eToys - en to ru translation catalogue (46 entries)

en:  height=
ru:  высота=

en:  width=
ru:  ширина=

en: height in pixels
ru: высота в пикселах

en: keep ratio
ru: сохранять пропорции

en: width in pixels
ru: ширина в пикселах

en: <unknown option>
ru: <неизвестная опция>

en: Frame extent
ru: Рамка

en: show time
ru: показывать время

en: Type
ru: Тип

en: the frame extent in pixels
ru: ширина рамки в пикселах

en: the test image includes the time
ru: включать время в тестовое изображение

en: the type of the test image
ru: тип тестового изображения

en: DEFAULT - The palette the camera liknes most
ru: По умолчанию - Режим по умолчанию для камеры

en: RGB24 - 24bit RGB
ru: RGB24 - 24бит RGB

en: RGB32 - 32bit RGB
ru: RGB32 - 32бит RGB

en: YUV420P - YUV 4:2:0 Planar
ru: YUV420P - YUV 4:2:0 плоский

en: YUV422 - YUV422 capture
ru: YUV422

en: Palette
ru: Палитра

en: the palette of the test image
ru: ражим цветопередачи тестового изображения

en: closed
ru: замкнутая кривая

en: no connected video device id: {1}
ru: не найдено видео устройство с id: {1}

en: A player for video devices like cameras, video capturers, etc.
ru: Проигрыватель для видео устройств (камера, устройство видео-захвата и т.д.)

en: Camera
ru: Камера

en: Multimedia
ru: Мультимедиа

en: 256 colors
ru: 256 цветов

en: 256 grays
ru: 256 градаций серого

en: 4 grays
ru: 4 градации серого

en: black and white
ru: чёрно-белое

en: original
ru: оригинал

en: configure video device
ru: настроить видео устройство

en: reset statistics
ru: обнулить статистику

en: start showing statistics (in Transcript)
ru: включить статистику (в Транскрипторе)

en: stop showing statistics (in Transcript)
ru: отключить статистику (в Транскрипторе)

en: the video device has not parameters to configure
ru: видео устройство не имеет параметров для настройки

en: Video Device Configuration
ru: Настройка видео

en: Accept
ru: Принять

en: Cancel
ru: Отмена

en: cancel changes made and close panel
ru: Отменить изменения и закрыть панель

en: keep changes made and close panel
ru: Принять изменения и закрыть панель

en:   Brightness ({1}%)
ru:   Яркость ({1}%)

en:   Contrast ({1}%)
ru:   Контраст ({1}%)

en:  Auto Extent
ru:  Авто-масштаб

en: Turn auto-extent on or off
ru: Включить/отключить авто-масштаб

en: Configure Video Device
ru: Настройка видео

en: press here to configure the video device
ru: открыть окно настройки видео устройства

en: Properties for {1}
ru: Свойства для {1}
