eToys - en to pt translation catalogue (13 entries)

en: decompress to file
pt: descomprimir para ficheiro

en: install
pt: instalar

en: install into new change set
pt: instalar no novo conjunto de alterações

en: install the decompressed contents of the file as a body of code in the image: create a new change set and file-in the selected file into it
pt: instalar os conteúdos descomprimidos de ficheiros como corpo de código na imagem: criar um novo conjunto de alterações e de ficheiro no ficheiro selecionado

en: file in the entire decompressed contents of the file, which is expected to contain Smalltalk code in fileout ("chunk") format
pt: incluir no ficheiro todo o conteúdo descompactado do ficheiro que deve conter o código no formato Smalltalk ( "pedaço")

en: fileIn entire file
pt: Incluir integralmente no ficheiro

en: filein
pt: Incluir no ficheiro

en: view decompressed
pt: ver descomprimido

en: {1}
    appears to be a compressed file.
    Do you want to uncompress it?
pt: {1}
    parece ser um ficheiro comprimido.
    Deseja descomprimi-lo?

en: compress file
pt: comprimir ficheiro

en: compress file using gzip compression, making a new file
pt: comprime o ficheiro utilizando compressão gzip criando um novo ficheiro

en: Unzip a stream
pt: Descomprimir uma fila

en: Wrong CRC-32 (expected {1} got {2}) (proceed to ignore)
pt: CRC-32 errado (esperado {1} obtido {2}) (prosseguir para ignorar)
