eToys - en to ru translation catalogue (707 entries)

en: border color...
ru: цвет рамки...

en: border width...
ru: ширина рамки...

en: update from original
ru: обновить из оригинала

en: This is the frame of an embedded project. Click on the colored boxes:
    blue - expand or reduce
    yellow - app view
    red - factory view
    cyan - full view
    white - enter the project completely
ru: Это фрейм встроенного проекта. Выберите опцию:
    голубой - расширить или сузить
    жёлтый - окно приложения
    красный - окно фабрики
    голубой - полный вид
    белый - полное окно проекта

en: Event Recorder
ru: Театр Событий

en: Lets you record and play back interactions
ru: Записывает и воспроизводит действия пользователя

en: add journal file
ru: добавить журнальный файл

en: add voice controls
ru: добавить

en: Caption for this button?
ru: Заголовок для этой кнопки?

en: play
ru: играть

en: Tape to read
ru: Запись для чтения

en: {1} events reduced to {2}
ru: {1} событий сокращенно до {2}

en: Tape to write
ru: Запись на сохранение

en: accept
ru: принять

en: background color
ru: цвет заднего фона

en: file out
ru: сохранить

en: fill
ru: заполнить

en: inspect
ru: инспектировать

en: magnification
ru: масштаб

en: pen color
ru: цвет кисти

en: pen size
ru: размер кисти

en: revert
ru: отменить последнее действие

en: selection...
ru: выделение...

en: tools...
ru: инструменты...

en: Empty!
ru: Пусто!

en: not found
ru: пусто

en: Type name or fragment:
ru: Введите имя фрагмента:

en: sorry that conflicts with
    the name of another
    entry in this dictionary
ru: указанное имя конфликтует с уже существующем в каталоге

en: OK
ru: Готово

en: Prev
ru: Назад

en: a tool for discarding objects
ru: Инструмент для удаления объектов

en: To remove an object, drop it on any trash can. To view, and maybe retrieve, items that have been thrown away, double-click on any trash-can.  Things are retained in the trash-can if the "preserveTrash" preference is set, otherwise they are purged immediately
ru: Для удаления объекта, просто переместите его в эту мусорную корзину. Для просмотра содержимого и возможно восстановления, откройте корзину двойным кликом. При отключённой опции "preserveTrash" в окне "настройка", удалённые объекты будут сразу удаляться.

en: hide page controls
ru: скрыть элементы управления страницей

en: show page controls
ru: показать элементы управления страницей

en: book...
ru: книга...

en: Add a new page after this one
ru: Добавить новую страницу после этой

en: Click here to get a menu of options for this book.
ru: Меню параметров книги.

en: Delete this page
ru: Удалить эту страницу

en: Fewer controls
ru: Меньше элементов управления

en: Final page
ru: Последняя страница

en: First page
ru: Первая страница

en: Next page
ru: Следующая страница

en: Previous page
ru: Предыдущая страница

en: page controls at top
ru: элементы управления вверху

en: page controls short
ru: сокращенная панель управления

en: More controls
ru: Больше элементов управления

en: view pages full-screen
ru: режим полного экрана

en: page controls visible
ru: показывать элементы управления

en: This book is already open in some project
ru: Эта книга уже открыта в другом проекте

en: Multimedia
ru: Мультимедиа

en: Multi-page structures
ru: Режим с несколькими страницами

en: Book may be open in some other project
ru: Книга может быть открыта в другом проекте

en: Can only load a single morph
    into an mvc project via this mechanism.
ru: Возможно загрузить только единственный Морф в MVC проект, используя этот механизм.

en: A button that takes you to the next page
ru: Кнопка для перехода на следующую страницу

en: A button that takes you to the previous page
ru: Кнопка для перехода на предыдущую страницу

en: A multi-paged structure
ru: Режим с несколькими страницами

en: NextPage
ru: Следующая страница

en: PreviousPage
ru: Предыдущая страница

en: load as book
ru: загрузить как книгу

en: open as bookmorph
ru: открыть как закладку

en:  objects vanished in this process.
ru:  удалено объектов из текущего проекта.

en: advanced...
ru: дополнительно...

en: Choose a color to assign as the background color for all of this book's pages
ru: Выберите цвет фона для всех страниц книги

en: clear new-page template
ru: очистить шаблон новой страницы

en: exit full screen
ru: выйти из режима полного экрана

en: Make all the pages of this book be the same size as the page currently showing.
ru: Сделать размер всех страниц книги таким же как размер просматриваемой страницы.

en: make a thread of projects in this book
ru: создать ветку проектов в текущей Книге

en: make all pages the same size as this page
ru: размеры всех страниц как у текущей

en: make this the template for new pages
ru: создать шаблон новой страницы

en: paste book page
ru: вставить страницу

en: set background color for all pages
ru: цвет фона для всех страниц

en: show full screen
ru: режим полного экрана

en: uncache page sorter
ru: очистить сортировщик страниц

en: clear new-page prototype
ru: очистить шаблон новой страницы

en: copy page url to clipboard
ru: вставить URL страницы в буфер обмена

en: delete this page
ru: удалить страницу

en: fewer page controls
ru: меньше элементов управления

en: goto page
ru: перейти на страницу

en: insert a page
ru: вставить страницу

en: keep in one file
ru: всё в одном файле

en: next page
ru: следующая страница

en: previous page
ru: предыдущая страница

en: reload all from server
ru: перезагрузить всё с сервера

en: revert this page
ru: восстановить эту страницу

en: save as new-page prototype
ru: сохранить как шаблон новой страницы

en: search for text
ru: искать текст

en: send all pages to server
ru: послать все страницы на сервер

en: send this page to server
ru: послать страницу на сервер

en: sort pages
ru: сортировать страницы

en: sound effect for all pages
ru: звуковой эффект для всех страниц

en: sound effect this page only
ru: звуковой эффект только для этой страницы

en: stop at last page
ru: остановиться на последней странице

en: visual effect for all pages
ru: визуальный эффект для всех страниц

en: visual effect this page only
ru: визуальный эффект только для этой страницы

en: wrap after last page
ru: закольцевать страницы

en: If on, page controls (when present), will appear at the the top of the book; if off, they will appear at its bottom
ru: Если включено, показывать элементы управления страницами (если они видны) сверху книги, иначе снизу

en: If set, a row of page controls will appear at the top of the book
ru: Если включено, показывать панель элементов управления страницами

en: If set, stop-step-go buttons within the page's interior will govern only scripts for objects  residing within the page
ru: Если установлено, кнопки управления скриптами будут влиять на объекты только текущей страницы

en: If set, the book page occupies the entire screen
ru: Если включено, показывать страницу на весь экран

en: If set, the first page in the book will be considered to be the next page after the last page, so that continuallly pressing the next or previous buttons will continually cycle through all pages of the book
ru: Если включено, рассматривать первую страницу как следующую после последней и последнюю как предшествующую первой

en: If set, the shorter form of page controls will be used when page controls are showing
ru: Если включено, использовать для показа сокращённую панель элементов управления страницами

en: If set, when you resize the book, all of its pages get automatically resized.
ru: Если включено, автоматически изменять размер страниц при изменении размеров книги

en: save for later revert...
ru: сохранить для последующего восстановления...

en: Establish a sound-effect that should be used whenever there is a transition between any two pages of this book.
ru: Звуковой сигнал, который будет звучать при перемещении между страницами.

en: Establish a visual -effect that should be used for all transitions between pages of this book
ru: Визуальный эффект, воспроизводимый при перемещении между страницами.

en: set sound effect for all pages
ru: звуковой эффект для всех страниц

en: set sound effect for this page
ru: звуковой эффект для этой страницы

en: set visual effect for all pages
ru: визуальный эффект для всех страниц

en: set visual effect for this page
ru: визуальный эффект для этой страницы

en: visual and sound effects...
ru: визуальные и звуковые эффекты...

en: add a new page just like this one to0 the book.
ru: Добавить новую страницу на примере текущей

en: Book
ru: Книга

en: create an icon representing this page
ru: Создать графическое представление страницы

en: duplicate this page
ru: дублировать страницу

en: find again
ru: искать дальше

en: find...
ru: поиск...

en: go directly to a page, if you know its page-number
ru: Перейти на страницу с указанным номером

en: go to page...
ru: перейти на страницу...

en: hand me a bookmark for this page
ru: создать закладку

en: hand me a thumbnail for this page
ru: создать представление

en: make a bookmark object which, when clicked, will make the book turn to this page.
ru: Создать кнопку активизация которой приведет к переходу на текущую страницу

en: open a tool allowing you to arrange the pages of the book.
ru: Открыть инструмент для ранжирования страниц книги.

en: restore all pages of this book to their initial condition if possible.
ru: Восстановить (насколько возможно) исходное содержание все страниц книги.

en: restore this page to its initial condition, if possible.
ru: Восстановить (насколько возможно) исходное содержание страницы.

en: revert entire book
ru: восстановить всю книгу

en: search for the next occurrence of a string
ru: Поиск следующего места расположения строки поиска.

en: search the book for word(s)
ru: Поиск слов(а) по всем страницам книги.

en: Bookmark
ru: Закладка

en: Please name this thread.
ru: Дайте имя этой ветке.

en: Projects on Parade
ru: Проекты на параде

en: Page does not have a url.  Send page to server first.
ru: Страница не имеет адреса. Сначала пошлите страницу на сервер.

en: Are you certain that you
    want to delete this page and
    everything that is on it?
ru: Вы действительно хотите удалить текущую страницу
    и все её содержание?

en: url of the place to store a typical page in this book.
    Must begin with file:// or ftp://
ru: Адрес для сохранения типичной страницы.
    Должно начинаться с file:// или ftp://

en: Page?
ru: Страница?

en: show more controls
ru: больше элементов управления

en: keep all pages the same size
ru: удерживать размеры станиц одинаковыми

en: Choose a sound
    (it is now
ru: Укажите звук
    (сейчас это

en: Choose an effect
    (it is now {1})
ru: Укажите визуальный эффект
    (сейчас это {1})

en: Choose orientation...
ru: Укажите ориентацию...

en: File name? (".ps" will be added to end)
ru: Имя файла? (".ps" будет добавлено в конец)

en: MyBook
ru: Книга

en: portrait (tall)
    landscape (wide)
ru: портретный (вертикальный) режим
    ландшафтный (горизонтальный) режим

en: url of the place where this book's index is stored.
    Must begin with file:// or ftp://
ru: Адрес для сохранения индекса книги.
    Должно начинаться с file:// или ftp://

en: sorry, nothing was saved for this page.
ru: Страница не была сохранена.

en: just had one!
ru: только индекс

en: .bo size mismatch.  Please tell Ted what you just did to this book.
ru: .bo размер неправильный. Пожалуйста расскажите Тэду, что вы только что сделали с этой книгой.

en: Modify the old book, or make a new
    book sharing its pages?
ru: Изменить старую книгу или создайте новую с теми же страницами?

en: Old book
    New book sharing old pages
ru: Старая книга
    Новая книга со старыми страницами

en: This book is marked 'keep in one file'. 
    Several pages use a common Player.
    Save the owner of the book instead.
ru: Эта книга была помечена флагом "всё в одном файле".
    Несколько страниц имеют общего Игрока.
    Необходимо сохранить владельца этой книги.

en: where is the page?
ru: где страница?

en: Each page will be a file on the server.  
    Do you want to page numbers be the names of the files? 
    or name each one yourself?
ru: Каждая страница будет представлена отдельным файлом на сервере.Дать имена страницам по именам соответствующих файловили вы сами это сделаете.

en: Use page numbers
    Type in file names
    Save in a new place (using page numbers)
    Save in a new place (typing names)
    Save new book sharing old pages
ru: Использовать номера страниц
    Ввести имена файлов
    Сохранить в новом месте (используя номера страниц)
    Сохранить в новом месте (вводя имена)
    Сохранить новую книгу со старыми страницами

en: words to search for.  Order is not important.
    Beginnings of words are OK.
ru: слова для поиска. Порядок не существенен.
    Возможен поиск по начальным символам.

en: scripting area
ru: область программирования

en: Accept the changes made here as the new page-order for this book
ru: Принять новый порядок станиц

en: Cancel
ru: Отмена

en: Forgot any changes made here, and dismiss this sorter
ru: Отменить сделанные изменения

en: Okay
ru: Готово

en: where is my book?
ru: где моя книга?

en: Close
ru: Закрыть

en: disable bookmark action
ru: отключить закладку

en: enable bookmark action
ru: включить закладку

en: make a flex morph
ru: создать связанную копию

en: set page sound
ru: звук сигнал

en: set page visual
ru: визуальный эффект

en: page should already have a url
ru: страница уже должна иметь URL

en: This book is already open in some other project
ru: Книга уже открыта в другом проекте

en: grab original morph
ru: взять исходный Морф

en: reveal original morph
ru: обнаружить исходный Морф

en: A storyboard authoring tool
ru: Инструмент для разработки сценариев

en: Storyboard
ru: Сценарий

en: BouncingAtoms
ru: Колеблющиеся частицы

en: Just for Fun
ru: Забавно

en: The original, intensively-optimized bouncing-atoms simulation by John Maloney
ru: Симуляция колеблющихся частиц Джона Малони

en: Atoms, mate
ru: Колеблющиеся частицы

en: Bouncing Atoms
ru: Колеблющиеся частицы

en: set atom count
ru: количество частиц

en: show infection history
ru: показать историю заражения

en: startInfection
ru: начать заражение

en: Number of atoms?
ru: Количество частиц?

en: A digital clock
ru: Цифровые часы

en: Digital Clock
ru: Цифровые часы

en: A simple digital clock
ru: Простые цифровые часы

en: Clock
ru: Часы

en: change font
ru: выбрать шрифт...

en: Choose a font and style
ru: Выберите шрифт и стиль

en: display 24-hour
ru: 24-часовой формат

en: show seconds
ru: показывать секунды

en: A circle that flashes
ru: Мигающий круг

en: Flasher
ru: Мигалка

en: A readout that allows you to monitor the frame rate of your system
ru: Счетчик позволяющий отслеживать частоту обновления кадров на экране

en: FrameRate
ru: Частота кадров

en: A magnifying glass that also shows Morphs in the Hand and displays the Hand position.
ru: Увеличительное стекло позволяющее рассматривать Морфы вблизи

en: A round magnifying glass
ru: Круглое увеличительное стекло

en: Hand Magnifier
ru: Увеличительное стекло

en: RoundGlass
ru: Увеличительное стекло

en: magnification...
ru: кратность увеличение...

en: Choose magnification
    (currently {1})
ru: Выберите кратность увеличения
    (текущее значение {1})

en: show pointer
ru: показывать указатель

en: round
ru: круглый

en: track pointer
ru: следить за курсором

en: choose blocking color
ru: блокирующий цвет

en: choose passing color
ru: пропускающий цвет

en: exchange source and screen
ru: поменять местами источник и отображение

en: show screen only
ru: показывать только отображение

en: show source only
ru: показывать только источник

en: show source screened
ru: показывать источник в отображении

en: *I have too many submorphs*
ru: *Слишком много Морфов*

en: *Please add a screen morph*
ru: *Добавьте Морф отображения*

en: *Please add a source morph*
ru: *Добавьте Морф источник*

en: tear off
ru: Наклейка

en: A translucent, borderless rectangle of a standard size, delivered in a predictable sequence of pastel colors
ru: Прозрачный без рамок прямоугольник стандартного размер пастельных тонов

en: Sticky Pad
ru: Наклейка

en: Each time you obtain one of these pastel, translucent, borderless rectangles, it will be a different color from the previous time.
ru: Каждый раз когда вы будете создавать одну их этих фигур они будут иметь разные пастельные тона.

en: Go to this mark
ru: Перейти на эту метку

en: Set transition
ru: Перемещение

en: save script
ru: сохранить скрипт

en: change tilt and zoom keys
ru: изменить клавиши наклона и зума

en: edit an existing camera script
ru: править существующий скрипт камеры

en: run an existing camera script
ru: запустить существующий скрипт камеры

en: Navigator
ru: Навигатор

en: Sugar Navigator Flap
ru: Sugar навигатор

en: Supplies
ru: Инструменты

en: Supplies Flap
ru: Инструменты

en: Flap
ru: Закладка

en: Where should the new flap cling?
ru: С какого края размещать новые закладки?

en: Wording for this flap:
ru: Имя закладки:

en: Stack Tools
ru: Стек

en: Objects
ru: Объекты

en: Painting
ru: Рисование

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
ru: Тайл для использования в скриптах, который будет содержать метод из Игрового Поля

en: A device for making sound recordings.
ru: Устройство для записи звука.

en: A joystick-like control
ru: Элемент управления подобный джойстику

en: A place for assembling parts or for staging animations
ru: Область для построения композиций из объектов или создания анимаций

en: A place for storing alternative pictures in an animation, etc.
ru: Область сохранения альтернативных изображений для инимаций и т.д.

en: A rectangle
ru: Прямоугольник

en: A slider for showing and setting numeric values.
ru: Ползунок для показа и ввода числовых значений.

en: A star
ru: Звезда

en: A tool for discarding objects
ru: Инструмент для удаления объектов

en: A tool listing all the scripted objects in the project.
ru: Список всех объектов текущего проекта.

en: A tool that lets you browse the catalog of available objects
ru: Каталог всех доступных объектов.

en: All Scripts
ru: Все скрипты

en: Button
ru: Кнопка

en: Grab patch
ru: Снимок

en: Holder
ru: Контейнер

en: Joystick
ru: Джойстик

en: Lasso
ru: Лассо

en: Object Catalog
ru: Каталог объектов

en: Players
ru: Игроки

en: Playfield
ru: Игровое Поле

en: Rectangle
ru: Прямоугольник

en: Slider
ru: Ползунок

en: Sound Recorder
ru: Запись Звука

en: Star
ru: Звезда

en: Stop, Step, and Go buttons for controlling all your scripts at once.  The tool can also be "opened up" to control each script in your project individually.
ru: Стоп, Шаг и Пуск кнопки для управления всеми скриптами сразу.

en: Text
ru: Текст

en: Text that you can edit into anything you desire.
ru: Текст который можно править

en: Trash
ru: Мусорная корзина

en: A  data field which will have a different value on every card of the background
ru: Поле, значение которого будет разным для каждой страницы

en: A confined place for drawing and scripting, with its own private stop/step/go buttons.
ru: Локальная область для рисования и скриптов со своими собственными кнопками стоп/шаг/пуск

en: A multi-card data base
ru: Мульти-страничная база данных

en: A piece of text that will occur on every card of the background
ru: Текст который будет появляться на заднем фоне каждой страницы

en: A Scriptable button
ru: Программируемая кнопка

en: A scrolling data field which will have a different value on every card of the background
ru: Поле с полосой прокрутки, значение которого будет разным для каждой страницы

en: A tile that will produce a random number in a given range
ru: Тайл генерирующий произвольное число из заданного диапазона

en: A tool that lets you control all the running scripts in your world
ru: Инструмент для управления всеми запущенными скриптами в Мире

en: Background Field
ru: Поле заднего фона

en: Background Label
ru: Метка заднего фона

en: ButtonDown?
ru: Кнопка нажата?

en: Buttons to run, stop, or single-step scripts
ru: Кнопки для запуска, остановки и пошагового выполнения скриптов

en: ButtonUp?
ru: Кнопка отжата?

en: Drop this into an area to start making a fresh painting there
ru: Опустить это на рабочий стол для создания произвольного изображения

en: Paint
ru: Рисовать

en: Random
ru: Случайное число

en: Scripting
ru: Написание скриптов

en: Scrolling Field
ru: Поле с прокруткой

en: Stack
ru: Стек

en: Status
ru: Статус

en: Tiles for querying whether the mouse button is down
ru: Тайл проверяющий факт нажатия кнопки мыши

en: Tiles for querying whether the mouse button is up
ru: Тайл проверяющий факт отжатия кнопки мыши

en: A button that takes the user to the next card in the stack
ru: Кнопка перехода на следующую страницу Стека

en: A button that takes the user to the previous card in the stack
ru: Кнопка перехода на предыдущую страницу Стека

en: A button whose script will be a method of the background Player
ru: Метод кнопки чей скрипт будет методом Игрока заднего плана

en: A text field with a rounded shadowed border, with a fancy font.
ru: Текстовое поле обрамлённое затенённой рамкой

en: Fancy Text
ru: Текст

en: Holds any amount of text; has a scroll bar
ru: Содержит текст произвольного объёма (содержит полосу прокрутки)

en: Next Card
ru: Следующая страница

en: Previous Card
ru: Предыдущая страница

en: Scriptable Button
ru: Программируемая кнопка

en: Scrolling Text
ru: Прокрутка текста

en: Simple Text
ru: Простой текст

en: Some hints about how to use Stacks
ru: Подсказка по использованию Стеков

en: Stack Help
ru: Помощь

en: Text that you can edit into anything you wish
ru: Текст который можно править

en: A non-editable picture of something
ru: Не редактируемое изображение

en: A rectangle with rounded corners
ru: Прямоугольник с закруглёнными углами

en: A straight-sided figure with any number of sides
ru: Многоугольник

en: A structure with tabs
ru: Использовать ярлыки

en: Picture
ru: Изображение

en: Polygon
ru: Полигон

en: RoundRect
ru: Многоугольник

en: TabbedPalette
ru: Каталог

en: A Browser is a tool that allows you to view all the code of all the classes in the system
ru: Браузер - это инструмент позволяющий просматривать весь исходный код системы

en: A File List is a tool for browsing folders and files on disks and FTP servers.
ru: Список файлов и каталогов на диске и/или на FTP

en: A message browser that tracks the most recently-submitted methods
ru: Браузер последних сообщений

en: A Process Browser shows you all the running processes
ru: Список текущих системных процессов

en: A Transcript is a window usable for logging and debugging; browse references to #Transcript for examples of how to write to it.
ru: Транскриптор предназначен для логирования, отладки Squeak событий

en: A tool for discovering methods by providing sample values for arguments and results
ru: Инструмент исследования поведения методов

en: A tool for finding, viewing, and editing all methods whose names contain a given character sequence.
ru: Поиск, просмотр и правка методов чьи имена содержат указанную последовательность символов

en: A tool that allows you to view and manipulate all the code changes in a single change set
ru: Просмотр и манипулирование одним набором изменений

en: A Workspace is a simple window for editing text.  You can later save the contents to a file if you desire.
ru: Простейший редактор текстов

en: Allows you to control numerous options
ru: Настройка множества опций

en: Allows you to specify the annotations to be shown in the annotation panes of browsers, etc.
ru: Править текст аннотаций отображающийся в панели аннотаций различных браузеров

en: Annotations
ru: Аннотации

en: Browser
ru: Браузер

en: Change Set
ru: Набор изменений

en: Change Sorter
ru: Сортировщик изменений

en: File List
ru: Список файлов

en: Message Names
ru: Имена событий

en: Method Finder
ru: Поиск методов

en: Package Browser:  like a System Browser, except that if has extra level of categorization in the top-left pane, such that class-categories are further organized into groups called "packages"
ru: Браузер пакетов. Системный браузер использующий дополнительный критерий отбора объектов - пакеты

en: Packages
ru: Пакеты

en: Preferences
ru: Настройка

en: Processes
ru: Процессы

en: Recent
ru: Последнее

en: Shows two change sets side by side
ru: Одновременный просмотр двух наборов изменений

en: Transcript
ru: Транскриптор

en: Workspace
ru: Редактор

en: A confined place for drawing and scripting. with its own private stop/step/go buttons.
ru: Локальная область для рисования и скриптов со своими собственными кнопками стоп/шаг/пуск

en: A magnifying glass
ru: Увеличительное стекло

en: A Player for MPEG movies
ru: Проигрыватель MPEG видео

en: A place to present annotated content
ru: Область с аннотированным содержанием

en: A source for single-letter objects
ru: Источник единичных символов

en: A tool that lets you browse the catalog of objects
ru: Каталог объектов

en: A tool that lets you see and control all the running scripts in your project
ru: Инструмент для управления всеми запущенными скриптами в текущем проекте

en: Alphabet
ru: Алфавитный

en: An indicator of how fast your system is running
ru: Индикатор скорости работы системы

en: Frame Rate
ru: Частота кадров

en: Magnifier
ru: Увеличитель

en: Movie Player
ru: Проигрыватель видео

en: Sound
ru: Звук

en: Destroy flap named...
ru: Удалить закладку...

en: CAUTION! This will destroy all the shared
    flaps, so that they will not be present in 
    *any* project.  If, later, you want them
    back, you will have to reenable them, from
    this same menu, whereupon the standard
    default set of shared flaps will be created.
    Do you really want to go ahead and clobber
    all shared flaps at this time?
ru: Предупреждение. Это действие удалит все
    общие закладки из всех проектов. Вы можете
    восстановить их позже используя это меню,
    но при этом будут восстановлен стандартный
    набор закладок.
    Вы действительно хотите продолжить?

en: Flap problem
ru: Ошибка закладки

en: Flaps are like drawers on the edge of the screen, which can be opened so that you can use what is inside them, and closed when you do not need them.  They have many possible uses, a few of which are illustrated by the default set of flaps you can get as described below.
    
     'Shared flaps' are available in every morphic project.  As you move from project to project, you will see these same shared flaps in each, though there are also options, on a project-by-project basis, to choose which of the shared flaps should be shown, and also momentarily to suppress the showing of all shared flaps.   
    
     To get started using flaps, bring up the desktop menu and choose 'flaps...', and make the menu stay up by choosing 'keep this menu up'.  If you see, in this flaps menu,  a list of flap names such as 'Squeak', 'Tools', etc., it means that shared flaps are already set up in your image.  If you do not see the list, you will instead see a menu item that invites you to 'install default shared flaps'; choose that, and new flaps will be created, and the flaps menu will change to reflect their presence.
    
     'Project flaps' are flaps that belong to a single morphic project.  You will see them when you are in that project, but not when you are in any other morphic project.
    
     If a flap is set up as a parts bin (such as the default Tools and Supplies flaps), you can use it to create new objects -- just open the flap, then find the object you want, and drag it out; when the cursor leaves the flap, the flap itself will snap closed, and you'll be left holding the new object -- just click to place it exactly where you want it.
    
     If a flap is *not* set up as a parts bin (such as the default 'Squeak' flap at the left edge of the screen) you can park objects there (this is an easy way to move objects from project to project) and you can place your own private controls there, etc.  Everything in the default 'Squeak' flap (and all the other default flaps, for that matter) is there only for illustrative purposes -- every user will want to fine-tune the flaps to suit his/her own style and needs.
    
     Each flap may be set up to appear on mouseover, dragover, both, or neither.  See the menu items described below for more about these and other options.
    
     You can open a closed flap by clicking on its tab, or by dragging the tab toward the center of the screen
    
     You can close an open flap by clicking on its tab or by dragging the tab back off the edge of the screen.
    
     Drag the tab of a flap to reposition the tab and to resize the flap itself.  Repositioning starts when you drag the cursor out of the original tab area.
    
     If flaps or their tabs seem wrongly positioned or lost, try issuing a restoreDisplay from the screen menu.
    
     The red-halo menu on a flap allows you to change the flap's properties.   For greatest ease of use, request 'keep this menu up' here -- that way, you can easily explore all the options in the menu.
    
     tab color...				Lets you change the color of the flap's tab.
     flap color...				Lets you change the color of the flap itself.
    
     use textual tab...		If the tab is not textual, makes it become textual.
     change tab wording...	If the tab is already textual, allows you to edit
    							its wording.
    
     use graphical tab...		If the tab is not graphical, makes it become
    							graphical.
     choose tab graphic...	If the tab is already graphical, allows you
    							to change the picture.
    
     use solid tab...			If the tab is not solid, makes it become solid, i.e.
    							appear as a solid band of color along the
    							entire length or width of the screen.
    
     parts-bin behavior		If set, then dragging an object from the flap
    							tears off a new copy of the object.
    
     dragover				If set, the flap opens on dragover and closes
    							again on drag-leave.
    
    
     mouseover				If set, the flap opens on mouseover and closes
    							again on mouse-leave. 
    
     cling to edge...			Governs which edge (left, right, top, bottom)
    							the flap adheres to.
    
     shared					If set, the same flap will be available in all projects; if not, the
    							flap will will occur only in one project.
    
     destroy this flap		Deletes the flap.
    
     To define a new flap, use 'make a new flap', found in the 'flaps' menu.
    
     To reinstate the default system flaps, you can use 'destroy all shared flaps' from the 'flaps' menu, and once they are destroyed, choose 'install default shared flaps'.
    
     To add, delete, or edit things on a given flap, it is often wise first to suspend the flap's mouse-over and drag-over sensitivity, so it won't keep disappearing on you while you're trying to work with it.
    
     Besides the three standard flaps delivered with the default system, there are two other flaps readily available on demand from the 'flaps' menu -- one is called 'Stack Tools', which provides some tools useful for building stack-like content, the other is called 'Painting', which provides a quick way to make a new painting.  Simply clicking on the appropriate checkbox in the 'flaps' menu will toggle the corresponding flap between being visible and not being visible in the project.
ru: Закладки - это выдвигающиеся панели расположенные по краям экрана. Вы можете выдвинуть/задвинуть их кликнув на ярлык соответствующей закладки. Существует множество вариантов использования закладок, ниже описаны только некоторые из них.
    
    "Общие закладки" доступны сразу во всех проектах. Перемещаясь по проектам, вы будете работать с одними и теме же закладками. Существует возможность настроить параметры общих закладок для каждого отдельного проекта, равно как и возможность моментально скрыть все общие закладки.
    
    Начать использовать закладки можно с подменю "закладки..." главного меню (нажмите комбинацию клавиш [Ctrl+,]). Если вы видите пункты "инструменты", "sugar навигатор", значит общие закладки уже установлены, иначе выберите пункт "установить Sugar закладки для eToys".
    "Закладки проекта" доступные только для проекта где они были созданы.
    Если закладка функционирует в режиме "фабрика" (как например "инструменты") вы можете использовать её для создания новых объектов. Для этого откройте закладку и перетащите на неё объект копии которого будут "производить" закладка. Для создания копий объектов просто кликните соответствующую пиктограмму на закладке.
    
    Если закладка не была создана в режиме "фабрика" (как например "sugar навигатор") её можно использовать как склад для других объектов (например для того чтобы перемещать объекты между проектами).
    
    Каждая закладка может быть настроена на автоматическое выдвижение при появлении указателя мыши над ней, перемещении объекта. Смотрите описание пунктов меню, расположенного ниже, для того чтобы узнать как использовать эти и другие опции.
    
    Вы можете открыть закладку кликнув на её ярлык или перемещая его к центру экрана.
    
    Вы можете закрыть закладку кликнув на её ярлык или перемещая его к краю экрана.
    
    Перетаскивайте ярлык для того чтобы изменить размер закладки.
    
    Если закладка или её ярлык перемещён за пределы экрана или просто не виден, выберите пункт "перерисовать экран" меню Мира
    
    Кнопка "Меню" гало-меню ярлыка закладки позволит вам настроить поведение закладки (для удобства кликните зелёную кнопку в правом верхнем углу меню для того, чтобы прикрепить меню на экране).
    
      цвет ярлыка...						изменить цвет ярлыка закладки
      цвет закладки...					изменить цвет закладки
    
      разместить у края...				у какого края располагать закладку
    
      использовать текстовый ярлык		отображать имя закладки на ярлыке
      изменить текст ярлыка...			изменить имя закладки
    
      использовать графический ярлык	отображать изображение на ярлыке
      выбрать новое изображение...		выбрать изображение ярлыка
    
      использовать сплошной ярлык		отображать ярлык в виде сплошной линии
    
      фабрика							при перемещении объекта с закладки будет
    									создаваться его копия
    
      выдвигать при наведении перетаскиваемым объектом
    									автоматически выдвигать закладку при
    									наведении перетаскиваемым объектом на её
    									ярлык
      выдвигать при наведении мышью	закладки при
    									наведении указателя мыши на её ярлык
    
      общая для всех проектов			сделать закладку общей для всех проектов
    
      уплотнить закладку				компактно разместить все объекты закладки
    
      удалить закладку					для удаления закладки
    
    Для того, чтобы создать новую закладку выберите пункт меню "главное меню/закладки.../создать новую закладку"
    
    Для того чтобы переустановить стандартные закладки необходимо сначала удалить все общие закладки "главное меню/закладки.../удалить все общие закладки" и выбрать один из "главное меню/закладки.../установить..." пунктов меню.

en: Flaps
ru: Закладки

en: Next
ru: Следующий

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Tabs
ru: Ярлыки

en: Navigator Flap
ru: Закладка-Навигатор

en: Click here to start or finish painting.
ru: Начать/закончить рисовать

en: about this system
ru: о системе

en: Check the Squeak server for any new code updates, and load any that are found.
ru: Проверить наличие обновлений на сервере Squeak и загрузить всё, что было найдено.

en: click here to find out version information
ru: получить информацию о версии

en: load code updates
ru: загрузить обновления

en: Make a complete snapshot of the current state of the image onto disk.
ru: Сохранить полный снимок текущего состояния системы на диске

en: save
ru: сохранить

en: The time of day.  If you prefer to see seconds, check out my menu.
ru: Текущее время. Для отображения секунд откройте моё меню.

en: Tools
ru: Инструменты

en: Widgets
ru: Виджеты

en: Menu
ru: Меню

en: flap tab
ru: ярлык

en: destroy this flap
ru: удалить закладку

en: flap color...
ru: цвет закладки...

en: If checked, this flap will be available in all morphic projects; if not, it will be private to this project.,
ru: Сделать закладку общей для всех проектов

en: tab color...
ru: цвет ярлыка...

en: A flap housing the paint palette.  Click on the closed tab to make make a new painting
ru: Закладка содержащая палитру для рисования. Кликните ярлык для создания нового изображения.

en: A flap providing documentation, tutorials, and other help
ru: Закладка с документацией, учебниками и т.д.

en: A quick way to get browsers, change sorters, file lists, etc.
ru: Быстрый способ доступа к браузерам, сортировщикам изменений, спискам файлов и т.д.

en: A variety of controls and media tools
ru: Набор различных объектов и медиа инструментов

en: Has a few generally-useful controls; it is also a place where you can "park" objects
ru: Набор полезный объектов

en: Project navigator:  includes controls for navigating through linked projects.  Also supports finding, loading and publishing projects in a shared environment
ru: Навигатор проектов, включает средства для навигации по проектам, поиска, загрузки и публикации

en: Tools for building stacks.  Caution!  Powerful but young and underdocumented
ru: Построение стеков

en: Tools useful when doing tile scripting
ru: Инструменты полезны для написания Тайловых скриптов

en: Color only pertains to a flap tab when the 
    tab is textual or "solid".  This tab is
    currently graphical, so color-choice
    does not apply.
ru: Цвет можно поменять только для текстового и сплошного ярлыка

en: The flap itself needs to be open
    before you can change its
    color.
ru: Закладка должна быть открыта перед сменой цвета.

en: new wording for this tab:
ru: новый текст ярлыка

en: New thickness:
ru: Новая ширина:

en: compact flap
ru: уплотнить закладку

en: Caution -- this is permanent!  Do
    you really want to do this?
ru: Закладку нельзя будет восстановить. Вы действительно хотите продолжить?

en: Caution -- this would permanently
    remove this flap, so it would no longer be
    available in this or any other project.
    Do you really want to this?
ru: Закладка будет полностью удалена (из всех проектов), продолжить?

en: Really throw this flap away
ru: Действительно удалить закладку

en: Um, no, let me reconsider
ru: Нет, давайте переиграем

en: Yes
ru: Да

en: pop out on dragover
ru: выдвигать при наведении мышью

en: cling to edge... (current: {1})
ru: разместить у края... (сейчас: {1})

en: flap:
ru: закладка:

en: choose new graphic...
ru: выбрать новое изображение...

en: use graphical tab
ru: использовать графический ярлык

en: shared by all projects
ru: общая для всех проектов

en: pop out on mouseover
ru: выдвигать при наведении мышью

en: parts-bin
ru: фабрика

en: currently using solid tab
ru: использовать сплошной ярлык

en: use solid tab
ru: использовать сплошной ярлык

en: change tab wording...
ru: изменить текст ярлыка...

en: use textual tab
ru: использовать текстовый ярлык

en: Unnamed Flap
ru: Безымянная закладка

en: viewerFlapTab
ru: Свойства закладки

en: scrolledIntoView
ru: приПриближении

en: scrolledOutOfView
ru: приОтдалении

en: when I am scrolled into view in a GeeMailMorph
ru: при приближении

en: when I am scrolled out of view in a GeeMailMorph
ru: при приближении

en: make 1-column book
ru: создать блок в 1 колонку

en: make 2-column book
ru: создать блок в 2 колонки

en: make 3-column book
ru: создать блок в 3 колонки

en: make 4-column book
ru: создать блок в 4 колонки

en: Add column break
ru: Добавить разрыв между колонками

en: Define as jump end
ru: Определить конечную точку перехода

en: Define as jump start
ru: Определить начальную точку перехода

en: Go to top of document
ru: Перейти в начало документа

en: Move selection to top of page
ru: Переместить выделенное в начало страницы

en: show page breaks
ru: показать разрыв страниц

en: A tool that lets you navigate through a thread of projects.
ru: Навигация по иерархии проектов.

en: ThreadNavigator
ru: Навигатор

en: I need a name
ru: Необходимо имя

en: Name this thread.
ru: Дайте имя текущей ветке.

en: more commands
ru: больше команд

en: Next:
ru: Вперёд:

en: Previous:
ru: Назад:

en: More commands
ru: Больше команд

en: Destroy thread <{1}> ?
ru: Удалить ветку <{1}> ?

en: all (default)
ru: всё (по умолчанию)

en: jump to <{1}>
ru: перейти на <{1}>

en: This is the only project in this thread
ru: Это единственный проект в этой ветке

en: you are here
ru: вы здесь

en: I cannot find that project
ru: проект не найден

en: project loading
ru: загрузка проекта

en: create a new thread
ru: создать новую ветку

en: create thread of all projects
ru: создать ветку для всех проектов

en: destroy this thread
ru: удалить ветку

en: edit this thread
ru: править ветку

en: First project in thread
ru: Первый проект в ветке

en: insert new project
ru: вставить новый проект

en: jump within this thread
ru: переход по текущей ветке

en: Last project in thread
ru: Последний проект в ветке

en: navigation
ru: навигация

en: remember preferred location in this project
ru: запомнить положение текущего проекта

en: reset preferred location
ru: сбросить сохранённое положение

en: simply close this navigator
ru: закрыть навигатор

en: skip over next project ({1})
ru: пропустить следующий проект ({1})

en: start keyboard navigation with this thread
ru: включить клавишную навигацию по ветке

en: stop keyboard navigation with this thread
ru: отключить клавишную навигацию по ветке

en: switch to recent projects
ru: переключиться на последний проект

en: switch to <{1}>
ru: перейти к <{1}>

en: FIND
ru: Поиск

en: Hide tabs
ru: Скрыть вкладки

en: Show tabs
ru: Показать вкладки

en: Browser Reentry
ru: Открыть браузер заново

en: Escape Browser
ru: Покинуть браузер

en: Re-enter the browser
ru: Открыть браузер заново

en: Use the full screen
ru: Режим полного экрана

en: GO TO
ru: Перейти

en: Go to another project
ru: Перейти в другой проект

en: Help
ru: Справка

en: Click here to choose your language.
ru: Выбрать язык интерфейса

en: Is there a newer version of this project ?
ru: Проверить наличие новой версии текущего проекта.

en: Newer?
ru: Новее?

en: NEW
ru: Новый

en: Start a new project
ru: Начать новый проект

en: NEXT >
ru: Дальше >

en: Next project
ru: Следующий проект

en: Make a painting
ru: Создать рисунок

en: Previous project
ru: Предыдущий проект

en: < PREV
ru: < Назад

en: PUBLISH IT!
ru: Опубликовать

en: QUIT
ru: Выход

en: Tell a friend about this project
ru: Расскажите другу об этом проекте

en: Tell!
ru: Говори!

en: Undo or redo the last undoable action
ru: Отменить/вернуть последнее действие

en: find a project
ru: поиск проекта

en: find a project (more places)
ru: поиск проекта (больше мест)

en: find any file
ru: найти любой файл

en: edit project info
ru: править информацию по проекту

en: publish
ru: Публиковать

en: publish as...
ru: Публиковать как...

en: publish to different server
ru: Публиковать на разных серверах

en: quit without saving
ru: выйти без сохранения

en: Stop options
ru: Параметры остановки

en: stop Etoys
ru: остановить eToys

en: Choose a super swiki:
ru: Выбрать swiki:

en: vertical orientation
ru: вертикальная ориентация

en: You seem to be painting a sketch.
    Do you continue and publish the project with the paint tool?
ru: По всей видимости вы решили нарисовать Набросок.
    Вы продолжите и опубликуете проект с помощью Палитры?

en: Make a new Project
ru: Создать новый проект

en: Parts bin
ru: Фабрика

en: tabs
ru: вкладки

en: ref
ru: ссылка

en: change label wording...
ru: изменить метку...

en: choose graphic...
ru: выбрать новое изображение...

en: repaint
ru: перерисовать

en: use graphical label
ru: использовать графическую метку

en: use textual label
ru: использовать текстовую метку

en: tabbedPalette
ru: Каталог

en: add palette menu
ru: добавить меню Каталога

en: become the Standard palette
ru: сделать стандартным Каталогом

en: a menu of palette-related controls
ru: меню элементов управления Каталогом

en: choose new colors for tabs
ru: выбрать новые цвета для вкладок

en: sort tabs
ru: сортировать вкладки

en: tab
ru: вкладка

en: A place to obtain many kinds of objects
ru: Место где можно найти множество разных объектов

en: alphabetic
ru: по алфавиту

en: categories
ru: категории

en: find
ru: поиск

en: reset thumbnails
ru: перерисовать пиктограммы

en: The "Objects Catalog" allows you to browse through, and obtain copies of, many kinds of objects.
    
    You will find the Objects Catalog in the Supplies flap.
    
    There are three ways to use the Object Catalog, corresponding to the three tabs seen at the top:
    
    alphabetic - gives you separate buttons for a, b, c, etc.  Click any button, and you will see icons of all the objects whose names begin with that letter.
    
    find - gives you a type-in pane for a search.  Type any letters there, and icons of all the objects whose names match what you have typed will appear in the lower pane.
    
    categories - provides buttons representing categories of related items. Click on any button to see the icons of all the objects in the category.
    
    When the cursor lingers over the icon of any object, you will get balloon help for the item.
    
    When you drag an icon from the Objects Catalog, it will result in a new copy of it in your hand; the new object will be deposited wherever you next click.
ru: Каталог Объектов позволяет просматривать и создавать копии множества объектов.
    
    Найти Каталог Объектов вы можете найти в Закладке "sugar навигатор".
    
    Поиск объектов можно осуществлять тремя различными способами (три вкладки верхней части окна):
    
      "по алфавиту"		индекс объектов
      "поиск"			в поле ввода вкладки необходимо ввести строку поиска, по мере
    					ввода будут появляться объекты имена которых содержат
    					введенную строку
      "категории"		предлагает дополнительные вкладки категорий объектов
    
    Когда указатель мыши задерживается над объектом каталога появляется всплывающая подсказка с описанием объекта.
    
    Перетаскивая объекты из Каталога вы создаете копии этих объектов.

en: A separate tab for each letter of the alphabet
ru: Группировать вкладки по алфавиту

en: Grouped by category
ru: Группировать по категории

en: Provides a type-in pane allowing you to match
ru: Панель поиска по имени

en: Type here and all entries that match will be shown.
ru: Введите строку и будет показаны все элементы содержащие эту строку.

en: Objects Catalog
ru: Каталог Объектов

en:  Basic
ru:  Основное

en: Basic
ru: Основное

en: Building icons
ru: Создать пиктограммы

en: parts bin
ru: фабрика

en: Name of file to write:
ru: Имя фала для записи:

en: adjust scale...
ru: масштаб...

en: choose denominator...
ru: знаменатель...

en: get sound from lib
ru: взять звук из библиотеки

en: put sound in lib
ru: сохранить звук в библиотеке

en: read sound from disk...
ru: загрузить звук из файла...

en: save library on disk...
ru: сохранить библиотеку на диск...

en: save sound on disk...
ru: сохранить звук на диск...

en: turn reverb off
ru: отключить эхо

en: turn reverb on
ru: включить эхо

en: Enter the new full-scale value...
ru: Новое максимальное значение для...

en: You selected a {1}.
    I can't handle these kinds of sounds.
ru: Вы выбрали {1}.
    Это невозможно обработать.

en: Please confirm name for library...
ru: Подтвердите имя библиотеки...

en: {1} is not currently storable
ru: {1} нельзя сохранить

en: Please confirm name for save...
ru: Подтвердите имя...

en: set channel
ru: канал

en: set controller
ru: выбрать устройство

en: A piano keyboard
ru: Клавиатура

en: PianoKeyboard
ru: Клавиатура

en: sticky off
ru: отключить залипание

en: sticky on
ru: включить залипание

en: SoundRecorder
ru: Запись звука

en: Codec
ru: Кодек

en: Morph
ru: Морф

en: Play
ru: Играть

en: Record
ru: Запись

en: Show
ru: Показать

en: Stop
ru: Стоп

en: Tile
ru: Тайл

en: Trim
ru: Обрезать края

en: Please name your new sound
ru: Назовите ваш звук

en: sound
ru: звук

en: play sound
ru: воспроизвести

en:  seconds
ru:  секунды

en: a sound of duration
ru: продолжительность звука

en: A workbench for seing and editing wave forms
ru: Инструмент для анализа и изменения колебательных процессов

en: WaveEditor
ru: Редактор колебаний

en: Close WaveEditor
ru: Закрыть

en: Index:
ru: Индекс:

en: Open a menu
ru: Открыть меню

en: Play After
ru: После

en: Play after cursor
ru: Играть после курсора

en: Play Before
ru: До

en: Play before cursor
ru: Играть до курсора

en: Play Loop
ru: Петля

en: Play sound
ru: Воспроизвести целиком

en: Play the loop
ru: Играть петлю

en: Save
ru: Сохранить

en: Save the sound
ru: Сохранить звук

en: Set Loop End
ru: Конец

en: Set Loop Start
ru: Начало

en: Set loop end at cursor
ru: Отметить конец петли в текущей позиции

en: Set One Cycle
ru: Цикл

en: Set one cycle
ru: Отметить один цикл

en: Set the loop start at cursor
ru: Отметить начало петли в текущей позиции

en: Test
ru: Если

en: Test the note
ru: Тестировать заметку

en: Value:
ru: Значение:

en: Frequency:
ru: Частота:

en: Loop cycles:
ru: Циклов:

en: Loop end:
ru: Конец:

en: Loop length:
ru: Длина петли:

en: Finding possible loop points...
ru: Найти возможные точки для петли...

en: {1} cycles; {2} secs
ru: {1} циклов; {2} секунд

en: choose loop start
ru: отметить начало петли

en: jump to loop end
ru: перейти в конец петли

en: jump to loop start
ru: перейти в начало петли

en: make unlooped
ru: удалить петлю

en: make unpitched
ru: удалить щелчки

en: play after cursor
ru: играть после курсора

en: play before cursor
ru: играть до курсора

en: play loop
ru: играть без остановки

en: play straight through
ru: играть целиком

en: play test note
ru: играть тестовую заметку

en: show envelope
ru: показать конверт

en: show FFT
ru: диаграмма БПФ

en: trim after cursor
ru: обрезать после курсора

en: trim before cursor
ru: обрезать до курсора

en: Instrument name?
ru: Имя инструмента?

en: Please set the loop end and the approximate frequency
    first, then position the cursor one or more cycles
    before the loop end and try this again.
ru: Прежде необходимо отметить конец петли и установить
    значение частоты, затем переместить курсор в положение
    перед концом петли и нажать эту кнопку снова

en: Too few samples after the cursor to take an FFT.
ru: Недостаточно данных после положения курсора для определения БПФ

en: grab stamp from screen
ru: взять изображение с экрана

en: CLEAR
ru: Чистить

en: KEEP
ru: Запись

en: TOSS
ru: Выход

en: UNDO
ru: Отмена

en: Drag me sideways to
    rotate your
    picture.
ru: Перетаскивайте кнопку из стороны в сторону для вращения изображения

en: Drag me up and down to change
    the size
    of your picture.
ru: Перетаскивайте кнопку из вверх-вниз для изменения размеров изображения

en: Do you really want to throw away 
    what you just painted?
ru: Вы действительно хотите выбросить то, что вы нарисовали?

en: throw it away\keep painting it
ru: выбросить всё\продолжить рисование

en: last command
ru: последняя команда

en: can't undo
ru: не возможно отменить последнее действие

en: redo
ru: повторить

en: undo
ru: отменить

en: start
ru: старт

en: stop
ru: стоп

en: button
ru: кнопка

en: change label...
ru: изменить метку...

en: Enter a new label for this button
ru: Ввести новую метку для кнопки

en: Grab Patch
ru: Снимок

en: Use this to grab a rectangular patch from the screen
ru: "Сфотографировать" прямоугольную часть экрана

en: gradient color
ru: градиентный цвет

en: horizontal pan
ru: горизонтальная панель

en: vertical pan
ru: вертикальная панель

en: A graph of numbers, normalized so the full range of values just fits my height.  I support a movable cursor that can be dragged with the mouse.
ru: Графическое представление чисел, соответствующих по высоте текущему объекту

en: Graph
ru: График

en: Drop this icon to grab a patch from the screen with a lasso.
ru: "Сфотографировать" произвольную часть экрана

en: Drop this icon to start painting a new object.
ru: Рисовать новый объект

en: A scrollable, editable body of text
ru: Прокручиваемая область ввода текста

en: A scriptable control that allows you to choose a numeric value by dragging a knob.
ru: Элемент управления позволяющий вводить числа перемещая ползунок

en: change arguments
ru: изменить аргументы

en: clear target
ru: очистить цель

en: set action selector
ru: селектор действия

en: set maximum value
ru: максимальное значение

en: set minimum value
ru: минимальное значение

en: set target
ru: цель

en: switch to ascending
ru: восходящее направление

en: switch to descending
ru: нисходящее направление

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this slider is changed
ru: Введите селектор для посылки объекту назначения в момент изменения текущего положения ползунка

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
ru: Введите аргументы для посылки объекту назначения при нажатии на кнопку

en: Please a new label for this button
ru: Введите новую метку для кнопки

en: Maximum value?
ru: Максимальное значение?

en: Minimum value?
ru: Минимальное значение?

en: turn off truncation
ru: отключить округление

en: turn on truncation
ru: включить округление

en: A symmetrical polygon in the shape of a star
ru: Симметричный многоугольник в форме звезды

en: fewer sides
ru: меньше лучей

en: more sides
ru: больше лучей

en: twinkle fatter
ru: шире

en: twinkle thinner
ru: уже

en: SButton
ru: Кнопка

en: change action selector
ru: изменить действие селектора

en: change label
ru: изменить метку

en: change when to act
ru: изменить время действия

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
ru: Укажите селектор для посылки объекту назначения при нажатии на кнопку

en: buttonDown
ru: кнопка нажата

en: buttonUp
ru: кнопка отжата

en: Choose one of the following conditions
ru: Выберите одно из следующих условий

en: whilePressed
ru: пока кнопка нажата

en: none
ru: пусто

en: zoom
ru: масштаб

en: in
ru: в

en: left
ru: левый край

en: right
ru: правый край

en: up left
ru: верхний левый

en: up right
ru: верхний правый

en: An object that presents the things within it in a column
ru: Объект представляющий элементы колонки

en: An object that presents the things within it in a row
ru: Объект представляющий элементы строки

en: Column
ru: Колонка

en: Row
ru: Строка

en: A curve
ru: Кривая

en: Curve
ru: Кривая

en: A curved line with an arrowhead.  Shift-click to get handles and move the points.
ru: Кривая линия со стрелкой. Для доступа к контрольным точкам и для перемещения кликните фигуру удерживая Shift.

en: Curvy Arrow
ru: Изогнутая Стрелка

en: Graphics
ru: Графика

en: An ellipse or circle
ru: Эллипс или Круг

en: Ellipse
ru: Эллипс

en: A line with an arrowhead.  Shift-click to get handles and move the ends.
ru: Линия со стрелкой. Для доступа к контрольным точкам и для перемещения кликните фигуру удерживая Shift.

en: A smooth wiggly curve, or a curved solid.  Shift-click to get handles and move the points.  Using the halo menu, can be coverted into a polygon, and can be made "open" rather than closed.
ru: Замкнутая кривая. Для доступа к точкам управления и для перемещения кликните фигуру удерживая Shift. Используя гало-меню можно трансформировать кривую в выпуклую или вогнутую или в многоугольник.

en: A three-sided polygon.
ru: Треугольник. Для доступа к контрольным точкам и для перемещения кликните фигуру удерживая Shift.

en: Arrow
ru: Стрелка

en: Triangle
ru: Треугольник

en: A rectangle with a diagonal gradient
ru: Прямоугольник с диагональным градиентом

en: A rectangle with a horizontal gradient
ru: Прямоугольник с горизонтальным градиентом

en: Gradient
ru: Градиент

en: Gradient (slanted)
ru: Градиент

en: A raw piece of text which you can edit into anything you want
ru: Исходный элемент текста который вы можете править по своему желанию

en: A text field with border
ru: Текстовое поле с рамкой

en: Text (border)
ru: Текст (рамка)

en: A button which, when clicked, takes the reader to the next page of a book
ru: Кнопка для перехода на следующую страницу книги

en: A button which, when clicked, takes the reader to the previous page of a book
ru: Кнопка для перехода на предыдущую страницу книги

en: dismiss
ru: закрыть

en: about flaps...
ru: о закладках...

en: Choose a flap to destroy, from a pop-up list that will be presented
ru: Показать список выбора закладок для удаления

en: Create a new flap.  You can later make it into a shared flap is you wish.
ru: Создать новую закладку. Вы можете позже сделать её общей.

en: Create the default set of shared flaps used by successive versions of the Squeak development platform
ru: Создать стандартный набор закладок для использования в последующих версиях Squeak.

en: Destroy all the shared flaps and disable their use in all projects.
ru: Удалить все общие закладки и отключить их использование во всех проектах.

en: destroy all shared flaps
ru: удалить все общие закладки

en: destroy flap...
ru: удалить закладку...

en: flaps
ru: закладки

en: Gives a window full of details about how to use flaps.
ru: Открыть окно помощи, объясняющее использование закладок.

en: Group all the standard shared flaps along the bottom edge of the screen
ru: Группировать все стандартные общие закладки вдоль нижнего края экрана

en: install classic etoy flaps
ru: становить классическую закладку для eToys

en: install developers' flaps
ru: установить набор закладок для разработки

en: install olpc etoy flaps
ru: установить Sugar закладки для eToys

en: make a new flap
ru: создать новую закладку

en: Put up the default etoy flaps: a custom Supplies flap and the Navigator flap
ru: Создать стандартную закладку для etoys: закладку Инструментов и закладку Навигатора

en: put shared flaps on bottom
ru: сгруппировать общие закладки

en: Whether prevailing flaps should be shown in the project right now or not.
ru: Показывать закладки справа

en: debug...
ru: отладка...

en: keyStroke
ru: клавиша

en: when a keystroke happens and nobody heard it
ru: когда клавиша была нажата и не была обработана

en: A place for storing alternative pictures in an animation, ec.
ru: Область сохранения альтернативных изображений для инимаций и т.д.

en: Are you sure you want to quit Etoys?
ru: Вы действительно хотите выйти?
