eToys - en to ru translation catalogue (19 entries)

en: Attempt to rename a non-existent file
ru: Попытка переименовать не существующий файл

en: delete old version
    cancel
ru: удалить старую версию
    отмена

en: Failed to rename file
ru: Нельзя переименовать файл

en: Trying to rename a file to be
    {1}
    and it already exists.
ru: Нельзя переименовать файл,
    {1}
    уже существует.

en: file in the entire contents of the file, which is expected to contain Smalltalk code in fileout ("chunk") format
ru: Прочитать файл (должен содержать код Smalltalk)

en: fileIn entire file
ru: прочитать файл

en: filein
ru: прочитать

en: remove lfs
ru: удалить LF'ы

en: remove line feeds
ru: Удалить окончания строк в стиле UNIX

en: remove line feeds in file
ru: Удалить окончания строк в стиле UNIX из файла

en: create a new file
    choose another name
    cancel
ru: создать новый файл
    выберите другое имя
    отмена

en: Enter a new file name
ru: Введите новое имя файла

en: {1}
    does not exist.
ru: {1}
    не существует

en: Could not delete the old version of that file
ru: Нельзя удалить старую версию файла

en: overwrite that file\choose another name\cancel
ru: перезаписать файл\выбрать другое имя\отмена

en: Please close this to abort file opening
ru: Закройте это окно для отмены открытия файла

en: {1}
    already exists.
ru: {1}
    уже существует.

en: Cancel
ru: Отмена

en: Choose another name
ru: Выберите имя файла
