eToys - en to ru translation catalogue (1155 entries)

en: choose new graphic
ru: выбрать новое изображение

en: grab new graphic
ru: захватить новое изображение

en: change first color
ru: изменить первый цвет

en: change second color
ru: изменить второй цвет

en: linear gradient
ru: линейный градиент

en: radial gradient
ru: радиальный градиент

en: change orientation
ru: изменить направление

en: change origin
ru: изменить оригинал

en: Things dropped into here will automatically be organized into a column. Once you have added your own items here, you will want to remove the sample colored rectangles that this started with, and you will want to change this balloon help message to one of your own!
ru: Объекты добавленные сюда будут автоматически выравнены в колонку. После этого можно удалить автоматически добавленные объекты и дописать строку помощи для всплывающей подсказки.

en: Things dropped into here will automatically be organized into a row. Once you have added your own items here, you will want to remove the sample colored eggs that this started with, and you will want to change this balloon help message to one of your own!
ru: Объекты добавленные сюда будут автоматически выравнены в строку. После этого можно удалить автоматически добавленные объекты и дописать строку помощи для всплывающей подсказки.

en: A circular shape
ru: Округлая форма

en: An attachment point for Connectors that you can embed in another Morph.
ru: Точки для подключения Коннекторов которые можно вставить в другой Морф

en: Circle
ru: Круг

en: Connectors
ru: Коннекторы

en: Graphics
ru: Графика

en: Pin
ru: Пин

en: A smooth wiggly curve, or a curved solid.  Shift-click to get handles and move the points.  Using the halo menu, can be coverted into a polygon, and can be made "open" rather than closed.
ru: Замкнутая кривая. Для доступа к точкам управления и для перемещения кликните фигуру удерживая Shift. Используя гало-меню можно трансформировать кривую в выпуклую или вогнутую или в многоугольник.

en: Basic
ru: Основное

en: Curve
ru: Кривая

en: An elliptical or circular shape
ru: Овальная или округлая форма

en: Ellipse
ru: Эллипс

en: A non-editable picture.  If you use the Paint palette to make a picture, you can edit it afterwards.
ru: Не редактируемое изображение. Если вы используете Paint для создания изображения, вы можете исправить изображение позже

en: Image
ru: Изображение

en: A non-editable picture of something
ru: Не редактируемое изображение

en: Picture
ru: Изображение

en: opaque
ru: непрозрачный

en: Please enter the image file name
ru: Пожалуйста введите имя файла с изображением

en: A straight line.  Shift-click to get handles and move the ends.
ru: Прямая линия. Для доступа к контрольным точкам и для перемещения кликните фигуру удерживая Shift.

en: Line
ru: Линия

en: extract this frame
ru: извлечь этот кадр

en: movie...
ru: видео...

en: next frame
ru: следующий кадр

en: play loop
ru: играть без остановки

en: play once
ru: играть единожды

en: previous frame
ru: предыдущий кадр

en: stop playing
ru: остановить воспроизведение

en: A series of connected line segments, which may be a closed solid, or a zig-zag line.  Shift-click to get handles and move the points.
ru: Многоугольник. Для доступа к контрольным точкам и для перемещения кликните фигуру удерживая Shift.

en: Polygon
ru: Полигон

en: customize arrows
ru: настроить стрелки

en: specify dashed line
ru: пунктирная линия

en: standard arrows
ru: стандартные стрелки

en: Move cursor left and right
    to change arrow length and style.
    Move it up and down to change width.
    Click when done.
ru: Для увеличения ширины стрелок
    двигайте курсор дальше от этой точки
    Кликните для завершения.

en: show handles
ru: показать вершины

en: closed
ru: замкнутая кривая

en: curve
ru: сглаженная кривая

en: Enter a dash specification as
    { major dash length. minor dash length. minor dash color }
    The major dash will have the normal border color.
    A blank response will remove the dash specification.
    [Note: You may give 5 items as, eg, {10. 5. Color white. 0. 3}
    where the 4th ityem is zero, and the 5th is the number of pixels
    by which the dashes will move in each step of animation]
ru: Укажите тип пунктирной линии в формате:
    { <длина отрезка>. <длина промежутка>. <цвет промежутка> }
    Цвет отрезка будет такой же как и рамки Морфа.
    Пустой ввод будет означать отсутствие пунктирной линии.
    Для того чтобы анимировать пунктирную линию,
    вместо трёх значений введите пять:
    { <длина отрезка>. <длина промежутка>. <цвет промежутка>. 0. <смешение> }
    При каждой отрисовки объекта пунктирная линия
    будет перемещаться на указанно смещение.

en: A rectangular shape, with border and fill style
ru: Прямоугольная фигура с рамкой и стилем заполнения

en: Sketch
ru: Набросок

en: Please enter the desired border width
ru: Укажите желаемую ширину рамки

en: call this my base graphic
ru: отметить текущее изображение как базовое

en: choose new graphic...
ru: выбрать новое изображение...

en: restore base graphic
ru: восстановить базовое изображение

en: set as background
ru: сделать фоном

en: oops, this menu is a for a morph that
    has been replaced, probably because a
    "look like" script was run.  Please dismiss
    the menu and get a new one!.  Sorry!
ru: Это меню относится к Морфу, который был перемещён.
    Закройте это меню и попробуйте другое.

en: this already *was* your baseGraphic
ru: Текущее изображение уже является базовым

en: choose the color you want to replace
ru: выберите цвет который вы хотите заменить

en: now choose the color you want to replace it with
ru: выберите цвет для замены

en: Please enter a number greater than one.
    (note: this cannot be undone, so answer zero
    to abort if you need to make a backup first)
ru: Пожалуйста введите число больше нуля.
    Процесс не должен остаться незавершенным, ноль будет воспринят
    как аварийное завершение (используйте это, если надо сначала
    сохранить резервную копию)

en: This object is *already* showing its baseGraphic
ru: Текущее изображение уже является базовым

en: smooth image
ru: Сглаженное изображение

en: change emphasis
ru: изменить акцент

en: change font
ru: выбрать шрифт...

en: A  data field which will have a different value on every card of the background
ru: Поле, значение которого будет разным для каждой страницы

en: A piece of text that will occur on every card of the background
ru: Текст который будет появляться на заднем фоне каждой страницы

en: A text field with a rounded shadowed border, with a fancy font.
ru: Текстовое поле обрамлённое затенённой рамкой

en: Background Field
ru: Поле заднего фона

en: Background Label
ru: Метка заднего фона

en: Fancy Text
ru: Текст

en: Simple Text
ru: Простой текст

en: Text that you can edit into anything you wish
ru: Текст который можно править

en: add predecessor
ru: добавить предшественника

en: add successor
ru: добавить наследника

en: code pane menu...
ru: панель программирования...

en: code pane shift menu...
ru: shift-панель программирования...

en: fill owner's shape
ru: заполнить объект владельца

en: follow owner's curve
ru: следовать кривой владельца

en: holder for characters
ru: контейнер для символов

en: rectangular bounds
ru: прямоугольные границы

en: reverse direction
ru: обратное направление

en: set baseline
ru: базовая линия

en: text margins...
ru: поле текста...

en: text properties...
ru: свойства текста...

en: text color...
ru: цвет текста...

en: When checked, bounds are automatically adjusted to fit the contents.
ru: Если установлено, границы будут автоматически меняться под содержание.

en: When checked, contents will automatically be translated upon a locale change
ru: Если установлено, при изменении текущего языка, содержимое будет автоматически переведено

en: When checked, text is automatically wrapped to fit horizontally within the boundaries specifed.
ru: Если установлено, текст будет автоматически выравниваться по горизонтали в соответствии с указанными границами.

en: font for entire text...
ru: шрифт для всего текста

en: translations...
ru: перевод...

en: text auto fit
ru: авто-подгонка текста

en: Move cursor down and to the right
    to increase margin inset.
    Click when done.
ru: Для изменения поля текста
    двигайте курсор дальше от этой точки.
    Кликните для завершения.

en: margin change for
ru: изменить границы

en: Choose font:
ru: Выбрать шрифт:

en: translatable
ru: переводимый

en: text wrap to bounds
ru: выравнять текст по границам

en: turn off smoothing
ru: отключить сглаживание

en: turn on smoothing
ru: включить сглаживание

en: Index
ru: Индекс

en: Menu to see another Guide
ru: Меню для показа другого Справочника

en: Next page
ru: Следующая страница

en: Previous page
ru: Предыдущая страница

en: Quick Guides
ru: Справочник

en: inspect model in morphic
ru: инспектировать модель Морфов

en: add pin
ru: добавить Пин

en: plug all to model
ru: подключить все к модели

en: plug all to model slots
ru: подключить всё к слотам модели

en: plug mouseDown to model
ru: подключить событие "кнопка мыши отжата" к модели

en: plug mouseDown to model slot
ru: подключить событие "кнопка мыши отжата" к слоту модели

en: plug mouseMove to model
ru: подключить событие "перемещение мыши" к модели

en: plug mouseMove to model slot
ru: подключить событие "перемещение мыши" к слоту модели

en: set mouseDown selector...
ru: селектор события "кнопка мыши отжата"

en: set mouseMove selector...
ru: селектор события "кнопка мыши отжата"

en: set mouseUp selector...
ru: селектор события "кнопка мыши нажата"

en: An example of how to use double-click in moprhic
ru: Пример того как использовать двойной клик Морфа

en: DoubleClick
ru: Двойной клик

en: Double-click on me to change my color; 
    single-click on me to change border color;
    hold mouse down within me and then move it to grow 
    (if I'm red) or shrink (if I'm blue).
ru: Двойной клик объекта для смены цвета;
    одинарный клик для изменения цвета рамки;
    кликните объект и удерживая кнопку мыши перемещайте курсор
    для увеличения объекта (если объект красный) или для уменьшения (если синий)

en: An extreme-wide-angle lens
ru: Линза сильного увеличения

en: FishEye
ru: Рыбий глаз

en: Magnification is fixed, sorry.
ru: Нельзя изменить масштаб.

en: An eye which follows the cursor
ru: Глаз следящий за курсором

en: Just for Fun
ru: Забавно

en: MovingEye
ru: Глаз

en: An analog clock face
ru: Механические часы

en: Clock
ru: Часы

en: Allows you to change the font used to display the numbers.
ru: Позволяет изменить шрифт для отображения чисел

en: Allows you to specify a new color for the hands of the watch.  Note that actual *watch* color can be changed simply by using the halo's recoloring handle.
ru: Позволяет изменить цвет стрелок часов. Цвет самих часов можно изменить используя кнопку изменения цвета гало-меню.

en: Allows you to specify a new color to be used during PM hours for the center portion of the watch; during AM hours, a lighter shade of the same color will be used.
ru: Позволяет изменить цвет центральной части часов используемый после полудня; в до полуденное время будет использоваться светлый оттенок того же цвета.

en: change center color...
ru: изменить цвет центра...

en: change font...
ru: выбрать шрифт...

en: change hands color...
ru: изменить цвет стрелок...

en: anti-aliasing
ru: сглаживание изображения

en: roman numerals
ru: римские цифры

en:  Mouse-down action
ru:  'кнопка мыши нажата' действие

en: If the button is to act when the mouse goes down
ru: Выполнять действие если кнопка мыши нажата

en:  Mouse-up action
ru:  'кнопка мыши отжата' действие

en: If the button is to act when the mouse goes up
ru: Выполнять действие если кнопка мыши отжата

en: Action:
ru: Действие:

en: Drop another morph here to change the target and action of this button. (Only some morphs will work)
ru: Опустите сюда другой Морф для того чтобы изменить цель и действие данного объекта (справедливо не для всех Морфов).

en: Target:
ru: Цель:

en:  Mouse-down look
ru:  'кнопка мыши нажата' вид

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button when the mouse is clicked in it.
ru: Опустите сюда другой Морф чей внешний вид должна принять кнопка после нажатия.

en:  Mouse-enter look
ru:  'появление мыши' вид

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button when the mouse enters it.
ru: Опустите сюда другой Морф чей внешний вид должна принять кнопка после появления над ней указателя мыши.

en:  Change morph
ru:  Изменить Морф

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button. Or click here to get a menu of possible replacement morphs.
ru: Опустите сюда другой Морф для замены внешнего вида кнопки. Или кликните для получения меню возможных Морфов замены.

en: mouse-down halo color
ru: 'кнопка мыши нажата' гало-меню

en: Drag in here to change the halo width
ru: Изменить ширину гало-меню

en: mouse-over halo color
ru: 'перемещение мыши' гало-меню

en: Drag in here to change how often the button repeats while the mouse is down
ru: Как часто выполнять метод кнопки пока мышь нажата

en:  Mouse-down repeating
ru:  'кнопка мыши нажата' повторение

en: Turn repeating while mouse is held down on or off
ru: Включить/отключить повторное выполнение метода кнопки при зажатой мыши

en:  Mouse-over highlighting
ru:  'перемещение мыши' подсветка

en: Turn mouse-over highlighting on or off
ru: Включить/отключить подсветку кнопки при перемещении мыши над ней

en: Accept
ru: Принять

en: Add label
ru: Добавить метку

en: add some text to the button
ru: Установить текст метки

en: Button Properties for {1}
ru: Свойства кнопки для {1}

en: Cancel
ru: Отмена

en: cancel changes made and close panel
ru: Отменить изменения и закрыть панель

en: keep changes made and close panel
ru: Принять изменения и закрыть панель

en: Main
ru: Основное

en: open a main properties panel for the morph
ru: Открыть главную панель настроек Морфа

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove label
ru: Удалить метку

en: remove text from the button
ru: Удалить текст кнопки

en: remove the button properties of this morph
ru: Удалить все свойства кнопки

en: mouse-down halo width:
ru: 'кнопка мыши нажата' ширина гало:

en: mouse-over halo width:
ru: 'перемещение мыши' ширина гало:

en: interval:
ru: интервал:

en: Cancel this login operation.
ru: Отменить текущую Публикацию

en: Please enter your login name
ru: Введите ваш логин

en: Please make the name 24 characters or less
ru: Имя проекта не должно быть больше 24 символов

en: Please remove any funny characters
ru: Удалить все недопустимые символы

en: OK
ru: Готово

en: ChineseCheckers
ru: Китайские шашки

en: Halma - the classic board game of Chinese Checkers, written by Dan Ingalls
ru: Халма - настольная логическая игра, написанная Дэном Ингаллсом (Dan Ingalls)

en: animate moves
ru: анимировать перемещения

en: don't animate moves
ru: не анимировать перемещения

en: new game
ru: новая игра

en: reset...
ru: сбросить игру...

en: How many humans?
ru: Сколько человек?

en: How many players?
ru: Сколько игроков?

en: Cipher
ru: Криптограмма

en: The Cipher Panel: A playground for cryptograms, by Dan Ingalls
ru: Разгадывание криптограмм, игра написана Дэном Ингаллсом (Dan Ingalls)

en: none
ru: пусто

en: clear cipher typing
ru: очистить ввод

en: enter a new cipher
ru: новая криптограмма

en: quote from Squeak
ru: цитата из Squeak

en: show cipher help
ru: справка

en: show cipher hints
ru: совет

en: clear typing
ru: очистить ввод

en: show help
ru: справка

en: show hints
ru: совет

en: Are you sure you want to discard all typing?
ru: Вы действительно хотите удалить весь введённый текст?

en: Type a cipher text to work on here below...
ru: Введите текст криптограммы...

en: About the Cipher Panel
ru: Об игре Криптограмма

en: The Cipher Panel displays an encrypted message.  The encryption is a simple substitution code;  each letter of the alphabet has been changed to a different one.
    
    You can solve the cipher by clicking above any letter in the message, and typing the letter you think it should be.  The Cipher Panel automatically makes the same substitution anywhere else that letter occurs in the encoded message.
    
    If you are having trouble, you can use the command menu to 'show cipher hints'.  That will display how many of each letter occurs, which is often a help in solving ciphers.
ru: Игра отображает зашифрованный текст. Этот текст образуется путём замены каждой буквы алфавита на произвольную.
    
    Например, если исходное слово ШИФР, заменяя Ш на П, И на А, Ф на Р, Р на К, получаем криптограмму ПАРК.
    
    Цель игры состоит в том чтобы имея изначально только зашифрованный текст разгадать исходное сообщение. Для необходимо кликнуть над буквой зашифрованного текста и ввести соответствующую букву исходного текста. Игра будет вам помогать делая подобную замену во всём тексте.
    
    Если вы попали в сложную ситуацию, нажмите кнопку 'совет', игра покажет информацию о том, сколько раз каждая буква повторяется в тексте, часто это помогает в процессе разгадывания криптограмм.

en: Most bodies of english text follow a general pattern of letter usage.  The following are the most common letters, in approximate order of frequency:
    	E  T  A  O  N  I  R  S  H
    The following are the most common digraphs:
    	EN  ER  RE  NT  TH  ON  IN
    
    The message you are trying to decode has the following specific statistics:
ru: Статистика зашифрованного сообщения которое вы пытаетесь разгадать:

en: Some Useful Statistics
ru: Совет

en: 
    
    Good luck!
ru: 
    
    Удачи!

en: Crostic
ru: Кроссворд

en: The Crostic Panel: A classic word diagram game, by Dan Ingalls
ru: Игра Кроссворд написана Дэном Ингаллсом (Dan Ingalls)

en: clear crostic typing
ru: очистить ввод

en: open crostic file...
ru: ещё кроссвордов...

en: show crostic errors
ru: ошибки

en: show crostic help
ru: справка

en: show crostic hints
ru: совет

en: clear
ru: очистить ввод

en: open...
ru: открыть...

en: show errors
ru: ошибки

en: mal-formed crostic file
ru: файл не содержит кроссвордов

en: Is it OK to discard this crostic?
ru: Вы действительно хотите завершить текущую игру?

en: Select a Crostic File...
ru: Выберите файл с кроссвордом...

en: About the Crostic Panel
ru: Об игре Кроссворд

en: The Crostic Panel presents an acrostic puzzle for solution.  As you type in answers for the clues, the letters also get entered in the text of the hidden quote.  Conversely, as you guess words in the quote, those letters will fill in missing places in your answers.  In addition, the first letters of all the answers together form the author's name and title of the work from which the quote is taken.
    
    If you wish to make up other acrostic puzzles, follow the obvious file format in the sampleFile method.  If you wish to print an acrostic to work it on paper, then change the oldStyle method to return true, and it will properly cross-index all the cells.
    
    Have fun.
ru: Разгадывая кроссворд вам необходимо вводить ответы на соответствующие вопросы в отмеченные символом '_' позиции. Введенные буквы автоматически появляются в поле кроссворда и наоборот вводимые буквы в поля кроссворда будут появляться в ответах.
    
    Удачи!

en: As hints, you will be given the five longest answers.
    Do you really want to do this?
ru: В качестве подсказки, игра покажет вам пять самых длинных слов.
    Вы действительно хотите продолжить?

en: Crostic Hints
ru: Совет

en: Good luck!
ru: Удачи!

en: The five longest answers are...
ru: Пять самых длинных слов...

en: A unique solitaire card game
ru: Пасьянс Свободная ячейка

en: FreeCell
ru: Свободная ячейка

en: The objective of FreeCell is to move all of the cards to the four "home cells" in the upper right corner.  Each home cell will hold one suit and must be filled sequentially starting with the Ace.
    
    There are four "free cells" in the upper left corner that can each hold one card.  Cards can be moved from the bottom of a stack to a free cell or to another stack.  
    
    When moving a card to another stack, it must have a value that is one less than the exposed card and of a different color.
ru: Цель игры 'Свободная ячейка' состоит в том чтобы переместить все карты в 'домашние ячейки' - четыре ячейки в верхнем правом углу. Каждая домашняя ячейка может содержать карты только одной масти и должны пополняться последовательно, начиная с туза
    .
    Четыре ячейки в верхнем левом углу, называются 'свободными' и могут содержать только одну карту. Переместить карту в 'свободную' или 'домашнюю' ячейку можно только с верха колоды.
    
    Перемещаемая в другую колоду карта должна быть на одну единицу меньше рангом и быть другой масти.

en: FreeCell Help
ru: Справка

en: Cards Left:
ru: Карт:

en: Elapsed Time:
ru: Время:

en: Game #:
ru: Игра №:

en: Help
ru: Справка

en: New game
ru: Начать

en: Pick game
ru: Восстановить

en: Quit
ru: Выход

en: Same game
ru: Сохранить

en: Statistics
ru: Статистика

en: Pick a game number between 1 and 32000.
    or
    set the hardness of the next game by typing 'H 30'.
    Above 100 is very hard.  Zero is standard game.
    Current hardness is:
ru: Укажите номер игры, число между 1 и 3200 или укажите сложность следующей игры, например 'H 30'.
    Значение больше 100 соответствует очень сложному уровню. Ноль означает стандартную игру.
    Текущая сложность равна:

en: Game #1 is a special case
    for performance analysis
ru: Игра №1 предназначена специально для анализа производительности

en: FreeCell Statistics
ru: Статистика

en: Reset
ru: Сбросить

en: With replays:
ru: С переигрыванием:

en: This session:
ru: Текущий сеанс:

en: Current:
ru: Текущая игра:

en: Streaks:
ru: Пики:

en: Total:
ru: Всего:

en:  loss
ru:  проиграно

en:  losses
ru:  проиграно

en:  win
ru:  побед

en:  wins
ru:  побед

en: Find those mines
ru: Игра Сапёр

en: Mines
ru: Сапёр

en: Mines is a quick and dirty knock-off of the Minesweeper game found on Windows. I used this to teach myself Squeak. I liberally borrowed from the <SameGame> example, so the code should look pretty familiar, though like any project it has rapidly ...morphed... to reflect my own idiosyncracies. Note especially the lack of any idiomatic structure to the code - I simply haven't learned them yet.
    
    Mines is a very simple, yet extremely frustrating, game to play. The rules are just this: there are 99 mines laid down on the board. Find them without ""finding"" them. Your first tile is free - click anywhere. The tiles will tell you how many mines are right next to it, including the diagonals. If you uncover the number '2', you know that there are two mines hidden in the adjacent tiles. If you think you have found a mine, you can flag it by either 'shift' clicking, or click with the 'yellow' mouse button. Once you have flagged all of the mines adjacent to a numbered tile, you can click on the tile again to uncover the rest. Of course, you could be wrong about those too... 
    
    You win once you have uncovered all of the tiles that do not contain mines. Good luck...
    
    David A. Smith
    dastrs@bellsouth.net
ru: Двухмерное прямоугольное игровое поле поделено на клетки, некоторые из которых содержат скрытые мины. Вам предстоит открывать клетки, стараясь не попасть на мину. Если вы откроете клетку с миной, игра заканчивается. Если же мины нет, то в клетке появляется число, обозначающее количество мин в соседних клетках. Рассчитав при помощи таких чисел расположение мин, можно пометить соответствующие клетки нажатием на среднюю кнопку мыши, чтобы случайно не открыть их.
    
    Вы победите, как только откроете все клетки не содержащие мины. Удачи...
    
    David A. Smith
    dastrs@bellsouth.net

en:   New game
ru:   Сначала

en: Mines:
ru: Мин:

en: Time:
ru: Время:

en: corrupted imageData
ru: повреждённое изображение

en: move card
ru: переместить карту

en: A board game implementedby Tim Olson, based on a game originally written for UNIX by Eiji Fukumoto.
ru: Настольная игра написанная Тимом Олсоном (Tim Olson), по мотивам игры написанной для UNIX Эйдзи Фукумото (Eiji Fukumoto)

en: Same
ru: Тот же

en: The object of SameGame is to maximize your score by removing tiles from the board.  Tiles are selected and removed by clicking on a tile that has at least one adjacent tile of the same color (where adjacent is defined as up, down, left, or right).
    
    The first click selects a group of adjacent tiles, a second click in that group will remove it from the board, sliding tiles down and right to fill the space of the removed group.  If you wish to select a different group, simply click on it instead.
    
    The score increases by "(selection - 2) squared", so you want to maximize the selection size as much as possible.  However, making small strategic selections may allow you to increase the size of a later selection.
    
    If you are having a hard time finding a group, the "Hint" button will find one and select it for you (although it is likely not the best group to select!).
    
    When there are no more groups available, the score display will flash with your final score.  Your final score is reduced by 1 for each tile remaining on the board.  If you manage to remove all tiles, your final score is increased by a bonus of 5 times the number of tiles on a full board.
    
    Come on, you can beat that last score!  Click "New game"  ;-)
    
    SameGame was originally written by Eiji Fukumoto for UNIX and X; this version is based upon the same game concept, but was rewritten from scratch.
ru: Цель игры заключается в том, чтобы максимально увеличить очки удаляя плитки. Выбор и удаление происходит путем нажатия на плитку к которой прилегает по крайней мере ещё одна того же цвета.
    
    Первый клик приводит к выделению группы сопредельных плиток, второй к удалению. Освободившееся место занимают оставшиеся плитки, соскальзывая вниз и влево.
    
    Очки даются пропорционально количеству одновременно удаляемых плиток, по формуле "(размер-группы - 2) в квадрате", так что удаляя максимально возможную группу плиток вы получаете максимальный балл за одну плитку. Стремитесь удалять как можно большие группы плиток. Однако, следуя стратегии удаления маленьких групп, вы можете обеспечить максимальный размер последующего удаления.
    
    Если вы попали в трудную ситуацию нажмите кнопку "Совет" и игра вам подскажет подходящую группу плиток (хотя вполне вероятно, не самую лучшую).
    
    Когда больше не остаётся подходящих для удаления групп, игра заканчивается и ваш финальный счет уменьшается на количество оставшихся плиток. Если у вас получилось удалить все плитки, вы получаете бонусные очки в размере равном общему количеству мест на игровом полу умноженном на 5.
    
    Оригинальная игра SameGame была написана Эйдзи Фукумото (Eiji Fukumoto) для UNIX и X, данная игра заимствует только идею и была написана заново.

en: Hint
ru: Совет

en: Score:
ru: Очки:

en: Selection:
ru: Выбор:

en: remove selection
ru: удалить выбор

en: Tetris
ru: Тетрис

en: Tetris, yes Tetris
ru: Тетрис

en: pause
ru: пауза

en: quit
ru: выход

en: drop
ru: опустить

en: move to the left
ru: двигать влево

en: move to the right
ru: двигать вправо

en: rotate anticlockwise
ru: поворачивать против часовой стрелки

en: rotate clockwise
ru: поворачивать по часовой стрелки

en: A fine game of chess
ru: Настольная игра Шахматы

en: Chess
ru: Шахматы

en: Games
ru: Игры

en:   Auto
ru:   Авто

en:   Help
ru:   Помощь

en:   New
ru:   Сначала

en:   Play
ru:   Игра

en:   Quit
ru:   Выход

en:   Redo
ru:   Повтор

en:   Undo
ru:   Отмена

en: I suggest:
ru: Я предлагаю:

en: border
ru: рамка

en: border color...
ru: цвет рамки...

en: border style...
ru: стиль рамки...

en: border width...
ru: ширина рамки...

en: border change
ru: изменить рамку

en: Move cursor farther from
    this point to increase border width.
    Click when done.
ru: Для увеличения ширины рамки
    двигайте курсор дальше от этой точки.
    Кликните для завершения.

en: load
ru: загрузить

en: load as morph
ru: загрузить как Морф

en: child layout
ru: размещение потомков

en: horizontal resizing
ru: изменение размера по горизонтали

en: vertical resizing
ru: изменение размера по вертикали

en: copy Postscript
ru: копировать Postscript

en: copy text
ru: копировать текст

en: copy to paste buffer
ru: копировать в буфер вставки

en: copy & print...
ru: копировать и печатать...

en: print Postscript to file...
ru: сохранение Postscript в файле...

en: debug...
ru: отладка...

en: drop shadow
ru: тень

en: shadow color...
ru: цвет тени...

en: shadow offset...
ru: смещение тени...

en: desktop
ru: мир

en: embed into
ru: вставить в

en: BMP file
ru: BMP файл

en: export...
ru: экспортировать...

en: GIF file
ru: GIF файл

en: JPEG file
ru: JPEG файл

en: PNG file
ru: PNG файл

en: bitmap fill
ru: заполнение изображением

en: change color...
ru: изменить цвет...

en: default fill
ru: заполнения по умолчанию

en: fill style
ru: тип заполнения

en: gradient fill
ru: градиентное заполнение

en: solid fill
ru: сплошное заполнение

en: Change the color of this object
ru: Изменить цвет объекта

en: Change the size of this object
ru: Изменить размер объекта

en: Delete this object -- warning -- can be destructive!
ru: Удалить объект -- предупреждение -- может быть разрушительным!

en: delete
ru: удалить

en: duplicate
ru: копировать

en: grab
ru: взять

en: Hand me a copy of this object
ru: Создать копию объекта

en: Hand me a tile represting this object
ru: Создать Тайл объекта

en: halo actions...
ru: гало действия...

en: Make a new sibling of this object and hand it to me
ru: Создать клон текущего объекта

en: make a sibling
ru: создать клон

en: Open a property sheet for me. Allows changing lots of stuff at once.
ru: Открыть панель свойств объекта, которая позволяет одновременно править множество параметров.

en: Open a tool that will facilitate tile scripting of this object.
ru: Открыть инструмент для правки скриптов текущего объекта.

en: Open a Viewer that will allow everything about this object to be seen and controlled.
ru: Открыть Свойства позволяющие просматривать и править все параметры объекта.

en: Open an Inspector on this object
ru: Открыть Инспектор для текущего объекта

en: Pick this object up -- warning, since this removes it from its container, it can have adverse effects.
ru: Взять объект -- предупреждение, объект будет удалён из контейнера, в котором он находится в данный момент.

en: property sheet
ru: панель параметров

en: resize
ru: изменить размер

en: set color
ru: цвет

en: tile browser
ru: тайлы

en: tile representing this object
ru: Создать Тайл Морфа

en: viewer
ru: свойства

en: change layout inset...
ru: изменить размещение...

en: layout
ru: размещение

en: unlock all contents
ru: разблокировать всё содержимое...

en: unlock "{1}"
ru: разблокировать "{1}"

en: unlock...
ru: разблокировать...

en: add mouse up action
ru: добавить действие МышьНажата

en: adhere to edge...
ru: притянуть к...

en: arrowheads on pen trails...
ru: указатели Треков...

en: balloon help for this object
ru: всплывающая подсказка

en: delete existing path
ru: удалить существующий путь

en: draw new path
ru: нарисовать новый путь

en: extras...
ru: дополнительно...

en: follow existing path
ru: следовать существующему пути

en: GeeMail stuff...
ru: GeeMail...

en: hand me tiles to fire this button
ru: используйте Тайл для активации этой кнопки

en: put in a window
ru: встроить в окно

en: remove mouse up action
ru: удалить действие МышкаОтжата

en: add slot for {1}
ru: добавить слот для {1}

en: MouseUp expression:
ru: кнопка мыши отжата:

en: add a border around this shape...
ru: добавить рамку вокруг текущего объекта...

en: erase pixels of color
ru: стереть пиксели цвета

en: insert into movie
ru: вставить в видео

en: painting...
ru: рисование...

en: recolor pixels of color
ru: восстановить пиксели цвета

en: reduce color palette
ru: уменьшить палитру цвета

en: repaint
ru: перерисовать

en: reset forward-direction
ru: сбросить направление движения

en: restore original aspect ratio
ru: восстановить исходный масштаб

en: set rotation center
ru: центр вращения

en: set rotation style
ru: стиль вращения

en: bring to front
ru: переместить наверх

en: embed...
ru: встроить...

en: present a menu of potential embeddeding targets for this object, and embed it in the one chosen.
ru: Выдаёт меню объектов допускающих встраивание текущего объекта

en: cell positioning
ru: позиция ячейки

en: cell spacing
ru: промежуток между ячейками

en: change cell inset...
ru: изменить представление ячеек...

en: change max cell size...
ru: изменить максимальный размер ячеек...

en: change min cell size...
ru: изменить минимальный размер ячеек...

en: list centering
ru: центровка списка

en: list direction
ru: направление списка

en: list spacing
ru: расстояния списков

en: table layout
ru: табличное размещение

en: wrap centering
ru: центровка

en: wrap direction
ru: направление свёртывания

en: text anchor
ru: якорь для текста

en: when "locked", I am inert to all user interactions
ru: Когда объект "блокирован" он невосприимчив к всем действиям пользователя

en: whether direction handles are shown with the halo
ru: Показывать направление движения вместе с гало-меню

en: whether I am open to having objects dropped into me
ru: Позволяет вставлять в данный объект другие объекты

en: whether I should be reistant to easy deletion via the pink X handle
ru: Предотвращает удаление объекта кнопкой Удалить (розовая кнопка с меткой 'X' гало-меню)

en: whether I should be resistant to a drag done by mousing down on me
ru: Предотвращает перенос объекта удерживанием кнопки мыши

en: whether my corners should be rounded
ru: Округлять острые углы

en: whether the parts of objects within me that are outside my bounds should be masked.
ru: Запрещать показ встроенных Морфов если они выходят за границы объекта

en: bottom
ru: нижний край

en: bottom left
ru: нижний левый

en: bottom right
ru: нижний правый

en: center
ru: центр

en: left
ru: левый край

en: right
ru: правый край

en: top
ru: верхний край

en: top left
ru: верхний левый

en: top right
ru: верхний правый

en: Center of rotation (hold down shift key and drag to change it)
ru: Центр вращения (для изменения удерживая клавишу Shift перемещайте курсор мыши)

en: Change color (press shift for more properties)
ru: Изменить цвет (нажмите клавишу Shift для дополнительных параметров)

en: Change font
ru: Выбрать шрифт

en: Change scale
ru: Изменить масштаб

en: Change size (press shift to preserve aspect)
ru: Изменить размеры (удерживая клавишу Shift можно сохранить пропорции)

en: Change style
ru: Изменить стиль

en: Choose a new graphic
ru: Выбрать новое изображение

en: Choose forward direction
ru: Выбрать направление движения

en: Collapse
ru: Свернуть

en: Debug (press shift to inspect morph)
ru: Отладка (нажмите клавишу Shift для инспектирования Морфа)

en: Duplicate
ru: Дубликат

en: Duplicate (press shift to make a sibling)
ru: Дубликат (нажмите клавишу Shift для создания клона)

en: Emphasis & alignment
ru: Акцент и выравнивание

en: Fewer halo handles
ru: Меньше гало-элементов

en: Make a scratch script
ru: Создать пустой скрипт

en: Make a sibling
ru: Создать клон

en: Make a sibling (press shift to make simple duplicate)
ru: Создать клон (нажмите клавишу Shift для создания дубликата)

en: Make a tile representing this object
ru: Создать Тайл Морфа

en: Menu
ru: Меню

en: More halo handles
ru: Больше гало-элементов

en: Move
ru: Переместить

en: Move to trash
ru: Удалить в корзину

en: Open a Viewer for me
ru: Открыть Свойства

en: Paint background
ru: Нарисовать задний фон

en: Paint new object
ru: Нарисовать новый объект

en: Pick up
ru: Поднять

en: Present the Viewing menu
ru: Меню

en: Property Sheet (press shift for simple recolor)
ru: Панель свойств (нажмите клавишу Shift для изменения цвета)

en: Remove from screen
ru: Удалить с экрана

en: Repaint
ru: Перерисовать

en: Rotate
ru: Вращать

en: See the script for this button
ru: Показать скрипт для этой кнопки

en: Set center of rotation
ru: Установить центр вращения

en: control-menu...
ru: меню управления...

en: explore model
ru: исследовать модель

en: explore morph
ru: исследовать Морф

en: inspect model
ru: инспектировать модель

en: inspect morph
ru: инспектировать Морф

en: inspect morph (in MVC)
ru: инспектировать Морф в MVC

en: inspect owner chain
ru: инспектировать иерархию Морфов

en: inspect player
ru: инспектировать Игрока

en: inspect properties
ru: инспектировать свойства

en: internal name
ru: внутреннее имя

en: make own subclass
ru: создать собственный подкласс

en: model protocol
ru: протокол модели

en: morph protocol
ru: протокол Морфа

en: Opens a Viewer on this Morph, rather than on its Player
ru: Открыть Свойства текущего Морфа, а не его Игрока

en: Opens a viewer on my Player -- this is the same thing you get if you click on the cyan "View" halo handle
ru: Открыть Свойства моего Игрока -- это тоже самое если нажать на голубую кнопку Просмотр гало-меню

en: save morph in file
ru: сохранить Морф в файле

en: start drawing again
ru: продолжить рисование

en: start stepping again
ru: продолжить пошаговую отладку

en: viewer for Morph
ru: свойства Морфа

en: viewer for Player
ru: свойства Игрока

en: add halo
ru: добавить гало

en: attach to resource
ru: присоединить к ресурсу

en: become this world's model
ru: стать моделью для текущего мира

en: browse hierarchy
ru: иерархия

en: explore
ru: исследовать

en: go behind
ru: назад

en: save as resource
ru: сохранить как ресурс

en: save morph as prototype
ru: сохранить ресурс как прототип

en: set variable name...
ru: переменная окружения...

en: show actions
ru: показать действия

en: submorphs...
ru: вложенные Морфы...

en: update from resource
ru: обновить из ресурса

en: dismiss
ru: закрыть

en: Edit the balloon help text for
ru: Править текст всплывающей подсказки для

en:  menu definition
ru:  определение меню

en: Embed {1} into...
ru: Вставить {1} в...

en: Please enter the name
ru: Введите имя

en: clip to cell size
ru: ограничить размерами ячейки

en: provide clipping
ru: ограничивать

en: direction handles
ru: направление

en: disable layout in tables
ru: отключить модель расположения для таблиц

en: Document
ru: Документ

en: accept drops
ru: встраивание

en: show shadow
ru: тень

en: Inline
ru: Встроить

en: no layout
ru: нет модели расположения

en: Paragraph
ru: Параграф

en: proportional layout
ru: пропорциональная модель расположения

en: reverse table cells
ru: обратить ячейки таблицы

en: rubber band cells
ru: сократить ячейки

en: click here for help
ru: Подсказка

en: no properties to inspect, sorry
ru: нет свойств доступных для инспектирования

en: be locked
ru: блокировать

en: Choose a background color
ru: Выбрать цвет заднего фона

en: Choose a line color
ru: Выбрать цвет линии

en: Enter grid size
ru: Введите размер сетки

en: how many siblings do you want?
ru: сколько клонов вы хотите сделать?

en: collapse
ru: свернуть

en: click here to get a menu with further options
ru: Настройка

en: Help not yet supplied
ru: Помощь не доступна

en: Choose orientation...
ru: Укажите ориентацию...

en: File name? ("{1}" will be added to end)
ru: Имя файла? ("{1}" будет добавлено в конец)

en: portrait (tall)
    landscape (wide)
ru: портретный (вертикальный) режим
    ландшафтный (горизонтальный) режим

en: resist being deleted
ru: блокировать удаление

en: round corners
ru: скруглённые углы

en: File name? (".morph" will be added to end)
ru: Полное имя? (".morth" будет добавлено в конец)

en: my {1}
ru: мой {1}

en: morph's SqueakPage property is out of date
ru: значение для SqueakPage свойства устарело

en: url of a place to store this object.
    Must begin with file:// or ftp://
ru: Адрес места сохранения этого объекта.
    Должен начинаться с file:// или ftp://

en: Head size for arrowheads:
ru: Размер указателей:

en: embed {1} in...
ru: встроить {1} в...

en: resist being picked up
ru: блокировать перемещение

en: move
ru: переместить

en: Who should be be unlocked?
ru: Кто должен быть разблокирован?

en: close editing
ru: закрыть редактирование

en: open editing
ru: открыть редактирование

en: A tool that lets you browse and load packages from SqueakMap, an index of Squeak code available on the internet
ru: Инструмент позволяющий просматривать и загружать пакеты из SqueakMap, реестра Squeak кода доступного через интернет.

en: Package Loader
ru: Загрузка пакетов

en: appearance...
ru: внешний вид...

en: apply a graph-paper-like texture background to the desktop.
ru: принять как изображение Мира.

en: Choose the standard fonts to use for code, lists, menus, window titles, etc.
ru: Выберите шрифты для текста программ, списков, меню и т.д.

en: Choose which color should be used for text highlighting in Morphic.
ru: Выберите цвет выделения текста в Морфах.

en: Choose which color to use for highlighting which pane has the keyboard focus
ru: Выберите цвет для подсветки объектов текущих объектов

en: Choose which color to use for the text insertion point in Morphic.
ru: Выберите цвет области ввода текста в Морфах.

en: choose a uniform color to use as desktop background.
ru: выберите универсальный цвет для заднего фона Мира.

en: choose how many bits per pixel.
ru: выберите глубину цвета.

en: choose second color to use as gradient for desktop background.
ru: выберите второй цвет для градиентного заполнения заднего фона Мира

en: choose the shape to be used in arrowheads on pen trails.
ru: выберите форму указателей Треков.

en: choose theme...
ru: тема...

en: clear turtle trails from desktop
ru: очистить Мир от Треков

en: full screen off
ru: отключить полный экран

en: full screen on
ru: включить полный экран

en: Governs whether menu colors should be derived from the desktop color.
ru: Должен ли цвет меню зависеть от цвета в Мира.

en: Governs whether morphic windows and menus should have rounded corners.
ru: Должны ли окна и меню имя округлые углы.

en: if in full-screen mode, takes you out of it.
ru: не использовать это в режиме полного экрана.

en: insertion point color...
ru: цвет области ввода...

en: keyboard focus color
ru: цвет фокуса ввода

en: Lets you specify colors for standard system windows.
ru: Использовать указанные цвета для стандартных системных окон.

en: Opens a "Preferences Panel" which allows you to alter many settings
ru: Открывает панель свойств которая позволяет править множество настроек.

en: Presents you with a menu of themes; each item's balloon-help will tell you about the theme.  If you choose a theme, many different preferences that come along with that theme are set at the same time; you can subsequently change any settings by using a Preferences Panel
ru: Меню тем. Информацию о теме можно получить из всплывающей подсказки каждой темы списка. Если вы выберите тему, будет установлено множество параметров, значение которых вы впоследствии можете изменить через Панель Свойств.

en: pen-trail arrowhead size...
ru: размер указателей...

en: puts you in full-screen mode, if not already there.
ru: включить режим полного экрана.

en: remove any pigment laid down on the desktop by objects moving with their pens down.
ru: очистить Мир от Треков оставшихся после перемещения Морфов.

en: set desktop color...
ru: цвет Мира...

en: set display depth...
ru: глубина цвета...

en: set gradient color...
ru: градиент цвета...

en: system fonts...
ru: шрифты...

en: text highlight color...
ru: цвет выделенного текста...

en: use texture background
ru: использовать текстуру Мира

en: window colors...
ru: цвет окон...

en: A menu of choices useful for authoring
ru: Меню инструментов для разработки скриптов

en: A menu of commands relating to use of projects
ru: Меню управления проектами

en: A menu of options pertaining to this object as viewed as a playfield
ru: Меню настроек принадлежащих текущему объекту

en: A menu relating to use of flaps.  For best results, use "keep this menu up"
ru: Меню использования закладок

en: A tool for finding and obtaining many kinds of objects
ru: Каталог всех доступных для создания объектов

en: a menu of debugging items
ru: меню отладки

en: changes...
ru: изменения...

en: do...
ru: выполнить...

en: flaps...
ru: закладки...

en: help...
ru: помощь...

en: new morph...
ru: новый Морф...

en: Offers a variety of ways to create new objects
ru: Предлагает множество способов для создания объектов

en: objects (o)
ru: объекты (o)

en: open a code editor on the method that defines this menu
ru: открыть редактор программ для метода который определяет это меню

en: projects...
ru: проекты...

en: put up a menu offering many controls over appearance.
ru: меню управления внешним видом.

en: put up an editible list of convenient expressions, and evaluate the one selected.
ru: открывает редактируемый список полезных выражений и выполняет выбранное.

en: puts up a menu of useful items for updating the system, determining what version you are running, and much else
ru: меню обновления системы

en: windows...
ru: окна...

en: give the current image a new version-stamped name and save it under that name on disk.
ru: сохраняет текущее состояние системы на диске под новым именем.

en: jump to project...
ru: открыть проект...

en: load a project from a file
ru: загрузить проект из файла

en: load project from file...
ru: загрузить проект из файла...

en: previous project
ru: предыдущий проект

en: print PS to file...
ru: печать PostScript в файл...

en: put up a list of all projects, letting me choose one to go to
ru: открыть список всех проектов

en: quit out of Squeak.
ru: выход из Squeak

en: repaint the screen -- useful for removing unwanted display artifacts, lingering cursors, etc.
ru: перерисовать экран -- используется для очистки экрана от артефактов изображения

en: restore display (r)
ru: восстановить экран (r)

en: return to the most-recently-visited project
ru: вернуться к последнему открытому проекту

en: save
ru: сохранить

en: save and quit
ru: сохранить и выйти

en: save as new version
ru: сохранить как новую версию

en: save as...
ru: сохранить как...

en: save project on file...
ru: сохранить проект в файл...

en: save the current image on disk, and quit out of Squeak.
ru: сохранить текущее состояние системы на диск и выйти из Squeak.

en: save the current version of the image on disk
ru: сохранить текущее состояние системы на диск

en: save the current version of the image on disk under a new name.
ru: сохранить текущее состояние системы на диск под новым именем.

en: save this project on a file
ru: сохранить проект в файл

en: write the world into a postscript file
ru: сохранить состояние системы в PostScript файл

en: Brings an open change sorter to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
ru: Открыть сортировщик изменений (создать если это необходимо)

en: browse changed methods
ru: изменённые методы

en: browse recent submissions
ru: последние правки

en: Check the current change set for halts, references to the Transcript, etc., and if any such thing is found, open up a message-list browser detailing all possible slips.
ru: Проверить наличие в текущих изменениях задержек, ссылок на Транскриптор и т.д. и выдать на экран детальный список всех возможных "скользких".

en: Create a file holding the logged changes (going as far back as you wish), and open a window on that file.
ru: Создать файл содержащий список изменений (такого размера как вы пожелаете), и открыть окно с этим файлом.

en: Create a new change set and make it the current one.
ru: Создать новый набор изменений и сделать его текущим.

en: check change set for slips
ru: проверить изменения на наличие "скользких" мест

en: create new change set...
ru: создать новый набор изменений...

en: dual change sorter
ru: двойной сортировщик изменений

en: file out current change set
ru: сохранить текущие изменения

en: find a change sorter (C)
ru: найти сортировщик изменений (C)

en: find recent submissions (R)
ru: найти последнюю правку (R)

en: Isolate this project and its subprojects from the rest of the system.  Changes to methods here will be revoked when you leave this project.
ru: Изолировать текущий проект и его под-проекты от остальной системы. Все изменения системы в рамках это проекта будут отменены после выхода из проекта.

en: isolate changes of this project
ru: изолировать изменения проекта

en: Make an open recent-submissions browser be the front-window, expanding a collapsed one or creating a new one if necessary.  A recent-submissions browser is a message-list browser that shows the most recent methods that have been submitted, latest first.  If you submit changes within that browser, it will keep up-to-date, always showing the most recent submissions at the top of the browser.
ru: Открыть реестр последних изменений (последние изменения - первые в списке)

en: Open a 3-paned changed-set viewing tool
ru: Открыть трех панельное окно изменений

en: Open a change sorter that shows you two change sets at a time, making it easy to copy and move methods and classes between them.
ru: Открыть сортировщик изменений который показывает сразу два набора изменений, делая процесс копирования и перемещения методов и классов между ними проще

en: Open a change-list browser on the latter part of the changes log.  You can use this browser to recover logged changes which were not saved in your image, in the event of a crash or other interruption.
ru: Открыть окно последних изменений. Вы можете использовать его для восстановления изменений которые не были сохранены в образе системы в момент краха или экстренной остановки системы.

en: Open a message-list browser showing all methods in the current change set
ru: Открыть окно со всеми изменениями из текущего набора изменений.

en: Open a new recent-submissions browser.  A recent-submissions browser is a message-list browser that shows the most recent methods that have been submitted.  If you submit changes within that browser, it will keep up-to-date, always showing the most recent submissions.
ru: Открыть окно последних изменений. Все сделанные, при этом окне, изменения будут отображены в этом окне.

en: propagate changes upward
ru: распространить изменения на уровень выше

en: recent log file...
ru: файл журнала изменений...

en: recently logged changes...
ru: журнал изменений...

en: Save a file that, when reloaded, reconstitutes the current World.
ru: Сохранить файл, который будучи загружен полностью восстановит текущее состояние системы.

en: save world as morph file
ru: сохранить состояние системы как морф файл

en: simple change sorter
ru: простой сортировщик изменений

en: The changes made in this isolated project will propagate to projects up to the next isolation layer.
ru: Изменения сделанный в этом изолированном проекте будут включены в проект находящийся выше на один уровень в иерархии проектов.

en: Write the current change set out to a file whose name reflects the change set name and the current date & time.
ru: Сохранить текущие изменения в файл с именем отражающем имя текущего набора изменений, текущую дату и время.

en: This will remove all windows except those
    containing unsubmitted text edits, and will
    also remove all non-window morphs (other
    than flaps) found on the desktop.  Are you
    sure you want to do this?
ru: Будут удалены все окна исключая те которые
    содержат не подтвержденный текстовый ввод.
    Будут также удалены все не оконные Морфы
    (исключая закладки).
    Вы уверены, что хотите продолжить?

en: call #tempCommand
ru: выполнить #tempCommand

en: define #tempCommand
ru: определить #tempCommand

en: explore world
ru: исследовать Мир

en: inspect world
ru: инспектировать Мир

en: open process browser
ru: открыть окно процессов

en: start MessageTally
ru: запустить Шпиона (результат в текстовом окне)

en: start/browse MessageTally
ru: запустить Шпиона (результат в браузере)

en: show-source menu
ru: исходный код меню

en: a window full of useful expressions.
ru: Окно с часто используемыми выражениями.

en: annotation setup...
ru: настройка аннотаций...

en: Click here to get a little window that will allow you to specify which types of annotations, in which order, you wish to see in the annotation panes of browsers and other tools
ru: Настройка типов и порядка следования аннотаций в окнах браузеров в других инструментов.

en: choose the language in which tiles should be displayed.
ru: Выберите язык для отображения текста Тайлов.

en: commands for doing multi-machine "telemorphic" experiments
ru: команды для многопользовательских "телеморфных" экспериментов

en: command-key help
ru: назначение клавиш

en: current version information.
ru: информация о текущей версии.

en: definition for...
ru: определение для...

en: font size summary
ru: сводка по размерам шрифтов

en: graphical imports
ru: графический импорт

en: helps find menu items buried in submenus.
ru: помочь найти элементы меню скрытые в подменю.

en: if connected to the internet, use this to look up the definition of an English word.
ru: если есть соединение с интернетом, использовать это для определения английских слов.

en: lets you view and change the system's standard library of graphics.
ru: просмотр и правка стандартной системной библиотеки графики.

en: load latest code updates via the internet
ru: загрузить свежие обновления кода из интернета

en: obtain some intriguing data about the vm.
ru: получить некоторое количество интересных данных о функционировании Squeak

en: perform a full garbage-collection and report how many bytes of space remain in the image.
ru: выполнить полную сборку мусора (удаление не используемых объектов) и вывести отчет о количестве оставшегося пространства в образе системы.

en: purge undo records
ru: очистить буфер отмены последних изменений

en: save space by removing all the undo information remembered in all projects.
ru: освободить дополнительное пространство очищая буфер последних изменений во всех проектах.

en: set author initials...
ru: инициалы автора...

en: set language...
ru: язык...

en: space left
ru: свободное пространство

en: standard graphics library
ru: стандартная графическая библиотека

en: summary of keyboard shortcuts.
ru: список горячих клавиш.

en: summary of names and sizes of available fonts.
ru: сводка имён и размеров всех доступных шрифтов.

en: supply initials to be used to identify the author of code and other content.
ru: инициалы используемые для идентификации автора кода и другого контента.

en: telemorphic...
ru: телеморф...

en: turning sound off will completely disable Squeak's use of sound.
ru: полностью отключить звуковое сопровождение во всей системе Squeak.

en: update code from server
ru: обновить код с сервера

en: useful expressions
ru: полезные выражения

en: view and change various options.
ru: просмотр и изменение различных параметров.

en: view the global repository called ImageImports; you can easily import external graphics into ImageImports via the FileList
ru: глобальный репазитарий ИмпортированныеИзображения. Вы можете просто импортировать графические изображения в ИмпортированныеИзображения через СписокФайлов.

en: vm statistics
ru: статистика Виртуальной Машины

en: world menu help
ru: справка по Миру

en: Select a File:
ru: Выбрать файл:

en: Add a new morph
ru: Добавить новый Морф

en: from a file...
ru: из файла...

en: from alphabetical list
ru: из алфавитного списка

en: from paste buffer
ru: из буфера вставки

en: grab flood area from screen
ru: снять произвольную часть экрана

en: grab rectangle from screen
ru: снять прямоугольную часть экрана

en: grab rubber band from screen
ru: снять полоску экрана

en: grab with lasso from screen
ru: снять часть экрана с помощью Лассо

en: make link to project...
ru: создать ссылку на проект...

en: make new drawing
ru: создать новый рисунок

en: A five-paned tool that lets you see all the code in the system
ru: Пяти панельное окно для просмотра всего кода системы

en: A place for recording "event movies" using the Event Recorder
ru: Место для записи событий сохраняемых Театром Событий

en: A tool allowing you to browse any file
ru: Инструмент позволяющий просматривать любой файл

en: A tool allowing you to compare and manipulate two change sets concurrently
ru: Инструмент позволяющий сравнивать и манипулировать одновременно двумя наборами изменений

en: A tool allowing you to view the methods in a single change set
ru: Инструмент позволяющий просматривать методы одиночного набора изменений

en: A tool for discovering methods
ru: Инструмент для исследования методов

en: A tool for finding and editing methods that contain any given keyword in their names.
ru: Инструмент для поиска и правки методов содержащих в своём названии указанное слово.

en: A window for composing text
ru: Окно ввода текста

en: A window used to report messages sent to Transcript
ru: Окно отслеживания сообщений посланных Транскриптору

en: browser (b)
ru: системный браузер (b)

en: Creates a new morphic project
ru: Создать новый Морф

en: Creates a new project of the classic "mvc" style
ru: Создать новый проект классического MVC стиля

en: event theatre
ru: запись событий

en: file list
ru: список файлов

en: file...
ru: файл...

en: Lets you open a window on a single file
ru: Отрыть окно для отдельного файла

en: message names (W)
ru: имена событий (W)

en: method finder
ru: поиск методов

en: morphic project
ru: проект

en: mvc project
ru: MVC проект

en: package-pane browser
ru: браузер пакетов

en: Similar to the regular browser, but adds an extra pane at top-left that groups class-categories that start with the same prefix
ru: Браузер кода с дополнительной панелью группирующей классы по общему префиксу имени

en: transcript (t)
ru: транскриптор (t)

en: workspace (k)
ru: редактор (k)

en: create new morphic project
ru: создать новый проект

en: create new mvc project
ru: создать новый MVC проект

en: go to next project
ru: перейти на следующий проект

en: go to previous project
ru: перейти к предыдущему проекту

en: Opens a window that shows names and relationships of all the projects in your system.
ru: Имена и взаимосвязи всех текущих проектов.

en: revert to saved copy
ru: откатиться к сохранённой копии

en: save for future revert
ru: сохранить для будущего отката

en: save on server (also makes a local copy)
ru: сохранить на сервере (также сделать локальную копию)

en: save project on local file only
ru: сохранить проект только в локальном файле

en: save to a different server
ru: сохранить на другом сервере

en: see if server version is more recent...
ru: последнее обновление...

en: show project hierarchy
ru: иерархия проектов

en: can't seem to find that project
ru: нельзя найти проект

en: Select a project
ru: Выбрать проект

en: Save changes before quitting?
ru: Сохранить изменения перед выходом?

en: Choose a file
    to load
ru: Выберите файл для загрузки

en: Sorry, no suitable files found
    (names should end with .morph, .gif,
    .bmp, .jpeg, .jpe, .jp, or .form)
ru: Нельзя найти подходящий файл
    (имена файлов должны оканчиваться на .morph, .gif,
    .bmp, .jpeg, .jpe, .jp, или .form)

en: unrecognized image file format
ru: не распознанный формат файла

en: connect remote user
ru: подключить удаленного пользователя

en: disconnect all remote users
ru: отключить всех удаленных пользователей

en: disconnect remote user
ru: отключить удаленного пользователя

en: local host address
ru: локальные адреса хостов

en: Telemorphic
ru: Телеморф

en: Choose a display depth
ru: Укажите глубину цвета

en: VM Statistics
ru: Статистика Виртуальной Машины

en: Brings an open fileList  to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
ru: Открыть окно выбора файла

en: Brings an open MessageNames window to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
ru: Открыть окно Имён Событий

en: Brings an open Transcript to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
ru: Открыть окно Транскриптора

en: Close the topmost window if possible.
ru: Если возможно, закрыть окно находящиеся на переднем плане.

en: close top window (w)
ru: закрыть топовое окно (w)

en: collapse all objects
ru: свернуть все объекты

en: collapse all windows
ru: свернуть все окна

en: Deletes all non-window morphs lying on the world.
ru: Удалить все не оконные Морфы существующие в Мире.

en: Deletes all windows that do not have unsaved text edits.
ru: Удалить все окна не имеющие не сохраненного текстового ввода.

en: delete both of the above
ru: оба выше перечисленных пункта

en: delete non-windows
ru: удалить не-окна

en: delete unchanged windows
ru: удалить не изменённые окна

en: deletes all unchanged windows and also all non-window morphs lying on the world, other than flaps.
ru: удалить не изменённые окна и все не оконные Морфы существующие в Мире (исключая закладки)

en: Expand all collapsed windows and other collapsed objects back to their expanded forms.
ru: Развернуть все свёрнутые окна и объекты до их изначального состояния.

en: expand all
ru: развернуть всё

en: find a fileList (L)
ru: найти Список Файлов (L)

en: find a transcript (t)
ru: найти Транскриптор (t)

en: find changed browsers...
ru: найти изменённые браузеры...

en: find changed windows...
ru: найти изменённые окна...

en: find message names (W)
ru: найти имена сообщений (W)

en: Make all windows fully visible on the screen
ru: Сделать все окна полностью видимыми на экране

en: Make the topmost window become the backmost one, and activate the window just beneath it.
ru: Переместить все окна переднего плана на задний.

en: move windows onscreen
ru: разместить окна

en: Presents a list of all windows that have unsubmitted changes; if you choose one from the list, it becomes the active window.
ru: Список окон содержащих не подтвержденные изменения.

en: Presents a list of all windows; if you choose one from the list, it becomes the active window.
ru: Список всех окон.

en: Presents a list of browsers that have unsubmitted changes; if you choose one from the list, it becomes the active window.
ru: Список браузеров  содержащих не подтвержденные изменения.

en: Reduce all open windows and all other objects on the desktop to labeled tabs
ru: Свернуть все окна и объекты в Мире

en: Reduce all open windows to collapsed forms that only show titles.
ru: Свернуть все окна в Мире

en: send top window to back (\)
ru: переместить окна вниз (\)

en: stagger: new windows positioned so you can see a portion of each one.
                    tile: new windows positioned so that they do not overlap others, if possible.
ru: Если установлено, новые окна будут располагаться таким образом, чтобы только часть предыдущих окон была видна, иначе новые окна будут стараться не перекрывать предыдущие.

en: windows
ru: окна

en: Where in the world menu is...
ru: Где показывать меню Мира...

en: change caption
ru: изменить заголовок

en: open in recording theatre
ru: открыть в Театре Событий

en: auto dismiss
ru: автоматически освобождать

en: auto start
ru: автоматически запускать

en: Please edit the caption
ru: Измените заголовок

en: Display this event-movie in a form such that its score can be viewed and edited.
ru: Показать запись событий в форме пригодной для просмотра и изменения.

en: open for score-editing
ru: править

en: edit this menu
ru: править это меню

en: inspect
ru: инспектировать

en: play again
ru: запустить снова

en: rewind
ru: перемотать назад

en: A framework for creating tutorial snippets
ru: Запись событий. Одно из применений - создание руководств

en: Multimedia
ru: Мультимедиа

en: no, let me reconsider
ru: отменить

en: The current recording has not been saved, and will be
    lost if you do this; are you sure you want to proceed?
ru: Текущая запись не сохранена и будет утеряна если вы продолжите.
    Вы согласны продолжить?

en: yes, abandon this Event Theatre
ru: да, избавиться от этой записи

en: Allows you to provide a message to be presented to a user as balloon-help when the mouse lingers over buttons that trigger playback of the tape of this event theatre
ru: Представить запись сообщений как всплывающую подсказку, когда указатель мыши задерживается над объектом и срабатывает триггер запускающий эту запись.

en: abandon any event-roll that may be associated with this theatre.
ru: избавиться от всех записей связанных с текущим Театром Событий

en: add navigator flap
ru: добавить закладку навигатор

en: add sugar navigator flap
ru: добавить Sugar закладку навигатор

en: add supplies flap
ru: добавить закладку инструментов

en: delete old versions
ru: удалить старые версии

en: event roll
ru: диаграмма

en: open a horizontal piano-roll-like tool for the viewing and editing the events of this event theatre.
ru: Открыть горизонтальную панель с инструментами для просмотра и правки диаграммы событий.

en: Recording Options
ru: Опции записи

en: remove event-roll
ru: удалить запись

en: remove navigatorFlap
ru: удалить закладку-навигатор

en: remove sugar navigatorFlap
ru: удалить Sugar закладку-навигатор

en: remove suppliesFlap
ru: удалить закладку инструментов

en: revert to version...
ru: откатиться до версии...

en: set balloon help
ru: всплывающая подсказка

en: shrink event tape
ru: сжать запись

en: convert to canonical coordinates (broken)
ru: привести к каноническим координатам (сломано)

en: inspect event recorder
ru: инспектировать Проигрыватель Событий

en: inspect event roll
ru: инспектировать диаграмму

en: inspect event tape
ru: инспектировать запись

en: inspect event theatre
ru: инспектировать Театр Событий

en: inspect nav bar
ru: инспектировать закладку-навигатор

en: inspect sound recorder
ru: инспектировать Запись Звука

en: More options
ru: Больше опций

en: more...
ru: больше...

en: movie-clip player
ru: проигрыватель

en: parse event tape
ru: анализ записи событий

en: Navigator
ru: Навигатор

en: Caution: this is broken!
ru: Предупреждение: это было сломано!

en: Event Theatre menu Definition
ru: Определение меню Театра Событий

en: The Event Theatre provides a framework for authoring "event-movies".  It uses custom variants of the Navigator, the Supplies flap, the painting system, property sheets, Viewer flaps, etc., all of which reside within the controlled confines of the Theatre.
    
    To author an event-movie, get a  new Event Theatre from the Objects catalog or from the "open..." branch of the desktop menu.
    
    1. Resize the Theatre, using the halo, to the delivery size desired for playback.
    
    2. Use the menu in the controls panel to add or delete Supplies and Navigator flaps as desired.
    
    3. Edit the "caption" by clicking on the text that says "Untitled" and typing your desired caption.  This caption is affixed to playback buttons, and, generally, provides a way to identify the event-movie.
    
    4. Set up the "initial conditions" for the event-movie you're about to record (e.g., paint a background, provide some explanatory text, add objects you want to be present at the start of the movie.) When the recording is first opened by the user for playback, and whenever the recording has been rewound, this is exactly what it will look like.
    
    5. When ready to start the recording, press the "Record" button. A red border will be seen around the recorder, to indicate that recording is in progress.  Recording will continue until you hit the ESC key.
    
    6. Note that if you  want to include sound in your recording, you can add it directly during playback, or you can produce voiceover externally and add it in later using the Event Roll.
    
    7. Now proceed to "do", with the mouse and keyboard, whatever you wish to record.   For best results, all mouse gestures should be made within the interior of the Theatre.
    
    8. Hit ESC when done recording.
    
    9. To review what you've recorded, press "Play". If unhappy with the result, repeat steps 1-8.
    
    10.  If you're happy with the result, and now wish to add a sound, open the sound panel, then click Play to replay the recording, and whenever you wish to add a snippet of voiceover, click on the "Start Recording Voiceover" button, and start talking, and when done with that snippet click the "Stop Recording Voiceover" button.  Once the playback finishes, the added voiceover(s) will become part of the event tape, and will be seen in the event roll.
    
    11. When you're happy with the result, hit the "Publish" button, to get a playback button. There are currently two choices:
    
    a. Iconic Button - Initially provides a picture of the initial scene of the movie, scaled 0.3x, and overlaid with the word HINT.  When the user clicks on such a button, the event-movie is played back in an ephemeral "playback theatre", and after the playback is done, the playback theatre shrinks down to a 0.5x scale-downed picture of the *final* scene of the movie.  Subsequent hitting of the button will again invoke a playback.
    
    b. Textual Button - a simple labeled button which, when pressed, triggers playback of the event tape.
    
    12. The playback buttons you obtain when you "Publish" can be placed anywhere, such as on the page of a book. You can control, via a playback-button's halo menu, whether or not it should be "auto-start", and whether or not "auto-dismiss". When the user presses the button, a "Playback" space will open, which resembles an Event Theatre, but has only playback-relevant controls.   A playback set up for both auto-start and auto-dismiss comes without any controls.
    
    13.  To edit the "event tape" of a recording you have made in an Event Theatre, and for a generally good time, click on the interlocking-circles icon to obtain a tool that allows you to visualize and to edit a "score" or "piano roll" of the event tape.
    
    
    Summary of terms
    
    Event Theatre
      The main tool for creating an Event Tape.
    
    Event Roll
      An auxiliary tool showing the full "score" of an Event Tape. 
    
    Event Tape
      The results of an event-theatre session;  an interaction sequence that can be played back.
    
    Event Recording
      A term interchangeable with "Event Tape."
    
    Event Movie
      What you see when you play back an Event Tape.
ru: Театр Событий - это инструмент для создания "записей событий". Он использует собственный набор закладок, параметров, скриптов существующих только в пределах Театра Событий.
    
    Для записи событий необходимо создать новый объект "Театр Событий" каталоге объектов.
    
    1. Используя жёлтую кнопку гало-меню задайте размер Театра необходимый для проигрывания записи.
    2. Используя меню панели управления добавьте/удалите закладки "инструменты" и "sugar навигатор" по желанию.
    3. На панели управления измените наименование, которое в последствие будет использоваться для идентификации записи.
    4. Настройте "начальное состояние" записи (в меню панели управления введите описание записи, настройте Мир, расположите объекты).
    5. Нажмите кнопку "Запись", красная рамка вокруг рабочей области будет сигнализировать о том, что происходит запись.
    6. Если вы хотите добавить голосовое сопровождение, вы сможете сделать это позже при проигрывании или в диаграмме записи.
    7. Далее произведите все действия (мышью, клавиатурой и т.д.) которые необходимо записать. Для достижения лучших результатов удерживайте курсор в рабочей области Театра Событий.
    8. Нажмите клавишу Esc для того чтобы остановить запись.
    9. Для того, чтобы проверить результат, нажмите кнопку "Играть". Если запись вас не устраивает отмените запись кнопкой "Перемотать" и повторите предыдущие шаги.
    10. Если вы хотите записать звуковое сопровождение вам необходимо: открыть панель управления звуком кнопкой в нижнем правом углу; нажать "Пуск" для начала воспроизведения записи; нажать "Начать записывать закадровый голос" для начала записи звука.
    11. Нажмите кнопку "Публиковать" и выберите одну из следующих опций:
    11.1 "Как изображение" - трансформировать Театр Событий в Морф уменьшенного размера с изображением первого кадра записи; клик этого объекта откроет окно оригинального размера в котором будет проиграна вся запись; после чего Морф примет вернётся в уменьшенному размеру и будет содержать последний кадр записи.
    11.2 "Как текст" - аналогично предыдущему варианту, но вместо отображения кадров записи, Морф будет содержать название записи.
    12. Полученный после публикации объект можно использовать как обычный Морф, например вставить в книгу.
    13. Записанные события можно редактировать (до публикации) Диаграмме Событий, для этого надо нажать кнопку (с изображением пересекающихся колец) в панели управления Театра Событий.
    
    Термины:
    
    Театр Событий
      главный инструмент для создания записей событий.
    
    Диаграмма Событий
      инструмент для просмотра и правки записи событий.
    
    Запись Событий
      результат работы Театра Событий; записанная последовательность взаимодействий объектов.

en: caution - old playback; button lacks vital data.
ru: Предупреждение, старая запись.

en: Event Roll for
ru: Диаграмма для

en: Nothing recorded yet
ru: Нет записей

en: Abandon existing recording and start a new one.
ru: Удалить текущую запись и начать новую.

en: Abandon this effort and throw away this window
ru: Отказаться от всех изменений и покинуть это окно

en: Add a voiceover to the existing event-recorded sequence
ru: Добавить закадровый голос для существующей записи

en: Pause
ru: Пауза

en: Play
ru: Играть

en: Record
ru: Запись

en: Record Again
ru: Запись

en: Replay this sequence
ru: Переиграть

en: Reset to the starting condition for this recording
ru: Откатиться к исходному варианту записи

en: Resume
ru: Продолжить

en: Resume playback
ru: Продолжить воспроизведение

en: Rewind
ru: Перемотать

en: Start Recording
ru: Запись

en: Start Recording Voiceover
ru: Начать записывать закадровый голос

en: Stop
ru: Стоп

en: Stop playing or recording this panel
ru: Остановить проигрывание или запись этой панели

en: Stop Record Voiceover
ru: Остановить запись закадрового голоса

en: show this theatre's script in a piano-roll-like format for visualizaitoin and editing.
ru: Показать запись в виде временной диаграммы.

en: show/hide voice controls
ru: показать/скрыть элементы управления звуком

en: Temporarily pause this playback
ru: Приостановить воспроизведение

en: When you hit this, you will be handed a button which, when it is clicked,  will open up an Event Player in which the recording can be played back.
ru: Трансформировать Театр Событий в Морф клик на котором откроет Проигрыватель Событий для воспроизведения текущей записи.

en: Choose a version to restore
ru: Выберите версию для восстановления

en: no versions available, sorry
ru: нет доступных версий

en: nothing recorded yet
ru: нет записей

en: Hit ESC to stop recording
ru: Нажмите клавишу Esc для того чтобы прервать запись

en: Event Theatre
ru: Театр Событий

en: Iconic button
ru: Как изображение

en: Textual button
ru: Как текст

en: Edit the balloon help to be supplied for playback buttons made for this event movie
ru: Редактировать всплывающую подсказку Морфа предназначенного для воспроизведения текущей записи

en: Your Title Goes Here
ru: Ваш заголовок

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
ru: Тайл для использования в скриптах, который будет содержать метод из Игрового Поля

en: A device for making sound recordings.
ru: Устройство для записи звука.

en: A joystick-like control
ru: Элемент управления подобный джойстику

en: A multi-paged structure
ru: Режим с несколькими страницами

en: A place for assembling parts or for staging animations
ru: Область для построения композиций из объектов или создания анимаций

en: A place for storing alternative pictures in an animation, etc.
ru: Область сохранения альтернативных изображений для инимаций и т.д.

en: A rectangle
ru: Прямоугольник

en: A slider for showing and setting numeric values.
ru: Ползунок для показа и ввода числовых значений.

en: A star
ru: Звезда

en: A tool for discarding objects
ru: Инструмент для удаления объектов

en: A tool listing all the scripted objects in the project.
ru: Список всех объектов текущего проекта.

en: A tool that lets you browse the catalog of available objects
ru: Каталог всех доступных объектов.

en: All Scripts
ru: Все скрипты

en: An ellipse or circle
ru: Эллипс или Круг

en: Book
ru: Книга

en: Button
ru: Кнопка

en: Holder
ru: Контейнер

en: Joystick
ru: Джойстик

en: Object Catalog
ru: Каталог объектов

en: Players
ru: Игроки

en: Playfield
ru: Игровое Поле

en: Rectangle
ru: Прямоугольник

en: Slider
ru: Ползунок

en: Sound Recorder
ru: Запись Звука

en: Star
ru: Звезда

en: Stop, Step, and Go buttons for controlling all your scripts at once.  The tool can also be "opened up" to control each script in your project individually.
ru: Стоп, Шаг и Пуск кнопки для управления всеми скриптами сразу.

en: Text
ru: Текст

en: Text that you can edit into anything you desire.
ru: Текст который можно править

en: Trash
ru: Мусорная корзина

en: Supplies
ru: Инструменты

en: record voice during event recording
ru: записывать звук во время записи событий

en: allows you to supply a precise scale-factor manually.
ru: Установить точный масштаб.

en: change scale...
ru: масштаб...

en: normally not necessary, but if you suspect that edits you have made in this event roll have not been fully appreciated by the event theatre, choose this to force the event theatre to reflect what you see in the event roll.
ru: Обычно нет необходимости выполнять это действие, но если вы считает, что Театр Событий не учёл ваши изменения в диаграмме записи событий, выберите этот пункт.

en: retrofit to event-theatre
ru: форсировать включение всех изменений

en: allows you to back up to any earlier version of the event tape.
ru: Вернуться к предыдущему состоянию диаграммы

en: debugging -- change the definition of this menu.
ru: отладка -- измените определение этого меню.

en: debugging -- open an Inspector on this event roll
ru: отладка -- открыть Инспектор для диаграммы

en: debugging -- update the red roll cursor
ru: отладка -- обновить красные сегменты диаграммы

en: debugging -- update the scrollbar
ru: отладка -- обновить полосу прокрутки

en: Event-Roll Options
ru: Параметры диаграммы

en: update cursor
ru: обновить курсор

en: update scrollbar
ru: обновить полосу прокрутки

en: Milliseconds per pixel [currently
ru: Миллисекунды на пиксел [текущее значение

en: An Event Roll is a used to visualize and edit the score, or "tape", of an Event Theatre's "event movie".
    
    The Roll shows three "tracks", one for all Mouse events, one for Keyboard events, and one for all other events, such as sound.
    
    You can *remove* any item from an event roll by just picking it up with the mouse and dropping it anywhere outside the roll (such as on the desktop or in the trash-can.)  If in doubt about the effect of removing an item, you can put it on the desktop, play the revised tape, then pick up the event from the desktop and drop it back near where you found it in the event roll, and replay again to compare.
    
    You can *reposition* any item in an event roll by picking it up with the mouse and dropping it anywhere else in the roll.  CAUTION:  Items in the mouse-event track should not be dropped such that they overlap -- see caveat below under "Tips".
    
    You can drag various kinds of items *into* the roll.  For example, you can drop a "Morph" or a "Tile" obtained from a SoundRecorder, and you can drop a "button" representing another event-recorded sequence (though it is not at the moment recommended to do the latter.)  One straightforward way of adding voiceovers to an existing event recording is to play back the recording while selectively making individual snippets of voice recordings using a separate, standard Squeak SoundRecording tool.  After you are satisfied with a recording, obtain a "morph" from the sound-recording tool, and position it as desired in the event roll.
    
    You can *resize* items in the "mouse" track of an event roll.  When you stretch or shrink a mouse-sequence, the events within the sequence get remapped linearly within the duration represented by the new size of the sequence as seen in the event roll.  [CAUTION:  Do not resize a mouse item such that it will overlap an adjacent one.  It is a bug that this is even allowed.]
    
    In addition to adding separately-recorded voiceovers using the mechanism described in item 3 above, there is a built-in voiceover mechanism in the Event Theatre.  Whenever you are playing back an existing event-recording in an Event Theatre, a "Record Voiceover" button will appear.  If you press this, the playback of the event recording will continue and you can record a voiceover to go with any portion you wish.  When you are done recording a snippet, you can hit the "stop recording voiceover" button; playback will continue, and you can subsequently, on this pass or any future one, add more voiceover snippets.  To remove a voiceover snippet, simply drag it out of the event roll; to reposition it, simply pick it up with the mouse and drop it back into the event roll at the desired position.
    
    When you make a change in an Event Roll, it will immediately change the tape of the Event Theatre, so that when you replay the event-movie you will immediately see see the change.  If you are unhappy with the change, there is a one-level "undo" available which will revert the EventTheatre to its state before the last edit you made in the EventRoll.  There is also a "deeper" level of "undo" available that will revert the EventTheatre (and hence the associated EventRoll) to the initial state they were in when you first launched the event roll.
    
    
    Keyboard Track
    
    You can reposition or delete any keyboard-track item.
    
    Color conventions in the keyboard track: (These will change soon!)
    
    	White	Simple lower-case character, no modifier key pressed
    	Red		Shift-key pressed
    	Green	Alt-key pressed
    	Yellow	Control-key pressed
    
    	Yellow	A "space" character
    	Blue		A "backspace" character
    
    Unprintable characters are shown in red with the ascii value displayed, e.g. #13 for a "return" character.
    
    *Important Tips*
    
    (1)  To get the halo on an object inside an EventRoll, hold down the SHIFT key as you halo-click on the object.
    
    (2)  DO NOT reposition or resize mouse-track items such that any two of them overlap, since this will result in the events represented by the two items getting co-mingled in such a way that they you will never be able to separate them again, and the mixture will have crazy results.  It is a bug that you are allowed to drop mouse-track items such that they overlap.  So please, DO NOT DO IT!  If by accident you do, you might be interested in trying out some of the revert mechanisms in the system.
ru: Диаграмма позволяет визуализировать запись событий.
    
    Окно Диаграммы содержит три "дорожки", одна для событий мыши, одна для событий клавиатуры и третья "дорожка" для прочих событий(например звук).
    
    Для того чтобы удалить событие необходимо захватить его и переместить за пределы Диаграммы(например на рабочий стол или мусорную корзину). Если вы сомневаетесь в необходимости удаление, просто переместите событие на рабочий стол, попробуйте проиграть полученную запись и в случае необходимости просто возвратите удалённое событие обратно в Диаграмму.
    
    Вы можете менять положение событий захватив их мышкой и переместив в любое место Диаграммы. ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: При перемещении событий на мышиной "дорожке" необходимо соблюдать порядок при котором события не перекрывают друг друга (смотрите раздел "Важные замечания")
    
    Можно перемещать новые события в Диаграмму. Например вы можете переместить Морф или Тайл полученный от "Запись звука" или даже встроить другой Театр Событий.
    
    Вы можете изменять размер событий мышиной "дорожки" при это вся последовательность событий будет изменяться линейно в соответствии с длиной события на Диаграмме. ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: События мышиной "дорожки" не должны перекрывать друг друга
    
    Голосовую запись можно встроить в Диаграмму не только с помощью внешнего инструмента "Запись звука" но и с помощью встроенного механизма. Во время проигрывания записи появится кнопка "Запись закадрового голоса" нажав на которую вы продолжите воспроизведение событий и параллельно получите возможность записывать закадровый голос. Вы можете в любое время нажать на кнопку "Остановить запись закадрового голоса" (воспроизведение событий при этом будут продолжаться).
    
    После изменения событий в Диаграмме они тут же отображаются в Театре Событий.  Если результат вас не устраивает воспользуйтесь опцией "отмены" последней правки, при этом возможно восстановить только один предыдущий шаг. Кроме того существует возможность "глубокой" "отмены" для возврата вплоть до первоначального состояния.
    
    
    Клавиатурная "дорожка"
    
    Позволяет перемещать или удалять любые клавиатурные события.
    
    Цветовая палитра клавиатурной "дорожки"(может вскоре измениться)
    
    	Белый	Простой символ в нижнем регистре, без нажатых модификаторов
    	Красный	Shift был нажат
    	Зелёный	Alt был нажат
    	Жёлтый	Control был нажат
    
    	Жёлтый	Клавиша "пробел"
    	Голубой	Клавиша "забой"
    
    Непечатные символы выводятся красным цветом в виде цифрового кода(ascii), например #13 для клавиши "return".
    
    *Важные замечания*
    
    (1) Для получения гало-меню объекта Диаграммы необходимо кликнуть его удерживая клавишу Shift.
    
    (2) Следите за тем чтобы события мышиной "дорожки" не перекрывали друг друга.

en: Abandon  this piano roll.  If you have made changes and wish them to be propagated back to the originating event-theatre, be sure to do that before abandoning the piano roll.
ru: Закрыть диаграмму. Если запись была изменена, сохраните её перед закрытием диаграммы.

en: keyboard
ru: клавиатура

en: media
ru: мультимедиа

en: mouse
ru: мышь

en: Event Roll
ru: Диаграмма

en: event timeline
ru: временная шкала

en: color...
ru: цвет...

en: destroy this flap
ru: удалить закладку

en: height...
ru: высота...

en: highlight color...
ru: подсветка...

en: use default gray look
ru: использовать стандартный серый цвет

en: use default green look
ru: использовать стандартный зелёный цвет

en: new height of the bar
ru: новая высота

en: cling to edge... (current: {1})
ru: разместить у края... (сейчас: {1})

en: Navigator Flap
ru: Закладка-Навигатор

en: Change character
ru: Изменить символ

en: New character?
ru: Новый символ ?

en: play
ru: играть

en: play the event in isolation.
ru: проиграть событие в изоляции.

en: Untitled
ru: Новый

en: graphical view
ru: графический вид

en: Lets you visualize all the individual events that constitute this sequence in an onionskin overlay to the event theatre.
ru: Визуализировать все индивидуальные события составляющие текущую последовательность.

en: Presents the constituent events of this sequence in a scrolling list for your inspection.
ru: Визуализировать все события составляющие текущую последовательность в виде списка.

en: textual view
ru: текстовой вид

en: imprint HINT
ru: нарисовать HINT

en: open for editing
ru: редактировать

en: show caption
ru: показать заголовки

en: show final picture
ru: показать финальное изображение

en: show initial picture
ru: показать начальное изображение

en: playback at button position
ru: воспроизведение в позиции кнопки

en: playback at container origin
ru: воспроизведение в позиции контейнера

en: playback at screen center
ru: воспроизведение в центре экрана

en: post-playback feature
ru: сохранять последний кадр

en: Each line represents an event in the event sequence I represent
ru: Каждая линия представляет отдельное событие

en: screen
ru: экран

en: undo (z)
ru: отменить последнее действие (z)

en: add item...
ru: добавить элемент...

en: add line
ru: добавить линию

en: add title...
ru: добавить заголовок...

en: detach submenu
ru: отделить подменю

en: set target...
ru: цель...

en: parts window controls...
ru: элементы окон...

en: jump to year...
ru: год...

en: Choose another year
ru: Выберите другой год

en: Type in a year
ru: Введите год

en: A Personal Digital Assistant
ru: Карманный компьютер

en: PDA
ru: КПК

en: copy list to clipboard
ru: копировать список в буфер обмена

en: copy selection to clipboard
ru: копировать выделение в буфер обмена

en: list font...
ru: списки...

en: Choose the font for this list
ru: Выбрать шрифт для текущего списка

en: Caution! This method may have been
    changed elsewhere since you started
    editing it here.  Accept anyway?
ru: Предупреждение. Этот метод был изменён с тех пор как вы начали редактирование. Принять эти изменения?

en: Changes have not been saved.
    Is it OK to cancel those changes?
ru: Изменения не были сохранены, продолжить без сохранения изменений?

en: Move cursor farther from
    this point to increase pane.
    Click when done.
ru: Для увеличения поля аннотации
    двигайте курсор дальше от этой точки.
    Кликните для завершения.

en: Selection
ru: Выделение

en: align bottom edges
ru: выровнять по нижнему краю

en: align centers horizontally
ru: выровнять центры по горизонтали

en: align centers vertically
ru: выровнять центры по вертикали

en: align left edges
ru: выровнять по левому краю

en: align right edges
ru: выровнять по правому  краю

en: align top edges
ru: выровнять по верхнему краю

en: distribute horizontally
ru: распределить по горизонтали

en: distribute vertically
ru: распределить по вертикали

en: place into a column
ru: вставить в колонку

en: place into a row
ru: вставить в строку

en: Selected {1} objects
ru: Выбрать {1} объектов

en: A scrolling data field which will have a different value on every card of the background
ru: Поле с полосой прокрутки, значение которого будет разным для каждой страницы

en: Scrolling Field
ru: Поле с прокруткой

en: bold
ru: жирный

en: centered
ru: центрировано

en: italic
ru: курсив

en: justified
ru: подтверждено

en: left flush
ru: слева

en: narrow
ru: узкий

en: normal
ru: норма

en: right flush
ru: справа

en: struck out
ru: перечеркнутый

en: underlined
ru: подчеркнутый

en: more smoothing
ru: более гладко

en: A short text in a beautiful font.  Use the resize handle to change size.
ru: Короткий текст отличным шрифтом.  Для изменения размеров используйте соответствующую метку.

en: TrueType banner
ru: Баннер TrueType

en: edit contents...
ru: редактировать содержание...

en: how to find more fonts...
ru: как найти больше шрифтов...

en: load font from web...
ru: загрузить шрифт из сети...

en: Select the font to be
    used for balloon help
ru: Укажите шрифт текста всплывающей подсказки

en: Clipboard
ru: Буфер обмена

en: This object will always show whatever is on the text clipboard
ru: Этот объект показывает содержимое текстового буфера обмена

en: do not stay up
ru: не ждать

en: stay up
ru: ждать

en: update continuously
ru: обновлять всё время

en: update only at end
ru: обновить только в конце

en: color change
ru: изменить цвет

en: adjust translucency
ru: добавить полу-прозрачность

en: restore original color
ru: восстановить оригинальный цвет

en: shows selected color
ru: показать выбранный цвет

en: dismiss color picker
ru: закрыть

en: move this color-picker to another position, and keep it on the screen until dismissed with the X button
ru: переместить в другое место и закрепить на поверхности Мира

en: open a full property sheet
ru: открыть полную панель настроек

en: Forward direction (hold down shift key and drag to change it)
ru: Центр вращения (для изменения удерживая клавишу Shift перемещайте курсор мыши)

en: Rotation center (hold down the shift key and drag to change it)
ru: Центр вращения (удерживая клавишу Shift и перемещайте эту кнопку)

en: Really throw this away
ru: Действительно всё выбросить

en: Um, no, let me reconsider
ru: Нет, давайте переиграем

en: Yes
ru: Да

en: resize
ru: изменить размер

en: rotate
ru: вращать

en: Choose which physical device is associated with the joystick.
ru: Ассоциировать физическое устройство с джойстиком

en: Governs whether this joystick should track the motions of a real, physical joystick attached to the computer.
ru: Должен ли джойстик отслеживать перемещение физического устройства

en: set X range
ru: ось X

en: set Y range
ru: ось Y

en: When auto-center is on, every time you let go of the Joystick knob, it springs back to the neutral position at the center of the device
ru: Если авто-центр установлен, каждый раз после того как вы отпустите ручку джойстика, положение будет меняться на нейтральное

en: auto-center
ru: авто-центр

en: Joystick device number (currently {1})
ru: Номер устройства джойстика (сейчас {1})

en: set real joystick number (now {1})
ru: номер реального джойстика (сейчас {1})

en: track real joystick
ru: отслеживать реальный джойстик

en: Type the maximum value for the X axis
ru: Введите максимальное значение по оси X

en: Type the maximum value for the Y axis
ru: Введите максимальное значение по оси Y

en: Number of joystick to track?
ru: Номер реального джойстика?

en: pen color
ru: цвет кисти

en: pen size
ru: размер кисти

en: progress color...
ru: цвет индикатора...

en: progress value...
ru: значение индикатора...

en: Enter new value (0 - 1.0)
ru: Введите новое значение от 0.0 до 1.0

en: A rectangle which continuously reports its size in pixels
ru: Объект который постоянно показывает свои размеры в пикселах

en: Ruler
ru: Линейка

en: change action selector
ru: изменить действие селектора

en: change arguments
ru: изменить аргументы

en: change when to act
ru: изменить время действия

en: clear target
ru: очистить цель

en: set page sound
ru: звук сигнал

en: set page visual
ru: визуальный эффект

en: set target
ru: цель

en: change label
ru: изменить метку

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
ru: Укажите селектор для посылки объекту назначения при нажатии на кнопку

en: buttonDown
ru: кнопка нажата

en: buttonUp
ru: кнопка отжата

en: Choose one of the following conditions
ru: Выберите одно из следующих условий

en: startDrag
ru: начало перемещения

en: whilePressed
ru: пока кнопка нажата

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
ru: Введите аргументы для посылки объекту назначения при нажатии на кнопку

en: Please enter a new label for this button
ru: Введите метку для данной кнопки

en: Enter an expression that create the target
ru: Введите выражение для создания цели

en: fill
ru: заполнить

en: decimal places...
ru: положение десятичной точки...

en: font size...
ru: размер шрифта...

en: font style...
ru: стиль шрифта...

en: How many decimal places? (currently {1})
ru: Сколько знаков после запятой? (сейчас {1})

en: change name...
ru: изменить имя...

en: make closable
ru: сделать сворачиваемыми

en: make draggable
ru: сделать перемещаемыми

en: make next-to-topmost
ru: переместить под верхнее окно

en: make unclosable
ru: сделать не открываемым

en: make undraggable
ru: сделать не перемещаемым

en: send to back
ru: переместить вниз

en: Accept(s)
ru: Принять(s)

en: Cancel(l)
ru: Отменить(l)

en: query
ru: запрос

en: abandon this execution by closing this window
ru: отменить выполнение и закрыть окно

en: ProjectView
ru: Проект

en: load as project
ru: загрузить проект

en: open project from file
ru: открыть проект из файла

en: Click here to enter the
    project named
    "{1}"
ru: Открыть проект {1}

en: cancel - do not delete anything
ru: отмена - ничего не удалять

en: Do you really want to delete the
    project named {1}
    and all its contents?
ru: Вы действительно хотите удалить проект {1} и все его содержимое?

en: no - delete icon but keep the project
ru: нет - удалить иконку, но сохранить проект

en: yes - delete icon and delete the project
ru: да - удалить иконку и удалить проект

en: The project is not present and may not be renamed now
ru: Проект не существует и не может быть переименован

en: Project not found
ru: Проект не найден

en: ENTER ACTIVE
ru: войти

en: enter this project
ru: войти в проект

en: expunge this project
ru: удалить проект

en: Project Named \"{1}"
ru: Проект с именем \"{1}"

en: PUBLISH to a different server
ru: публиковать на другом сервере

en: PUBLISH (also saves a local copy)
ru: публиковать (сохраняя локальную копию)

en: see if server version is more recent
ru: проверить последнее обновление на сервере

en: make scrollbar inboard
ru: располагать полосу прокрутки внутри границ

en: make scrollbar retractable
ru: автоматически скрывать полосу прокрутки

en: scroll bar on left
ru: полоса прокрутки слева

en: scroll bar on right
ru: полоса прокрутки справа

en: edit label...
ru: править метку...

en: change title...
ru: править заголовок...

en: full screen
ru: на полный экран

en: window color...
ru: цвет окна...

en: collapse this window
ru: свернуть окно

en: expand this window
ru: развернуть окно

en: expand to full screen
ru: развернуть на полный экран

en: close this window
ru: закрыть окно

en: window menu
ru: меню окна

en: contract to original size
ru: привести в исходному размеру

en: close window
ru: закрыть окно

en: collapse/expand window
ru: свернуть/развернуть окно

en: Untitled Window
ru: Безымянное окно

en: New title for this window
ru: Новый заголовок для окна

en: playfield
ru: игровое поле

en: change the color or pattern of the desktop background that lies behind everything else on the screen.
ru: изменить цвет или тип заполнения заднего фона Мира

en: desktop color...
ru: цвет Мира...

en: its governing pen trails drawn within
ru: Должны ли объекты оставлять Треки при движении

en: pen trails...
ru: треки...

en: all pens down
ru: опустить перья

en: all pens show arrowheads
ru: рисовать указатели перьями

en: all pens show arrows
ru: рисовать стрелки перьями

en: all pens show dots
ru: рисовать точки перьями

en: all pens show lines
ru: рисовать линии перьями

en: all pens up
ru: поднять перья

en: clear pen trails
ru: удалить Треки

en: if true, detailed movement of pens between display updates is ignored.  Thus multiple line segments drawn within a script may not be seen individually.
ru: Если установлено, все промежуточные Треки между обновлениями экрана буду проигнорированы

en: playfield options...
ru: параметры Мира...

en: send contents back to donor
ru: отослать данные обратно

en: define application view
ru: определить вид приложения

en: define factory view
ru: определить вид фабрики

en: expand
ru: растянуть

en: reduce
ru: сжать

en: show application view
ru: показать вид приложения

en: show factory view
ru: показать вид фабрики

en: show whole world view
ru: показать вид всего мира

en: world scale and clip...
ru: масштаб мира...

en: about this system...
ru: о системе...

en: authoring tools...
ru: инструменты разработчика...

en: display mode...
ru: режим экрана

en: preferences...
ru: настройка...

en: redraw screen (r)
ru: перерисовать экран (r)

en: Sorry, you can only paint
    one object at a time
ru: Вы можете одновременно рисовать только один рисунок

en: auto-line-layout
ru: расположение в линию

en: abandon costume history
ru: удалить все прежние Формы

en: Delete\Keep
ru: Удалить\Сохранить

en: Hand is holding a Morph in its paste buffer:\
ru: Текущий Морф содержит в своём буфере вставки:\

en: Do you really want to close all windows
    except those with unaccepted edits?
ru: Вы действительно хотите закрыть все окна, исключая окна с неподтверждённым текстовым вводом?

en: world
ru: мир

en: Do you really want to discard all objects
    that are not in windows?
ru: Вы действительно хотите удалить все объекты не имеющие окон?

en: find window
ru: найти окно

en: use gridding
ru: привязка к сетке

en: grid visible when gridding
ru: показывать сетку

en: indicate cursor
ru: отмечать текущий Морф

en: flap
ru: закладка

en: Building Viewers...
ru: Строить окна Свойств...

en: open to drag & drop
ru: показывать меню drag&drop

en: parts bin
ru: фабрика

en: mouse-over halos
ru: автоматическое гало-меню

en: origin-at-center
ru: начало координат в центре экрана

en: add new card
ru: добавить страницу

en: card und stack
ru: страницы и стеки

en: delete this card
ru: удалить эту страницу

en: explain designations
ru: объяснить обозначения

en: go to next card
ru: перейти на следующую страницу

en: go to previous card
ru: перейти на предыдущую страницу

en: show background objects
ru: показать объекты заднего плана

en: show designations
ru: показать обозначения

en: show foreground objects
ru: показать объекты переднего плана

en: desktop color
ru: цвет Мира

en: pen trails
ru: трек

en: resize to fit
ru: подогнать размеры

en: Must be a Point with coordinates (for example 10@10)
ru: Необходимо ввести точку с координатами (например 10@10)

en: New grid origin (usually 0@0):
ru: Начало координат (обычно 0@0)

en: New grid spacing:
ru: Промежуток сетки:

en: etoys source
ru: главное меню

en: show thumbnails
ru: показывать пиктограммы

en: personalize...
ru: настроить...

en: World
ru: Мир

en: script
ru: скрипт

en: there are no scripted players
ru: скрипты не найдены

en: there are no scripts in this project!
ru: У текущего проекта нет скриптов

en: dot
ru: точка

en:  scripts:
ru:  скрипты:

en: All scripts in this project
ru: Все скрипты текущего объекта

en: named
ru: поименован

en:  tiles reverted to "clink"
ru:  Тайлов приведённых к "звон"

en:  tile(s) changed to "
ru:  Тайл(ы) приведены к "

en: 1 if argument is positive, -1 if argument is negative, 0 if argument is zero.
ru: 1, если аргумент больше нуля; -1, если аргумент меньше нуля; 0, если аргумент равен нулю

en: a randomly chosen integer between 1 and the argument
ru: случайным образом выбранное число из интервала от 1 до значения аргумента

en: absolute value
ru: абсолютное число

en: angle, in degrees, whose tangent is the argument
ru: арктангенс аргумента (в градусах)

en: angle, in radians, whose tangent is the argument
ru: арктангенс аргумента (в радианах)

en: cube root of the argument
ru: кубический корень из аргумента

en: exponential (e to the power of the argument)
ru: экспонента (e в степени аргумента)

en: logarithm, base 10
ru: десятичный логарифм

en: natural logarithm
ru: натуральный логарифм

en: square root of the argument
ru: квадратный корень из аргумента

en: the argument multiplied by itself
ru: аргумент в квадрате

en: the argument times itself, times itself again
ru: аргумент в кубе

en: the integer closest to the argument.
ru: ближайшее к аргументу целое

en: the integer nearest to the argument toward zero
ru: округление аргумента до целого, в меньшую сторону

en: the negative of the argument
ru: изменение знака

en: the number of degrees equivalent to the argument which is assumed to be expressed in radians
ru: радианы аргумента перевести в градусы

en: the number of radians equivalent to the argument, which is expressed in degrees.
ru: градусы аргумента перевести в радианы

en: the product of all the whole numbers between 1 and the argument
ru: произведение всех чисел между 1 и значением аргумента

en: trignometric sine, argument in degrees
ru: синус угла (в градусах)

en: trigonometric cosine, argument in degrees
ru: косинус угла (в градусах)

en: trigonometric cosine, argument in radians
ru: косинус угла (в радианах)

en: trigonometric sine, argument in radians
ru: синус угла (в радианах)

en: trigonometric tangent, argument in degrees
ru: тангенс угла (в градусах)

en: trigonometric tangent, argument in radians
ru: тангенс угла (в радианах)
