eToys - en to ru translation catalogue (70 entries)

en: open
ru: открыть

en: open as movie
ru: открыть видео

en: open file as movie
ru: открыть файл как видео

en: Back one frame
ru: На один кадр назад

en: Forward one frame
ru: На один кадр вперёд

en: Go to final page
ru: Перейти на последнюю страницу

en: Go to first page
ru: Перейти на первую страницу

en: Invoke menu
ru: Меню

en: Play backward
ru: Играть назад

en: Play forward
ru: Играть назад

en: Scan by slider
ru: Сканировать ползунком

en: Stop playback
ru: Остановить воспроизведение

en: add sound track
ru: добавить звуковую дорожку

en: end clip here
ru: здесь конец записи

en: hide sound track
ru: скрыть звуковую дорожку

en: make a new movie
ru: создать новое видео

en: make thumbnail
ru: создать пиктограммы

en: open movie file
ru: открыть видео файл

en: show sound track
ru: показать звуковую дорожку

en: Choose a movie file to open
ru: Выбрать файл с видео для открытия

en: add soundtrack
ru: добавить звуковую дорожку

en: create JPEG movie from folder of frames
ru: создать JPEG видео из текущих кадров

en: create JPEG movie from MPEG
ru: конвертировать MPEG в JPEG

en: create JPEG movie from SqueakMovie
ru: конвертировать JPEG в SqueakMovie

en: remove all soundtracks
ru: удалить все звуковые дорожки

en: set frame rate
ru: частота кадров

en: turn off repeat (now on)
ru: отключить повтор (сейчас включен)

en: turn on repeat (now off)
ru: включить повтор (сейчас отключен)

en: Frame rate?
ru: Частота кадров?

en: New movie name?
ru: Имя нового видео?

en: Quality level (1 to 100)?
ru: Уровень качества (от 1 до 100)?

en: advanced
ru: дополнительно

en: next frame (->)
ru: следующий кадр (->)

en: open file (o)
ru: открыть файл (o)

en: play (p)
ru: проигрывать (p)

en: previous frame (<-)
ru: предыдущий кадр (<-)

en: rewind (r)
ru: перемотать (r)

en: stop (s)
ru: остановить (s)

en: subtitles
ru: субтитры

en: zoom
ru: масштаб

en: File not found: {1}
ru: Файл не найден: {1}

en: Not an MPEG or JPEG movie file: {1}
ru: Не MPEG или JPEG файл: {1}

en: opening the file, please wait
ru: открытие файла, ждите

en: select a video file
ru: выбрать видео файл

en: Desired frames per second?
ru: Частота кадров?

en: Path changed. Enter new one for:
ru: Путь изменён. Введите другой:

en: open subtitles file (u)
ru: открыть файл с субтитрами (u)

en: set subtitles background color
ru: цвет фона субтитров

en: set subtitles color
ru: цвет субтитров

en: set subtitles font
ru: шрифт субтитров

en: turn off full screen
ru: отключить режим полного экрана

en: turn on full screen
ru: включить режим полного экрана

en: A player for MPEG and JPEG movies
ru: Проигрыватель MPEG и JPEG видео

en: MPEGPlayer
ru: MPEG видео

en: Multimedia
ru: Мультимедиа

en: A Player for MPEG movies
ru: Проигрыватель MPEG видео

en: Movie Player
ru: Проигрыватель видео

en: open file in an MPEG player
ru: открыть файл в MPEG проигрывателе

en: play
ru: играть

en: play in MPEG player
ru: Воспроизвести в MPEG проигрывателе

en: Menu
ru: Меню

en: Open
ru: Открыть

en: Play
ru: Играть

en: Rewind
ru: Перемотать

en: Stop
ru: Стоп

en:  end
ru:  конец

en: start
ru: начало

en:   soft
ru:   тихо

en:  loud
ru:  громко

en: Quit
ru: Выход
