eToys - en to ru translation catalogue (13 entries)

en: decompress to file
ru: разжать файл

en: install
ru: установить

en: install into new change set
ru: установить в новый набор изменений

en: install the decompressed contents of the file as a body of code in the image: create a new change set and file-in the selected file into it
ru: Установить разжатый файл как код и интегрировать его в новый набор изменений.

en: file in the entire decompressed contents of the file, which is expected to contain Smalltalk code in fileout ("chunk") format
ru: Разжать и прочитать файл (должен содержать код Smalltalk)

en: fileIn entire file
ru: прочитать файл

en: filein
ru: прочитать

en: view decompressed
ru: окрыть в разжатой форме

en: {1}
    appears to be a compressed file.
    Do you want to uncompress it?
ru: {1}
    выглядит как сжатый файл.
    Разжать его ?

en: compress file
ru: разжать файл

en: compress file using gzip compression, making a new file
ru: сжать используя gzip компрессию, создать новый файл

en: Unzip a stream
ru: Разжать поток gzip'ом

en: Wrong CRC-32 (expected {1} got {2}) (proceed to ignore)
ru: Неправильная контрольная сумма (CRC-32), ожидалось {1} получено {2} (действие проигнорировано)
