eToys - en to pt translation catalogue (34 entries)

en: PhonePad
pt: TecladoNumérico

en: A device for dialing by tone.
pt: Um dispositivo para discar por tom.

en: Multimedia
pt: Multimídia

en: dial to...
pt: discar para...

en: Phone number?
pt: Número de telefone?

en: You should adjust 'cut off level' to find range well.
pt: Você deve ajustar o 'nível de corte' para encontrar a melhor extensão.

en: FFT size (currently
pt: Tamanho da FFT (atualmente

en: Sampling rate (currently
pt: Taxa de amostragem (atualmente

en: WorldStethoscope
pt: MundoEstetoscópio

en: A device for analyzing phenomena as sounds
pt: Um dispositivo para analisar fenômenos como sons

en: Start
pt: Iniciar

en: Stop
pt: Parar

en: calibration
pt: calibragem

en: cut off level
pt: nível de corte

en: Data
pt: Dados

en: Signal
pt: Sinal

en: Sonogram
pt: Sonograma

en: Spectrum
pt: Espectro

en: hide adjustments
pt: esconder ajustes

en: show adjustments
pt: mostrar ajustes

en: Bias
pt: Inclinação

en: add a graph...
pt: adicionar uma figura...

en: data
pt: dados

en: set FFT size
pt: estabelecer o tamanho da FFT

en: set sampling rate
pt: ajustar taxa de amostragem

en: signal
pt: sinal

en: sonogram
pt: sonograma

en: spectrum
pt: espectro

en: On
pt: Ligar

en: range finder mode
pt: modo telêmetro

en: sort by frequency
pt: ordenar por frequência

en: sort by level
pt: ordenar por nível

en: AC
pt: CA

en: DC
pt: CC
