eToys - en to sv translation catalogue (660 entries)

en: color & border
sv: färg & kantlinje

en: line width
sv: linjebredd

en: The width of the main part of the Connector
sv: Bredden på anslutningens huvuddel

en: add a label at my middle
sv: lägg till en etikett mitt på mig

en: add label
sv: lägg till etikett

en: connector
sv: anslutning

en: destination
sv: mål

en: destination arrow name
sv: namn för målpil

en: orthogonal
sv: ortogonal

en: remove all my bends
sv: ta bort alla mina böjar

en: remove all my labels
sv: ta bort alla mina etiketter

en: remove labels
sv: ta bort etiketter

en: smooth curve
sv: jämn kurva

en: source
sv: källa

en: source arrow name
sv: namn för källpil

en: straighten
sv: räta ut

en: The name of the arrow at my first end
sv: Namnet för pilen vid min första ända

en: The name of the arrow at my second end
sv: Namnet för pilen vid min andra ända

en: The Player at my first end
sv: Spelaren vid min första ända

en: The Player at my second end
sv: Spelaren vid min andra ända

en: Whether I am drawn as a smooth curve
sv: Om jag är ritad som en jämn kurva

en: Whether I am limited to horizontal and vertical segments
sv: Om jag är begränsad till horisontella och vertikala segment

en: destination x
sv: slutpunkt x

en: destination y
sv: slutpunkt y

en: My total length
sv: Min totala längd

en: midpoint x
sv: mittpunkt x

en: midpoint y
sv: mittpunkt y

en: source x
sv: källa x

en: source y
sv: källa y

en: The X coordinate of my first end
sv: X-koordinaten vid min första ände

en: The X coordinate of my midpoint
sv: X-koordinaten mitt på mig

en: The X coordinate of my second end
sv: X-koordinaten vid min andra ände

en: The Y coordinate of my first end
sv: Y-koordinaten vid min första ände

en: The Y coordinate of my midpoint
sv: Y-koordinaten mitt på mig

en: The Y coordinate of my second end
sv: Y-koordinaten vid min andra ände

en: total length
sv: total längd

en: focused
sv: fokuserad

en: True if I am displaying a cursor and listening for keystrokes
sv: Sant om jag visar en pekare och lyssnar efter tangenttryckningar

en: All my characters except the first one
sv: Alla mina tecken utom det första

en: all but first
sv: alla utom första

en: background color
sv: bakgrundsfärg

en: character at cursor
sv: tecknet vid markören

en: characters
sv: tecken

en: count
sv: antal

en: first character
sv: första tecknet

en: How many characters I have
sv: Hur många tecken jag har

en: insert characters
sv: sätt in tecken

en: insert contents of
sv: sätt in innehållet i

en: insert the characters from another object at my cursor position
sv: sätt in tecken från ett annat objekt vid pekarens position

en: insert the given string at my cursor position
sv: sätt in den valda strängen där markören står

en: last character
sv: sista tecknet

en: numeric value
sv: numeriskt värde

en: The character at the my cursor position
sv: Tecknet där markören står

en: The characters in my contents
sv: Tecknen som finns i mig

en: The color of the background behind the text
sv: Bakgrundens färg bakom texten

en: The first character in my contents
sv: Första tecknet som finns i mig

en: The last character in my contents
sv: Sista tecknet som finns i mig

en: The number represented by my contents
sv: Antalet som representeras i mig

en: The position among my characters that replacement text would go
sv: Den plats bland mina tecken där den andra texten hamnar

en: height
sv: höjd

en: The height
sv: Höjden

en: label
sv: etikett

en: The wording on the button
sv: Texten på knappen

en: Create a new card
sv: Skapa nytt kort

en: card number
sv: kortnummer

en: Delete the current card
sv: Ta bort aktuellt kort

en: delete card
sv: ta bort kort

en: Go to the first card of the current background
sv: Gå till det första kortet för aktuell bakgrund

en: Go to the first card of the entire stack
sv: Gå till det första kortet av hela stacken

en: Go to the last card of the current background
sv: Gå till det sista kortet för aktuell bakgrund

en: Go to the last card of the entire stack
sv: Gå till det sista kortet av hela stacken

en: Go to the next card
sv: Gå till nästa kort

en: Go to the previous card
sv: Gå till föregående kort

en: go to first card in background
sv: gå till det första kortet med denna bakgrund

en: go to first card of stack
sv: gå till det första kortet i stacken

en: go to last card in background
sv: gå till det sista kortet med denna bakgrund

en: go to last card of stack
sv: gå till det sista kortet i stacken

en: go to next card in stack
sv: gå till nästa kort i stacken

en: go to previous card in stack
sv: gå till föregående kort i stacken

en: insert card
sv: infoga kort

en: stack navigation
sv: stacknavigering

en: The ordinal number of the current card
sv: Det aktuella kortets ordningstal

en: add patch to display list
sv: lägg till patch i visningslistan

en: add to patch display list
sv: lägg till i patch-visningslista

en: add to turtle display list
sv: lägg till i sköldpadde-visningslista

en: add turtle to display list
sv: lägg till sköldpadda i visningslistan

en: bottom edge mode
sv: nederkantsinställning

en: clear the patch display list
sv: rensa patch-visningslistan

en: clear the turtle display list
sv: rensa sköldpadde-visningslistan

en: color
sv: färg

en: left edge mode
sv: vänsterkantsinställning

en: patch display list
sv: patch-visningslista

en: patches to display
sv: patcher som visas

en: pixels per patch
sv: pixlar per patch

en: remove all from patch display list
sv: ta bort allt från patch-visningslista

en: remove all from turtle display list
sv: ta bort allt från sköldpadde-visningslista

en: right edge mode
sv: högerkantsinställning

en: The color of the object
sv: Objektets färg

en: the display scale
sv: visnings-skalan

en: the mode of bottom edge
sv: nederkantsinställningen

en: the mode of left edge
sv: vänsterkantsinställningen

en: the mode of right edge
sv: högerkantsinställningen

en: the mode of top edge
sv: överkantsinställningen

en: top edge mode
sv: överkantsinställning

en: turtle display list
sv: sköldpadde-visningslista

en: turtles to display
sv: sköldpaddor som skall visas

en: blue component from
sv: blå komponent från

en: blue component into
sv: blå komponent till

en: clear all patch
sv: renas alla patcher

en: decay
sv: avtagning

en: decay patch variable
sv: avtagning av patch-variabel

en: diffuse
sv: diffusera

en: diffuse patch variable
sv: diffusera patch-variabel

en: diffusion rate
sv: spridningsgrad

en: display type
sv: typ av display

en: evaporation rate
sv: styrka för avdunstning

en: green component from
sv: grön komponent från

en: green component into
sv: grön komponent till

en: how to map the value in cells to color
sv: hur cellvärden kopplas till färg

en: merge blue component from another patch
sv: sammanfoga blå komponent från annan patch

en: merge green component from another patch
sv: sammanfoga grön komponent från annan patch

en: merge red component from another patch
sv: sammanfoga röd komponent från annan patch

en: red component from
sv: röd komponent från

en: red component into
sv: röd komponent till

en: scale max
sv: maximum skala

en: scale when log-based color conversion is used
sv: skala då loggbaserad färgkonversion används

en: shift amount
sv: hur mycket det skiftar

en: shift amount when log-based color conversion is not used
sv: hur mycket det skiftar då loggbaserad färgkonversion inte används

en: sniff range
sv: räckvidd för nosande

en: split blue component into another patch
sv: avdela blå komponent till annan patch

en: split green component into another patch
sv: avdela grön komponent till annan patch

en: split red component into another patch
sv: avdela röd komponent till annan patch

en: The distance to sample the values for calculating highest gradient.
sv: Avståndet att prova värden för att beräkna högsta gradienten.

en: The rate for the decay function.
sv: Graden för avtagningsfunktionen.

en: The rate for the diffusion function.
sv: Graden för diffuseringsfunktionen.

en: angle to
sv: vinkel till

en: blue component in
sv: blå komponent i

en: bounce on
sv: studsa mot

en: Change the heading of the object by the specified amount
sv: Ändra objektets riktning med angiven mängd

en: color from patch
sv: färg från patch

en: color to patch
sv: färg till patch

en: delete this turtle
sv: ta bort denna sköldpadda

en: detect collision and bounce back
sv: upptäck krock och studsa tillbaka

en: die
sv: dö

en: distance to
sv: avstånd till

en: forward by
sv: framåt med

en: get replicated
sv: bli replikerad

en: get the value at this position
sv: ta värde vid denna position

en: green component in
sv: grön komponent i

en: heading
sv: riktning

en: kedama turtle
sv: kedama-sköldpadda

en: kedama turtle color
sv: kedama-sköldpaddans färg

en: Moves the object forward in the direction it is heading
sv: Flyttar objektet framåt i den riktning det rör sig

en: make my color specified in the patch
sv: gör min färg som anges i patchen

en: patch value in
sv: patch värde i

en: red component in
sv: röd komponent i

en: returns a copy of this turtle
sv: ger en kopia av denna sköldpadda

en: returns a turtle of specified breed at my position.
sv: ger en sköldpadda av vald typ till min position.

en: set the number of turtles
sv: ange antal sköldpaddor

en: store my color into the patch
sv: spara min färg till patchen

en: The angle to another turtle
sv: Vinkeln till en annan sköldpadda

en: The blue component in specified patch.
sv: Den blå komponenten i den specifierade patchen.

en: The distance to another turtle
sv: Avståndet till en annan sköldpadda

en: The flag that governs the visibility of turtle
sv: Flaggan som avgör om sköldpaddan syns

en: The green component in specified patch.
sv: Den gröna komponenten i den specifierade patchen.

en: The red component in specified patch.
sv: Den röda komponenten i den specifierade patchen.

en: The x coordinate
sv: X-koordinaten

en: The y coordinate
sv: Y-koordinaten

en: turn by
sv: vänd med

en: turtle count
sv: antal sköldpaddor

en: turtle of
sv: sköldpadda från

en: turtle visible
sv: sköldpadda synlig

en: up hill
sv: uppför

en: uphill of the implicit at my location
sv: uppför av implicitet där jag befinner mig

en: Which direction the object is facing.  0 is straight up
sv: Vilket håll objektet vänder sig.  0 är rakt uppt upp

en: collections
sv: samling

en: cursor
sv: markör

en: first element
sv: första elementet

en: graphic at cursor
sv: grafik vid markör

en: player at cursor
sv: spelare vid markör

en: The first object in my contents
sv: Första objektet i min samling

en: The index of the chosen element
sv: Elementets index

en: the graphic worn by the object at the cursor
sv: Grafiken som objektet har runt markören

en: the object currently at the cursor
sv: det objekt markören står hos

en: A graphic for the current frame
sv: En grafik för nuvarande ram

en: A number representing the current position of the movie/sound.
sv: Ett tal som representerar det nuvarande läget för filmen/ljudet.

en: A number representing the volume of the movie.
sv: Ett tal som representerar volymen för filmen.

en: frame graphic
sv: ram-grafik

en: is running
sv: körs

en: Length of this movie in number of frames
sv: Längden på den här filmen i antal ramar

en: Length of this movie in seconds
sv: Längd på den här filmen i sekunder

en: movie controls
sv: filmkontroller

en: Play until the given position, then stop
sv: Spela till den angivna positionen och stoppa sen

en: play until position
sv: Spela till position

en: Rewind the movie/sound
sv: Spola tillbaka filmen/ljudet

en: repeat
sv: upprepa

en: rewind
sv: spola tillbaka

en: Start playing the movie/sound
sv: Börja spela filmen/ljudet

en: Stop playing the movie/sound
sv: Sluta spela filmen/ljudet

en: stop
sv: stoppa

en: The name for the video file
sv: Namnet på video-filen

en: total frames
sv: ramar totalt

en: total seconds
sv: sekunder totalt

en: video file name
sv: videofilens namn

en: volume
sv: volym

en: Whether the movie/sound is being played
sv: Om filmen/ljudet spelas upp

en: Whether the movie/sound will play in an endless loop
sv: Om filmen/ljuden ska spelas i en oändlig loop

en: empty trash can
sv: töm papperskorg

en: page count
sv: sidantal

en: trash
sv: papperskorg

en: book navigation
sv: boknavigering

en: first page
sv: första sidan

en: go to first page
sv: gå till första sidan

en: go to last page
sv: gå till sista sidan

en: go to next page
sv: gå till nästa sida

en: go to previous page
sv: gå till föregående sida

en: go to the given page
sv: gå till angiven sida

en: goto
sv: gå till

en: How many pages here are in the book
sv: Hur många sidor det finns här i boken

en: last page
sv: sista sidan

en: next page
sv: nästa sida

en: number of pages
sv: antalet sidor

en: page controls at top
sv: sidkontrollerna upptill

en: page controls short
sv: korta sidkontroller

en: page controls showing
sv: visa sidkontroller

en: page number
sv: sidnummer

en: previous page
sv: föregående sida

en: revert all pages
sv: återgå alla sidor

en: revert page
sv: återgå sida

en: revert the entire book to its original contents
sv: låt hela boken återgå till sitt ursprungliga innehåll

en: revert to the original version of this page
sv: låt denna sida återgå till sin ursprungliga version

en: The ordinal number of the current page
sv: Ordningstalet för nuvarande sida

en: Whether page controls are showing in the book
sv: Om sidokontrollerna visas i boken

en: Whether page controls are shown at the top of the book
sv: Om sidokontrollerna visas upptill i boken

en: Whether page controls are shown in short form
sv: Om sidokontrollerna visas i kort form

en: hours
sv: timmar

en: minutes
sv: minuter

en: seconds
sv: sekunder

en: time
sv: tid

en: magnification
sv: förstorning

en: magnifier
sv: förstoringsglas

en: show pointer
sv: visa pekare

en: The factor by which the tool magnifies whatever it is looking at
sv: Den faktor med vilken verktyget förstorar det den tittar på

en: track pointer
sv: spåra pekare

en: Whether or not the pointer should show the cursor location
sv: Om pekaren skall visa markörens position eller inte

en: Whether or not the pointer should track the cursor location
sv: Om pekaren skall spåra markörens position eller inte

en: camera point
sv: kamerapunkt

en: storyboard
sv: klippbord

en: the camera point
sv: kamerapunkten

en: make a new drawing in the specified playfield
sv: gör en ny teckning i den valda lekplatsen

en: frequency
sv: frekvens

en: keyboard
sv: tangentbord

en: my frequency
sv: min frekvens

en: speaker
sv: högtalare

en: basic
sv: grundläggande

en: clear
sv: rensa

en: last value
sv: senaste värde

en: load sine wave
sv: läs in sinusvåg

en: load sound
sv: ladda ljud

en: play
sv: spela

en: reverse
sv: omvänt

en: The current cursor location, wrapped back to the beginning if appropriate
sv: Nuvarande plats för markören, lindad tillbaka till början om lämpligt

en: The last value obtained
sv: Sista erhållna värde

en: A number representing the current position of the knob.
sv: Ett tal som representerar det nuvarande läget för filmen/ljudet.

en: descending
sv: fallande

en: max val
sv: max värde

en: min val
sv: min värde

en: slider
sv: skjutreglage

en: Tells whether the smallest value is at the top/left (descending = false) or at the bottom/right (descending = true)
sv: Anger om det minsta värdet finns uppe/vänster (fallande = falskt) eller nere/höger (fallande = sant)

en: The color of the slider
sv: Färg på skjutreglage

en: truncate
sv: trunkera

en: How long vertices are within me
sv: Hur många vertex finns i mig

en: star
sv: stjärna

en: star ratio
sv: stjärnratio

en: cell inset
sv: infällning av cell

en: Horizontal resizing
sv: Horisontell omformatering

en: h resizing
sv: h omformatering

en: List direction
sv: Riktning för lista

en: layout inset
sv: infällning av layout

en: list centering
sv: centrera lista

en: list direction
sv: riktning för lista

en: The cell inset
sv: Infällningen av celler

en: The layout inset
sv: Infällningen av layout

en: The list centering
sv: Centreringen av lista

en: Vertical resizing
sv: Vertikal omformatering

en: v resizing
sv: v omformatering

en: Wrap direction
sv: Riktning för lindning

en: wrap direction
sv: riktning för lindning

en: Add a vertex at my current cursor position
sv: Lägg till ett vertex vid nuvarande markörposition

en: Add a vertex at the beginning of my vertices list
sv: Lägg till ett vertex vid början av min lista med vertex

en: Add a vertex to the end of my vertices list
sv: Lägg till ett vertex vid slutet av min lista med vertex

en: add a vertex at beginning
sv: lägg till ett vertex i början

en: add a vertex at end
sv: lägg till ett hörn i slutet

en: How many vertices are within me
sv: Hur många vertex finns i mig

en: insert a vertex at cursor
sv: infoga till ett vertex vid markören

en: line is curved
sv: linjen är böjd

en: line is opened
sv: linjen är öppen

en: Remove a vertex at the vertex cursor
sv: Ta bort ett vertex vid vertexmarkören

en: Remove all vertices but my current cursor position vertex
sv: Ta bort alla vertex utom vertexet vid nuvarande markörposition

en: Remove the vertex at my current cursor position
sv: Ta bort vertexet vid nuvarande markörposition

en: remove all vertices but cursor
sv: ta bort alla vertex utom markör

en: remove at vertex cursor
sv: ta bort vid vertexmarkör

en: remove the vertex at cursor
sv: ta bort vertexet vid markör

en: Shuffle the vertices
sv: Blanda vertexen

en: showing handles
sv: visar handtagen

en: shuffle vertices
sv: blanda vertex

en: The index of the chosen vertex of vertices
sv: Index för det valda vertexet av vertex

en: The x coodinate value at the vertex cursor
sv: X-koordinatens värde vid vertexmarkören

en: The y coodinate value at the vertex cursor
sv: Y-koordinatens värde vid vertexmarkören

en: vertex cursor
sv: vertexmarkör

en: vertices count
sv: antal vertex

en: Whether the handles are showing
sv: Om handtagen visas

en: Whether the line is curved
sv: Om linjen är böjd

en: Whether the line is opened
sv: Om linjen är öppnad

en: x at cursor
sv: x vid markör

en: y at cursor
sv: y vid markör

en: base graphic
sv: basgrafik

en: flip left right
sv: vänd över till höger/vänster

en: flip up down
sv: vänd över upp/ner

en: graphics
sv: grafik

en: How the picture should change when the heading is modified
sv: Hur bilden skall ändras då rubriken modifieras

en: look like
sv: se ut som

en: Make my picture be the one I remember in my baseGraphic
sv: Ställ in min bild som den som jag minns i min basGrafik

en: restore base graphic
sv: återställ basgrafik

en: rotation style
sv: typ av rotation

en: The picture currently being worn
sv: Bilden som används just nu

en: The picture originally painted for this object, but can subsequently be changed via menu or script
sv: Bilden som urspungligen ritades för detta objekt, och som senare kan ändras via meny eller skript

en: wear the costume of...
sv: använd dräkt från...

en: The color of the text
sv: Textens färg

en: A string rendition of myself
sv: En strängåtergivning av mig själv

en: as object
sv: som objekt

en: class name
sv: klassnamn

en: explore
sv: utforska

en: halt
sv: stopp

en: hash
sv: röra

en: inform
sv: meddela

en: My hash value
sv: Valören för min röra

en: My physical size
sv: Min fysiska storlek

en: name
sv: namn

en: Open up an Explorer on this object
sv: Öppna en Utforskare på detta objekt

en: Prints a description of the object directly to the screen
sv: Skriver objektets beskrivning direkt till skärmen

en: Prints a description of the object to the Transcript
sv: Skriver objektets beskrivning till Transkriptet

en: Put up a pre-debug notifier
sv: Sätt upp en före-felsökning not

en: Put up message box for the user
sv: Sätt upp en meddelandelåda för användaren

en: print directly to display
sv: skriv direkt till displayen

en: print in transcript
sv: skriv till transkript

en: print string
sv: skriv ut sträng

en: size
sv: storlek

en: The name by which I am known
sv: Ett namn under vilket jag är känd

en: The name of the class of the object
sv: Namnet på objektets klass

en: Make the specified sound
sv: Spela upp angivet ljud

en: make sound
sv: ger ifrån sig ljud

en: Alpha value of my color from 0 to 1.0 as float
sv: Alfa-värde av min färg från 0 till 1.0 som flytande

en: alpha
sv: alfa

en: Blue value of my color from 0 to 1.0 as float
sv: Blå-värde av min färg från 0 till 1.0 som flytande

en: Brightness value of my color from 0 to 100 as float
sv: Ljusstyrka-värde av min färg från 0 till 100 som flytande

en: blue
sv: blå

en: brightness
sv: ljusstyrka

en: Green value of my color from 0 to 1.0 as float
sv: Grön-värde av min färg från 0 till 1.0 som flytande

en: green
sv: grön

en: hue
sv: nyans

en: hue value of my color from -180 to 180 as float
sv: Nyans-värde av min färg från -180 till 180 som flytande

en: Red value of my color from 0 to 1.0 as float
sv: Röd-värde av min färg från 0 till 1.0 som flytande

en: red
sv: röd

en: Saturation value of my color from 0 to 100 as float
sv: Mättnad-värde av min färg från 0 till 100 som flytande

en: saturation
sv: mättnad

en: connections to me
sv: anslutningar till mig

en: incoming connection count
sv: antal inkommande anslutningar

en: outgoing connection count
sv: antal utgående anslutningar

en: Send a message to all graph predecessors
sv: Skicka ett meddelande till alla graf föregångare

en: Send a message to all graph successors
sv: Skicka ett meddelande till alla graf efterföljare

en: Send a message to all the connectors whose destination end is connected to me
sv: Skicka ett meddelande till alla anslutare vars slutanslutning är kopplad till mig

en: Send a message to all the connectors whose source end is connected to me
sv: Skicka ett meddelande till alla anslutare vars källanslutning är kopplad till mig

en: The number of connectors whose destination end is connected to me
sv: Antalet anslutare vars slutanslutning är kopplad till mig

en: The number of connectors whose source end is connected to me
sv: Antalet anslutare vars källanslutning är kopplad till mig

en: tell all incoming connections
sv: meddela alla inkommande anslutningar

en: tell all outgoing connections
sv: meddela alla utgående anslutningar

en: tell all predecessors
sv: meddela alla föregångare

en: tell all successors
sv: meddela alla efterföljare

en: be locked
sv: vara låst

en: drag & drop
sv: dra och släpp

en: drop enabled
sv: släpp möjliggjort

en: resist being picked up
sv: gör motstånd mot att bli upp-plockad

en: resist deletion
sv: gör motstånd mot borttagning

en: Whether a simple mouse-drag on this object should allow it to be picked up
sv: Om ett enkelt dragande med musen låter objektet bli upp-plockat

en: Whether drop is enabled
sv: Om nedsläppning är möjligjort

en: Whether this is resistant to easy removal via the pink X halo handle.
sv: Om detta gör motstånd mot att tas bort via det rosa X halo handtaget.

en: Whether this object should be blind to all input
sv: Om detta objekt skall vara blint för all inmatning

en: A count of my embedded objects that want to act as pins for connections
sv: Antal inbäddade objekt som vill agera som nålar för anslutningar

en: allows connection to embedded pins
sv: tillåter anslutning till inbäddade nålar

en: containing object
sv: innehåller objekt

en: embeddings
sv: inbäddningar

en: Me or my outermost container
sv: Jag eller min yttersta behållare

en: pin count
sv: antal nålar

en: Send a message to all of my embedded objects
sv: Skicka ett meddelande till alla mina inbäddade objekt

en: Send a message to all of my embedded objects that want to act as pins for connections
sv: Skicka ett meddelande till alla mina inbäddade objekt som vill agera som nålar för anslutningar

en: tell all embedded objects
sv: meddela alla inbäddade objekt

en: tell all pins
sv: meddela alla nålar

en: Whether I should be act as a pin for connections when embedded in another object
sv: Om jag skall agera som nål för anslutningar då jag än inbäddad i ett annat objekt

en: Whether objects embedded in me may be used as connection pins
sv: Om objekt som är inbäddade i mig kan användas som anslutningsnålar

en: wants connection when embedded
sv: vill ha en anslutning då den är inbäddad

en: border color
sv: kantfärg

en: border style
sv: ramstil

en: border width
sv: kantbredd

en: drop shadow
sv: skugga

en: gradient fill
sv: gradient-ifyllning

en: radial fill
sv: radiell fyllning

en: rounded corners
sv: rundade hörn

en: second color
sv: andra färg

en: shadow color
sv: skuggfärg

en: The color of the drop shadow
sv: Skuggans färg

en: The color of the object's border
sv: Objektets ramfärg

en: The second color used when gradientFill is in effect
sv: Den andra färgen som används då gradientfyllning används

en: The style of the object's border
sv: Objektets ramstil

en: The width of the object's border
sv: Objektets rambredd

en: Whether a drop shadow is shown
sv: Om en nedsläppt skugga visas

en: Whether a gradient fill should be used
sv: On en gradientfyllning skall användas

en: Whether corners should be rounded
sv: Huruvida hörn skall vara rundade

en: Whether the gradient fill, if used, should be radial
sv: Om gradientfyllningen, om den används, skall vara radiell

en: bottom
sv: nederkant

en: forward direction
sv: riktning framåt

en: geometry
sv: geometri

en: left
sv: vänster

en: right
sv: höger

en: scale factor
sv: Skalningsfaktor

en: The angle of my forward direction without rotating myself
sv: Vinkeln för min riktning framåt utan att jag roterar

en: The bottom edge
sv: Nederkant

en: The factor by which the object is magnified
sv: hur mycket objektet förstoras

en: The left edge
sv: Den vänstra kanten

en: The right edge
sv: Den högra kanten

en: The top edge
sv: Den övre kanten

en: top
sv: överkant

en: input
sv: Inmatning

en: last keystroke
sv: senaste tangenttryckning

en: The last unhandled keystroke
sv: Den senaste tangenttryckningen som inte behandlats

en: clip submorphs
sv: beskär barnmorfer

en: Whether or not to clip my submorphs
sv: Om barnmorfer skall beskäras eller inte

en: add my image to the pen trails
sv: lägg till min bild till pennspår

en: add my image to the pen trails and go away
sv: lägg till min bild till pennspår och försvinn

en: copy
sv: kopiera

en: do menu item
sv: utför menypost

en: do the menu item
sv: utför menyposten

en: element number
sv: element nummer

en: erase
sv: sudda

en: hide
sv: dölj

en: holder
sv: hållare

en: make the object invisible
sv: gör objektet osynligt

en: make the object visible
sv: gör objektet synligt

en: miscellaneous
sv: diverse

en: my index in my container
sv: mitt index i min behållare

en: remove this object from the screen
sv: ta bort detta föremål från skärmen

en: returns a copy of this object
sv: hämtar en kopia av detta objekt

en: show
sv: visa

en: stamp
sv: stämpel

en: stamp and erase
sv: stämpla och sudda

en: the object's container
sv: objektets behållare

en: distance
sv: avstånd

en: heading theta
sv: riktning theta

en: length
sv: längd

en: location
sv: plats

en: rotation center x
sv: rotationscentrum x

en: rotation center y
sv: rotationscentrum y

en: The angle between the positive x-axis and the vector connecting the origin to the object's position
sv: Vinkeln mellan positiva x-axeln och vektorn som ansluter till objektets ursprungliga position

en: The angle, in degrees, that my heading vector makes with the positive x-axis
sv: Vinkeln, i grader, som min riktningsvektor skapar med positiva x-axeln

en: The length
sv: Längden

en: The length of the vector connecting the origin to the object's position
sv: Längden för vektorn som ansluter ursprunget till objektets position

en: The position of the object, expressed as a point
sv: Objektetets position, uttryckt som en punkt

en: The width
sv: Bredden

en: The x coordinate of rotation center in parent's coordinate system.
sv: Rotationscentrumets x-koordinat i modersystemets koordinatsystem.

en: The y coordinate of rotation center in parent's coordinate system.
sv: Rotationscentrumets y-koordinat i modersystemets koordinatsystem.

en: width
sv: bredd

en: align after
sv: justera enligt

en: bounce
sv: studsa

en: bounce off the edge if hit
sv: studsa ut över kanten om träffad

en: follow path
sv: följ väg

en: follow the yellow brick road
sv: följ den gula tegelvägen

en: motion
sv: rörelse

en: move toward
sv: flytta mot

en: move toward the given object
sv: flytta mot angivet objekt

en: obtrudes
sv: sticker ut

en: place this object to the right of another
sv: placera detta objekt till höger om ett annat

en: turn toward
sv: vänd mot

en: turn toward the given object
sv: vänd mot angivet objekt

en: whether the object sticks out over its container's edge
sv: om objektet sticker ut över kanten på sin behållare

en: wrap
sv: linda runt

en: wrap off the edge if appropriate
sv: linda av kanten om lämpligt

en: bearing to
sv: riktning till

en: brightness under
sv: ljusstyrka under

en: color under
sv: färg under

en: luminance under
sv: luminans under

en: saturation under
sv: mättnad under

en: The brightness under the center of the object
sv: Ljusstyrkan under objektets mittpunkt

en: The color under the center of the object
sv: Färgen under objektets mittpunkt

en: The distance to another object
sv: Avståndet till ett annat föremål

en: The heading I would need to have to face directly toward another object
sv: Den riktning jag borde vända mot för att vändas rakt mot ett annat objekt

en: The luminance under the center of the object
sv: Luminansen under objektets mittpunkt

en: The saturation under the center of the object
sv: Färgmättnaden under objektets mittpunkt

en: clear all pen trails
sv: rensa alla pennspår

en: clear all pen trails in my containing playfield
sv: ta bort alla pennspår på den lekplats som jag finns på

en: determines whether lines, arrows, arrowheads, or dots are used when I put down a pen trail
sv: avgör om linjer, pilar, pilhuvuden eller punkter används när jag lägger ett pennspår

en: diameter of dot to use when trailStyle is dots
sv: den diameter en punkt skall ha då spår-stilen är punkter

en: dot size
sv: punktstorlek

en: pen color
sv: pennfärg

en: pen down
sv: penna ner

en: pen size
sv: pennstorlek

en: pen use
sv: pennanvändning

en: the color of ink used by the pen
sv: färgen på pennans bläck

en: the width of the pen
sv: pennbredd

en: trail style
sv: spårstil

en: whether the pen is currently down
sv: om pennan för närvarande är nere

en: do
sv: gör

en: make the given script be "normal"
sv: gör att det givna skriptet är "normalt"

en: make the given script be "normal" in the object and all of its siblings
sv: gör att det givna skriptet är "normalt" i objektet och alla dess syskon

en: make the given script be "paused"
sv: gör att det givna skriptet är "pausat"

en: make the given script be "paused" in the object and all of its siblings
sv: gör att det givna skriptet är "pausat" i objektet och alla dess syskon

en: pause all
sv: pausa allt

en: pause script
sv: pausa skript

en: run the given script in the object and in all of its siblings
sv: kör det givna skriptet i objektet och alla dess syskon

en: run the given script once, on the next tick
sv: kör angivet skript en gång, på nästa klocktick

en: scripting
sv: skript

en: send a message to all siblings
sv: skicka meddelanden till alla syskon

en: send to all
sv: skicka till alla

en: start all
sv: starta alla

en: start script
sv: starta skript

en: start the given script ticking
sv: starta klocktickning för angivet skript

en: start the given script ticking in the object and all of its siblings.
sv: starta klocktickning för angivet skript i objektet och alla dess syskon.

en: stop all
sv: stoppa alla

en: stop script
sv: stoppa skript

en: tell all siblings
sv: meddela alla syskon

en: an empty script
sv: ett tomt skript

en: empty script
sv: töm skript

en: scripts
sv: skript

en: play frequency of
sv: spela upp frekvensen av

en: play sound
sv: spela ljud

en: sound
sv: ljud

en: stop sound
sv: stoppa ljud

en: color  sees
sv: färg ser

en: is over color
sv: är över färg

en: is under mouse
sv: är under mus

en: overlaps
sv: överlappar

en: overlaps any
sv: överlappar någon

en: tests
sv: tester

en: touches a
sv: vidrör en

en: whether any part of the object is over the given color
sv: om någon del av objektet är över den angivna färgen

en: whether I overlap a given object
sv: om jag överlappar ett givet objekt

en: whether I overlap a given object or one of its siblings or similar objects
sv: om jag överlappar ett givet objekt eller ett av dess syskon eller liknande objekt

en: whether I overlap any  Sketch that is showing the same picture as a particular prototype.
sv: om jag överlappar någon  Sketch som visar samma bild som en viss prototyp.

en: whether the given color sees the given color
sv: om angiven färg ser angiven färg

en: whether the object is under the current mouse position
sv: om objektet är under nuvarande musposition

en: the object that is triggering an event, either user-defined or pre-defined
sv: Objektet som utlöste denna händelse är antingen förutbestämd eller definierad av användaren

en: trigger a user-defined (global) event
sv: Utlös en användardefinierad (global) händelse

en: trigger custom event
sv: Utlös en egendefinierad händelse

en: triggering object
sv: utlös objekt

en: button
sv: knapp

en: fire
sv: aktivera

en: amount
sv: mängd

en: angle
sv: vinkel

en: Button 1 pressed
sv: Knappen 1 trycktes

en: Button 2 pressed
sv: Knappen 2 trycktes

en: button1
sv: knapp1

en: joystick
sv: styrspak

en: left right
sv: vänster höger

en: up down
sv: upp ned

en: Add the object to my contents
sv: Lägg till objektet till mitt innehåll

en: batch pen trails
sv: har pennspår

en: Clear all the pen trails in the interior.
sv: Rensa alla pennspår på insidan.

en: clear pen trails
sv: rensa pennspår

en: dial number
sv: rington

en: dial number of sound
sv: rington från ljud

en: graphic
sv: grafik

en: How many elements are within me
sv: Hur många vertex finns i mig

en: Initiate painting of a new object in the standard playfield.
sv: Börja måla ett nytt objekt i standardlekplatsen.

en: include
sv: inkludera

en: include at beginning
sv: lägg till i början

en: include at cursor
sv: lägg till vid markören

en: include at end
sv: lägg till på slutet

en: initiate painting
sv: påbörja målning

en: level of sound
sv: ljudnivå

en: lift all pens
sv: lyft alla pennor

en: listening
sv: lyssnar

en: lower all pens
sv: sänk alla pennor

en: mouse x
sv: mus x

en: mouse y
sv: mus y

en: number at cursor
sv: spelare vid markör

en: pen trails
sv: pennspår

en: pitch of sound
sv: tonhöjd

en: playfield
sv: lekplats

en: Remove all elements from the playfield
sv: Ta bort alla element från lekplatsen

en: remove all
sv: ta bort alla

en: Send a message to all the objects inside the playfield
sv: Sänd ett meddelande till alla objekt inne i lekplatsen

en: Shuffle the contents of the playfield
sv: Blanda innehållet i lekplatsen

en: sound level
sv: ljudnivå

en: sound pitch
sv: tonhöjd

en: The x coordinate of the mouse pointer
sv: Muspekarens x-koordinat

en: The y coordinate of the mouse pointer
sv: Muspekarens y-koordinat

en: trail style for all pens
sv: spårstil för alla pennor

en: Unhide all hidden objects.
sv: Visa alla dolda objekt.

en: unhide hidden objects
sv: visa dolda objekt

en: Whether pen trails should reflect small movements within the same tick or only should integrate all movement between ticks
sv: Om pennspår skall avspegla små rörelser inom samma klocktick eller enbart skall integrera all rörelse mellan klocktick

en: whether the stethoscope is listening
sv: om stetoskopet lyssnar

en: Display the world as a blueprint
sv: Visa världen som en blåkopia

en: Display the world normally
sv: Visa världen normalt

en: use blueprint canvas
sv: använd duk för blåkopia

en: use normal canvas
sv: använd normal duk

en: has pen trails
sv: har pennspår

en: pen trail graphic
sv: pennspårsbild

en: The graphic comprising the current pen trails.
sv: Bilden som består av de aktuella pennspåren.

en: Whether there are any pen trails on the playfield
sv: Om det finns några pennspår på lekplatsen

en: keep ticking while painting
sv: fortsätt ticka under ritning

en: preferences
sv: inställningar

en: Whether a drop of a value tile, such as "car's x", on the desktop, should produce a watcher for that value
sv: Om nedsläppning av en värdesbyggsten, som "bils x" på skrivbordet skall skapa en bevakare för det värdet

en: Whether an object hitting the edge of the screen should be kept "fenced in", rather than being allowed to escape and disappear
sv: Om ett objekt som träffat skärmens kant skall hållas "ingärdad", i stället för att släppas ut och försvinna

en: Whether scripts should continue to run while you're using the painting system
sv: Om skript skall fortsätta att köras medans du använder ritsystemet

en: Whether the default green halo handle (at the top right of the halo) should, for scripted objects, be the olive-green handle, signifying that use will result in a sibling instance.
sv: Om det förvalt gröna halohandtaget (uppe till höger i halon) skall för objekt som innehåller skript bli det olivgröna handtaget i stället, vilket innebär att man kan skapa syskoninstanser med hjälp av det.

en: Whether tiles representing a player should be suppressed in Viewers and Scriptors belonging to that player
sv: Om byggstenar som representerar en spelare skall gömmas i Granskare och Skript som hör till den spelaren

en: subtitles file name
sv: namn på textremsefil

en: The name for the subtitles file
sv: Namn på textremsefilen

en: BorderStyle
sv: Kantstil

en: Color
sv: Färg

en: Graphic
sv: Grafik

en: Patch
sv: patch

en: Player
sv: Spelare

en: Point
sv: Måla

en: ScriptName
sv: Skriptnamn

en: Sound
sv: Ljud

en: sound recorder
sv: ljudinspelare

en: start recording
sv: börja spela in

en: stop recording or playback
sv: sluta spela in eller upp

en: highlight color
sv: markeringsfärg

en: use gray look
sv: använd grått utseende

en: use green look
sv: använd grönt utseende

en: A morph with the last frame
sv: En morf med sista bildrutan

en: auto extent
sv: automatisk utsträckning

en: configure video device
sv: konfigurera videoenhet

en: contrast
sv: kontrast

en: last frame
sv: sista bildrutan

en: resolution
sv: upplösning

en: Video brightness
sv: Videoljusstyrka

en: Video contrast
sv: Videokontrast

en: Video resolution
sv: Videoupplösning

en: data color
sv: datans färg

en: relative scale
sv: relativ skala

en: The color hue of the data
sv: Datans färgnyans

en: Dial a telephone number
sv: Ring upp ett telefonnummer

en: phonepad
sv: nummerplatta

en: frequency1
sv: frekvens1

en: frequency2
sv: frekvens2

en: frequency3
sv: frekvens3

en: frequency-1 of sound
sv: ljudfrekvens-1

en: frequency-2 of sound
sv: ljudfrekvens-2

en: frequency-3 of sound
sv: ljudfrekvens-3

en: high pass filter value
sv: högpassfiltervärde

en: level1
sv: nivå1

en: level2
sv: nivå2

en: level3
sv: nivå3

en: level-1 of sound
sv: nivå-1 för ljud

en: level-2 of sound
sv: nivå-2 för ljud

en: level-3 of sound
sv: nivå-3 för ljud

en: low pass filter value
sv: lågpassfiltrets värde

en: update interval
sv: uppdateringsintervall
