eToys - en to si translation catalogue (1158 entries)

en: choose new graphic
si: අලුත් චිත්‍රකයක් තෝරන්න

en: grab new graphic
si: අලුත් විත්‍රකයක් අරගන්න

en: change first color
si: පළමු පැහැය වෙනස් කරන්න

en: change second color
si: දෙවැනි පැහැය වෙනස් කරන්න

en: linear gradient
si: රේඛීය අනුක්‍රමනය

en: radial gradient
si: අරීය අනුක්‍රමණය

en: change orientation
si: දිශානතිය වෙනස් කරන්න

en: change origin
si: මූලය වෙනස් කරන්න

en: Things dropped into here will automatically be organized into a column. Once you have added your own items here, you will want to remove the sample colored rectangles that this started with, and you will want to change this balloon help message to one of your own!
si: මෙහි හළන දෑ ස්වයංක්‍රීයව තීරයට  සැකසේ.මෙතැනට ඔබේම අයිතම  ඈඳූ විට, ඔබට ආරම්භයේ ඇති වර්ණ ඍජුකෝණාස්‍ර නියැදි ඉවත් කිරීමට සිදු වේ. සහ ඔබට මෙම උපකාර බැලූනයේ පණිවිඩය, ඔබේම පණිවිඩයක් බවට පත් කිරීමට උවමනා වේ!

en: Things dropped into here will automatically be organized into a row. Once you have added your own items here, you will want to remove the sample colored eggs that this started with, and you will want to change this balloon help message to one of your own!
si: මෙහි හළන දෑ ස්වයංක්‍රීයව පේළියට  සැකසේ.මෙතැනට ඔබේම අයිතම  ඈඳූ විට, ඔබට ආරම්භයේ ඇති වර්ණ බිජු නියැදි ඉවත් කිරීමට සිදු වේ. සහ ඔබට මෙම උපකාර බැලූනයේ පණිවිඩය, ඔබේම පණිවිඩයක් බවට පත් කිරීමට උවමනා වේ!

en: A circular shape
si: රවුම් හැඩයක්

en: An attachment point for Connectors that you can embed in another Morph.
si: සම්බන්ධක සඳහා වූ සම්බන්ධිත ලක්ෂ්‍යයක් ඔබට වෙනත් මෝපයක් තුළට ඔබ්බවීමට හැකිය.

en: Circle
si: රවුම

en: Connectors
si: සම්බන්ධකයන්

en: Graphics
si: චිත්‍රක

en: Pin
si: තුඩ

en: A smooth wiggly curve, or a curved solid.  Shift-click to get handles and move the points.  Using the halo menu, can be coverted into a polygon, and can be made "open" rather than closed.
si: පණුවෙකු මෙන් දඟලන සුමට කවය හෝ ස්ථිර කවය _ ෂිෆ්ට් ක්ලික් කර අත් ලබාගෙන ලක්ෂ්‍යයන් ඒහා මෙහා ගෙන යන්න._ හලෝ මෙනුව භාවිත කරන්න, බහුඅශ්‍රයක් බවට හැරවිය හැක, විවෘත කරන්න මෙන්ම වසා දමන්න සැකසිය හැකිය.

en: Basic
si: මූලික

en: Curve
si: වක්‍රය

en: An elliptical or circular shape
si: ඉලිප්සීය හෝ රවුම් හැඩයක්

en: Ellipse
si: ඉලිප්සය

en: A non-editable picture.  If you use the Paint palette to make a picture, you can edit it afterwards.
si: සැකසිය නොහැකි පින්තූරයකි. ඔබ සිත්තරාගේ සායම් ලෑල්ල භාවිතයෙන් පින්තූරය නිර්මාණය කළේ නම්,ඔබට එය පසුව සැකසිය හැක.

en: Image
si: පින්තූරය

en: A non-editable picture of something
si: කිසිදු සංස්කරණයක් නොකළ පින්තූරයක්

en: Picture
si: පින්තුරය

en: opaque
si: ‍විනිවිද නොපෙනෙන

en: Please enter the image file name
si: කරුණාකර පින්තූර ගොනුවේ  නම ඇතුල් කරන්න

en: A straight line.  Shift-click to get handles and move the ends.
si: සරල රේඛාවකි.හසුරුවන ලබාගෙන අන්ත වෙනස් කිරීමට shift යතුර සමග ක්ලික් කරන්න.

en: Line
si: රේඛාව

en: extract this frame
si: මෙම රාමුව දිග හරින්න

en: movie...
si: චලන චිත්‍රපටිය...

en: next frame
si: මීලඟ රාමුව

en: play loop
si: නැවත නැවත ධාවනය කරන්න

en: play once
si: එක් වරක් ධාවනය කරන්න

en: previous frame
si: පෙර රාමුව

en: stop playing
si: ධාවනය වීම නවත්වන්න

en: A series of connected line segments, which may be a closed solid, or a zig-zag line.  Shift-click to get handles and move the points.
si: ඝන සංවෘත හෝ අක්වක් වූ , සබැඳුනු රේඛා ශ්‍රේණියකි. හසුරුවන ලබාගෙන  අන්ත වෙනස් කිරීමට shift යතුර සමග ක්ලික් කරන්න.

en: Polygon
si: බහු අස්‍රය

en: customize arrows
si: ඊතල තමන්ට කැමති  පරිදි වෙනස් කරන්න

en: specify dashed line
si: කඩ ඉරක් ලබා දෙන්න

en: standard arrows
si: සම්මත ඊතල

en: Move cursor left and right
    to change arrow length and style.
    Move it up and down to change width.
    Click when done.
si: කර්සරය වමට හෝ දකුණට චලනය කරන්න
    ඊ දුර සහ මොස්තරය වෙනස් කිරීමට.
    පළල වෙනස් කිරීමට ඉහළට හෝ පහළට එය චලනය කරන්න.
    අවසන් කිරීමට ක්ලික් කරන්න.

en: show handles
si: හසුරුව පෙන්වන්න

en: closed
si: වසා ඇත

en: curve
si: වක්‍රය

en: Enter a dash specification as
    { major dash length. minor dash length. minor dash color }
    The major dash will have the normal border color.
    A blank response will remove the dash specification.
    [Note: You may give 5 items as, eg, {10. 5. Color white. 0. 3}
    where the 4th ityem is zero, and the 5th is the number of pixels
    by which the dashes will move in each step of animation]
si: ඉරි පිළිබඳ පිරිවිතරක් සපයන්න./n{ප්‍රධාන ඉරි දිග.අනු ඉරි දිග.අනු ඉරි වර්ණය}/nප්‍රධාන ඉර සාමාන්‍ය දාරයක වර්ණය සහිතව වේ.
    හිස් ප්‍රතිචාරයක් මගින් ඉරි පිළිබඳ පිරිවිතර ඉවත් කෙරේ.
    [සටහන: ඔබට අයිතම 5ක් දෙනු ලැබේ, උදා,{10.5.වර්ණය සුදු.0.3}
    සිවුවැනි අයිතමය 0 වූද සහ පස්වැන්න වූ කලී
    සජීවනයේ එක් එක් පියවර වලදී ඉරි චලනය විය යුතු පික්සල ප්‍රමාණයයි]

en: A rectangular shape, with border and fill style
si: දාර සහ පිරවුම් විලාස සහිත ඍජුකෝණාස්‍ර හැඩයක්

en: Sketch
si: දළ සටහන

en: Please enter the desired border width
si: කරුණාකර දාරයේ පළල ඇතුළත් කරන්න

en: call this my base graphic
si: මෙය මාගේ පාදක චිත්‍රක ලෙස නම් කරන්න

en: choose new graphic...
si: නව චිත්‍රයක් තෝරන්න...

en: restore base graphic
si: පාදක චිත්‍රකය නැවත පිහිටුවන්න

en: set as background
si: පසුබිම ලෙස පිහිටුවන්න

en: oops, this menu is a for a morph that
    has been replaced, probably because a
    "look like" script was run.  Please dismiss
    the menu and get a new one!.  Sorry!
si: අයියෝ!‍‍ දැන් දී තිබෙන කැම වට්ටෝරුව මෝෆ් (morph) කෙනෙකුටනෙ  ‍‍‍
    පෙ‍්න විධිහට,පිටපත් කිරීමක් වැනි දෙ‍යක් කරනවා වෙන්න ඇති·
    කරුණාකරලා කැම වට්ටෝරුව ඉවත් කරලා අලුත් එකක් ගන්න!       සමාවෙන්න!‍‍‍‍

en: this already *was* your baseGraphic
si: මෙය මේ වන විටත් *was* ඹබේ මූලික චිත්‍රකය

en: choose the color you want to replace
si: ආදේශ කළ යුතු වර්ණය තෝරන්න

en: now choose the color you want to replace it with
si: කුමන වර්ණය වෙනුවට ආදේශ කළ යුතුදැයි තෝරන්න

en: Please enter a number greater than one.
    (note: this cannot be undone, so answer zero
    to abort if you need to make a backup first)
si: කරුණාකර එක ට වඩා වැඩි සංඛ්‍යාවක් ඇතුලත් කරන්න.
    (සටහන: මෙය නැවත කළ  නොහැක.එම නිසා පිළිතුර බින්දුවයි
    පළමුව උපස්ථ ගොනු සෑදීමට මෙයින් ඉවත් වන්න)

en: This object is *already* showing its baseGraphic
si: මෙම වස්තුව දැනටමත් එහි පාදක චිත්‍රකය පෙන්වයි

en: smooth image
si: සුමට පින්තූරය

en: change emphasis
si: අවධාරණය වෙනස් කරන්න

en: change font
si: අකුරු වෙනස් කරන්න

en: A  data field which will have a different value on every card of the background
si: විවිධ වටිනාකම් සහිත සෑම කාඩ් පතකම පසුබිමෙහි දත්ත ක්ෂේත්‍රයක් පවතියි

en: A piece of text that will occur on every card of the background
si: සියලුම පත්‍රිකා පසුබිමෙහි පෙළ කොටසක් දක්නට ඇත

en: A text field with a rounded shadowed border, with a fancy font.
si: අලංකාර අකුරු වලින් යුතු වටකුරු සෙවනැලි බෝඩරයක් සහිත පෙළ ක්ෂේත්‍රයක්

en: Background Field
si: පසුබිම් ‍ක්ෂේත්‍රය

en: Background Label
si: පසුබිම් ලේබලය

en: Fancy Text
si: අලංකාර අකුර

en: Simple Text
si: සරල පෙළ

en: Text that you can edit into anything you wish
si: ඔබ කැමති අයුරින් සංස්කරණය කල හැකි පෙළක්

en: add predecessor
si: පුරෝගාමියා එක් කරන්න

en: add successor
si: අනුප්‍රාප්තිකයෙක් එක් කරන්න

en: code pane menu...
si: කේත කවුළු මෙනුව...

en: code pane shift menu...
si: කේත කවුළු මාරුවීමේ මෙනුව...

en: fill owner's shape
si: හිමිකරුගේ හැඩය පුරවන්න

en: follow owner's curve
si: හිමිකරුගේ හැඩය පිළිපදින්න

en: holder for characters
si: අනුලකුණු සඳහා රඳවනය

en: rectangular bounds
si: ඍජුකෝණාස්‍රාකාර මායිම්

en: reverse direction
si: අනික් පැත්ත

en: set baseline
si: පාද රේඛාව පිහිටුවන්න

en: text margins...
si: පෙළ මායිම...

en: text properties...
si: පෙළ ගුණාංග...

en: text color...
si: පෙළ වර්ණය...

en: When checked, bounds are automatically adjusted to fit the contents.
si: සළකුණු කළ විට,අන්තර්ගතයට ගැළපෙන පරිදි මායිම් ස්වයංක්‍රීයව සැකසේ.

en: When checked, contents will automatically be translated upon a locale change
si: සළකුණු කළවිට, වෙනසක් සිදුකළ විට එම ස්ථානයෙහිම ස්වයංක්‍රීයව එය පරිවර්තනය වේ

en: When checked, text is automatically wrapped to fit horizontally within the boundaries specifed.
si: සළකුණු කළවිට, නිරූපිත මායිම් තුළ තිරස්ව ඊට සරිලන සේ ස්වයංක්‍රීයව පෙළ සකසා ගැනේ.

en: font for entire text...
si: සම්පූර්ණ පෙළ සඳහා අකුරු...

en: translations...
si: පරිවර්තන...

en: text auto fit
si: ස්වයං පෙළ සැකස්ම

en: Move cursor down and to the right
    to increase margin inset.
    Click when done.
si: කර්ෂරය පහළට  ‍ගෙනගොස් ඉන්පසු දකුණට රැගෙන යන්න සීමා තීරුව ඇතුළු දෙසින් වැඩි කරන්න එසේ සකස් කළ පසු ක්ලික් කරන්න

en: margin change for
si:  ඉම වෙනස් කරන්න

en: Choose font:
si: අකුරු තෝරන්න:

en: translatable
si: පරිවර්තනය කළ හැකි

en: text wrap to bounds
si: බැඳීම් සඳහා පෙළ එතුම

en: turn off smoothing
si: සුමටනය ක්‍රියා විරහිත කරන්න

en: turn on smoothing
si: සුමටනය ක්‍රියා කරවන්න

en: Index
si: අනුක්‍රමය

en: Menu to see another Guide
si: තවත් මගපෙන්වීමක් සඳහා මෙනුව

en: Next page
si: ඊලඟ පිටුව

en: Previous page
si: පෙර පිටුව

en: Quick Guides
si: ක්ෂණික මගපෙන්වීමක්

en: inspect model in morphic
si: මෝෆයේ ආකෘතිය පරීක්ෂා කරන්න

en: add pin
si: pin එක් කරන්න

en: plug all to model
si: සියලු ආකෘතින්ට වද්දන්න

en: plug all to model slots
si: සියලු අකෘති විවරයන්ට වද්දන්න

en: plug mouseDown to model
si: මූසිකය අදාළ අකෘතියට වද්දන්න

en: plug mouseDown to model slot
si: මූසිකය අදාළ අකෘතියට විවරයට වද්දන්න

en: plug mouseMove to model
si: මූසිකය අදාළ අකෘතියෙන් ඉවත් කරන්න

en: plug mouseMove to model slot
si: මූසිකය අදාළ අකෘති විවරයෙන් ඉවත් කරන්න

en: set mouseDown selector...
si: මූසිකය හෙලීම තෝරන්නා සකසන්න...

en: set mouseMove selector...
si: මූසිකය ගෙනයාම තෝරන්නා සකසන්න...

en: set mouseUp selector...
si: මූසිකය ඉහළට තෝරන්නා සකසන්න

en: An example of how to use double-click in moprhic
si: මෝෆය මත ද්විත්ව (ඩබල්)ක්ලික් යොදා ගන්නේ කෙසේද යන්නට උදාහරණයක්

en: DoubleClick
si: ද්විත්ව(ඩබල්) ක්ලික් කිරීම

en: Double-click on me to change my color; 
    single-click on me to change border color;
    hold mouse down within me and then move it to grow 
    (if I'm red) or shrink (if I'm blue).
si: වර්ණය වෙනස් කිරීමට මාව දෙවරක් ක්ලික් කරන්න; බෝඩරයේ වර්ණය වෙනස් කිරීමට මාව වරක් ක්ලික් කරන්න; මා තුල මවුස් තබා එහාට ගෙන යාමෙන් මා විශාල කල හැක (මම රතු නම්) හෝ හැකිලී ඇතිනම් (මම නිල් නම්).

en: An extreme-wide-angle lens
si: අතිශයින්ම විශාල කෝණික කාචයක්

en: FishEye
si: මාළු ඇහැ

en: Magnification is fixed, sorry.
si: විශාල කිරීම ස්ථිරයි,සමාවන්න.

en: An eye which follows the cursor
si: සැමවිටම කර්සරය අනුගමනය කරන්න

en: Just for Fun
si: දැන් විනෝදය සඳහා

en: MovingEye
si: ඇහැ ගෙනයන්න

en: An analog clock face
si: ප්‍රතිසම හෝරා මුහුණතක්

en: Clock
si: ඔරලෝසුව

en: Allows you to change the font used to display the numbers.
si: නිරුපිත අංක භාවිත කර අකුරු වෙනස් කළ හැකියි

en: Allows you to specify a new color for the hands of the watch.  Note that actual *watch* color can be changed simply by using the halo's recoloring handle.
si: ඔබ අතැති ඔර්ලෝසුවෙන් නව වර්ණයක් විශේෂිකරණයට ඔබට අවසර ඇත. එම සැබෑ *ඔර්ලෝසුව* (*watch*) සලකුණු කර වර්ණ පහසුවෙන් වෙනස් කිරීමට halo's  නැවත වර්ණ ගැන්වීම පාවිච්චි කළ හැකිය.

en: Allows you to specify a new color to be used during PM hours for the center portion of the watch; during AM hours, a lighter shade of the same color will be used.
si: ඔරලෝසුවේ කේන්ද්‍ර කොටසෙහි ප.ව.පැය කාලයන්හිදී ඔබට විශේෂිත නව වර්ණයක් භාවිත කරන්නට අවසර ඇත; පෙ.ව. පැය කාලයන්හිදී ලාපැහැති අඳුරු වර්ණ එලෙසම භාවිත කළ හැකිය.

en: change center color...
si: මැද වර්ණය වෙනස් කරන්න...

en: change font...
si: අකුරු වෙනස් කරන්න...

en: change hands color...
si:  ලබා ගත් වර්ණය වෙනස් කරන්න...

en: anti-aliasing
si: ප්‍රති - අන්වර්ථ

en: roman numerals
si: රෝම සංඛ්‍යාංක

en:  Mouse-down action
si: මවුසය පහතට ගෙනයාම

en: If the button is to act when the mouse goes down
si: බොත්තම ක්‍රියාත්මක වූවොත් මූසිකය පහළට ගමන් කරණු ඇත

en:  Mouse-up action
si: මවුසය ඉහළට ගෙනයාම

en: If the button is to act when the mouse goes up
si: බොත්තම ක්‍රියාත්මක වූවොත් මූසිකය ඉහළට ගමන් කරණු ඇත

en: Action:
si: කාර්යය

en: Drop another morph here to change the target and action of this button. (Only some morphs will work)
si: මෙම බොත්තමෙහි අරමුණ සහ කාර්යය වෙනස් කිරීමට වෙනත් මෝෆයක් මෙතැනට හෙලන්න.(මෝෆ කිහිපයක් ක්‍රියාත්මක වන්නේ නම්)

en: Target:
si: ඉලක්කය:

en:  Mouse-down look
si:  මූසිකය පහළ යන දෙස බලන්න

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button when the mouse is clicked in it.
si: මූසිකය ක්ලික් කරන විට මෙම බොත්තමෙහි දෘශ්‍යමාන දර්ශනය වෙනස් කිරීමට වෙනත් මෝෆයක් මෙතැනට හෙලන්න.

en:  Mouse-enter look
si: මූසිකය භාවිත කර බලන්න

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button when the mouse enters it.
si: මූසිකය ප්‍රවේශ වන විට මෙම බොත්තමෙහි දෘශ්‍යමාන දර්ශනය වෙනස් කිරීමට වෙනත් මෝෆයක් මෙතැනට හෙලන්න.

en:  Change morph
si: මෝපය වෙනස් කරන්න

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button. Or click here to get a menu of possible replacement morphs.
si: මෙම බොත්තමෙහි දෘශ්‍යමාන දර්ශනය වෙනස් කිරීමට වෙනත් මෝෆයක් මෙතැනට හෙලන්න. නැතිනම් මෝෆ ආදේශන මෙනුවක් ගැනීමට මෙතැන ක්ලික් කරන්න

en: mouse-down halo color
si: halo වර්ණය මූසිකය-පහළට

en: Drag in here to change the halo width
si: halo පළල වෙනස් කිරීමට මෙතැනින් අදින්න

en: mouse-over halo color
si: halo වර්ණය මූසිකය මතුපිට

en: Drag in here to change how often the button repeats while the mouse is down
si: බොහෝ විට බොත්තම නැවත නැවත යෙදීමේදී මූසිකය පහළට ඇති විට මෙතැනින් අදින්න

en:  Mouse-down repeating
si: මූසිකය පහළට නැවත ගෙනයමින්

en: Turn repeating while mouse is held down on or off
si: මූසිකය ක්‍රියාත්මක වන හෝ නොවන විට නැවත  ක්‍රියා කිරීමට හරවන්න

en:  Mouse-over highlighting
si: මූසිකය-මතදී උද්දීපනය වේ

en: Turn mouse-over highlighting on or off
si: මූසිකය-මතදී උද්දීපනයවීම on සහ off මාරුවේ

en: Accept
si: අනුමත කරන්න

en: Add label
si: ලේබලයක් එක්කරන්න

en: add some text to the button
si: බොත්තමට පෙළ කිහිපයක් එක්කරන්න.

en: Button Properties for {1}
si: {1} සඳහා බොත්තම් වත්කම්

en: Cancel
si: අත් හරින්න

en: cancel changes made and close panel
si: සෑදූ වෙනස්කම් අවලංගුකර පැනලය වසා දමන්න.

en: keep changes made and close panel
si: සෑදූ වෙනස්කම් තබාගෙන පැනලය වසා දමන්න.

en: Main
si: ප්‍රධාන

en: open a main properties panel for the morph
si: රූපය (මෝෆය) සඳහා ප්‍රධාන වත්කම් පැනලයක් විවෘත කරන්න.

en: Remove
si: ඉවත් කරන්න

en: Remove label
si: ලේබලය ඉවත් කරන්න

en: remove text from the button
si:  බොත්තම මගින් පෙළ ඉවත කරන්න

en: remove the button properties of this morph
si: මෙම මෝෆයෙහි බොත්තම් වත්කම් ඉවත් කරන්න.

en: mouse-down halo width:
si: පුළුල් රැස් මාලාවෙහි මූසිකය ඔබන්න:

en: mouse-over halo width:
si: පුළුල් රැස් මාලාවෙහි මතු පිට මූසිකය තබන්න.

en: interval:
si: විවේකය:

en: Cancel this login operation.
si: මෙම මෙහෙයුම ප්‍රකාශයට පත්කිරීම අවලංගු කරන්න.

en: Please enter your login name
si: කරුණාකර ඔබේ login name අතුල් කරන්න.

en: Please make the name 24 characters or less
si: කරැණාකර අනු ලකුණු 24 හෝ ඊට අඩුවෙන් නම සාදන්න.

en: Please remove any funny characters
si: කරුණාකර හාස්‍ය උපදවන අනු ලකුණු ඉවත්කරන්න.

en: Close this dialog
si: මෙම දෙබස චසාදමන්න

en: Login to Squeakland
si: ස්ක්වීක්ලෑන්ඩ් වලට ලොග් වන්න

en: OK
si: හරි

en: Password:
si: මුර පදය

en: Username:
si: භාවිතා කරන්නාගේ නම

en: (create account)
si: (ගිණුම සාදන්න)

en: ChineseCheckers
si: චීන භාෂාවෙන් සොයන්නන්

en: Halma - the classic board game of Chinese Checkers, written by Dan Ingalls
si: Halma - චීන චෙස් ක්‍රීඩකයන් ගේ සම්භාවනීය ක්‍රීඩාවක්, ලියනලද්දේ  Dan  Ingalls

en: animate moves
si: සඡිවි චලන

en: don't animate moves
si: සඡිවී චලන කරන්න එපා

en: new game
si: අලුත් ක්‍රීඩාව

en: reset...
si: යලි සකසන්න

en: How many humans?
si: මිනිසුන් කී දෙනාද?

en: How many players?
si: ක්‍රිඩකයින් කී දෙනාද?

en: Cipher
si: අංකයය

en: The Cipher Panel: A playground for cryptograms, by Dan Ingalls
si: අංක පුවරුව:

en: none
si: කිසිත් නැත

en: clear cipher typing
si: යතුරු ලියනය කරන ලද අංක මකා දමන්න

en: enter a new cipher
si: අලුත් අංකයක් ඇතුළු කරන්න

en: quote from Squeak
si: උස් හීන් හඬින් උපුටා දක්වන්න

en: show cipher help
si: අංක උදවු පෙන්වන්න

en: show cipher hints
si: අංක ඉඟි පෙන්වන්න

en: clear typing
si: යතුරු ලියනය කළ දේ මකා දමන්න

en: show help
si: උදවු පෙන්වන්න

en: show hints
si: ඉඟි පෙන්වන්න

en: Are you sure you want to discard all typing?
si: යතුරු ලියනය කළ දේ ඉවතලන බව ඔබට විශ්වාසද?

en: Type a cipher text to work on here below...
si: කේත සටහනක් වැඩ කිරීමට ෙමහි පහත ඇතුලත් කරන්න

en: About the Cipher Panel
si: අංක පුවරුව ගැන

en: The Cipher Panel displays an encrypted message.  The encryption is a simple substitution code;  each letter of the alphabet has been changed to a different one.
    
    You can solve the cipher by clicking above any letter in the message, and typing the letter you think it should be.  The Cipher Panel automatically makes the same substitution anywhere else that letter occurs in the encoded message.
    
    If you are having trouble, you can use the command menu to 'show cipher hints'.  That will display how many of each letter occurs, which is often a help in solving ciphers.
si: කේතාංකන පුවරුව ගුප්ත පණිවුඩයක් විදහා දක්වයි.  ගුප්ත පණිවිඩය සරල ආදේශ කේතයකි;  අකාරාදියෙහි එක් එක් අකුර ආදේශ කර වෙනස් කරණු ලබයි.
    
    ඉහත පණිවුඩයෙහි කුමන හෝ අකුරක් ක්ලික් කර කේතාංකන ගැටළුව විසඳිය හැකි අතර, ඔබ වියහැකි යයි සිතන යතුරු ලියනය කිරීමටද හැකිය. කේතාංකන පැනලය කොතැනක හෝ එම සමාන අකුරු ආදේශක ආකේතනය ඉබේ සකසයි.
    
    ගැටළුවක් පැමිණේ නම්, පාලන මෙනුව 'කේත ඉගි පෙන්වන්න' ලෙස යොදාගත හැක.  එය එක් අකුරක් කීවතාවක් යෙදේ දැයි පෙන්වන අතර ඇතැම් විට එය ගැටලුව විසඳීමට උපකාරී වේ

en: Most bodies of english text follow a general pattern of letter usage.  The following are the most common letters, in approximate order of frequency:
    	E  T  A  O  N  I  R  S  H
    The following are the most common digraphs:
    	EN  ER  RE  NT  TH  ON  IN
    
    The message you are trying to decode has the following specific statistics:
si: බොහෝ ඉංග්‍රිසි ජේදවල අනුගමනය කරන්නේ අකුරු භාවිතයේ සාමාන්‍ය ස්වරූපයයි.  පහත දැක්වෙන්නේ එසේ පොදුවෙ භාවිතා වන අකුරු, වාරගණන දල අනුපිළිවෙලින්:
    	E  T  A  O  N  I  R  S  H
    පහත දැක්වෙන්නේ පොදුවේ භාවිත වන තනි ශබ්දයක් සහිත අකුරු දෙකේ ඒවායි:
    	EN  ER  RE  NE  TH  ON  IN‍
    
    ඔබ විකේතනය කිරීමට උත්සහ කරන පණිවිඩයේ මතු සඳහන් විශේෂ සංඛ්‍යා අඩංගුය.

en: Some Useful Statistics
si: ප්‍රයෝජජනවත් සංඛ්‍යාලේඛන කිහිපයක්

en: 
    
    Good luck!
si: 
    
    වාසනා වේවා!

en: Crostic
si: ක්‍රොස්ටික්

en: The Crostic Panel: A classic word diagram game, by Dan Ingalls
si: ක්‍රොස්ටික් පැනලය: සරල වචන රූප සටහන් ක්‍රීඩාවකි , Dan  Ingalls විසින්

en: clear crostic typing
si: ක්‍රොස්ටික් ලිවීම මකන්න

en: open crostic file...
si: ක්‍රොස්ටික් ගොනුව විවෘත කරන්න

en: show crostic errors
si: ක්‍රොස්ටික් දෝෂ පෙන්වන්න

en: show crostic help
si: ක්‍රොස්ටික් උදව් පෙන්වන්න

en: show crostic hints
si: ක්‍රොස්ටික් ඉඟි පෙන්වන්න

en: clear
si: මකන්න

en: open...
si: විවෘත කරමින්...

en: show errors
si: දෝෂ පෙන්වන්න

en: mal-formed crostic file
si: නිසිලෙස නොමැති ක්‍රොස්ටික් ගොනුව

en: Is it OK to discard this crostic?
si: ක්‍රොස්ටික් මැකුවට කමක් නැද්ද?

en: Select a Crostic File...
si: ක්‍රොස්ටික් ගොනුවක් තෝරන්න...

en: About the Crostic Panel
si: ක්‍රොස්ටික් පුවරුව පිළිබඳ

en: The Crostic Panel presents an acrostic puzzle for solution.  As you type in answers for the clues, the letters also get entered in the text of the hidden quote.  Conversely, as you guess words in the quote, those letters will fill in missing places in your answers.  In addition, the first letters of all the answers together form the author's name and title of the work from which the quote is taken.
    
    If you wish to make up other acrostic puzzles, follow the obvious file format in the sampleFile method.  If you wish to print an acrostic to work it on paper, then change the oldStyle method to return true, and it will properly cross-index all the cells.
    
    Have fun.
si: ක්‍රොස්ටික් පැනලය අක්ෂර ප්‍රෙහේලිකාවක් දක්වයි.  ඔබ ඉගි සඳහා පිළිතුරු ඇතුල් කරන විට, සැඟවුනු පාඨයන්ගේද අකුරු ඇතුලත් වෙයි.  අනෙක් අතට, ඔබ පාඨයේ වදන් අනුමාන කරන විට, ඒම අකුරු ඔබේ පිළිතුරේ හිස්තැන් වලට යෙදෙනු ඇත.  තවද සියලුම පිළීතුරු වල මුල් අකුරු එකතුව රචකයාගේ නම පෙන්වන අතර කාර්යයේ මාතෘකාව පාඨය ගන්නා ලද බව දක්වයි.
    
    ඔබ තවත් අක්ශර ප්‍රෙහේලිකාවක් සෑදීමට සිතයි නම්, සරලගොණු ක්‍රමයේ පැහැදිලි වර්ගයෙන් සකසන්න. ප්‍රෙහේලිකාව කොලයක මුද්‍රණය කර වැඩ කරයි නම්, පැරණිගොණු ක්‍රමය සත්‍ය ලෙස සකසන්න, එවිට සියලුම කොටු නිසිපරිදි ස්ථාන ගතවේ.
    
    විනෝද වෙන්න!

en: As hints, you will be given the five longest answers.
    Do you really want to do this?
si: ඉඟි ලෙස, දීර්ග පිළිතුරු 5ක් ඔබට ලැබේ.
    ඔබට මෙය කිරීමට අවශ්‍යද?

en: Crostic Hints
si: ක්‍රොස්ටික් ඉඟි

en: Good luck!
si: වාසනාවේවා!

en: The five longest answers are...
si: දිගු පිළිතුරු පහ වන්නේ ...

en: A unique solitaire card game
si: ආවේණික සොලිටෙයා කාර්ඩ් ක්‍රිඩාවක්

en: FreeCell
si: නිදහස් කොටුව

en: The objective of FreeCell is to move all of the cards to the four "home cells" in the upper right corner.  Each home cell will hold one suit and must be filled sequentially starting with the Ace.
    
    There are four "free cells" in the upper left corner that can each hold one card.  Cards can be moved from the bottom of a stack to a free cell or to another stack.  
    
    When moving a card to another stack, it must have a value that is one less than the exposed card and of a different color.
si: නිදහස්කොටු හි අරමුණ වන්නේ සියලුම කාඩ්පත් ඉහළ දකුණූ කෙලවරේ "නිවෙස් කොටු" 4 වෙත ගෙනයාමයි. එක් එක් නිවෙස් කොටුවක් එක් කට්ටලයක් දරන අතර අනුක්‍රමනය ආසියාගෙන් ඇරඹේ.
      
    ඉහළ වම් කෙලවරේ "නිදහස් කොටු" 4ක් ඇත, එක් එක් කොටුව එක් කාඩ් පතක් දරයි.  කාඩ් පත් එක ගොඩක නිදහස් කොටුවකින් වෙනත් ගොඩක නිදහස් කොටුවකට මාරු කල හැක.  
    
    කාඩ් පතක් වෙනත් ගොඩකට ගෙනයන විට, විවෘත කාඩ් පතේ අගයට අඩු විය යුතු අතර වෙනත් පාටක්ද විය යුතුයි.

en: FreeCell Help
si: නිදහස් කොටුව උදව්

en: Cards Left:
si: ඉතිරි කාඩ්:

en: Elapsed Time:
si: ඉතිරි කාලය

en: Game #:
si: තරගය #:

en: Help
si: උදව්

en: New game
si: නව ක්‍රීඩාව

en: Pick game
si:  ක්‍රීඩාව තෝරාගන්නවා

en: Quit
si: ඉවත්වන්න

en: Same game
si: සමාන ක්‍රීඩාව

en: Statistics
si: සංඛ්‍යානය

en: Pick a game number between 1 and 32000.
    or
    set the hardness of the next game by typing 'H 30'.
    Above 100 is very hard.  Zero is standard game.
    Current hardness is:
si: 1 සිට 32000 දක්වා ක්‍රිඩා අංකයක් තොරා ගන්න.
    හෝ
    ඊ ලඟ ක්‍රිඩාවේ අපහසු බව සැකසීමට, 'H30' යොදන්න
    100 වැඩි නම් ඉතා අපහසුයි.  0 සාමාන්‍ය ක්‍රීඩා ක්‍රමයයි.
    දැනට දඅපහසු බව:

en: Game #1 is a special case
    for performance analysis
si: ක්‍රීඩා #1 විශේෂ අවස්ථාවකි
    ක්‍රියාකාරීත්ව පරීක්ෂාවක් සඳහා

en: FreeCell Statistics
si: නිදහස් කොටුව සංඛ්‍යාතය

en: Reset
si: යළි සකසන්න

en: With replays:
si: නැවත ධාවනය සමග:

en: This session:
si: මේ සැසිය:

en: Current:
si: පවතින:

en: Streaks:
si: ඉරි:

en: Total:
si: එකතුව:

en:  loss
si:  අලාභය

en:  losses
si:  පැරදීම්

en:  win
si:  දිනුම

en:  wins
si:  දිනුම්

en: Find those mines
si: අර බිම්බෝම්බ සොයන්න

en: Mines
si: බිම් බෝම්බ

en: Mines is a quick and dirty knock-off of the Minesweeper game found on Windows. I used this to teach myself Squeak. I liberally borrowed from the <SameGame> example, so the code should look pretty familiar, though like any project it has rapidly ...morphed... to reflect my own idiosyncracies. Note especially the lack of any idiomatic structure to the code - I simply haven't learned them yet.
    
    Mines is a very simple, yet extremely frustrating, game to play. The rules are just this: there are 99 mines laid down on the board. Find them without ""finding"" them. Your first tile is free - click anywhere. The tiles will tell you how many mines are right next to it, including the diagonals. If you uncover the number '2', you know that there are two mines hidden in the adjacent tiles. If you think you have found a mine, you can flag it by either 'shift' clicking, or click with the 'yellow' mouse button. Once you have flagged all of the mines adjacent to a numbered tile, you can click on the tile again to uncover the rest. Of course, you could be wrong about those too... 
    
    You win once you have uncovered all of the tiles that do not contain mines. Good luck...
    
    David A. Smith
    dastrs@bellsouth.net
si: බිම් බෝම්බ! යනු වින්ඩෝස් හී minesweeper අභිබවා යාමට සැකසූවකි. මා මෙය Squeak ඉගෙනීමට භාවිත කරන ලදි. මා විසින් මෙය නිදහස්ව <SameGame> භාවිත කරන ලදී,  එම නිසා කේත බොහෝ හුරු පුරුදු ඒවා විය හැකියි, වෙනත් ඕනෑම ව්‍යාපෘතියක් මෙන් මෙය වේගයෙන් වෙනස් විය. කේතයේ භාෂා රීතියට අනුකූල බවේ අඩුවට හේතුව තවම මා ඒවා ඉගෙනගනිමින් සිටින නිසායි
    
    බිම් බෝම්බ ඉතා සරල නිශ්ඵල ක්‍රිඩාවකි. නීති මේවායි: පුවරුවේ බිම් බෝම්බ 99 වලදමා ඇත. එය නොතෝරා සොයන්න. ඔබේ පලමු ටයිලය නිදහස් ය. කැමති තැනක ක්ලික් කරන්න., ටයිල ඔබට තවත් කොතරම් බිම් බෝම්බ ඉතිරිව ඇත්දැයි කියනු ඇත, ඔබ අංක 2 සොයා ගත්තේ නම් එයින් දැක්වෙනුයේ අවට ටයිල වල බෝම්බ 2ක් සැගවී ඇති බවයි. ඔබ බෝම්බයක් සොයා ගත්බව සිතයි නම්. ඔබට එය ශිෆ්ටය සමඟ ක්ලික් කිරීමෙන් හෝ කහ පැහැති බොත්තම සමග ක්ලික් කිරීමෙන් සලකුණු කල හැක.ටයිලයේ සදහන් බෝම්බ ගණන සලකුණු කල පසු ටයිලය මත ක්ලික් කිරිමෙන් ඉතිරිය අනාවරණය කරගත හැක. ඔව් ඔබ වැරදි විය හැකියි...
    
    බෝම්බ නැති ටයිල සියල්ල සොයාගත්විට, ඔබ දිනුම්. සුභපැතුම්!...
    
    David A. Smith
    dastrs@bellsouth.net

en:   New game
si:   නව තරගය

en: Mines:
si: බිම් බෝම්බ:

en: Time:
si: කාලය:

en: corrupted imageData
si: වැනසුනු පින්තූර දත්ත

en: move card
si: කාඩ් එක ගෙනි යන්න

en: A board game implementedby Tim Olson, based on a game originally written for UNIX by Eiji Fukumoto.
si: Tim Olson විසින් Eiji Fukumoto විසින් යුනික්ස් සදහා ලියූ ක්‍රීඩාවක් පාදක කරගෙන සැකසූ පුවරු ක්‍රිඩාවකි

en: Same
si: එක වර්‍ගයේ

en: The object of SameGame is to maximize your score by removing tiles from the board.  Tiles are selected and removed by clicking on a tile that has at least one adjacent tile of the same color (where adjacent is defined as up, down, left, or right).
    
    The first click selects a group of adjacent tiles, a second click in that group will remove it from the board, sliding tiles down and right to fill the space of the removed group.  If you wish to select a different group, simply click on it instead.
    
    The score increases by "(selection - 2) squared", so you want to maximize the selection size as much as possible.  However, making small strategic selections may allow you to increase the size of a later selection.
    
    If you are having a hard time finding a group, the "Hint" button will find one and select it for you (although it is likely not the best group to select!).
    
    When there are no more groups available, the score display will flash with your final score.  Your final score is reduced by 1 for each tile remaining on the board.  If you manage to remove all tiles, your final score is increased by a bonus of 5 times the number of tiles on a full board.
    
    Come on, you can beat that last score!  Click "New game"  ;-)
    
    SameGame was originally written by Eiji Fukumoto for UNIX and X; this version is based upon the same game concept, but was rewritten from scratch.
si: SameGame හි අරමුණ වන්නේ පුවරුවෙන් ටයිල ඉවත් කරමින් ඔබේ ලකුණු වැඩිකිරීමයි. ආසන්න ටයිලයේ පාටට සමාන වර්ණ සහිත ටයිල ක්ලික් කිරීම මගින් ඉවත් කිරීමට හැකියි.( ආසන්න තාව උඩ, පහළ, දෙපස ලෙස ගැනේ).
    
    පළමු ක්ලිකය ආසන්න ටයිල කාණ්ඩයක් තෝරයි. දෙවෙනි ක්ලිකය ඒවා ඉවත් කරයි. ටයිල ලිස්සා වැටෙමින් ඉවත් කළ ඒවායේ හිස් ඉඩ පුරවනු ඇත.  වෙනත් කණ්ඩායම් තේරීමට සිතයි නම් ක්ලික් කරන්න
    
    ලකුණු ඉහළ යන්නේ "(selection - 2) සමචතුරස්‍ර ලෙසයි. එම නිසා තේරීම හැකි තරම් වැඩි කල යුතුයි. කෙසේ වුවත් කුඩා තේරීම්ද පසුව විශාල තේරීමක් කිරීම පහසු කරයි
    
    කණ්ඩායමක් සොයාගැනීම අපහසු නම් 'ඉගි' බොත්තම කණ්ඩායකමක් සොයා දෙනු ඇත (කෙසේ වුවත් එය හොඳම කණ්ඩායම නොවිය හැක).
    
    තවත් කණ්ඩායම් නොමැති විට . ලකූණු පුවරුව ඔබේ අවසන් ලකුණු සමග ඉදිරියට එනු ඇත. පුවරුව මත ඉතිරිව ඇති ටයිල එකකට එකක් බැගින් ලකුණු අඩුවේ  ඔබ ටයිල සියල්ලම ඉවත් කලහොත් අවසන් ලකූණූ වලට පුවරුවේ මුලු ටයිල ගනන මෙන් 5 ගුණයක බෝනස් ලකුණු ප්‍රමාණයක් එක් වේ
    
    එන්න, ඔබට අවසන් ලකුණු පැරදවීමට පුලුවන්  "නව ක්‍රීඩාවක්" මත ක්ලික් කරන්න  ;)
    
    samegame Eiji Fukumoto විසින් යුනික්ස් සදහා ලියූ ක්‍රීඩාවක් පාදක කරගෙන මුල සිටම නැවත සැකසූවකි.

en: Hint
si: ඉඟිය

en: Score:
si: ලකුණු ගණන:

en: Selection:
si: තෝරා ගැනීම:

en: remove selection
si: තෝරා ගැනීම ඉවත්කරන්න

en: Tetris
si: ටෙට්‍රිස්

en: Tetris, yes Tetris
si: ටෙට්‍රිස්, ඔව් ටෙට්‍රිස්

en: pause
si: විරාමය

en: quit
si: ඉවත්වන්න

en: drop
si: වැටීම

en: move to the left
si: වමට ගෙන යනවා

en: move to the right
si: දකුණට ගෙන යනවා

en: rotate anticlockwise
si: දකුණේ සිට වමට කැරකෙනවා

en: rotate clockwise
si:  වමේ සිට දකුණට කැරකෙනවා

en: A fine game of chess
si: චෙස් අලංකාර ක්‍රීඩාවක්

en: Chess
si: චෙස්

en: Games
si: ක්‍රීඩා

en:   Auto
si: ස්වයංක්‍රීයව

en:   Help
si: උදව්

en:   New
si: අළුත්

en:   Play
si: ක්‍රි‍යා කරන්න

en:   Quit
si: ඉවත් වන්න

en:   Redo
si: යළි කරන්න

en:   Undo
si: පෙර කළ දේ කරන්න

en: I suggest:
si: මම යෝජනා කරනවා

en: border
si: දාරය

en: border color...
si: දාරයේ වර්ණය...

en: border style...
si: දාරයේ හැඩය...

en: border width...
si: දාරයේ පළල...

en: border change
si: දාරය මාරුකිරීම

en: Move cursor farther from
    this point to increase border width.
    Click when done.
si: බෝඩරයේ පළල වැඩිකිරීමට කර්සරය
     මෙම ලක්ෂයෙන් තවත් ඔබ්බට ගෙන යන්න 
    ඉටුකල විට ක්ලික් කරන්න

en: load
si: ප්‍රවේශනය

en: load as morph
si: මෝෆය ප්‍රවේශනය කරන්න

en: child layout
si: දරු අකෘතිය

en: horizontal resizing
si: තිරස්ව ප්‍රති ප්‍රමාණගත කිරීම

en: vertical resizing
si: සිරස්ව ප්‍රති ප්‍රමාණගත කිරීම

en: copy Postscript
si: පසු සටහන පිටපත් කරන්න

en: copy text
si: අකුරු පිටපත් කරන්න

en: copy to paste buffer
si: බෆරයේ ඇලවීමට පිටපත්කරන්න

en: copy & print...
si: පිටපත් කිරීම සහ මුද්‍රණය...

en: print Postscript to file...
si: පසු සටහන ගොනුවට මුද්‍රණය කරන්න ...

en: debug...
si: දෝෂ ඉවත් කරන්න...

en: drop shadow
si: සෙවනැල්ල වැටීම

en: shadow color...
si: වර්ණ සෙවනැල්ල...

en: shadow offset...
si: ඕෆ්සෙට් සෙවනැල්ල ...

en: desktop
si: වැඩ තලය

en: embed into
si: ඇතුලට ගිල්ලවනවා

en: BMP file
si: BMP ගොනුව

en: export...
si: අපනයන...

en: GIF file
si: GIF ගොනුව

en: JPEG file
si: JPEG ගොනුව

en: PNG file
si: PNG ගොනුව

en: bitmap fill
si:  bitmap පිරවීම

en: change color...
si: වර්ණය වෙනස් කරන්න...

en: default fill
si:   default පිරවීම

en: fill style
si: පිරවීම් මෝස්තරය

en: gradient fill
si: බෑවුම් පිරවීම

en: solid fill
si: ඝන පිරවීම

en: Change the color of this object
si: මේ වස්තුවේ වර්ණය වෙනස්කරන්න

en: Change the size of this object
si: මේ වස්තුවේ ප්‍රමාණය වෙනස්කරන්න

en: Delete this object -- warning -- can be destructive!
si: මේ වස්තුව මකා දමන්න -- අවවාදය -- විනාශකාරී විය හැක!

en: delete
si: ඉවත් කරන්න.

en: duplicate
si: අනු පිටපත

en: grab
si: ඩැහැ ගැනීම

en: Hand me a copy of this object
si: මේ වස්තුවේ පිටපතක් දෙන්න

en: Hand me a tile represting this object
si:  මෙම වස්තුව නියෝජනය කිරීමට මට ටයිලයක් දෙන්න

en: halo actions...
si: හැලෝ ක්‍රියා කාරකම්

en: Make a new sibling of this object and hand it to me
si: මෙම වස්තුව සදහා නව සහෝදරයා හෝ සහෝදරීයන් තෝරා එය මට දෙන්න

en: make a sibling
si: සහෝදරයා හෝ සහෝදරීය තනන්න

en: Open a property sheet for me. Allows changing lots of stuff at once.
si: මට වත්කම් පත්‍රයක් විවෘත කරන්න. ලක්ෂණ කිහිපයක් එකවර වෙනස් කිරීමට අවසර දෙනවා

en: Open a tool that will facilitate tile scripting of this object.
si:  මෙම වස්තුව සදහා පිටපත් පහසුකම් ලබා දෙන මෙවලමක් විවෘත කරන්න

en: Open a Viewer that will allow everything about this object to be seen and controlled.
si: මෙම වස්තුවේ සෑම දෙයක් පිළිබදවම දර්ශනය වන හා පාලනය කළ හැකි ස්ථානයක් විවෘත කරන්න

en: Open an Inspector on this object
si: මේ වස්තුවෙහි පරීක්ෂකයා විවෘත කරන්න

en: Pick this object up -- warning, since this removes it from its container, it can have adverse effects.
si: මෙම වස්තුව අරගන්න-- අවවාදයයි, මෙය අහිතකර ලෙස බල පෑ හැකිය මන්ද  එහි සියලුම අත්තර්ගතයන් ඉවත් වන බැවින්

en: property sheet
si: වත්කම් පත්‍රය

en: resize
si: නැවත ප්‍රමාණය වෙනස් කිරීම

en: set color
si: වර්ණය පිහිටුවනවා

en: tile browser
si: ටයිල බ්‍රව්සරය

en: tile representing this object
si: වස්තුව දැක්වීමට ටයිලයක් සාදන්න

en: viewer
si: පෙන්වන්නා

en: change layout inset...
si: පිරිසැලසුම තුළට වෙනස් කරන්න...

en: layout
si: සැලැස්ම

en: unlock all contents
si: සියලු පටුන් වල අගුළු අරින්න

en: unlock "{1}"
si: අගුළු අරින්න "{1}"

en: unlock...
si: අගුළු අරින්න

en: add mouse up action
si: මූසිකයේ ඉහල ක්‍රියාවක් එක් කරන්න

en: adhere to edge...
si: දාරයට අලවන්න

en: arrowheads on pen trails...
si: ඊ හිස පෑන් පහරවල් මත...

en: balloon help for this object
si: මේ වස්තුවට බැලූන උදව්වක්

en: delete existing path
si: පවතින පාර මකන්න

en: draw new path
si: නව පාරක් අඳින්න

en: extras...
si: අමතර...

en: follow existing path
si: පවතින

en: GeeMail stuff...
si: GeeMail ද්‍රව්‍ය

en: hand me tiles to fire this button
si: මේ බොත්තම දැල්වීමට මාර්ගය දෙන්න

en: put in a window
si: කවුළුවක තබන්න

en: remove mouse up action
si: මූසිකය මත ක්‍රියාව ඉවත් කරන්න

en: add slot for {1}
si: ස්ථානයක් එක්කරන්න {1}

en: MouseUp expression:
si: මවුස් ඉහළ ප්‍රකාශනය

en: add a border around this shape...
si: මෙම හැඩය වටේට දාරයක් එකතු කරන්න...

en: erase pixels of color
si: වර්ණයේ ඇති පික්සෙල් මකන්න

en: insert into movie
si: චිත්‍රපටයට ඇතුල් කරන්න

en: painting...
si: පාට කිරීම

en: recolor pixels of color
si: වර්ණය ඇති පික්සලය නැවත වර්ණ ගන්වන්න...

en: reduce color palette
si: වර්ණ පැලටය අඩු කරන්න

en: repaint
si: නැවතත් පාට කරන්න

en: reset forward-direction
si: ඉදිරි දිශාව නැවත සකස් කරන්න

en: restore original aspect ratio
si: මූලික දර්ශනානුපාතයට නැවත යන්න

en: set rotation center
si: කැරකැවුම් ලක්ෂය සකසන්න

en: set rotation style
si: කරකැවීම් විලාසය සකසන්න

en: bring to front
si: ඉදිරියට ගෙනෙන්න

en: embed...
si: එබ්බවූ..

en: present a menu of potential embeddeding targets for this object, and embed it in the one chosen.
si: එබ්බවීමට ස්ථාන ඇති මෙනුවක් දක්වන්න ,හා තේරූ දෙයට ඔබ්බවන්න

en: cell positioning
si: සෙල් ස්ථානගත කිරීම

en: cell spacing
si: කොටු අතර ඉඩ

en: change cell inset...
si: කොටු අතර වෙනස් කරන්න

en: change max cell size...
si: වැඩිම කොටුවේ ප්‍රමාණය වෙනස් කරන්න...

en: change min cell size...
si: අඩුම කොටුවේ ප්‍රමාණය වෙනස් කරන්න

en: list centering
si: ලැයිස්තු මධ්‍යගත කිරීම

en: list direction
si: ලැයිස්තු දිශාව

en: list spacing
si: ලැයිස්තුවේ ඉඩ

en: table layout
si: වගුවේ සැලැස්ම

en: wrap centering
si: මධ්‍යකරණය ඔතන්න

en: wrap direction
si: එතුම් දිශාව

en: text anchor
si: පෙළ නැංගූරම

en: when "locked", I am inert to all user interactions
si: "locked", විට මා සියලු පරිශීලකයන්ගේ අන්තර්ක්‍රියා අතර සිටී

en: whether direction handles are shown with the halo
si: දිශාවන් හාලෝ ව සමග හසුරුවන්නේද වග

en: whether I am open to having objects dropped into me
si: මාවෙත දමන ද්‍රව්‍ය ලැබීමට මා විවෘතද යන්න

en: whether I should be reistant to easy deletion via the pink X handle
si: මා  රෝස පැහැ X හැඬලයෙන් කරන පහසු මැකීම ප්‍රතික්ෂේප කරන්නේද යන වග

en: whether I should be resistant to a drag done by mousing down on me
si: මා මත මවුසයෙන් කරන ඇදීම් වලට ප්‍රතිරෝදී වන්නේද යන්න

en: whether my corners should be rounded
si: මගේ මුලු රවුම්විය යුතුද යන්න

en: whether the parts of objects within me that are outside my bounds should be masked.
si: මගේ බැදීම්වලින් පිට වස්තුවල කොටස් ආවරණය කලයුතුද යන්න

en: bottom
si: පහත

en: bottom left
si: වමිපස පහළ

en: bottom right
si: දකුණු පස පහළ

en: center
si: මැද

en: left
si: වම

en: right
si: දකුණ

en: top
si: ඉහළ

en: top left
si: වම් පස ඉහළ

en: top right
si: ඉහළපස පහතට

en: Center of rotation (hold down shift key and drag to change it)
si: කැරකුම් මධ්‍ය (ශිෆ්ට් යතුර ඔබාගෙන වෙනස් කිරීම සඳහා අදින්න)

en: Change color (press shift for more properties)
si: වර්ණ මාරු කරන්න (වැඩිදුර වත්කම් සදහා ශිෆ්ට් යතුර අල්ලා සිටින්න)

en: Change font
si: අකුරු වෙනස් කරන්න

en: Change scale
si: පරිමාණය වෙනස් කරන්න

en: Change size (press shift to preserve aspect)
si: ප්‍රමාණය වෙනස් කරන්න (ආරක්ෂක පියවරට ෂිප්ට් යතුර ඔබන්න)

en: Change style
si: හැඩය වෙනස් කරන්න

en: Choose a new graphic
si: නව චිත්‍රකයක් තෝරන්න

en: Choose forward direction
si: ඉදිරි දිශාව සකස් කරන්න

en: Collapse
si: ඇකිලෙනවා

en: Debug (press shift to inspect morph)
si: වැරදි සැකසීම (හැඩය පිරික්සීමට ශිෆ්ටය අල්ලා සිටින්න)

en: Duplicate
si: අමතර පිටපත

en: Duplicate (press shift to make a sibling)
si: පිටපතක් (සහෝදර සෑදීමට ශිෆ්ට්ය අල්ලා සිටින්න)

en: Emphasis & alignment
si: අවධාරණය හා එල්ලය

en: Fewer halo handles
si: halo හසුරුවන කිහිපයක්

en: Make a scratch script
si: scratch පිටපතක් සාදන්න

en: Make a sibling
si: අමතර පිටපතක් සාදන්න

en: Make a sibling (press shift to make simple duplicate)
si: පිටපතක් සාදන්න (සරල පිටපතක් සැකසීමට ශිෆ්ට් ඔබන්න)

en: Make a tile representing this object
si: වස්තුව දැක්වීමට ටයිලයක් සාදන්න

en: Menu
si: මෙනුව

en: More halo handles
si: තවත් halo සකසන

en: Move
si: ගෙන යන්න

en: Move to trash
si: කුණු කූඩයට දමන්න

en: Open a Viewer for me
si: දර්ශකයක් මා වෙනුවෙන් විවෘත කරන්න

en: Paint background
si: පසුබිම පාට කරන්න

en: Paint new object
si: නව වස්තුව පාට කරන්නන

en: Pick up
si: ගන්න

en: Present the Viewing menu
si: දර්ශක මෙනුව පෙන්වන්න

en: Property Sheet (press shift for simple recolor)
si: වත්කම් කොලය(සරල නැවත වර්ණ කිරීමක් සඳහා ශිෆ්ට් යතුර ඔබන්න)

en: Remove from screen
si: තිරයෙන් ඉවත් කරන්න

en: Repaint
si: නැවත පාට කරන්න

en: Rotate
si: කරකවන්න

en: See the script for this button
si: මෙම බොත්තම සඳහා අත්පතක් පෙන්වන්න

en: Set center of rotation
si: කැරකැවීම සඳහා මධ්‍යයක් සකසන්න

en: control-menu...
si: පාලන-මෙනුව...

en: explore model
si: ගවේෂණ මොඩලය

en: explore morph
si: ගවේෂණ මෝපය

en: inspect model
si: පිරික්සුම් මොඩලය

en: inspect morph
si: පිරික්සුම් මෝපය

en: inspect morph (in MVC)
si: පිරික්සුම් රූපකය (MVCහී)

en: inspect owner chain
si: පිරික්සුම් අයිතිකරු චීනය

en: inspect player
si: පිරික්සුම් ක්‍රීඩක

en: inspect properties
si: පිරික්සුම් වත්කම්

en: internal name
si: අභ්‍යන්තර නාමය

en: make own subclass
si: අයිති අනු පන්තියක් සකසන්න

en: model protocol
si: මොඩල ප්‍රොටෝකෝලය

en: morph protocol
si: මෝප ප්‍රොටෝකෝලය

en: Opens a Viewer on this Morph, rather than on its Player
si: මේ මෝර්පය සඳහා දර්ශකයක් විවෘත කරන්න, ධාවකයමත තැබීමට වඩා

en: Opens a viewer on my Player -- this is the same thing you get if you click on the cyan "View" halo handle
si: මගේ ධාවකය මත දර්ශකයක් විවෘත කරන්න -- මෙය "පෙන්වන්න" යන halo සකසනය මත ක්ලික් කල හා සමානයි

en: save morph in file
si: මෝපය ගොණුවේ සුරකින්න

en: start drawing again
si: නැවත ඇඳීමට අරඹන්න

en: start stepping again
si: අඩි තැබීම නැවත අරඹන්න

en: viewer for Morph
si: මෝපය සඳහා දර්ශකය

en: viewer for Player
si: ධාවකය සදහා දර්ශකය

en: add halo
si: halo එක්කරන්න

en: attach to resource
si: සම්පත් සඳහා අමුණන්න

en: become this world's model
si: ලෝකයේ මොඩලය බවට පත්වන්න

en: browse hierarchy
si: ධූරාවලිය පිරික්සන්න

en: explore
si: විපරම්කරනවා

en: go behind
si: පිටුපසට යන්න

en: save as resource
si: සම්පතක් ලෙස සුරකින්න

en: save morph as prototype
si: මෝපය ආදර්ශයක් ලෙස සුරකින්න

en: set variable name...
si: වෙනස් නමක් තබන්න

en: show actions
si: ක්‍රියාව පෙන්වන්න

en: submorphs...
si: අනු මෝර්ප

en: update from resource
si: සම්පත් වලින් යාවත්කාලීන කරන්න

en: dismiss
si: ඉවත් කරන්න

en: Edit the balloon help text for
si: බැලූන උදව් පාඨය වෙනස් කරන්න

en:  menu definition
si: මෙනු අර්ථ දැක්වීම

en: Embed {1} into...
si: බවට {1} ඔබ්බනවා...

en: Please enter the name
si: කරුණාකර නම ඇතුළු කරන්න

en: clip to cell size
si: කොටු ප්‍රමාණයට අමුණන්න

en: provide clipping
si: ඇමිණිම ලබාදෙන්න

en: direction handles
si: දිශා හැසිරවුම්

en: disable layout in tables
si: වගු වල සැකසුම් අක්‍රීය කරන්න

en: Document
si: ලිපිය

en: accept drops
si: දැමීම් පිලිගන්න

en: show shadow
si: සෙවනැල්ල පෙන්වන්න

en: Inline
si: ඇතුල් ඉර

en: no layout
si: සැකැස්මක් නැත

en: Paragraph
si: ඡේදය

en: proportional layout
si: සමානුපාතික සැකැසුම්

en: reverse table cells
si: පසුපසට වගු කොටු

en: rubber band cells
si: රබර් පටි කොටු

en: click here for help
si: උදව් සඳහා මෙහි ක්ලික් කරන්න

en: no properties to inspect, sorry
si: පිරික්සුමට වත්කම් නැත, සමාවන්න

en: be locked
si: වසා තිබෙනවා

en: Choose a background color
si: පසුබිම් වර්ණයක් තෝරන්න

en: Choose a line color
si: ඉරිවලට පාටක් තෝරන්න

en: Enter grid size
si: කොටුවල ප්‍රමාණය ඇතුළු කරන්න

en: how many siblings do you want?
si: සහෝදරයන් කීයක් උවමනාද?

en: collapse
si: කඩාවැටීම

en: click here to get a menu with further options
si: තවත් විකල්ප සමග මෙනුව ගැනීමට ක්ලික් කරන්න

en: Help not yet supplied
si: උදව් තවමත් ලබාදී නැත

en: Choose orientation...
si: දිශානතිය තෝරන්න

en: File name? ("{1}" will be added to end)
si: ගොණු නාමය? ("{1}" අවසානයට එක් වෙයි)

en: portrait (tall)
    landscape (wide)
si: සිරස් (උස)
    තිරස් (පළල්)

en: resist being deleted
si: ප්‍රතිරෝධය මකා දමමින්

en: round corners
si: රවුම් කෙලවර

en: File name? (".morph" will be added to end)
si: ගොනු නාමය? (".morph" අගට එකතු වේවි)

en: my {1}
si: ‍මගේ {1}

en: morph's SqueakPage property is out of date
si: මෝපයේ ස්කූවීක්පිටු වත්කම් කල් ඉකුත්වී ඇත

en: url of a place to store this object.
    Must begin with file:// or ftp://
si: මෙම වස්තුව සුරැකිය යුතු ස්ථානයේ url ලිපිනය‍
    file:// හෝ ftp:// විය යුතුය

en: Head size for arrowheads:
si: ඊ හිස් සඳහා හිස ප්‍රමාණය:

en: embed {1} in...
si: තුලට {1} ඔබ්බන්න...

en: resist being picked up
si: ඇහිඳ ගෙන තිබීමට විරුද්ධ වේ

en: move
si: චලනය

en: Who should be be unlocked?
si: මුදා හැරිය යුත්තේ කවුරුන්ද?

en: close editing
si: සංස්කරණය කිරීම වසා දමන්න

en: open editing
si: සංස්කරණය කිරීම විවෘත කිරීම

en: A tool that lets you browse and load packages from SqueakMap, an index of Squeak code available on the internet
si: මෙම මෙවලම ඔබට ස්ක්වීක්මැප් වෙතින් පැකේජ සෙවීමට හා බාගැනීමට ඉඩ සලසයි, ස්ක්වීක් කේත නාමාවලියක් අන්තර්ජාලයේ ඇත

en: Package Loader
si: පැකේඡ පූර්ණය කරන්නා

en: appearance...
si: පෙනුම...

en: apply a graph-paper-like texture background to the desktop.
si: රේඛා-කඩදාසි-වැනි පසුබිමක් මුල්තිරයට එක් කරන්න

en: Choose the standard fonts to use for code, lists, menus, window titles, etc.
si: කේත, ලැයිස්තු, මෙනු, කවුළු මාතෘකා ආදිය සඳහා අකුරු තෝරන්න

en: Choose which color should be used for text highlighting in Morphic.
si: මෝපික හා උපුටාදැක්වීම් වලට යෙදිම සඳහා වර්ණයක් තොරන්න

en: Choose which color to use for highlighting which pane has the keyboard focus
si: තහඩුවට යතුරුපුවරුව එල්ලකර ඇතිවිට උපුටාදැක්වීම් සදහා යොදන වර්ණ තෝරන්න

en: Choose which color to use for the text insertion point in Morphic.
si: මෝපයේ අකුරු ඇතුලත් කිරීම සඳහා යොදන වර්ණය තෝරන්න

en: choose a uniform color to use as desktop background.
si: මුල්තිරය සදහා නිලාඇදුම් වර්ණයක් තෝරන්න

en: choose how many bits per pixel.
si: පික්සලයට bits ගණන තෝරන්න

en: choose second color to use as gradient for desktop background.
si: මුල්තිර පසුබිමේ අනුක්‍රමික ලෙස යෙදීම සඳහා දෙවෙනි වර්ණයක් තෝරන්න

en: choose the shape to be used in arrowheads on pen trails.
si: පෑන් පහරවල් වල ඊහිස සඳහා හැඩයක් තෝරන්න

en: choose theme...
si: තේමා තෝරන්න...

en: clear turtle trails from desktop
si: ඉබි මං තිරයෙන් ඉවත්කරන්න

en: full screen off
si: පුළුල් තිරය අක්‍රීයයි

en: full screen on
si: පුළුල් තිරය සක්‍රීයයි

en: Governs whether menu colors should be derived from the desktop color.
si: මුල්තිරයේ වර්ණයෙන් මෙනු වර්ණයත් සෑදිය යුතුදැ යි අණ කරන්න

en: Governs whether morphic windows and menus should have rounded corners.
si: මෝපික කවුළු හා මෙනුවල මුලු රවුම් විය යුතුදැ යි අණ කරන්න

en: if in full-screen mode, takes you out of it.
si: පුළුල්-තිර ප්‍රකාරයේ සිටීනම්, එයින් ඔබ ඉවත් කරයි

en: insertion point color...
si: නිවේෂණ තුඩෙහි වර්ණය...

en: keyboard focus color
si: යතුරු පුවරු නාඹි වර්ණය

en: Lets you specify colors for standard system windows.
si: සාමාන්‍ය පද්ධති කවුළු සඳහා වර්ණය දීමට ඔබට ඉඩදෙයි

en: Opens a "Preferences Panel" which allows you to alter many settings
si: ඔබට නොයෙක් සැකසුම් සඳහා ඉඩදෙන "සැකසුම් පැනලය" විවෘත කරයි

en: Presents you with a menu of themes; each item's balloon-help will tell you about the theme.  If you choose a theme, many different preferences that come along with that theme are set at the same time; you can subsequently change any settings by using a Preferences Panel
si: තේමාවලින් යුතු මෙනුවක් ඔබට පෙන්වයි; එක් එක් අයිතමයේ උදව්-බැලුනය ඔබට එම තේමාව පිළිබද තොරතුරු දේ.  ඔබ තේමාවක් තේරුවොත්, එම තේමාව සමග පැමිණෙන සියලු සැකසුම් එම අවස්ථාවේම සැකසේ, සැකසුම් පැනලයෙන් ඔබට ඕනෑම සැකසුමක් කලහැක

en: pen-trail arrowhead size...
si: පෑන්-පහර වල ඊ හිස් ප්‍රමාණය...

en: puts you in full-screen mode, if not already there.
si: පුළුල්-තිර ප්‍රකාරයට ඔබව ගෙනයයි, දැනටමත් එහි නොවේනම්

en: remove any pigment laid down on the desktop by objects moving with their pens down.
si: පෑන් පහළට හෙලාගෙන ගමන්කරන වස්තු වලින් මුල් තිරයමත වැටී ඇති වර්ණ ඉවත්කරන්න

en: set desktop color...
si: පසුතල වර්ණය සකසන්න...

en: set display depth...
si: දෘශ්‍ය ගැඹුර සකසන්න...

en: set gradient color...
si: අනුක්‍රමික වර්ණය සකසන්න...

en: system fonts...
si: පද්ධති අක්ෂර

en: text highlight color...
si: අක්ෂර උපුටා පෙන්වීමේ වර්ණය...

en: use texture background
si: texture  පසුබිම භාවිත කරන්න

en: window colors...
si: කවුළු වර්ණය...

en: A menu of choices useful for authoring
si: තෝරාගැනීම් සහිත මෙනුව කතෘ කාර්යයන් සඳහා වැදගත් වේ

en: A menu of commands relating to use of projects
si: ව්‍යාපෘති වල කාර්යයන් සදහා වූ විධාන සහිත මෙනුව

en: A menu of options pertaining to this object as viewed as a playfield
si: මෙම වස්තුවේ විකල්ප සහිත මෙනුව ක්‍රීඩා බිමක් සේ පෙන්වයි

en: A menu relating to use of flaps.  For best results, use "keep this menu up"
si: ෆ්ලැප්වල ප්‍රයෝජනය උදෙසා ඇති මෙනුවක්.  හොඳම ප්‍රතිඵල සඳහා, "මෙම මෙනුව ඉහළින් තබන්න" යොදාගන්න

en: A tool for finding and obtaining many kinds of objects
si: මෙම මෙවලම විවිධාකාර වස්තූන් සෙවීමට හා ලබාගැනීමට භාවිත කරයි

en: a menu of debugging items
si: අයිතම වල වැරදි නිවැරදි කිරීමේ මෙනුව

en: changes...
si: වෙනස්වීම්...

en: do...
si: කරන්න...

en: flaps...
si: ෆ්ලැප්ස්...

en: help...
si: උදව්...

en: new morph...
si: නව මෝපයක්...

en: Offers a variety of ways to create new objects
si: නව වස්තු සැකසීම සඳහා විවිධාකාර ක්‍රම ලබාදෙන්න

en: objects (o)
si: වස්තු (o)

en: open a code editor on the method that defines this menu
si: මෙනුව ගැන සඳහන් කරන ක්‍රමය මත කේත සකසනය විවෘත කරන්න

en: projects...
si: ව්‍යාපෘති...

en: put up a menu offering many controls over appearance.
si: පෙනුම සම්බන්ධව විවිධ පාලක සහිත මෙනුව ගන්න

en: put up an editible list of convenient expressions, and evaluate the one selected.
si: සුදුසු ප්‍රකාශන සහිත වෙනස්කල හැකි මෙනුව ගන්න, යමක් තේරූ විට අගය ගණනය කරන්න

en: puts up a menu of useful items for updating the system, determining what version you are running, and much else
si: පද්ධතිය යාවත්කාලීන කිරීම, ඔබගේ සංස්කරණය දැනගැනීම වැනි කාර්යයන් සඳහා උපකාර වන මෙනුවක් ගන්න

en: windows...
si: කවුළු...

en: give the current image a new version-stamped name and save it under that name on disk.
si: දැන් ඇති රූපයට නව සංස්කරණයක්-නාමයක් මුද්‍රාතබා. එම නාමය යටතේ සුරකින්න

en: jump to project...
si: ව්‍යාපෘතියට පනින්න...

en: load a project from a file
si: ව්‍යාපෘතියක් ගොනුවකින් ප්‍රවේශනය කරන්න

en: load project from file...
si: ව්‍යාපෘතිය ගොනුවෙන් ප්‍රවේශනය කරන්න...

en: previous project
si: පෙර ව්‍යාපෘතියට

en: print PS to file...
si: ගොනුවකට PS මුද්‍රණය කරන්න...

en: put up a list of all projects, letting me choose one to go to
si: සියලු ව්‍යාපෘතිවල ලැයිස්තුවක් දමා, යෑමට එකක් තෝරාගන්න මට ඉඩ දෙන්න.

en: quit out of Squeak.
si: ස්ක්වීක් වෙතින් ඉවත් වීම.

en: repaint the screen -- useful for removing unwanted display artifacts, lingering cursors, etc.
si: තිරය නැවත පාට කරන්න -- අනවශ්‍ය තිර කලාකෘති, කල්පවතින කර්සර ඉවත් කිරීමට උදව් වේ

en: restore display (r)
si: තිරය නැවත පිහිටුවන්න (r)

en: return to the most-recently-visited project
si: ලගදී-වැඩියෙන්ම-පිවිසුනු ව්‍යාපෘතියට නැවත යන්න

en: save
si: සුරකින්න

en: save and quit
si: සුරකින්න සහ ඉවත්වන්න

en: save as new version
si: නව ‍අනුවාදයක් ලෙස සුරකින්න

en: save as...
si: ලෙස සුරකින්න...

en: save project on file...
si: ව්‍යාපෘතිය ගොනුව මතට සුරකින්න...

en: save the current image on disk, and quit out of Squeak.
si: වත්මන් පින්තූරය තැටියට සුරකින්න, සහ ස්ක්වීක් වෙතින් ඉවත්වන්න.

en: save the current version of the image on disk
si: පින්තූරයේ වතමන් අනුවාදනය තැටියට සුරකින්න.

en: save the current version of the image on disk under a new name.
si: පින්තූරයේ වත්මන් අනුවාදනය නව නමක් යටතේ තැටියට සුරකින්න.

en: save this project on a file
si: මෙම ව්‍යාපෘතිය ගොනුවක් මතට සුරකින්න

en: write the world into a postscript file
si: ලෝකය අනුලේඛ ගොනුවක් තුළට ලියන්න.

en: Brings an open change sorter to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
si: විවෘත වෙනස්කම් තෝරනයක් ඉදිරියට ගෙනෙන්න, ඇවැසිනම් එකක් තනන්න, හා එය සක්‍රීය කවුළුව බවට පත් කරන්න

en: browse changed methods
si: වෙනස් වූ ක්‍රම සොයන්න

en: browse recent submissions
si: මෑත ඉදිරිපත් කිරීම් සොයන්න

en: Check the current change set for halts, references to the Transcript, etc., and if any such thing is found, open up a message-list browser detailing all possible slips.
si: නැවතුම්, පිටපත් ආදිය සදහා වෙනස්කම් පරීක්ෂා කරන්න, එවැන්නක් හමුවුවහොත්, සියලු වියහැකි ස්ලිප සමග පණිවුඩ-ලැයිස්තු ගවේශකය විවෘත කරන්න

en: Create a file holding the logged changes (going as far back as you wish), and open a window on that file.
si: සටහන් කරගත් වෙනස්කම් අඩංගුකරමින් ගොනුවක් සාදන්න (ඔබ කැමති පරිදි තවත් පසුපසට යමින්), සහ එම ගොනුව මත කවුළුවක් විවෘත කරන්න.

en: Create a new change set and make it the current one.
si: නව වෙනස්කම් කට්ටලයක් සාදා එය වත්මන් එක ලෙස සකසන්න

en: check change set for slips
si: ස්ලිප සඳහා වෙනස්කම් කට්ටල පරීක්ෂා කරන්න

en: create new change set...
si: නව වෙනස්කම් කට්ටලක් සාදන්න...

en: dual change sorter
si: ද්විත්ව වෙනස් කිරීම තෝරනය

en: file out current change set
si: වත්මන් වෙනස්කම් කට්ටලය ගොනු ගත කරන්න

en: find a change sorter (C)
si: වෙනස්කම් තෝරනයක් සොයන්න (C)

en: find recent submissions (R)
si: මෑත ඉදිරිපත් කිරීම් සොයන්න

en: Isolate this project and its subprojects from the rest of the system.  Changes to methods here will be revoked when you leave this project.
si: මෙම ව්‍යාපෘතිය හා එහි අනු ව්‍යාපෘති පද්ධතියෙන් තනි කරන්න.  මෙහිදී කරන වෙනස්කම් ඔබ පිටවූපසු යථාතත්වයට පත්වනු ඇත.

en: isolate changes of this project
si: මෙම ව්‍යාපෘතියේ වෙනස්කම් ඒකලිත කරන්න

en: Make an open recent-submissions browser be the front-window, expanding a collapsed one or creating a new one if necessary.  A recent-submissions browser is a message-list browser that shows the most recent methods that have been submitted, latest first.  If you submit changes within that browser, it will keep up-to-date, always showing the most recent submissions at the top of the browser.
si: නව-ඇතුලත් කිරීම් ගවේශකයක් ඉදිරි-කවුළුවේ තබන්න, වැසූ එකක් දිගහැර හෝ ඇවැසි නම් නව කවුලුවක් සාදා.  නව-ඇතුලත් කිරීම් ගවේශකය යනු නවතම ක්‍රියා පෙන්වන පණිවුඩ-ලැයිස්තු ගවේශකයකි, නවතම ඒවා ප්‍රථමයෙන්.  ගවේශකය තුලින් වෙනස්කමක් කළහොත්, නවතම වෙනස්කම් ගවේශකයේ ඉහළින්ම පෙන්වයි.

en: Open a 3-paned changed-set viewing tool
si: 3-paned වෙනස්කම්-කට්ටල දර්ශන මෙවලම විවෘත කරන්න

en: Open a change sorter that shows you two change sets at a time, making it easy to copy and move methods and classes between them.
si: කාලයකදී ඔබට වෙනස්කම් කට්ටල දෙකක් පෙන්වන වෙනස්කම් තෝරනයක් විවෘත කරන්න, එය පහසුවෙන් පිටපත් කරන සහ චලනය කරන ක්‍රම සහ ඒවා අතර පන්ති නිර්මාණය.

en: Open a change-list browser on the latter part of the changes log.  You can use this browser to recover logged changes which were not saved in your image, in the event of a crash or other interruption.
si: වෙනස්කම් ලැයිස්තුවේ දෙවෙනි කොටස මත පණිවුඩ-ලැයිස්තු ගවේශකය විවෘත කරන්න.  කඩාවැටීමකදී හෝ වෙනත් බාධාවකදී ලැයිස්තුගත නොසුරැකුනු වෙනස්කම්, නැවත ලබාගැනීමට මෙම ගවේශකය යොදාගත හැක

en: Open a message-list browser showing all methods in the current change set
si: දැනට ඇති සියලු වෙනස්කම් දක්වන පණිවුඩ ලැයිස්තු ගවේශකයක් විවෘත කරන්න

en: Open a new recent-submissions browser.  A recent-submissions browser is a message-list browser that shows the most recent methods that have been submitted.  If you submit changes within that browser, it will keep up-to-date, always showing the most recent submissions.
si: නව මෑත-ඉදිරිපත් කිරීම් ගවේශකයක් විවෘත කරන්න. මෑත-ඉදිරිපත්කිරීම් ගවේශකයක් යනු වඩාත් මෑත  ක්‍රම යැවූ පණිවිඩ-ලැයිස්තු ගවේශකයකි.  ඔබ වෙබ් ගවේශකයෙන් වෙනස්කම් යොමුකලහොත්, නිතරම වඩාත් මෑත යොමුකිරීම් පෙන්වමින් එය යාවත්කාලිනව පවතීවි.

en: propagate changes upward
si: වෙනස් කිරීම ඉහලට ව්‍යාප්ත කරන්න.

en: recent log file...
si: මෑත ලොග් ගොනුව..

en: recently logged changes...
si: අලුත ලොග් කළ වෙනස්කම්...

en: Save a file that, when reloaded, reconstitutes the current World.
si: වර්තමාන ලෝකය ප්‍රතිනිර්මාණය කලවිට, නැවත ප්‍රවේශ කළ විට, ඊට ගොනුවක් සුරකින්න

en: save world as morph file
si: මෝප ගොනුවසේ  ලෝකය සුරකින්න

en: simple change sorter
si: තෝරනය සරලව වෙනස් කරන්න

en: The changes made in this isolated project will propagate to projects up to the next isolation layer.
si: මෙම තනි ව්‍යාපෘතියේ සෑදු ‍වෙනස්කම් ඊ ලඟ ඒකලිත ස්ථරය මත ව්‍යාපෘති ප්‍රචාරණයට බලපානු ඇත.

en: Write the current change set out to a file whose name reflects the change set name and the current date & time.
si: වෙනස්කම් කට්ටලයේ නම සහ වර්තමාන දිනය සහ වේලාව ප්‍රතිබිම්බිතව දක්වන නම තැබූ වත්මන් වෙනස්කම් කට්ටලය ගොනුවකට ලියන්න

en: This will remove all windows except those
    containing unsubmitted text edits, and will
    also remove all non-window morphs (other
    than flaps) found on the desktop.  Are you
    sure you want to do this?
si: මෙය පසුබිමේ හමුවන යොමුනොකරන ලද පාඨ සංස්කරණයන්
    හැර කවුලු සියල්ල ඉවත් කරයි, සහ කවලු රහිත මෝපයන් ද
    ඉවත් කරයි(වෙනත් ෆ්ලැපයන්ට වඩා).  ඔබට මෙය කිරීමට 
    අවශ්‍යමද?

en: call #tempCommand
si: අමතන්න #tempCommand

en: define #tempCommand
si: අර්ථ දක්වන්න #tempCommand

en: explore world
si: විපරම් ලෝකය

en: inspect world
si: පිරික්සුම් ලෝකය

en: open process browser
si: ක්‍රියාකාරී බ්‍රවුසරය විවෘත කරන්න

en: start MessageTally
si:  පණිවිඩ සැසඳීම අරඹන්න

en: start/browse MessageTally
si:  ආරම්භ කරන්න/පණිවිඩය සසඳන්න

en: show-source menu
si: මූලාශ්‍ර-මෙනුව පෙන්වන්න

en: a window full of useful expressions.
si: ප්‍රයෝජනවත් වැකි පිරුණු කවුළුවක්.

en: annotation setup...
si: විස්තර සහිත පිහිටුවීම...

en: Click here to get a little window that will allow you to specify which types of annotations, in which order, you wish to see in the annotation panes of browsers and other tools
si: මෙතැන ක්ලික් කිරීමෙන් ඔබට ලැබෙන කුඩා කවුළුවෙන් අනු සටහන් වර්ග, ඒවයේ අනුපිළිවෙළ, ඔබ කැමති ආකාරයට අනු සටහන් ගවේෂණ කවුළු සහ වෙනත් මෙවලම් විශේෂයෙන් ලබා ගන්නට ඔබට අවසර ලැබේ.

en: choose the language in which tiles should be displayed.
si: ටයිලය‍ පෙන්වියයුතු භාෂාව තෝරන්න.

en: commands for doing multi-machine "telemorphic" experiments
si: බහු යන්ත්‍ර "telemorphic" අත් හදා බැලීම් සඳහා විධාන

en: command-key help
si: විධාන-යතුරු උදව්ව

en: current version information.
si: පවතින අනුවාදයේ තොරතුරු.

en: definition for...
si: අර්ථ දැක්වීම සදහා...

en: font size summary
si: අකුරු වල විශාලත්වයේ සාරාංශය

en: graphical imports
si: චිත්‍රමය ආයාත කිරීම්

en: helps find menu items buried in submenus.
si: උපමෙනුවල සැඟවී ඇති මෙනු අයිතම සොයා ගැනීමට උදව්.

en: if connected to the internet, use this to look up the definition of an English word.
si: අන්තර් ජාලයට සම්බන්ධ නම්, ඉංග්‍රීසි වචන වල තේරුම් බැලීම  සඳහා මෙය භාවිතා කරන්න.

en: lets you view and change the system's standard library of graphics.
si: ඔබට පද්ධතියේ සම්මත චිත්‍රක පුස්තකාලය බැලීමට සහ වෙනස් කිරීමට අවසර දෙනවා.

en: load latest code updates via the internet
si: අන්තර් ජාලය හරහා අළුත් කිරිමට අළුත්ම කේත සකසන්න

en: obtain some intriguing data about the vm.
si: vm ගැන අඩංගු සමහර රහස්‍යමය දත්ත ලබාගන්න.

en: perform a full garbage-collection and report how many bytes of space remain in the image.
si: පූර්ණ කසළ එකතු කිරීමට සහභාගී වෙමින් අවකාශයේ ඇති පින්තූරයේ කොපමණ බයිට ප්‍රමාණයක් ඉතිරි දැයි වාර්තා කිරීම.

en: purge undo records
si: පෙර වාර්තා පවිත්‍ර කරන්න

en: save space by removing all the undo information remembered in all projects.
si: සියලු ව්‍යාපෘති වල පෙර සිදු වූ අවස්ථා සිහිකර ඒවා ඉවත් කරමින් අවකාශය සුරැකීම.

en: set author initials...
si: ආරම්භක කර්තෘ සකසන්න...

en: set language...
si: භාෂාව සකස්කරන්න...

en: space left
si: ඉතිරි අවකාශය

en: standard graphics library
si: සම්මත චිත්‍රක පුස්තකාලය

en: summary of keyboard shortcuts.
si: යතුරු පුවරුවේ කෙටි යෙදුම්වල සාරාංශය.

en: summary of names and sizes of available fonts.
si: පවතින අකුරුවල නම් සහ ප්‍රමාණයන්හි සාරාංශය.

en: supply initials to be used to identify the author of code and other content.
si: කේත සහ අනෙක් පටුන හඳුනා ගැනීම සඳහා මුලකුරු සපයන්න.

en: turning sound off will completely disable Squeak's use of sound.
si: Squeak ගේ ශබ්ද භාවිතය සම්පූර්ණයෙන් නවතා ලීම සඳහා ශබ්ද සැපයුම නවතන්න.

en: update code from server
si: සේවාදායකයෙන් ලැබෙන කේත අළුත් කරන්න

en: useful expressions
si: ප්‍රයෝජනවත් ප්‍රකාශන

en: view and change various options.
si: විවිධ තෝරාගැනීම් බැලීමට සහ වෙනස් කිරිමට.

en: view the global repository called ImageImports; you can easily import external graphics into ImageImports via the FileList
si: අනුරූප ආයාත ලෙස නම් ලද විශ්ව කෝෂ්ඨාගාරය දර්ශනය කරන්න; ඔබට පහසුවෙන් බාහිර පින්තූර අනුරූප ආයාත වෙතට ගෙන්වා ගත හැකිය. ගොනු ලැයිස්තු පවා එලෙස ගෙන්වා ගත හැක.

en: vm statistics
si: vm සංඛ්‍යාත

en: world menu help
si: ප්‍රධාන උපකාර මෙනුව

en: Select a File:
si: ගොනුවක් තෝරන්න:

en: Add a new morph
si: නව චිත්‍රයක් (මෝෆයක්) එකතුකරන්න.

en: from a file...
si: ගොනුවක සිට...

en: from alphabetical list
si: අකාරාදී ලැයිස්තුවල සිට

en: from paste buffer
si: පෙර අවරෝදකයෙන් අලවන්න

en: grab flood area from screen
si: තිරයෙන් පිටාර ප්‍රදේශ ඇදගන්න

en: grab rectangle from screen
si: තිරයෙන් ඍජුකෝණාස්‍රය ඇදගන්න

en: grab rubber band from screen
si: තිරයෙන් රබර් පටිය ඇදගන්න

en: grab with lasso from screen
si: තිරයෙන් මන්දක් සහිතව ඇදගන්න

en: make link to project...
si: ව්‍යාපෘතියට සම්බන්ධය ගොඩනගන්න...

en: make new drawing
si: නව සිතුවමක් සකසන්න

en: A five-paned tool that lets you see all the code in the system
si: පද්ධතියේ සියලු කේත බැලීමට පංච-තල (five-paned tool)මෙවලමක්

en: A place for recording "event movies" using the Event Recorder
si: සිදුවීම් පට භාවිතා කරමින් "සිදුවීම් චිත්‍රපටි" පටිගත කරන ස්ථානයක්

en: A tool allowing you to browse any file
si: ඔබට ඕනෑම ගොනුවක් පිරික්සීමට අනුමැතිය ඇති මෙවලම

en: A tool allowing you to compare and manipulate two change sets concurrently
si: කොටස් දෙකක සමගාමීව සිදුවන වෙනස් වීම් සැසදීම සදහා මෙවලමක්

en: A tool allowing you to view the methods in a single change set
si: තනි වෙනස්වීම් රාශියක් බැලීමේ ක්‍රම සදහා ඔබට මෙවලමක්

en: A tool for discovering methods
si: ගවේෂණ ක්‍රම සදහා මෙවලමක්

en: A tool for finding and editing methods that contain any given keyword in their names.
si: දෙන ලද ඕනෑම මූල පදයක නාමය සෙවීමට සහ සංස්කරණය කිරීමට ඇති මෙවලමක්.

en: A window for composing text
si: වගන්ති ඇමිණීම සදහා කවුළුවක්

en: A window used to report messages sent to Transcript
si: වාර්තාමය පණිවුඩයට භාවිතා වන කවුළුව

en: browser (b)
si: ගවේශකය (b)

en: Creates a new morphic project
si: නව පින්තූරමය ව්‍යාපෘතියක් සකසන්න

en: Creates a new project of the classic "mvc" style
si: සම්භාවනීය "mvc" විලාසයේ අළුත් ව‍ය්‍යාපෘතියක් සාදන්න

en: event theatre
si: සිදුවීම් රඟහල

en: file list
si: ලිපි ගොනු ලැයිස්තුව

en: file...
si: ලිපි ගොනුව...

en: Lets you open a window on a single file
si: ඔබ තනි ගොනුවක කවුළුවක් විවෘත කරන්න

en: message names (W)
si: පණිවුඩ නාම (W)

en: method finder
si: ක්‍රම සොයන්නා

en: morphic project
si: පින්තූර ව්‍යාපෘතිය

en: mvc project
si: mvc ව්‍යාපෘතිය

en: package-pane browser
si: පැකේජ-තල ගවේශකය

en: Similar to the regular browser, but adds an extra pane at top-left that groups class-categories that start with the same prefix
si: සාමාන්‍ය බ්‍රවුසරයට සමාන නමුත් වැඩිපුර කවුළුවක් ඉහළ වම්පසට එක්කර එකම උපසර්ගයෙන් ආරම්භ වන පංති-වර්ග එකට කණ්ඩායම් කරන්න.

en: transcript (t)
si: පිටපත (t)

en: workspace (k)
si: වැඩ අවකාශය (k)

en: create new morphic project
si: නව පින්තූරමය ව්‍යාපෘතිය සකසන්න

en: create new mvc project
si: නව mvc  ව්‍යාපෘතිය සකසන්න

en: go to next project
si: ඊළග ව්‍යාපෘතියට යන්න

en: go to previous project
si: කළින් ව්‍යාපෘතියට යන්න

en: Opens a window that shows names and relationships of all the projects in your system.
si: ඔබේ පද්ධතියේ ඇති සියලු ව්‍යාපෘති වල නම් සහ සම්බන්ධතා පෙන්වන කවුළුවක් විවෘත කරන්න.

en: revert to saved copy
si: සුරැකි පිටපත් ආපසු ඒමට

en: save for future revert
si: අනාගතයේ ආපසු ගැනීම සඳහා සුරකින්න

en: save on server (also makes a local copy)
si: සර්වරයේ (server) සුරකින්න (ප්‍රාදේශීය පිටපතක්ද සාදන්න)

en: save project on local file only
si: ප්‍රාදේශීය ගොනුවේ පමණක් ව්‍යාපෘතිය සුරකින්න

en: save to a different server
si: වෙනස් සර්වරයක (server) සුරකින්න

en: see if server version is more recent...
si: බලන්න, සර්වරයේ (server)  අනුවාදය ඉතා අළුත් නම්...

en: show project hierarchy
si: ව්‍යාපෘතියේ පිළිවෙළ සටහන පෙන්වන්න

en: can't seem to find that project
si: එම ව්‍යාපෘතිය සොයාගැනීමට අපහසුය.

en: Select a project
si: ව්‍යාපාතිය තෝරන්න.

en: Save changes before quitting?
si: ඉවත් වීමට පෙර වෙනස්කම් සුරකින්නද?

en: Choose a file
    to load
si: ප්‍රවේශයට ගොනුවක් තෝරන්න

en: Sorry, no suitable files found
    (names should end with .morph, .gif,
    .bmp, .jpeg, .jpe, .jp, or .form)
si: කණගාටුයි, ගැළපෙන ගොනුව ලැබුනේ නැත
    (.morph හෝ .gif හෝ .bmp හෝ .jpeg හෝ 
      .jpe හෝ .jp හෝ .form යොදා නම් අවසන් කළ යුතුයි)

en: unrecognized image file format
si: හදුනා නොගත් පින්තූර ආකෘති ගොනුවක්

en: connect remote user
si: ඈත සිටින භාවිතා කරන්නා සම්බන්ධ කරන්න

en: disconnect all remote users
si: සියලුම ඈත සිටින භාවිතා කරන්නන් විසංධි කරන්න

en: disconnect remote user
si: ඈත සිටින භාවිතා කරන්නා විසංධි කරන්න

en: local host address
si: ප්‍රාදේශීය සත්කාරකයේ ලිපිනය

en: Choose a display depth
si: සංදර්ශනයේ ගැඹුර තෝරන්න

en: VM Statistics
si: VM සංඛ්‍යා ලේඛන

en: Brings an open fileList  to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
si: විවෘත ගොනු ලැයිස්තුවක් ඉදිරියට ගන්න, අවශ්‍යනම් එකක් නිර්මාණය කරන්න, එය සක්‍රීය කවුළුවෙහි සකසන්න.

en: Brings an open MessageNames window to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
si: විවෘත පණිවුඩ නාම කවුළුවක් ඉදිරියට ගන්න, අවශ්‍යනම් එකක් නිර්මාණය කරන්න, එය සක්‍රීය කවුළුවෙහි සකසන්න.

en: Brings an open Transcript to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
si: විවෘත අනුපිටපතක් ඉදිරියට ගන්න, අවශ්‍යනම් එකක් නිර්මාණය කරන්න, එය සක්‍රීය කවුළුවෙහි සකසන්න.

en: Close the topmost window if possible.
si: කළ හැකිනම් ඉහළින්ම ඇති කවුළුව වසන්න.

en: close top window (w)
si: ඉහළ ඇති කවුළුව වසන්න (w)

en: collapse all objects
si: සියලු වස්තුවල කඩා වැටීම.

en: collapse all windows
si: සියලුම කවුළු කඩා වැටීම

en: Deletes all non-window morphs lying on the world.
si: ප්‍රධාන කවුළු මත වැතිර ඇති කවුළු නොවන රූප (මෝෆ) මකා දමන්න.

en: Deletes all windows that do not have unsaved text edits.
si: සියලු සුරක්ෂිත නොකළ පාඨ සැකසුම් සහිත කවුළු මකා දමන්න.

en: delete both of the above
si: ඉහත ද්විත්වය මකා දමන්න

en: delete non-windows
si: කවුළු නොවන්නන් මකා දමන්න

en: delete unchanged windows
si: වෙනස් නොවූ කවුළු මකා දමන්න

en: deletes all unchanged windows and also all non-window morphs lying on the world, other than flaps.
si: පියන් (flaps)වලට වඩා, වෙනස් ‍නොකළ කවුළු සහ ප්‍රධාන කවුළුව මත වැතිර ඇති සියලුම කවුළු නොවන රූප (මෝෆ) මකා දමන්න.

en: Expand all collapsed windows and other collapsed objects back to their expanded forms.
si: අඩාලවූ සියලුම කවුළු සහ අඩාලවූ අනෙක් වස්තු ඒවායේ පෙර පැවති ආකාරයට විහිදුවන්න.

en: expand all
si: සියල්ල විහිදුවාලන්න.

en: find a fileList (L)
si: ගොනු ලැයිස්තුවක් සොයන්න (L)

en: find a transcript (t)
si: පිටපතක් සොයන්න (t)

en: find changed browsers...
si: වෙනස් වු බ්‍රවුසර සොයන්න...

en: find changed windows...
si: වෙනස් වු කවුළු සොයන්න...

en: find message names (W)
si: පණිවුඩ නාම සොයන්න (W)

en: Make all windows fully visible on the screen
si: සියලුම කවුළු තිරය මත සම්පූර්ණව පෙනෙන ආකාරයට සකසන්න

en: Make the topmost window become the backmost one, and activate the window just beneath it.
si: ඉහළින්ම ඇති කවුළුව යටින්ම තබා ඊළඟ කවුළුව සක්‍රීය කරන්න.

en: move windows onscreen
si: තිරය මතට කවුළු යොමුකරන්න

en: Presents a list of all windows that have unsubmitted changes; if you choose one from the list, it becomes the active window.
si: ඉදිරිපත්කල සියලු කවුළුවල ලැයිස්තුවේ වෙනස්වීම් ඇතුලත් කර නොමැතිවිට; ඔබ ලැයිස්තුවෙන් එක් කවුළුවක් තෝරා ගත්විට එය සක්‍රීය වේ.

en: Presents a list of all windows; if you choose one from the list, it becomes the active window.
si: සියලු කවුළුවල ලැයිස්තුවක් ඉදිරිපත් කළවිට; ඔබ ලැයිස්තුවෙන් එක් කවුළුවක් තෝරා ගත්විට එය සක්‍රීය වේ.

en: Presents a list of browsers that have unsubmitted changes; if you choose one from the list, it becomes the active window.
si: ඉදිරිපත්කල සියලු ගවේෂක ලැයිස්තුවවේ වෙනස්වීම් ඇතුලත් කර නොමැතිවිට; ඔබ ලැයිස්තුවෙන් එක් කවුළුවක් තෝරා ගත්විට එය සක්‍රීය වේ.

en: Reduce all open windows and all other objects on the desktop to labeled tabs
si: සියලු කවුළු විවෘත කිරීම සහ ඩෙස්කටොප් මත වූ අනෙක් වස්තු පෙර තිරයට නම් කිරීම අවම කරන්න.

en: Reduce all open windows to collapsed forms that only show titles.
si: විවෘත කර ඇති සියලුම කවුළු වලින් ශීර්ෂ පාඨ සහිත ඒවා පමණක් ඇදවැටීමේ ආකාරයට අවම කරන්න.

en: send top window to back (\)
si: උඩින් ඇති කවුළු පසුපසට යවන්න (\)

en: stagger: new windows positioned so you can see a portion of each one.
                    tile: new windows positioned so that they do not overlap others, if possible.
si: කඩින් කඩ  කිරීම: නව කවුළු ස්ථාපිත කළ විට ඔබට ඒවායේ එක් එක් කොටස් බැලීමට පුළුවන. 
                   ටයිල්: අළුත් කවුළු ස්ථාපිත කළ විට අනෙක්වා මත වැටීම බොහෝ විට සිදු නොවිය හැක.

en: windows
si: කවුළු

en: Where in the world menu is...
si: ප්‍රධාන මෙනුව කොහේද...

en: change caption
si: සිරස්තලය වෙනස් කරන්න

en: open in recording theatre
si: පටිගත කිරීමේ ශාලාවේ විවෘත කරන්න

en: auto dismiss
si: ඉබේ අස්කරනවා

en: auto start
si: ඉබේ පටන්ගන්නවා

en: Please edit the caption
si: කරුණාකර සිරස්තලය සකසන්න

en: Display this event-movie in a form such that its score can be viewed and edited.
si: මෙම චිත්‍රපට-සිද්ධිය ප්‍රදර්ශනය වීමෙන් ඒවායේ අය ගණන් දර්ශනය හා සංස්කරණය පිළිබඳ දැනගත හැකිවේ.

en: open for score-editing
si: ලකුණු-සැකසීම සඳහා විවෘතකරන්න

en: edit this menu
si: මේ මෙනුව සකසන්න

en: inspect
si: පරීක්ෂා කරනවා

en: play again
si: නැවත ක්‍රීඩා කරන්න

en: rewind
si: නැවත ඔතන්න

en: A framework for creating tutorial snippets
si: කුඩා නිබන්ධන සැකසීම සඳහා සැකිල්ලක්

en: Multimedia
si: බහුමාධ්‍ය

en: no, let me reconsider
si: එපා, මට නැවත සලකා බලන්න ඉඩහරින්න

en: The current recording has not been saved, and will be
    lost if you do this; are you sure you want to proceed?
si: මෙම පටිගත කිරීම සුරක්ෂිත කර නොමැත, ඔබ මෙසේ කලහොත්
    එය නැතිවී යයි; ඔබට ස්ථිරවම කරගෙන යාමට අවශ්‍යද?

en: yes, abandon this Event Theatre
si: ඔව්, මෙම උත්සව ස්ථානය නොසලකා හරින්න

en: Allows you to provide a message to be presented to a user as balloon-help when the mouse lingers over buttons that trigger playback of the tape of this event theatre
si: මූසිකය බොත්තම් මත හැසිරෙනවිට එම පුරන වාදන පටිය සිද්ධි රංගභූමියෙහි භාවිතා කරන්නාට බැලූන්-උදව්(balloon-help) ලෙස ඉදිරිපත් කරමින් පණිවුඩ යැවීමට ඔබට අවසර ඇත

en: abandon any event-roll that may be associated with this theatre.
si: මෙම ශාලාව ආශ්‍රිත සියලු උත්සව ලැයිස්තු මඟහරින්න.

en: add navigator flap
si: යාත්ත්‍රික ෆ්ලැපය එකතු කරන්න

en: add sugar navigator flap
si: සීනි යාන්ත්‍රික ෆ්ලැපය එකතු කරන්න

en: add supplies flap
si: සැපයුම්කරුගේ ෆ්ලැපය එකතු කරන්න

en: delete old versions
si: පැරණි අනුවාද මකා දමන්න

en: event roll
si: සිදුවීම් භූමිකා

en: open a horizontal piano-roll-like tool for the viewing and editing the events of this event theatre.
si: මෙම උත්සව ශාලාවේ අවස්ථා දැකීමට සහ සැකසීමට යොදාගන්නා මෙවලමක් ආකාරයට තිරස් පියානෝ-භූමිකාවක් විවෘත කරන්න.

en: Recording Options
si: පටිගත කරන ආකාර

en: remove event-roll
si: සිදුවීම්-භූමිකා ඉවත් කරන්න

en: remove navigatorFlap
si: යාන්ත්‍රික ෆ්ලැපය ඉවත් කරන්න

en: remove sugar navigatorFlap
si: සීනි යාන්ත්‍රික ෆ්ලැපය ඉවත් කරන්න

en: remove suppliesFlap
si: සැපයුම්කරුගේ ෆ්ලැපය ඉවත් කරන්න

en: revert to version...
si: අනුවාදයට ආපසු ඒම...

en: set balloon help
si: බැලූන සහයකයා යොදන්න

en: shrink event tape
si: සිදුවීම් පටය හකුලන්න

en: convert to canonical coordinates (broken)
si: සූත්‍ර ඛණ්ඩාංක පිහිටීමට හරවන්න (ඛණ්ඩ)

en: inspect event recorder
si: සිදුවීම් පටිගතකරනය පරීක්ෂා කරන්න

en: inspect event roll
si: සිදුවීම් භූමිකාව පරීක්ෂා කරනවා

en: inspect event tape
si: සිදුවීම් පටය පරීක්ෂා කරන්න

en: inspect event theatre
si: සිදුවීම් රඟහල පරීක්ෂා කරන්න

en: inspect nav bar
si: nav දණ්ඩ පරීක්ෂා කරන්න

en: inspect sound recorder
si: හඩ පටිගතකරනය පරීක්ෂා කරන්න

en: More options
si: බොහෝ විකල්ප

en: more...
si: බොහෝ...

en: movie-clip player
si: චිත්‍රපට-කොටස් ධාවකය

en: parse event tape
si: සිදුවීම් පටයේ ව්‍යාකරණ විග්‍රහය

en: Navigator
si: යාත්ත්‍රිකයා

en: Caution: this is broken!
si: අවවාදයයි: මෙය කැඩිලා!

en: Event Theatre menu Definition
si: සිදුවීම් රංඟහලේ මෙනු අර්ථ දැක්වීම

en: The Event Theatre provides a framework for authoring "event-movies".  It uses custom variants of the Navigator, the Supplies flap, the painting system, property sheets, Viewer flaps, etc., all of which reside within the controlled confines of the Theatre.
    
    To author an event-movie, get a  new Event Theatre from the Objects catalog or from the "open..." branch of the desktop menu.
    
    1. Resize the Theatre, using the halo, to the delivery size desired for playback.
    
    2. Use the menu in the controls panel to add or delete Supplies and Navigator flaps as desired.
    
    3. Edit the "caption" by clicking on the text that says "Untitled" and typing your desired caption.  This caption is affixed to playback buttons, and, generally, provides a way to identify the event-movie.
    
    4. Set up the "initial conditions" for the event-movie you're about to record (e.g., paint a background, provide some explanatory text, add objects you want to be present at the start of the movie.) When the recording is first opened by the user for playback, and whenever the recording has been rewound, this is exactly what it will look like.
    
    5. When ready to start the recording, press the "Record" button. A red border will be seen around the recorder, to indicate that recording is in progress.  Recording will continue until you hit the ESC key.
    
    6. Note that if you  want to include sound in your recording, you can add it directly during playback, or you can produce voiceover externally and add it in later using the Event Roll.
    
    7. Now proceed to "do", with the mouse and keyboard, whatever you wish to record.   For best results, all mouse gestures should be made within the interior of the Theatre.
    
    8. Hit ESC when done recording.
    
    9. To review what you've recorded, press "Play". If unhappy with the result, repeat steps 1-8.
    
    10.  If you're happy with the result, and now wish to add a sound, open the sound panel, then click Play to replay the recording, and whenever you wish to add a snippet of voiceover, click on the "Start Recording Voiceover" button, and start talking, and when done with that snippet click the "Stop Recording Voiceover" button.  Once the playback finishes, the added voiceover(s) will become part of the event tape, and will be seen in the event roll.
    
    11. When you're happy with the result, hit the "Publish" button, to get a playback button. There are currently two choices:
    
    a. Iconic Button - Initially provides a picture of the initial scene of the movie, scaled 0.3x, and overlaid with the word HINT.  When the user clicks on such a button, the event-movie is played back in an ephemeral "playback theatre", and after the playback is done, the playback theatre shrinks down to a 0.5x scale-downed picture of the *final* scene of the movie.  Subsequent hitting of the button will again invoke a playback.
    
    b. Textual Button - a simple labeled button which, when pressed, triggers playback of the event tape.
    
    12. The playback buttons you obtain when you "Publish" can be placed anywhere, such as on the page of a book. You can control, via a playback-button's halo menu, whether or not it should be "auto-start", and whether or not "auto-dismiss". When the user presses the button, a "Playback" space will open, which resembles an Event Theatre, but has only playback-relevant controls.   A playback set up for both auto-start and auto-dismiss comes without any controls.
    
    13.  To edit the "event tape" of a recording you have made in an Event Theatre, and for a generally good time, click on the interlocking-circles icon to obtain a tool that allows you to visualize and to edit a "score" or "piano roll" of the event tape.
    
    
    Summary of terms
    
    Event Theatre
      The main tool for creating an Event Tape.
    
    Event Roll
      An auxiliary tool showing the full "score" of an Event Tape. 
    
    Event Tape
      The results of an event-theatre session;  an interaction sequence that can be played back.
    
    Event Recording
      A term interchangeable with "Event Tape."
    
    Event Movie
      What you see when you play back an Event Tape.
si: සිදුවීම් රඟහල "සිදුවීම්-චිත්‍රපට" අධ්‍යක්ෂණය සඳහා සැකිල්ලක් සපයයි. එය විවිධ යාන්ත්‍රික වෙනස් කිරීම්, සපයන්නන්ගේ ෆ්ලැප, පද්ධති වර්ණ ගැන්වීම, ප්‍රොපටි ෂීට්, පෙනෙන ෆ්ලැප, වෙනත්.... සඳහා භාවිත කරයි, මේවා සියල්ල ශාලාව තුළට සීමාවේ.
    
     සිදුවීම්-පටයක් අධ්‍යක්ෂණයට, වට්ටෝරුවෙන් හෝ ඩෙස්ටොප් මෙනුවෙහි ඇති "විවෘත..." ශාඛාවෙන් නව සිදුවීම් රඟහලන් ලබාගන්න.
    
    1. halo භාවිත කර ශාලාවේ ප්‍රමාණය නැවත සකසන්න, නැවත ධාවනය බෙදාහැරීම් ප්‍රමාණය තීරණය කරන්න.
    
    2. තීරණය කල පරිදි, සැපයුම් කරුවන් සහ යාත්ත්‍රික ෆ්ලැප එකතුකිරීමට සහ ඉවත් කිරීමට, පාලන තලයේ ඇති මෙනුව භාවිත කරන්න
    
    3. සකසන්න "පාඨය" "Untitled"  ලෙස දැක්වෙන පෙළ ක්ලික් කරමින් සහ ඔබ තීරනය කළ මාතෘකාව ක්ලික් කරමින්. මෙම මාතෘකාව ආපසු ධාවන බොත්තම් හා සම්බන්ධ සහ සාමාන්‍යයෙන් චිත්‍රපට-සිද්ධි හඳුනාගැනීමට මග සලසා දෙයි. 
    
    4.  චිත්‍රපට-සිද්ධි පටිගත කරන ලද දෑ සඳහා කොන්දේසි පිහිටුවන්න(උදා. පසුබිම් චිත්‍රයක්, පැහැදුම් පෙළ සැපයුමක්, වස්තූන් එක් කිරීමක් චිත්‍රපටය ආරම්භක අවස්ථාවෙහිම ඉදිරිපත් කල හැකිය.) භාවිත කරන්නා විසින් නැවත ධාවනය සඳහා වාර්තාකරනයන් මුලින්ම විවෘත කල විට, සහ කෙසේ හෝ වාර්තාවන් නැවත පීඩා වුවොත් සත්‍ය වශයෙන්ම ඒ ආකාරයෙන්ම දක්නට ලැබෙනු ඇත. .
    
    5. පටිගත කිරීම් ආරම්භ කිරීමට සූදානම් වූ විට "Record" බොත්තම ඔබන්න. එවිට රතු පසුබිම් වර්ණයක් රෙකෝඩරය වටා දිස්වේ, එමගින් පටිගත කිරීම කෙරීගෙන යන බව අඟවයි.ඹබ  ESC යතුර පහර ගසන තුරු පටිගත කිරීම සිදු වේ.
    
    6.ඹබට රෙකෝඩින් එක සදහා ශබ්ධයක් එකතු කිරීමට අවශ්‍ය නම්  , එය එකෙල්ලේම යළි ධාවකය (playback) සිදු වන අතර තුර සිදුකර ගත හැකිය, එසේනැතිනම්  බාහිරව හඩක් නිෂ්පාදනය කිරීමට හා එය  එකතු කිරීමට හා එය පසුව සිද්ධිය (Event Roll) ලෙසද භාවිත කළ හැකිය. .
    
    7.දැන් ක්‍රියාත්මක කිරිම සදහා , එනම් ඹබට අවශ්‍ය ඕනෑ එකක් රෙකෝඩ් කිරීම සදහා මවුසය හා යතුරැපුවරැව ක්‍රියාත්මක "කරන්න" "do",     හොදම ප්‍රතිඵල සදහා ,  මවුසියේ සියලුම හැසිරීම රඟහල අභ්‍යන්තරයේ සිදු විය යුතුයි.
    
    8. රෙකෝඩින් අවසානෙය් ESC  යතුරට පහරක් ගසන්න.
    
    9. ඹබ රෙකෝඩි කරන ලද දෑ නැවත ලබා ගැනිමට , "ක්‍රීඩාකරන්න" "Play"බොත්තම ඹබන්න. ඹබ ප්‍රතිඵලය සමග නොසතුටට පත් වේ නම් , පියවර  1-8 නැවත සිදු කරන්න.
    
    10.  ඹබ ප්‍රතිඵලය සමග සතුටට පත් වේ නම් , සහ ශබ්ධයක් එකතු කිරීමට අපේක්ෂා කරයි නම්,  ශබ්ධ ලේඛනය (sound panel) විවෘත කරන්න, ඊළගට Play යන්න ක්ල්ක් කර පට්ගත කිරීම නැවත ක්‍රියාත්මක (replay )කරන්න, සහ  ඹබට තිරයේ නොපෙනෙන කථකගේ හඬ කැබැල්ලක් එකතු කිරීමට අවශ්‍ය හැම විටම, "ආරම්භ කරන්න කථන පට්ගත කිරීම්" "Start Recording Voiceover"යන  බොත්තම ක්ල්ක් කරන්න, සහ කථා කිරීම ආරම්භ කිරිම සදහා , සහ  කථන පට්ගත කිරීම් අවසානයේ "අවසාන කරන්න කථන පට්ගත කිරීම්"  යන "Stop Recording Voiceover"බොත්තම ක්ල්ක් කරන්න.  යළි ධාවකය අවසානයේදී , එකතු කරන් ලද කථනයන් සිදුවීම්-ටේපය (event tape) හි කොටසක් බවට පත් වේ.සිදුවීම්-ටේපය, සිදුවීම් රෝලයෙහි  දැකිය හැකිය.
    
    11. ඹබ ප්‍රතිඵලය සමග සතුටට පත් වේ නම්, "ප්‍රකාශනය" යන බොත්තමට පහරක් ගසන්න, ඒවිට යළි ධාවක බොත්තම ලැබේ.දැනට මේ සදහා ක්‍රම දෙකක් ඇත:
    
    a. ප්‍රතිමාරෑපී බොත්තම-(Iconic Button) - මෙමගින් නිළ වශයෙන්  චිත්‍රපටයේ සිද්ධිය 0.3x පරිමාවකට දක්වයි,  සහ HINT යව වචනය සමග දක්වයි.  ඒවැනි බොත්තමක් පරිශිලක ක්ල්ක් කල විට, "සිදුවීම්-චිත්‍රපට" ක්ෂණික රගහලක  යළි ධාවනය වුවහොත් , යළි ධාවන රගහල 0.5x පරිමාණකයට හැකිලේ - *අවසානl* සිදුවීම පහළ දර්ශනය වේ. ඉන් පසුව සිදුවන බොත්තම් පහර ගැසීම සමග යළි ධාවකය නැවත  ඉල්ලා සිටිනවා.
    
    b.  පෙළ බොත්තම් Textual Button - සරල ලේබල් කරන ලද බොත්තම්ක් වන මෙය එබීමෙන් ,  සිදුවීම්-පටය යළි ධාවනය වේ
    
    12.ඹබ  ප්‍රකාශනයේදී "Publish" ලබා ගත්  යළි ධාවන බොත්තම් ඹබට අවශ්‍ය ඹ්නැම ස්ථානයක ස්ථාන ගත කළ හැකිය, පොතක පිටුවක ආදි. යළි ධාවන බොත්තම් ඹබට  හැලෝ මෙනුව  "ස්වයං ඇරඹුම"  "ස්වයං අවසානය""ස්වයං ඉවතලෑම" වන ලෙසට හැලෝ මෙනුව හරහා පාලනය කළ හැකිය.  පරිශීලක බොත්තම් ඒබීම සිදු කල විට , "යළි ධාවන"  හිඩසක් විවෘත වේ , ඒමගින් සිදුවීම් රංඟහල පෙන්නුම් කරයි, but has only playback-relevant controls.   A playback set up for both auto-start and auto-dismiss comes without any controls.
    
    13.  To edit the "event tape" of a recording you have made in an Event Theatre, and for a generally good time, click on the interlocking-circles icon to obtain a tool that allows you to visualize and to edit a "score" or "piano roll" of the event tape.
    
    
    Summary of terms
    
    Event Theatre
      The main tool for creating an Event Tape.
    
    Event Roll
      An auxiliary tool showing the full "score" of an Event Tape. 
    
    Event Tape
      The results of an event-theatre session;  an interaction sequence that can be played back.
    
    Event Recording
      A term interchangeable with "Event Tape."
    
    Event Movie
      What you see when you play back an Event Tape.

en: caution - old playback; button lacks vital data.
si: අවවාදයයි - පරණ යළි ධාවකය; ඉතා වැදගත් දත්ත හිඟ බොත්තම.

en: Event Roll for
si: සිදුවීම් භූමිකා සදහා

en: Nothing recorded yet
si: තවම කිසිවක් පටිගත වී නොමැත

en: Abandon existing recording and start a new one.
si: තිබෙන පටිගත කිරීම් අතහැරදමා අළුත් එකක් අරඹන්න.

en: Abandon this effort and throw away this window
si: උත්සාහය අත්හැර මෙම කවුළුව ඉවත් කරන්න

en: Add a voiceover to the existing event-recorded sequence
si: තිබෙන සිදුවීම්-පටිගතකිරීම් පිළිවළට හඬ කවන්න

en: Pause
si: තාවකාලිකව නවත්වන්න

en: Play
si: ධාවනය කරවන්න

en: Record
si: තැටිගත කරන්න

en: Record Again
si: යළි පටිගතකරන්න

en: Replay this sequence
si: මෙම පිළිවෙළට යළි ධාවනය කරන්න

en: Reset to the starting condition for this recording
si: මෙම පටිගත කිරීම් සඳහා ආරම්භක නියමයක් නැවත යොදන්න

en: Resume
si: නැවත පටන්ගන්න

en: Resume playback
si: නැවත ධාවනය නැවත පටන්ගන්න

en: Rewind
si: ආපසු ධාවනය කරන්න

en: Start Recording
si: පටිගතකරනය අරඹන්න

en: Start Recording Voiceover
si: හඬකැවීම පටිගතකිරීම අරඹන්න

en: Stop
si: නවතන්න

en: Stop playing or recording this panel
si: මෙම තිරය ධාවනය හෝ පටිගතකිරීම නවතන්න

en: Stop Record Voiceover
si: හඬකැවීම පටිගතකිරීම නවතන්න

en: show this theatre's script in a piano-roll-like format for visualizaitoin and editing.
si: පෙන්වීම සහ සැකසීම සඳහා පියානෝ භූමිකාවක් වැනි සංයුතියක් තුළ මෙම ශාලාවේ පිටපත පෙන්වන්න

en: show/hide voice controls
si: පෙන්වන්න/සගවන්න ශබ්ද පාලක

en: Temporarily pause this playback
si: මෙම නැවත ධාවනය තාවකාලිකව නවතන්න

en: When you hit this, you will be handed a button which, when it is clicked,  will open up an Event Player in which the recording can be played back.
si: ඔබ මෙයට පහර දුන් විට, ඔබට ලැබෙන බොත්තම ක්ලික් කලවිට, පටිගතකිරීම් නැවත ධාවනය කලහැකි සිද්ධි ධාවකයක් විවෘත වනු ඇත.

en: Choose a version to restore
si: නැවත පිහිටුවීමට අනුවාදයක් තෝරන්න

en: no versions available, sorry
si: කණගාටුයි, අනුවාද නැත

en: nothing recorded yet
si: තවම කිසිවක් පටිගතවී නොමැත

en: Hit ESC to stop recording
si: පටිගතකිරීම් නැවැත්වීමට ESC ට පහරදෙන්න

en: Event Theatre
si: සිදුවීම් රඟහල

en: Iconic button
si: අයිකන ‍බොත්තම

en: Textual button
si: පාඨ පිළිබද බොත්තම

en: Edit the balloon help to be supplied for playback buttons made for this event movie
si: මෙම අවස්ථාව විකාශනය සඳහා, නැවත ධාවන බොත්තම සපයන බැලූන සහායකයා සකසන්න

en: Your Title Goes Here
si: ඔබේ ශීර්ෂ පාඨය මෙතනට යනවා

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
si: ටයිල් පෙළ සමඟ භාවිත කිරීමට බොත්තමක්; එම පෙළෙහි  එහි  ධාවන තීරු ඇතුළත් ක්‍රමයක් තිබිය හැක

en: A device for making sound recordings.
si: හඬ පටිගත කිරීම සඳහා උපකරණයක්.

en: A joystick-like control
si: පාලකයක් වැනි ජොයිස්ටිකයක්

en: A multi-paged structure
si: බහු-පිටු ගතකළ ව්‍යුහයක්

en: A place for assembling parts or for staging animations
si: කොටස් එකතු කිරීමට හෝ සජීවකරණයන් ඉදිරිපත් කිරීමට ස්ථානයක්

en: A place for storing alternative pictures in an animation, etc.
si: සජීවකරණයකින් තෝරාගත් පින්තූර තැන්පත් කිරීම සදහා ස්ථා‍නයක් සහ වෙනත්.

en: A rectangle
si: ඍජුකෝණාස්‍රයක්

en: A slider for showing and setting numeric values.
si: අංකිත අගයන් පෙන්වීම සහ සැකසීමට ස්ලයිඩයක්

en: A star
si: තරුවක්

en: A tool for discarding objects
si: වස්තූන් බැහැර කිරීම සඳහා මෙවලමක්

en: A tool listing all the scripted objects in the project.
si: ව්‍යාපෘතියෙහි සියලුම පිටපත් කළ වස්තූන්ට සවන්දීම සඳහා මෙවලමක්.

en: A tool that lets you browse the catalog of available objects
si: තිබෙන වස්තූන්ගේ නාමාවලිය ගවේෂණයට ඔබට ඉඩ සලසන මෙවලමක්

en: All Scripts
si: සියළු පිටපත්

en: An ellipse or circle
si: ඉලිප්සයක් හෝ රවුමක්

en: Book
si: පොත

en: Button
si: බොත්තම

en: Holder
si: රඳවනය

en: Joystick
si: ජොයිස්ටිකය

en: Object Catalog
si: වස්තු නාමාවලිය

en: Players
si: ක්‍රිඩකයන්

en: Playfield
si: ක්‍රීඩා ‍ක්ෂේත්‍රය

en: Rectangle
si: ඍජුකෝණාස්‍රය

en: Slider
si: ස්ලයිඩය

en: Sound Recorder
si: හඬ  පටිගතකරනය

en: Star
si: ආරම්භ කරන්න

en: Stop, Step, and Go buttons for controlling all your scripts at once.  The tool can also be "opened up" to control each script in your project individually.
si: (Stop) නවතින්න  (Step) පියවර ලෙස , සහ ( Go buttons)  යන බොත්තම් ඔබගේ සියලු පෙළ එකවර පාලනය කිරිමට අවස්ථාව ලබා දේ.   ඔබගේ ව්‍යපෘතියේ පෙළ තනි තනිව විවෘත කිරීමට මෙවලමක්  ලෙසද "විවෘත කරන්න"  මෙය භාවිත කල හැකිය.

en: Text
si: පෙළ

en: Text that you can edit into anything you desire.
si: ඔබ කැමති ආකාරයකට පෙළ සැකසිය හැක.

en: Trash
si: ඉවතලන බඳුන

en: Supplies
si: සැපයුම්කරුවන්

en: record voice during event recording
si: සිදුවීම් පටිගතවන අතරතුර හඬ පටිගත කරන්න

en: allows you to supply a precise scale-factor manually.
si: නිශ්චිත දර්ශක-හේතු ඇතුළත් අත්පොත ඔබට සපයා ඇත.

en: change scale...
si: පරිමානය වෙනස් කරන්න...

en: normally not necessary, but if you suspect that edits you have made in this event roll have not been fully appreciated by the event theatre, choose this to force the event theatre to reflect what you see in the event roll.
si: සාමාන්‍යයෙන් අවශ්‍ය නොවේ, නමුත් මෙම සිදුවීම් පෙළෙහි ඔබ විසින් කරන ලද සැකසුම් සිද්ධි රඟහල වටහාගෙන නොමැති බවට සැකයක් පවතීනම්, ඔබ සිදුවීම් පෙළෙහි කරන ලද දෙය නැවත බැලීමට සිද්ධි රඟහලට බලකිරම සඳහා මෙය තෝරන්න.

en: retrofit to event-theatre
si: සිද්ධි රඟහලට නව කොටස් එකතු කරන්න

en: allows you to back up to any earlier version of the event tape.
si: සිදුවීම් පටයෙන් ඔබට ඕනෑම පෙර අනුවාදයක් පිටපත් කරගැනීම අවස්ථාව.

en: debugging -- change the definition of this menu.
si: දෝශ හරනය -- මේ මෙනුවේ අර්ථදැක්වීම වෙනස් කරන්න

en: debugging -- open an Inspector on this event roll
si: දෝෂහරණය -- මෙම සිදුවීම් පෙළට පරීක්ෂකයකු විවෘත කරන්න

en: debugging -- update the red roll cursor
si: දෝෂහරණය -- රත් පැහැති පෙරළෙන කර්සරය අළුත්  කරන්න

en: debugging -- update the scrollbar
si: දෝෂහරණය -- අනුචලන භාරය අළුත් කරන්න

en: Event-Roll Options
si: සිදුවීම්-භූමිකාවෙහි විකල්ප

en: update cursor
si: කර්සරය නවීකරණය කරන්න

en: update scrollbar
si: අනුචලනය කිරීමේ භාරය නවීකරණය කරන්න

en: Milliseconds per pixel [currently
si: පික්සලයට මිලි තත්පර  [ දැනට පවතින

en: An Event Roll is a used to visualize and edit the score, or "tape", of an Event Theatre's "event movie".
    
    The Roll shows three "tracks", one for all Mouse events, one for Keyboard events, and one for all other events, such as sound.
    
    You can *remove* any item from an event roll by just picking it up with the mouse and dropping it anywhere outside the roll (such as on the desktop or in the trash-can.)  If in doubt about the effect of removing an item, you can put it on the desktop, play the revised tape, then pick up the event from the desktop and drop it back near where you found it in the event roll, and replay again to compare.
    
    You can *reposition* any item in an event roll by picking it up with the mouse and dropping it anywhere else in the roll.  CAUTION:  Items in the mouse-event track should not be dropped such that they overlap -- see caveat below under "Tips".
    
    You can drag various kinds of items *into* the roll.  For example, you can drop a "Morph" or a "Tile" obtained from a SoundRecorder, and you can drop a "button" representing another event-recorded sequence (though it is not at the moment recommended to do the latter.)  One straightforward way of adding voiceovers to an existing event recording is to play back the recording while selectively making individual snippets of voice recordings using a separate, standard Squeak SoundRecording tool.  After you are satisfied with a recording, obtain a "morph" from the sound-recording tool, and position it as desired in the event roll.
    
    You can *resize* items in the "mouse" track of an event roll.  When you stretch or shrink a mouse-sequence, the events within the sequence get remapped linearly within the duration represented by the new size of the sequence as seen in the event roll.  [CAUTION:  Do not resize a mouse item such that it will overlap an adjacent one.  It is a bug that this is even allowed.]
    
    In addition to adding separately-recorded voiceovers using the mechanism described in item 3 above, there is a built-in voiceover mechanism in the Event Theatre.  Whenever you are playing back an existing event-recording in an Event Theatre, a "Record Voiceover" button will appear.  If you press this, the playback of the event recording will continue and you can record a voiceover to go with any portion you wish.  When you are done recording a snippet, you can hit the "stop recording voiceover" button; playback will continue, and you can subsequently, on this pass or any future one, add more voiceover snippets.  To remove a voiceover snippet, simply drag it out of the event roll; to reposition it, simply pick it up with the mouse and drop it back into the event roll at the desired position.
    
    When you make a change in an Event Roll, it will immediately change the tape of the Event Theatre, so that when you replay the event-movie you will immediately see see the change.  If you are unhappy with the change, there is a one-level "undo" available which will revert the EventTheatre to its state before the last edit you made in the EventRoll.  There is also a "deeper" level of "undo" available that will revert the EventTheatre (and hence the associated EventRoll) to the initial state they were in when you first launched the event roll.
    
    
    Keyboard Track
    
    You can reposition or delete any keyboard-track item.
    
    Color conventions in the keyboard track: (These will change soon!)
    
    	White	Simple lower-case character, no modifier key pressed
    	Red		Shift-key pressed
    	Green	Alt-key pressed
    	Yellow	Control-key pressed
    
    	Yellow	A "space" character
    	Blue		A "backspace" character
    
    Unprintable characters are shown in red with the ascii value displayed, e.g. #13 for a "return" character.
    
    *Important Tips*
    
    (1)  To get the halo on an object inside an EventRoll, hold down the SHIFT key as you halo-click on the object.
    
    (2)  DO NOT reposition or resize mouse-track items such that any two of them overlap, since this will result in the events represented by the two items getting co-mingled in such a way that they you will never be able to separate them again, and the mixture will have crazy results.  It is a bug that you are allowed to drop mouse-track items such that they overlap.  So please, DO NOT DO IT!  If by accident you do, you might be interested in trying out some of the revert mechanisms in the system.
si: සිද්ධි පෙළක්, ලකුණූ දැකීමට සහ සැකසීමට,හෝ සිදුවීම් ශාලාවක "සිදුවීම්" "පටිගත කිරීම" සඳහා භාවිත කරයි.
    
    සිද්ධි පෙළ "මාර්ග" තුනක් පෙන්වයි, එකක් මූසිකයේ සියලු සිදුවීම් සඳහා‍ , එකක් යතුරු පුවරුවේ සිදුවීම් සඳහා, සහ එකක් හඩ වැනි අනෙක් සියලුම සිදුවීම් සඳහා.
    
    ඔබට ඕනැම සිදුවීම්ක් *ඉවත් කිරීම*ඉවත් කිරීම සදහා  සිද්ධි පෙළෙහි යම්  සිද්ධියක් මවුසය මගින් ඇහිඳීම හා එය සිද්ධි පෙළින් අහකට අත්හැරීම කළ යුතු වේ. ( ඩෙස්ක්ටොප් එක තුළ හෝ ලටපට ආදියෙහි) අයිතමය ඉවත් කිරීම සම්බන්ධව සැකයක් ඇති වේ නම් ,ඔබට එය ඩෙස්ක්ටොප්හි තැබිය හැකිය, සංශෝධිත පිටපත ධාවනය කරන්න,ඊළඟට සිදුවීම ඩෙස්ක්ටොප්  මගින්  ඇහිඳීම සිදු කරන්න සහ එය සිද්ධි පෙළ අසල නැවත ධාවනය කිරීමෙන් සන්සන්දනය කළ  හැකිය.
    
    ඔබට සිද්ධි පෙළ වෙනත් තැනක තැබීමට   හැකි අතර ඒ  සදහා මුසිකය මගින්  එය රැගෙන අවශ්‍ය ස්ථානයක තැබීමට ඩ්‍රොප් කරන්න.  අවවාදයයි:  මුසික- සිද්ධි පථයෙහි ඇති සිද්ධින් එකිනෙක මත පතිත වන ලෙස ඩ්‍රොප් නොකළ යුතුය -- "Tips" ටිප් හි පහළ ඇති අවවාදය බලන්න.
    
    ඔබට විවිධ අයිතම රෝලය *තුළට* ඩ්‍රැග් කර ගත හැකිය . උදාහරණයක් ලෙස, ඔබට මෝෆයක්  "Morph" හෝ ටයිලයක් "Tile"  ශබ්ධ රෙකෝඩරය තුළින් ලබා ගත හැකිය , එසේම ‍‍බොත්තමක් ‍ඩ්‍රොප් කිරීම මගින් ඔබට වෙනත් සිද්ධි රෙකෝඩයන්හි අනුපිළිවෙළ නිරූපනය කළ හැකිය(එය මේ මොහොතේ සිදු කළ යුතු නොවන බව මතක තබා ගන්න)  කථනයක් එකතු කිරීමට ඇති එක් මාර්ගයකි ධාවනය වන ශබ්දය නැවත ධාවනය  කර standard Squeak SoundRecording මෙවලම භාවිත කිරීම. ඔබ රෙකෝඩ් කිරීම පිළිබඳ සෑහිමට පත් වීමෙන්  පසු, මෝෆයක් "morph"ශබ්ද- රෙකෝඩ මෙවලමෙන් ලබා ගෙන,එය සිද්ධි පෙළෙහි කැමති ස්ථානයක තබන්න.
    
    ඔබට  සිද්ධි පෙළෙහි අයිතමයන්ගේ ප්‍රමාණය වෙනස් කළ හැකිය. මවුසය හැකිළීමෙන්  සිද්ධීන්හි අනුපිළිවෙළ  වෙනස් වේ. [අවවාදයයි: ආසන්නව ඇති මවුස අයිතමයනාගේ ප්‍රමාණය වෙනස් නොකරන්න. එය අනුමත නොකරන දෝෂයකි.]
    
    ඉහත විස්තර කරන ලද කථනයන් එකතු කිරීමේ ක්‍රම 3 ට අමතරව  , සිද්ධි රඟහලෙහි  ගොඩගනන ලද කථනයන් එකතු  කිරීමෙහි යන්ත්‍රයක් ද වේ. ඔබ සිද්ධි රඟහලෙහි පවතින සිද්ධි රෙකෝඩරයක් ධාවනය කරන සෑම අවස්ථාවකම ,කථන රෙකෝඩරය "Record Voiceover" යන බොත්තම දැකිය හැකිය. ඔබ මෙය එබුවහොත් ,  සිද්ධි රෙකෝඩ් වීම නොකඩවාම සිදු වේ එමෙන්ම කථනය රෙකෝඩ් කිරීම සඳහා ඕනෑම කොටසකට යෑමට ඔබට අවස්ථාව ලබා දේ. කුඩා කොටසක් රෙකෝඩ් කළවිට, ඔබට " කථනය නවතින්න " "stop recording voiceover" යන බොත්තමට පහරක් ගැසිය හැකිය; එවිට ධාවනය වීම නොකඩවා සිදු වේ, එමෙන්ම පසුව  ඔබට අවශ්‍ය නම් එය මඟහැර හෝ , කුඩා කථන කොටස් එකතු කිරීමටද ඔබට හැකිය. කථන කොටස් ඉවත් කිරීමට අවශ්‍ය නම් ,සිද්ධි  පෙළෙන් එය ඩ්‍රැග් කර දැමිය යුතුය; එය නැවත තිබු ලෙස ස්ථාන ගත කිරීමට , එය මවුසය මගින් රැගෙන  සිද්ධි පෙළෙහි තිබු ස්ථානයට ඩ්‍රොප් කරන්න.
    
    ඔබ සිද්ධි පෙළ වෙනස් කළ විගසම සිද්ධි  රඟහලෙහි පටිය වෙනස්වේ, එබැවින් ඔබ සිද්ධි- චිත්‍රපටිය  නැවත ධාවනය කළහොත් මෙම වෙනස දැකිය හැක. ඔබ එම වෙනසට අකමැති නම්, එය ඉවත් කිරීමට එක් මට්ටමක"ආපසු කිරීම" සිදු කළ හැකිය එමගින් අවසන්වරට සිදුකරන ලද පෙර පැවතුනසේ වෙනස් කළ හැකිය. එසේම ගැඹුරැ මට්ටමක"ආපසු කිරීම" ස මෙහි වේ එමගින් සිද්ධි රඟහල පළමුවරට තිබු ලෙස සකස් කරගත් හැකිය.
    
    
    යතුරුපුවරු පථය
    
    ඔබට යතුරුපුවරු පථයෙහි අයිතම ඉවත්කිරීමට හෝ ඒවා තබා ඇති ස්ථාන  වෙනස් කිරීම  සිදුකළ හැකිය.
    
    යතුරුපුවරු පථයෙහි වර්ණ වෙනස් කිරීම: (මෙය ඉක්මනින් වෙනස් වේ!)
    
    	සුදු 	සරල lower-case අකුරු, වෙනස්කම් යතුරක් ඔබා නැතිනම්	රතු		Shift-key එබුවහොත්
    	කොළ	Alt-key එබුවහොත්
    	කහ	Control-key එබුවහොත්
    
    	කහ	A "space" අකුර
    	නිල්		A "පසුපසට""backspace" අකුරු
    
    මුද්‍රණය කළනොහැකි  අකුරු රතු පැහැයෙන්  ඇස්කි ascii  අගයයන් සමඟ නිරූපනය වේ, උදාහරණයක් ලෙස e.g. #13 මගින්  අකුරු"ආපසු" .
    
    *වැදගත් ඉඟි*
    
    (1)සිද්ධි පෙ‍ළෙහි ඇති වස්තුවක  හැලෝ halo ලබා ගැනිම,  SHIFT යතුර අල්ලා ගෙන වස්තුව halo-ක්ල්ක් කරන්න.
    
    (2) මවුස පථයෙහි අයිතම වෙනස් කිරීම  හෝ ඒවායෙහි ස්ථානය වෙනස් කිරීම සිදු නොකළ යුතුයි මන්ද එමගින් අයිතම කලවම් වීමක් සිදු වන අතර එය නැවත  වෙනස්කළ නොහැකි අතර මෙම මිශ්‍රණය තේරැමක් නැති ප්‍රතිඵල ගෙනදේ.  කරුණාකර එමනිසා එය සිදු කිරීමෙන් වලකින්න. හදිස්සියෙන් මෙය සිදුවුවහොත් පද්ධතියෙහි ඇති පසුපසට පැමිණිය හැකි යාන්ත්‍රණයක් භාවිත කරන්න.

en: Abandon  this piano roll.  If you have made changes and wish them to be propagated back to the originating event-theatre, be sure to do that before abandoning the piano roll.
si: මෙම පියානෝ භූමිකාව අතහරින්න. ඔබ වෙනස්කම් කර ඒවා නැවත ආරම්භක සිද්ධි-ශාලාවට හැරවීමට අදහස් කරයි නම්, එය ස්ථිරවම පියානෝ භූමිකාව අත්හැරීමට පෙර කරන්න.

en: keyboard
si: යතුරු පුවරුව

en: media
si: මාධ්‍ය

en: mouse
si:  මුසිකය(මවුසය)

en: Event Roll
si: සිදුවීම් භූමිකාව

en: event timeline
si: සිදුවීමේ කාලසීමාව

en: color...
si: පාට...

en: destroy this flap
si: මේ ෆලැප් විනාශකරන්න

en: height...
si: උස...

en: highlight color...
si: ඉස්මතුවන පාට...

en: use default gray look
si: පවතින අළු පැහැති පෙනුම භාවිතය

en: use default green look
si: පවතින  කොළ පැහැති පෙනුම භාවිතය

en: new height of the bar
si: බාරයේ (bar) නව උස

en: cling to edge... (current: {1})
si: දාරයට එල්ලී සිටින්න... (තිබෙනන:{1})

en: Navigator Flap
si: ෆලැප් පරීක්ෂාව

en: Change character
si: අකුර වෙනස් කිරීම

en: New character?
si: නව අකුර?

en: play
si: වාදනය ක්‍රියාත්මක කරන්න

en: play the event in isolation.
si: හුදකලා සිදුවීම ධාවනය.

en: Untitled
si: ශීර්ෂයක් නොමැති

en: graphical view
si: චිත්‍රමය පෙනුම

en: Lets you visualize all the individual events that constitute this sequence in an onionskin overlay to the event theatre.
si: ඔබ මවා ගන්න සෑම තනි සිද්ධියක්ම onionskin  අනුක්‍රම‍යෙන්  රංගශාලාව වසාලනවා

en: Presents the constituent events of this sequence in a scrolling list for your inspection.
si: ඔබගේ අධීක්ෂණය සඳහා, ස්ක්‍රෝල් ලැයිස්තුවක මෙම පිළිවෙළට ඇති සිදුවීම් වල අවශ්‍ය කොටස් ඉදිරිපත් කරන්න.

en: textual view
si: පෙළ ආකාර පෙනුම

en: imprint HINT
si: ඉඟියේ මුද්‍රණ විලාසය

en: open for editing
si: සංස්කරණය සදහා විවෘත කරන්න

en: show caption
si: සිරස්තලය පෙන්වන්න

en: show final picture
si: අවසන් පින්තූරය පෙන්වන්න

en: show initial picture
si: පළමු පින්තූරය පෙන්වන්න

en: playback at button position
si: බොත්තම පිහිටුවීමේ ඇති යළි ධාවකය

en: playback at container origin
si: භාජනය මුල ඇති යළි ධාවකය

en: playback at screen center
si: තිරය මැද ඇති යළි ධාවකය

en: post-playback feature
si: පසුව-යළි ධාවකයේ හැඩරුව

en: Each line represents an event in the event sequence I represent
si: එක් එක් රේඛාව සිද්ධි දාමයේ ඇති සිද්ධියක් නියෝජනය කරයි I නියෝජනය කරමින්

en: screen
si: තිරය

en: undo (z)
si: (z) පෙර කිරීම

en: add item...
si: අයිතම එකතු කරන්න...

en: add line
si: රේඛා එකතු කරන්න

en: add title...
si: මාතෘකාව එකතු කරන්න...

en: detach submenu
si: උප‍ මෙනුව වෙන් කරන්න

en: set target...
si: ඉලක්කය සකසන්න...

en: parts window controls...
si: කවුළු පාලක කොටස්...

en: jump to year...
si: අවුරුද්දට පනින්න...

en: Choose another year
si: වෙනත් අවුරුද්දක් තෝරන්න

en: Type in a year
si: අවුරුද්දක් තුළ යතුරුලියනය කරන්න

en: A Personal Digital Assistant
si: පෞද්ගලික අංකිත සහයකයෙක්

en: copy list to clipboard
si: ඇමනුම් පුවරුවට ලැයිස්තුව පිටපත් කරන්න

en: copy selection to clipboard
si: තෝරගත් දේ ඇමනුම් පුවරුවට පිටපත් කරන්න

en: list font...
si: අකුරු ලැයිස්තුව

en: Choose the font for this list
si: මේ ලැයිස්තුව සදහා ෆොන්ටය තෝරන්න

en: Caution! This method may have been
    changed elsewhere since you started
    editing it here.  Accept anyway?
si: අවවාදයයි! මෙම ක්‍රම වේදය විය හැකියි
    ආරම්භයේදීම කොතැනක හෝ වෙනස් වීම
    එය මෙතැන සංස්කරණය කරන්න.  පිළිගත් කුමන හෝ ආකාරයකට?

en: Changes have not been saved.
    Is it OK to cancel those changes?
si: වෙනස් කිරීම් සුරැකී නොමැත මේ වෙනස් කිරීම් අවලංගු කිරීමට සූදානම් ද?

en: Move cursor farther from
    this point to increase pane.
    Click when done.
si: කර්සරය වඩා දුරින් විතැන් කරන්න
    මෙම ලක්ෂ්‍යයේදී මාර්ගයෙහි පළල වැඩි කරන්න 
    ඉටුකළ විට ක්ලික් කරන්න

en: Selection
si: තේරීම

en: align bottom edges
si: පහළ දාර පෙළට ගන්න

en: align centers horizontally
si: මධ්‍ය ලක්ෂ තිරස්ව පෙළට ගන්න

en: align centers vertically
si: මධ්‍ය ලක්ෂ සිරස්ව පෙළට ගන්න

en: align left edges
si: වම් කෙළවරවල් පෙළට ගන්න

en: align right edges
si: දකුණු කෙළවරවල් පෙළට ගන්න

en: align top edges
si: ඉහළ කෙළවරවල් පෙළට ගන්න

en: distribute horizontally
si: තිරස්ව බෙදා හරින්න

en: distribute vertically
si: සිරස්ව බෙදා හරින්න

en: place into a column
si: තීරුවකට ස්ථානගත කරන්න

en: place into a row
si: පේළියකට ස්ථානගත කරන්න

en: Selected {1} objects
si: තෝරනූ ලැබූ {1} වස්තූ

en: A scrolling data field which will have a different value on every card of the background
si: සෑම කාඩ් පතකම පසු බිමෙහි විවිධ අගයන් සහිත අනුචලන දත්ත ‍ක්ෂේත්‍රයක්

en: Scrolling Field
si: ක්ෂේත්‍රය අනු චලනය කරන්න.

en: bold
si: තද අකුරු

en: centered
si: මැද

en: italic
si: ඇල අකුරු

en: justified
si: පේළී ගැස්සු

en: left flush
si: වම සම මට්ටමක පිහිටුවීම

en: narrow
si: පටු

en: normal
si: සාමාන්‍ය

en: right flush
si: දකුණ  සම මට්ටමක පිහිටුවීම

en: struck out
si: වචනය මැදින් ඉරක්

en: underlined
si: යටි ඉරි ඇඳි

en: more smoothing
si: තව දුරටත් සුමටනය

en: A short text in a beautiful font.  Use the resize handle to change size.
si: අලංකාර අකුරු සහිත කෙටි පෙළකි. තරම වෙනස් කිරීමට ප්‍රතිප්‍රමාණ හසුරුවනය  භාවිතා කරන්න.

en: TrueType banner
si: විධිමත් බැනරය

en: edit contents...
si: ‍අන්තර්ගතය සැකසීමට...

en: how to find more fonts...
si: තවත් අකුරු වර්ග සෙවීමට...

en: load font from web...
si: ජාලය මගින් ෆොන්ට් ප්‍රවේශනය...

en: Select the font to be
    used for balloon help
si: බැලුන සහායක සඳහා භාවිත කළ යුතු
    අකුරු වර්ගය තෝරන්න

en: Clipboard
si: පසුරු පුවරුව

en: This object will always show whatever is on the text clipboard
si: මෙම වස්තුව මගින් පසුරු පුවරුව  මත කුමක් තිබුණත් එය පෙන්වයි

en: do not stay up
si: උඩ නවතින්න එපා

en: stay up
si: උඩ නවතින්න

en: update continuously
si: සෑමවිටම නවීකරණය කරන්න

en: update only at end
si: අවසානයේදී පමණක් නවීකරණය  කරන්න

en: color change
si: වර්ණ වෙනස් කිරීම

en: adjust translucency
si: විනිවිදභාවය සකස් කිරීම

en: restore original color
si: මුල් වර්ණය නැවත පිහිටුවන්න

en: shows selected color
si: තෝරාගත් වර්ණය පෙන්වයි

en: dismiss color picker
si: වර්ණ තෝරන්නා ඉවත් කරන්න

en: move this color-picker to another position, and keep it on the screen until dismissed with the X button
si: මෙම වර්ණ සොයන්නා වෙන කොටසකට මාරුකරන්න, 'X' ‍බොත්තම සමඟ ඉවත් කරන තුරු එය තිරය මත තබන්න

en: open a full property sheet
si:  ගුණාංග පිටුවක් විවෘත කරන්න

en: Forward direction (hold down shift key and drag to change it)
si: දිශාව ඉදිරියට (shift යතුර වෙනස් කිරීම සඳහා එය තදකරගෙන අදින්න)

en: Rotation center (hold down the shift key and drag to change it)
si: වටේට කරකැවීමේ සථානය (shift යතුර වෙනස් කිරීම සඳහා එය තදකරගෙන අදින්න)

en: Really throw this away
si: ඇත්තටම මෙය ඉවත් කරන්න

en: Um, no, let me reconsider
si: ම්...නෑ...මට යලි සලකාබලන්න ඉඩදෙන්න

en: Yes
si: ඔව්

en: resize
si: ප්‍රමාණය වෙනස් කිරීම

en: rotate
si: වටේට කරකවන්න

en: Choose which physical device is associated with the joystick.
si: නියාමක ජෝයිස්ටිකය  සමග කුමන භෞතික උපාංගය සම්බන්ධව ඇත්දැයි තෝරන්න.

en: Governs whether this joystick should track the motions of a real, physical joystick attached to the computer.
si: මෙම නියාමක ජෝයිස්ටිකය පරිගණකයට සම්බන්ධ කර ඇති භෞතික නියාමක ජෝයිස්ටිකයේ චලනයවන මාර්ගයේ චලනය වන, නොවන බව සෙවීම.

en: set X range
si: X හි පරාසය සකසන්න

en: set Y range
si: Y හි පරාසය සකසන්න

en: When auto-center is on, every time you let go of the Joystick knob, it springs back to the neutral position at the center of the device
si: ස්වයං-මධ්‍යස්ථානය ක්‍රියාත්මකව ඇති සෑමවිටම නියාමක ජෝයිස්ටිකයේ නොබය, එහි මැද පිහිටි ස්වාධීන ස්ථානයට යැවීමට ඉඩහරින්න.

en: auto-center
si: ස්වයං කේන්ද්‍රය

en: Joystick device number (currently {1})
si: නියාමක යටියේ  (ජෝයිස්ටිකය) උපාංග අංකය (දැන් {1})

en: set real joystick number (now {1})
si: නියම නියාමක යටියේ (ජෝයිස්ටිකය)අංකය යොදන්න (දැන් {1})

en: track real joystick
si: නියාමක යෂ්ටියේ (ජෝයිස්ටිකය) නියම පථය

en: Type the maximum value for the X axis
si: X අක්ෂය සඳහා උපරිම අගය සටහන් කරන්න

en: Type the maximum value for the Y axis
si: Y අක්ෂය සඳහා උපරිම අගය සටහන් කරන්න

en: Number of joystick to track?
si: නියාමක යටියේ (ජෝයිස්ටිකය) පථ ගණන

en: pen color
si: පෑනේ වර්ණය

en: pen size
si: පෑනේ ප්‍රමාණය

en: progress color...
si: ප්‍රගතියේ වර්ණය...

en: progress value...
si: ප්‍රගතියේ අගය...

en: Enter new value (0 - 1.0)
si: අලුත් අගය ඇතුල් කරන්න (0 - 1.0)

en: A rectangle which continuously reports its size in pixels
si: පික්සල්වලින් ප්‍රමාණය දැක්වු සෘජුකෝණාස්‍රයක්

en: Ruler
si: මිනුම් පටිය

en: change action selector
si: ක්‍රියා වාරකය වෙනස් කරන්න

en: change arguments
si: විස්තාරක වෙනස් කරන්න

en: change when to act
si: ක්‍රියාත්මක වන අවස්ථාව වෙනස් කරන්න

en: clear target
si: පැහැදිලි ඉලක්කය

en: set page sound
si: පිටුවේ ශබ්දය සකස් කරන්න

en: set page visual
si: පිටුව පෙනෙන ලෙස සකසන්න

en: set target
si: ඉලක්කය පිහිටුවන්න

en: change label
si: ලේබලය වෙනස් කරන්න

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
si: කරුණාකර යැවීමට තෝරන්නා ටයිප් කරන්න 
    ඉලක්කය ලද විට මෙම බොත්තම ඔබන්න

en: buttonDown
si: බොත්තම ඔබන්න

en: buttonUp
si: බොත්තම අතහරින්න

en: Choose one of the following conditions
si: පහත සඳහන් තත්ත්වයන්ගෙන් එකක් තෝරන්න

en: startDrag
si: ඇදීම ආරම්භ කරන්න

en: whilePressed
si: ඔබා ඇති තෙක්

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
si: කරුණාකර ඉලක්කය කරා යැවීම සඳහා තර්කයන් ටයිප් කරන්න
    මෙම බොත්තම වෙනස් කාලඡේදයන්හි එබීම කලහොත්

en: Please enter a new label for this button
si: කරුණාකර මෙම බොත්තම සඳහා නව ලේබලයක් ඇතුළු කරන්න

en: Enter an expression that create the target
si: ඉලක්කය නිර්මාණය සඳහා ප්‍රකාශනයක් ඇතුලු කරන්න

en: fill
si: පුරවන්න

en: decimal places...
si: දශම ස්ථාන...

en: font size...
si: අකුරෙහි ප්‍රමාණය...

en: font style...
si: අකුරෙහි විලාශය...

en: How many decimal places? (currently {1})
si: දශමස්ථාන කියද? (දැනට {1})

en: change name...
si: නම වෙනස් කරන්න...

en: make closable
si: වැසිමට සූදානම් කරන්න

en: make draggable
si: ඇදගෙන යාමට සුදානම් වන්න

en: make next-to-topmost
si: ඊළගට ඉතා ඉහළින් සූදානම් කරන්න

en: make unclosable
si: විවෘත කිරීමට සූදානම් කරන්න

en: make undraggable
si: ඇදගෙන යා නොහැකි ලෙසට සුදානම් කරන්න

en: send to back
si: ආපස්සට යවන්න

en: Accept(s)
si: බාරගන්න

en: Cancel(l)
si: අවලංගු කරන්න

en: query
si: විමසුම

en: abandon this execution by closing this window
si: මෙම පිටුව වැසීමෙන් ක්‍රියාකාරිත්වය නවත්වන්න

en: ProjectView
si: අරමුණ දර්ශනය කරන්න

en: load as project
si: ව්‍යාපෘතිය ලෙස ප්‍රවේශනය කරන්න.

en: open project from file
si: ගොනුවෙන් ව්‍යාපෘතිය විවෘත කරන්න.

en: Click here to enter the
    project named
    "{1}"
si: ව්‍යාපෘතියේ නම ඇතුඵ කිරීමට මෙහි ක්ලික් කරන්න

en: cancel - do not delete anything
si: අවලංගු කරන්න - කිසිදෙයක් මකන්න එපා

en: Do you really want to delete the
    project named {1}
    and all its contents?
si: ව්‍යාපෘතියේ නම සහ අන්තර්ගතය මැකීමට ඔබට අවශ්‍යද?

en: no - delete icon but keep the project
si: නිරූපකය මකාමන්න එපා. නමුත්  ව්‍යාපෘතිය සුරැකිව තබා ගන්න

en: yes - delete icon and delete the project
si: ඔව් - නිරූපකය සහ ව්‍යාපෘතිය මකන්න

en: The project is not present and may not be renamed now
si: ඉදිරිපත් නොකළ කිසිදු ව්‍යාපෘතියක් දැන් නැවත නම්කල නොහැක

en: Project not found
si: ව්‍යාපෘතිය හමු නොවුණි

en: ENTER ACTIVE
si: සක්‍රියව පිවිසෙන්න

en: enter this project
si: මේ ව්‍යාපෘතිය ඇතුළු කරන්න

en: expunge this project
si: මේ ව්‍යාපෘතිය ඉවත් කරන්න

en: Project Named \"{1}"
si: නම් කල ව්‍යාපෘතිය\"{1}"

en: PUBLISH to a different server
si: වෙනස් සේවා දායකයන් ප්‍රසිද්ධ කරන්න

en: PUBLISH (also saves a local copy)
si: ප්‍රසිද්ධ කරන්න (ස්ථානීය පිටපතක්ද සුරකින්න)

en: see if server version is more recent
si: සේවාදායක පිටපතට වඩා අලුත් නම් බලන්න

en: make scrollbar inboard
si: පුවරුව මත scrollbar එකක් සකසන්න

en: make scrollbar retractable
si: වරද පිළිගත හැකි scrollbar එකක් සකසන්න

en: scroll bar on left
si: වම් කෙලවරේ scroll bar

en: scroll bar on right
si: දකුණු කෙලවරේ scroll bar

en: edit label...
si: ලේබලය සකසන්න...

en: change title...
si: නම වෙනස් කරන්න...

en: full screen
si: පුළුල් තිරය

en: window color...
si: කවුළුවේ වර්ණය...

en: collapse this window
si: මේ කවුළුව හකුලන්න

en: expand this window
si: මේ කවුළුව විහිදන්න

en: expand to full screen
si: පුළුල් තිරයට විහිදන්න

en: close this window
si: මේ කවුළුව වසන්න

en: window menu
si: කවුළුවේ මෙනුව

en: contract to original size
si: මූලික ප්‍රමාණයට හකුළන්න කරන්න

en: close window
si: කවුළුව වසන්න

en: collapse/expand window
si: කවුළුව හකුළන්න / විහිදුවන්න

en: Untitled Window
si: මාතෘකාවක් රහිත කවුළුව

en: New title for this window
si: මේ කවුළුව සදහා අලුත් නම

en: playfield
si: ක්‍රියා ප්‍රදේශය

en: change the color or pattern of the desktop background that lies behind everything else on the screen.
si: තිරයේ ඩෙස්ක්ටොප් හි පසුබිමේ ඇති වර්ණය හෝ රටාව වෙනස් කරන්න.

en: desktop color...
si: ඩෙස්ක්ටොප් හි වර්ණය...

en: its governing pen trails drawn within
si: එය අඳින ලද පෑන් සලකුණු හසුරුවමින්

en: pen trails...
si: පෑන් සලකුණු...

en: all pens down
si: සියලු පෑන් පහත දමන්න

en: all pens show arrowheads
si: සියලු පෑන් වල ඊ-හිස් පෙන්වන්න

en: all pens show arrows
si: සියලු පෑන් වල ඊ  පෙන්වන්න

en: all pens show dots
si: සියලු පෑන් තිත් පෙන්වන්න

en: all pens show lines
si: සියලු පෑන් රේඛා පෙන්වන්න

en: all pens up
si: සියලු පෑන් උඩට ගන්න

en: clear pen trails
si: පෑන් සලකුණු ඉවත් කරන්න

en: if true, detailed movement of pens between display updates is ignored.  Thus multiple line segments drawn within a script may not be seen individually.
si: සත්‍ය නම්, දක්වන අලුත් කිරීම් අතර පෑන් වල මාරුවීම් නොසලකා හරිනු ලැබේ. එම නිසා පිටපතේ පේළි කොටස් නොපෙනීමට ඉඩ ඇත.

en: playfield options...
si: ක්‍රියා ප්‍රදේශයේ විකල්පයන්...

en: send contents back to donor
si: අන්තර්ගතය දායකයාට නැවත යවන්න

en: define application view
si:  දැක්මේ පෙනුම පැහැදිලි කරන්න

en: define factory view
si: කරුණුවල පෙනුම පැහැදිලි කරන්න

en: expand
si: විහිදන්න

en: reduce
si: අඩුකරන්න

en: show application view
si: යෙදුමේ පෙනුම දක්වන්න

en: show factory view
si: කරුණුවල පෙනුම දක්වන්න

en: show whole world view
si: සියලු විශ්ව දැක්ම පෙන්වන්න

en: world scale and clip...
si: විශ්ව පරිමාණය සහ පසුර...

en: about this system...
si: මේ පද්ධතිය ගැන...

en: authoring tools...
si: ලිවීමට ගන්නා මෙවලම්...

en: display mode...
si: දර්ශන ආකාරය

en: preferences...
si: වඩාත් නැමති...

en: redraw screen (r)
si: නැවත ඇඳිමේ තිරය (ආර්)

en: world menu...
si: ලෝක මෙනුව

en: Sorry, you can only paint
    one object at a time
si: සමා වෙන්න, ඔබට හැකි පින්තාරු කිරීමට පමණයි
    වරකට එක් වසතුවක්

en: auto-line-layout
si: ස්වයං - පේළි - සැලැස්ම

en: abandon costume history
si: ඉතිහාසය අත්හරීම

en: Delete\Keep
si: මකා දමන්න‍‍‍ ‍\ තබාගන්න

en: Hand is holding a Morph in its paste buffer:\
si: මෝෆයක් අල්ලාගත් අතක් එය ස්වරාක්ෂකයෙහි (බෆරයෙහි) අලවනවා

en: Do you really want to close all windows
    except those with unaccepted edits?
si: ඇත්තෙන්ම සියලුම කවුළු වසා දැමීමට ඔබට අවශ්‍යද
    මේවා හැර පිළිගත නොහැකි සංස්කරණයන් සමඟ

en: world
si: ලෝකය

en: Do you really want to discard all objects
    that are not in windows?
si: ඇත්තෙන්ම සියලුම වස්තූන් ඉවත ලීමට ඔබට අවශ්‍යද
    කවුළුවෙහි නොමැති ඒවා?

en: find window
si: කවුළුව සොයන්න

en: use gridding
si: ජාලකීකරණය භාවිත කරන්න

en: grid visible when gridding
si: ජාලකීකරණයෙහි කොටු දර්ශනය වන විට

en: indicate cursor
si: කර්සරය දක්වන්න

en: flap
si: ෆ්ලැප්

en: Building Viewers...
si: ගොඩනැගිලි/නිර්මාන දකින්නන්

en: open to drag & drop
si: ඇදීම සහ හෙළීම (drag & drop) විවෘත කිරීමට

en: parts bin
si: බඳුනේ කොටස්

en: mouse-over halos
si: මූසික-හරහා රැස් වලලු

en: origin-at-center
si: කේන්ද්‍රයෙහි මූලය

en: add new card
si: නව කාඩ් පතක් එක් කරන්න

en: card und stack
si: පිළිවෙළට සකස් කළ කාඩ් පත

en: delete this card
si: මේ කාඩ්පත මකා දමන්න

en: explain designations
si: තනතුරු විස්තර කරන්න

en: go to next card
si: ඊළඟ කාඩ්පතට යන්න

en: go to previous card
si: පෙර කාඩ්පතට යන්න

en: show background objects
si: පසුබිම් වස්තු දක්වන්න

en: show designations
si: තනතුරු පෙන්වන්න

en: show foreground objects
si: ඉදිරිපස වස්තු දක්වන්න

en: desktop color
si: ඩෙස්ක්ටොප් වර්ණය...

en: pen trails
si: පෑන ඇදගෙන යන්න

en: resize to fit
si: උචිත ලෙස යලි ප්‍රමාණ කරන්න

en: Must be a Point with coordinates (for example 10@10)
si: ඛණ්ඩාංක සමඟ ලක්ෂ්‍යය පැවතිය යුතුය (උදාහරණ 10@10)

en: New grid origin (usually 0@0):
si: නව ජාල මූලය (සාමාන්‍යයෙන් 0@0):

en: New grid spacing:
si: නව ජාල ඉඩ:

en: etoys source
si: ඊටෝයිස් මූලාශ්‍රය

en: show thumbnails
si: කුඩා චිත්‍ර දක්වන්න

en: personalize...
si: පුද්ලිකයි

en: World
si: ලෝකය

en: script
si: පිටපත

en: there are no scripted players
si: පිටපත් කරනලද ධාවකයන් කිසිවක් නැත

en: there are no scripts in this project!
si: මෙම ව්‍යාපෘතියේ  පිටපත් නොමැත!

en: dot
si: තිත

en:  scripts:
si:  පිටපත්:

en: All scripts in this project
si: මෙම ව්‍යාපෘතියේ සියලු පිටපත්

en: named
si: නම් කළා

en:  tiles reverted to "clink"
si: ටයිල "clink" බවට ප්‍රතිවර්ථනය කරන්න

en:  tile(s) changed to "
si: ටයිලය(න්) මරුකිරිමට "

en: 1 if argument is positive, -1 if argument is negative, 0 if argument is zero.
si: 1 තර්කය ධනාත්මක වුව හොත්, -1 තර්කය ඍණාත්මක වුව හොත්, 0 තර්කය බින්දුව වුව හොත්

en: a randomly chosen integer between 1 and the argument
si: අහඹු ලෙස තෝරන ලද 1 සහ තර්කය අතරතුර නිඛිල

en: absolute value
si: නිරපේක්ෂ අගය

en: angle, in degrees, whose tangent is the argument
si: කෝණය, අංශක වලින්, ස්පර්ශ රේඛාව තර්කයක් ලෙසින්

en: angle, in radians, whose tangent is the argument
si: කෝණය, රේඩියන් වලින්, ස්පර්ශ රේඛාව තර්කයක් ලෙසින්

en: cube root of the argument
si: ඝන මූල තර්කය

en: exponential (e to the power of the argument)
si: ඝාතීය ( e බල තර්කනය)

en: logarithm, base 10
si: 10 පාදයට ලඝුගණක

en: natural logarithm
si: ස්වාභාවික ලඝුගණක

en: square root of the argument
si: වර්ගමූල තර්කනය

en: the argument multiplied by itself
si: තර්කය මගින් ඵය වර්ධනය කිරීම

en: the argument times itself, times itself again
si: තර්කය නැවත නැවත යෙදේ

en: the integer closest to the argument.
si: නිඛිල තර්කයට ආසන්න වේ.

en: the integer nearest to the argument toward zero
si: බින්දුවට ආසන්න නිඛිල තර්කනය

en: the negative of the argument
si: තර්කනයේ  ඍණ අගය

en: the number of degrees equivalent to the argument which is assumed to be expressed in radians
si: විස්තාරක අගයට සමාත 'අංශක' අගය 'රේඩියන' වලින් දැක්වූ විට

en: the number of radians equivalent to the argument, which is expressed in degrees.
si: විස්තාරක අගයට සමාන 'අංශක ' අගය 'රේඩියන' වලින් දැක්වූ විට.

en: the product of all the whole numbers between 1 and the argument
si: 1 සිට විස්තාරක අගය දක්වා සියලු පූර්ණ සංඛ්‍යා වල ගුණිතය

en: trignometric sine, argument in degrees
si: ත්‍රිකෝණමිතික  'සයින' අගය 'අංශක' වලින්

en: trigonometric cosine, argument in degrees
si: ත්‍රිකෝණමිතික  'කොසයින' අගය 'අංශක' වලින්

en: trigonometric cosine, argument in radians
si: ත්‍රිකෝණමිතික  'කොසයින' අගය 'රේඩියන' වලින්

en: trigonometric sine, argument in radians
si: ත්‍රිකෝණමිතික  'සයින' අගය 'රේඩියන' වලින්

en: trigonometric tangent, argument in degrees
si: ත්‍රිකෝණමිතික  'ටැන්ජන' අගය 'අංශක' වලින්

en: trigonometric tangent, argument in radians
si: ත්‍රිකෝණමිතික  'ටැන්ජන' අගය 'රේඩියන' වලින්
