eToys - en to ru translation catalogue (60 entries)

en: Kindly edit the description
ru: Править описание

en: arrowheads
ru: указатели

en: arrows
ru: стрелки

en: bottom center
ru: с низу к центру

en: bottom left
ru: нижний левый

en: bottom right
ru: нижний правый

en: bottom to top
ru: с низу вверх

en: bouncing
ru: отскок

en: button down
ru: кнопка нажата

en: button up
ru: кнопка отжата

en: center
ru: центр

en: color
ru: цвет

en: complex alt framed
ru: альтернативный комплексный каркас

en: complex alt inset
ru: альтернативная комплексная вогнутость

en: complex alt raised
ru: альтернативная комплексная выпуклость

en: complex framed
ru: комплексный каркас

en: complex inset
ru: комплексная вогнутость

en: complex raised
ru: комплексная выпуклость

en: do not rotate
ru: не вращать

en: dots
ru: точки

en: flip left right
ru: сворачивать слева направо

en: flip up down
ru: сворачивать сверху вниз

en: global rect
ru: глобальный прямоугольник

en: global square
ru: глобальный квадрат

en: inset
ru: вогнутость

en: justified
ru: подтверждено

en: left center
ru: слева к центру

en: left to right
ru: слева на право

en: linear
ru: линейный

en: lines
ru: линии

en: local rect
ru: локальный прямоугольник

en: local square
ru: локальный квадрат

en: log scale
ru: логарифмический

en: none
ru: пусто

en: raised
ru: выпуклость

en: right center
ru: справа к центру

en: right to left
ru: справа налево

en: rigid
ru: жёсткий

en: rotate
ru: вращать

en: shrink wrap
ru: сворачивать

en: simple
ru: простой

en: space fill
ru: залить пространство

en: stick
ru: прикрепить

en: top center
ru: сверху в центру

en: top left
ru: верхний левый

en: top right
ru: верхний правый

en: top to bottom
ru: сверху вниз

en: while pressed
ru: пока нажата

en: wrap
ru: в пределах

en: decrease by
ru: уменьшить

en: divisible by
ru: кратный

en: increase by
ru: увеличить

en: multiply by
ru: умножить на

en: A tool for browsing the full protocol of an instance.
ru: Показать все составляющие объекта

en: Instance Browser
ru: Содержимое объекта

en: A tool for browsing the full protocol of a class.
ru: Показать все составляющие класса

en: Lexicon
ru: Лексический словарь

en: Choose a vocabulary
    blue = current
    red = imperfect
ru: Выберите словарь
    синий - текущий
    красный - незавершённый

en: decimal places...
ru: положение десятичной точки...

en: Lets you choose how many decimal places should be shown in readouts for this variable
ru: Указать положение десятичной точки при отображении значения переменной
