eToys - en to si translation catalogue (699 entries)

en: button
si: බොත්තම

en: click to run the script "{1}" in player named "{2}"
si: පිටපත ක්‍රියාකිරීමට ක්ලික් කරන්න "{1}" නම් කර ඇති ධාවකය "{2}"

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
si: කරුණාකර යැවීමට තෝරන්නා ටයිප් කරන්න 
    ඉලක්කය ලද විට මෙම බොත්තම ඔබන්න

en: Choose one of the following conditions
si: පහත සඳහන් තත්ත්වයන්ගෙන් එකක් තෝරන්න

en: mouseDown
si: මූසිකය පහතට

en: mouseStillDown
si: මූසිකය දිගටම පහළට

en: mouseUp
si: මූසිකය ඉහළට

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
si: කරුණාකර ඉලක්කය කරා යැවීම සඳහා තර්කයන් ටයිප් කරන්න
    මෙම බොත්තම වෙනස් කාලඡේදයන්හි එබීම කලහොත්

en: Please a new label for this button
si: කරුණාකර මෙම බොත්තම සඳහා නව ලේබලයක්

en: IP Address\Project\Owner
si: IP ලිපිනය\ව්‍යාපෘතිය\අයිතිකරු

en: Sorted by
si: අනු පිළිවෙළ සැකසුමෙන්

en: (none)
si: (නොමැත)

en: More
si: තවදුරටත්

en: Show more info on this project.
si: මෙම ව්‍යාපෘතියෙහි වැඩි විස්තර දක්වන්න.

en: Author
si: කර්තෘ:

en: Description
si: විස්තරය

en: Region
si: කලාපය / ප්‍රදේශය

en: Subject
si: විෂය

en: Tags
si: ටැග

en: Target Age
si: ඉලක්ක වයස

en: Please describe this project
si: කරුණාකර මෙම ව්‍යාපෘතිය විස්තර කරන්න

en: Project Name
si: ව්‍යාපෘති නාමය

en: A tool that lets you navigate back to recently-visited projects
si: ඔබට ආසන්නවම දර්ශනය වූ ව්‍යාපෘතියට ආපසු ගමන්කිරීමට මෙම මෙවලමින් හැකිය.

en: ProjectHistory
si: ව්‍යාපෘති ඉතිහාසය

en: Jump...
si: පනින්න...

en: Enter things to search for
si: තොරතුරු සෙවීම සඳහා ප්‍රවේශ වන්න.

en: Cancel
si: අත් හරින්න

en: Cancel this Publish operation.
si: මෙම මෙහෙයුම ප්‍රකාශයට පත්කිරීම අවලංගු කරන්න.

en: Pick a name 24 characters or less and avoid the following characters:
    
     : < > | / \ ? * " .
si: අනු ලකුණු 24 හෝ ඊට අඩු නම් තෝරන්න සහ පහත සඳහන් අනු ලකුණු නොසලකා හරින්න:
    
    : < > | / \ ? * " .

en: Change my name and continue publishing.
si: මගේ නම වෙනස් කර ප්‍රකාශකිරීම හා දිගටම සම්බන්ධ කරන්න.

en: OK
si: හරි

en: I do need a name for the project
si: ව්‍යාපෘතියට මට නමක් අවශ්‍යය

en: Please make the name 24 characters or less
si: කරැණාකර අනු ලකුණු 24 හෝ ඊට අඩුවෙන් නම සාදන්න.

en: Please remove any funny characters from the name
si: කරුණාකර හාස්‍ය උපදවන අනු ලකුණු නාමයෙන් ඉවත්කරන්න.

en: Sorry that name is already used
si: කණගාටුයි, එම නම දැනටමත් භාවිත වේ.

en: Please enter your login name
si: කරුණාකර ඔබේ login name අතුල් කරන්න.

en: Please remove any funny characters
si: කරුණාකර හාස්‍ය උපදවන අනු ලකුණු ඉවත්කරන්න.

en: This border style cannot be used here
si: මෙම ලියවැල් මෝස්තරය භාවිත කල නොහැක.

en: 2nd gradient color
si: දෙවන අනුක්‍රමන වර්ණය

en: Border Color
si: දාරයේ වර්ණය...

en: Border style
si: දාරයේ මෝස්තරය

en: Click to select a complex framed border
si: සංකීර්ණ ලියවැල් රාමුවක් තේරීමට ක්ලික් කරන්න.

en: Click to select a complex inset border
si: සංකීර්ණ අතර ලියවැලක් තේරීමට ක්ලික් කරන්න.

en: Click to select a complex raised border
si: සංකීර්ණ මුදුන් ලියවැලක් තේරීමට ක්ලික් කරන්න.

en: Click to select a simple colored border
si: සරල වර්ණ ලියවැලක් තේරීමට ක්ලික් කරන්න.

en: Click to select a simple inset border
si: සරල අතරත ලියවැලක් තේරීමට ක්ලික් කරන්න.

en: Click to select a simple raised border
si: සරල මුදුන් ලියවැලක් තේරීමට ක්ලික් කරන්න.

en: Border width
si: දාරයේ පළල...

en: Drag in here to change the border width
si: දාරයේ පළල වෙනස් කිරීමට ‍මෙතැනින් අදින්න.

en:  Rounded corners
si: වටකුරු මුළු

en: Turn rounded corners on or off
si: වටකුරු මුළු විවෘත කරන්න හෝ වසා දමන්න.

en:  Drop shadow color
si: සෙවනැලි වර්ණ හෙළන්න

en: Turn drop shadows on or off
si: සෙවනැලි හෙළීම විවෘත කරන්න හෝ වසා දමන්න.

en: Direction
si: දිශාව

en: Drag in here to change the direction of the gradient
si: අනුක්‍රමණ දිශාව වෙනස්කිරීමට මෙතැනින් අදින්න.

en:  Gradient fill
si: අනුක්‍රමණය සම්පූර්ණ කරනවා.

en: Turn gradient fill on or off
si: අනුක්‍රමණය සම්පූර්ණ කිරීම අරින්න හෝ වසාදමන්න.

en: Drag in here to change the origin of the gradient
si: අනුක්‍රමණයෙහි ආරම්භය වෙනස් කිරීමට මෙතැනින් අදින්න.

en: Origin
si: ආරම්භය

en:  Lock
si: අගුල

en: Turn lock on or off
si: අගුල අරින්න හෝ වහන්න.

en: Color
si: වර්ණය

en:  Radial gradient
si: අරීය අනුක්‍රමණය

en: Turn radial gradient on or off
si: අරීය අනුක්‍රමණය අරින්න හෝ වහන්න.

en: Drag in here to change the offset of the shadow
si: සෙවනැල්ලෙහි ඕෆ්සෙට් වෙනස්කිරීමට මෙතැනින් අදින්න.

en: Offset
si: ඕෆ්සෙට්

en:  Solid fill
si: ඝන පිරවුම

en: Turn solid fill on or off
si: ඝන පිරවුම අරින්න හෝ වහන්න.

en:  Sticky
si: සවිවන

en: Turn stickiness on or off
si: සවිවීම අරින්න හෝ වහන්න.

en: Button
si: බොත්තම

en: open a button properties panel for the morph
si: රූපය (මෝෆය) සඳහා බොත්තමක වත්කම් පැනලය විවෘත කරන්න.

en: open a text properties panel for the morph
si: රූපය(මෝෆය) සඳහා වූ වත්කම් පෙළ පැනලය විවෘත කරන්න.

en: Text
si: පෙළ

en:  Apply changes to entire text
si: මුළු පෙළටම වෙනස්කම් යොදන්න.

en: Whether to apply style changes to entire text or just selection
si: මුළු පෙළටම වෙනස්කම් අදාළ කරන්න එසේත් නැතිනම් හරියටම තෝරන්න.

en:  Auto-Fit
si: ඉබේම-හරියනවා

en: Turn auto-fit on or off
si: ස්වයංක්‍රීය ආකාරය සජීවී හෝ අජීවී කරන්න

en: Drag in here to change the margins of the text
si: පෙළෙහි සීමා තීර වෙනස් කිරීමට මෙතැනින් අදින්න.

en: Margins
si: සීමා තීර

en: Text Color
si: පෙළ වර්ණය

en:  Wrapping
si: දවටනය

en: Turn line wrapping on or off
si: දවටනයෙහි මාර්ගය අරින්න හෝ වහන්න.

en: Accept
si: අනුමත කරන්න

en: B
si: බී

en: bold text
si: තදපැහැති පෙළ

en: cancel changes made and close panel
si: සෑදූ වෙනස්කම් අවලංගුකර පැනලය වසා දමන්න.

en: decrease kern
si: හරය අඩුකරන්න

en: font changing
si: අකුරු වෙනස් කරන්න.

en: I
si: මම

en: increase kern
si: හරය වැඩිකරන්න

en: italic text
si: ඇල අකුරු පෙළ

en: Kern+
si: හරය+

en: Kern-
si: හරය-

en: keep changes made and close panel
si: සෑදූ වෙනස්කම් තබාගෙන පැනලය වසා දමන්න.

en: Main
si: ප්‍රධාන

en: N
si: එන්

en: n
si: එන්

en: narrow text
si: පටු පෙළ

en: normal text
si: සාමාන්‍ය පෙළ

en: open a main properties panel for the morph
si: රූපය (මෝෆය) සඳහා ප්‍රධාන වත්කම් පැනලයක් විවෘත කරන්න.

en: S
si: එස්

en: Size
si: ප්‍රමාණය

en: Style
si: මෝස්තරය

en: struck out text
si: පෙළ ඉක්මවා පහර දුන්නා.

en: U
si: යූ

en: underlined text
si: යටින් ඉරි ඇඳි පෙළ

en: as object
si: වස්තුව ලෙස

en: basic
si: මූලික

en: drag & drop
si: ඇදීම හා තැබීම

en: fill & border
si: පිරවුම සහ බෝඩරය

en: geometry
si: ජ්‍යාමිතිය

en: layout
si: සැලැස්ම

en: miscellaneous
si: විවිධ

en: more geometry
si: ජ්‍යාමිතික

en: motion
si: චලිතය

en: observation
si: නිරීක්ෂණය

en: pen use
si: පෑන භාවිතා කරන්න

en: scripting
si: පිටපත්කරණය

en: scripts
si: පිටපත්

en: search
si: සොයන්න

en: sound
si: ශබ්දය

en: tests
si: පරීක්ෂණය

en: variables
si: විචල්‍යයන්

en: command
si: විධානය

en: property
si: වටිනාකම

en: tiles to get...
si: ටයිල් ලබා ගැනීමට

en: empty script
si: හිස් පිටපත

en: color
si: වර්ණය

en: No
si: නැත

en: Test
si: පරික්ෂණය

en: Yes
si: ඔව්

en: parenthesized
si: වරහන් යෙදූ

en: enclose within parentheses
si: වරහන් තුළට යොමු කරන්න

en: parentheses
si: වරහන්

en: remove function
si: ශ්‍රිතය ඉවත් කරන්න

en: remove parentheses
si: වරහන් ඉවත් කරන්න

en: strip away the function call, leaving just its former argument in its place
si: ඉහත තර්කය එම ස්ථානයේම අතහැර දැමීමෙන්, ශ්‍රිතය ඇමතිමෙන් ඉවත් කරන්න

en: strip away the parenthesises
si: වරහන් ඉවත් කරන්න

en: Function
si: ශ්‍රිත

en: send to back
si: ආපස්සට යවන්න

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.
si: සංඛ්‍යා එකතුවෙන් තව සංඛ්‍යාවක් කියවන්න. දැන් අගය පෙන්වන්න. ක්ලික් කර අගය සටහන් කරන්න.

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.  Shift-click on title to edit.
si: සංඛ්‍යා එකතුවෙන් තව සංඛ්‍යාවක් කියවන්න. දැන් අගය පෙන්වන්න. ක්ලික් කර අගය සටහන් කරන්න. මාතෘකාව සැකසීමට එය මත ඔබන්න.

en: Number (bare)
si: අංකය (තනි)

en: Number (fancy)
si: අංකය (කැමැත්ත)

en: Number (mid)
si: අංකය (මැද)

en: Player
si: ක්‍රීඩකයා

en: TestTile
si: පරීක්ෂක ටයිල

en: Repeat Tile
si: ටයිල නැවත ගන්න

en: Repeat
si: නැවතත්

en: Times
si: වරක්

en: PhraseTile
si:  ටයිල වාක්‍ය ඛණ්ඩය

en: Sprout a new scriptor around this phrase
si: මෙම වාක්‍ය ඛණ්ඩය වටා නව පිටපතක් ගොඩනගන්න

en: evaluation error
si: ඇගයිමේ වරද

en: A random-number tile for use with tile scripting
si: අහඹු අංකයක්  සහිත ටයිල අක්ෂරමාලාව සදහා භාවිතා කරන්න

en: A tile that will produce a random number in a given range
si: දෙන ලද පරාසයක් තුළ අහඹු සංඛ්‍යාවක් නිපදවිය හැකි කොටුවක්.

en: Random
si: අහඹු ලෙස

en: The name of the script to which this operation applies
si: මෙම ක්‍රියාවලියට ඉල්ලන ලද පිටපත් නාමය

en: Sounds
si: ශබ්දය

en: Tile
si: ටයිල්

en: hand me this object
si: මෙ‍ම වස්තුවට අත පොවන්න

en: This tile refers to an actual graphical object; use this menu item to grab that object.  Caution!  This may remove the object from a place it really ought to stay.
si: මෙම ටයිලය සත්‍ය චිත්‍රක වස්තුවක් නිරූපනය කරන අතර; මෙම මෙනුව භාවිතා කර මෙම අයිතමය අර වස්තුව දෙසට ඩැහැ ගත හැක. අවවාදය!   මෙය වස්තුව නියමිත ස්ථානයෙන්  ඉවත් කිරීමට මෙය බලපෑ හැකිය.

en: false
si: වැරදි

en: true
si: සත්‍ය

en: place in a function
si: ශ්‍රිතය ස්ථානගත කරන්න

en: restore default tile
si: ටයිලය නැවත පිහිටුවන්න

en: Do
si: කරන්න

en: Script to repeat
si: නැවත කිරීමට පිටපත

en: times
si: වරක්

en: choose type...
si: වර්ගය තෝරන්න...

en: click here to choose a new type for this parameter
si: මෙතන ක්ලික් කර පරාමිතිය සදහා අලුත් වර්ගයක් තෝරන්න

en: show categories
si: වර්ගය පෙන්වන්න

en: A tool showing all the players in your project
si: ඔබේ ව්‍යාපෘතියේ සියලු ධාවකයන් පෙන්වන මෙවලමක්

en: Scripting
si: පිටපත්කරණය

en: inspect
si: පරීක්ෂා කරනවා

en: reinvigorate
si: නැවත ප්‍රමාණවත් කරන්න

en: Players in this Project
si: මෙ‍ම ව්‍යාපෘතියේ ක්‍රිඩකයන්

en: Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
si: මෙ‍ම ව්‍යාපෘතිය තුළ සෑම පේළියක්ම වස්තුවක් හෝ "ක්‍රිඩකයා" නියෝජනය කරයි.
    ක්‍රිඩකයා තෝරාගැනීමේ මෙනුවක් ලබාගැනීමට මෙනු අයිකනය මත ක්ලික් කරන්න.
     ක්‍රිඩකයාගේ රූපය මත ක්ලික් කිරිමෙන් එහි ස්ථානය සොයාගන්න.
    නිල්මිණි ඇස මත ක්ලික් කිරිමෙන් ක්‍රිඩකයාගේ දසුන විවෘත කරන්න.
    ක්‍රිඩකයාගේ නම මත ක්ලික් කිරිමෙන් ඔහු නියෝජනය කරන ටයිලය ලබාගන්න.

en: Players
si: ක්‍රිඩකයන්

en: 
    Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
si: 
    මෙ‍ම ව්‍යාපෘතිය තුල සෑම පේළියක්ම වස්තුවක් හෝ "ක්‍රිඩකයා" නියෝජනය කරයි.
    ක්‍රිඩකයා තෝරාගැනීමේ මෙනුවක් ලබාගැනීමට මෙනු අයිකනය මත ක්ලික් කරන්න.
     ක්‍රිඩකයාගේ රූපය මත ක්ලික් කිරිමෙන් එහි ස්ථානය සොයාගන්න.
    නිල්මිණි ඇස මත ක්ලික් කිරිමෙන් ක්‍රිඩකයාගේ දසුන විවෘත කරන්න.
    ක්‍රිඩකයාගේ නම මත ක්ලික් කිරිමෙන් ඔහු නියෝජනය කරන ටයිලය ලබාගන්න.

en: A tool allowing you to monitor and change the status of all scripts in your project
si: ඔබගේ ව්‍යාපෘතියේ සි‍යළු පිටපත්වල තත්වය පාලනයට සහ වෙනස් කිරිමට ඉඩ දෙන මෙවලමක්

en: A tool that lets you control all the running scripts in your world
si: ඔබගේ සි‍යලු වැඩකරන පිටපත් ඔබට පාලනය කිරිමට ඉඩ දෙන මෙවලමක්

en: A tool that lets you see and control all the running scripts in your project
si: ඔබගේ ව්‍යාපෘතියේ වැඩකරන සි‍යළු පිටපත් බැලිමට සහ පාලනයට ඉඩ දෙන මෙවලමක්

en: all instances
si: සියළු උදාහරණ

en: If checked, then entries for all instances will be shown, but if not checked, scripts for only one representative of each different kind of object will be shown.  Consult the help available by clicking on the purple ? for more information.
si: පරික්ෂා කරඅවසන්නම්, සියළු උදාහරණවලට අදාල ඇතුලත්කිරිම් පෙන්වනවා ඇත,නමුත් පරික්ෂා කරනැත්නම්, සෑම‍වස්තුවකටම එකක් පිටපතක්  පමණක් බැගින් පෙන්වයි. වැඩි විස්තර ලබාගැනීම සදහා දම් පාට මත ක්ලික් කිරිමෙන් උපදෙස් විමසන්න. .

en: If checked, then only scripts that are paused or ticking will be shown
si: පරික්ෂා කරඇත්නම්, නවත්වා ඇති හෝ ලකුණුකරඇති එකම පිටපත පෙන්වනවා ඇත

en: tickers only
si: ලකුණුකර ඇති ඒවා පමණි

en: Click here to remove this tool from the screen; you can get another one any time you want from the Widgets flap
si: මෙම මෙවලම තිරයෙන් ඉවත්කිරීමට මෙතන ක්ලික් කරන්න; ඔබට වෙනත් එකක් ඕනෑම වේලාවක මෙම විජෙට් ෆ්ලැපයෙන් ලබාගතහැක

en: This tool allows you to see all the scripts for all the objects in this project.
    
    Sometimes you are only interested in those scripts that are ticking, or that are *ready* to tick when you hit the GO button (which are said to be "paused.")
    
    * Check "tickers only" if you only want to see such scripts -- i.e., scripts that are either paused or ticking.
    
    * If "tickers only" is *not* checked, then all scripts will be shown, whatever their status.
    
    * The other checkbox, labeled "all instances", only comes into play if you have created "multiple sibling instances" (good grief) of the same object, which share the same scripts; if you have such things, it is often convenient to see the scripts of just *one* such sibling, because it will take up less space and require less mindshare -- and note that you can control a script for an object *and* all its siblings from the menu of that one that you see, via menu items such as "propagate status to siblings".
    
    * If "all instances" is checked, scripts for all sibling instances will be shown, whereas if "all instances" is *not* checked, only one of each group of siblings will be selected to have its scripts shown.
    
    But how do you get "multiple sibling instances" of the same object?  There are several ways:
    
    (1)  Use the "make a sibling instance" or the "make multiple siblings..." menu item in the halo menu of a scripted object.
    
    (2)  Use the "copy" tile in a script.
    
    (3)  Request "give me a copy now" from the menu associated with the "copy" item in a Viewer.
    
    If you have on your screen multiple sibling instances of the same object, then you may or may want to see them all in the All Scripts tool, and that is what the "all instances" checkbox governs.
    
    Set "all instances" if you want a separate entry for each instance, as
    opposed to a single representative of that kind of object.
    
    Note that if you obtain a copy of an object by using the green halo handle, it will *not* be a sibling instance of the original.  It will in many ways seem to be, because it will start out its life having the same scripts as the original.  But it will then lead an independent life, so that changes to scripts of the original will not be reflected in it, and vice-versa.
    
    This is an important distinction, and an unavoidable one because people sometimes want the deep sharing of sibling instances and sometimes they clearly do not.  But the truly understandable description of these concepts and distinctions certainly lies *ahead* of us!
si: මෙම මෙවලම ව්‍යපෘතියේ ඇති සියළු වස්තූන් සඳහා සියළුම පිටපත් නැරඹීමට ඉඩ සලසයි. 
    
    සමහර වේලාවට ඔබ GO බොත්තමට පහරදෙනවිට, ඔබ ලකුණු කරන පිටපත් වලට හෝ ලකුණුකිරීමට *සූදානම්* කරඇති පිටපත් වලට පමණක් කැමතිවියහැක( "නැවැත්වීමට." අණ දී ඇති)
    
    * ඔබට නැරඹීමට අවශ්‍ය නවතා ඇති හෝ ලකුණූ කරඇති පිටපත් පමණක්නම්, "ලකුණූ කරපුවා පමණක්" පරීක්ෂා කරන්න.
    
    * "ලකුණූ කරපුවා පමණක්" පරීක්ෂා *නොකලේ* නම්, ඒවා තුමන තත්වයේ තිබුනත් සියළු පිටපත් පෙන්වනවා ඇත.
    
    * අනෙකුත් සියලු  checkbox,  "සියළු උදාහරණ" ලෙස නම් කරන ලද, ත්‍රීඩාව සදහා භාවිතා කල හැක්කේ  ඹබ "multiple sibling instances"  බහුවිධ සහෝදර සිද්ධින් (good grief) එකම වස්තුවත් දෙසට නිර්මානය වී ඇති නම් පමණි, එකම පෙළ බෙදා ගන්නවා ; ඹබට එහෙම දේවල් ඇති නම් , එය  සැම විටම පහසුවක්  බලා ගැනීම‍ට *එක* ලෙස සදහන් එවැනි පෙළට අවශ්‍ය වන්නේ,  අඩු ඉඩක් හා අඩු මතක තොටසකි -- සහ ඹබ සැලකිල්ලට ගත යුතුයි ඹබට වස්තුන් සදහා ඇති පෙළ පාලනය කල හැකි බව *සහ* ඹබ‍ට දැකිය හැක්කේ සියලුම සහෝදර සිද්ධින් මෙනුවෙන් ලබා ගත් ,මෙනු අයිතම ලෙස  "propagate status to siblings". සදහන් වන
    
    * "සියළු උදාහරණ" පරීක්ෂා කළානම්, සියළු සමාන උදාහරණ සඳහා පෙන්නාවි, එසේ වී නමුත් "සියළු උදාහරණ " පරීක්ෂා *නොකලේ* නම්, එම උදාහරණ කණ්ඩායම් වලින් එකක් පමණක් එහි පිටපතේ පෙන්වීමට තෝරාගනී.
    
    නමුත්, ඔබ එකම කරුණෙන් "සහෝදර උදාහරණ කිහිපයක්" ලබාගන්නේ කෙසේද? ආකාර කිහිපයක් ඇත:
    
    (1)  පිටපත්කල වස්තුවක halo මෙනුවේ මෙනු අයිතමයක් භාවිත කර "සහෝදර උදාහරණයක් සාදන්න" හෝ "සහෝදර උදාහරණ කිහිපයක් සාදන්න...".
    
    (2)  පිටපතක ඇති "පිටපත" tile භාවිත කරන්න.
    
    (3)  Viewer එකක ඇති, "පිටපත" අයිතමය සමග ඇති මෙනුවෙන් "මට දැන් පිටපතක් දෙන්න" ලෙස ඉල්ලා සිටින්න.
    
    ඔබගේ තිරය මත එකම කරුණෙන් ලබාගත් සහෝදර උදාහරණ කිහිපයක් ඇත්නම්, එවිට, ඔබට ඒවා සියල්ල සියළු පිටපත් මෙවලම් වල සහ checkbox පාලනය කරන "සියළු උදාහරණ " වල දැකියහැකිවේ.
    
    ඔබට එක් එක් උදාහරණ වෙන වෙනම ඇතුල් තිරීමට අවශ්‍ය නම්, ඒ ආකාර කරුණු
    තනිව ඉදිරිපත් කරනවාට විරුද්ධ වන ආකාරයට "සියළු උදාහරණ " යොදන්න.
    
    කොළ පැහැති halo හැඩලය භාවිත කරමින් ඔබ වස්තුවකින් පිටපතක් ලබාගත්තේනම් එය සටහන් කරන්න, එය මූලික පිටපතෙහි සහෝදර උදාහරණයක් විය *නොහැක*. එය බොහෝ ආකාරයන්ට දක්නට ලැබේවි, because it will start out its life having the same scripts as the original.  But it will then lead an independent life, so that changes to scripts of the original will not be reflected in it, and vice-versa.
    
    This is an important distinction, and an unavoidable one because people sometimes want the deep sharing of sibling instances and sometimes they clearly do not.  But the truly understandable description of these concepts and distinctions certainly lies *ahead* of us!

en: open or close the lower portion that shows individual scripts
si: වෙන් වෙන්ව පෙන්නන ලද පිටපත්වල පහළ කොටස වසන්න හෝ විවෘත කරන්න

en: All Scripts
si: සියළු පිටපත්

en: remove this pane from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!.
si: තිරයෙන් මෙම තලය ඉවත් කරන්න
    බියනොවන්න -- කිසිවක් නැති නොවේ!.

en: drag from here to obtain an assignment phrase.
si: පැවරුම් කොටස ලබා ගැනිමට මෙතනින් අදින්න.

en: category
si: වර්ගය

en: Press here to get a menu
si: මෙනුව ලබා ගැනිමට මෙතන ඔබන්න

en: drag and drop to 
    add a new script
si: ඇද අතහරින්න 
    නව පිටපතක් එකතු කිරීමට

en: Press here to tear off a  TEST/YES/NO unit which you can drop into your script
si: ඔබගේ පිටපතට යෙදිය හැකි පරීක්ෂණ/ඔව්/නැත යන අංශයක් ඇද දැමීම සඳහා මෙතන ඔබන්න

en: Drag here to tear off a  Repeat/Times unit which you can drop into your script
si: ඔබගේ පිටපතට යෙදියහැකි නැවතකරන/වේලාවන් යන අංශයක් ඇද දැමීම සඳහා මෙතනින් අදින්න

en: can be found in the following categories
si: පහත දැක්වෙන වර්ග සොයාගත හැක

en: is in the following category
si: පහත දැක්වෙන වර්ග වල තිබේද

en: this tile is not actually suitable for use with this kind of object
si: මෙම ජාතියේ වස්තුන්ට මේ ටයිලය සුදුසු නොවේ

en: A tile holding a plain number
si: ටයිලය සරල අංකයක් දරා සිටියි

en: A tile representing a function call.  Click on the function name or the arrows to change functions.
si: ටයිල් එකක් නිරූපණය කරන ශ්‍රිතයක් නම් කරයි. ශ්‍රිත වෙනස් කරන්නට ශ්‍රිත  නම මත හෝ ඊ තල ක්ලික් කරන්න

en: A tile representing the object being scripted
si: ටයිල් එකක් ඉදිරිපත්තරමින් වස්තුව පිටපත් කරනු ඇත

en: A tile that will produce a random number in a given range.
si: දෙන ලද පරාසයක් තුළ අහඹු  සංඛ්‍යාවක් නිපදවිය හැකි ටයිලයකි.

en: button down?
si: බොත්තම පහළටද?

en: button up?
si: බොත්තම ඉහළටද?

en: function
si: ශ්‍රිතය

en: Gold Box
si: රත්‍රන් පෙට්ටිය

en: number
si: අංකය

en: Reports whether the mouse button is down
si: මූසික බොත්තම පහළටදැයි වාර්තා කරන්න

en: Reports whether the mouse button is up
si: මූසික බොත්තම ඉහළටදැයි වාර්තා කරන්න

en: random
si: අහඹු

en: repeat
si: නැවත කිරීම

en: Test/Yes/No panes for testing a condition.
si: පරීක්ෂාව/ඔව්/නෑ වීදුරු තහඩුව (panes) පරීක්ෂණ සඳහා කොන්දේසි

en: TimesRepeat panes for running a section of code repeatedly.
si:  වීදුරු තහඩු (panes) සඳහා කේත ඛණ්ඩය පිට පිට ධාවනයටනැවත නැවත යොදන කාලය

en: test
si: පරීක්ෂණය

en: tile for me
si: මා සඳහා ටයිල්

en: Method
si: ක්‍රමය

en: give me a copy now
si: මට දැන් පිටපතක් දෙන්න

en: hand me a picture of pen trail
si: පෑනෙන් ඇඳි  පිටපතක් මට දෙන්න

en: name for new variable:
si: නව විචල්‍යයට නමක් දෙන්න:

en: var
si: විචල්‍යය

en: Dividing by zero makes a number too
    large for even a Sorcerer to handle.
    Please change your script.
si: බින්දුවෙන් බෙදිමෙන් ලැබෙන අගය‍
    හැසිරවිමට විශාල වැඩිය.
    කරුණාකර ඔබේ පිටපත වෙනස්කරන්න.

en: Caution!  There may be scripts belonging to
    other objects that may rely on the presence of
    this variable.  If there are, they may now be broken.
    You may need to fix them up manually.
si: අනතුරක්! එය පිටපතට ඇතුළත් විය හැක
    අනෙකුත් වස්තුන් ද මෙම විචල්‍ය මත යැපිය හැකිය.
    එසේ සිදුවුවහොත් ඒවාට හානි සිදුවේ.
    ඔබ එය ක්‍රමිකව සිදුකළ යුතු ය.

en: Sorry, {1} is in
    use in a script.
si: කනගාටුයි, {1} 
    පිටපත තුළ ඇත.

en: Caution!  References in texutally coded scripts won't be renamed.
si: අවවාදයයි! යමක් පිළිබඳ  අකුරෙන් කේත කරන ලද පිටපත් නැවත නම් නොකරන්න

en: Dividing by zero makes a number too
    				large for even a Sorcerer to handle.
    				Please change your script.
si: බින්දුවෙන් බෙදිමෙන් ලැබෙන අගය‍
    				හැසිරවිමට විශාල වැඩිය
    				කරුණාකර ඔබේ පි‍ටපත වෙනස් කරන්න.

en: Choose the TYPE
    for the parameter (currently {1})
si: වර්ගය තෝරන්න
    පරාමිතිය දෙසට (දැනට {1})

en: Choose the TYPE
    for {1}
si: {1} සඳහා
    වර්ගය තෝරන්න

en: 
    (currently {2})
si: 
    (වත්මන් {2})

en: Please choose a variable
si: කරුණාකර විචල්‍යයක් තෝරන්න

en: script
si: පිටපත

en: no pen trails present
si: පෑනෙන් ඇඳි දේවල් නොපෙනේ

en: add parameter
si: පරාමිතිය එකතු කරන්න

en: button to fire this script
si: මෙම පිටපත දැවිමට ඇති බොත්තම

en: destroy "
si: විනාශ කරන්න‍"

en: edit balloon help
si: බැලුන් සහායකයා සකසන්න

en: ok
si: ඔව්

en: remove parameter
si: පරාමිතිය ඉවත්කරන්න

en: rename  "
si: නැවත නම් කරන්න "

en: a variable defined by this object
si: මෙම වස්තුව මගින් අර්ථ දක්වන ලද විචල්‍යක්

en: choose a costume
si: ඇඳුමක් තෝරන්න

en: attempt repairs
si: අලුත්වැඩියාවට උත්සාහය

en: browse class
si: පන්තිය විමසන්න

en: Choose a different vocabulary for this Viewer.
si: මෙම දකින්නා සඳහා  වෙනස් වචන මාලාවක් තෝරන්න.

en: choose limit class...
si: සීමිත පන්ති තෝරන්න...

en: choose vocabulary...
si: වචනමාලාව තෝරන්න...

en: destroy all this object's scripts
si: මෙම සියලු වස්තුන්ගේ පිටපත් විනාශ කරන්න

en: expunge empty scripts
si: හිස් පිටපත් ඉවත් කරන්න

en: forget other costumes
si: අනෙකුත් වේෂයන් අමතක කරන්න

en: impart scripts to...
si: බෙදාදෙන පිටපත්වලට...

en: inspect class
si: පරික්ෂාකරන පන්තිවලට

en: inspect morph
si: පිරික්සුම් මෝපය

en: inspect player
si: පිරික්සුම් ක්‍රීඩක

en: inspect this Viewer
si: මෙම දකින්නා පරික්ෂා කරන්න

en: inspect this Vocabulary
si: මෙම වචන මාලාව පරික්ෂා කරන්න

en: open a lexicon that has a type-in pane for search (not recommended!)
si: ශබ්දකෝෂය විවෘත කර සෙවිමට අවශ්‍ය දේ සටහන් කරන්න(අනුමත නොකරයි!)

en: open a window that shows the code for this object in traditional programmer format
si: සාම්ප්‍රදායික වැඩසටහන්කරුගේ ආකාරය‍ට වස්තුවේ කේත කිරිම් සහිත කවුළුව විවෘත කරන්න

en: open lexicon with search pane
si: සොයන තලය සහිත ශබ්දකෝෂය විවෘත කරන්න

en: open standard lexicon
si: සම්මත ශබ්දකෝෂය විවෘත කරන්න

en: opens a Viewer directly on the rendered morph.
si: දකින්නාට එකඑ‍ල්ලේම රූපය (‍මෝෆය) විවෘත කරන්න

en: relaunch this Viewer
si: මෙම දකින්නා නැවත නිදහස් කරන්න

en: Specify what the limitClass should be for this Viewer -- i.e., the most generic class whose methods and categories should be considered here.
si: මෙම දකින්නාට සිමිත පන්ති කවරක් ද යන්න  විස්තර කරන්න.එනම් බොහෝ සාමාන්‍ය පන්තිවල කාගේ ක්‍රම හා කුමන වර්ගද යන බව මෙහි සලකා බලයි.

en: view morph directly
si: රූපය (මෝෆය)  එක එල්ලේ  දර්ශනය කරන්න

en: Choose the datum
    you want to extract from {1}'s {2}
si: දත්ත තෝරන්න
    ඔබට {1}'හි {2} දිගහැරුම‍ අවශ්‍ය ද

en: Choose the TYPE
    of data to get from
    {1}'s {2}
si: {1}'හි{2}ට ගැනීමට අවශ්‍ය
     දත්ත වර්ගය තෝරන්න

en: sorry -- no slots of that type
si: කනගාටුයි -- එම වර්ගයේ සිදුරු නොමැත

en: Add a new script that will work for this object and all of its siblings
si: මෙම වස්තුවට හා එහි සියලු සහෝදර වස්තුන්‍ට   ගැළපෙන අලුත් පිටපතක් එකතු කරන්න

en: Add a new variable to this object and all of its siblings.  You will be asked to supply a name for it.
si: මෙම වස්තුවට හා එහි සියලු සහෝදර වස්තුන්‍ට   ගැළපෙන අලුත් විචල්‍යයක් එකතු කරන්න. ඔබෙන් එයට නමක් අසාවි.

en: add a new script
si: අලුත් පි‍ටපතක් එකතු කරන්න

en: add a new variable
si: අලුත් විචල්‍යයක් එකතු කරන්න

en: add search pane
si: සොයන තලය එක් කරන්න

en: choose this to obtain a tile which represents the object associated with this script
si: ගැළපෙන ටයිලය තෝරන්න එමගින් පිටපත හා සම්බන්ධ වස්තුව නිරුපණය වේ

en: grab this object
si: මෙම වස්තුව ග්රැබ් කරන්න

en: If you have misplaced the object that this Viewer is looking at, use this item to (try to) make it visible
si: මෙම දකින්නා සොයන වස්තුව ඔබ අස්ථානගතකර ඇත්නම් එය  සොයා ගැනීමට  මෙය භාවිතා කරන්න

en: more...
si: බොහෝ...

en: reveal this object
si: මෙම වස්තුව අනාවරණය කරන්න

en: This will actually pick up the object this Viewer is looking at, and hand it to you.  Click the (left) button to drop it
si: මෙමගින් මෙම දකින්නා සොයන වස්තුව ඔබට අරගෙන  දෙයි. එය අත්හැරීමට වම් බොත්තම ක්ලික් කරන්න

en: tile representing this object
si: වස්තුව දැක්වීමට ටයිලයක් සාදන්න

en: Script Name
si: පිටපතේ නම

en: Sorry, we do not permit you to rename
    classic-tiled scripts that are currently
    textually coded.  Go back to tile scripts
    and try again.  Humble apologies.
si: කනගාටුයි, අප දැනට පරිහරණය කරන පෙළ
    ආකාරයෙන් කේත කරන ලද සම්භාව්‍ය-ටයිල පිටපත්
    ඔබට නැවත නම් කිරීමට අවසර දෙනු නොලැබේ.
     නැවත ටයිල පිටපත වෙත ගොස් උත්සාහ කරන්න.
      නිහතමානිව සමාවන්න.

en: New name for "
si: අලුත් නම්  සදහා "

en: Oops, object "{1}" no longer has
    a script named "{2}".
    It must have been deleted or renamed.
si: අපොයි, වස්තුවට "{1}" තවදුරටත් 
    පිටපත් නමක්  "{2}" නැත
    එය මකා දමා හෝ නැවත නම් කර තිබිය යුතුයි.

en: Expected a Point but instead got
si: බලාපොරොත්තු වු දෙය   වෙනුවට ලබා ගත්තා

en: How many decimal places? (currently {1})
si: දශමස්ථාන කියද? (දැනට {1})

en: change value type
si: අගයේ වර්ගය මාරු කරන්න

en: grab morph
si: මෝෆය  ග්රැබ් කරන්න

en: remove "{1}"
si: ඉවත්කරන්න "{1}"

en: rename "{1}"
si: නැවත නම්කරන්න "{1}"

en: {1} is used for vector operations
si: දෛශික ක්‍රියාකාරිත්වයන් සඳහා {1} භාවිතා කරන ලදී

en:  to
si: වෙත

en: Cannot "tell "
si: "කීමට" නොහැක

en: : exception in script
si: : පිටපතේ දෝෂ

en: Already in the Trash
si: දැනටමත් ඉවතලන බඳුනේ  ඇත

en: no change
si: වෙනස්විම් නොමැත

en: okay, this object is now named
si: හරි, මෙම වස්තුව දැන් නම්කර ඇත

en: Type the name you insist upon
si: මතුපිට නම සටහන් ක‍රන්න

en: there was no conflict; this object is now named
si: කිසිගැටුමක් නොමැත; මෙම වස්තුව දැන් නම්කර ඇත

en: 
    and the object formerly known by this name
    is now called
si: 
    වස්තුව වරක් මෙම නමින් දනි 
    එයට දැන් ඇමතුවා

en: copy object's name to clipboard
si: වස්තුවේ නම ඇමුණූම් පුවරුවට පිටපත් කරන්න

en: destroy this object
si: මෙම වස්තුව විනාශකරන්න

en: forcibly rename object
si: අකමැත්තෙන් වස්තුව  නැවත නම්කරන්න

en: If you want to give this object a name which conflicts with the name of some other object in the project, use this command.  The other object with the same name will in the process be given a different name.
si: මෙම වස්තුව නම්කරනවිට අනෙක් වස්තුන්ගේ නම් සමග නොගැළපිමක් වනවි‍ට මෙම විධානය යොදාගන්න. සමාන නම් ඇති වස්තුන්ට ක්‍රියාවලියේදී විවිධ නම් ලැබේවි

en: inspect object
si: වස්තුව පරික්ෂාකරන්න

en: open viewer for this object
si: දකින්නාට මෙම වස්තුව විවෘතකරන්න

en: rename object
si: වස්තුව නැවත නම්කරන්න

en: tile for this object
si: මෙම වස්තුවට අදාළ ටයිලය

en: where is this object?
si: මෙම වස්තුව කොහිද?

en: Click here to reveal this object
si: මෙම වස්තුව හෙළිකිරිමට මෙහි ක්ලික් කරන්න

en: click here to obtain a tile that refers to this player.
si: මෙම ධාවකයට අදාල තලය ලබාගැන්මට මෙහි ක්ලික් කරන්න.

en: click here to obtain this object's Viewer
si: මෙම වස්තුවේ දසුන ලබාගැනීමට මෙහි ක්ලික් කරන්න

en: Type new name:
si: අලුත් නම ටයිප් කරන්න:

en: open underlying scriptor
si: පිටපත් රචකයාට පෙනෙන අයුරින් විවෘත කරන්න

en: Please enter a new label for this button
si: කරුණාකර මෙම බොත්තම සඳහා නව ලේබලයක් ඇතුළු කරන්න

en: script{1}
si: පිටපත{1}

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
si: ටයිල් පෙළ සමඟ භාවිත කිරීමට බොත්තමක්; එම පෙළෙහි  එහි  ධාවන තීරු ඇතුළත් ක්‍රමයක් තිබිය හැක

en: A button whose script will be a method of the background Player
si:  පිටපත පසුබිම් වාදකයා ගේ ක්‍රමයටදැයි දක්වන බොත්තම

en: A Scriptable button
si: පිටපත් බොත්තමක්

en: Scriptable Button
si: ස්ක්‍රිප්ට් බොත්තම.

en: Press me
si: මාව තද කරන්න

en: Enter a new label for this button
si: මෙම බොත්තම සඳහා නව ලේබලයක් ඇතුල් කරන්න

en: Remove this script
    from the screen
    (you can open it
    again from a Viewer)
si: මෙම පිටපත
     තිරයෙන් ඉවත් කරන්න
    (ඔබට එය නැවත විවෘත කළ හැකකේ දකින්නාගේ සිටය
     )

en: gold box
si: රන් පෙට්ටිය

en: gold box items
si: රන් පෙට්ටිටයේ ද්‍රව්‍ය

en: hand me a numeric-constant tile
si: අංකමය නියත තලය මට දෙන්න

en: hand me a test-yest-no tile
si: test-yest-no ටයිලයක්  මා අතට පත්කරන්න

en: hand me a tile for self
si: තමා සඳහා ටයිලයක්  මා අතට පත්කරන්න

en: hand me a "button down?" tile
si: මට  "පහත බොත්තම ටයිලයට දෙන්න?"

en: hand me a "button up?" tile
si: මට  "‍ඉහළ බොත්තම  ටයිලයට  දෙන්න?"

en: hand me a "function" tile
si: මට "ශ්‍රිතයක්"ටයිලයට දෙන්න

en: hand me a "random number" tile
si: මට  "අහඹු අංකයක්" ටයිලයට දෙන්න

en: hand me a "repeat..times" tile
si: මට  "තවත්.. වාර" ටයිලයට දෙන්න

en: auto fit
si: ස්වයං ගැළපිම

en: Click here to edit the name of the script.
si: පිටපතේ නම සංස්කරණයට මෙතන ක්ලික් කරන්න.

en: click here to get a palette of useful tiles to use in your script.
si: පිටපතට උදව්වන සායම්ලෑල්ල සහිත තලය ගැනිමට මෙතන ක්ලික් කරන්න.

en: Drag from here to get a parameter tile
si: පරාමිති සහිත තලය ගැනීමට මෙතන අදින්න

en: Choose frequency (current: {1})
si: සංඛ්‍යාතය තෝරන්න (දැනට: {1})

en: other...
si: අනෙකුත්...

en: Caution -- this destroys this script
    permanently; are you sure you want to do this?
si: අනතුරක්--මෙය මෙම පිටපත‍ සම්පූර්ණයෙන්
    විනාශකරයි; ඔබට ඇත්තටම මෙය කිරීම අවශ්‍යද?

en: Sorry, this script is being called
    from another script.
si: කනගාටුයි, මෙම පිටපත
    වෙන පිටපතකින් අමතා ඇත.

en: Script Status
si: පිටපතෙහි තත්ත්වය

en: To resize the script, uncheck the box below
si: පිටපතෙහි ප්‍රමාණය නැවත සැකසිමට, පහත පෙට්ටිය පරීක්ෂා නොකරන්න

en: Script Editor
si: පිටපත් සකසන්නා

en: destroy this script
si: මෙම පිටපත විනාශකරන්න

en: detached method pane
si: වෙන්වු ක්‍රම තහඩුව

en: edit balloon help for this script
si: මෙම පිටපතට බැලූම් සහාය    ලබාගන්න

en: explain status alternatives
si: විකල්ප තත්ත්ව විස්තර කරන්න

en: fires per tick...
si: සෑම උත්සාහයකටම හරියක්...

en: If you have misplaced the object bearing this script, use this item to (try to) make it visible
si: මෙම දකින්නා සොයන වස්තුව ඔබ අස්ථානගතකර ඇත්නම් එය දිස්විමට  මෙය භාවිතාකරන්න

en: open a little window that shows the Smalltalk code underlying this script.
si: යටින් ඉරි ඇඳි මෙම පිටපත නිරුපනය කරන කුඩා කවුඵව  විවෘත කරන්න

en: open the viewer of the object to which this script belongs
si: මෙම පිටපතට අයත් වස්තුවෙහි දකින්නා විවෘත කරන්න

en: open viewer
si: දකින්නා විවෘත කරන්න

en: revert to tile version
si: ටයිල ‍අනුවාදයට නැවත ඒම

en: revert to tile version...
si: ටයිල ‍අනුවාදයට නැවත ඒම...

en: save this version
si: මෙම අනුවාදය සුරකින්න

en: show code textually
si: පාඨ සහිතව කේත පෙන්වන්න

en: This will actually pick up the object bearing this script and hand it to you.  Click the (left) button to drop it
si:  දකින්නා සොයන වස්තුව එය ඔබට අරගෙන දේවි. එය අත්හැරීමට වම් බොත්තම ක්ලික් කරන්න

en: show arrows
si: ඊතල පෙන්වන්න

en: Caution -- this script was changed
    textually; if you revert to tiles at this
    point you will lose all the changes you
    may have made textually.  Do you
    really want to do this?
si: අවවාදයයි -- මෙම පිටපතෙහි පාඨ වෙනස්විය;
    මෙහිදී ඔබ ටයිල වෙත නැවත ගියහොත්
    ඔබ පාඨයන් හි කල සියලු වෙනස්කම්
    නැති වීමට ඉඩ ඇත. ඔබට
    මෙය කිරීමට අවශ්‍යද?

en: Number of firings per tick:
si: සලකුණකට ඇති දැල්විම් ගණන:

en: Please describe this event:
si: කරුණාකර මෙම සිද්ධිය විස්තර කරන්න:

en: That event is already defined.
si: එම සිද්ධිය දැනටමත් නිර්වචනය කර ඇත.

en: What is the name of your new event?
si: ඹබගේ අලුත් සිදුවීමේ නම කුමක්ද?

en: Make the status of this script in all of my sibling instances be the same as the status you see here
si: ඔබ මෙහි දකිනා සේ මාගේ සියලු සහෝදර වස්තුන්ට මෙම‍ පිටපතේ සේ අයිතිය සකසන්න

en: Open up a Viewer for this object
si: මෙම වස්තුව දකින්නා විවෘත කරන්න

en: Open up the Scriptor for this script
si: මෙම පිටපතේ රචක‍යා  විවෘත කරන්න

en: open this object's Viewer
si: මෙම  වස්තුවේ දකින්නා විවෘත කරන්න

en: open this script's Scriptor
si: මෙම පිටපතේ රචක‍යා  විවෘත කරන්න

en: propagate status to siblings
si: සහෝදරයන්ට තත්ත්ව ව්‍යාප්ත කරන්න

en: The "more..." branch offers you menu items that are less frequently used.
si: "බොහෝ..." ශාඛා අඩුවෙන් භාවිතා කරන ලද මෙනු අයිතම ඔබට ලබාදේ.

en: Caution!  This is irreversibly destructive -- it removes the script from the system.
si: අනතුරකි!  මෙය වෙනස් කළ නොහැකි ලෙස වනසා ඇත -- එ‍ය පිටපත පද්ධතියන් ඉවත්කරයි.

en: Wherever this object currently is, the "grab" command will rip it out, and place it in your "hand".  This is a very drastic step, that can disassemble things that may be very hard to put back together!
si: මෙම වස්තුව දැන් කොහේ නමුත්, "ග්රැබ් කරන්න" විධානය මගින් එය උදුරා ඔබ "අතට" පත්කරාවි. මෙය ඉතා තදබල වූ පියවරකි, එනිසා මෙමගින් එකට දැමීමට ඉතා අපහසු ද්‍රව්‍ය වෙන්විය හැක!

en: apply my status to all siblings
si: මගේ තත්ත්වයන් සියලු  සහෝදරයන්ට අදාළ කරන්න

en: closing
si: වසමින්

en: define a new custom event
si: නව චාරිත්‍රානුකූල සිද්ධියක් නිර්වචනය කරන්න

en: delete a custom event
si: චාරිත්‍රානුකූල සිද්ධියක් මකා දමන්න

en: more...
si: ත‍ව...

en: normal
si: සාමාන්‍ය

en: opening
si: විවෘත කරමින්

en: paused
si: නවතා ඇත

en: ticking
si: ලකුණු කරමින්

en: When should this script run?
si: මෙම පිටපත ක්‍රියාත්මක කළ යුත්තේ කුමන වේලාවටද?

en: what do these mean?
si: ‍මේවායේ තේරුම කුමක්ද?

en: Ticks (now: {1}/sec)
si: තොරන්න (දැන්: {1}/තත්පර)

en: This is the name of the player to which this script belongs; if you click here, you will get a menu of interesting options pertaining to this player and script
si:  පිටපත අයිතිවන ධාවකයේ නම මෙය වේ;ඹබ එහි ක්ලික් කළහොත්,ධාවකයේ සහ පිටපතට අයිති විකල්ප සහිත මෙනු ඔබට ලැබේ

en: This is the name of the script to which this entry pertains.
si: මෙම ඇතුළත් කිරිම්වලට අදාළ පිටප‍තේ නම මෙය වේ.

en: Number of ticks per second:
si: තත්පරයට කරන තේරිම් ගණන:

en: take out of window
si: කවුළුවෙන් පිටට ගෙනියන්න

en: Press to toggle ticking state. Hold down to set tick rate.
si: ටොගලය ටික් ශබ්දය ඇතිවිමට ඔබන්න.ටික් ශබ්දයෙහි අනුපාතය සැකසිමට ඔබාගෙන සිටින්න.

en: when this script should run
si: මෙම පිටපත ක්‍රියාත්මක වන විට

en: Type some letters into the pane at right, and then press this Search button (or hit RETURN) and all tiles that match what you typed will appear in the list below.
si: තලයේ දකුණු පැත්තේ අකුරු සටහන් කරන්න, පසු‍ව මෙම සෙවුම් බොත්තම ඔබන්න (හෝ ආපසු යන්න)  ගැළපීම් සියල්ල පහත ලැයිස්තුවේ පෙන්වයි.

en: No matches found for "
si: නොගැළපිම් සෙවුම සඳහා‍ "

en: Search
si: පිරික්සුම.

en: This is a variable defined by you.  Please edit this into your own meaningful documentation.
si: මෙය ඔබ විසින් අර්ථ දක්වා ඇති විචල්‍යකි. කරුණාකර එය ඔබේ අර්ථවත් ලිපියකට සංස්කරණය කරන්න .

en: Click here to edit the player's name.
si: තරගකරුවාගේ නම සැකසීමට මෙතැන ක්ලික් කරන්න.

en: click here to add a variable
    to this object.
si: මෙම වස්තුවට විචල්‍යයක් එකතු කිරීමට
     මෙතන ක්ලික් කරන්න.

en: click here to add
    another category pane
si: වෙනත් වර්ගයන් එකතු කිරීමට
    මෙතන ක්ලික් කරන්න

en: click here to get a menu
    that will allow you to
    locate this object,
    tear off a tile, etc..
si: මෙනුවක් ලබාගැනීම සඳහා  
    මෙතන ක්ලික් කරන්න
    එය ඔබට ඉඩ සලසාදේවි
     මෙම වස්තුව ස්ථානගත කරන්න,
    ටයිලය ඇද දමන්න, යනාදියට..

en: remove this entire Viewer from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!.
si: ඔබට පෙනෙන  දර්ශනය ඉවත් කරන්න
      පසුතැවිලි වන්න එපා -- කිසිදෙයක් නැති නොවේ!.

en: switch to next costume
si: මීලග අවධියට මාරුවන්න

en: switch to previous costume
si: පෙර අවධියට මාරුවන්න

en: Choose a vocabulary
si: වචන මාලාවක් තෝරන්න

en: A database of any sort -- slide show, rolodex, and any point in between
si: වර්ගකරන ලද දත්ත පාදකයක් -- සමර්පනයක්, රොලඩෙසයක්,සහ අතරතුර ඕනෑම ස්ථානයක්

en: A button that takes the user to the next card in the stack
si: භාවිත කරන්නාට ඊළඟ රාක්කය වෙත ගෙන යාම සඳහා බොත්තමක්

en: A button that takes the user to the previous card in the stack
si: භාවිත කරන්නාට කලින් රාක්කය වෙත ගෙන යාම සඳහා බොත්තමක්

en: A multi-card data base
si: බහු පත්‍රිකා දත්ත සමුදායක්

en: Next Card
si: ඊළඟ කාඩ්පත

en: Previous Card
si: පෙර කාඩ්පත

en: Some hints about how to use Stacks
si: ස්ටැක්ස් භාවිතයට ඉඟි කිහිපයක්

en: Stack Help
si: ෙගාඩ වලට ෙවන් කිරිමට උදව්

en: A "stack" is a place where you can create, store, view and retrieve data "fields" from a set of "cards".  Data that you want to occur on every card (such as a name and an address in an Address Stack) are represented by objects such as "Simple Text", "Fancy Text", and "Scrolling Text" that you obtain from the Stack Tools flap.
    
    When you look at a card in a Stack, you may be seeing three different kinds of material.  Press the § button in the stack's controls to see the current designations, and use the "explain designations" to get a reminder of what the three different colors mean.
    ·  Things that are designated to be seen on every card, and have the same contents whichever card is being shown. (green)
    ·  Things that are designated to be seen on every card, with each card having its own value for them. (orange)
    ·  Things that are designated to occur only on the particular card at hand. (red)
    
    Use the "stack/cards" menu (in an object's halo menu) to change the designation of any object.  For example, if you have an object that is private to just one card, and you want to make it visible on all cards, use "place onto background".  If you further want it to hold a separate value for each separate card, use "start holding separate data for each instance".
    
    The normal sequence to define a Stack's structure is to obtain a blank Stack, then create your fields by grabbing what you want from the Stack Tools flap and dropping it where you want it in the stack.  For easiest use, give a name to each field (by editing the name in its halo) *before* you put it onto the background..  Those fields that you want to represent the basic data of the stack need to be given names, placed on the background, and then told to hold separate data.
    
    When you hit the + button in a stack's controls, a new card is created with default values in all the fields.  You can arrange for a particular default value to be used in a field -- do this either for one field at a time with "be default value on new card", or you can request that the all the values seen on a particular card serve as default by choosing "be defaults for new cards" from the stack's · menu.
    
    It is also possible to have multiple "backgrounds" in the same stack -- each different background defines a different data structure, and cards from multiple backgrounds can be freely mixed in the same stack.
    
    Besides text fields, it is also possible to have picture-valued fields -- and potentially fields with data values of any other type as well.
si: "stack" එකක් යනු කාඩ්("cards") සමූහයකින් දත්ත  ක්ෂේත්‍ර ("fields") සාදන්නට, ගබඩා කරන්නට,දර්ශනය කරන්නට සහ නැවත ලබාගන්නට භාවිත කරන ප්‍රදේශයකි. සියලු කාඩ්වල අවශ්‍ය දත්තයන් හට ගැනීමට(Address Stackහි නම සහ ලිපිනය වැනි)ඉදිරිපත් කරන වස්තු  "Simple Text", "Fancy Text" සහ "Scrolling Text" වැනි Stack Tools flap වලින් ඔබට අයත්.
    
    ඔබ කාඩ්වල Stack එකක් දුටුවොත්, ඔබට විවිධ ද්‍රව්‍ය මාධ්‍යයන් තුනක් දැකිය හැක. Stack පාලනයන්හි ඇති § බොත්තම එබීමෙන් පවතින නාමයන් දැකිය හැක, සහ "නාම විස්තර" විවිධ වර්ණ තුනක් සඳහා අදාලවන අර්ථවලට සිහි කැඳවීම් ලබා ගැනීමට.
    .  සියලු කාඩ් වල නම් කරන ලද දෑ දැකිය හැක,සහ කුමන හෝ කාඩ්පතක සමාන අන්තර්ගතයන් ප්‍රදර්ශනය වනු ඇත‍. (කොල පැහැය)
    .  සියලු කාඩ් වල නම් කරන ලද දෑ දැකිය හැක,සහ කුමන හෝ කාඩ්පතක සමාන අගය ප්‍රදර්ශනය වනු ඇත‍. (තැඹිලි පැහැය)
    .  අතෙහි ඇති සුවිශේෂ කාඩ් පතක නම් කරන ලද දෑ දැකිය හැක (රතු පැහැය)
    "stack/cards" මෙනුව භාවිත කරන්න(halo මෙනු‍වෙහි) කුමන හෝ වස්තුවක නාමය වෙනස් කිරීමට   උදාහරණයක් ලෙස ඔබ සතුව එක් පුද්ගලික කාඩ්පතක් ඇත්නම් සහ සියලුම කාඩ්පත්වලින් ඔබට එය ප්‍රදර්ශනය කල යුතුනම් "පසුබිමෙහි තබන්න"("place onto background").   ඹබ‍ට තවදුරටත්   කාඩ් පතක් සදහා වෙන් වු අගයක් තබා ගත යුතු නම් "ඒ ඒ සිද්ධීන් සඳහා වෙන්වු දත්තයක්  පවත්වා ගැනීම ආරම්භ කරන්න " ("start holding separate data for each instance").
    
     Stackහි ව්‍යුහය ලබාගත හැකි සාමාන්‍ය අනුපිළිවෙළ වනුයේ හිස් Stackඑකක් ලබාගැනීම, ඔබට අවශ්‍ය ක්‍ෂේත්‍රයක් සාදන්නට Stack Tools flap මගින්  ඩැහැ ගන්නා ක්ෂේත්‍රයක්   Stackඑක මත තබන්න.  පහසුවෙන් භාවිත කිරීම සදහා සෑම ක්‍ෂේත්‍රයකටම නමක් දෙන්න.(halo මගින් නම වෙනස් කරන්න)*පෙර*පසුබිමට එය එක්කරන්න..එම ක්‍ෂේත්‍රයක් හි  ඔබට අවශ්‍ය මුලික දත්තයන් සදහා නම පසුබිමෙහි තබන්න සහ එයට ‍වෙන්වු දත්තයක් පවත්වාගන්න යැයි පවසන්න. 
    
     stack's controls පාලනයන්හි  + button බොත්තම සදහා පහරක් ලබා දුන් විට, පවතින ආකාරයේ අගයයන් සහිත අලුත් කාඩ්පතක්  සෑම ක්ෂේත්‍රයක්ම‍ ප්‍රදර්ශනය වේ.  ඔබට අවශ්‍ය ආකාරයේ අගයයන් default value පවතින අගයයන් ‍‍ලෙස සකස් කිරීමට ඔබට හැකිය. මේ සඳහා එක්කෝ  එක් ක්ෂේත්‍රයක් එක් අවස්ථාවකදි"  අලුත් කාඩ්පත සදහා පවතින අගය ලෙස ක්‍රියා කරන්න"be default value on new card", එසේ නැතිනම් සියලුම අගයන් විශේෂිත වු කාඩ්පතක පවතින අගයයන් ලෙස දිස්වීම සඳහා  "අලුත් කාඩ් සඳහා පවතින අගයයන්  බවට පත් වන්න" "be defaults for new cards" තෝරන්න stack's මෙනුව මගින්..
    
    එසේම   එකම stack එකක  බහුවිධ පසුබිම් පැවතීම සිදු විය හැකි අතර  සෑම විවිධාකාරවු පසුබිමක්ම  විවිධ වු දත්ත ව්‍යුහයන් , අර්ථ දක්වන සහ විවිධාකාර පසුබිම් සහිත කාඩ්පත් නිදහසේ එකම stack එකක් මත මිශ්‍ර කළ හැකිය.
    
    තවද පෙළ ක්ෂේත්‍රයන් (text fields), සඳහා පින්තූර අගයන් ක්ෂේත්‍රයන් ලෙස එකතු කිරීම සිදු කළ හැකි( picture-valued fields )-- අතර දියුණු කළ හැකි ( potentially fields) අනෙකුත්  ක්ෂේත්‍රයන්ද භාවිතා කළ හැකිය.

en: book...
si: පොත...

en: clear new-page prototype
si: අළුත් පිටු මූලාකෘතිය හිස්කරන්න

en: copy page url to clipboard
si: පිටුවෙහි URL එක පිටපතකට පිටපත් කරන්න

en: delete this card
si: මේ කාඩ්පත මකා දමන්න

en: fewer card controls
si: කාඩ්පත් පාලන කිහිපයක්

en: go to card...
si: කාඩ්පතට යන්න...

en: hide card controls
si: කාඩ්පත් පාලන සඟවන්න

en: insert a card
si: කාඩ්පතක් ඇතුළු කරන්න

en: keep in one file
si: එක ගොනුවක් තුළ තබන්න

en: next card
si: මීළඟ කාඩ්පත

en: paste book page
si: පොතේ පිටුව අලවන්න

en: previous card
si: පෙර කාඩ්පත

en: reload all from server
si: සියල්ල සර්වර‍යෙන් (server)  නැවත අසුරන්න

en: save as new-page prototype
si: අළුත් පිටු මූලාකෘතිය ලෙස සුරකින්න

en: search for text
si: පෙළ සඳහා සොයන්න

en: send all pages to server
si: සෑම පිටුවක්ම සර්වරයට (server) යවන්න

en: send this page to server
si: මෙම පිටුව සර්වරයට (server) යවන්න

en: show card controls
si: කාඩ්පත් පාලන පෙන්වන්න

en: sort pages
si: පිටු අනුපිළිවෙලට සකසන්න

en: sound effect for all backgrounds
si: ශබ්දය සියලු පසුබිම් වලට

en: sound effect this background only
si: ශබ්ද මෙම පසුබිම් සදහා පමණි

en: stop at last page
si: අවසාන පිටුවෙදී නවත්වන්න

en: uncache page sorter
si: පිටු තෝරනය සංරක්ෂිතයෙන් ඉවත් කරන්න

en: visual effect for all backgrounds
si: දෘශ්‍ය සියලු පසුබිම් සදහා

en: visual effect this background only
si: දෘශ්‍ය මෙම පසුබිම සඳහා පමණි

en: wrap after last page
si: අවසාන පිටුවට පසු එතුම

en:  card(s) added
si:  කාඩ්පත්‍ එකතු කරණ ලදි

en:  card(s) and all of their data?
si:  කාඩ්පත /කාඩ්පත් සහ එහි සියලු දත්ත?

en: Really delete
si: සත්‍ය ලෙසම ඉවත් කරන්න

en: Really delete this card and all of its data?
si: මෙම කාඩ්පත සහ එහි සියලු දත්ත සත්‍ය ලෙසම ඉවත් කළේද?

en: No matches were found.
    Be sure the current card is mostly blank
    and only has text you want to match.
si: කිසිදු ගැළපීමක් සොයාගෙන නැත.
    මෙම කාඩ්පතෙහි වැඩිපුර හිස් සහ ගැළපීමට අවශ්‍ය පද පමණක්
    තිබේදැයි  තහවුරු කර ගන්න.

en: Add a new card after this one
si: මෙම කාඩ්පතට පසුව නව කාඩ්පතක් එකතු කරන්න

en: Click here to get a menu of options for this stack.
si: මෙම ගොනුව සඳහා විකල්ප ඇතුළත් මෙනුව ලබා ගැනීමට ‍මෙහි ක්ලික් කරන්න.

en: Delete this card
si: මෙම කාඩ්පත ඉවත් කරන්න

en: Fewer controls
    (if shift key pressed,
    deletes controls)
si: පාලකයන් ස්වල්පයක්
    (shift යතුර එබුනහොත්,
    පාලකයන් ඉවත් වේ)

en: Final card
si: අවසාන කාඩ්පත

en: First card
si: පළමු කාඩ්පත

en: Next card
si: මීළඟ කාඩ්පත

en: Previous card
si: පෙර කාඩ්පත

en: Show designations
si:  නිල නාම නිරූපනය කරන්න

en: no such card
si: එවැනි කාඩ්පතක් නැත

en: Which card number?
si: කුමන කාඩ්පත් අංකයද?

en: alternateBackground
si: තෝරාගත හැකි පසුබිම

en: What should we call this new background?
si: අප මෙම අලුත් පසුබිමට කුමන නමකින් ඇමතිය යුතුද?

en: At this time, there IS only one kind of
    background in this stack, so that's
    what you'll get
si: මේ වෙලාවේදී, මෙම ගොඩේ පවතින්නේ
    එක වර්ගයක පසුබිමක් පමණි, එනිසා
    එය ඔබට ලැබේ

en: add a card of background...
si: පසුබිමේ කාඩ්පතක් එකතු කරන්න...

en: add a card of this background
si: මෙම පසුබිමේ කාඩ්පතක් එකතු කරන්න

en: be defaults for new cards
si: පැවතුණු සේ  අලුත් කාඩ්පත්

en: bookish items...
si: පොතෙහි අංකය...

en: Caution -- DANGER. Change the order of the variables on the cards
si: අවවාදයයි -- භයානකයි. කඩ්පත්වල  පිළිවෙළ වෙනස් කරන්න

en: Create new cards from a formatted string on the clipboard
si: ඇමණුම් පුවරුවේ සකස් කරනලද පද වැලෙන් අලුත් කාඩ්පත් සාදන්න

en: Create new cards from data in a file
si: ගොනුවේ දත්ත වලින් නව කාඩ්පත් සාදන්න

en: debug...
si: දෝෂ ඉවත් කරන්න...

en: delete all cards *except* this one
si: මෙය *හැර* අනෙක් සිය‍‍ලු කාඩ්පත් ඉවත් කරන්න

en: explain designations
si: තනතුරු විස්තර කරන්න

en: find via this template
si: මෙම අච්චුව හරහා සොයන්න

en: find...
si: සොයන්න...

en: first card
si: පළමු කාඩ්පත

en: insert cards from a file...
si: ගොනුවෙන්  කාඩ්පත් ඇතුලු  කරන්න...

en: insert cards from clipboard data
si: පසුරු පුවරුවේ දත්තවලින් කාඩ්පත් ඇතුලු කරන්න

en: instance variable order...
si: නිදර්ශනයේ ඇති විචල්‍ය පිළිවෙළ...

en: last card
si: අවසාන කාඩ්පත

en: Make these current field values be the defaults for their respective fields on new cards
si: මෙම ක්ෂේත්‍ර වටිනාකම් අලුත් කාඩ්පතේ ක්ෂේත්‍රවල පෙර පැවතුණු ලෙස සකසන්න

en: make a new background...
si: අලුත් පසුබිමක් සාදන්න...

en: move card one position earlier
si: කාඩ්පත එක් ස්ථානයනකින් පෙරට ගෙනයන්න

en: move card one position later
si: කාඩ්පත එක් ස්ථානයකින් පසුපසට ගෙනයන්න

en: move card to back of stack
si: කාඩ්පත ගොඩෙහි පසුපසට ගෙනයන්න

en: move card to front of stack
si: කාඩ්පත ගොඩෙහි ඉදිරිපසට ගෙනයන්න

en: Sort all the cards of the current background using some field as the sort key
si: අනුපිළිවෙළට සැකසීමේ යතුර ලෙස  ක්ෂේත්‍රයක් තෝරාගෙන වත්මන් පසුබිමේ සියලු කාඩ්පත් පිළිවෙළට සකසන්න

en: Stack
si: ගොඩගසන්න

en: scripts for this background
si: මෙම පසුබිම සඳහා පිටපත්

en: show designations
si: තනතුරු පෙන්වන්න

en: sort cards by...
si: මෙය ආධාරයෙන් කාඩ්පත් අනුපිළිවෙළට සකසන්න...

en:  dragNdrop
si: ඇදීම සහ තැබීම

en: background color for all pages...
si: සියලු පිටු සඳහා පසුබිම් වර්ණය...

en: close
si: අවසන් කිරීම

en: load PPT images from slide #1
si: ස්ලයිඩ් අංක 1 සිට 'PPT' වර්ගයේ පින්තූර දමන්න

en: make all pages this size
si: ‍සියලු පිටු මේ ප්‍රමාණයට සාදන්න

en: open
si: විවෘත කරන්න

en: Stack / Book
si: ගොඩ / පොත

en: sound effect for all pages
si: සියලු පිටු සඳහා ශබ්ද විලාසය

en: sound effect this page only
si: මෙම පිටුව සඳහා පමණක් ශබ්ද විලාසය

en: visual effect for all pages
si: සියලු පිටු සඳහා දෘශ්‍ය විලාසය

en: visual effect this page only
si: මෙම පිටුව සඳහා පමණක් දෘශ්‍ය විලාසය

en: Click here to get a menu for this stack.
si: මෙම ගොනුවට  මෙනුවක් ලබා සඳහා මෙහි ක්ලික් කරන්න.

en: More controls
    (if shift key pressed,
    deletes controls)
si:  බොහෝ පාලකයන් 
    (shift යතුර එබුනහොත්,
    පාලකයන් ඉවත් වේ)

en: KedamaWorld
si: Kedama ලෝකය

en: A Kedama World with pre-made components
si:  පෙර සැකසූ උපාංගයන්ගෙන් Kedama ලෝකයක්

en: Basic
si: මූලික

en: Particles
si: අංශු

en: Add a new patch variable
si: අලුත් අනුපොකුරු විචල්‍යයක් ඇඳන්න

en: Add a new turtle
si: නව ඉබ්බෙක් ඈඳ‍න්න

en: add a new breed of turtle
si: නව ඉබ්බන් වර්ගයක් ඈඳන්න

en: add a new patch variable
si: අලුත් අනුපොකුරු විචල්‍යයක් ඇඳන්න

en: Set the number of pixels per patch (a number between 1 and 10)?
si: අනුපොකුර අදාළ පික්සලයන්හි අංකය සකසන්න ( 1 සහ 10 අතර අංකයක්)?

en: patch
si: අනුපොකුර

en: turtle
si: ඉබ්බා

en: Turtle
si: ඉබ්බා

en: Type a number into the pane to specify the individual turtle.
si: පුද්ගලිකව ඉබ්බා විශේෂ කර ගැනීමට වීදුරු තහඩුවෙහි අංකය ටයිප් කරන්න

en: Click here to run this script once; hold button down to run repeatedly
si: මේ උපෙදස්මාලාව එක්වරක් ක්‍රියාත්මක කිරීමට මෙහි ක්ලික් කරන්න; නොනවත්වා  ක්‍රියාත්මක කිරීමට බොත්තම ඔබාගෙන සිටින්න

en: Run this command once.
si: මේ විධානය වරක් ක්‍රියාත්මක කරන්න.

en: apply status to all siblngs
si: සියලුම තත්වයන් සහෝදර වස්තු වලටද ලබාදෙන්න

en: apply the current status of all of my scripts to the scripts of all my siblings
si: දැන් තත්වය සියලුම මගේ හා සහෝදර ස්ක්‍රිප්ට වලට යොදන්න

en: bring all siblings to my location
si: සහෝදරයන් සියල්ල මගේ ස්ථානයට ගෙනෙන්න

en: find all sibling instances and bring them to me
si: එකවර සියලුම සහෝදරයන් සොයා මාවෙත ගෙනෙන්න

en: indicate all siblings
si: සියලුම සහෝදරයන් දක්වන්න

en: Make any number of sibling instances all at once
si: සහෝදරයන් ඕනෑම ගණනක් තනා සියල්ලම දක්වන්න

en: Makes another morph whose player is of the same class as this one.  Both siblings will share the same scripts
si: තවත් රූපයක් මෙහි පන්තියේම ක්‍රිඩකයාගේ සාදයි  සහෝදර දෙදෙනාම එකම පිටපත භාවිත කරයි

en: make a sibling instance
si: සහෝදර දර්ශනයක් සකසන්න

en: make all my sibling instances look like me.
si: මාගේ සියලුම සහෝදර දර්ශණ මාමෙන් පෙනෙන සේ සකසන්න

en: make all siblings look like me
si: මාගේ සියලුම සහෝදරයන් මා මෙන් සකසන්න

en: make multiple siblings...
si: බහු සහෝදරයන් සාදන්න

en: momentarily show, by flashing , all of my visible siblings.
si:  ෆ්ලෑෂ් යොදා, මගේ සියලුම දර්ශන  සහෝදරයන්ට අවස්ථානුකූලව පෙන්වන්න,

en: siblings...
si: සහෝදරයන්

en: Background field, individual values
si: පසුබිම් ක්ශේත්‍රය, තනි අගයන්

en: Background field, shared value
si: පසුබිම් ක්ශේත්‍රය, හවුල් අගයන්

en: be a card in an existing stack...
si: දැනට පවතින ගොඩක් කාඩ්පතක් වන්න...

en: be default value on new card
si: අලුත් කාඩ්පතේ සම්මත අගය වන්න

en: become a stack of cards
si: කාඩ් ගොඩක් බවට පත්වන්න

en: make an instance for my data
si: මගේ දත්ත සදහා දර්ශනයක් කරන්න

en: put onto Background
si: පසුබිම මත තබන්න

en: remove from Background
si: පසුබිමෙන් ඉවත් කරන්න

en: stacks and cards...
si: කාඩ්පත් හා ගොඩවල් ...

en: start holding separate data for each instance
si: එක් එක් දර්ශකය සදහා වෙනම දත්ත ආරම්භ කරන්න

en: start using for reference thumbnail
si: නිර්දේශ සංක්ෂිප්ත රූපය අරඹන්න

en: stop holding separate data for each instance
si: එක් එක් දර්ශකය සදහා වෙනම දත්ත නවතන්න

en: stop using for reference thumbnail
si: නිර්දේශ සංක්ෂිප්ත රූපය නවතන්න

en: no path obtained
si: මගක් ලබාගෙන නොමැත

en: Please click on a Stack
si: ගොඩක් මත ක්ලික් කරන්න

en: Caution -- every card of this background
    formerly had its own value for this
    item.  If you put it on the foreground,
    the values  of this item on all other
    cards will be lost
si: අවවාදයි -- මෙම පසුබිමේ ඇති සියලුම කාඩ්පත්
    මෙම අයිතම සඳහා පෙරාතුව  එයටම අයත් අගයක්
    තිබුණි.  ඔබ එය පෙරබිම තැබුවහොත්, සියලුම කාඩ්පත්හි ‍
    අගයන් විනාශවනු ඇත

en: A searchable source of new objects.
si: නව වසතූන්වල සෙවුම පටන්ගැන්මක්.

en: A tool that lets you see and manage all the sounds in the sound library
si: හඬ පුස්තකාලයේ ඇති සියලු හඬ දැකීම සහ කළමණාකරණය සඳහා මෙවලමක්

en: A window set up for simple scripting.
si: සරල පිටපත්කරණය සඳහා කවුළුවක් පිහිටුවීම.

en: Allows you to view all the scripts in the project in a traditional programmers' "browser" format
si: ඔබට සාම්ප්‍රදායික ක්‍රමලේඛකයකුගේ "ගවේශක" සංයුතියක ව්‍යපෘතිය තුළ ඇති සියලු පිටපත් දකින්නට ඉඩහරී

en: abandon unsituated players
si: පිහිටුවා නොමැති ධාවකයන් නොසලකාහරින්න

en: attempt misc repairs
si: විවධ අලුත්වැඩියා සඳහා වෑයම් කරන්න

en: authoring tools...
si: ලිවීමට ගන්නා මෙවලම්...

en: browser for scripts
si: පිටපත් සඳහා ගවේශකයක්

en: Displays a summary of all the pre-defined commands and properties in the pre-defined EToy vocabulary.
si: පෙර අර්ථදක්වා ඇති EToy වචන මාලාවේ ඇති පෙර අර්ථදැක්වූ සියලු විධාන සහ වස්තූන්ගේ සාරාංශයක් පෙන්වන්න.

en: Empty out all the morphs that have accumulated in the trash can.
si: ඉවතලන බඳුනේ ගොඩගැසී ඇති සියලු අනවශ්‍ය පින්තූර ඉවත්කිරීමට පුළුවන.

en: Ensure that all script editors are referring to the first (alphabetically by external name) Player of their type
si: සියලු පිටපත් රචකයන් නමෙහි අකුරු පිළි‍වෙළ භාවිත කරන බවට තහවුරු කර ගන්න.

en: empty trash can
si: ඉවතලන බඳුනට පුළුවන්

en: etoy vocabulary summary
si: etoy ශබ්ද මාලා සාරාංශය

en: If any items on the world desktop are currently hidden, make them visible.
si: ප්‍රධාන ඩෙස්ටොපයේ කුමන හෝ අයිතමයක් දැනට සැඟවී ඇත්නම්, ඒවා පෙනෙන්නට සලස්වන්න.

en: If any items on the world desktop are currently locked, unlock them.
si: ප්‍රධාන ඩෙස්ටොපයේ කුමන හෝ අයිතමයක් දැනට යතරු දමා ඇත්නම්, ඒවායේ යතුරු අරින්න.

en: Lets you view the status of all the scripts belonging to all the scripted objects of the project.
si: ඔබගේ ව්‍යාපෘති පිටපතෙහි සියලු අරමුණුවලට අයත් පිටපත්වල තත්ත්වය දර්ශනය කරන්නට ඔබට අවසර ඇත.

en: new scripting area
si: නව පිටපත්කරන ප්‍රදේශය

en: objects (o)
si: වස්තු (o)

en: Produces a summary of scripted objects in the project, and all of their scripts.
si: ව්‍යාපෘති පිටපතෙහි සහ ඔවුනගේ සියලුම පිටපත්වල සාරාංශය සාදන්න.

en: Remove all the Viewers from this project.
si: නරඹන සියල්ලන් ව්‍යාපෘතියෙන් ඉවත් කරන්න.

en: refer to masters
si: දක්ෂයන් සදහා යොමු කරන්න

en: remove all viewers
si:  සියලු දර්ශනයන්  ඉවත් කරන්න

en: sound library
si: හඩ පුස්තකාලය

en: status of scripts
si: පිටපත්වල තත්ත්වය

en: summary of scripts
si: පිටපත්වල සාරාශය

en: Take measures that may help fix up some things about a faulty or problematical project.
si: වැරදි හෝ ප්‍රශ්න සහිත ව්‍යාපෘති ගැන මිනුමක් ගැනීමට උදව් ඇති යම් දෙයක් ලෑස්ති කරන්න.

en: The place where all your trashed morphs go.
si: ඔබගේ සියලුම අනවශ්‍ය මෝෆ  යන ස්ථානය

en: unhide hidden objects
si: සැඟවූ වස්තූන් එළිදක්වන්න

en: unlock locked objects
si: අගුළු දමා ඇති වස්තුවල අගුළු ඉවත් නරන්න

en: view trash contents
si: ඉවතලන ගොඩේ ඇති දෑ පෙන්වන්න

en: classic tiles
si: සම්භාව්‍ය ටයිල

en: {1} [or more] repair(s) made
si: {1} [හෝ වැඩියෙන්] අළුත්වැඩියා(වක්) සිදුකළ

en: auto-phrase-expansion
si: ස්වයං - වැකිය - විශාල කිරීම

en: automatic viewing
si: ස්වයංක්‍රීය දසුන

en: batch pen trails
si: පෑන් සලකුණු සමූහය

en: This view is ALREADY
    behaving like a holder, which
    is to say, it is set to indicate the
    cursor and to have auto-line-layout.
si: මෙම දර්ශනය සුදානම්
    අයිතිකාරයා වගේ හැසිරෙන්න ,කවරක්ද
    පවසමින් ,එය  හඟවනවා
    කර්සරය සහ ස්වයං - පේළි- සැලැස්ම

en: behave like a holder
si: අයිතිකරු ලෙස හැසිරෙනවා

en: There is presently no
    background painting
    to delete.
si: දැනට එහි නැත
    පසුබිම් පින්තාරු කිරීම
    මකා දැමීමට

en: fence enabled
si: යොමුව ක්‍රියාත්මකයි

en: Supplies
si: සැපයුම්කරුවන්

en: Allow this area to be separately governed by its own controls.
si: මෙම ප්‍රදේශය වෙන්වෙන්ව පාලනය කිරීමට ඒවා අයිති පාලකයින්ට අවසර ලැබේ.

en: Bring back all objects whose current coordinates keep them from being visible, so that at least a portion of each of my interior objects can be seen.
si: අලුතින් ඛණ්ඩාංක කල සියලුම වස්තූන් පසුපසට ගෙන ඒවා දර්ශනය විය හැකි පරිදි තබන්න, අවම වශයෙන් කොටසක්වත් මගේ කොටසක්වත් දර්ශනය විය හැකිවේ.

en: Design your own graph paper and use it as the background texture here.
si: ඔබට අයත් ප්‍රස්කාර කොළයෙහි සැලසුම් කරන්න සහ මෙහි පසුබිම් ආකෘතිය ලෙස එය යොදා ගන්න.

en: delete background painting
si: පසුබිම් චිත්‍රය මකා දමන්න

en: delete the graphic that forms the background for this me.
si: මගේ පසුබිම සඳහා වූ ප්‍රස්තාර මකා දමන්න

en: governs whether, when an object is touched inside me, a viewer should automatically be launched for it
si: පාලනය කිරීම හෝ මගේ වස්තුවක අභ්‍යන්තරය ස්පර්ශ කිරීම දර්ශනය වන්නෙකුට එය ඉබේ ආරම්භයක් සඳහා වනු ඇත

en: if currently showing thumbnails governs the standard height for them
si: දැනට දක්වන ඉතා කුඩා චිත්‍ර නම් ඒවා නියමිත උසක් සඳහා (thumbnails) පාලනයක්

en: Make viewers for all players which have user-written scripts in this playfield.
si: භාවිත කරන්නා මෙම ක්‍රීඩා ක්ෂේත්‍රය සඳහා ලියන ලද පිටපත් වලට සියලු ක්‍රීඩාකරුවන් සඳහා දර්ශනය කරන්නන් සාදන්න

en: make detachable
si: වෙන්කළ හැකියාව සකසන්න

en: make graph paper...
si: ප්‍රස්තාර කොළයක් සාදන්න

en: playfield options
si: ක්‍රීඩා ප්‍රදේශයේ විකල්පයන්...

en: Rearranges my contents in random order
si: මගේ පටුන අහඹු ලෙසට නැවත පිළියෙළ කරන්න

en: Remove the viewers for all players in this playfield. This will save space before you publish this project
si: මෙම ක්‍රීඩා ක්සේත්‍රයේ සියලුම ක්‍රීඩකයන් සඳහා වන දර්ශනය කරන්නන් ඉවත් කරන්න. ඔබ ව්‍යාපෘතිය ප්‍රසිද්ධියට පත්කිරීමට පෙර මෙය ඉඩ ඉතුරු කර ගැනීමට හේතු වනු ඇත

en: remove viewers of all players
si: සියලු ක්‍රීඩාකරුවන්ගේ දර්ශනය කරන්නන් ඉවත් කරන්න

en: round up strays
si: වැරදී තැන් රවුම් කරන්න

en: Set the spacing to be used when gridding is on
si: ජාලකීකරණයෙහිදී භාවිත කිරීමට ඉඩ සකසන්න

en: set grid spacing...
si: ජාල ඉඩ සකසන්න...

en: set thumbnail height...
si: කුඩා චිත්‍රයෙහි (thumbnail) උස සකසන්න

en: show viewers of all players
si: සියලු ක්‍රීඩාකරුවන් සඳහා දර්ශනය කරන්නන් පෙන්වන්න

en: shuffle contents
si: අඩංගු දේ කවලම් කරන්න

en: use a pale yellow-and-blue background texture here.
si: මෙම ආකෘතියෙහි පසු බිමට අව පැහැ ගත් කහ-සහ-නිල් භාවිත කරන්න

en: use standard texture
si: සම්මත ආකෘතිය භාවිත කරන්න

en: whether auto-line-layout, resize-to-fit, and indicate-cursor should be set to true; useful for animation control, etc
si: ඉබේ-මාර්ග-සැලැස්ම (auto-line-layout),  නැවත ප්‍රමාණයට උචිත (resize-to-fit) සහ කර්සරය දක්වන්න (indicate-cursor) සත්‍ය ලෙසට සැකසිය හැකිවනු ඇත; සජීවකරණ පාලනය ආදිය සඳහා වැදගත්වේ

en: whether dragging an object from the interior should produce a COPY of the object
si: අභ්‍යන්තරයෙන් වස්තුවක් ඇදීම වස්තුවක පිටපතක් සැකසීමකි

en: whether gridding should be used in my interior
si: ජාලකීකරණය මගේ අභ්‍යන්තරය යොදා ගත්තොත්

en: whether I should automatically strive exactly to fit my contents
si: මගේ පටුන සත්‍ය වශයෙන්ම ස්වයංක්‍රීයව සකසා ගැනීමට උත්සහ දැරුවොත්

en: whether large objects should be represented by thumbnail miniatures of themselves
si: විශාල වස්තු තමන් විසින්ම කුඩා චිත්‍ර ක්ෂුද්‍ර රූපී ලෙස නිරූපනය කළහොත්

en: whether moving objects should stop at the edge of their container
si: චලන වස්තු ඔවුනගේ කන්ටේනරයේ නැවැත් වුවහොත්

en: whether objects should put up halos when the mouse is over them
si: වස්තුන් රැස් වලල්ල මත තැබුවොත් මූසිකය ඒවා මත විය හැක

en: whether submorphs should automatically be laid out in lines
si: උප මෝප ඉබේ මාර්ග ගත වුවහොත්

en: whether the cartesian origin of the playfield should be at its lower-left corner or at the center of the playfield
si: ක්‍රීඩා භූමි කාට්සීය මූලය එහි පහළ කෙළවර ක්‍රීඩා භූමියෙහි මධ්‍යගතව ඇත

en: whether the grid should be shown when gridding is on
si: ජාලකිකරණය මත ජාල (කොටු) පෙන්වුවහොත්

en: whether the "current" submorph should be indicated with a dark black border
si: පවත්නා ("current" submorph) උප මෝපය අදාළ තද කළු පැහැ බෝඩරයක් සමග පවතිනු ඇත

en: whether tile phrases, dropped on me, should automatically sprout Scriptors around them
si: ටයිල පාදක, මවෙත හෙළුවොත්, ඒවා ඉබේම පිටපත් කරුවන් වටා දළු ලනු ඇත

en: A tool that lets you find out about all the players used in this project
si: මෙම ව්‍යාපාතිය භාවිත කරන්නන් සොයා ගැනීමට මෙවලමක්

en: gallery of players
si: ක්‍රීඩකයන්ගේ ගැලරිය

en: viewing options for "{1}"
si: "{1}" සඳහා දර්ශන විකල්පයන්

en: EToy Vocabulary
si: ඊටෝයි වදන් මාලාව

en: New height for thumbnails?
si: කුඩා චිත්‍ර සඳහා අළුත් උස?

en: Please be reasonable!
si: කරැණාකර යුක්තිගරුක වන්න!

en: setting the thumbnail height is only
    applicable when you are currently
    showing thumbnails.
si: කුඩා චිත්‍රයෙහි (thumbnail) උස පමණක් දක්වන්න
    ඔබට දැනට උචිත වන
    කුඩා චිත්‍ර (thumbnails) දක්වන්න

en: view by icon
si: අයිකනයෙන් දක්වන්න

en: view by name
si: නමින් දක්වන්න

en: view by size
si: ප්‍රමාණයෙන් දක්වන්න

en: view with line layout
si: මාර්ග පිහිටුම සමඟ දක්වන්න

en: add
si: එකතුකරන්න

en: divide
si: බෙදන්න

en: divide & truncate
si: බෙදන්න සහ අගින් කපාදමන්න

en: larger value
si: විශාල අගය

en: multiply
si: ගුණකිරිම

en: remainder when divided by
si: බෙදිමෙන් ලැබෙන ශේෂය

en: smaller value
si: කුඩාම අගය

en: subtract
si: අඩු කිරිම

en: Resume running all paused scripts
si: නැවත් වු  පිටපත් නැවත ධාවනය කිරිම

en: Sorry, no help available here
si: කනගාටුයි,  උදව් කළ නොහැක

en: divisible by
si: බෙදිමට හැකි

en: equal
si: සමාන

en: greater than
si: වඩා විශාලයි

en: greater than or equal
si: වඩා විශාල හෝ සමාන

en: less than
si: වඩා අඩු

en: less than or equal
si: වඩා අඩු හෝ සමාන

en: not equal
si: අසමාන

en: mouseEnter
si: මවුසය නිවේශනය කරන්න

en: mouseEnterDragging
si: මවුසය මගින් ඇදගෙන යාම නිවේශනය කරන්න

en: mouseLeave
si: මවුසය නිදහස් කරන්න

en: mouseLeaveDragging
si: මවුසය නිදහසේ ඇදගෙන යන්න

en:  or
si: හෝ

en: More events:
si: තවත් අවස්ථා:

en: ready to run all the time
si: සැමවිටම ධාවනයට සුදානම්

en: run all the time
si: නිරතුරුවම ක්‍රියාත්මකයි

en: run when called
si: කැඳවනවිට ක්‍රියාත්මකයි

en: run when mouse goes down on me
si: මවුසය පහළට ගෙන යන විට ක්‍රියාත්මකයි

en: User custom events:
si: පරිහරණය කරන්නාගේ පුරුදු අවස්ථා:

en: when I am being closed
si: මා වැසුනු අවස්ථා‍වේදී

en: when I am being opened
si: මා විවෘත වු අවස්ථා‍වේදී

en: when mouse comes back up
si: මවුසය පසුපසට පැමිණිවිට

en: when mouse enters my bounds, button down
si: මවුසය මගේ සීමාවට ඇතුළු වු විට, බොත්තම පහළට

en: when mouse enters my bounds, button up
si: මවුසය මගේ සීමාවට ඇතුළු වු විට, බොත්තම ඉහළට

en: when mouse exits my bounds, button down
si: මවුසය මගේ සීමාවෙන් පිටතට ගිය විට, බොත්තම පහළට

en: when mouse exits my bounds, button up
si: මවුසය මගේ සීමාවෙන් පිටතට ගිය විට, බොත්තම ඉහළට

en: while mouse still down
si: මවුසය පහළ පවතින තුරු

en: Run every paused script exactly once.  Keep the mouse button down over "Step" and everything will keep running until you release it
si: නවතා ඇති සෑම පිටපතකින්ම එක අවස්ථාවක් පමණක්  ධාවන‍ය කරන්න.මවුසයේ බොත්තම  පහළ "පියවරේ" තබාගන්න, එවිට ඔබ නවත්වන තෙක් සියල්ල ධාවනය වේ

en: Pause all ticking scripts.
si: පිටපත් ලකුණු කිරීම් තාවකාලිකව නවත්වන්න.

en: add a vertex at beginning
si: ආරම්භයට ශීර්ෂයක් ඈඳන්න

en: add a vertex at end
si: කෙළවරට ශීර්ෂයක් ඈඳන්න

en: align after
si: එල්ලයෙන් පසු

en: clear all pen trails
si: පෑන් සලකුණු ඉවත් කරන්න

en: clear pen trails
si: පෑන් සලකුණු ඉවත් කරන්න

en: color  sees
si: පෙනෙන පාට

en: dial to
si: අංකනය කිරීමට

en: distance to
si: ට ඇති දුර

en: do
si: කරනවා

en: forward by
si: මගින් පෙරට යවන්න

en: include at beginning
si: ආරම්භයට ඇතුලත් කරන්න

en: include at end
si: අවසානයට ඇතුලත් කරන්න

en: insert a vertex at cursor
si: කර්සරය අසලට ශීර්ෂයක් ඇතුළත් කරන්න

en: is over color
si: අධිකව වර්ණ ගැන්වු

en: line is curved
si: වක්‍ර රේඛාව

en: line is opened
si: රේඛාව විවෘත කර ඇත

en: listening
si: අසා සිටිමින්

en: look like
si: ඒ වගේ පේනවා

en: make sound
si: ශබ්දය ඇතිකරනවා

en: no arrowheads on pens
si: පෑන් වල ඊ හිස් නොමැත

en: play
si: වාදනය ක්‍රියාත්මක කරන්න

en: play frequency of
si:  සංඛ්‍යාංකය සමග ක්‍රියා කරන්න

en: remove all vertices but cursor
si: කර්සරය හැර ඉතිරි සියළු ශීර්ෂ ඉවත් කරන්න

en: remove the vertex at cursor
si: කර්සරය අසල ඇති ශීර්ෂ ඉවත් කරන්න

en: send to all
si: සියල්ල යවන්න

en: start painting in
si: පාට කිරිම පටන් ගන්න

en: start recording
si: පටිගතකරණය අරඹන්න

en: stop
si: නවත්වන්න

en: turn by
si: මෙතැනින් හැරෙන්න

en: detailed watcher
si: සවිස්තරාත්මක මුරකරු

en: simple watcher
si: සරල මුරකරු

en: readout string
si: තන්තුව කියවන්න

en: decimal places...
si: දශම ස්ථාන...

en: Lets you choose how many decimal places should be shown in readouts for this variable
si: මෙම විචල්‍ය කියවීමේදී කොපමණ දශමස්ථාන සංඛ්‍යාවක් පෙන්වා දෙමින් ඔබට තේරීම් කරන්නට ලැබණේ ද?
