eToys - en to sv translation catalogue (528 entries)

en: Language-Name
sv: Svenska

en: button
sv: knapp

en: click to run the script "{1}" in player named "{2}"
sv: klicka för att köra skriptet "{1}" i spelaren kallad "{2}"

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
sv: Skriv in den väljare som skickas till
    målet då denna knapp trycks in

en: Choose one of the following conditions
sv: Välj ett av följande villkor

en: mouseDown
sv: musNer

en: mouseStillDown
sv: musHållsNer

en: mouseUp
sv: musUpp

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
sv: Skriv in de argument som skickas till målet
     då denna knapp trycks in åtskilda av punkter

en: Please a new label for this button
sv: En ny etikett för denna knapp

en: IP Address\Project\Owner
sv: IP adress\Projekt\Ägare

en: Sorted by
sv: Sorterad enligt

en: (none)
sv: (inget)

en: More
sv: Mera

en: Show more info on this project.
sv: Visa mer information om projektet.

en: Author
sv: Författare

en: Description
sv: Beskrivning

en: Subject
sv: Ämne

en: Tags
sv: Etiketter

en: Target Age
sv: Mål ålder

en: Please describe this project
sv: Beskriv detta projekt

en: Project Name
sv: Projektnamn

en: A tool that lets you navigate back to recently-visited projects
sv: Ett verktyg som låter dig navigera tillbaka till nyligen besökta projekt

en: ProjectHistory
sv: Projekthistorik

en: Jump...
sv: Gå till...

en: Enter things to search for
sv: Skriv in något att söka efter

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel this Publish operation.
sv: Avbryt denna utgivning.

en: Pick a name 24 characters or less and avoid the following characters:
    
     : < > | / \ ? * " .
sv: Välj ett namn med 24 tecken eller färre och undvik följande tecken:
    
    : < > | / \ ? * " .

en: Change my name and continue publishing.
sv: Byt mitt namn och fortsätt utgivningen.

en: I do need a name for the project
sv: Jag behöver verkligen ett namn för projektet

en: Please make the name 24 characters or less
sv: Namnet kan inte vara längre än 24 bokstäver

en: Please remove any funny characters from the name
sv: Tag bort alla konstiga bokstäver från namnet

en: Sorry that name is already used
sv: Namnet används redan

en: Please enter your login name
sv: Ange ditt inloggningsnamn

en: Please remove any funny characters
sv: Tag bort alla konstiga bokstäver

en: This border style cannot be used here
sv: Denna ramstil kan inte användas här

en: 2nd gradient color
sv: andra gradientfärg

en: Border Color
sv: Kantfärg

en: Border style
sv: Kantstil

en: Click to select a complex framed border
sv: Klicka för att välja en komplex inramad kant

en: Click to select a complex inset border
sv: Klicka för att välja en komplex infälld kant

en: Click to select a complex raised border
sv: Klicka för att välja en komplex upphöjd kant

en: Click to select a simple colored border
sv: Klicka för att välja en enkel färgad kant

en: Click to select a simple inset border
sv: Klicka för att välja en enkel infälld kant

en: Click to select a simple raised border
sv: Klicka för att välja en enkel upphöjd kant

en: Border width
sv: Kantbredd

en: Drag in here to change the border width
sv: Drag in hit för att ändra kantbredden

en:  Rounded corners
sv:  Rundade hörn

en: Turn rounded corners on or off
sv: Sätt på eller stäng av avrundade hörn

en:  Drop shadow color
sv:  Skuggfärg

en: Turn drop shadows on or off
sv: Sätt på eller stäng av skuggor

en: Direction
sv: Riktning

en: Drag in here to change the direction of the gradient
sv: Drag in hit för att ändra gradientens riktning

en:  Gradient fill
sv:  Ifyllning med gradient

en: Turn gradient fill on or off
sv: Sätt på eller stäng av ifyllning med gradient

en: Drag in here to change the origin of the gradient
sv: Drag in hit för att ändra gradientens ursprung

en: Origin
sv: Ursprung

en:  Lock
sv:  Lås

en: Turn lock on or off
sv: Sätter på eller av låset

en: Color
sv: Färg

en:  Radial gradient
sv:  Radiell gradient

en: Turn radial gradient on or off
sv: Sätt på eller stäng av radiell gradient

en: Drag in here to change the offset of the shadow
sv: Drag in hit för att ändra skuggans offset

en:  Solid fill
sv:  Fyll med en färg

en: Turn solid fill on or off
sv: Sätt på eller stäng av ifyllning med en färg

en:  Sticky
sv:  Klistrig

en: Turn stickiness on or off
sv: Sätt på eller av klistrigheten

en: Button
sv: Knapp

en: open a button properties panel for the morph
sv: öppna en knappegenskapspanel för morfen

en: open a text properties panel for the morph
sv: öppna en egenskapspanel för text för morfen

en:  Apply changes to entire text
sv:  Tillämpa ändringar på hela texten

en: Whether to apply style changes to entire text or just selection
sv: Om stiländringar skall tillämpas på hela texten eller bara det valda

en:  Auto-Fit
sv:  Autoanpassning

en: Turn auto-fit on or off
sv: Sätt på eller stäng av automatisk anpassning

en: Drag in here to change the margins of the text
sv: Drag in hit för att ändra textens marginaler

en: Margins
sv: Marginaler

en: Text Color
sv: Textfärg

en:  Wrapping
sv:  Radbyte

en: Turn line wrapping on or off
sv: Sätt på eller stäng av radbyte

en: Accept
sv: Acceptera

en: bold text
sv: fet text

en: cancel changes made and close panel
sv: avbryt alla ändringar och stäng panelen

en: decrease kern
sv: minska kerning

en: font changing
sv: typsnittbyte

en: increase kern
sv: öka kerning

en: italic text
sv: kursiv text

en: keep changes made and close panel
sv: spara alla ändringar och stäng panelen

en: Main
sv: Huvudsaklig

en: narrow text
sv: smal text

en: open a main properties panel for the morph
sv: öppna huvudpanel för egenskaper gällande morfen

en: Size
sv: Storlek

en: Style
sv: Stil

en: struck out text
sv: genomstruken text

en: underlined text
sv: understruken text

en: as object
sv: som objekt

en: basic
sv: grundläggande

en: drag & drop
sv: dra och släpp

en: geometry
sv: geometri

en: miscellaneous
sv: diverse

en: motion
sv: rörelse

en: pen use
sv: pennanvändning

en: scripting
sv: skript

en: scripts
sv: skript

en: search
sv: sök

en: sound
sv: ljud

en: tests
sv: tester

en: variables
sv: variabler

en: command
sv: kommando

en: property
sv: egenskap

en: tiles to get...
sv: byggstenar att hämta...

en: empty script
sv: töm skript

en: color
sv: färg

en: No
sv: Nej

en: Yes
sv: Ja

en: parenthesized
sv: parenteser

en: enclose within parentheses
sv: omge med parenteser

en: parentheses
sv: parenteser

en: remove function
sv: ta bort funktion

en: remove parentheses
sv: ta bort parenteser

en: strip away the parenthesises
sv: rensa bort parenteser

en: Function
sv: Funktion

en: send to back
sv: flytta bak

en: Player
sv: Spelare

en: TestTile
sv: TestByggsten

en: Repeat Tile
sv: Upprepa byggsten

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Times
sv: Gånger

en: PhraseTile
sv: FrasByggsten

en: evaluation error
sv: beräkningsfel

en: A random-number tile for use with tile scripting
sv: En slumptalsbyggsten som kan användas vid byggstensskriptning

en: A tile that will produce a random number in a given range
sv: En byggsten som kommer att skapa ett slumptal inom en given talföljd

en: Random
sv: Slumpmässig

en: Sounds
sv: Ljud

en: Tile
sv: Byggsten

en: hand me this object
sv: ge mig det här objektet

en: This tile refers to an actual graphical object; use this menu item to grab that object.  Caution!  This may remove the object from a place it really ought to stay.
sv: Denna byggsten motsvarar ett faktiskt grafiskt objekt; använd denna menypost för att ta tag i det objektet. Varning! Detta kan ta bort objektet från en plats där det verkligen borde stanna kvar.

en: false
sv: falskt

en: true
sv: sant

en: place in a function
sv: placera i en funktion

en: restore default tile
sv: återställ standardbyggsten

en: Do
sv: Gör

en: Script to repeat
sv: Skript att upprepa

en: times
sv: gånger

en: choose type...
sv: välj typ...

en: show categories
sv: visa kategorier

en: Scripting
sv: Skript

en: inspect
sv: granska

en: Players in this Project
sv: Spelare i detta projekt

en: Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
sv: Varje rad representerar ett objekt, eller en "spelare" i projektet.
    Kllicka på menyikonen för att få en meny över alternativ som rör spelaren.
    Klicka på en spelares bild för att ta fram dess läge.
    Klicka på det turkosa ögat för att öppna spelarens visare.
    Klicka på en spelares namn för att skaffa dig en byggsten som representerar den.

en: Players
sv: Spelare

en: 
    Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
sv: 
    Varje rad representerar ett objekt, eller en "spelare" i projektet.
    Kllicka på menyikonen för att få en meny över alternativ som rör spelaren.
    Klicka på en spelares bild för att ta fram dess läge.
    Klicka på det turkosa ögat för att öppna spelarens visare.
    Klicka på en spelares namn för att skaffa dig en byggsten som representerar den.

en: all instances
sv: alla instanser

en: If checked, then entries for all instances will be shown, but if not checked, scripts for only one representative of each different kind of object will be shown.  Consult the help available by clicking on the purple ? for more information.
sv: Om förkryssad så visas poster för alla instanser, men om inte förkryssad visa enbart skript för en representant för varje typ av objekt. Läs mer i den hjälp som finns genom att klicka på det lila ?.

en: If checked, then only scripts that are paused or ticking will be shown
sv: Om förkryssad så visas enbart skript som är pausade eller tickande

en: tickers only
sv: endast klocktickare

en: Click here to remove this tool from the screen; you can get another one any time you want from the Widgets flap
sv: Klicka här för att ta bort detta verktyg från skärmen; du kan närsomhelst hämta ett nytt likadant från komponentlådan

en: This tool allows you to see all the scripts for all the objects in this project.
    
    Sometimes you are only interested in those scripts that are ticking, or that are *ready* to tick when you hit the GO button (which are said to be "paused.")
    
    * Check "tickers only" if you only want to see such scripts -- i.e., scripts that are either paused or ticking.
    
    * If "tickers only" is *not* checked, then all scripts will be shown, whatever their status.
    
    * The other checkbox, labeled "all instances", only comes into play if you have created "multiple sibling instances" (good grief) of the same object, which share the same scripts; if you have such things, it is often convenient to see the scripts of just *one* such sibling, because it will take up less space and require less mindshare -- and note that you can control a script for an object *and* all its siblings from the menu of that one that you see, via menu items such as "propagate status to siblings".
    
    * If "all instances" is checked, scripts for all sibling instances will be shown, whereas if "all instances" is *not* checked, only one of each group of siblings will be selected to have its scripts shown.
    
    But how do you get "multiple sibling instances" of the same object?  There are several ways:
    
    (1)  Use the "make a sibling instance" or the "make multiple siblings..." menu item in the halo menu of a scripted object.
    
    (2)  Use the "copy" tile in a script.
    
    (3)  Request "give me a copy now" from the menu associated with the "copy" item in a Viewer.
    
    If you have on your screen multiple sibling instances of the same object, then you may or may want to see them all in the All Scripts tool, and that is what the "all instances" checkbox governs.
    
    Set "all instances" if you want a separate entry for each instance, as
    opposed to a single representative of that kind of object.
    
    Note that if you obtain a copy of an object by using the green halo handle, it will *not* be a sibling instance of the original.  It will in many ways seem to be, because it will start out its life having the same scripts as the original.  But it will then lead an independent life, so that changes to scripts of the original will not be reflected in it, and vice-versa.
    
    This is an important distinction, and an unavoidable one because people sometimes want the deep sharing of sibling instances and sometimes they clearly do not.  But the truly understandable description of these concepts and distinctions certainly lies *ahead* of us!
sv: Detta verktyg låter dig se alla skript för alla objekt i detta projekt.
    
    Ibland vill du bara se de skript som tickar, eller som är *klara* att ticka då d tryker tå GO knappen (de kallas "pausade.")
    
    * Välj "endast klocktickare" om du bara vill se sådana skript -- dvs., skript some är pausade eller tickar.
    
    * Om "endast klocktickare" *inte* är valt, visas alla skript oberoende av status.
    
    * Den andra valmöjligheten, märkt "alla instanser", har bara effekt om du har skapat "många syskoninstanser" (ojjssan) av samma objekt, som delar samma skript; om du har sådana, är det ofta behändigt att bara titta på skripten för *ett* syskon, eftersom det tar upp mindre plats och minne -- märk också att du kan kontrollera skripten för ett objekt *och* alla dess syskon från menyn du ser, via menyval som "fortplanta status till syskon".
    
    * Om "alla instanser" är vald, visas skript för alla syskoninstanser, men om "alla instanser" *inte* är vald, visas bara skriptet för en av varje syskongrupp.
    
    Men hur får du "många syskoninstanser" av samma objekt? Det finns flera sätt:
    
    (1) Använd menyvalen "skapa syskoninstans" ellet "skapa flera syskon..." i halomenyn för ett skriptat objekt.
    
    (2) Använd kopieringsblocker i ett skript.
    
    (3) Begär "ge mig en kopia nu" från kopiera-menyn.
    
    Om du har flera syskoninstanser av samma objekt på skärmen, kanske du vill se dem alla i Alla Skript verktyget, det är det som valet "alla instanser" handlar om.
    
    Välj "alla instanser" om du vill ha en skild notering för varje instans, i 
    motsats till en enda representant för den typen av objekt.
    
    Märk att om du får en kopia av ett objekt via det gröna halo-handtaget, blir det *inte* ett syskon till originalet. Det verkar på många sätt att vara ett syskon, eftersom det börjar sitt liv med samma skript som originalet. Mne det lever seadn ett självständigt liv, så att ändringar till skript i originalet syns inte i det, och tvärtom.
    
    Detta är en viktig skillnad, och en oundviklig skillnad, eftersom man ibland vill ha den djupa delning som syskon har, och ibland inte. Förståelsen för förklaringarna och skillnaderna av dessa konsept finns *framför* oss!

en: All Scripts
sv: Alla skript

en: category
sv: kategori

en: Press here to get a menu
sv: Klicka här för att få en meny

en: can be found in the following categories
sv: kan hittas i följande kategorier

en: is in the following category
sv: är i följande kategori

en: this tile is not actually suitable for use with this kind of object
sv: denna byggsten är inte riktigt lämplig för att använda med denna sorts objekt

en: A tile holding a plain number
sv: En byggsten som innehåller en enkel siffra

en: A tile representing a function call.  Click on the function name or the arrows to change functions.
sv: En byggsten som motsvarar ett funktionsanrop. Klicka på funktionsnamnet eller pilarna för att byta funktion.

en: A tile representing the object being scripted
sv: En byggsten som motsvarar det objekt som skriptet hör till

en: A tile that will produce a random number in a given range.
sv: En byggsten som skapar ett slumptal inom en angiven talföljd.

en: button down?
sv: knapp nedtryckt?

en: button up?
sv: knapp uppsläppt?

en: function
sv: funktion

en: random
sv: slumpmässig

en: repeat
sv: upprepa

en: TimesRepeat panes for running a section of code repeatedly.
sv: GångerUpprepa-paneler för att köra en del av koden upprepade gånger.

en: tile for me
sv: byggsten för mig

en: Method
sv: Metod

en: give me a copy now
sv: ge mig en kopia nu

en: hand me a picture of pen trail
sv: ge mig en bild av pennspåret

en: name for new variable:
sv: namn för ny variabel:

en: 
    (currently {2})
sv: 
    (nu {2})

en: Please choose a variable
sv: Välj en variabel

en: script
sv: skript

en: no pen trails present
sv: det finns inte några pennspår

en: add parameter
sv: lägg till parameter

en: button to fire this script
sv: knapp för att starta detta skript

en: destroy "
sv: förstör "

en: edit balloon help
sv: redigera ballonghjälp

en: remove parameter
sv: ta bort parameter

en: rename  "
sv: byt namn  "

en: a variable defined by this object
sv: en variabel definierad av detta objekt

en: choose a costume
sv: välj en dräkt

en: attempt repairs
sv: försök laga

en: choose limit class...
sv: välj begränsningsklass...

en: choose vocabulary...
sv: välj ordförråd...

en: destroy all this object's scripts
sv: förstör alla skript för detta objekt

en: expunge empty scripts
sv: rensa bort tomma skript

en: forget other costumes
sv: glöm andra dräkter

en: impart scripts to...
sv: ge bort skript till...

en: inspect class
sv: granska klass

en: inspect morph
sv: granska morf

en: inspect player
sv: granska spelare

en: inspect this Viewer
sv: granska denna visare

en: inspect this Vocabulary
sv: granska detta ordförråd

en: open standard lexicon
sv: öppna standardordbok

en: view morph directly
sv: se morf direkt

en: Add a new script that will work for this object and all of its siblings
sv: Lägg till ett nytt skript som fungerar för detta objekt och alla dess syskon

en: Add a new variable to this object and all of its siblings.  You will be asked to supply a name for it.
sv: Lägg till en ny variabel för detta objekt och alla dess syskon. Du kommer att få ange ett namn för den.

en: add a new script
sv: lägg till ett nytt skript

en: add a new variable
sv: lägg till en ny variabel

en: add search pane
sv: lägg till sökruta

en: grab this object
sv: ta tag i detta objekt

en: more...
sv: mer...

en: reveal this object
sv: ta fram detta objekt

en: tile representing this object
sv: en byggsten som representerar detta objekt

en: Script Name
sv: Skriptnamn

en: New name for "
sv: Nytt namn på  "

en: change value type
sv: ändra värdetyp

en: grab morph
sv: ta tag i morf

en: remove "{1}"
sv: ta bort "{1}"

en: rename "{1}"
sv: byt namn "{1}"

en:  to
sv:  till

en: Cannot "tell "
sv: Kan inte "meddela "

en: Already in the Trash
sv: Redan i papperskorgen

en: no change
sv: ingen ändring

en: copy object's name to clipboard
sv: kopiera objektnamnet till urklipp

en: destroy this object
sv: förstör detta objekt

en: inspect object
sv: granska objekt

en: open viewer for this object
sv: öppna informationsfönstret för detta objekt

en: rename object
sv: döp om objekt

en: tile for this object
sv: byggsten för detta objekt

en: where is this object?
sv: var är detta objekt?

en: Click here to reveal this object
sv: Klicka här för att ta fram objektet

en: click here to obtain a tile that refers to this player.
sv: klicka här för att skaffa en byggsten som motsvarar denna spelare.

en: Type new name:
sv: Skriv in nytt namn:

en: Please enter a new label for this button
sv: En ny etikett för denna knapp

en: script{1}
sv: skript{1}

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
sv: En knapp som används vid byggstensskriptning; dess skript kommer att vara en metod som hör till den lekplats som innehåller den

en: A button whose script will be a method of the background Player
sv: En knapp vars skript kommer att bli en metod för bakgrunds-spelaren

en: A Scriptable button
sv: En skriptbar knapp

en: Scriptable Button
sv: En skriptbar knapp

en: Press me
sv: Tryck på mig

en: Enter a new label for this button
sv: Skriv in en ny etikett för denna knapp

en: hand me a numeric-constant tile
sv: ge mig en byggsten för en numerisk konstant

en: hand me a test-yest-no tile
sv: ge mig en test-ja-nej-byggsten

en: hand me a tile for self
sv: ge mig en byggsten för mig själv

en: hand me a "button down?" tile
sv: ge mig en "knapp ned"-byggsten

en: hand me a "button up?" tile
sv: ge mig en "knapp upp"-byggsten

en: hand me a "function" tile
sv: ge mig en byggsten för "funktion"

en: hand me a "random number" tile
sv: ge mig en byggsten för "slumptal"

en: hand me a "repeat..times" tile
sv: ge mig en byggsten för "upprepa...gånger"

en: auto fit
sv: autoanpassning

en: Click here to edit the name of the script.
sv: Klicka här för att redigera skriptets namn.

en: click here to get a palette of useful tiles to use in your script.
sv: klicka här för att få en palett över användbara byggstenar till dina skript.

en: Drag from here to get a parameter tile
sv: Dra härifrån för att få en parameterbyggsten

en: Choose frequency (current: {1})
sv: Välj frekvens (nu: {1})

en: other...
sv: annan...

en: Script Status
sv: Skriptstatus

en: Script Editor
sv: Skriptredigerare

en: destroy this script
sv: förstör detta skript

en: explain status alternatives
sv: förklara statusalternativ

en: fires per tick...
sv: aktiveringar per klocktick...

en: open a little window that shows the Smalltalk code underlying this script.
sv: öppna ett litet fönster som visar den smalltalk-kod som är grunden för detta skript.

en: revert to tile version
sv: återgå till byggstensversionen

en: revert to tile version...
sv: återgå till byggstensversionen...

en: save this version
sv: spara denna version

en: show code textually
sv: visa kod som text

en: show arrows
sv: visa pilar

en: Caution -- this script was changed
    textually; if you revert to tiles at this
    point you will lose all the changes you
    may have made textually.  Do you
    really want to do this?
sv: Varning -- detta skript har ändrats
    i textläge; om du återgår till byggstenar
    nu så kommer du att förlora alla de
    ändringar som du har gjort i textläge.
    Vill du verkligen göra detta?

en: Number of firings per tick:
sv: Antal gånger per klocktick:

en: Please describe this event:
sv: Beskriv denna händelse:

en: That event is already defined.
sv: Händelsen finns redan.

en: What is the name of your new event?
sv: Vad heter din nya händelse?

en: Make the status of this script in all of my sibling instances be the same as the status you see here
sv: Låt status för detta skript hos alla mina syskoninstanser vara samma som den status du ser här

en: Open up a Viewer for this object
sv: öppna informationsfönstret för detta objekt

en: propagate status to siblings
sv: ge syskon samma status

en: apply my status to all siblings
sv: tillämpa min status på alla syskon

en: closing
sv: avslut

en: define a new custom event
sv: definiera en ny anpassad händelse

en: delete a custom event
sv: definiera en händelse

en: more...
sv: mer...

en: opening
sv: uppstart

en: paused
sv: pausad

en: ticking
sv: tickande

en: When should this script run?
sv: När skall detta skript köras?

en: what do these mean?
sv: vad betyder dessa?

en: Ticks (now: {1}/sec)
sv: Tidsenhet (nu: {1}/sek)

en: Number of ticks per second:
sv: Antal klocktick per sekund:

en: take out of window
sv: ta bort från fönstret

en: Press to toggle ticking state. Hold down to set tick rate.
sv: Tryck för att växla tickningsläge. Håll nertryckt för att ange tickningshastighet.

en: when this script should run
sv: när detta skript skall köras

en: Type some letters into the pane at right, and then press this Search button (or hit RETURN) and all tiles that match what you typed will appear in the list below.
sv: Skriv in några bokstäver i panelen till höger och tryck sedan på denna sökknapp (eller på RETURN) så kommer alla byggstenar som matchar det du skrev in visas in listan nedan.

en: No matches found for "
sv: Inga träffar hittades för "

en: Search
sv: Sök

en: Click here to edit the player's name.
sv: Klicka här för att redigera spelarens namn.

en: click here to add a variable
    to this object.
sv: klicka här för att lägga till en variabel
    till detta objekt.

en: click here to get a menu
    that will allow you to
    locate this object,
    tear off a tile, etc..
sv: klicka här för att få en
    meny som tillåter dig att
    hitta detta objekt, riva
    loss en byggsten, m m

en: switch to next costume
sv: byt till nästa dräkt

en: switch to previous costume
sv: byt till föregående dräkt

en: Choose a vocabulary
sv: Välj ett ordförråd

en: A button that takes the user to the next card in the stack
sv: En knapp som kommer att ta användaren till nästa kort i stacken

en: A button that takes the user to the previous card in the stack
sv: En knapp som kommer att ta användaren till föregående kort i stacken

en: A multi-card data base
sv: En flerkortsdatabas

en: Next Card
sv: Nästa kort

en: Previous Card
sv: Föregående kort

en: Some hints about how to use Stacks
sv: Några tips om hur man använder Stackar

en: Stack Help
sv: Stackhjälp

en: A "stack" is a place where you can create, store, view and retrieve data "fields" from a set of "cards".  Data that you want to occur on every card (such as a name and an address in an Address Stack) are represented by objects such as "Simple Text", "Fancy Text", and "Scrolling Text" that you obtain from the Stack Tools flap.
    
    When you look at a card in a Stack, you may be seeing three different kinds of material.  Press the § button in the stack's controls to see the current designations, and use the "explain designations" to get a reminder of what the three different colors mean.
    ·  Things that are designated to be seen on every card, and have the same contents whichever card is being shown. (green)
    ·  Things that are designated to be seen on every card, with each card having its own value for them. (orange)
    ·  Things that are designated to occur only on the particular card at hand. (red)
    
    Use the "stack/cards" menu (in an object's halo menu) to change the designation of any object.  For example, if you have an object that is private to just one card, and you want to make it visible on all cards, use "place onto background".  If you further want it to hold a separate value for each separate card, use "start holding separate data for each instance".
    
    The normal sequence to define a Stack's structure is to obtain a blank Stack, then create your fields by grabbing what you want from the Stack Tools flap and dropping it where you want it in the stack.  For easiest use, give a name to each field (by editing the name in its halo) *before* you put it onto the background..  Those fields that you want to represent the basic data of the stack need to be given names, placed on the background, and then told to hold separate data.
    
    When you hit the + button in a stack's controls, a new card is created with default values in all the fields.  You can arrange for a particular default value to be used in a field -- do this either for one field at a time with "be default value on new card", or you can request that the all the values seen on a particular card serve as default by choosing "be defaults for new cards" from the stack's · menu.
    
    It is also possible to have multiple "backgrounds" in the same stack -- each different background defines a different data structure, and cards from multiple backgrounds can be freely mixed in the same stack.
    
    Besides text fields, it is also possible to have picture-valued fields -- and potentially fields with data values of any other type as well.
sv: En "stack" är en plats där du kan skapa, lagra, se och hämta data "fält" från en uppsättning "kort". Data som du vill skall finnas på varje kort (som namn och adress i en adressstack) motsvaras av objekt som "Enkel text", "Snygg text" och "Rullande text" som du kan hämta på stackverktygslådan.
    
    När du tittar på ett kort i en stack, så kan du få se tre olika sorters material. Tryck på $-knappen bland stackens kontroller för att se aktuella beteckningar och använd "förklara beteckningar" för att få en påminnelse av vad de tre olika färgerna betyder.
    ·  Saker som är avsedda att synas på varje kort och som har samma innehåll oavsett vilket kort som visas. (grön)
    ·  Saker som är avsedda att synas på varje kort och som har olika värde för varje kort. (orange)
    ·  Saker som är avsedda att enbart synas på det specifika kort som du arbetar med. (röd)
    
    Använd "stack/kort"-menyn (i ett objekts halo-meny) för att ändra beteckningen för vilket objekt som helst. Till exempel, om du har ett objekt som är privat för ett enda kort, och du vill göra det synligt på alla kort, använd "placera i bakgrunden". Om du dessutom vill att det skall ha olika värden för varje kort, använd "börja lagra separata data för varje instans".
    
    Den vanliga arbetsordningen för att definiera en stacks struktur är att först hämta en tom stack och därefter skapa dina fält genom att ta tag i vad du vill ha från stackverktygslådan och släppa detta där du vill på stacken. För att göra det så enkelt som möjligt att använda så ge ett namn till varje fält (genom att redigera dess namn i dess halo) *innan* du lägger det på bakgrunden. De fält som du vill skall representera stackens grunddata måste ges ett namn, placeras på bakgrunden och därefter instrueras att hålla separata data.
    
    När du trycker på +-knappen bland en stacks kontroller så skapas ett nytt kort med förvalda värden i alla fälten. Du kan ställa in så att ett särskilt värde fylls i ett fält -- gör detta antingen för ett fält i taget med "bli förvalt värde på nytt kort" eller så kan du begära att alla de värden som syns på ett givet kort skall bli förval genom att välja "bli förvalda värden på nya kort" från stackmenyn.
    
    Det är också möjligt att har flera "bakgrunder" i samma stack -- varje separat bakgrund definierar olika datastrukturer, och kort från flera bakgrunder kan fritt blandas i samma stack.
    
    Förutom textfält så är det också möjligt att ha fält med en bild som värde -- och potentiellt möjligt att ha datavärden av andra typer också.

en: book...
sv: bok...

en: clear new-page prototype
sv: rensa prototyp för ny sida

en: copy page url to clipboard
sv: kopiera sidans URL till urklipp

en: delete this card
sv: ta bort detta kort

en: fewer card controls
sv: färre kortkontroller

en: go to card...
sv: gå till kort...

en: hide card controls
sv: dölj kortkontroller

en: insert a card
sv: infoga ett kort

en: keep in one file
sv: spara i en fil

en: next card
sv: nästa kort

en: paste book page
sv: klistra in boksida

en: previous card
sv: föregående kort

en: reload all from server
sv: ladda ner allt igen från servern

en: save as new-page prototype
sv: prototyp för 'spara som ny sida'

en: search for text
sv: sök efter text

en: send all pages to server
sv: skicka alla sidor till server

en: send this page to server
sv: skicka denna sida till server

en: show card controls
sv: visa kortkontroller

en: sort pages
sv: sortera sidor

en: sound effect for all backgrounds
sv: ljudeffekter för alla bakgrunder

en: sound effect this background only
sv: ljudeffekt enbart för denna bakgrund

en: stop at last page
sv: stanna på sista sidan

en: uncache page sorter
sv: rensa sidosorteraren

en: visual effect for all backgrounds
sv: visuella effekter för alla bakgrunder

en: visual effect this background only
sv: visuell effekt enbart för denna bakgrund

en: wrap after last page
sv: avsluta efter sista sidan

en:  card(s) added
sv:  kort tillagda

en:  card(s) and all of their data?
sv:  kort och alla data på dem?

en: Really delete
sv: Verkligen ta bort

en: Really delete this card and all of its data?
sv: Ta verkligen bort detta kort och all data på det?

en: No matches were found.
    Be sure the current card is mostly blank
    and only has text you want to match.
sv: Inga träffar hittades. Kontrollera
    att det kort du nu tittar på mestadels
     är tomt och bara innehåller den text du vill söka efter.

en: Add a new card after this one
sv: Lägg till ett nytt kort efter detta

en: Click here to get a menu of options for this stack.
sv: Klicka här för att få fram meny för alternativ för denna bok.

en: Delete this card
sv: Ta bort detta kort

en: Final card
sv: Sista kortet

en: First card
sv: Första kortet

en: Next card
sv: Nästa kort

en: Previous card
sv: Föregående kort

en: Show designations
sv: Visa beteckningar

en: no such card
sv: inget sådant kort

en: Which card number?
sv: Vilket kortnummer?

en: What should we call this new background?
sv: Vad ska vi kalla den nya bakgrunden?

en: add a card of background...
sv: lägg till ett nytt kort med bakgrund...

en: add a card of this background
sv: lägg till ett nytt kort med denna bakgrund

en: be defaults for new cards
sv: bli förval för nya kort

en: Caution -- DANGER. Change the order of the variables on the cards
sv: Varning -- FARA. Ändra variabelordning på korten

en: Create new cards from a formatted string on the clipboard
sv: Skapa nya kort från den formaterade sträng som finns i urklippet

en: Create new cards from data in a file
sv: Skapa nya kort från data i en fil

en: debug...
sv: felsökning...

en: delete all cards *except* this one
sv: ta bort alla kort *förutom* detta

en: explain designations
sv: förklara beteckningar

en: find via this template
sv: hitta med hjälp av denna mall

en: find...
sv: hitta...

en: first card
sv: första kortet

en: insert cards from a file...
sv: infoga kort från en fil...

en: insert cards from clipboard data
sv: infoga kort från urklippsdata

en: instance variable order...
sv: ordning för instansvariabler...

en: last card
sv: sista kortet

en: Make these current field values be the defaults for their respective fields on new cards
sv: Låt dessa aktuella fältvärden bli förvalda värden för respektive fält på nya kort

en: make a new background...
sv: skapa ny bakgrund...

en: move card one position earlier
sv: flytta kortet till en position ett steg tidigare

en: move card one position later
sv: flytta kortet till en position ett steg senare

en: move card to back of stack
sv: flytta kort längst ner i stacken

en: move card to front of stack
sv: flytta kort längst upp i stacken

en: Sort all the cards of the current background using some field as the sort key
sv: Sortera alla kort med aktuell bakgrund genom att använda ett fält som sorteringsnyckel

en: scripts for this background
sv: skript för denna bakgrund

en: show designations
sv: visa beteckningar

en: sort cards by...
sv: sortera kort efter...

en: background color for all pages...
sv: bakgrundsfärg för alla sidor...

en: close
sv: stäng

en: make all pages this size
sv: gör alla sidor denna storlek

en: open
sv: öppna

en: Stack / Book
sv: Stack / Bok

en: sound effect for all pages
sv: ljudeffekter för alla sidor

en: sound effect this page only
sv: ljudeffekter bara för denna sida

en: visual effect for all pages
sv: visuella effekter för alla sidor

en: visual effect this page only
sv: visuella effekter bara för denna sia

en: Click here to get a menu for this stack.
sv: Klicka här för att få fram meny för alternativ för denna bok.

en: KedamaWorld
sv: Kedama-värld

en: A Kedama World with pre-made components
sv: En Kedama-värld med färdiga delar

en: Basic
sv: Enkel

en: Particles
sv: Partiklar

en: Add a new patch variable
sv: Lägg till en ny patch variabel

en: Add a new turtle
sv: Lägg till ny sköldpadda

en: add a new breed of turtle
sv: lägg till ny typ av sköldpadda

en: add a new patch variable
sv: lägg till ny patch variabel

en: Set the number of pixels per patch (a number between 1 and 10)?
sv: Ställ in antal pixlar per patch (ett tal mellan 1 och 10)?

en: turtle
sv: sköldpadda

en: Turtle
sv: Sköldpadda

en: Type a number into the pane to specify the individual turtle.
sv: Skriv en siffra så att du vet vilken sköldpadda det är.

en: Click here to run this script once; hold button down to run repeatedly
sv: Klicka här för att köra skriptet en gång; håll nere knappen för att köra upprepat

en: Run this command once.
sv: Kör detta kommando en gång.

en: apply status to all siblngs
sv: tillämpa status på alla syskon

en: apply the current status of all of my scripts to the scripts of all my siblings
sv: Tillämpa den nuvarande statusen på alla mina skript och alla mina syskon

en: bring all siblings to my location
sv: Fös samman alla syskon till mitt ställe

en: find all sibling instances and bring them to me
sv: hitta alla syskoninstanser och för dem till mig

en: indicate all siblings
sv: visa var alla syskon finns

en: Make any number of sibling instances all at once
sv: Skapa vilket antal syskoninstanser som helst på en gång

en: Makes another morph whose player is of the same class as this one.  Both siblings will share the same scripts
sv: Skapar en annan morf vars spelare är av samma klass som den här. Båda syskonen kommer att dela samma skript

en: make a sibling instance
sv: skapa en syskoninstans

en: make all my sibling instances look like me.
sv: gör så att alla mina syskoninstanser ser ut som jag.

en: make all siblings look like me
sv: gör så att alla mina syskon ser ut som jag

en: make multiple siblings...
sv: skapa flera syskon...

en: momentarily show, by flashing , all of my visible siblings.
sv: visa för ett kort ögonblick, genom att blinka, alla mina synliga syskon.

en: siblings...
sv: syskon...

en: Background field, individual values
sv: Bakgrundsfält, individuella värden

en: Background field, shared value
sv: Bakgrundsfält, delat värde

en: be a card in an existing stack...
sv: bli ett kort i en stack som redan finns...

en: be default value on new card
sv: bli förvalt värde på ett nytt kort

en: become a stack of cards
sv: bli en kortstack

en: make an instance for my data
sv: skapa en instans för mina data

en: put onto Background
sv: placera på bakgrund

en: remove from Background
sv: ta bort från bakgrund

en: stacks and cards...
sv: stackar och kort...

en: start holding separate data for each instance
sv: börja lagra individuella data för varje instans

en: start using for reference thumbnail
sv: börja använda som referens-förgranskningsbild

en: stop holding separate data for each instance
sv: sluta lagra individuella data för varje instans

en: stop using for reference thumbnail
sv: sluta använda som referens-förgranskningsbild

en: Please click on a Stack
sv: Klicka på en stack

en: Caution -- every card of this background
    formerly had its own value for this
    item.  If you put it on the foreground,
    the values  of this item on all other
    cards will be lost
sv: Varning -- varje kort med denna bakgrund
    hade tidigare ett eget värde för detta fält.
    Om du placerar det i förgrunden så 
    kommer detta fälts värden på alla andra
    kort att gå förlorade

en: A searchable source of new objects.
sv: En sökbar källa till nya objekt.

en: A tool that lets you see and manage all the sounds in the sound library
sv: Ett verktyg som låter dig se och hantera alla ljud i ljudbiblioteket

en: attempt misc repairs
sv: försök laga

en: authoring tools...
sv: författarverktyg...

en: Empty out all the morphs that have accumulated in the trash can.
sv: Töm ut alla morfer som ansamlats i papperskorgen.

en: empty trash can
sv: töm papperskorg

en: new scripting area
sv: område för skript

en: objects (o)
sv: objekt (o)

en: Remove all the Viewers from this project.
sv: Ta bort alla granskare från detta projekt.

en: remove all viewers
sv: ta bort alla granskare

en: sound library
sv: ljudbibliotek

en: status of scripts
sv: skriptstatus

en: summary of scripts
sv: skriptsammanställning

en: The place where all your trashed morphs go.
sv: En plats där dina kastade morfer hamnar.

en: unhide hidden objects
sv: visa dolda objekt

en: unlock locked objects
sv: lås upp låsta objekt

en: view trash contents
sv: visa papperskorgens innehåll

en: classic tiles
sv: klassiska byggstenar

en: {1} [or more] repair(s) made
sv: {1} [eller fler] reparation(er) gjorda

en: automatic viewing
sv: automatisk visning

en: batch pen trails
sv: har pennspår

en: Supplies
sv: Tillbehör

en: delete background painting
sv: ta bort bakgrundsbilden

en: Make viewers for all players which have user-written scripts in this playfield.
sv: Gör granskare för alla spelare som har skript skrivna av användarna i denna lekplats.

en: make detachable
sv: gör löstagbar

en: playfield options
sv: lekplatsalternativ

en: Remove the viewers for all players in this playfield. This will save space before you publish this project
sv: Ta bort granskare för ala spelare i denna lekplats. Detta sparar utrymme före du ger ut projektet

en: remove viewers of all players
sv: ra bort granskare för alla spelare

en: set grid spacing...
sv: ställ in rutnätsavstånd...

en: set thumbnail height...
sv: angel höjd på miniatyrbild...

en: show viewers of all players
sv: visa granskare för alla spelare

en: whether submorphs should automatically be laid out in lines
sv: om barnmorfer automatiskt skall läggas ut i rader

en: whether the "current" submorph should be indicated with a dark black border
sv: om den "nuvarande" morfen skall markeras med en mörk svart ram

en: gallery of players
sv: spelargalleri

en: viewing options for "{1}"
sv: visar alternativ för "{1}"

en: EToy Vocabulary
sv: Etoys ordförråd

en: New height for thumbnails?
sv: Ny höjd för miniatyrbilder?

en: add
sv: plussa

en: divide
sv: dela

en: divide & truncate
sv: dela och avkorta

en: larger value
sv: större värde

en: multiply
sv: gånga

en: smaller value
sv: mindre värde

en: subtract
sv: subtrahera

en: Resume running all paused scripts
sv: Återuppta alla pausade skript

en: Sorry, no help available here
sv: Ingen hjälp tillgänglig här

en: divisible by
sv: delbar med

en: equal
sv: lika med

en: greater than
sv: större än

en: greater than or equal
sv: större än eller lika med

en: less than
sv: mindre än

en: less than or equal
sv: mindre än eller lika med

en: not equal
sv: inte lika med

en: mouseEnter
sv: musIn

en: mouseEnterDragging
sv: musDraIn

en: mouseLeave
sv: musUt

en: mouseLeaveDragging
sv: musDraUt

en:  or
sv:  eller

en: More events:
sv: Fler händelser:

en: ready to run all the time
sv: klar att köra hela tiden

en: run all the time
sv: kör hela tiden

en: run when called
sv: kör när anropas

en: run when mouse goes down on me
sv: kör när musen klickas ner på mig

en: when I am being closed
sv: när jag stängs

en: when I am being opened
sv: när jag öppnas

en: when mouse comes back up
sv: när musen släpps upp igen

en: when mouse enters my bounds, button down
sv: när muspekaren kommer innanför mina gränser med knapp nere

en: when mouse enters my bounds, button up
sv: när muspekaren kommer innanför mina gränser med knapp uppe

en: when mouse exits my bounds, button down
sv: när muspekaren lämnar mina gränser med knapp nere

en: when mouse exits my bounds, button up
sv: när muspekaren lämnar mina gränser med knapp uppe

en: while mouse still down
sv: medan musen är nedtryckt

en: Pause all ticking scripts.
sv: Pausa alla tickande skript.

en: add a vertex at beginning
sv: lägg till ett vertex i början

en: add a vertex at end
sv: lägg till ett hörn i slutet

en: align after
sv: justera enligt

en: clear all pen trails
sv: rensa alla pennspår

en: clear pen trails
sv: rensa pennspår

en: color  sees
sv: färg ser

en: distance to
sv: avstånd till

en: do
sv: gör

en: forward by
sv: framåt med

en: include at beginning
sv: lägg till i början

en: include at end
sv: lägg till på slutet

en: insert a vertex at cursor
sv: infoga till ett vertex vid markören

en: is over color
sv: är över färg

en: line is curved
sv: linjen är böjd

en: line is opened
sv: linjen är öppen

en: listening
sv: lyssnar

en: look like
sv: se ut som

en: make sound
sv: ger ifrån sig ljud

en: no arrowheads on pens
sv: inga pilhuvuden på pennor

en: play
sv: spela

en: play frequency of
sv: spela upp frekvensen av

en: remove all vertices but cursor
sv: ta bort alla vertex utom markör

en: remove the vertex at cursor
sv: ta bort vertexet vid markör

en: send to all
sv: skicka till alla

en: start recording
sv: börja spela in

en: stop
sv: stoppa

en: turn by
sv: vänd med

en: decimal places...
sv: decimaler...

en: Lets you choose how many decimal places should be shown in readouts for this variable
sv: Ange hur många decimaler som ska visas för denna variabel
