eToys - en to sv translation catalogue (29 entries)

en: background
sv: bakgrund

en: use graphic as background
sv: använd bild som bakgrund

en: use the graphic as the background for the desktop
sv: använd bilden som bakgrund på skrivbordet

en: import all images from here and subdirectories
sv: importera alla bilder från denna mapp och dess undermappar

en: import subdirs
sv: importera undermappar

en: Load all graphics found in this directory and its subdirectories, adding them to the ImageImports repository.
sv: Laddar in alla bilder, som finns i denna mapp och dess underordnade mappar, och lägger dem i ImageImports.

en: import all images from this directory
sv: importera alla bilder från denna mapp

en: import dir
sv: importera mapp

en: Load all graphics found in this directory, adding them to the ImageImports repository.
sv: Laddar in alla bilder, som finns i denna mapp, och lägger dem i ImageImports datakatalogen.

en: import
sv: importera

en: Load a graphic, placing it in the ImageImports repository.
sv: Laddar in en bild och lägger den i ImageImports datakatalogen.

en: read graphic into ImageImports
sv: läs in bild till ImageImports

en: open
sv: öppna

en: open a graphic file in a window
sv: öppna en bildfil i ett fönster

en: open graphic in a window
sv: öppna bild i nytt fönster

en: set background to a picture
sv: ange bakgrund till en bild

en: Bold
sv: Fet

en: Italic
sv: Kursiv

en: Narrow
sv: Smal

en: StruckOut
sv: Överstruken

en: Underlined
sv: Understruken

en: Choose your font
sv: Välj typsnitt

en: external font
sv: externt typsnitt

en: new size
sv: ny storlek

en: change color...
sv: ändra färg...

en: new font name
sv: nytt typsnittsnamn

en: emphasis
sv: teckenvikt

en: Font styles and sizes
sv: Stilar och storlekar på typsnitt

en: Enter the point size
sv: Ange storlek i punkter
