eToys - en to ru translation catalogue (11 entries)

en: Instances of {1} do not respond to keyed accessing messages.
ru: Экземпляры {1} не реагируют на сообщения 'Получение доступа ключом'.

en: a stream
ru: поток

en: Reading
ru: Чтение

en: A Transcript is a window usable for logging and debugging; browse references to #Transcript for examples of how to write to it.
ru: Транскриптор предназначен для логирования, отладки Squeak событий

en: Transcript
ru: Транскриптор

en: The system transcript
ru: Системный Транскриптор

en: Save method with style
    Save method simply
ru: Сохранить метод вместе со стилем
    Сохранить метод просто

en: This method contains style for the first time (e.g. bold or colored text).
    Do you really want to save the style info?
ru: Этот метод содержит стиль на первое время (например жирный или цветной текст).
    Вы действительно хотите сохранить информацию о стиле ?

en: Couldn't find a web browser.  View
    page as source?
ru: Нельзя найти браузер. Смотреть
    страницу в исходном формате ?

en: open a browser to view this URL?
ru: открыть браузер для просмотра этого адреса?

en: View web page as source
    Cancel
ru: Просмотр страницы в исходном виде
    Отмена
