eToys - en to pt translation catalogue (887 entries)

en: color & border
pt: cor & limite

en: line width
pt: espessura da linha

en: The width of the main part of the Connector
pt: A largura da parte principal do Conector

en: add a label at my middle
pt: adicionar uma etiqueta ao meu centro

en: add label
pt: adicionar etiqueta

en: connector
pt: Ligador

en: destination
pt: destino

en: destination arrow name
pt: nome da seta de destino

en: orthogonal
pt: ortogonal

en: remove all my bends
pt: remover todas as minhas dobras

en: remove all my labels
pt: remover todas as minhas etiquetas

en: remove labels
pt: remover etiquetas

en: smooth curve
pt: curva suave

en: source
pt: origem

en: source arrow name
pt: nome da seta de origem

en: straighten
pt: endireitar

en: The name of the arrow at my first end
pt: O nome da seta na minha primeira extremidade

en: The name of the arrow at my second end
pt: O nome da seta na minha segunda extremidade

en: The Player at my first end
pt: O Leitor na minha primeira extremidade

en: The Player at my second end
pt: O Leitor na minha segunda extremidade

en: Whether I am drawn as a smooth curve
pt: Se estou a ser desenhado como uma curva suave

en: Whether I am limited to horizontal and vertical segments
pt: Se estou limitado a segmentos horizontais e verticais

en: destination x
pt: destino x

en: destination y
pt: destino y

en: My total length
pt: O meu comprimento total

en: midpoint x
pt: ponto central x

en: midpoint y
pt: ponto central y

en: source x
pt: origem x

en: source y
pt: origem y

en: The X coordinate of my first end
pt: A coordenada X da minha primeira extremidade

en: The X coordinate of my midpoint
pt: A coordenada X do meu ponto central

en: The X coordinate of my second end
pt: A coordenada X da minha segunda extremidade

en: The Y coordinate of my first end
pt: A coordenada Y da minha primenra extremidade

en: The Y coordinate of my midpoint
pt: A coordenada Y do meu ponto central

en: The Y coordinate of my second end
pt: A coordenada Y da minha segunda extremidade

en: total length
pt: comprimento total

en: focused
pt: focado

en: True if I am displaying a cursor and listening for keystrokes
pt: Verdadeiro, se mostro um cursor e atento ao teclado

en: text
pt: texto

en: All my characters except the first one
pt: Todos os meus caracteres excepto o primeiro

en: all but first
pt: excepto o primeiro

en: background color
pt: cor de fundo

en: character at cursor
pt: carácter no cursor

en: characters
pt: caracteres

en: count
pt: contar

en: first character
pt: primeiro carácter

en: How many characters I have
pt: Quantos caracteres tenho

en: insert characters
pt: inserir caracteres

en: insert contents of
pt: inserir conteúdo de

en: insert the characters from another object at my cursor position
pt: inserir os caracteres de outro objecto na posição do cursor

en: insert the given string at my cursor position
pt: inserir a string seleccionada na posição do cursor

en: last character
pt: último carácter

en: numeric value
pt: valor numérico

en: The character at the my cursor position
pt: O carácter na posição do cursor

en: The characters in my contents
pt: Os caracteres do meu conteúdo

en: The color of the background behind the text
pt: A cor do fundo atrás do texto

en: The first character in my contents
pt: O primeiro carácter do meu conteúdo

en: The last character in my contents
pt: O último carácter do meu conteúdo

en: The number represented by my contents
pt: O número representado pelo meu conteúdo

en: The position among my characters that replacement text would go
pt: A posição, entre os meus caracteres, onde o texto deve ser colocado

en: curve abscissa
pt: abscissa da curva

en: The abscissa of this point on the curve
pt: A abscissa deste ponto na curva

en: The x coordinate in the DrGeoII world coordinate system
pt: A coordenada x no mundo de coordenadas do sistema DrGeoII

en: The y coordinate in the DrGeoII world coordinate system
pt: A coordenada y no mundo de coordenadas do sistema DrGeoII

en: The math item value
pt: O valor matemático do item

en: value
pt: valor

en: calendar
pt: calendário

en: date
pt: data

en: date format
pt: formato da data

en: day
pt: dia

en: day name
pt: nome do dia

en: go to today
pt: ir para o dia

en: julian day
pt: dia juliano

en: Lets you choose a format for displaying the date
pt: Permite escolher o formato da data a ser mostrada

en: month
pt: mês

en: month name
pt: nome do mês

en: Show the current month and highlight the current day on it
pt: Mostra o mês atual e destaca nele o dia de hoje

en: Shows the name of the selected day
pt: Mostra o nome do dia selecionado

en: Shows the name of the selected month
pt: Mostra o nome do mês selecionado

en: Shows the selected date
pt: Mostra a data selecionada

en: Shows the selected day and lets you modify it
pt: Mostra a data selecionada e permite que a modifique

en: Shows the selected month and lets you modify it
pt: Mostra o mês selecionado e permite modificá-lo

en: Shows the selected year and lets you modify it
pt: Mostra o ano selecionado e permite modificá-lo

en: The Julian day of the selected date
pt: O dia Juliano da data selecionada

en: year
pt: ano

en: current key
pt: tecla atual

en: key is pressed
pt: tecla pressionada

en: The current key
pt: A tecla atual

en: The time in milliseconds the current key has been pressed
pt: O tempo, em milisegundos, que a tecla atual foi pressionada

en: time pressed
pt: tempo pressionado

en: Whether the current key is pressed at the moment
pt: Se a tecla atual for pressionada momentaneamente

en: attachment edge
pt: limite de anexação

en: attachment offset
pt: compensação de anexação

en: basic
pt: básico

en: The attachment edge -- which edge or corner the watcher should be aligned with
pt: Limite de anexação - que limite ou canto deve ser usado como alinhamento

en: the amounts by which the position of the watcher should be offset from the nominal attachment point
pt: a quantidade que deve ser compensada na posição a partir do ponto nominal de anexação

en: act when
pt: quando acionar

en: height
pt: altura

en: The height
pt: A altura

en: When the script should fire
pt: Quando este script deve entrar em ação

en: label
pt: rótulo

en: The wording on the button
pt: O texto no botão

en: attach to
pt: anexar a

en: attachment
pt: anexo

en: Free the bubble from following an object
pt: Permitir que o balão deixe de seguir o objeto

en: Make the bubble follow an object
pt: Fazer com que o balão siga o objeto

en: stop attaching
pt: parar de anexar

en: The object this bubble is currently following
pt: O objeto que este balão segue atualmente

en: Create a new card
pt: Criar um novo cartão

en: card number
pt: número do cartão

en: Delete the current card
pt: Excluir o cartão atual

en: delete card
pt: eliminar o cartão

en: Go to the first card of the current background
pt: Ir para o primeiro cartão do fundo atual

en: Go to the first card of the entire stack
pt: Ir para o primeiro cartão de toda a pilha

en: Go to the last card of the current background
pt: Ir para o último carão do fundo atual

en: Go to the last card of the entire stack
pt: Ir para o último cartão da pilha inteira

en: Go to the next card
pt: Ir para o cartão seguinte

en: Go to the previous card
pt: Ir para o cartão anterior

en: go to first card in background
pt: ir para o primeiro cartão no plano de fundo

en: go to first card of stack
pt: ir para o primeiro cartão da pilha

en: go to last card in background
pt: ir para o último cartão no plano de fundo

en: go to last card of stack
pt: ir para o último cartão da pilha

en: go to next card in stack
pt: ir para o cartão seguinte na pilha

en: go to previous card in stack
pt: ir para o cartão anterior na pilha

en: insert card
pt: inserir um cartão

en: stack navigation
pt: navegação da pilha

en: The ordinal number of the current card
pt: O número ordinal do cartão atual

en: add patch to display list
pt: adiciona um recorte à lista de exibição

en: add to patch display list
pt: adicionar à lista de recortes

en: add to turtle display list
pt: adiciona à lista de tartarugas

en: add turtle to display list
pt: adiciona tartaruga à lista de exibição

en: bottom edge mode
pt: modo limite inferior

en: clear the patch display list
pt: limpa a lista de exibição de recortes

en: clear the turtle display list
pt: limpa a lista de exibição de tartarugas

en: color
pt: cor

en: left edge mode
pt: modo limite esquerdo

en: patch display list
pt: lista de recortes exibidos

en: patches to display
pt: recortes para exibir

en: pixels per patch
pt: pixeis por recorte

en: remove all from patch display list
pt: remove tudo da lista exibição de recortes

en: remove all from turtle display list
pt: remove todas tartarugas da lista exibição

en: right edge mode
pt: modo limite direito

en: The color of the object
pt: A cor do objeto

en: the display scale
pt: a escala da exibição

en: the mode of bottom edge
pt: o modo da borda inferior

en: the mode of left edge
pt: o modo da borda esquerda

en: the mode of right edge
pt: o modo da borda direita

en: the mode of top edge
pt: o modo da borda superior

en: top edge mode
pt: modo limite superior

en: turtle display list
pt: lista de tartarugas exibidas

en: turtles to display
pt: tartarugas para exibir

en: blue component from
pt: componente azul de

en: blue component into
pt: componente azul em

en: clear all patch
pt: limpa todos os retalhos

en: decay
pt: deteriorar

en: decay patch variable
pt: decair variável retalho

en: diffuse
pt: difusa

en: diffuse patch variable
pt: difusão variável retalho

en: diffusion rate
pt: taxa de difusão

en: display type
pt: modo do ecrã

en: evaporation rate
pt: taxa de evaporação

en: green component from
pt: componente verde de

en: green component into
pt: componente verde em

en: how to map the value in cells to color
pt: como mapera o valor nas células para cor

en: merge blue component from another patch
pt: fundir o componente azul de outro retalho

en: merge green component from another patch
pt: fundir compomente verde de outro retalho

en: merge red component from another patch
pt: fundir o componente vermelho de outro retalho

en: red component from
pt: componente vermelho de

en: red component into
pt: componente vermelho em

en: scale max
pt: máximo da escala

en: scale when log-based color conversion is used
pt: mudar escala quando for usada conversão de cor baseada em registro

en: shift amount
pt: quantidade

en: shift amount when log-based color conversion is not used
pt: desloca certa quantidade quando não é usada a convenção de cor baseada no registro

en: sniff range
pt: faixa de valores para espiar

en: split blue component into another patch
pt: divide compomente azul em outro retalho

en: split green component into another patch
pt: divide o componente verde em outro retalho

en: split red component into another patch
pt: divide o componente vermelho noutra mancha

en: The distance to sample the values for calculating highest gradient.
pt: A gama de amostragem dos valores para calcular o maior gradiente possível.

en: The rate for the decay function.
pt: A taxa para a função de degradê.

en: The rate for the diffusion function.
pt: A taxa para a função de difusão.

en: angle to
pt: ângulo com

en: blue component in
pt: componente azul em

en: bounce on
pt: retroceder

en: Change the heading of the object by the specified amount
pt: Altera a direção do objeto por uma certa quantidade

en: color from patch
pt: cor a partir da mancha

en: color to patch
pt: cor para a mancha

en: delete this turtle
pt: excluir esta tartaruga

en: detect collision and bounce back
pt: detetar colisão e voltar

en: die
pt: morre

en: distance to
pt: distância a

en: forward by
pt: avança

en: get replicated
pt: pega replicado

en: get the value at this position
pt: obter o valor nesta posição

en: green component in
pt: componente verde em

en: heading
pt: direção

en: kedama turtle
pt: tartaruga kedama

en: kedama turtle color
pt: cor de tartaruga kedama

en: Moves the object forward in the direction it is heading
pt: Move o objeto para frente na direção em que ele está apontando

en: make my color specified in the patch
pt: faz a minha cor especificada no retalho

en: patch value in
pt: valor da mancha em

en: red component in
pt: componente vermelho em

en: returns a copy of this turtle
pt: retorna uma cópia desta tartaruga

en: returns a turtle of specified breed at my position.
pt: retorna a tartaruga de uma certá espécie para a minha posição.

en: set the number of turtles
pt: estabelecer o número de tartarugas

en: store my color into the patch
pt: guarda a minha cor dentro do retalho

en: The angle to another turtle
pt: O ângulo até outra tartaruga

en: The blue component in specified patch.
pt: O componente azul no caminho especificado.

en: The distance to another turtle
pt: A distância até outra tartaruga

en: The flag that governs the visibility of turtle
pt: A opção que governa a visibilidade da tartaruga

en: The green component in specified patch.
pt: O componente verde no caminho especificado.

en: The red component in specified patch.
pt: O componente vermelho no caminho especificado.

en: The x coordinate
pt: A coordenada x

en: The y coordinate
pt: A coordenada y

en: turn by
pt: roda

en: turtle count
pt: contar tartarugas

en: turtle of
pt: tartaruga de

en: turtle visible
pt: tartaruga visível

en: up hill
pt: elevado

en: uphill of the implicit at my location
pt: subida implícita na minha posição

en: Which direction the object is facing.  0 is straight up
pt: A direção que o objeto está apontando.  0 é para cima

en: collections
pt: colecções

en: cursor
pt: ponteiro

en: first element
pt: primeiro elemento

en: graphic at cursor
pt: gráfico no ponteiro

en: player at cursor
pt: reproduzir até ao ponteiro

en: The first object in my contents
pt: O primeiro objecto no meu conteúdo

en: The index of the chosen element
pt: O índice do elemento escolhido

en: the graphic worn by the object at the cursor
pt: A imagem exibida pelo objecto na posição do cursor

en: the object currently at the cursor
pt: O objecto na posição actual do cursor

en: A graphic for the current frame
pt: Um gráfico para o quadro atual

en: A number representing the current position of the movie/sound.
pt: Um número representando a posição atual do video/som.

en: A number representing the volume of the movie.
pt: Um número representando o volume do video.

en: frame graphic
pt: quadro gráfico

en: is running
pt: está em execução

en: Length of this movie in number of frames
pt: Duração deste filme em número de quadros

en: Length of this movie in seconds
pt: Duração deste filme em segundos

en: movie controls
pt: controlos do filme

en: Play until the given position, then stop
pt: Tocar até a posição marcada, e pare

en: play until position
pt: reproduzir até à posição

en: position
pt: posição

en: Rewind the movie/sound
pt: Retornar ao início do video/som

en: repeat
pt: repetir

en: rewind
pt: voltar

en: Start playing the movie/sound
pt: Começar a tocar o video/som

en: Stop playing the movie/sound
pt: Parar de tocar o video/som

en: stop
pt: parar

en: The name for the video file
pt: O nome do ficheiro de vídeo

en: total frames
pt: total de quadros

en: total seconds
pt: total de segundos

en: video file name
pt: nome do ficheiro do filme

en: Whether the movie/sound is being played
pt: Se o filme/som estiver em reprodução

en: Whether the movie/sound will play in an endless loop
pt: Se o filme/som será reproduzido num ciclo sem fim

en: graphics
pt: gráficos

en: is gif playing
pt: gif em reprodução

en: opaque
pt: opaco

en: Whether the gif is playing
pt: Se o gif estiver a ser reproduzido

en: Whether the gif opaque
pt: Se o gif for opaco

en: length of a radius of the sector
pt: tamanho do raio do setor

en: radius
pt: raio

en: sector
pt: setor

en: the angle, in degrees, at the vertex of the sector
pt: o ângulo, em degraus, no vértice do setor

en: Delete all pages in the scraps book
pt: Eliminar todas as páginas do livro de notas

en: empty trash can
pt: esvaziar lixeira

en: page count
pt: número de páginas

en: The number of pages in the scraps book.
pt: O número de páginas neste livro de notas.

en: trash
pt: reciclagem

en: book navigation
pt: navegação de livro

en: first page
pt: Primeira página

en: go to first page
pt: ir para a primeira página

en: go to last page
pt: ir para a última página

en: go to next page
pt: ir para a próxima página

en: go to previous page
pt: ir para a página anterior

en: go to the given page
pt: ir para a dada página

en: goto
pt: ir para

en: How many pages here are in the book
pt: Quantas páginas há no livro

en: last page
pt: última página

en: next page
pt: próxima página

en: number of pages
pt: número de páginas

en: page controls at top
pt: controlos de página no topo

en: page controls short
pt: controlos de página pequenos

en: page controls showing
pt: controlos de página visíveis

en: page number
pt: número da página

en: previous page
pt: página anterior

en: revert all pages
pt: reverter todas as páginas

en: revert page
pt: reverter a página

en: revert the entire book to its original contents
pt: reverte todo o livro para o conteúdo original

en: revert to the original version of this page
pt: reverte para a versão original desta página

en: The ordinal number of the current page
pt: O número ordinal da página atual

en: Whether page controls are showing in the book
pt: Se os controlos de página estão visíveis no livro

en: Whether page controls are shown at the top of the book
pt: Se os controlos de página estão visíveis no topo do livro

en: Whether page controls are shown in short form
pt: Se os controlos de página estão visíveis na forma reduzida

en: largest value shown on the axis
pt: os valores maiores mostrados no eixo

en: marks per legend
pt: marcas por legenda

en: max val
pt: valor máx

en: min val
pt: valor mín

en: number line
pt: linha número

en: number of screen pixels per unit on the number line
pt: número de pixéis do ecrã por unidade na linha de número

en: number of ticks between successive legends
pt: número de períodos entre legendas sucessivas

en: number of units between tick marks on the number line
pt: número de unidades entre as marcas de período na linha de número

en: pixels per unit
pt: pixéis por unidade

en: show negative arrow head
pt: mostra cabeça de seta em negativo

en: show zero
pt: mostra zero

en: smallest value shown on the axis
pt: o menor valor mostrado no eixo

en: units per mark
pt: unidades por marca

en: whether to show an arrow-head at the extreme lower end of the axis
pt: quando mostrar uma ponta de seta no extremo esquerdo do eixo

en: whether to show the numeral 0 at the zero point on this axis
pt: quando mostrar o numeral 0 no ponto zero do eixo

en: hours
pt: horas

en: minutes
pt: minutos

en: seconds
pt: segundos

en: time
pt: tempo

en: magnification
pt: ampliação

en: magnifier
pt: ampliador

en: show pointer
pt: mostrar ponteiro

en: The factor by which the tool magnifies whatever it is looking at
pt: O fator de ampliação para tudo o que estiver apontado à ferramenta

en: track pointer
pt: seguir o ponteiro

en: Whether or not the pointer should show the cursor location
pt: Quando o ponteiro deve mostrar ou não a localização do cursor

en: Whether or not the pointer should track the cursor location
pt: Quando o ponteiro deve acompanhar ou não a localização do cursor

en: camera point
pt: ponto da câmara

en: storyboard
pt: Storyboard

en: the camera point
pt: o ponto da câmara

en: make a new drawing in the specified playfield
pt: criar um novo desenho no palco especificado

en: paintbox
pt: caixa de pintura

en: start painting in
pt: iniciar a pintura

en: allowing chord
pt: permite acorde

en: frequency
pt: frequência

en: keyboard
pt: teclado

en: my frequency
pt: minha frequência

en: whether it allows multiple selections
pt: se deve permitir seleções múltiplas

en: cone position
pt: posição do cone

en: speaker
pt: altifalante

en: the position of the speaker cone
pt: A posição do cone do altifalante

en: 160x120, 320x240 or 640x480
pt: 160x120, 320x240 ou 640x480

en: A player with the last frame
pt: Um morph com o último quadro

en: camera
pt: câmara

en: camera is on
pt: câmara ligada

en: Resize the player to match the cameras frame size
pt: Redimensiona o ator para equalizar o tamanho dos quadros

en: use frame size
pt: utilizar o tamanho do quadro

en: Whether the camera is on/off
pt: Se a câmara está ligada ou desligada

en: Clear the graph of current contents
pt: Limpar o gráfico do conteúdo atual

en: clear
pt: limpar

en: Load a sine wave as the current graph
pt: Carregue uma onda senoidal como o gráfico corrente

en: Load the specified sound into the current graph
pt: Carregar o som especificado para dentro do gráfico atual

en: last value
pt: último valor

en: load sine wave
pt: carregar valor do seno

en: load sound
pt: carregar som

en: Play the current graph as a sound
pt: Tocar o gráfico atual como um som

en: play
pt: reproduzir

en: Reverse the graph
pt: Inverter o gráfico

en: reverse
pt: reverso

en: sample at cursor
pt: exemplo no cursor

en: sampling
pt: amostragem

en: The current cursor location, wrapped back to the beginning if appropriate
pt: A posição atual do cursor, trazido de volta ao início, se apropriado

en: The last value obtained
pt: O último valor obtido

en: The sample value at the current cursor location
pt: O valor amostral na posição atual do cursor

en: A number representing the current position of the knob.
pt: Um número representando a posição atual do botão giratório.

en: descending
pt: descendente

en: If true, only whole numbers are used as values; if false, fractional values are allowed.
pt: Se verdadeiro, somente números inteiros são usados como valores; se falso, valores fracionários são permitidos.

en: knob color
pt: cor do punho

en: slider
pt: dslizador

en: Tells whether the smallest value is at the top/left (descending = false) or at the bottom/right (descending = true)
pt: Informa se o menor valor está no topo/esquerda (descendente = falso) ou abaixo/direita (descendente = verdadeiro)

en: The color of the slider
pt: A cor do deslizador

en: The number represented when the knob is at the left or top of the slider; the smallest value returned by the slider.
pt: O número representado quando o botão giratório está à esquerda ou em cima do deslizador; o menor valor retornado pelo deslizador.

en: The number represented when the knob is at the right or bottom of the slider; the largest value returned by the slider.
pt: O número representado quando o botão giratório está à direita ou abaixo do deslizador; o maior valor retornado pelo deslizador.

en: truncate
pt: truncar

en: How long vertices are within me
pt: Quantos vértices longos tenho

en: star
pt: estrela

en: star ratio
pt: rácio da estrela

en: Horizontal resizing
pt: Redimensionamento horizontal

en: h resizing
pt: redimensionamento h

en: List direction
pt: Listar a direção

en: layout inset
pt: Baixo-relevo do layout

en: list centering
pt: centrado na lista

en: list direction
pt: direção de lista

en: The cell inset
pt: O baixo-relevo da célula

en: The layout inset
pt: O baixo-relevo do layout

en: The list centering
pt: A lista de centragem

en: Vertical resizing
pt: Redimensionamento vertical

en: v resizing
pt: redimensionamento v

en: Wrap direction
pt: Direção de contorno

en: wrap direction
pt: direção de contorno

en: Add a vertex at my current cursor position
pt: Adiciona um vértice na posição actual do cursor

en: Add a vertex at the beginning of my vertices list
pt: Adiciona um vértice no início da minha lista de vértices

en: Add a vertex to the end of my vertices list
pt: Adiciona um vértice no final da minha lista de vértices

en: add a vertex at beginning
pt: adiciona um vértice no início

en: add a vertex at end
pt: adiciona um vértice no final

en: How many vertices are within me
pt: Quantos elementos estão na minha lista

en: insert a vertex at cursor
pt: insere um vértice na posição do cursor

en: line is curved
pt: a linha é curva

en: line is opened
pt: a linha está aberta

en: polygon
pt: polígono

en: Remove a vertex at the vertex cursor
pt: Remove um vértice no vértice do cursor

en: Remove all vertices but my current cursor position vertex
pt: Remove todos os vértices excepto o que está na posição do cursor

en: Remove the vertex at my current cursor position
pt: Remove o vértice que está na minha posição actual

en: remove all vertices but cursor
pt: remove todos os vértices excepto o do cursor

en: remove at vertex cursor
pt: remove o vértice do cursor

en: remove the vertex at cursor
pt: remove o vértice na posição do cursor

en: Shuffle the vertices
pt: Baralhar os vértices

en: showing handles
pt: mostrar alças

en: shuffle vertices
pt: baralhar os vértices

en: The index of the chosen vertex of vertices
pt: O índice do vértice ou vértices escolhidos

en: The x coordinate value at the vertex cursor
pt: O valor x da coordenada do vértice no cursor

en: The y coordinate value at the vertex cursor
pt: O valor y da coordenada do vértice no cursor

en: vertex cursor
pt: vértice do cursor

en: vertices count
pt: número de vértices

en: Whether the handles are showing
pt: Se as alças estiverem visíveis

en: Whether the line is curved
pt: Se a linha for curva

en: Whether the line is opened
pt: Se a linha estiver aberta

en: x at cursor
pt: x no cursor

en: y at cursor
pt: y no cursor

en: base graphic
pt: gráfico base

en: Flip the picture left to right
pt: Inverte a imagem da esquerda para a direita

en: Flip the picture upside down
pt: Inverte a imagem de cima para baixo

en: flip left right
pt: rebater esquerda direita

en: flip up down
pt: rebater para cima para baixo

en: How the picture should change when the heading is modified
pt: Como é que a imagem deve modificar-se quando mudar de direção

en: look like
pt: visto como

en: Make my picture be the one I remember in my baseGraphic
pt: Fazer com que minha figura seja aquela que me lembrarei no meu baseGraphic

en: restore base graphic
pt: restaurar gráfico base

en: rotation style
pt: estilo de rotação

en: The picture currently being worn
pt: A imagem a ser usada

en: The picture originally painted for this object, but can subsequently be changed via menu or script
pt: A imagem originalmente pintada para este objeto, mas pode ser subsequentemente alterada via menu ou script

en: wear the costume of...
pt: obrigar a parecer-se com...

en: append characters
pt: anexa carateres

en: append the given string
pt: anexa a expressão textual dada

en: The color of the text
pt: A cor do objeto

en: A string rendition of myself
pt: Um texto com o meu nome

en: as object
pt: como objeto

en: class name
pt: nome da classe

en: explore
pt: explorar

en: halt
pt: parar

en: inform
pt: informar

en: My hash value
pt: O meu valor de hash

en: My physical size
pt: O meu tamanho físico

en: name
pt: nome

en: Open up an Explorer on this object
pt: Abrir um Navegador sobre este objeto

en: Prints a description of the object directly to the screen
pt: Mostra uma descrição do objeto diretamente no ecrã

en: Prints a description of the object to the Transcript
pt: Mostra uma descrição do objeto no Transcript

en: Put up a pre-debug notifier
pt: Colocar sobre uma notificação de pré-depuração

en: Put up message box for the user
pt: Colocar numa caixa de mensagem para o utilizador

en: print directly to display
pt: mostrar diretamente no ecrã

en: print in transcript
pt: mostrar no transcript

en: print string
pt: mostrar texto

en: size
pt: tamanho

en: The name by which I am known
pt: O nome pelo qual sou conhecido

en: The name of the class of the object
pt: O nome da classe do objeto

en: Make the specified sound
pt: Faz o som especificado

en: make sound
pt: reproduz o som

en: Alpha value of my color from 0 to 100
pt: Valor alfa da minha cor entre 0 e 100

en: alpha
pt: alfa

en: Blue value of my color from 0 to 100
pt: Valor azul da minha cor entre 0 e 100

en: Brightness value of my color from 0 to 100
pt: Valor do brilho da minha cor entre 0 e 100

en: blue
pt: azul

en: brightness
pt: brilho

en: Green value of my color from 0 to 100
pt: Valor do verde da minha cor entre 0 e 100

en: green
pt: verde

en: Hue value of my color from -180 to 180
pt: Valor da tonalidade da minha cor entre -180 e 180

en: hue
pt: tonalidade

en: Red value of my color from 0 to 100
pt: Valor vermelho da minha cor entre 0 e 100

en: red
pt: vermelho

en: Saturation value of my color from 0 to 100
pt: Valor da saturação da minha cor entre 0 e 100

en: saturation
pt: saturação

en: connections to me
pt: ligações a mim

en: incoming connection count
pt: contar entradas de ligação

en: outgoing connection count
pt: contar ligações de saída

en: Send a message to all graph predecessors
pt: Enviar uma mensagem a todos os gráficos antecessores

en: Send a message to all graph successors
pt: Enviar uma mensagem a todos os gráficos sucessores

en: Send a message to all the connectors whose destination end is connected to me
pt: Enviar uma mensagem a todos os ligadores cujo final está ligado a mim

en: Send a message to all the connectors whose source end is connected to me
pt: Enviar uma mensagem a todos os ligadores cujo início está ligado a mim

en: The number of connectors whose destination end is connected to me
pt: O número de ligadores cujo final está ligado a mim

en: The number of connectors whose source end is connected to me
pt: O número de ligadores cuja origem está ligada a mim

en: tell all incoming connections
pt: avisar todas as ligações de entrada

en: tell all outgoing connections
pt: avisar todas as ligações de saída

en: tell all predecessors
pt: avisar todos os predecessores

en: tell all successors
pt: avisar todos os sucessores

en: be locked
pt: estar bloqueado

en: drag & drop
pt: arrastar & soltar

en: drop enabled
pt: aceitar objetos

en: resist being picked up
pt: resistir a ser agarrado

en: resist deletion
pt: resistir a ser eliminado

en: Whether a simple mouse-drag on this object should allow it to be picked up
pt: Se um simples arrastar do rato sobre este objeto deve permitir que o objeto seja agarrado

en: Whether drop is enabled
pt: Se o objeto aceita outro objeto solto sobre ele

en: Whether this is resistant to easy removal via the pink X halo handle.
pt: Se este objeto é resistente à eliminação pela alça X do halo.

en: Whether this object should be blind to all input
pt: Se este objeto não deve responder a nenhuma ação sobre ele

en: A count of my embedded objects that want to act as pins for connections
pt: Uma contagem dos meus objetos embutidos que desejam agir como pinos para ligações

en: allows connection to embedded pins
pt: permitir ligações com pinos embebidos

en: containing object
pt: que contém o objeto

en: embeddings
pt: embutidos

en: Me or my outermost container
pt: Eu ou os meus contentores ultraperiféricos

en: pin count
pt: contar pinos

en: Send a message to all of my embedded objects
pt: Enviar uma mensagem a todos os meus objetos embutidos

en: Send a message to all of my embedded objects that want to act as pins for connections
pt: Enviar uma mensagem a todos os meus objetos embutidos que ajam como pinos para ligações

en: tell all embedded objects
pt: avisar todos os objetos embutidos

en: tell all pins
pt: dizer a todos os pinos

en: Whether I should be act as a pin for connections when embedded in another object
pt: Se devo agir como um pino para ligações quando incorporado noutro objeto

en: Whether objects embedded in me may be used as connection pins
pt: Se os objetos incorporados em mim podem ser usados como pinos de ligação

en: wants connection when embedded
pt: quer ligação quando embutido

en: border color
pt: cor do limite

en: border style
pt: estilo do limite

en: border width
pt: largura do limite

en: drop shadow
pt: sombra deslocada

en: fill & border
pt: preenchimento & limites

en: gradient fill
pt: preenchimento em gradiente

en: radial fill
pt: preenchimento radial

en: rounded corners
pt: cantos arredondados

en: second color
pt: segunda cor

en: shadow color
pt: cor da sombra

en: The color of the drop shadow
pt: A cor do sombreado de fundo

en: The color of the object's border
pt: A cor do limite do objeto

en: The second color used when gradientFill is in effect
pt: A segunda cor usada quando o gradientFill está aplicado

en: The style of the object's border
pt: O estilo do limite do objeto

en: The width of the object's border
pt: A largura do limite do objeto

en: Whether a drop shadow is shown
pt: Se uma sombra é mostrada

en: Whether a gradient fill should be used
pt: Se deve ser usado um preenchimento em gradiente

en: Whether corners should be rounded
pt: Se os cantos devem ser arredondados

en: Whether the gradient fill, if used, should be radial
pt: Qualquer que seja o preenchimento em gradiente, se usado, deverá ser radial

en: bottom
pt: inferior

en: forward direction
pt: direção de avanço

en: geometry
pt: geometria

en: left
pt: esquerda

en: right
pt: direita

en: scale factor
pt: fator de escala

en: The angle of my forward direction without rotating myself
pt: O ângulo da minha direção de avanço sem rodar sobre mim mesmo

en: The bottom edge
pt: O limite inferior

en: The factor by which the object is magnified
pt: O fator pelo qual o objeto é ampliado

en: The left edge
pt: O limite esquerdo

en: The right edge
pt: O limite direito

en: The top edge
pt: O limite superior

en: top
pt: topo

en: graphing
pt: representação gráfica

en: If there is a horizontal axis present, gives the horizontal coordinate of the center of this object with respect to that axis
pt: Se existir um eixo horizontal, fornece a coordenada horizontal do centro deste objeto em relação a este eixo

en: If there is a vertical axis present, gives the vertical coordinate of the center of this object with respect to that axis
pt: Se existir um eixo vertical, fornece a coordenada vertical do centro deste objeto em relação a este eixo

en: If there is are axes present, gives the coordinate of the center of this object with respect to those axes
pt: Se existirem eixos, fornece as coordenadas do centro deste objeto em relação a esses eixos

en: location on graph
pt: localização no gráfico

en: x on graph
pt: x no gráfico

en: y on graph
pt: y no gráfico

en: last keystroke
pt: última tecla pressionada

en: The last unhandled keystroke
pt: A última tecla pressionada não tratada

en: Whether or not to clip my submorphs
pt: Se deve ou não recortar os submorphs

en: add my image to the pen trails
pt: acrescentar minha imagem aos traços de caneta

en: add my image to the pen trails and go away
pt: acrescenta minha imagem aos traços de caneta e sai

en: copy
pt: cópia

en: do menu item
pt: executar item de menu

en: do the menu item
pt: executar item do menu

en: element number
pt: número de elemento

en: erase
pt: apagar

en: hide
pt: esconder

en: holder
pt: contenedor

en: make the object invisible
pt: tornar o objeto invisível

en: make the object visible
pt: tornar o objeto visível

en: miscellaneous
pt: miscelânea

en: my index in my container
pt: meu índice no meu contenedor

en: remove this object from the screen
pt: remover este objeto do ecrã

en: returns a copy of this object
pt: devolve uma cópia deste objeto

en: show
pt: mostrar

en: stamp
pt: carimbar

en: stamp and erase
pt: carimbar e apagar

en: the object's container
pt: O contentor do objeto

en: distance
pt: distância

en: heading theta
pt: ângulo de direção

en: length
pt: comprimento

en: location
pt: posição

en: more geometry
pt: mais geometria

en: rotation center x
pt: centro de rotação x

en: rotation center y
pt: centro de rotação y

en: The angle between the positive x-axis and the vector connecting the origin to the object's position
pt: O ângulo entre a parte positiva do eixo-x e o vetor que conecta a origem à posição do objeto

en: The angle, in degrees, that my heading vector makes with the positive x-axis
pt: O ângulo, em graus, que o vetor de minha direção faz com o eixo dos x positivo

en: The length
pt: O comprimento

en: The length of the vector connecting the origin to the object's position
pt: O comprimento do vetor que conecta a origem à posição do objeto

en: The position of the object, expressed as a point
pt: A posição do objeto, expressa como um ponto

en: The width
pt: A largura

en: The x coordinate of rotation center in parent's coordinate system.
pt: A coordenada x do centro de rotação no sistema de coordenadas ascendente.

en: The y coordinate of rotation center in parent's coordinate system.
pt: A coordenada y do centro de rotação no sistema de coordenadas ascendente.

en: theta
pt: Ângulo de direção

en: width
pt: largura

en: align after
pt: alinhar depois

en: bounce
pt: retrocede

en: bounce off the edge if hit
pt: retrocede se atingir a borda

en: follow path
pt: seguir o caminho

en: follow the yellow brick road
pt: siga a estrada de tijolo amarelo

en: Move toward the given object. If the object has an instance variable named speed, the speed of the motion will be governed by that value
pt: Move em direção ao objeto dado. Se o objeto tiver uma instância de variável com o nome speed, speed do movimento será modificada por este valor

en: motion
pt: movimento

en: move toward
pt: mover em direção a

en: obtrudes
pt: se sobressai

en: place this object to the right of another
pt: colocar este objeto à direita de outro

en: turn toward
pt: roda em direção a

en: turn toward the given object
pt: rodar em direção ao objeto dado

en: whether the object sticks out over its container's edge
pt: Se o objeto ultrapassa o limite do seu contentor

en: wrap
pt: ajusta-se

en: wrap off the edge if appropriate
pt: ajusta-se ao limite, se for apropriado

en: bearing to
pt: em direção a

en: brightness under
pt: brilho inferior a

en: color under
pt: cor inferior a

en: luminance under
pt: luminância inferior a

en: observation
pt: observação

en: saturation under
pt: saturação inferior a

en: The brightness under the center of the object
pt: O brilho sob o centro do objeto

en: The color under the center of the object
pt: A cor sob o centro do objeto

en: The distance to another object
pt: A distância até outro objeto

en: The heading I would need to have to face directly toward another object
pt: A direção de que precisaria para direito a outro objeto

en: The luminance under the center of the object
pt: A luminância sob o centro do objeto

en: The saturation under the center of the object
pt: A saturação sob o centro do objeto

en: clear all pen trails
pt: apagar todos os traços de caneta

en: clear all pen trails in my containing playfield
pt: apagar todos os traços de caneta no meu playfield contenedor

en: determines whether lines, arrows, arrowheads, or dots are used when I put down a pen trail
pt: Determina se linhas, setas, pontas de setas, ou pontos são usados quando eu quiser fazer traços com caneta

en: diameter of dot to use when trailStyle is dots
pt: Diâmetro do ponto a usar quando o estilo de traço é 'pontos'

en: dot size
pt: tamanho do ponto

en: pen color
pt: cor da caneta

en: pen down
pt: caneta abaixada

en: pen size
pt: tamanho da ponta da caneta

en: pen use
pt: uso da caneta

en: the color of ink used by the pen
pt: A cor da tinta usada pela caneta

en: the width of the pen
pt: A largura do traço feito pela caneta

en: trail style
pt: estilo do traço

en: whether the pen is currently down
pt: se a caneta está atualmente abaixada

en: do
pt: fazer

en: make the given script be "normal"
pt: fazer com que o dado script seja "normal"

en: make the given script be "normal" in the object and all of its siblings
pt: fazer com que o dado script seja "normal" no objeto e em todas as suas irmãs

en: make the given script be "paused"
pt: fazer com que o dado script seja "pausado"

en: make the given script be "paused" in the object and all of its siblings
pt: fazer com que dado script fique "em pausa" no objeto e em todas as suas cópias

en: pause all
pt: pausa todos

en: pause script
pt: pausa a execução do script

en: run the given script in the object and in all of its siblings
pt: executar o dado script no objeto e em todas as suas irmãs

en: run the given script once, on the next tick
pt: executar o dado script uma vez, no próximo tique

en: scripting
pt: Edição de Scripts

en: send a message to all siblings
pt: enviar uma mensagem a todos os irmãos

en: send to all
pt: enviar a todos

en: start all
pt: inicia todos

en: start script
pt: inicia a execução do script

en: start the given script ticking
pt: iniciar o tique-taque de um dado script

en: start the given script ticking in the object and all of its siblings.
pt: iniciar o script dado no objeto e nas suas cópias.

en: stop all
pt: parar todos

en: stop script
pt: pára a execução do script

en: tell all siblings
pt: diz a todas as irmãs

en: an empty script
pt: um script vazio

en: empty script
pt: script vazio

en: play frequency of
pt: frequência de execução

en: play sound
pt: reproduzir som

en: select a sound
pt: selecionar um som

en: set sound
pt: definir som

en: sound
pt: som

en: stop sound
pt: parar som

en: bubble
pt: balão

en: Erase all speech bubbles attached to this object, if any
pt: Apaga todos os balões de fala anexados a este objeto, se os houver

en: Show a number in a speech bubble
pt: Mostra um número no balão de fala

en: Show a number in a thought bubble
pt: Mostra um número num balão de pensamento

en: Show a picture in a speech bubble
pt: Mostra uma imagem num balão de fala

en: Show a picture in a thought bubble
pt: Mostra uma imagem num balão de pensamento

en: Show a text in a speech bubble
pt: Mostra um texto num balão de fala

en: Show a text in a thought bubble
pt: Mostra um texto num balão de pensamento

en: Show an object in a speech bubble
pt: Mostra um objeto num balão de fala

en: Show an object in a thought bubble
pt: Mostra um objeto num balão de pensamento

en: say graphic
pt: dizer gráfico

en: say number
pt: dizer número

en: say object
pt: dizer objeto

en: say text
pt: dizer texto

en: speech bubbles
pt: balões de fala

en: stop saying or thinking
pt: parar de dizer ou pensar

en: The bubble currently attached to this object
pt: O balão atualmente anexado a este objeto

en: think graphic
pt: pensar gráfico

en: think number
pt: pensar número

en: think object
pt: pensar objeto

en: think text
pt: pensar texto

en: color sees
pt: a cor vê

en: is over color
pt: está sobre a cor

en: is under mouse
pt: está sob o rato

en: overlaps
pt: sobrepõe-se a

en: overlaps any
pt: sobrepõe-se a todos

en: tests
pt: testes

en: touches a
pt: toca em

en: whether any part of the object is over the given color
pt: Se qualquer parte do objeto está sobre a cor indicada

en: whether I overlap a given object
pt: Se o objeto se sobrepõe a um outro dado objeto

en: whether I overlap a given object or one of its siblings or similar objects
pt: se o objeto se sobrepõe a um dado objeto ou uma de suas irmãs ou objetos semelhantes

en: whether I overlap any Sketch that is showing the same picture as a particular prototype.
pt: Se o objeto está sobreposto a algum desenho que esteja a mostrar a mesma imagem como um protótipo.

en: whether the given color sees the given color
pt: Se a cor indicada vê uma dada cor

en: whether the object is under the current mouse position
pt: Se o objeto está sob a posição atual do mouse

en: the object that is triggering an event, either user-defined or pre-defined
pt: o objeto que está a iniciar um evento, definido pelo utilizador ou pré-definido

en: trigger a user-defined (global) event
pt: iniciar um evento (global) definido pelo utilizador

en: trigger custom event
pt: iniciar um evento do utilizador

en: triggering object
pt: objeto de execução

en: world geometry
pt: geometria do mundo

en: button
pt: botão

en: fire
pt: disparar

en: trigger any and all of this object's button actions
pt: iniciar toda e qualquer ação dos botões do objeto

en: amount
pt: quantidade

en: angle
pt: ângulo

en: Button 1 pressed
pt: Botão 1 pressionado

en: Button 2 pressed
pt: Botão 2 pressionado

en: button1
pt: botão1

en: button2
pt: botão2

en: left right
pt: da esquerda para a direita

en: The amount of displacement
pt: A quantodade de deslocamento

en: The angular displacement
pt: O deslocamento angular

en: The horizontal displacement
pt: O deslocamento horizontal

en: The vertical displacement
pt: O deslocamento vertical

en: up down
pt: acima abaixo

en: Add the object at the beginning of my contents list.
pt: Acrescente o objeto no início da minha lista de conteúdo.

en: Add the object to my contents
pt: Acrescente o objeto ao meu conteúdo

en: Add the object to my contents at my current cursor position
pt: Acrecentar o objeto ao meu conteúdo na minha posição atual de cursor

en: Add the object to the end of my contents list.
pt: Acrescente o objeto no final da minha lista de conteúdo.

en: Bring all out-of-container subparts back into view.
pt: Trazer todas as sub-partes fora do contenedor para serem vistas.

en: batch pen trails
pt: traços de caneta em batch

en: Clear all the pen trails in the interior.
pt: Limpar todos os rastros de caneta no interior.

en: clear pen trails
pt: apagar traços de caneta

en: dial number
pt: marcar número

en: dial number of sound
pt: marcar número do som

en: graphic
pt: gráfico

en: How many elements are within me
pt: Quantos elementos estão na minha lista

en: Initiate painting of a new object in the standard playfield.
pt: Iniciar a pintura de um objeto no playfield padrão.

en: include
pt: incluir

en: include at beginning
pt: incluir no início

en: include at cursor
pt: incluir na posição do cursor

en: include at end
pt: incluir no final

en: initiate painting
pt: começar a desenhar

en: Lift the pens on all the objects in my interior.
pt: Suspende as canetas de todos os objetos em meu interior.

en: Lower the pens on all the objects in my interior.
pt: Abaixa as canetas de todos os objetos em meu interior.

en: level of sound
pt: nível do som

en: lift all pens
pt: suspender todas as canetas

en: listening
pt: a ouvir

en: lower all pens
pt: baixar todos os lápis

en: mouse x
pt: rato x

en: mouse y
pt: rato y

en: number at cursor
pt: número no cursor

en: pen trails
pt: traços de caneta

en: pitch of sound
pt: passo do som

en: playfield
pt: palco

en: Remove all elements from the playfield
pt: Remover todos os elementos do palco

en: remove all
pt: remover tudo

en: round up strays
pt: reunir dispersos

en: Send a message to all the objects inside the playfield
pt: Enviar uma mensagem a todos os objetos que estão dentro do palco

en: Set the trail style for pens of all objects within
pt: Estabelecer o estilo do traço para as canetas de todos os objetos no interior

en: Shuffle the contents of the playfield
pt: Misturar o conteúdo do palco

en: shuffle contents
pt: embaralhar o conteúdo

en: sound level
pt: nível do som

en: sound pitch
pt: passo do som

en: string contents
pt: conteúdo da cadeia

en: The characters of the objects inside me, laid end to end
pt: Os caracteres dos objetos dentro de mim, de uma extremidade a outra

en: The elapsed time in seconds
pt: O tempo decorrido em segundos

en: The graphic shown in the background of this object
pt: O gráfico mostrado no fundo deste objeto

en: The x coordinate of the mouse pointer
pt: A coordenada x da seta do mouse

en: The y coordinate of the mouse pointer
pt: A coordenada y da seta do mouse

en: tell all contents
pt: dizer todo o conteúdo

en: the number at the cursor
pt: O número na posição do cursor

en: timer
pt: cronómetro

en: trail style for all pens
pt: estilo do rasto para todos os lápis

en: Unhide all hidden objects.
pt: Mostrar todos os objetos ocultos.

en: unhide hidden objects
pt: revelar objetos ocultos

en: Whether pen trails should reflect small movements within the same tick or only should integrate all movement between ticks
pt: Se o rasto do lápis deve refletir pequenos movimentos dentro do mesmo tique ou se deve integrar apenas os movimentos entre os tiques

en: whether the stethoscope is listening
pt: se o estetoscópio estiver a ouvir

en: Display the world as a blueprint
pt: Mostrar o mundo como um diagrama

en: Display the world normally
pt: Mostrar o mundo normalmente

en: use blueprint canvas
pt: utilizar tela de diagrama

en: use normal canvas
pt: utilizar tela normal

en: display
pt: ecrã

en: Hide the navigation bar at the top of the screen
pt: Esconde a barra de navegação do topo do ecrã

en: hide navigation bar
pt: esconder barra de navegação

en: Show the navigation bar at the top of the screen
pt: Mostra a barra de navegação no toppo do ecrã

en: show navigation bar
pt: mostrar a barra de navegação

en: has pen trails
pt: tem traços de lápis

en: pen trail graphic
pt: grafismo do rasto do lápis

en: The graphic comprising the current pen trails.
pt: O grafismo compreendendo os rastos atuais do lápis.

en: Whether there are any pen trails on the playfield
pt: Se houver quaisquer rastos de lápis no palco

en: allow etoy user custom events
pt: permitir ao etoy usar eventos personalizados

en: drop produces watcher
pt: largar produz um visualizador

en: fence enabled
pt: fronteira ativada

en: implicit self in tiles
pt: auto está implícito nas tiras

en: keep ticking while painting
pt: manter em curso enquanto desenha

en: olive handle for scripted objects
pt: alça azeitona para objetos com script

en: preferences
pt: preferências

en: use vector vocabulary
pt: utilizar vocabulário vetorial

en: Whether a drop of a value tile, such as "car's x", on the desktop, should produce a watcher for that value
pt: Se for largado um valor de uma tira, como "posição x do carro", na área de trabalho, deve gerar um visualizador para este valor

en: Whether an object hitting the edge of the screen should be kept "fenced in", rather than being allowed to escape and disappear
pt: Se um objeto tocar nos limites do ecrã deve ser mantido "cercado" em vez de permitir que escape e desapareça

en: Whether scripts should continue to run while you're using the painting system
pt: Se os scripts devem continuar a ser executados enquanto estiver a utilizar o sistema de desenho

en: Whether the default green halo handle (at the top right of the halo) should, for scripted objects, be the olive-green handle, signifying that use will result in a sibling instance.
pt: Se a alça padrão verde (no topo direito da auréola) deve, para objetos programados, ser o manipulador verde-oliva, significando que a sua utilização resultará numa instância irmã.

en: Whether tiles representing a player should be suppressed in Viewers and Scriptors belonging to that player
pt: Se as tiras que representam um ator devem ser suprimidas nos Visualizadores e Editores que lhe pertencem

en: Whether to allow "custom events" in etoys.
pt: Se devem ser permitidos "eventos personalizados" no etoys.

en: Whether to use the Vector vocabulary with etoy scripting in this project
pt: Se deve usar-se o vocabulário Vectorial com scripting etoy neste projeto

en: subtitles file name
pt: nome do ficheiro de subtítulos

en: The name for the subtitles file
pt: O nome do ficheiro de subtítulos

en: ArrowNames
pt: Nomes das setas

en: AttachmentEdge
pt: limite de anexação

en: Boolean
pt: Boleano

en: BorderStyle
pt: Estilo do limite

en: ButtonPhase
pt: Botão de fase

en: CellPositioning
pt: Posicionamento na célula

en: CellSpacing
pt: Espaçamento das células

en: Color
pt: Cor

en: CustomEvents
pt: Eventos personalizados

en: DateFormat
pt: Formato da data

en: EdgeMode
pt: Modo de limites

en: Graphic
pt: Gráficos

en: ImageResolution
pt: Resolução da imagem

en: ListCentering
pt: Centragem na lista

en: ListDirection
pt: Direção da lista

en: Number
pt: Número

en: Patch
pt: mancha

en: PatchDisplayMode
pt: Modo de exibição da mancha

en: Player
pt: Leitor

en: Point
pt: Ponto

en: Resizing
pt: Redimensionando

en: RotationStyle
pt: estilo de rotação

en: ScriptName
pt: Nome do Script

en: Sound
pt: Som

en: String
pt: Cadeia

en: TrailStyle
pt: Estilo do rasto

en: unnamed
pt: sem nome

en: broadcast
pt: difusão

en: receive messages
pt: receber mensagens

en: receive messages from Scratch
pt: receber mensagens do Scratch

en: scratch command
pt: comando scratch

en: send a message to Scratch
pt: enviar uma mensagem para o Scratch

en: send my variables to Scratch except scratchVariables.
pt: enviar as minhas variáveis para o Scratch exceto scratchVariables.

en: send values
pt: enviar valores

en: sensor update
pt: atualizar sensor

en: sensor-update "light" to Scratch
pt: atualizar-sensor "light" para o Scratch

en: sensor-update "resistance-A" to Scratch
pt: atualizar-sensor "resistance-A" para Scratch

en: sensor-update "resistance-B" to Scratch
pt: atualizar-sensor "resistance-B" para o Scratch

en: sensor-update "resistance-C" to Scratch
pt: atualizar-sensor "resistance-C" para o Scratch

en: sensor-update "resistance-D" to Scratch
pt: atualizar-sensor "resistance-D" para o Scratch

en: sensor-update "slider" to Scratch
pt: atualizar-sensor "slider" para o Scratch

en: sensor-update "sound" to Scratch
pt: atualizar-sensor "sound" para o Scratch

en: sensor-update ["name" value] to Scratch
pt: atualizar-sensor ["name" value] para o Scratch

en: update light
pt: atualizar luz

en: update resistance a
pt: atualizar resistência de

en: update resistance b
pt: atualizar resistência B

en: update resistance c
pt: atualizar resistência C

en: update resistance d
pt: atualizar resistência D

en: update slider
pt: atualizar deslizador

en: update sound
pt: atualizar som

en: Host name of the Scratch
pt: Nome do host do Scratch

en: is connected
pt: está ligado

en: Port number of the Scratch
pt: Número da porta do Scratch

en: port
pt: porta

en: State of the socket to the Scratch
pt: Estado do socket do Scratch

en: scratch configuration
pt: configuração do Scratch

en: play recording
pt: reproduzir gravação

en: sound recorder
pt: Gravador de Som

en: start recording
pt: iniciar a gravação

en: stop recording or playback
pt: parar a gravação ou reprodução atual

en: highlight color
pt: cor de destaque

en: navigator
pt: navegador

en: The highlight color for the navigator bar
pt: a cor de destaque para a barra do navegador

en: use gray look
pt: utilizar visual cinzento

en: use green look
pt: utilizar visual verde

en: A morph with the last frame
pt: Um morph com o último quadro

en: auto extent
pt: ajuste automático

en: configure video device
pt: configurar dispositivo de vídeo

en: contrast
pt: contraste

en: last frame
pt: último quadro

en: Open a dialog to configure the video device
pt: Abre um diálogo para configurar o dispositivo de vídeo

en: resolution
pt: resolução

en: Video brightness
pt: Brilho do vídeo

en: Video contrast
pt: Contraste do vídeo

en: Video resolution
pt: Resolução do vídeo

en: video
pt: vídeo

en: Whether the morph is in auto-extent mode
pt: Quando o morph está no modo auto-ajustável

en: data color
pt: cor dos dados

en: relative scale
pt: escala relativa

en: The color hue of the data
pt: A tonalidade da cor dos dados

en: The maximum of the range drawn in the graph
pt: O valor máximo do intervalo estabelecido no gráfico

en: The minimum of the range drawn in the graph
pt: O mínimo do intervalo estabelecido no gráfico

en: Whether the display scale is relative to the actual maximum and minimum values in data
pt: Se a escala de apresentação é relativa ao valor atual máximo e mínimo dos dados

en: Dial a telephone number
pt: Marca um número telefónico

en: dial to
pt: ligar para

en: phonepad
pt: teclado do telefone

en: scroll delta
pt: elevador delta

en: The horizontal scrolling stride when data is going off the edge.
pt: O passo horizontal do deslocamento quando os dados se aproximam do limite.

en: cut off level
pt: nível extremo

en: frequency1
pt: frequência1

en: frequency2
pt: frequência2

en: frequency3
pt: frequência3

en: frequency-1 of sound
pt: frequência-1 do som

en: frequency-2 of sound
pt: frequência-2 do som

en: frequency-3 of sound
pt: frequência-3 do som

en: high pass filter value
pt: valor do filtro de altura

en: level1
pt: nível1

en: level2
pt: nível2

en: level3
pt: nível3

en: level-1 of sound
pt: nível-1 do som

en: level-2 of sound
pt: nível-2 do som

en: level-3 of sound
pt: nível-3 do som

en: low pass filter value
pt: valor do filtro de graves

en: pass over
pt: passar por cima

en: pass under
pt: passar por baixo

en: read out
pt: ler

en: specify how often read the input.
pt: especificar quantas vezes ler a entrada.

en: the value for the direct input mode.
pt: o valor para o modo de dentrada direta.

en: update interval
pt: atualizar o intervalo
