eToys - en to ru translation catalogue (185 entries)

en: A viewer and editor for Zip archive files
ru: Программа для работы с Zip архивами

en: Zip Tool
ru: Zip архиватор

en: add file to new zip
ru: добавить файл в новый zip

en: to new zip
ru: в новый zip

en: extract all
ru: разпаковать всё

en: extract all files to a user-specified directory
ru: разпаковать всё в указанный каталог

en: extract all to...
ru: разпаковать всё в...

en: open in zip viewer
ru: открыть в zip окне

en: open zip
ru: открыть zip

en: Select Zip archive to open...
ru: Выберите zip архив для открытия...

en:  is used by one or more members
    in your archive, and cannot be overwritten.
    Try writing to another file name
ru:  используется другими файлами архива и не может быть перезаписан.  Попробуйте записать под другим именем.

en: Destination Zip File Name:
ru: Имя zip архива назначения:

en: Prepended File:
ru: Ведущий файл:

en: what to show...
ru: что показывать...

en: What to show
ru: Что показывать

en: whose script is this?
ru: чей это скрипт?

en: <no> create textual references to dropped morphs
ru: <нет> создавать текстовые ссылки на Морфы

en: <yes> create textual references to dropped morphs
ru: <да> создавать текстовые ссылки на Морфы

en: append contents of file...
ru: добавить содержимое файла...

en: save contents to file...
ru: сохранить содержимое в файле...

en: A Browser is a tool that allows you to view all the code of all the classes in the system
ru: Браузер - это инструмент позволяющий просматривать весь исходный код системы

en: Browser
ru: Браузер

en: The standard "system browser" tool that allows you to browse through all the code in the system
ru: Системный Браузер - это инструмент позволяющий просматривать весь исходный код системы

en: THIS CLASS HAS NO COMMENT!
ru: Класс не имеет комментариев!

en: A tool finding, viewing, and editing all methods whose names contiane a given character sequence.
ru: Инструмент для поиска, просмотра и правки методов.

en: Message Names
ru: Имена событий

en: A list of messages (e.g. senders, implementors)
ru: Список сообщений

en: Message List
ru: Список сообщений

en: A system browser with an extra pane at top-left for module.
ru: Браузер с дополнительной панелью поиска

en: Package Browser
ru: Браузер пакетов

en: A tool for finding methods by giving sample arguments and values.
ru: Инструмент для поиска методов по данным аргументам и их значениям.

en: Method Finder
ru: Поиск методов

en: changelist browser
ru: браузер изменений

en: changes
ru: изменения

en: open a changelist tool on this file
ru: открыть браузер изменений для этого файла

en: open a changelist tool on recent changes in file
ru: открыть браузер изменений для последних изменений в файле

en: recent changes
ru: последние изменения

en: recent changes in file
ru: последние изменения в файле

en: A tool that presents a list of all the changes found in an external file.
ru: Список изменений найденных во внешнем файле.

en: Change List
ru: Список изменений

en: A tool that allows you to view and manipulate all the code changes in a single change set
ru: Просмотр и манипулирование одним набором изменений

en: Change Set
ru: Набор изменений

en: Unnamed
ru: Новый

en: A tool that lets you see the code for one change set at a time.
ru: Просмотр исходного кода одного набора изменений

en: Change Sorter
ru: Сортировщик изменений

en: This command requires that the
    change sets selected on the two
    sides of the change sorter *not*
    be the same.
ru: Это действие требует, чтобы выбранные в панелях наборы изменений были разные

en: A tool for viewing prior versions of a class comment.
ru: Просмотр предыдущих версий комментариев класса.

en: Class Comment Versions Browser
ru: Список версий комментариев класса

en: Shows two change sets side by side
ru: Одновременный просмотр двух наборов изменений

en: Dual Change Sorter
ru: Двойной список изменений

en: Lets you view and manipulate two change sets concurrently.
ru: Просмотр и манипулирование двумя наборами изменений одновременно.

en: A tool for viewing prior versions of a method.
ru: Просмотр изменений метода

en: Versions Browser
ru: Версии

en: Comparison from {1} to {2}
ru: Сравнение {1} с {2}

en: Exact Match
ru: Полное совпадение

en: {1} (in {2})
ru: {1} (в {2})

en: Versions
ru: Версии

en: Debugger
ru: Отладчик

en: The system debugger.
ru: Системный отладчик

en: Please provide a good category for the new method!
ru: Укажите категорию для нового метода

en: Abandon
ru: Отменить

en: abandon this execution by closing this window
ru: отменить выполнение и закрыть окно

en: bring up a debugger
ru: открыть отладчик

en: continue execution
ru: продолжить выполнение

en: Debug
ru: Отладка

en: Proceed
ru: Продолжить

en: Store log
ru: Сохранить лог

en: write a log of the encountered problem
ru: сохранить все сообщения об ошибках

en: An error has occurred in\{3} of {2}.\Fix your script(s), hit 'Abandon' and try again.
ru: Обнаружена ошибка в\{3} из {2}.\Исправьте код, нажмите 'Отмена' и попробуйте ещё раз.

en: An error has occurred; you should probably just hit 'abandon'.  Sorry!
ru: Обнаружена ошибка, скорее всего вы должны нажать 'Отменить'. Sorry!

en: What files?
ru: Какой файл?

en: browse code files
ru: файлы с исходным кодом

en: code
ru: код

en: code-file browser
ru: файлы с исходным кодом

en: open a "file-contents browser" on this file, allowing you to view and selectively load its code
ru: открыть окно с содержимым файла позволяющее просматривать и выборочно загружать код файла

en: File Contents Browser
ru: Содержимое файла

en: Lets you view the contents of a file as code, in a browser-like tool.
ru: Представить содержимое файла как код

en: Class exists already in the system
ru: Класс уже существует в системе

en: Existing method removed  by this change-set
ru: Существующий метод удален текущим набором изменений

en: Method already exists
ru: Метод уже существует

en: New class
ru: Новый класс

en: New method
ru: Новый метод

en: Removal request for a method that is not present in this image
ru: Запрос на удаление метода который не существует в образе системы

en:  already exists in the package
ru:  уже присутствует в пакете

en: Please type new class name
ru: Укажите имя класса

en: A File List is a tool for browsing folders and files on disks and on ftp types.
ru: Список файлов и каталогов на диске и/или на FTP

en: File List
ru: Список файлов

en: A tool for looking at files
ru: Поиск файлов

en: New {1} Name?
ru: Новое {1} имя?

en: {1}Name
ru: {1}Имя

en:   -- Folder Summary --
ru:   -- Итого по каталогу --

en: NO FILE SELECTED
ru: Файлы не выбраны

en: Directory must be empty
ru: Каталог должен быть пустым

en: Really delete {1}?
ru: Действительно удалить {1}?

en: accept (s)
ru: принять (s)

en: cancel (l)
ru: отмена (l)

en: copy (c)
ru: копировать (c)

en: cut (x)
ru: вставить (x)

en: do again (j)
ru: повторить (j)

en: do it (d)
ru: выполнить (d)

en: fileIn selection (G)
ru: загрузить выделенное (G)

en: find again (g)
ru: повторить поиск (g)

en: find...(f)
ru: найти...(f)

en: inspect it (i)
ru: инспектировать (i)

en: more...
ru: больше...

en: paste (v)
ru: вставить (v)

en: paste...
ru: вставить...

en: print it (p)
ru: печать (p)

en: set search string (h)
ru: строка поиска (h)

en: undo (z)
ru: отменить последнее действие (z)

en: all possible file operations
ru: все возможные файловые операции

en: No fileName is selected
ru: нет выбранных файлов

en: {1} contents cannot
    meaningfully be saved at present.
ru: содержимое {1} не может быть записано в данный момент.

en: File '{1}' is {2} bytes long.
    You may use the 'get' command to read the entire file.
    
    Here are the first 5000 characters...
    ------------------------------------------
    {3}
    ------------------------------------------
    ... end of the first 5000 characters.
ru: Файл '{1}' содержит {2} байт.
    Вы можете воспользоваться командой 'get' для чтения всего содержимого.
    
    Первые 5000 символов файла...
    ------------------------------------------
    {3}
    ------------------------------------------
    ... конец первых 5000 символов файла.

en: For some reason, this file cannot be read
ru: Файл не может быть прочитан

en: File '{1}' is {2} bytes long.
    You may use the 'get' command to read the entire file.
    
    Here are the first 3500 characters...
    ------------------------------------------
    {3}
    ------------------------------------------
    ... end of the first 3500 characters.
ru: Файл '{1}' содержит {2} байт.
    Вы можете воспользоваться командой 'get' для чтения всего содержимого.
    
    Первые 3500 символов файла...
    ------------------------------------------
    {3}
    ------------------------------------------
    ... конец первых 3500 символов файла.

en: do you want to clobber the existing
ru: хотите перезаписать существующий файл

en: NewFileName?
ru: Имя нового файла?

en: add new directory
ru: добавить новый каталог

en: adds a new, empty directory (folder)
ru: добавить новый пустой каталог

en: add new file
ru: добавить новый файл

en: create a new,. empty file, and add it to the current directory.
ru: добавить новый пустой файл и поместить его в текущий каталог.

en: show all the options available
ru: показать все доступные опции

en: broadcast
ru: публиковать

en: broadcast as update
ru: публиковать как обновление

en: broadcast file as update
ru: публиковать файл как обновление

en: compress
ru: сжать

en: compress file
ru: разжать файл

en: copy name to clipboard
ru: копировать имя в буфер обмена

en: delete
ru: удалить

en: delete the seleted item
ru: удалить выбранное

en: view as encoded text
ru: показать в "сыром" виде

en: view as hex
ru: показать в hex

en: get entire file
ru: открыть файл целиком

en: if the file has only been partially read in, because it is very large, read the entire file in at this time.
ru: Если файл был прочитан частично (в следствии большого размера), прочесть файл целиком.

en: remove version number from file name
ru: удалить номер версии из имени файла

en: remove version number from filename
ru: удалить номер версии из имени файла

en: remove version #
ru: удалить версию №

en: rename
ru: переименовать

en: rename file
ru: переименовать файл

en: by date
ru: по дате

en: date
ru: дата

en: sort entries by date
ru: сортировать по дате

en: by name
ru: по имени

en: name
ru: имя

en: sort entries by name
ru: сортировать по имени

en: by size
ru: по размеру

en: size
ru: размер

en: sort entries by size
ru: сортировать по размеру

en: open a new Workspace whose contents are set to the contents of this file
ru: открыть Редактор с полным содержимым этого файла

en: workspace with contents
ru: редактирование

en: add server...
ru: добавить сервер...

en: delete directory...
ru: удалить каталог...

en: recent...
ru: недавнее...

en: remove server...
ru: удалить сервер...

en: OK
ru: Готово

en: return without saving
ru: выйти без сохранения

en: Save
ru: Сохранить

en: Save on local disk only
ru: Сохранить на локальном диске

en: saves in the Squeaklets folder
ru: сохранить в Squeaklets каталоге

en: Please select a file
ru: Выберите файл

en: Find...
ru: Поиск...

en: Load A Project
ru: Загрузить проект

en: Publish This Project
ru: Опубликовать проект

en: cancel
ru: отмена

en: hit here to cancel
ru: для отмены кликните здесь

en: hit here to accept the current selection
ru: кликните здесь для того чтобы принять текущее выделение

en: okay
ru: готово

en: load
ru: загрузить

en: load as project
ru: загрузить проект

en: open project from file
ru: открыть проект из файла

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cancel this search
ru: Отменить поиск

en: overwrite that file
    select another file
ru: перезаписать этот файл
    выбрать другой

en: {1}
    already exists.
ru: {1}
    уже существует.

en: No
ru: Нет

en: Yes
ru: Да

en: start over...
ru: перезапустить...

en: Can't delete {1}
    Select another file
ru: Нельзя удалить файл {1}
    Выберите другой

en: overwrite that file
    choose another name
    cancel
ru: перезаписать файл
    выбрать другой файл
    отмена

en: Select Another File
ru: Выбрать другой файл

en: Enter a new file name
ru: Введите новое имя файла

en: Select a File:
ru: Выбрать файл:

en: A Process Browser shows you all the running processes
ru: Список текущих системных процессов

en: Processes
ru: Процессы
