eToys - en to ru translation catalogue (33 entries)

en: PhonePad
ru: Телефон

en: A device for dialing by tone.
ru: Набор телефонного номера в тональном режиме

en: Multimedia
ru: Мультимедиа

en: dial to...
ru: набрать номер...

en: Phone number?
ru: Телефонный номер?

en: You should adjust 'cut off level' to find range well.
ru: Для того чтобы получить лучшие результаты необходимо ослабить критерии поиска.

en: FFT size (currently
ru: размер БПФ (сейчас

en: Sampling rate (currently
ru: Частота (сейчас

en: WorldStethoscope
ru: Стетоскоп

en: A device for analyzing phenomena as sounds
ru: Объект для анализа

en: Menu
ru: Меню

en: Start
ru: Старт

en: Stop
ru: Стоп

en: calibration
ru: калибровка

en: cut off level
ru: предел

en: Data
ru: Данные

en: Signal
ru: Сигнал

en: Sonogram
ru: Cонограмма

en: Spectrum
ru: Спектр

en: hide adjustments
ru: скрыть регуляторы

en: show adjustments
ru: показать регуляторы

en: Bias
ru: Искажение

en: add a graph...
ru: добавить график...

en: data
ru: данные

en: set FFT size
ru: размер БПФ

en: set sampling rate
ru: частота

en: signal
ru: сигнал

en: sonogram
ru: сонограмма

en: spectrum
ru: спектр

en: On
ru: Вкл

en: range finder mode
ru: режим поиска диапазона

en: sort by frequency
ru: сортировать по частоте

en: sort by level
ru: сортировать по уровню
