eToys - en to ru translation catalogue (67 entries)

en: accept (s)
ru: принять (s)

en: cancel (l)
ru: отмена (l)

en: copy (c)
ru: копировать (c)

en: cut (x)
ru: вставить (x)

en: debug it
ru: отладить

en: do again (j)
ru: повторить (j)

en: do it (d)
ru: выполнить (d)

en: explore it (I)
ru: исследовать (I)

en: find again (g)
ru: повторить поиск (g)

en: find...(f)
ru: найти...(f)

en: inspect it (i)
ru: инспектировать (i)

en: more...
ru: больше...

en: paste (v)
ru: вставить (v)

en: paste...
ru: вставить...

en: print it (p)
ru: печать (p)

en: set search string (h)
ru: строка поиска (h)

en: show bytecodes
ru: показать байт-код

en: undo (z)
ru: отменить последнее действие (z)

en: browse it (b)
ru: просмотреть (b)

en: change sets with it
ru: изменить установки

en: choose language
ru: язык интерфейса

en: class comments with it
ru: комментарии класса

en: class names containing it
ru: имена классов с этим содержимым

en: definition of word
ru: определение слова

en: explain
ru: объяснить

en: file it in (G)
ru: сохранить в файле (G)

en: implementors of it (m)
ru: реализации (m)

en: method source with it
ru: исходный текст метода

en: method strings with it (E)
ru: строки метода (E)

en: pretty print
ru: вывод

en: pretty print with color
ru: вывод в цвете

en: printer setup
ru: установки принтера

en: recognizer (r)
ru: распознавание текста (r)

en: references to it (N)
ru: ссылки (N)

en: save contents to file...
ru: сохранить содержимое в файле...

en: selectors containing it (W)
ru: селекторы (W)

en: send contents to printer
ru: распечатать на принтере

en: senders of it (n)
ru: сендеры (n)

en: set alignment...
ru: выравнивание...

en: set font... (k)
ru: шрифт (k)

en: set style... (K)
ru: стиль...(K)

en: spawn (o)
ru: запустить (o)

en: special menu...
ru: специальное меню...

en: tiles from it
ru: создать Тайл

en: translate it
ru: перевести это

en: verify spelling of word
ru: подтвердить написание слова

en: centered
ru: центрировано

en: justified
ru: подтверждено

en: left flush
ru: слева

en: right flush
ru: справа

en: bold
ru: жирный

en: italic
ru: курсив

en: narrow
ru: узкий

en: normal
ru: норма

en: struck out
ru: перечеркнутый

en: underlined
ru: подчеркнутый

en: Comparison to Clipboard
ru: Сравнение с буфером обмена

en: Exact match
ru: Точное совпадение

en: Find what?
ru: Найти что?

en: nothing to save.
ru: нечего сохранять.

en: nothing to print.
ru: нечего печатать.

en: Save changes before quitting?
ru: Сохранить изменения перед выходом?

en: Choose a display depth
    (it is currently {1})
ru: Выберите глубину цвета дисплея
    (текущее значение {1})

en: File name?
ru: Имя файла?

en: Caution! This method may have been
    changed elsewhere since you started
    editing it here.  Accept anyway?
ru: Предупреждение. Этот метод был изменён с тех пор как вы начали редактирование. Принять эти изменения?

en: Sorry that name is already used
ru: Имя уже существует

en: Changes have not been saved.
    Is it OK to cancel those changes?
ru: Изменения не были сохранены, продолжить без сохранения изменений?
