Spela upp framåt

en: Stop playback
sv: Stoppa uppspelning

en: add sound track
sv: lägg till ljudspår

en: end clip here
sv: avsluta klipp här

en: hide sound track
sv: dölj ljudspår

en: make a new movie
sv: gör ny film

en: make thumbnail
sv: gör miniatyrbild

en: open movie file
sv: öppna bildfil

en: show sound track
sv: visa ljudspår

en: Choose a movie file to open
sv: välj en bildfil att öppna

en: add soundtrack
sv: lägg till ljudspår

en: remove all soundtracks
sv: ta bort alla ljudspår

en: set frame rate
sv: ange bildhastighet

en: turn off repeat (now on)
sv: Stäng av Repetera (den är på nu)

en: turn on repeat (now off)
sv: Sätt på Repetera (den är av nu)

en: Frame rate?
sv: Bildhastighet?

en: New movie name?
sv: Nytt filmnamn?

en: Quality level (1 to 100)?
sv: Kvalitetsnivå (1 till 100)?

en: advanced
sv: avancerad

en: next frame (->)
sv: nästa bild (->)

en: open file (o)
sv: öppna filen (o)

en: play (p)
sv: spela upp (p)

en: previous frame (<-)
sv: föregående bild (<-)

en: rewind (r)
sv: spola tillbaka (r)

en: stop (s)
sv: stoppa (s)

en: subtitles
sv: textremsor

en: zoom
sv: zooma

en: File not found: {1}
sv: Hittade inte filen: {1}

en: opening the file, please wait
sv: vänta medan filen öppnas

en: select a video file
sv: välj videofil

en: Desired frames per second?
sv: Önskat antal bildrutor per sekund?

en: open subtitles file (u)
sv: öppna textremsefil (u)

en: set subtitles background color
sv: ange bakgrundsfärg för textremsor

en: set subtitles color
sv: ange färg för textremsor

en: set subtitles font
sv: ange typsnitt för textremsor

en: turn off full screen
sv: visa inte på hela skärmen

en: turn on full screen
sv: visa på hela skärmen

en: A Player for MPEG movies
sv: En spelare för MPEG filmer

en: Movie Player
sv: Filmspelare

en: open file in an MPEG player
sv: öppna fil i MPEG-spelare

en: play
sv: spela

en: play in MPEG player
sv: spela upp i MPEG-spelare

en: Menu
sv: Meny

en: Open
sv: Öppna

en: Play
sv: Spela

en: Rewind
sv: Spola tillbaka

en: Stop
sv: Stoppa

en:  end
sv:  slut

en:   soft
sv:   mjuk

en:  loud
sv:  ljudlig

en: Quit
sv: Avsluta
