eToys - en to ru translation catalogue (30 entries)

en: background
ru: фон

en: use graphic as background
ru: использовать изображение как фон

en: use the graphic as the background for the desktop
ru: использовать изображение как фон для Мира

en: import all images from here and subdirectories
ru: импортировать все изображения включая подкаталоги

en: import subdirs
ru: импортировать подкаталоги

en: Load all graphics found in this directory and its subdirectories, adding them to the ImageImports repository.
ru: Загрузить все изображения из текущего каталога и его подкаталогах, добавить найденные изображения в ИмпортированныеИзображения.

en: import all images from this directory
ru: импортировать все изображения из текущего каталога

en: import dir
ru: импортировать каталог

en: Load all graphics found in this directory, adding them to the ImageImports repository.
ru: Загрузить все изображения из текущего каталога, добавить найденные изображения в ИмпортированныеИзображения.

en: import
ru: импортировать

en: Load a graphic, placing it in the ImageImports repository.
ru: Загрузить изображения и добавив в ИмпортированныеИзображения.

en: read graphic into ImageImports
ru: Прочитать изображения в ИмпортированныеИзображения.

en: open
ru: открыть

en: open a graphic file in a window
ru: открыть изображение в окне

en: open graphic in a window
ru: открыть изображение в окне

en: set background to a picture
ru: фон изображения

en: Bold
ru: Жирный

en: Italic
ru: Курсив

en: Narrow
ru: Узкий

en: Normal
ru: Нормальный

en: StruckOut
ru: Перечеркнутый

en: Underlined
ru: Подчеркнутый

en: Choose your font
ru: Выберите свой шрифт

en: external font
ru: внешний шрифт

en: new size
ru: новый размер

en: change color...
ru: изменить цвет...

en: new font name
ru: новое имя шрифта

en: emphasis
ru: акцент

en: Font styles and sizes
ru: Стили и размеры шрифта

en: Enter the point size
ru: Введите размер
