eToys - en to pt translation catalogue (13 entries)

en: decompress to file
pt: descompactar para arquivo

en: install
pt: instalar

en: install into new change set
pt: instalar em um novo conjunto de mudanças

en: install the decompressed contents of the file as a body of code in the image: create a new change set and file-in the selected file into it
pt: instalar os conteúdos descomprimidos de arquivos como um corpo de código na imagem: criar um novo conjunto de alterações e de arquivo no arquivo selecionado para ela

en: file in the entire decompressed contents of the file, which is expected to contain Smalltalk code in fileout ("chunk") format
pt: arquivo em todo o conteúdo descompactado do arquivo, que deverá conter o código no formato Smalltalk ( "pedaço")

en: fileIn entire file
pt: arquivoDentro arquivo inteiro

en: filein
pt: arquivodentro

en: view decompressed
pt: ver descompactado

en: {1}
    appears to be a compressed file.
    Do you want to uncompress it?
pt: {1}
    parece ser um arquivo comprimido. Você deseja descomprimí-lo?

en: compress file
pt: comprimir arquivo

en: compress file using gzip compression, making a new file
pt: comprimir o arquivo usando compressão gzip, criando um novo arquivo

en: Unzip a stream
pt: Dizipar um stream

en: Wrong CRC-32 (expected {1} got {2}) (proceed to ignore)
pt: Errado CRC-32 (exceto {1} pego {2}) (proceda para ignorar)
