eToys - en to ru translation catalogue (682 entries)

en: button
ru: кнопка

en: click to run the script "{1}" in player named "{2}"
ru: кликните для запуска скрипта "{1}" от имени Игрока "{2}"

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
ru: Укажите селектор для посылки объекту назначения при нажатии на кнопку

en: Choose one of the following conditions
ru: Выберите одно из следующих условий

en: mouseDown
ru: кнопка мыши отжата

en: mouseStillDown
ru: кнопка мыши все еще нажата

en: mouseUp
ru: кнопка мыши нажата

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
ru: Введите аргументы для посылки объекту назначения при нажатии на кнопку

en: Please a new label for this button
ru: Введите новую метку для кнопки

en: IP Address\Project\Owner
ru: IP адрес\Проект\Владелец

en: Sorted by
ru: Сортировать по

en: More
ru: Больше

en: Show more info on this project.
ru: Показать больше информации по этому проекту.

en: Author
ru: Автор:

en: Description
ru: Описание:

en: Tags
ru: Ярлыки

en: Please describe this project
ru: Опишите проект

en: A tool that lets you navigate back to recently-visited projects
ru: Навигации по истории открытых проектов

en: ProjectHistory
ru: История проектов

en: Jump...
ru: Перейти...

en: Enter things to search for
ru: Введите строку поиска

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cancel this Publish operation.
ru: Отменить текущую Публикацию

en: Pick a name 24 characters or less and avoid the following characters:
    
     : < > | / \ ? * " .
ru: Введите имя длиной не более 24 символов и избегая следующих символов:
    
     : < > | / \ ? * " .

en: Change my name and continue publishing.
ru: Изменить имя и продолжить Публикацию.

en: OK
ru: Готово

en: I do need a name for the project
ru: Необходимо указать имя проекта

en: Please make the name 24 characters or less
ru: Имя проекта не должно быть больше 24 символов

en: Please remove any funny characters from the name
ru: Удалить все недопустимые символы из имени проекта

en: Sorry that name is already used
ru: Имя уже существует

en: Please enter your login name
ru: Введите ваш логин

en: Please remove any funny characters
ru: Удалить все недопустимые символы

en: This border style cannot be used here
ru: Стиль рамки не может быть использован

en: 2nd gradient color
ru: 2ой градиентный цвет

en: Border Color
ru: Цвет рамки

en: Border style
ru: Стиль рамки

en: Click to select a complex framed border
ru: Выбрать стиль рамки "комплексный каркас"

en: Click to select a complex inset border
ru: Выбрать стиль рамки "комплексная вогнутость"

en: Click to select a complex raised border
ru: Выбрать стиль рамки "комплексная выпуклость"

en: Click to select a simple colored border
ru: Выбрать стиль рамки "простой"

en: Click to select a simple inset border
ru: Выбрать стиль рамки "вогнутость"

en: Click to select a simple raised border
ru: Выбрать стиль рамки "выпуклость"

en: Border width
ru: Ширина рамки

en: Drag in here to change the border width
ru: Изменить ширину рамки

en:  Rounded corners
ru:  Округлые углы

en: Turn rounded corners on or off
ru: Включить/отключить округлые углы

en:  Drop shadow color
ru:  Цвет тени

en: Turn drop shadows on or off
ru: Включить/отключить тень

en: Direction
ru: Направление

en: Drag in here to change the direction of the gradient
ru: Изменить направление градиента

en:  Gradient fill
ru:  Градиентное заполнение

en: Turn gradient fill on or off
ru: Включить/отключить градиентное заполнение

en: Drag in here to change the origin of the gradient
ru: Изменить положение центра градиента

en: Origin
ru: Центр

en:  Lock
ru:  Блокировать

en: Turn lock on or off
ru: Включить/отключить блокировку

en: Color
ru: Цвет

en:  Radial gradient
ru:  Радиальный градиент

en: Turn radial gradient on or off
ru: Включить/отключить радиальный градиент

en: Drag in here to change the offset of the shadow
ru: Изменить смещение тени

en: Offset
ru: Смещение

en:  Solid fill
ru:  Сплошное заполнение

en: Turn solid fill on or off
ru: Включить/отключить сплошное заполнение

en:  Sticky
ru:  Липкий

en: Turn stickiness on or off
ru: Включить/отключить липучесть

en: Button
ru: Кнопка

en: open a button properties panel for the morph
ru: свойства кнопки

en: open a text properties panel for the morph
ru: свойства текста

en: Text
ru: Текст

en:  Apply changes to entire text
ru:  Принять изменения для всего текста

en: Whether to apply style changes to entire text or just selection
ru: Принять изменения для всего текста или только для выделения

en:  Auto-Fit
ru:  Авто-подгонка

en: Turn auto-fit on or off
ru: Включить/отключить авто-подгонку

en: Drag in here to change the margins of the text
ru: Изменить ширину краёв текста

en: Margins
ru: Края

en: Text Color
ru: Цвет текста

en:  Wrapping
ru:  Авто-перенос

en: Turn line wrapping on or off
ru: Включить/отключить авто-перенос текста

en: Accept
ru: Принять

en: B
ru: Ж

en: bold text
ru: жирный текст

en: cancel changes made and close panel
ru: Отменить изменения и закрыть панель

en: decrease kern
ru: уменьшить размер шрифта

en: font changing
ru: изменение шрифта

en: I
ru: Н

en: increase kern
ru: увеличить размер шрифта

en: italic text
ru: наклонный текст

en: Kern+
ru: Размер+

en: Kern-
ru: Размер-

en: keep changes made and close panel
ru: Принять изменения и закрыть панель

en: Main
ru: Основное

en: N
ru: У

en: n
ru: н

en: narrow text
ru: узкий текст

en: normal text
ru: нормальный текст

en: open a main properties panel for the morph
ru: Открыть главную панель настроек Морфа

en: S
ru: П

en: Size
ru: Размер

en: Style
ru: Стиль

en: struck out text
ru: перечёркнутый текст

en: U
ru: Д

en: underlined text
ru: подчёркнутый текст

en: as object
ru: как объект

en: basic
ru: основное

en: drag & drop
ru: мышь

en: fill & border
ru: заполнение и рамка

en: geometry
ru: геометрия

en: layout
ru: размещение

en: miscellaneous
ru: прочее

en: motion
ru: передвижение

en: observation
ru: обзор

en: pen use
ru: перо

en: scripting
ru: скрипты

en: scripts
ru: скрипты

en: search
ru: поиск

en: sound
ru: звук

en: tests
ru: тесты

en: variables
ru: переменные

en: command
ru: команда

en: property
ru: свойство

en: tiles to get...
ru: тайлы...

en: empty script
ru: пустой скрипт

en: {1}'s {2}
ru: {1}/{2}

en: color
ru: цвет

en: No
ru: Нет

en: Test
ru: Если

en: Yes
ru: Да

en: parenthesized
ru: взять в скобки

en: enclose within parentheses
ru: взять в скобки

en: parentheses
ru: скобки

en: remove function
ru: удалить функцию

en: remove parentheses
ru: удалить скобки

en: strip away the function call, leaving just its former argument in its place
ru: удалить вызов функции, оставить только её аргументы

en: strip away the parenthesises
ru: удалить скобки

en: Function
ru: Функция

en: send to back
ru: переместить вниз

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.
ru: Количество отображений Стека. Кликните для изменения текущего значения.

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.  Shift-click on title to edit.
ru: Количество отображений Стека. Кликните для изменения текущего значения.  Кликните удерживая Shift для получения Тайла.

en: Number (bare)
ru: Число (простое)

en: Number (fancy)
ru: Число (красивое)

en: Number (mid)
ru: Число (среднее)

en: Player
ru: Игроки

en: TestTile
ru: Тест Тайла

en: Repeat Tile
ru: Повторить Тайл

en: Repeat
ru: Повторить

en: Times
ru: Часы

en: PhraseTile
ru: Фраза из Тайлов

en: Sprout a new scriptor around this phrase
ru: Открыть новый ректор скриптов для текущей фразы

en: evaluation error
ru: ошибка вычисления

en: A random-number tile for use with tile scripting
ru: Тайл из случайного числа

en: A tile that will produce a random number in a given range
ru: Тайл генерирующий произвольное число из заданного диапазона

en: Random
ru: Случайное число

en: The name of the script to which this operation applies
ru: Имя скрипта текущего действия

en: Sounds
ru: Звуки

en: Tile
ru: Тайл

en: hand me this object
ru: передай мне этот объект

en: This tile refers to an actual graphical object; use this menu item to grab that object.  Caution!  This may remove the object from a place it really ought to stay.
ru: Данный Тайл относится в текущему графическому объекту, используйте меню для то чтобы захватить этот объект.

en: false
ru: ложь

en: true
ru: истина

en: place in a function
ru: поместить в функцию

en: restore default tile
ru: восстановить тайл по умолчанию

en: Do
ru: Делать

en: Script to repeat
ru: Повторить скрипт

en: times
ru: часы

en: choose type...
ru: тип...

en: click here to choose a new type for this parameter
ru: новый тип для параметра

en: show categories
ru: показать категории

en: A tool showing all the players in your project
ru: Показать всех Игроков текущего проекта

en: Scripting
ru: Написание скриптов

en: inspect
ru: инспектировать

en: reinvigorate
ru: возобновить

en: Players in this Project
ru: Список Игроков текущего проекта

en: Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
ru: Каждая строка представляет объект или Игрока.
    Кликните меню для получения списка параметров Игрока.
    кликните иконку Игрока для того чтобы узнать его положение.
    Кликните глаз для перехода в Свойства Игрока.
    Кликните на имя Игрока для создания Тайла.

en: Players
ru: Игроки

en: 
    Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
ru: 
    Каждая строка представляет объект или Игрока.
    Кликните меню для получения списка параметров Игрока.
    кликните иконку Игрока для того чтобы узнать его положение.
    Кликните глаз для перехода в Свойства Игрока.
    Кликните на имя Игрока для создания Тайла.

en: A tool allowing you to monitor and change the status of all scripts in your project
ru: Инструмент для мониторинга и изменения статуса всех скриптов в текущем проекте

en: A tool that lets you control all the running scripts in your world
ru: Инструмент для управления всеми запущенными скриптами в Мире

en: A tool that lets you see and control all the running scripts in your project
ru: Инструмент для управления всеми запущенными скриптами в текущем проекте

en: all instances
ru: все объекты класса

en: If checked, then entries for all instances will be shown, but if not checked, scripts for only one representative of each different kind of object will be shown.  Consult the help available by clicking on the purple ? for more information.
ru: Если установлено, показывать все объекты, иначе показывать по одному объекту каждого класса. Для более детальной информации кликните фиолетовую кнопку со знаком вопроса.

en: If checked, then only scripts that are paused or ticking will be shown
ru: Если установлено, показывать только скрипты со статусом "пауза" и "таймер".

en: tickers only
ru: только "таймер"

en: Click here to remove this tool from the screen; you can get another one any time you want from the Widgets flap
ru: Удаление инструмента с экрана; вы можете взять его снова в закладке Виджетов.

en: This tool allows you to see all the scripts for all the objects in this project.
    
    Sometimes you are only interested in those scripts that are ticking, or that are *ready* to tick when you hit the GO button (which are said to be "paused.")
    
    * Check "tickers only" if you only want to see such scripts -- i.e., scripts that are either paused or ticking.
    
    * If "tickers only" is *not* checked, then all scripts will be shown, whatever their status.
    
    * The other checkbox, labeled "all instances", only comes into play if you have created "multiple sibling instances" (good grief) of the same object, which share the same scripts; if you have such things, it is often convenient to see the scripts of just *one* such sibling, because it will take up less space and require less mindshare -- and note that you can control a script for an object *and* all its siblings from the menu of that one that you see, via menu items such as "propagate status to siblings".
    
    * If "all instances" is checked, scripts for all sibling instances will be shown, whereas if "all instances" is *not* checked, only one of each group of siblings will be selected to have its scripts shown.
    
    But how do you get "multiple sibling instances" of the same object?  There are several ways:
    
    (1)  Use the "make a sibling instance" or the "make multiple siblings..." menu item in the halo menu of a scripted object.
    
    (2)  Use the "copy" tile in a script.
    
    (3)  Request "give me a copy now" from the menu associated with the "copy" item in a Viewer.
    
    If you have on your screen multiple sibling instances of the same object, then you may or may want to see them all in the All Scripts tool, and that is what the "all instances" checkbox governs.
    
    Set "all instances" if you want a separate entry for each instance, as
    opposed to a single representative of that kind of object.
    
    Note that if you obtain a copy of an object by using the green halo handle, it will *not* be a sibling instance of the original.  It will in many ways seem to be, because it will start out its life having the same scripts as the original.  But it will then lead an independent life, so that changes to scripts of the original will not be reflected in it, and vice-versa.
    
    This is an important distinction, and an unavoidable one because people sometimes want the deep sharing of sibling instances and sometimes they clearly do not.  But the truly understandable description of these concepts and distinctions certainly lies *ahead* of us!
ru: Этот инструмент позволяет отслеживать все скрипты во всех проектах.
    
    Иногда необходимо следить только работающими скриптами или за теми которые готовы для работы (надо только нажать кнопку "Пуск").
    
    * Установите флаг "только таймер" если вы хотите видеть только эти скрипты.
    
    * Флаг "все объекты класса" необходим только в случае если существуют клоны и вам необходимо видеть скрипты только одного клона. Кроме того если включить для для всех клонов опцию "статус для всех клонов", можно эффективно управлять только одни из них (все действия будут распространяться на все клоны).

en: open or close the lower portion that shows individual scripts
ru: открыть/закрыть нижнюю часть для показа отдельных скриптов

en: All Scripts
ru: Все скрипты

en: remove this pane from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!.
ru: удалить панель с экрана
    не беспокойтесь -- ничего не будет потеряно!

en: drag from here to obtain an assignment phrase.
ru: Захватите и перетащите в скрипт

en: category
ru: категория

en: Press here to get a menu
ru: Меню

en: drag and drop to 
    add a new script
ru: Захватите и перетащите объект для создания нового скрипта

en: Press here to tear off a  TEST/YES/NO unit which you can drop into your script
ru: Захватите и перетащите ЕСЛИ/ДА/НЕТ объект в свой скрипт

en: Drag here to tear off a  Repeat/Times unit which you can drop into your script
ru: Захватите и перетащите объект в свой скрипт

en: can be found in the following categories
ru: может быть найдено в следующих категориях

en: is in the following category
ru: в следующих категориях

en: this tile is not actually suitable for use with this kind of object
ru: Тайл не может быть использован с данным типом объектов

en: A tile holding a plain number
ru: Тайл содержащий простое число

en: A tile representing a function call.  Click on the function name or the arrows to change functions.
ru: Тайл представляющий вызов функции. Кликни имя функции или стрелки для того чтобы сменить функцию.

en: A tile representing the object being scripted
ru: Тайл представляющий скрипт

en: A tile that will produce a random number in a given range.
ru: Тайл возвращающий произвольное число из заданного диапазона.

en: button down?
ru: кнопка нажата?

en: button up?
ru: кнопка отжата?

en: function
ru: функция

en: number
ru: число

en: Reports whether the mouse button is down
ru: Нажата ли кнопка мыши

en: Reports whether the mouse button is up
ru: Отжата ли кнопка мыши

en: random
ru: случайно

en: repeat
ru: повторить

en: Test/Yes/No panes for testing a condition.
ru: Ели/Да/Нет панель для проверки условий

en: TimesRepeat panes for running a section of code repeatedly.
ru: Панель Повторить для возобновляемой работы скрипта.

en: test
ru: проверка

en: tile for me
ru: тайл

en: Method
ru: Метод

en: give me a copy now
ru: дай мне копию

en: hand me a picture of pen trail
ru: дай мне изображение Трека

en: name for new variable:
ru: имя для новой переменной:

en: var
ru: переменная

en: Dividing by zero makes a number too
    large for even a Sorcerer to handle.
    Please change your script.
ru: Деление на ноль не допустимо, исправьте скрипт.

en: Caution!  There may be scripts belonging to
    other objects that may rely on the presence of
    this variable.  If there are, they may now be broken.
    You may need to fix them up manually.
ru: Предупреждение! Могут существовать скрипты использующие эту переменную, работоспособность которых будет нарушена. Вам необходимо вручную исправить их.

en: Sorry, {1} is in
    use in a script.
ru: Действие не возможно,
    {1} используется в скриптах.

en: Caution!  References in texutally coded scripts won't be renamed.
ru: Предупреждение! Ссылки в скриптах измененных в текстовой форме не будут переименованы.

en: Dividing by zero makes a number too
    				large for even a Sorcerer to handle.
    				Please change your script.
ru: Деление на ноль не допустимо, исправьте скрипт.

en: Choose the TYPE
    for the parameter (currently {1})
ru: Выберите тип параметра
    (текущий {1})

en: Choose the TYPE
    for {1}
ru: Выберите тип параметра
    для {1}

en: 
    (currently {2})
ru: 
    (текущий {2})

en: Please choose a variable
ru: Выберите переменную

en: script
ru: скрипт

en: no pen trails present
ru: нет Треков

en: add parameter
ru: добавить параметр

en: button to fire this script
ru: кнопка запуска скрипта

en: destroy "
ru: удалить "

en: edit balloon help
ru: править текст всплывающей подсказки

en: remove parameter
ru: удалить параметр

en: rename  "
ru: переименовать "

en: a variable defined by this object
ru: переменная определённая этим объектом

en: choose a costume
ru: выбрать Форму

en: attempt repairs
ru: попытаться исправить

en: browse class
ru: открыть класс

en: Choose a different vocabulary for this Viewer.
ru: Выбрать другой словарь для этого окна Свойств

en: choose limit class...
ru: лимит класса...

en: choose vocabulary...
ru: словарь...

en: destroy all this object's scripts
ru: удалить все скрипты этого объекта

en: expunge empty scripts
ru: удалить пустые скрипты

en: forget other costumes
ru: забыть другие Формы

en: impart scripts to...
ru: встроить скрипты в...

en: inspect class
ru: инспектировать класс

en: inspect morph
ru: инспектировать Морф

en: inspect player
ru: инспектировать Игрока

en: inspect this Viewer
ru: инспектировать окно Свойств

en: inspect this Vocabulary
ru: инспектировать словарь

en: open a lexicon that has a type-in pane for search (not recommended!)
ru: поиск по лексическому словарю используя введённую строку в качестве критерия отбора

en: open a window that shows the code for this object in traditional programmer format
ru: Позволяет просматривать скрипты проекта в традиционной форме

en: open lexicon with search pane
ru: поиск в лексическом словаре

en: open standard lexicon
ru: открыть стандартный лексический словарь

en: opens a Viewer directly on the rendered morph.
ru: открыть Свойства Морфа

en: relaunch this Viewer
ru: переоткрыть Свойства

en: Specify what the limitClass should be for this Viewer -- i.e., the most generic class whose methods and categories should be considered here.
ru: Укажите базовый класс, чьи методы и категории будут отображаться в окне Свойств

en: view morph directly
ru: просматривать Морф непосредственно

en: Choose the datum
    you want to extract from {1}'s {2}
ru: Выберите данные для извлечения из {1}/{2}

en: Choose the TYPE
    of data to get from
    {1}'s {2}
ru: Укажите тип данных
    для получения из
    {1}/{2}

en: sorry -- no slots of that type
ru: нет слотов данного типа

en: Add a new script that will work for this object and all of its siblings
ru: Создать скрипт который будет работать для данного объекта и всех его клонов

en: Add a new variable to this object and all of its siblings.  You will be asked to supply a name for it.
ru: Создать переменную для данного объекта и всех его клонов

en: add a new script
ru: создать скрипт

en: add a new variable
ru: создать переменную

en: add search pane
ru: добавить панель поиска

en: grab this object
ru: взять объект

en: If you have misplaced the object that this Viewer is looking at, use this item to (try to) make it visible
ru: Если потеряли объект, используйте это действия для того чтобы сделать его видимым

en: more...
ru: больше...

en: reveal this object
ru: обнаружить объект

en: This will actually pick up the object this Viewer is looking at, and hand it to you.  Click the (left) button to drop it
ru: Это действие захватит текущий объект, кликните левую кнопку мыши для сброса объекта

en: tile representing this object
ru: Создать Тайл Морфа

en: Script Name
ru: Имя скрипта

en: Sorry, we do not permit you to rename
    classic-tiled scripts that are currently
    textually coded.  Go back to tile scripts
    and try again.  Humble apologies.
ru: Вы не можете переименовать скрипты созданные/правленые в текстовой форме

en: New name for "
ru: Имя для "

en: Oops, object "{1}" no longer has
    a script named "{2}".
    It must have been deleted or renamed.
ru: Объект "{1}" больше не имеет скрипта
    с именем "{2}".
    Скрипт был удалён или переименован.

en: Expected a Point but instead got
ru: Ожидалась Точка, а не

en: How many decimal places? (currently {1})
ru: Сколько знаков после запятой? (сейчас {1})

en: change value type
ru: изменить тип значения

en: grab morph
ru: взять Морф

en: remove "{1}"
ru: удалить "{1}"

en: rename "{1}"
ru: переименовать "{1}"

en: {1} is used for vector operations
ru: {1} используется для векторных операций

en:  to
ru:  в

en: Cannot "tell "
ru: Нельзя "послать сообщение "

en: : exception in script
ru: : ошибка в скрипте

en: Already in the Trash
ru: Уже в мусорной корзине

en: no change
ru: нет изменений

en: okay, this object is now named
ru: имя объекта теперь

en: Type the name you insist upon
ru: Введите имя

en: there was no conflict; this object is now named
ru: конфликтов не обнаружено, объект теперь называется

en: 
    and the object formerly known by this name
    is now called
ru: 
    объект сменил имя на

en: copy object's name to clipboard
ru: копировать имя объекта в буфер обмена

en: destroy this object
ru: удалить объект

en: forcibly rename object
ru: принудительно переименовать объект

en: If you want to give this object a name which conflicts with the name of some other object in the project, use this command.  The other object with the same name will in the process be given a different name.
ru: Освободить имя для объекта, прежний объект (если он существуют) будет переименован

en: inspect object
ru: инспектировать объект

en: open viewer for this object
ru: открыть Свойства объекта

en: rename object
ru: переименовать объект

en: tile for this object
ru: создать Тайл для данного объекта

en: where is this object?
ru: обнаружить объект

en: Click here to reveal this object
ru: Найти объект в Мире и подсветить его

en: click here to obtain a tile that refers to this player.
ru: Создать Тайл ссылающийся на данный объект

en: click here to obtain this object's Viewer
ru: Найти и сделать активным Свойства объекта

en: Type new name:
ru: Введите новое имя:

en: open underlying scriptor
ru: открыть текущий скрипт

en: Please enter a new label for this button
ru: Введите метку для данной кнопки

en: script{1}
ru: скрипт{1}

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
ru: Тайл для использования в скриптах, который будет содержать метод из Игрового Поля

en: A button whose script will be a method of the background Player
ru: Метод кнопки чей скрипт будет методом Игрока заднего плана

en: A Scriptable button
ru: Программируемая кнопка

en: Scriptable Button
ru: Программируемая кнопка

en: Press me
ru: Нажми меня

en: Enter a new label for this button
ru: Ввести новую метку для кнопки

en: Remove this script
    from the screen
    (you can open it
    again from a Viewer)
ru: Удалить скрипт с экрана (вы можете открыть скрипт снова используя категорию "скрипты" Свойства)

en: auto fit
ru: авто-подгонка

en: Click here to edit the name of the script.
ru: Изменить имя текущего скрипта

en: click here to get a palette of useful tiles to use in your script.
ru: Набор полезных Тайлов которые вы можете использовать в своём скрипте

en: Drag from here to get a parameter tile
ru: Захватите и перетащите для создания Тайла параметра

en: Choose frequency (current: {1})
ru: Выбрать частоту (сейчас: {1})

en: other...
ru: прочее...

en: Caution -- this destroys this script
    permanently; are you sure you want to do this?
ru: Предупреждение, скрипт будет полностью удалён, продолжить?

en: Sorry, this script is being called
    from another script.
ru: Этот скрипт был вызван из другого скрипта.

en: Script Status
ru: Статус скрипта

en: To resize the script, uncheck the box below
ru: Для изменения размера скрипта, отключите нижнюю опцию

en: Script Editor
ru: Редактор скриптов

en: destroy this script
ru: удалить текущий скрипт

en: detached method pane
ru: отделить панель методов

en: edit balloon help for this script
ru: править текст всплывающей подсказки

en: explain status alternatives
ru: подсказка по статусам

en: fires per tick...
ru: пускать каждый тик...

en: If you have misplaced the object bearing this script, use this item to (try to) make it visible
ru: Если потеряли объект, используйте это действия для того чтобы сделать его видимым

en: open a little window that shows the Smalltalk code underlying this script.
ru: Открыть окно с исходным текстом текущего скрипта

en: open the viewer of the object to which this script belongs
ru: Открыть Свойства объекта которому принадлежит текущий объект

en: open viewer
ru: открыть Свойства

en: revert to tile version
ru: откатить версию

en: revert to tile version...
ru: откатить версию...

en: save this version
ru: сохранить версию

en: show code textually
ru: показать текстовое представление скрипта

en: This will actually pick up the object bearing this script and hand it to you.  Click the (left) button to drop it
ru: Это действие захватит текущий объект, кликните левую кнопку мыши для сброса объекта

en: show arrows
ru: отображать указатели

en: Caution -- this script was changed
    textually; if you revert to tiles at this
    point you will lose all the changes you
    may have made textually.  Do you
    really want to do this?
ru: Предупреждение. Все изменения сделанные в текстовой форме, при конвертировании в Тайл, будут утеряны, продолжить?

en: Number of firings per tick:
ru: Количество запусков на один тик:

en: Please describe this event:
ru: Опишите это событие:

en: That event is already defined.
ru: Это событие уже определено

en: What is the name of your new event?
ru: Имя события?

en: Make the status of this script in all of my sibling instances be the same as the status you see here
ru: Сделать статус скриптов всех клонов текущего объекта, равным текущему

en: Open up a Viewer for this object
ru: Открыть Свойства текущего объекта

en: Open up the Scriptor for this script
ru: Открыть Транскриптор для текущего скрипта

en: open this object's Viewer
ru: свойства объекта

en: open this script's Scriptor
ru: Транскриптор для скрипта

en: propagate status to siblings
ru: статус для всех клонов

en: The "more..." branch offers you menu items that are less frequently used.
ru: Открыть под-меню с редко используемыми элементами

en: Caution!  This is irreversibly destructive -- it removes the script from the system.
ru: Предупреждение. Это действие ведёт к безвозвратному удалению скрипта из системы

en: Wherever this object currently is, the "grab" command will rip it out, and place it in your "hand".  This is a very drastic step, that can disassemble things that may be very hard to put back together!
ru: Где бы не находился текущий объект, он будет удалён из текущего контейнера и передан вам в "руки". Это действие может быть нежелательным (в случае, если поместить объект обратно будет трудно)

en: apply my status to all siblings
ru: распространить статус на все клоны

en: closing
ru: закрытие

en: define a new custom event
ru: создать новое событие

en: delete a custom event
ru: удалить событие

en: more...
ru: больше...

en: normal
ru: норма

en: opening
ru: открытие

en: paused
ru: пауза

en: ticking
ru: таймер

en: When should this script run?
ru: Когда запускать скрипт?

en: what do these mean?
ru: Что это означает?

en: Ticks (now: {1}/sec)
ru: Таймер (сейчас: {1}/сек)

en: This is the name of the player to which this script belongs; if you click here, you will get a menu of interesting options pertaining to this player and script
ru: Это имя Игрока которому принадлежит скрипт, кликните для получения меню опций Игрока и текущего скрипта

en: This is the name of the script to which this entry pertains.
ru: Это имя скрипта которому принадлежит текущий элемент

en: Number of ticks per second:
ru: Количество тиков в секунду:

en: take out of window
ru: удалить из окна

en: Press to toggle ticking state. Hold down to set tick rate.
ru: Кликните для изменения статуса таймера, удерживайте кнопку нажатой для изменения скорости срабатывания таймера

en: when this script should run
ru: Когда даный скрипт должен быть запущен

en: Type some letters into the pane at right, and then press this Search button (or hit RETURN) and all tiles that match what you typed will appear in the list below.
ru: Для поиска по имени Тайла, введите несколько букв имени в правую панели и нажмите кнопку Поиск (или клавишу Enter)

en: No matches found for "
ru: Ничего не найдено для "

en: Search
ru: Поиск

en: This is a variable defined by you.  Please edit this into your own meaningful documentation.
ru: Эта переменная была определена вами, введите поясняющий текст

en: Click here to edit the player's name.
ru: Привить имя Игрока

en: click here to add a variable
    to this object.
ru: добавить переменную для текущего объекта

en: click here to add
    another category pane
ru: добавить панель с другой категорией

en: click here to get a menu
    that will allow you to
    locate this object,
    tear off a tile, etc..
ru: Меню объекта позволяющее найти объект, создать Тайл и т.д.

en: remove this entire Viewer from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!.
ru: удалить окно Свойств с экрана
    не беспокойтесь -- ничего не будет потеряно!

en: switch to next costume
ru: переключиться на следующий Форму

en: switch to previous costume
ru: переключиться на предыдущий Форму

en: Choose a vocabulary
ru: Выбрать словарь

en: A database of any sort -- slide show, rolodex, and any point in between
ru: База данных - набор разного вида информации

en: A button that takes the user to the next card in the stack
ru: Кнопка перехода на следующую страницу Стека

en: A button that takes the user to the previous card in the stack
ru: Кнопка перехода на предыдущую страницу Стека

en: A multi-card data base
ru: Мульти-страничная база данных

en: Next Card
ru: Следующая страница

en: Previous Card
ru: Предыдущая страница

en: Some hints about how to use Stacks
ru: Подсказка по использованию Стеков

en: Stack Help
ru: Помощь

en: A "stack" is a place where you can create, store, view and retrieve data "fields" from a set of "cards".  Data that you want to occur on every card (such as a name and an address in an Address Stack) are represented by objects such as "Simple Text", "Fancy Text", and "Scrolling Text" that you obtain from the Stack Tools flap.
    
    When you look at a card in a Stack, you may be seeing three different kinds of material.  Press the § button in the stack's controls to see the current designations, and use the "explain designations" to get a reminder of what the three different colors mean.
    ·  Things that are designated to be seen on every card, and have the same contents whichever card is being shown. (green)
    ·  Things that are designated to be seen on every card, with each card having its own value for them. (orange)
    ·  Things that are designated to occur only on the particular card at hand. (red)
    
    Use the "stack/cards" menu (in an object's halo menu) to change the designation of any object.  For example, if you have an object that is private to just one card, and you want to make it visible on all cards, use "place onto background".  If you further want it to hold a separate value for each separate card, use "start holding separate data for each instance".
    
    The normal sequence to define a Stack's structure is to obtain a blank Stack, then create your fields by grabbing what you want from the Stack Tools flap and dropping it where you want it in the stack.  For easiest use, give a name to each field (by editing the name in its halo) *before* you put it onto the background..  Those fields that you want to represent the basic data of the stack need to be given names, placed on the background, and then told to hold separate data.
    
    When you hit the + button in a stack's controls, a new card is created with default values in all the fields.  You can arrange for a particular default value to be used in a field -- do this either for one field at a time with "be default value on new card", or you can request that the all the values seen on a particular card serve as default by choosing "be defaults for new cards" from the stack's · menu.
    
    It is also possible to have multiple "backgrounds" in the same stack -- each different background defines a different data structure, and cards from multiple backgrounds can be freely mixed in the same stack.
    
    Besides text fields, it is also possible to have picture-valued fields -- and potentially fields with data values of any other type as well.
ru: Стек - это объект позволяющий создавать, просматривать и редактировать "страницы" содержащие "поля" данных. Поля могут быть представлены такими элементами как "Текст", "Текст с полосой прокрутки" и т.д., который можно найти а Закладке "Инструменты Стека".
    
    По цвету элементы Стека делятся на три категории:
    
      "зелёный" общие объекты для всех страниц с общим значением
      "оранжевый" общие объекты для всех страниц со специфическими для каждой страницы значениями
      "красный" объекты только для отдельный страниц
    
    Для изменения цвета используйте пункт "стеки и страницы..." гало-меню объекта.

en: book...
ru: книга...

en: clear new-page prototype
ru: очистить шаблон новой страницы

en: copy page url to clipboard
ru: вставить URL страницы в буфер обмена

en: delete this card
ru: удалить эту страницу

en: fewer card controls
ru: меньше элементов

en: go to card...
ru: перейти к...

en: hide card controls
ru: скрыть элементы управления

en: insert a card
ru: вставить страницу

en: keep in one file
ru: всё в одном файле

en: next card
ru: следующая страница

en: paste book page
ru: вставить страницу

en: previous card
ru: предыдущая страница

en: reload all from server
ru: перезагрузить всё с сервера

en: save as new-page prototype
ru: сохранить как шаблон новой страницы

en: search for text
ru: искать текст

en: send all pages to server
ru: послать все страницы на сервер

en: send this page to server
ru: послать страницу на сервер

en: show card controls
ru: показать элементы управления страницами

en: sort pages
ru: сортировать страницы

en: sound effect for all backgrounds
ru: звуковой эффект для всего фона

en: sound effect this background only
ru: звуковой эффект только для этого фона

en: stop at last page
ru: остановиться на последней странице

en: uncache page sorter
ru: очистить сортировщик страниц

en: visual effect for all backgrounds
ru: визуальный эффект для всех фонов

en: visual effect this background only
ru: визуальный эффект только для этого фона

en: wrap after last page
ru: закольцевать страницы

en:  card(s) added
ru:  страниц добавлено

en:  card(s) and all of their data?
ru:  страницы и все их данные

en: Really delete
ru: Действительно удалить

en: Really delete this card and all of its data?
ru: Действительно удалить текущую страницу и все её данные?

en: No matches were found.
    Be sure the current card is mostly blank
    and only has text you want to match.
ru: Ничего не найдено

en: Add a new card after this one
ru: Добавить новую страницу после этой

en: Click here to get a menu of options for this stack.
ru: Меню опций текущей Книги

en: Delete this card
ru: Удалить эту страницу

en: Fewer controls
    (if shift key pressed,
    deletes controls)
ru: Меньше элементов управления (если нажат Shift, удалить элементы)

en: Final card
ru: Последняя страница

en: First card
ru: Первая страница

en: Next card
ru: Следующая страница

en: Previous card
ru: Предыдущая страница

en: Show designations
ru: Показать обозначения

en: no such card
ru: нет такой страницы

en: Which card number?
ru: Какой номер страницы?

en: alternateBackground
ru: альтернативный фон

en: What should we call this new background?
ru: Как назвать новый фон?

en: At this time, there IS only one kind of
    background in this stack, so that's
    what you'll get
ru: Текущий фон содержит только тип фонов

en: add a card of background...
ru: добавить страницу фона...

en: add a card of this background
ru: добавить страницу текущего фона

en: be defaults for new cards
ru: по умолчанию для новых страниц

en: bookish items...
ru: книжные элементы...

en: Caution -- DANGER. Change the order of the variables on the cards
ru: Предупреждение, опасно! Изменить порядок переменных текущей страницы

en: Create new cards from a formatted string on the clipboard
ru: Создать страницу на основании содержимого буфера обмена

en: Create new cards from data in a file
ru: Создать страницу на основании содержимого файла

en: debug...
ru: отладка...

en: delete all cards *except* this one
ru: удалить все страницы, исключая текущую

en: explain designations
ru: объяснить обозначения

en: find via this template
ru: поиск по шаблону

en: find...
ru: поиск...

en: first card
ru: первая страница

en: insert cards from a file...
ru: вставить страницы из файла...

en: insert cards from clipboard data
ru: вставить страницы из буфера обмена

en: instance variable order...
ru: порядок переменных...

en: last card
ru: последняя страница

en: Make these current field values be the defaults for their respective fields on new cards
ru: Сделать значение текущего поля стандартным для соответствующих полей новых страниц

en: make a new background...
ru: новый фон...

en: move card one position earlier
ru: переместить страницу на одну позицию назад

en: move card one position later
ru: переместить страницу на одну позицию вперёд

en: move card to back of stack
ru: переместить страницу в конец Книги

en: move card to front of stack
ru: переместить страницу в начало Книги

en: Sort all the cards of the current background using some field as the sort key
ru: Сортировать все страницы текущего фона по значение определённого поля

en: Stack
ru: Стек

en: scripts for this background
ru: скрипты текущего фона

en: show designations
ru: показать обозначения

en: sort cards by...
ru: сортировать страницы...

en:  dragNdrop
ru:  перетащить и оставить

en: background color for all pages...
ru: цвет заднего фона для всех страниц...

en: close
ru: закрыть

en: load PPT images from slide #1
ru: загрузить PPT файл изображения из слайда №1

en: make all pages this size
ru: сделать размеры всех страниц равными размеру текущей

en: open
ru: открыть

en: Stack / Book
ru: Книга

en: sound effect for all pages
ru: звуковой эффект для всех страниц

en: sound effect this page only
ru: звуковой эффект только для этой страницы

en: visual effect for all pages
ru: визуальный эффект для всех страниц

en: visual effect this page only
ru: визуальный эффект только для этой страницы

en: Click here to get a menu for this stack.
ru: Меню текущей Книги

en: More controls
    (if shift key pressed,
    deletes controls)
ru: Меньше элементов управления (если нажат Shift, удалить элементы)

en: KedamaWorld
ru: Мир Kedama

en: A Kedama World with pre-made components
ru: Мир Kedama с предопределенными компонентами

en: Basic
ru: Основное

en: Particles
ru: Kedama

en: Add a new patch variable
ru: Добавить новое поле

en: Add a new turtle
ru: Добавить новую черепаху

en: add a new breed of turtle
ru: добавить новую породу черепах

en: add a new patch variable
ru: добавить новое поле

en: Set the number of pixels per patch (a number between 1 and 10)?
ru: Количество пикселей на поле (число от 1 до 10)?

en: patch
ru: поле

en: turtle
ru: черепаха

en: Turtle
ru: Черепаха

en: Type a number into the pane to specify the individual turtle.
ru: Введите число для указания конкретной черепахи

en: Click here to run this script once; hold button down to run repeatedly
ru: Кликни здесь для одиночного запуска скрипта; удерживай кнопку нажатой для постоянного выполнения

en: Run this command once.
ru: Запустить эту команду один раз.

en: apply status to all siblngs
ru: статус для всех клонов

en: apply the current status of all of my scripts to the scripts of all my siblings
ru: Установить текущий статус для всех скриптов объекта и всех его клонов

en: bring all siblings to my location
ru: собрать все клоны

en: find all sibling instances and bring them to me
ru: Найти все клоны и переместить в позицию текущего объекта

en: indicate all siblings
ru: показать все клоны

en: Make any number of sibling instances all at once
ru: Создать сразу любое количество клонов

en: Makes another morph whose player is of the same class as this one.  Both siblings will share the same scripts
ru: Создать копию текущего объекта. Оба объекта будут иметь общие скрипты

en: make a sibling instance
ru: создать клон

en: make all my sibling instances look like me.
ru: Сделать все клоны похожими на текущий объект

en: make all siblings look like me
ru: сделать все клоны похожими на текущий объект

en: make multiple siblings...
ru: создать несколько клонов...

en: momentarily show, by flashing , all of my visible siblings.
ru: Временно пометить все видимые клоны

en: siblings...
ru: клоны...

en: Background field, individual values
ru: Задний план, индивидуальное значение

en: Background field, shared value
ru: Задний план, общее значение

en: be a card in an existing stack...
ru: сделать страницей в текущем стеке...

en: be default value on new card
ru: сделать значением по умолчанию для новых страниц

en: become a stack of cards
ru: сделать стеком страниц

en: make an instance for my data
ru: создать экземпляр для текущих данных

en: put onto Background
ru: переместить на задний план

en: remove from Background
ru: удалить с заднего плана

en: stacks and cards...
ru: стеки и страницы...

en: start holding separate data for each instance
ru: использовать отдельные данные для каждого экземпляра

en: start using for reference thumbnail
ru: использовать пиктограммы-ссылки

en: stop holding separate data for each instance
ru: не использовать отдельные данные для каждого экземпляра

en: stop using for reference thumbnail
ru: не использовать пиктограммы-ссылки

en: no path obtained
ru: нет пути

en: Please click on a Stack
ru: Кликните Книгу

en: Caution -- every card of this background
    formerly had its own value for this
    item.  If you put it on the foreground,
    the values  of this item on all other
    cards will be lost
ru: Предупреждение -- каждый объект заднего плана
    прежде имел свое собственное значение для этого
    элемента. Если вы переместите его на передний план,
    значение этого элемента для остальных объектов
    будет потерянно.

en: A searchable source of new objects.
ru: Список объектов с возможностью поиска.

en: A tool that lets you see and manage all the sounds in the sound library
ru: Инструмент позволяющий управлять всеми звуками из Библиотеки Звуков

en: A window set up for simple scripting.
ru: Окно для написания скриптов.

en: Allows you to view all the scripts in the project in a traditional programmers' "browser" format
ru: Позволяет просматривать скрипты проекта в традиционной форме в виде браузера

en: abandon unsituated players
ru: удалить Игроков вне зоны видимости

en: attempt misc repairs
ru: попытаться восстановить

en: authoring tools...
ru: инструменты разработчика...

en: browser for scripts
ru: браузер скриптов

en: Displays a summary of all the pre-defined commands and properties in the pre-defined EToy vocabulary.
ru: Обзор стандартных команд и свойств словаря EToy.

en: Empty out all the morphs that have accumulated in the trash can.
ru: Удалить все Морфы, находящиеся в мусорной корзине.

en: Ensure that all script editors are referring to the first (alphabetically by external name) Player of their type
ru: Сделать так чтобы все редакторы скриптов ссылались на первого (сортировка по имени) своего Игрока

en: empty trash can
ru: очистить мусорную корзину

en: etoy vocabulary summary
ru: обзор словаря etoy

en: If any items on the world desktop are currently hidden, make them visible.
ru: Сделать видимыми все объекты в Мире.

en: If any items on the world desktop are currently locked, unlock them.
ru: Разблокировать все объекты в Мире.

en: Lets you view the status of all the scripts belonging to all the scripted objects of the project.
ru: Управлять сразу всеми скриптами проекта.

en: new scripting area
ru: новая область для ввода скриптов

en: objects (o)
ru: объекты (o)

en: Produces a summary of scripted objects in the project, and all of their scripts.
ru: Обзор объектов проекта и всех скриптов принадлежащих им.

en: Remove all the Viewers from this project.
ru: Удалить все окна Свойств текущего проекта.

en: refer to masters
ru: ссылаться на мастера

en: remove all viewers
ru: удалить все окна Свойств

en: sound library
ru: библиотека звуков

en: status of scripts
ru: управление скриптами

en: summary of scripts
ru: обзор скриптов

en: Take measures that may help fix up some things about a faulty or problematical project.
ru: Произвести измерения которые могут помочь в исправлении проблемных частей проекта.

en: The place where all your trashed morphs go.
ru: Место куда перемещаются объекты после удаления.

en: unhide hidden objects
ru: показать скрытые объекты

en: unlock locked objects
ru: разблокировать все объекты

en: view trash contents
ru: показать мусорную корзину

en: classic tiles
ru: классические Тайлы

en: {1} [or more] repair(s) made
ru: исправлено: {1}

en: auto-phrase-expansion
ru: автоматически подстановка в выражениях

en: automatic viewing
ru: автоматический вид

en: batch pen trails
ru: упаковать Треки

en: This view is ALREADY
    behaving like a holder, which
    is to say, it is set to indicate the
    cursor and to have auto-line-layout.
ru: Данный объект уже является контейнером использующим расположение в линию.

en: behave like a holder
ru: оптимизировать расположение

en: There is presently no
    background painting
    to delete.
ru: Нет объекта удаления

en: fence enabled
ru: ограничивать передвижение объектов

en: Supplies
ru: Инструменты

en: Allow this area to be separately governed by its own controls.
ru: Позволить объектам независимо друг от друга управлять этой областью

en: Bring back all objects whose current coordinates keep them from being visible, so that at least a portion of each of my interior objects can be seen.
ru: Сделать видимыми все объекты находящиеся за пределами экрана

en: Design your own graph paper and use it as the background texture here.
ru: Создать изображение и использовать его как текстуру для заднего фона

en: delete background painting
ru: удалить изображение с заднего фона

en: delete the graphic that forms the background for this me.
ru: удалить изображение с заднего фона

en: governs whether, when an object is touched inside me, a viewer should automatically be launched for it
ru: Автоматически открывать Свойства после клика объекта

en: if currently showing thumbnails governs the standard height for them
ru: Использовать стандартный размер для всех пиктограмм

en: Make viewers for all players which have user-written scripts in this playfield.
ru: Открыть Свойства всех объектов Игрового Поля имеющих скрипты написанные пользователем

en: make detachable
ru: сделать отделимым

en: make graph paper...
ru: создать рисунок...

en: playfield options
ru: параметры Мира

en: Rearranges my contents in random order
ru: Перераспределить содержимое объекта в произвольном порядке

en: Remove the viewers for all players in this playfield. This will save space before you publish this project
ru: Удалить все окна Свойств в Игровом Поле. Это позволит вам сохранить свободное место перед публикацией проекта

en: remove viewers of all players
ru: удалить окна Свойств

en: round up strays
ru: собрать все объекты

en: Set the spacing to be used when gridding is on
ru: Установить размер ячейки сетки

en: set grid spacing...
ru: размер ячейки сетки...

en: set thumbnail height...
ru: размер пиктограмм...

en: show viewers of all players
ru: показать Свойства всех Игроков

en: shuffle contents
ru: перемешать

en: use a pale yellow-and-blue background texture here.
ru: Использовать бледно-жёлто-голубую тему для оформления заднего фона

en: use standard texture
ru: использовать стандартные текстуры

en: whether auto-line-layout, resize-to-fit, and indicate-cursor should be set to true; useful for animation control, etc
ru: Автоматически выстраивать объекты в Игровом Поле

en: whether dragging an object from the interior should produce a COPY of the object
ru: Должна ли создаваться копия объекта при перетаскивании мышью

en: whether gridding should be used in my interior
ru: Использовать сетку для выравнивания объектов

en: whether I should automatically strive exactly to fit my contents
ru: Автоматически подгонять расположение встроенных объектов до размеров контейнера

en: whether large objects should be represented by thumbnail miniatures of themselves
ru: Отображать большие объекты в виде пиктограмм

en: whether moving objects should stop at the edge of their container
ru: Объекты, при своём движении, не должны выходить за пределы контейнера

en: whether objects should put up halos when the mouse is over them
ru: Автоматически отображать гало-меню когда указатель мыши находится над объектом

en: whether submorphs should automatically be laid out in lines
ru: Автоматически выстраивать объекты рядами

en: whether the cartesian origin of the playfield should be at its lower-left corner or at the center of the playfield
ru: Должно ли начало координат находится в нижнем левом углу экрана, или в центре экрана

en: whether the grid should be shown when gridding is on
ru: Отображать секту, если она используется

en: whether the "current" submorph should be indicated with a dark black border
ru: Выделять текущий Морф тёмной рамкой

en: whether tile phrases, dropped on me, should automatically sprout Scriptors around them
ru: Автоматически открывать Свойства Тайлов опущенных на данный объект

en: A tool that lets you find out about all the players used in this project
ru: Показать всех Игроков текущего проекта

en: gallery of players
ru: галерея игроков

en: viewing options for "{1}"
ru: параметры для "{1}"

en: EToy Vocabulary
ru: EToy словарь

en: New height for thumbnails?
ru: Значение высоты для пиктограмм?

en: Please be reasonable!
ru: Пожалуйста будьте благоразумны!

en: setting the thumbnail height is only
    applicable when you are currently
    showing thumbnails.
ru: Изменение размеров пиктограмм имеет смысл только, если соответствующий режим включён.

en: view by icon
ru: сортировать по иконкам

en: view by name
ru: сортировать по именам

en: view by size
ru: сортировать по размеру

en: view with line layout
ru: отображать рядами

en: add
ru: сложить

en: divide
ru: делить

en: divide & truncate
ru: делить и округлить

en: larger value
ru: большее значение

en: multiply
ru: умножить

en: remainder when divided by
ru: остаток от деления на

en: smaller value
ru: меньшее значение

en: subtract
ru: вычитать

en: Resume running all paused scripts
ru: Продолжить все приостановленные скрипты

en: Sorry, no help available here
ru: Помощь не доступна

en: divisible by
ru: кратный

en: equal
ru: равно

en: greater than
ru: больше

en: greater than or equal
ru: больше или равно

en: less than
ru: меньше

en: less than or equal
ru: меньше или равно

en: not equal
ru: не равно

en: mouseEnter
ru: появление мыши

en: mouseEnterDragging
ru: начало перемещения мышью

en: mouseLeave
ru: исчезновение мыши

en: mouseLeaveDragging
ru: конец перемещения мышью

en:  or
ru:  или

en: More events:
ru: Больше событий:

en: ready to run all the time
ru: готов работать все время

en: run all the time
ru: работать все время

en: run when called
ru: работать по требованию

en: run when mouse goes down on me
ru: работать когда указатель мыши находится над объектом

en: User custom events:
ru: Использовать пользовательские события:

en: when I am being closed
ru: при закрытии объекта

en: when I am being opened
ru: при открытии объекта

en: when mouse comes back up
ru: когда указатель мыши появляется над объектом

en: when mouse enters my bounds, button down
ru: когда указатель мыши появляется над объектом, нажать кнопку

en: when mouse enters my bounds, button up
ru: когда указатель мыши появляется над объектом, отжать кнопку

en: when mouse exits my bounds, button down
ru: когда указатель мыши уходит с объекта, нажать кнопку

en: when mouse exits my bounds, button up
ru: когда указатель мыши уходит с объекта, отжать кнопку

en: while mouse still down
ru: когда кнопка мыши всё ещё нажата

en: Run every paused script exactly once.  Keep the mouse button down over "Step" and everything will keep running until you release it
ru: Запустить все приостановленные скрипты одни раз. Держите кнопку нажатой и действие будет продолжаться до тех пор пока вы не отпустите кнопку

en: Pause all ticking scripts.
ru: Приостановить все таймерные скрипты

en: add a vertex at beginning
ru: добавить вершину в начало

en: add a vertex at end
ru: добавить вершину в конец

en: align after
ru: выровнять после

en: clear all pen trails
ru: удалить все Треки

en: clear pen trails
ru: удалить Треки

en: color  sees
ru: перекрывает цвет

en: dial to
ru: набрать номер...

en: distance to
ru: расстояние до

en: do
ru: пуск

en: forward by
ru: вперёд

en: include at beginning
ru: включить в начало

en: include at end
ru: включить в конец

en: insert a vertex at cursor
ru: вставить вершину в позицию текущей

en: is over color
ru: над цветом

en: line is curved
ru: сглаженная линия

en: line is opened
ru: выпуклая линия

en: listening
ru: слушать

en: look like
ru: выглядеть как

en: make sound
ru: звук

en: no arrowheads on pens
ru: Треки без указателей

en: play
ru: играть

en: play frequency of
ru: частота воспроизведения

en: remove all vertices but cursor
ru: удалить все вершины кроме текущей

en: remove the vertex at cursor
ru: удалить текущую вершину

en: send to all
ru: сообщение для всех

en: start painting in
ru: начать рисование в

en: start recording
ru: начать запись

en: stop
ru: стоп

en: turn by
ru: разворот

en: detailed watcher
ru: детальный индикатор

en: simple watcher
ru: простой индикатор

en: readout string
ru: вывод строки

en: decimal places...
ru: положение десятичной точки...

en: Lets you choose how many decimal places should be shown in readouts for this variable
ru: Указать положение десятичной точки при отображении значения переменной

en: abc
ru: абв
