eToys - en to pt translation catalogue (42 entries)

en:  height=
pt:  altura=

en:  width=
pt:  largura=

en: height in pixels
pt: altura em pixels

en: keep ratio
pt: manter a relação

en: width in pixels
pt: largura em pixels

en: <unknown option>
pt: <opção desconhecida>

en: Frame extent
pt: Medida do quadro

en: show time
pt: mostrar hora

en: Type
pt: Tipo

en: the frame extent in pixels
pt: a extensão do quadro em pixels

en: the test image includes the time
pt: a imagem de teste inclui o tempo

en: the type of the test image
pt: o tipo de imagem de teste

en: DEFAULT - The palette the camera liknes most
pt: PADRÃO - A paleta da câmera Liknes mais

en: YUV422 - YUV422 capture
pt: YUV422 - YUV422 captura

en: Palette
pt: Paleta

en: the palette of the test image
pt: paleta da imagem de teste

en: closed
pt: fechado

en: no connected video device id: {1}
pt: nenhum dispositivo de video com id: {1}

en: A player for video devices like cameras, video capturers, etc.
pt: Um player para dispositivos de video como cameras, capturadores de video, etc.

en: Camera
pt: Câmera

en: Multimedia
pt: Multimídia

en: 256 colors
pt: 256 cores

en: 256 grays
pt: 256 cinzas

en: 4 grays
pt: 4 cinzas

en: black and white
pt: preto e branco

en: configure video device
pt: configurar dispositivo de vídeo

en: reset statistics
pt: redefinir estatísticas

en: start showing statistics (in Transcript)
pt: começar a mostrar estatística (Transcrição)

en: stop showing statistics (in Transcript)
pt: parar de mostrar estatística (Transcrição)

en: the video device has not parameters to configure
pt: o dispositivo de vídeo não tem parâmetros para configurar

en: Video Device Configuration
pt: Configuração do Dispositivo de Video

en: Accept
pt: Aceitar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: cancel changes made and close panel
pt: cancelar as alterações feitas e fechar painel

en: keep changes made and close panel
pt: manter as alterações feitas e fechar painel

en:   Brightness ({1}%)
pt:   Brilho ({1}%)

en:   Contrast ({1}%)
pt:   Contraste({1}%)

en:  Auto Extent
pt:  Extensão Automática

en: Turn auto-extent on or off
pt: Ativar ou Desativar o auto-ajuste

en: Configure Video Device
pt: Configurar Dispositivo de Vídeo

en: press here to configure the video device
pt: premir aqui para configurar o dispositivo de video

en: Properties for {1}
pt: Propriedades para {1}
