eToys - en to ps translation catalogue (24 entries)

en: ** ERROR!  THIS SCRIPT IS MISSING **
ps: **تېروتنه!  متن ورک دی**

en: A place for text in a window.
ps: يو ځای په کړکۍ کې د متن لپاره.

en: Workspace
ps: کارځای

en: Ln of a nonpositive number,
ps: د نامثبت لمبر کرښه

en: Ln of negative number,
ps: د منفي لمبر کرښه

en: log of a nonpositive number,
ps: د سجل نامثبت لمبر

en: logarithm does not exist
ps: لوګارتم شتون نلري

en: square root of negative number
ps: د منفي شميرې جذر مربع

en: Cannot truncate this number
ps: دا شمېره نشی غوڅولی

en: division by zero
ps: پر صفر ويش

en: Factorial not defined for negative numbers
ps: فکټوريل د منفي شمېرو لپاره ندی تعريف شوی

en:  is not a number;
    please correct and try again
ps:  لمبر ندی؛ لطفاً سم یې کړه او بیا کوښښ وکړه

en: Default
ps: تلوال

en: Other windows without color preferences.
ps: نورې کړکۍ پرته له رنګ غوروتوبونو

en: inspect model
ps: موډل وګوره

en: {1} has been deprecated. {2}
ps: {1} ناخوښ بلل شوی دی. {2}

en: MaybePutAnotherCategoryHere
ps: ښایي بل ټولی دلته واچوئ

en: Put the balloon help here
ps: د مرستې پوکاڼه دلته واچوئ

en: PutACategoryHere
ps: یو ټولی دلته واچوئ

en: PutFormalNameHere
ps: رسمي نوم دلته واچوئ

en: Instances of {1} are not indexable
ps: د {1} بيلګې لړيال کيدای نشي

en: File name?
ps: د دوتنې نوم؟

en: ClipboardText
ps: د ټوټه دړې متن

en: This object will always show whatever is on the text clipboard, in a scrollable pane.
ps: دا څيز به هر وخت هر هغه څه چې د متن ټوټه دړه کې دی، په يو تومار ډوله چوکاټ کې ښيي.
