eToys - en to ru translation catalogue (48 entries)

en: operation not supported
ru: операция не поддерживается

en: Use the journal to delete entries
ru: Используйте журнал для удаления элементов

en: Journal
ru: Журнал

en: make XO bundle
ru: создать XO пакет

en: wrap as an OLPC XO bundle
ru: обернуть в XO пакет

en: Making bundle
ru: Создание пакетов

en: Buddies
ru: Контакты

en: untitled
ru: безымянный

en: Etoys
ru: eToys

en: Cannot open {1}
ru: Нельзя открыть {1}

en: Joining activity ...
ru: Присоединение к Активности...

en: Looking for shared activity ...
ru: Искать общую Активность...

en: Opening journal entry
ru: Открыть элемент журнала

en: Etoys Project
ru: Проект eToys

en: Unnamed
ru: Новый

en: Sugar Navigator Flap
ru: Sugar навигатор

en: Find...
ru: Поиск...

en: File Dialog
ru: Файлы

en: The list of files and directories
ru: Список файлов и каталогов

en: Present a virtual display that approximates the actual OLPC display in resolution, centered within the actual Squeak display window.
ru: Открыть в центре экрана виртуальный дисплей соответствующий OLPC разрешению

en: Scale the Squeak display so that it appears to have the same resolution as an OLPC display.  If you resize the Squeak window to approximate the physical dimensions of the real OLPC display, this will result in an appearance that closely resembles the appearance on an OLPC screen.
ru: Изменить разрешение экрана так, чтобы оно соответствовало разрешению OLPC

en: Use the normal Squeak display, without applying any special scaling.
ru: Использовать изначальное разрешение экрана

en: Help
ru: Справка

en: FIND
ru: Поиск

en: PUBLISH IT!
ru: Опубликовать

en: Click here to choose your language.
ru: Выбрать язык интерфейса

en: Make a painting
ru: Создать рисунок

en: Enable sharing. When another user joins, you can exchange objects.
ru: Сделать ваш еToys общим, что позволит другим пользователям обмениваться с вами объектами

en: Undo the last change
ru: Отменить последнее изменение

en: display mode
ru: режим экрана

en: Make a Badge
ru: Сделать Значок

en: My Neighborhood
ru: Мои соседи

en: Private
ru: Частный

en: To start,
    click here
    to create
    a new
    painting.
ru: Для создания
    нового изображения,
    кликните здесь.

en: This is the name of current project.
    You can edit it as well.
ru: Это имя текущего проекта.
    Вы можете его редактировать.

en: Supplies
ru: Инструменты

en: Centered Virtual Extent
ru: Центрировать виртуальный экран

en: No Scaling
ru: Не масштабировать

en: Scaled Virtual Extent
ru: Масштабированный виртуальный экран

en: Full Screen
ru: на полный экран

en: Or, click to see Supplies.  
    Choose an object or 
    choose the Object Catalog for more choices.
ru: Для создания нового объекта откройте
    этот каталог Инструментов.

en: color...
ru: цвет...

en: destroy this flap
ru: удалить закладку

en: height...
ru: высота...

en: highlight color...
ru: подсветка...

en: use default gray look
ru: использовать стандартный серый цвет

en: use default green look
ru: использовать стандартный зелёный цвет

en: Sugar Navigation Flap
ru: sugar навигатор
