eToys - en to ru translation catalogue (24 entries)

en: ** ERROR!  THIS SCRIPT IS MISSING **
ru: ** ОШИБКА В СКРИПТЕ **

en: A place for text in a window.
ru: Место для текста в окне

en: Workspace
ru: Редактор

en: Ln of a nonpositive number,
ru: Натуральный логарифм от не положительного числа,

en: Ln of negative number,
ru: Натуральный логарифм от отрицательного числа,

en: log of a nonpositive number,
ru: Логарифм от не положительного числа,

en: logarithm does not exist
ru: логарифм не существует

en: square root of negative number
ru: корень отрицательного числа

en: Cannot truncate this number
ru: Нельзя преобразовать это число

en: division by zero
ru: деление на ноль

en: Factorial not defined for negative numbers
ru: Факториал не определен для негативных чисел

en:  is not a number;
    please correct and try again
ru:  это не число;
    введите корректное число и попробуйте снова

en: Default
ru: По умолчанию

en: Other windows without color preferences.
ru: Другие окна без цветовых предпочтений

en: inspect model
ru: инспектировать модель

en: {1} has been deprecated. {2}
ru: {1} не поддерживается. {2}

en: MaybePutAnotherCategoryHere
ru: Укажите другую категорию

en: Put the balloon help here
ru: Укажите здесь подсказку

en: PutACategoryHere
ru: Укажите категорию

en: PutFormalNameHere
ru: Укажите имя

en: Instances of {1} are not indexable
ru: Экземпляр {1} не может индексироваться

en: File name?
ru: Имя файла?

en: ClipboardText
ru: Текст буфера обмена

en: This object will always show whatever is on the text clipboard, in a scrollable pane.
ru: Этот объект будет показывать содержимое буфера обмена в прокручиваемой панели
