eToys - en to ps translation catalogue (695 entries)

en: button
ps: تڼۍ

en: click to run the script "{1}" in player named "{2}"
ps: د "{1}" متن ځغلولو لپاره په "{2}" نومې چلونکي کې ټک وکړئ

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
ps: مهرباني وکړئ ټاکونکی وليکئ تر څو موخې
    ته د دې تڼۍ په کيکاږلو وليږل شي

en: Choose one of the following conditions
ps: يو د ورکړ شويو آړونو څخه غوره کړئ

en: mouseDown
ps: موږک کښته

en: mouseStillDown
ps: موږک تر اوسه کښته

en: mouseUp
ps: موږک پورته

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
ps: مهرباني وکړئ ارزښتمنی وليکئ تر څو موخې ته 
    د دې تڼۍ په کيکاږلو چې په ټکو بيله شوې وليږل شي

en: Please a new label for this button
ps: مهرباني وکړئ يوه نوې نښکه د دې تڼی لپاره

en: IP Address\Project\Owner
ps: IP پته\پروژه\خاوند

en: Sorted by
ps: لخوا اڼل شوی

en: More
ps: نور

en: Show more info on this project.
ps: نورې خبرتياوې د دې پروژې لپاره وښيئ.

en: Author
ps: ليکوال:

en: Description
ps: سپړنه:

en: Tags
ps: ټوپونه

en: Please describe this project
ps: مهرباني وکړئ دا پروژه وسپړئ

en: A tool that lets you navigate back to recently-visited projects
ps: يو توکی چې تاسو د وروستيو-ليدل شويو پروژو لورښودنې ته پرېږدي

en: ProjectHistory
ps: د پروژې مخينه

en: Jump...
ps: ټوپ...

en: Enter things to search for
ps: د پلټلو لپاره شيان وليکئ

en: Cancel
ps: لغوه

en: Cancel this Publish operation.
ps: د خپريدا دا چلښت ړنګ کړئ.

en: Pick a name 24 characters or less and avoid the following characters:
    
     : < > | / \ ? * " .
ps: د ۲۴ یا کمو تورو یو نوم واخلئ او د لاندې تورو څخه ډډه وکړئ:
    
     : < > | / \ ? * " .

en: Change my name and continue publishing.
ps: زما نوم بدل کړئ او خپريدا ته دوام ورکړئ.

en: OK
ps: هو

en: I do need a name for the project
ps: زه د پروژې لپاره نوم ته اړتيا لرم

en: Please make the name 24 characters or less
ps: مهرباني وکړئ نوم ۲۴ لوښه يا د هغه څخه لږ جوړ کړئ

en: Please remove any funny characters from the name
ps: مهرباني وکړئ د نوم څخه ټول خندونکی توري لیرې کړئ

en: Sorry that name is already used
ps: بښنه غواړو، دا نوم د مخه کارول شوی

en: Please enter your login name
ps: مهرباني وکړئ خپل د ننوت نوم وليکئ

en: Please remove any funny characters
ps: مهرباني وکړئ ټول خندونکي توري لرې کړئ

en: This border style cannot be used here
ps: د بريد دا ډول دلته نشي کاريدلی

en: 2nd gradient color
ps: دويم پړاويز پرمختګ کوونکی رنګ

en: Border Color
ps: د پولې رنګ

en: Border style
ps: د پولې ډول

en: Click to select a complex framed border
ps: د يو کړکیچ چوکاټ شوې پولې ټاکلو لپاره ټک وکړئ

en: Click to select a complex inset border
ps: د يو کړکیچ د دننه پولې د ټاکلو لپاره ټک وکړئ

en: Click to select a complex raised border
ps: د يو کړکیچ لوړې شوې پولې ټاکلو لپاره ټک وکړئ

en: Click to select a simple colored border
ps: د يوې ساده رنګ شوې پولې لپاره ټک وکړئ

en: Click to select a simple inset border
ps: د يوې ساده روانې پولې ټاکلو لپاره ټک وکړئ

en: Click to select a simple raised border
ps: د يوې ساده لوړې شوې پولې ټاکلو لپاره ټک وکړئ

en: Border width
ps: د پولې سور

en: Drag in here to change the border width
ps: د پولې سور بدلولو لپاره يې دلته راکښن کړئ

en:  Rounded corners
ps:  ګردي ګوټونه

en: Turn rounded corners on or off
ps: ګردي ګوټونه ګل يا بل کړئ

en:  Drop shadow color
ps:  د سیوري رنګ لیرې کړئ

en: Turn drop shadows on or off
ps: غورځن سيوري بل يا ګل کړئ

en: Direction
ps: لوری

en: Drag in here to change the direction of the gradient
ps: د پړاويز پرمختګ لوري د بدلولو لپاره يې دلته راکښن کړئ

en:  Gradient fill
ps:  جګیدونکی ډکول

en: Turn gradient fill on or off
ps: جګيدونکی ډکول بل يا ګل کړئ

en: Drag in here to change the origin of the gradient
ps: د پړاويز پرمختګ سرچينې بدلولو لپاره يې دلته راکښن کړئ

en: Origin
ps: سرچينه

en:  Lock
ps:  کولپ

en: Turn lock on or off
ps: کولپ بل يا ګل کړئ

en: Color
ps: رنګ

en:  Radial gradient
ps:  وړانګیز جګیدونکی

en: Turn radial gradient on or off
ps: وړانګيز خوځنده بل يا ګل کړئ

en: Drag in here to change the offset of the shadow
ps: د سيوري د انډول بدلولو لپاره يې دلته راکښن کړئ

en: Offset
ps: انډول

en:  Solid fill
ps:  جامد ډکول

en: Turn solid fill on or off
ps: بشپړ ډکول بل يا ګل کړئ

en:  Sticky
ps:  سریښناک

en: Turn stickiness on or off
ps: سريښناکي حالت بل يا ګل کړئ

en: Button
ps: تڼۍ

en: open a button properties panel for the morph
ps: د بڼې لپاره يو تڼۍ ځانتياوو چوکاټ پرانيزئ

en: open a text properties panel for the morph
ps: د بڼې لپاره يو د متنيز ځانتياوو چوکاټ پرانيزئ

en: Text
ps: متن

en:  Apply changes to entire text
ps:  بدلونونه په ټول متن تطبیق کړئ

en: Whether to apply style changes to entire text or just selection
ps: په هر حال د ډول بدلونونه په ټول يا ټاکل شوي متن وکاروئ

en:  Auto-Fit
ps:  اتومات-جوړ

en: Turn auto-fit on or off
ps: اتومات-جوړېدونکی بل يا ګل کړئ

en: Drag in here to change the margins of the text
ps: د متن د لمنو د بدلولو لپاره يې دلته راکښن کړئ

en: Margins
ps: لمنې

en: Text Color
ps: د متن رنګ

en:  Wrapping
ps:  نغاړل

en: Turn line wrapping on or off
ps: د ليکې رانغاړل بل يا ګل کړئ

en: Accept
ps: منل

en: B
ps: ب

en: bold text
ps: څرګند متن

en: cancel changes made and close panel
ps: جوړ شوي بدلونونه ړنګ او چوکاټ بند کړئ

en: decrease kern
ps: کرن کمول

en: font changing
ps: د ليکبڼې بدلونه

en: I
ps: ې

en: increase kern
ps: کرن زیاتول

en: italic text
ps: ريوند متن

en: Kern+
ps: کرن+

en: Kern-
ps: کرن-

en: keep changes made and close panel
ps: جوړ شوي بدلونونه وساتئ او چوکاټ بند کړئ

en: Main
ps: آر

en: N
ps: ن

en: n
ps: ن

en: narrow text
ps: نری متن

en: normal text
ps: نورمال متن

en: open a main properties panel for the morph
ps: د مرکزي ځانتياوو چوکاټ د بڼې لپاره پرانيزئ

en: S
ps: س

en: Size
ps: کچه

en: Style
ps: ډول

en: struck out text
ps: بهر وتلی متن

en: U
ps: یو

en: underlined text
ps: لاندې کرښه ايستل شوی متن

en: as object
ps: د مفعول په توګه

en: basic
ps: بنسټیز

en: drag & drop
ps: راکښل او ایښودل

en: fill & border
ps: ډکول او پوله

en: geometry
ps: جیومیټري

en: layout
ps: هډوانه

en: miscellaneous
ps: بېلابېل

en: motion
ps: حرکت

en: observation
ps: مشاهده

en: pen use
ps: قلم کارول

en: scripting
ps: متنول

en: scripts
ps: متنونه

en: search
ps: پلټنه

en: sound
ps: غږ

en: tests
ps: ازموینې

en: variables
ps: اوښتونکی

en: command
ps: قومانده

en: property
ps: خاصیت

en: tiles to get...
ps: د  ترلاسه کولو خښتې...

en: empty script
ps: خالي متن

en: {1}'s {2}
ps: {1}د {2}

en: color
ps: رنګ

en: No
ps: نه

en: Test
ps: ازموینه

en: Yes
ps: هو

en: parenthesized
ps: د دوو لیندکیو ترمنځ

en: enclose within parentheses
ps: د لیندیو ترمنځ ورسره وتړه

en: parentheses
ps: لیندکۍ

en: remove function
ps: فعالیت لیرې کړه

en: remove parentheses
ps: لیندکۍ اخوا کړه

en: strip away the function call, leaving just its former argument in its place
ps: د فعالیت له غوښتنې. د هغې د پخواني دلیل په خپل ځای له پرېښودلو سره. اخوا کړه.

en: strip away the parenthesises
ps: له لیندکۍ اخوا کول

en: Function
ps: فعالیت

en: send to back
ps: شاته ولېږه

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.
ps: د دلي لپاره لوستل شوی لمبر.  اوسنی ارزښت ښیي.  کلیک کړه او ارزښت ټایپ کړه.

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.  Shift-click on title to edit.
ps: د دلي لپاره لوستل شوی لمبر.  اوسنی ارزښت ښیي.  کلیک کړه او ارزښت ټایپ کړه.  د سرلیک د ایډیټ لپاره شفټ-کلیک کړه.

en: Number (bare)
ps: لمبر (څرګند)

en: Number (fancy)
ps: لمبر (خیالي)

en: Number (mid)
ps: لمبر (منځ)

en: Player
ps: غږووني

en: 's
ps: د

en: TestTile
ps: د ازموینې خښته

en: Repeat Tile
ps: خښته تکرار

en: Repeat
ps: تکرار

en: Times
ps: وختونه

en: PhraseTile
ps: فقره خښته

en: Sprout a new scriptor around this phrase
ps: د دې فقرې شاوخوا یو نوی متن جوړوونکی راوټوکوه

en: evaluation error
ps: د تکامل غلطي

en: A random-number tile for use with tile scripting
ps: د خښتې د متن سره د کارولو لپاره یوه د ایله-لمبر خښته

en: A tile that will produce a random number in a given range
ps: يوه خښته چې په يوې ورکړ شوې لړۍ کې به ناټاکلې شمېره جوړوي

en: Random
ps: ناټاکلې

en: The name of the script to which this operation applies
ps: د هغه متن نوم چې دا  عمل پرې تطبیقېږي

en: Sounds
ps: غږونه

en: Tile
ps: خښته

en: hand me this object
ps: دا څیز ماته راکړه

en: This tile refers to an actual graphical object; use this menu item to grab that object.  Caution!  This may remove the object from a place it really ought to stay.
ps: دا خښته یو اصلي کښنیز څیز ته اشاره کوي؛ د دغه څیز د رانیولو لپاره د غورنۍ دا ماده وکاروه.  احتیاط!  دا ښايي څیز له یو داسې ځای څخه لیرې کړي چې هلته ورته پاتې کېدل پکار وي.

en: false
ps: درواغ

en: true
ps: ریښتیا

en: place in a function
ps: په فعالیت کې کېږده

en: restore default tile
ps: افتراضي کرښه راوګرځوه

en: Do
ps: وکړه

en: Script to repeat
ps: د تکرار متن

en: times
ps: وختونه

en: choose type...
ps: ډول غوره کړه...

en: click here to choose a new type for this parameter
ps: دلته کلیک کړه چې د دې مقدار لپاره نوی ډول غوره کړې

en: show categories
ps: کټګوریانې وښیه

en: A tool showing all the players in your project
ps: یوه وسیله چې ستا په پروژه کې ټول لوبغاړي ښيي

en: Scripting
ps: متنول

en: inspect
ps: معاینه کول

en: reinvigorate
ps: تازه ځواک

en: Players in this Project
ps: په دې پروژه کې لوبغاړي

en: Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
ps: هر کتار په پروژه کې یو څیز یا "لوبغاړی" وړاندې کوي.
    د غږووني په اړه د غوراویو د غورنۍ د ترلاسه کولو لپاره د غورنۍ په نښه کلیک کړه.
    د یو غږووني د ځای د معلومولو لپاره د هغې په انځور کلیک کړه.
    د غږووني د کتونکي د پرانیستلو لپاره په فیروزه یي سترګه کلیک وکړئ.
    د یو غږووني په نوم د هغې خښتې د ترلاسه کولو لپاره کلیک کړئ چې د دې  استازیتوب کوي.

en: Players
ps: غږووني

en: 
    Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
ps: 
    هر کتار په پروژه کې یو څیز یا "لوبغاړی" وړاندې کوي.
    د غږووني په اړه د غوراویو د غورنۍ د ترلاسه کولو لپاره د غورنۍ په نښه کلیک کړه.
    د یو غږووني د ځای د معلومولو لپاره د هغې په انځور کلیک کړه.
    د غږووني د کتونکي د پرانیستلو لپاره په فیروزه یي سترګه کلیک وکړئ.
    د یو غږووني په نوم د هغې خښتې د ترلاسه کولو لپاره کلیک کړئ چې د دې  استازیتوب کوي.

en: A tool allowing you to monitor and change the status of all scripts in your project
ps: یوه وسیله چې په خپله پروژه کې دې د ټولو متنونو د حالت مانیټر کولو او بدلولو ته پرېږدي

en: A tool that lets you control all the running scripts in your world
ps: یوه وسیله چې په خپله نړۍ کې دې د چلېدونکو ټولو متنونو کنټرولولو ته پرېږدي

en: A tool that lets you see and control all the running scripts in your project
ps: یوه وسیله چې په خپله پروژه کې دې د چلېدونکو ټولو متنونو لیدلو او کنټرولولو ته پرېږدي

en: all instances
ps: ټولې بېلګې

en: If checked, then entries for all instances will be shown, but if not checked, scripts for only one representative of each different kind of object will be shown.  Consult the help available by clicking on the purple ? for more information.
ps: که په نښه کړای شو. نو د ټولو بېلګو توري به ښکاره شي. خو که په نښه نکړای شو. نو د هر مختلف ډوله پروژې د یواځې یو استازي متنونه به ښودل کېږي.  په ارغواني رنګ کلیکولو سره د موجودې مرستې څخه کار اخیستلی شئ؟ د نورو معلوماتو لپاره.

en: If checked, then only scripts that are paused or ticking will be shown
ps: که په نښه کړای شو. یواځې هغه متنونه چې درول شوي یا په ساعت وي به ښکاره کېږي

en: tickers only
ps: یواځې په ساعت درول شوي

en: Click here to remove this tool from the screen; you can get another one any time you want from the Widgets flap
ps: پردې څخه د دې وسیلې د لیرې کولو لپاره دلته کلیک کړه؛ ته چې هرکله وغواړې د اوزارو د رپ څخه بل اخیستلی شې

en: This tool allows you to see all the scripts for all the objects in this project.
    
    Sometimes you are only interested in those scripts that are ticking, or that are *ready* to tick when you hit the GO button (which are said to be "paused.")
    
    * Check "tickers only" if you only want to see such scripts -- i.e., scripts that are either paused or ticking.
    
    * If "tickers only" is *not* checked, then all scripts will be shown, whatever their status.
    
    * The other checkbox, labeled "all instances", only comes into play if you have created "multiple sibling instances" (good grief) of the same object, which share the same scripts; if you have such things, it is often convenient to see the scripts of just *one* such sibling, because it will take up less space and require less mindshare -- and note that you can control a script for an object *and* all its siblings from the menu of that one that you see, via menu items such as "propagate status to siblings".
    
    * If "all instances" is checked, scripts for all sibling instances will be shown, whereas if "all instances" is *not* checked, only one of each group of siblings will be selected to have its scripts shown.
    
    But how do you get "multiple sibling instances" of the same object?  There are several ways:
    
    (1)  Use the "make a sibling instance" or the "make multiple siblings..." menu item in the halo menu of a scripted object.
    
    (2)  Use the "copy" tile in a script.
    
    (3)  Request "give me a copy now" from the menu associated with the "copy" item in a Viewer.
    
    If you have on your screen multiple sibling instances of the same object, then you may or may want to see them all in the All Scripts tool, and that is what the "all instances" checkbox governs.
    
    Set "all instances" if you want a separate entry for each instance, as
    opposed to a single representative of that kind of object.
    
    Note that if you obtain a copy of an object by using the green halo handle, it will *not* be a sibling instance of the original.  It will in many ways seem to be, because it will start out its life having the same scripts as the original.  But it will then lead an independent life, so that changes to scripts of the original will not be reflected in it, and vice-versa.
    
    This is an important distinction, and an unavoidable one because people sometimes want the deep sharing of sibling instances and sometimes they clearly do not.  But the truly understandable description of these concepts and distinctions certainly lies *ahead* of us!
ps: دا وسیله دې په خپله پروژه کې د ټولو حیزونو ټولو متنونو لیدلو ته پرېږدي.
    
    ځینې وختونه ته یواځې له هغو متنونو سره علاقه لرې چې په ټک وي. یا هغه چې کله ته د ورتګ تڼۍ کېکاږې نو هغه د ټک لپاره "چمتو" وي (کوم ته چې "درول شوي" ویل کېږي.)
    * "یواځې ټک والا" په نښه کړئ که یواځې دغه ډول متنونه لیدل غواړئ -- یانې. هغه متنونه چې یواځې ځنډول شوي یا ټک شوي وي.
    
    *که "یواځې ټک والا" په نښه شوی "نه" وي. نو ټول متنونه به ښودل کېږي. حالت چې یې هر څه وي.
    
    *د نښې بل باکس. د "ټولې بېلګې" د ټاپې سره. یواځې هغه وخت غږېږي چې تاسې د هماغه څیز "ګڼ واړه مثالونه" پېدا کړي وي. کوم چې هماغه یو شان متنونه شریکوي؛ که ته دا ډول شیان لرې. نو داسې اسان وي چې یواځې د "یو" دا ډول وړوکي متنونه وګورې. ځکه چې دا به لږ ځای او لږ ذهني اشتراک غواړي -- او په یاد ولره چې ته د یو څیز متن کنټرولولی شې "او" د غورنۍ څخه هغه ټول وړکیان چې ته یې وینې. د غورنۍ د شیانو له لارې لکه "وړکیانو ته د حالت ویل".
    
    * که په "ټولې بېلګې" نښه وشوه. نو د ټولو وړکیو مثالونو متنونه به ښکاره شي. حال دا چې که "ټولې بېلګې" په نښه نشي. نو د وړکیانو یوه ډله به غوره کېږي چې خپل متنونه وښيي.
    
    خو ته به د هماغه یو څیز "ګڼ وړکي مثالونه" څرنګه ترلاسه کوې؟  یو څو لاری شته:
    
    (۱)  د یو متن شوي څیز په هاله یي غورنۍ کې د څیز د غورنۍ څخه "وړکی مثال جوړ کړه" یا "ګڼ وړکیان جوړ کړه..." استعمال کړه. 
    
    (۲) په یو متن کې د "نقل" خښته وکاروه.
    
    (۳) په کتونکي کې د هغې غورنۍ څخه چې د "نقل" د څیز سره ملګرې ده د "ماته اوس یو نقل راکړه" غوښتنه وکړه.
    
    که تاسې په خپله پرده د هماغه څیز ګڼ وړکي مثالونه لرئ. نو بیا ښايي د ټول متنونه په توکي کې هغه لیدل وغواړئ. او  دا هغه څه دي چې د "ټولې بېلګې" د نښې باکس یې تر واک لاندې ساتي.
    
    که د هرې بېلګې لپاره جلا ننوتنه غواړې نو "ټولې بېلګې" وټاکه. څرنګه چې د دغه ډول څیز د یو استازي په مقابل کې وي. 
    
    یاداښت کړه چې که ته د شین هاله یي لاستي په کارولو سره د یو څېز نقل ترلاسه کړې. نو هغه به د اصلي کوم وړکی مثال "نه" وي.  دا به په ډېرو طریقو داسې ښکاري ځکه چې خپل ژوند به له هماغسې متنونو پېلوي چې اصلي دي.  خو دا به بیا یو خپلواک ژوند ته ځي. داسې چې په اصلي متن کې بدلونونه به په دې کې نه ښکاري. او برعکس. 
    
    دا یو مهم توپیر دی. او داسې چې ځان ترې نشي ساتل کېدای ځکه چې خلک ځینې وخت د وړکیو بېلګو ژور شراکت غواړي او ځینې وخت یې په واضح ډول نه غواړي.  خو د دې مفکورو او توپیرونو په ریښتیني ډول د پوهېدو وړ وضاحت یقیناً چې زمونږ په "وړاندې" پروت دی!

en: open or close the lower portion that shows individual scripts
ps: لاندې برخه چې انفرادي متنونه ښيي پرانیزه یا بنده کړه

en: All Scripts
ps: ټول متنونه

en: remove this pane from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!.
ps: دا چوکاټ له پردې اخوا کړه
    مه ډارېږه -- هیڅ نه ورکېږي!

en: drag from here to obtain an assignment phrase.
ps: د یوې ټاکنې د فقرې د ترلاسه کولو لپاره له دې ځایه راکاږه.

en: category
ps: کټګوري

en: Press here to get a menu
ps: د غورنۍ د ترلاسه کولو لپاره دلته کېکاږه

en: drag and drop to 
    add a new script
ps: د نوي متن د زیاتولو لباره راکاږه او کېږده

en: Drag here to tear off a  Repeat/Times unit which you can drop into your script
ps: یو تکرار\وختونو یوون د شلولو لپاره دلته راکاږه کوم چې په خپل متن کې ږدې

en: can be found in the following categories
ps: په لاندې کټګوریو کې موندل کېدایی شي

en: is in the following category
ps: په لاندې کټګوري کې دی

en: this tile is not actually suitable for use with this kind of object
ps: دا خښته په اصل کې د دې ډول څیز سره د کارولو لپاره نده

en: A tile holding a plain number
ps: یوه خښته چې یو ساده لمبر یې نیولی دی

en: A tile representing a function call.  Click on the function name or the arrows to change functions.
ps: یوه خښته چې د یوه فعاله اړیکه وړاندې کوي.  د فعالیتونو د بدلولو لپاره د فعالیت په نوم او یا په غشو کلیک کړه.

en: A tile representing the object being scripted
ps: یوه خښته چې هغه څیز وړاندې کوي چې متن شوی وي

en: A tile that will produce a random number in a given range.
ps: یوه خښته چې په ورکړل شوي حد کې به یو سرسري نوم پېدا کوي.

en: button down?
ps: تڼۍ کښته؟

en: button up?
ps: تڼۍ پورته؟

en: function
ps: فعالیت

en: Gold Box
ps: طلایي بکسه

en: number
ps: شمېره

en: Reports whether the mouse button is down
ps: راپور ورکوي چې ایا د موږک تڼۍ لاندې ده

en: Reports whether the mouse button is up
ps: راپور ورکوي چې ایا د موږک تڼۍ پورته ده

en: random
ps: ناټاکلې

en: repeat
ps: تکرار

en: Test/Yes/No panes for testing a condition.
ps: ازموینه\هو\نه د یو شرط د ازمویلو چوکاټونه.

en: TimesRepeat panes for running a section of code repeatedly.
ps: د کوډ‌ د یوې برخې د تکراري چلولو لپاره د وخت تکرار چوکاټونه.

en: test
ps: ازموينه

en: tile for me
ps: زما لپاره خښته

en: Method
ps: طریقه

en: give me a copy now
ps: یو نقل راته اوس راکړه

en: hand me a picture of pen trail
ps: د قلم د کرښې یو انځور راکړه

en: name for new variable:
ps: د نوي بدلېدونکي لپاره نوم ورکړه:

en: var
ps: بدلېدونکی

en: Dividing by zero makes a number too
    large for even a Sorcerer to handle.
    Please change your script.
ps: په صفر د یو لمبر تقسیمول دومره غټېږي چې سرچینه کوونکی یې هم نشي سمبالولی.
    لطفاً خپل متن بدل کړئ.1)
    مهرباني وکړئ خپل نوم وليکئ:

en: Caution!  There may be scripts belonging to
    other objects that may rely on the presence of
    this variable.  If there are, they may now be broken.
    You may need to fix them up manually.
ps: احتیاط!  ښایي داسې متنونه پکې وي چې د نورو څیزونو سره اړه لري کوم چې ښایي په دې بدلېدونکي اتکا ولري.   که داسې وي. نو هغه ښایي اوس مات شي.
    ته ښایي په تدریج د هغوی جوړولو ته اړتیا ولرې.

en: Sorry, {1} is in
    use in a script.
ps: وبښئ. }۱{ په یو متن کې په استعمال کې دی.

en: Caution!  References in texutally coded scripts won't be renamed.
ps: احتیاط!  په متنیز ډول کوډ شویو متنونو کې د حوالو نومونه نشي بدلېدلی.

en: Dividing by zero makes a number too
    				large for even a Sorcerer to handle.
    				Please change your script.
ps: په صفر د یو لمبر تقسیمول دومره غټېږي چې سرچینه کوونکی یې هم نشي سمبالولی.
    				لطفاً خپل متن بدل کړئ.)
    				مهرباني وکړئ خپل نوم وليکئ:

en: Choose the TYPE
    for the parameter (currently {1})
ps: د مقدار لپاره ډول غوره کړئ (دا مهال }۱{)

en: Choose the TYPE
    for {1}
ps: د }۱} لپاره ډول غوره کړئ

en: 
    (currently {2})
ps: 
    (دا مهال }۲})

en: Please choose a variable
ps: لطفاً بدلېدونکی غوره کړئ

en: script
ps: متن

en: no pen trails present
ps: د قلم لیکې موجودې ندي

en: add parameter
ps: مقدار زیات کړئ

en: button to fire this script
ps: د دې متن د غورځولو تڼۍ

en: destroy "
ps: له منځه وړل"

en: edit balloon help
ps: د پوکاڼې مرسته ایډیټ کړئ

en: ok
ps: هو

en: remove parameter
ps: مقدار لیرې کړئ

en: rename  "
ps: نوم بدل کړئ"

en: a variable defined by this object
ps: د دې څیز لخوا بدلېدونکی تعریف شوی

en: choose a costume
ps: لباس غوره کړئ

en: attempt repairs
ps: د ترمیم کوښښ

en: browse class
ps: پاټکی لټول

en: Choose a different vocabulary for this Viewer.
ps: د دې کتونکي لپاره یو مختلف ویي غوره کړئ.

en: choose limit class...
ps: محدود پاټکی غوره کړئ...

en: choose vocabulary...
ps: ویي غوره کړئ...

en: destroy all this object's scripts
ps: د دې څیز ټول متنونه له منځه یوسئ

en: expunge empty scripts
ps: خالي متنونه ایسته کړه

en: forget other costumes
ps: نور لباسونه هېر کړه

en: impart scripts to...
ps: متنونه ... ته واستوه

en: inspect class
ps: پاټکی معاینه کړه

en: inspect morph
ps: بڼه وګوره

en: inspect player
ps: غږوونی وګوره

en: inspect this Viewer
ps: دا کتونکی معاینه کړه

en: inspect this Vocabulary
ps: دا ويي معاینه کړه

en: open a lexicon that has a type-in pane for search (not recommended!)
ps: یو داسې قاموس پرانیزه چې د لټون لپاره پکې د لیکلو چوکاټ وي (سپارښتنه یې نه کېږي!)

en: open a window that shows the code for this object in traditional programmer format
ps: یوه ونډو پرانیزه چې د روایتي پروګرامر په جوړښت کې د دې څیز کوډ ښيي

en: open lexicon with search pane
ps: د لټون چوکاټ لرونکی قاموس پرانیزه

en: open standard lexicon
ps: معیاري قاموس پرانیزه

en: opens a Viewer directly on the rendered morph.
ps: کتونکی نېغ په پلستر شوې بڼه کې پرانیزي.

en: relaunch this Viewer
ps: دا کتونکی بیا په کار واچوه

en: Specify what the limitClass should be for this Viewer -- i.e., the most generic class whose methods and categories should be considered here.
ps: مشخص کړه چې د دې کتونکي لپاره باید کوم محدودپاټکی وي -- یانې هغه تر ټولو زیات طبقه یي پاټکی چې په طریقو او پاټکو یې باید دلته غور وکړای شي.

en: view morph directly
ps: بڼه نېغه وګورئ

en: Choose the datum
    you want to extract from {1}'s {2}
ps: هغه معلومات غوره کړئ چې تاسې یې له }۱{ ذ }۲{ څخه راایستل غواړئ

en: Choose the TYPE
    of data to get from
    {1}'s {2}
ps: د }۱{ د }۲{ څخه د ترلاسه کېدونکي معلوماتو ډول غوره کړئ

en: sorry -- no slots of that type
ps: وبښئ -- د دغه ډول سلاټونه نشته

en: Add a new script that will work for this object and all of its siblings
ps: یو نوی متن ورزیات کړه چې د دې څیز او د دې د ټولو وړکیانو لپاره به کار کوي

en: Add a new variable to this object and all of its siblings.  You will be asked to supply a name for it.
ps: دې څیز او د دې ټولو وړکیانو ته یو نوی بدلېدونکی ورزیات کړه.  تا نه به دې ته د یو نوم ورکولو غوښتنه وشي.

en: add a new script
ps: یو نوی متن ورزیات کړه

en: add a new variable
ps: یو نوی بدلېدونکی ورزیات کړه

en: add search pane
ps: د لټون چوکاټ ورزیات کړه

en: grab this object
ps: دا څیز راونیسه

en: If you have misplaced the object that this Viewer is looking at, use this item to (try to) make it visible
ps: که تاسې هغه څیز بې ځایه کړی وي‌چې دا کتونکی ورته ګوري. دا شی (ددې کوښښ لپاره) وکاروه چې هغه ښکاره کړي

en: more...
ps: نور...

en: reveal this object
ps: دا حیز راښکاره کړه

en: This will actually pick up the object this Viewer is looking at, and hand it to you.  Click the (left) button to drop it
ps: دا به سمدستي هغه څیز راوچت کړي چې دا کتونکی یې ګوري. او تا ته به یې درکړي.  په (کیڼه) تڼۍ د هغې د ایښودلو لپاره کلیک کړه

en: tile representing this object
ps: یوه خښته جوړه کړه چې د دې څیز استازیتوب کوي

en: Script Name
ps: د متن نوم

en: Sorry, we do not permit you to rename
    classic-tiled scripts that are currently
    textually coded.  Go back to tile scripts
    and try again.  Humble apologies.
ps: وبښئ. مونږ د زړې خښتې د متنونو د بیا نومولو اجازه نه درکوو چې اوس په متنیز ډول کوډ شوي‌دي.  د خښتې متنونو ته بیرته ورشه او بیا کوښښ وکړه.  ساده معذرتونه.

en: New name for "
ps: د لپاره نوی نوم"

en: Oops, object "{1}" no longer has
    a script named "{2}".
    It must have been deleted or renamed.
ps: اوه. څیز "}۱{" نور د "}۲{" په نوم متن نلري.
    هغه خامخا یا ړنګ شوی یا یې نوم بدل شوی.

en: Expected a Point but instead got
ps: د یو ټکي تمه وه خو د هغې په ځای ترلاسه کړ

en: How many decimal places? (currently {1})
ps: څومره اعشاري ځایونه؟ (دا مهال }۱{)

en: change value type
ps: د ارزښت ډول بدل کړه

en: grab morph
ps: بڼه راونیسه

en: remove "{1}"
ps: "}۱{" لیرې کړه

en: rename "{1}"
ps: "}۱{" ته بل نوم ورکړه

en: {1} is used for vector operations
ps: }۱{ د وکتور عملیاتو لپاره استعمالېږي

en:  to
ps:  ته

en: Cannot "tell "
ps: "ویلی" نشي

en: : exception in script
ps: : استثنا په متن کې

en: Already in the Trash
ps: لا د مخه په چټل کې

en: no change
ps: بدلون نه

en: okay, this object is now named
ps: سمه ده. دې څیز ته اوس نوم ورکړای شو

en: Type the name you insist upon
ps: هغه نوم ولیکه چې ته پرې ټینګار کوې

en: there was no conflict; this object is now named
ps: هیڅ ټکر نه و؛ دې څیز ته اوس نوم ورکړای شوی

en: 
    and the object formerly known by this name
    is now called
ps: 
    او هغه څیز چې پخوا په دې نوم پېژندل کېده اوس ورته ویل کېږي

en: copy object's name to clipboard
ps: د څیز نوم ټوټه دړې ته کاپي کړه

en: destroy this object
ps: دا څیز له منځه یوسه

en: forcibly rename object
ps: څیز ته په زور نوم بدل کړه

en: If you want to give this object a name which conflicts with the name of some other object in the project, use this command.  The other object with the same name will in the process be given a different name.
ps: که ته دې څیز ته داسې یو نوم ورکول غواړې چې په دې پروژه کې د بل څیز د نوم سره ټکر کوي. نو دا قومانده وکاروه.  د همدغه نوم بل څیز ته به په پروسه کې یو مختلف نوم ورکړای شي.

en: inspect object
ps: څیز معاینه کړه

en: open viewer for this object
ps: د دې څیز لپاره کتونکی پرانیزه

en: rename object
ps: څیز ته بل نوم ورکړه

en: tile for this object
ps: د دې څیز لپاره خښته

en: where is this object?
ps: دا څیز چیرته دی؟

en: Click here to reveal this object
ps: د دې څیز د ښکاره کولو لپاره دلته کلیک کړه

en: click here to obtain a tile that refers to this player.
ps: دلته د یوې خښتې د ترلاسه کولو لپاره کلیک کړه چې غږووني ته اشاره کوي.

en: click here to obtain this object's Viewer
ps: دلته د دې څیز د کتونکي د ترلاسه کولو لپاره کلیک کړه

en: Type new name:
ps: نوی نوم ولیکه:

en: open underlying scriptor
ps: د لاندې کرښې متن جوړونکی پرانیزه

en: Please enter a new label for this button
ps: لطفاً د دې تڼۍ لپاره یوه نوې ټاپه ورکړئ

en: script{1}
ps: متن}۱{

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
ps: یوه تڼۍ چې د خښتو د متن لپاره کارول کېږي؛ د دې متن به په غږځای کې د شاملولو طریقه وي

en: A button whose script will be a method of the background Player
ps: يوه تڼۍ چې متن به يې د شاليد غږوونی يوه ليله وي

en: A Scriptable button
ps: يوه متنيزه تڼۍ

en: Scriptable Button
ps: متنيزه تڼۍ

en: Press me
ps: ما کېکاږه

en: Enter a new label for this button
ps: د دې تڼۍ لپاره یوې نوې ټاپې ته ننوځه

en: Remove this script
    from the screen
    (you can open it
    again from a Viewer)
ps: دا متن لیرې کړه
    (ته دا بیا د یو کتونکي نه پرانیستلی شې)

en: gold box
ps: طلایي بکسه

en: gold box items
ps: د طلایي بکسې شیان

en: hand me a numeric-constant tile
ps: یوه د لمبرو-سمه خښته راکړه

en: hand me a test-yest-no tile
ps: ماته یو د ټیسټ-یسټ-نه خښته راکړه

en: hand me a tile for self
ps: د ځان لپاره یوه خښته راکړه

en: hand me a "button down?" tile
ps: یوه د "تڼۍ کښته" خښته راکړه

en: hand me a "button up?" tile
ps: یوه د "تڼۍ پورته" خښته راکړه

en: hand me a "function" tile
ps: یوه د "فعالیت" خښته راکړه

en: hand me a "random number" tile
ps: یوه د "تصادفي لمبر" خښته راکړه

en: hand me a "repeat..times" tile
ps: یوه د "وختونه..تکرار" خښته راکړه

en: auto fit
ps: په خپله سم

en: Click here to edit the name of the script.
ps: د متن د نوم د ایډیټ لپاره دلته کلیک کړه.

en: click here to get a palette of useful tiles to use in your script.
ps: دلته په خپل متن کې د استعمالېدونکو ګټورو خښتو د یو پالیټ د ترلاسه کولو لپاره کلیک کړه.

en: Drag from here to get a parameter tile
ps: د مقدار د خښتې د ترلاسه کولو لپاره یې دلته راکاږه

en: Choose frequency (current: {1})
ps: فریکونسي غوره کړه (دا مهال: }۱{)

en: other...
ps: نور...

en: Caution -- this destroys this script
    permanently; are you sure you want to do this?
ps: احتیاط -- دا دا متن په مستقیم ډول له منځه وړي. ایا تاسې د دې په کولو باوري یاست؟

en: Sorry, this script is being called
    from another script.
ps: وبښئ. دا متن له بل متن څخه اخیستل کېږي.

en: Script Status
ps: د متن احصایې

en: To resize the script, uncheck the box below
ps: د متن د کچې د بدلولو لپاره. لاندې باکس بې نښې کړئ

en: Script Editor
ps: د متن ایډیټور

en: destroy this script
ps: دا متن له منځه یوسه

en: detached method pane
ps: د بیلې طریقې چوکاټ

en: edit balloon help for this script
ps: دې متن لپاره د پوکاڼې مرسته ایډیټ کړه

en: explain status alternatives
ps: د حالت متبادل تشریح کړه

en: fires per tick...
ps: یو ټک لیرې کوي...

en: If you have misplaced the object bearing this script, use this item to (try to) make it visible
ps: که تاسې هغه څیز بې ځایه کړی وي‌چې دا کتونکی ورته ګوري. دا شی (ددې کوښښ لپاره) وکاروه چې هغه ښکاره کړي

en: open a little window that shows the Smalltalk code underlying this script.
ps: یوه وړه ونډو پرانیزه چې د دې متن د لاندې د وړو خبرو کوډ ښیي.

en: open the viewer of the object to which this script belongs
ps: د هغه څیز کتونکی پرانزه چې دا متن ورسره تړون لري

en: open viewer
ps: کتونکی پرانیزه

en: revert to tile version
ps: د خښتې بڼې ته بیرته لاړ شه

en: revert to tile version...
ps: د خښتې بڼې ته بیرته لاړ شه...

en: save this version
ps: دا بڼه وساته

en: show code textually
ps: کوډ په متنیز ډول ښکاره کړه

en: This will actually pick up the object bearing this script and hand it to you.  Click the (left) button to drop it
ps: دا به سمدستي هغه څیز راوچت کړي چې دا کتونکی یې ګوري. او تا ته به یې درکړي.  په (کیڼه) تڼۍ د هغې د ایښودلو لپاره کلیک کړه

en: show arrows
ps: غشي وښایه

en: Caution -- this script was changed
    textually; if you revert to tiles at this
    point you will lose all the changes you
    may have made textually.  Do you
    really want to do this?
ps: احتیاط -- دا متن په متنیز ډول بدل شوی و.‌که ته په دې مهال خښتو ته لاړ شې نو هغه ټول بدلونونه چې به لاسه ورکړې چې تا ښايي په متنیز ډول جوړ کړي وو.  ایا ته ریښتیا داسې کول غواړې؟

en: Number of firings per tick:
ps: په یو ټک د ایستلو لمبر:

en: Please describe this event:
ps: لطفاً دا پېښه روښانه کړئ:

en: That event is already defined.
ps: پېښه لا د مخه تشریح شوې ده.

en: What is the name of your new event?
ps: ستا د نوې پېښې نوم څه دی؟

en: Make the status of this script in all of my sibling instances be the same as the status you see here
ps: زما په ټولو وړکیو بېلګو کې د دې متن حالت د هماغسې حالت په څېر جوړ کړه چې ته یې دلته وینې

en: Open up a Viewer for this object
ps: د دې څیز لپاره یو کتونکی پرانیزه

en: Open up the Scriptor for this script
ps: د دې متن لپاره متن جوړوونکی پرانیزه

en: open this object's Viewer
ps: د دې څیز کتونکی پرانیزه

en: open this script's Scriptor
ps: د دې متن متن جوړوونکی پرانیزه

en: propagate status to siblings
ps: حالت وړکیو ته ووایه

en: The "more..." branch offers you menu items that are less frequently used.
ps: د "نور" څانګه درته د غورنۍ داسې شیان وړاندیز کوي چې کم استعمالېږي.

en: Caution!  This is irreversibly destructive -- it removes the script from the system.
ps: احتیاط!  دا نه په شا کېدونکی تباه کار دی -- دا متن له سیستم څخه لیرې کوي.

en: Wherever this object currently is, the "grab" command will rip it out, and place it in your "hand".  This is a very drastic step, that can disassemble things that may be very hard to put back together!
ps: هر چیرته چې دا څیز دا مهال دی. د "ونیسه" قومانده به یې راوشکوي. او ستا په "لاس" کې به یې کېږدي.  دا ډېر اغېزمن قدم دی. چې شیان داسې خورولی شي چې بېرته به یې یو ځای کول ګران وي!

en: apply my status to all siblings
ps: زما حالت په ټولو وړکیو تطبیق کړه

en: closing
ps: بندېږي

en: define a new custom event
ps: یوه نوې رواجي پېښه تعریف کړه

en: delete a custom event
ps: رواجي پېښه ړنګه کړه

en: more...
ps: نور...

en: normal
ps: نورمال

en: opening
ps: خلاصېږي

en: paused
ps: ځنډول شوی

en: ticking
ps: ټک کېږي

en: When should this script run?
ps: دا متن باید کله وچلولی شي؟

en: what do these mean?
ps: دا څه مانا لري؟

en: Ticks (now: {1}/sec)
ps: ټکونه (اوس: }۱{\ثانیه)

en: This is the name of the player to which this script belongs; if you click here, you will get a menu of interesting options pertaining to this player and script
ps: دا د هغه غږووني نوم دی چې دا متن ورسره تړون لري؛ که دلته دې کلیک کړ. نو د په زړه پورې غوراویو یوه غورنۍ به ترلاسه کړې چې د دې غږووني او متن سره تړلي‌دي

en: This is the name of the script to which this entry pertains.
ps: دا د هغ ه متن نوم دی چې دا ننوتنه ورسره تړلې ده.

en: Number of ticks per second:
ps: په یوه ثانیه کې د ټکونو لمبر:

en: take out of window
ps: له ونډو بهر کړه

en: Press to toggle ticking state. Hold down to set tick rate.
ps: د ټکونو د حالت د نښلولو لپاره کېکاږه. د ټک د کچې د ټاکلو لپاره کښته ونیسه.

en: when this script should run
ps: دا متن باید کله وچلولی شي

en: Type some letters into the pane at right, and then press this Search button (or hit RETURN) and all tiles that match what you typed will appear in the list below.
ps: ځینې توري په ښي چوکاټ کې ولیکه. او بیا دا د لټون تڼۍ کېکاږه (یا بېرته ووهه) او هغه ټولې خښتې چې ستا د لیک سره سمی خوري به په لاندې لړ کې راښکاره شي.

en: No matches found for "
ps: د "کوم انډول پېدا نشو

en: Search
ps: پلټنه

en: This is a variable defined by you.  Please edit this into your own meaningful documentation.
ps: دا ستا لخوا تعریف شوی بدلېدونکی دی.  لطفاً دا په خپل ماناییز لاسوندنه کې ایډیټ کړئ.

en: Click here to edit the player's name.
ps: د غږووني د نوم د ایډیټ کولو لپاره دلته کلیک کړه.

en: click here to add a variable
    to this object.
ps: دې څیز ته د بدلوونکي د زیاتولو لپاره دلته کلیک کړه.

en: click here to add
    another category pane
ps: د کټګوري د بل چوکاټ زیاتولو لپاره دلته کلیک کړهne

en: click here to get a menu
    that will allow you to
    locate this object,
    tear off a tile, etc..
ps: دلته کلیک کړه چې یوه غورنۍ ترلاسه کړې چې د څیز د ځای د معلومولو. د خښتې د شلولو.‌او نورو اجازه درکوي.

en: remove this entire Viewer from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!.
ps: دا ټول کتونکی له پردې لیرې کړه اندېښنه مه کوه -- هیڅ له لاسه نه ورکوې!

en: switch to next costume
ps: بل لباس ته ورشه

en: switch to previous costume
ps: مخکینی لباس ته ورشه

en: kedama
ps: کيډاما

en: Choose a vocabulary
ps: یو ویي غوره کړه

en: A database of any sort -- slide show, rolodex, and any point in between
ps: یو د هر ډول توکبنسټ -- ښویند ښودنه. رولوډیکس. او په منځ کې یې هر ټکی

en: A button that takes the user to the next card in the stack
ps: يوه تڼۍ چې کارن بل کارت ته په دلۍ کې بيايي

en: A button that takes the user to the previous card in the stack
ps: يوه تڼۍ چې کارن په دلۍ کې مخکينۍ پاڼې ته وړي

en: A multi-card data base
ps: يو ګڼ-کارت لرونکی توکبنسټ

en: Next Card
ps: بل کارت

en: Previous Card
ps: مخکينی کارت

en: Some hints about how to use Stacks
ps: د دليو کارولو لپاره ځينې اشارې

en: Stack Help
ps: د دلۍ مرسته

en: A "stack" is a place where you can create, store, view and retrieve data "fields" from a set of "cards".  Data that you want to occur on every card (such as a name and an address in an Address Stack) are represented by objects such as "Simple Text", "Fancy Text", and "Scrolling Text" that you obtain from the Stack Tools flap.
    
    When you look at a card in a Stack, you may be seeing three different kinds of material.  Press the § button in the stack's controls to see the current designations, and use the "explain designations" to get a reminder of what the three different colors mean.
    ·  Things that are designated to be seen on every card, and have the same contents whichever card is being shown. (green)
    ·  Things that are designated to be seen on every card, with each card having its own value for them. (orange)
    ·  Things that are designated to occur only on the particular card at hand. (red)
    
    Use the "stack/cards" menu (in an object's halo menu) to change the designation of any object.  For example, if you have an object that is private to just one card, and you want to make it visible on all cards, use "place onto background".  If you further want it to hold a separate value for each separate card, use "start holding separate data for each instance".
    
    The normal sequence to define a Stack's structure is to obtain a blank Stack, then create your fields by grabbing what you want from the Stack Tools flap and dropping it where you want it in the stack.  For easiest use, give a name to each field (by editing the name in its halo) *before* you put it onto the background..  Those fields that you want to represent the basic data of the stack need to be given names, placed on the background, and then told to hold separate data.
    
    When you hit the + button in a stack's controls, a new card is created with default values in all the fields.  You can arrange for a particular default value to be used in a field -- do this either for one field at a time with "be default value on new card", or you can request that the all the values seen on a particular card serve as default by choosing "be defaults for new cards" from the stack's · menu.
    
    It is also possible to have multiple "backgrounds" in the same stack -- each different background defines a different data structure, and cards from multiple backgrounds can be freely mixed in the same stack.
    
    Besides text fields, it is also possible to have picture-valued fields -- and potentially fields with data values of any other type as well.
ps: "دلي" هغه ځای دی چیرته چې ته د ډاټا "مېدانونه" د "کارتونو" د یو سیټ څخه جوړولی. زیرمه کولی. کتلی او رالاسته کولی شې.  هغه ډاټا چې ته غواړې په هر کارت راشي (لکه د پتې په دلۍ کې یو نوم او یوه پته) د هغو څیزونو لخوا وړاندې کېږي لکه "ساده متن". "خیالي‌متن" او رغښتونکی متن چې ته یې د دلۍ د اوزارو د رپ څخه ترلاسه کوې.
    
    کله چې ته په دلۍ کې یو کارت ته ګورې. نو ته ښایي درې مختلف ډوله مواد ووینې.  د دلۍ په مهارونو کې د § په تڼۍ کلیک کړه چې اوسني مسوولیتونه ووینې. او "مسوولیتونه واضحه کړه" د دې لپاره وکاروه چې دا دریاد کړي چې درې مختلف رنګونه څه مانا لري.
    هغه شیان چې دې ته ټاکل شوي چې په هر کارت به ښکاري. او هماغه منځپانګه ولري چې هر کارت ښکاره کېږي. (شین) هغه شیان چې ټاکل شوي چې په هر کارت به ښکاري. لدې سره چې هر کارت به د هغوی لپاره خپل ارزښت لري. (نارنجي)هغه شیان چې یواځې په لاس کې په یو خاص کارت راښکاره شي. (سور)
    د یو څیز د مسوولیت د بدلولو لپاره د "دلۍ\کارتونو" غورنۍ (د یو څیز په هاله یي غورنۍ کې) وکاروه.  د بېلګې په ډول. که ته یو داسې څیز ولرې چې هغه یواځې د یو کارت شخصي‌دی. او ته غواړې چې هغه په ټولو کارتونو ښکاره کړې. نو "په شالید کې کېده" وکاروه.  که ته د هر جلا کارت لپاره د جلا ارزښت په موخه دا نور هم نیسې. نو "د هرې بیلګې لپاره جلا نېټه نیول پېل کړه" وکاروه.
    
    د یو دلي د جوړښت د تعریف نورمال ترتیب د یو خالي دلي ترلاسه کول دی. بیا خپل میدانونه د هغه څه په رانیولو جوړ کړه چې ته یې د دلي د اوزارو د رپ څخه غواړې او په دلي کې چې یې چیرته غواړې کېده.  د اسان استعمال لپاره. هر میدان ته یو نوم ورکړه (په هاله کې د نوم په ایډیټ کولو سره) "مخکې" له هغې چې ته هغه په شالید واچوې.  هغه میدانونه چې ته پرې د دلۍ بنسټیز معلومات وړاندې کول غواړې ضروري‌ده چې تا نومونه ورکړي‌وی. په شالید ایښودل شوي‌وی. او بیا یو ورته ویل شوي وي‌چې جلا ډاټا ونیسی.
    
    کله چې تاسې د دلي په مهارونو کې د + تڼۍ ووهئ. نو په ټولو میدانونو کې یو نوی کارت د افتراضي ارزښتونو سره پرانیستل کېږي.‌  ته د یو داسې خاص افتراضي‌ارزښت انتظام کولی شې چې په میدان کې وکارولی شي -- دا یا په یو وخت د یو میدان لپاره "په نوي کارت افتراضي ارزښت شه" سره وکړه. او یا ته د د دلي د غورنۍ څخه "د نویو کارتونو لپاره افتراضي شئ" په غوره کولو سره غوښتنه کولی شې چې ټول هغه ارزښتونه چې په یو خاص کارت ښکاره کېږي دې افتراضي کار وکړي.‌
    
    دا هم امکان لري چې په یوه دلۍ کې زیات شمېر "شالیدونه" ولرې -- هر جلا شالید د ډاټا یو جلا شالید تعریفوي. او د زیاتو شالیدونو څخه کارتونه په ازادۍ‌ سره په هماغې دلۍ کې ګډوډ کېدلی شي.
    
    برسېره د متن پر میدانونو. دا هم امکان لري چې د انځور-ارزښت لرونکي میدانونه واخلې - او د نورو ډولونو د ډاټا ارزښت لرونکي میدانونه هم.

en: book...
ps: کتاب...

en: clear new-page prototype
ps: د نوي-مخ اصلي بڼه پاکه کړئ

en: copy page url to clipboard
ps: د مخ يو آر ايل ټوټه دړې ته ولميسئ

en: delete this card
ps: دا کارت ړنګ کړه

en: fewer card controls
ps: لږ کارت مهارونه

en: go to card...
ps: کارت ته ورشه...

en: hide card controls
ps: کارت مهارونه پټ کړه

en: insert a card
ps: یو کارت پکې دننه کړه

en: keep in one file
ps: په يوه دوتنه کې يې وساتئ

en: next card
ps: بل کارت

en: paste book page
ps: د کتاب مخ وسريښئ

en: previous card
ps: مخکینی کارت

en: reload all from server
ps: ټول د پالنګر څخه بياوليښئ

en: save as new-page prototype
ps: د نوي-مخ اصلي بڼې په څېر يې خوندي کړئ

en: search for text
ps: د متن لپاره پلټون

en: send all pages to server
ps: ټول مخونه پالنګر ته واستوئ

en: send this page to server
ps: دا مخ پالنګر ته واستوئ

en: show card controls
ps: کارت مهارونه وښایه

en: sort pages
ps: مخونه واڼئ

en: sound effect for all backgrounds
ps: د ټولو شالیدونو لپاره د غږ اغېز

en: sound effect this background only
ps: یواځې د دې شالید د غږ اغېز

en: stop at last page
ps: پر وروستي مخ يې وتموئ

en: uncache page sorter
ps: د مخ اڼونکی د پټياد څخه ليرې کړئ

en: visual effect for all backgrounds
ps: د ټولو شالیدونکو لپاره صوري اغېز

en: visual effect this background only
ps: یواځې د دې شالید صوري‌اغېز

en: wrap after last page
ps: د وروستي مخ څخه وروسته يې ونغاړئ

en:  card(s) added
ps:  کارت(ونه) ورزیات شول

en:  card(s) and all of their data?
ps:  کارت(ونه) او د هغوی ټوله ډاټا

en: Really delete
ps: رښتیا ړنګوې؟

en: Really delete this card and all of its data?
ps: رښتیا دا کارت او ټوله ډاټا یې ړنګوې؟

en: No matches were found.
    Be sure the current card is mostly blank
    and only has text you want to match.
ps: انډول یې پېدا نشو
    باوري شه چې اوسنی کارت زیات خالي‌دی او یواځې هغه متن لري چې ته یې انډول غواړې.

en: Add a new card after this one
ps: لدې وروسته یو نوی کارت ورزیات کړه

en: Click here to get a menu of options for this stack.
ps: دلته د دې دلي د غوارویو د یوې غورنۍ‌ د ترلاسه کولو لپاره کلیک کړه.

en: Delete this card
ps: دا کارت ړنګ کړه

en: Fewer controls
    (if shift key pressed,
    deletes controls)
ps: لږ مهارونه (که د شفټ تڼۍ کېکاږل شوه. مهارونه ړنګ کړه)

en: Final card
ps: اخري کارت

en: First card
ps: لومړنی کارت

en: Next card
ps: بل کارت

en: Previous card
ps: مخکینی کارت

en: Show designations
ps: مسوولیتونه وښایه

en: no such card
ps: داسې کارت نه

en: Which card number?
ps: کوم کارت لمبر؟

en: alternateBackground
ps: متبادل شالید

en: What should we call this new background?
ps: دې نوي‌شالید ته باید مونږ څه ووایو؟

en: At this time, there IS only one kind of
    background in this stack, so that's
    what you'll get
ps: دا مهال. په دې دلي کې یواځې یو ډول شالید دی. نو دا هماغه دی چې ته به یې ترلاسه کوې

en: add a card of background...
ps: د شالید یو کارت ورزیات کړه..

en: add a card of this background
ps: د دې شالید یو کارت ورزیات کړه

en: be defaults for new cards
ps: د نویو کارتونو لپاره افتراضي شه

en: bookish items...
ps: کتابي شیان...

en: Caution -- DANGER. Change the order of the variables on the cards
ps: احتیاط -- خطر. په کارتونو د بدلیدونکو ترتیب بدل کړه

en: Create new cards from a formatted string on the clipboard
ps: په ټوټه دړه د جوړ شوي مزي څخه نوي کارتونه جوړ کړه

en: Create new cards from data in a file
ps: په یوه دوتنه کې د ډاټا څخه نوي کارتونه جوړ کړه

en: debug...
ps: کړاوتمبونه...

en: delete all cards *except* this one
ps: ټول کارتونه ړنګ کړه "استثنا" لدې یو

en: explain designations
ps: مرتبې روښانه کړه

en: find via this template
ps: د دې قالب په واسطه یې پېدا کړه

en: find...
ps: وپلټئ...

en: first card
ps: لومړنی کارت

en: insert cards from a file...
ps: له یوې دوتنې کارتونه دننه کړه...

en: insert cards from clipboard data
ps: د ټوټه دړې د ډاټا څخه کارتونه دننه کړئ

en: instance variable order...
ps: بېلګه بدلیدونکی ترتیب...

en: last card
ps: اخرنی کارت

en: Make these current field values be the defaults for their respective fields on new cards
ps: دا نوي میداني ارزښتونه جوړ کړه چې په نویو کارتونو باندې د خپلو اړوندو میدانونو لپاره افتراضي وی

en: make a new background...
ps: یو نوی شالید جوړ کړه...

en: move card one position earlier
ps: د اول کارت ځای مخکې وخوځوه

en: move card one position later
ps: د اول کارت ځای وروسته وخوځوه

en: move card to back of stack
ps: کارت د دلي شاته وخوځوه

en: move card to front of stack
ps: کارت د دلي مخې ته وخوځوه

en: Sort all the cards of the current background using some field as the sort key
ps: د جوړولو د کیلي د یو څه مېدان په کارولو سره د اوسني شالید ټول کارتونه برابر کړه

en: Stack
ps: دلۍ

en: scripts for this background
ps: د دې شالید لپاره متنونه

en: show designations
ps: مرتبې وښیه

en: sort cards by...
ps: لخوا برابروونکي کارتونه...

en:  dragNdrop
ps:  راکښل او ایښودل

en: background color for all pages...
ps: د ټولو پاڼو لپاره د شالید رنګ...

en: close
ps: بندول

en: load PPT images from slide #1
ps: د # ۱ اوښتونکي څخه انځورونه راوچت کړه

en: make all pages this size
ps: ټولې پاڼې په دې کچه جوړې کړه

en: open
ps: پرانېستل

en: Stack / Book
ps: دلي | کتاب

en: sound effect for all pages
ps: د غږ اغېز د ټولو مخونو لپاره

en: sound effect this page only
ps: د غږ اغېز يواځې د دې مخ لپاره

en: visual effect for all pages
ps: ليديز اغيز د ټولو مخونو لپاره

en: visual effect this page only
ps: ليديز اغيز يواځې د دې مخ لپاره

en: Click here to get a menu for this stack.
ps: د دې دلي لپاره د غورنۍ ترلاسه کولو لپاره دلته کلیک کړه.

en: More controls
    (if shift key pressed,
    deletes controls)
ps: نور مهارونه
    (که د شفټ کیلي کېکاږې. مهارونه ړنګوي)

en: KedamaWorld
ps: د کيډامانړۍ

en: A Kedama World with pre-made components
ps: کيډامانړۍ د ترمخه-جوړ شويو رغتوکو سره

en: Basic
ps: بنسټیز

en: Particles
ps: ذرې

en: Add a new patch variable
ps: يوه نوې اووښتونې ټوټه زياته کړئ

en: Add a new turtle
ps: يوه نوې شمشتۍ زياته کړئ

en: add a new breed of turtle
ps: د شمشتۍ يو نوی نسل زيات  کړئ

en: add a new patch variable
ps: يوه نوې اووښتونې ټوټه زياته کړئ

en: Set the number of pixels per patch (a number between 1 and 10)?
ps: د پکسلونو پر ټوټې شمېر ټاکئ (يوه شمېره د ۱ او ۱۰ ترمنځ)؟

en: patch
ps: ټوټه

en: turtle
ps: شمشتی

en: Turtle
ps: شمشتی

en: Type a number into the pane to specify the individual turtle.
ps: يوه شمېره په چوکاټ کې د يوې شمشتۍ ځانګړې کولو لپاره وليکئ.

en: Click here to run this script once; hold button down to run repeatedly
ps: دلته ټک وکړئ تر څو متن د يو ځل لپاره وځغلوئ; تڼۍ ټينګه ونيسئ تر څو په تکراري توګه يې وځغلوئ

en: Run this command once.
ps: دا قومانده يو ځل وځغلوئ.

en: apply status to all siblngs
ps: حالت په ټولو توکمو تطبیق کړئ

en: apply the current status of all of my scripts to the scripts of all my siblings
ps: زما د اوسنیو ټولو متنونو حالت زما د متنونو په ټولو توکمو تطبیق کړئ

en: bring all siblings to my location
ps: ټول توکمي زما مقام ته راوړه

en: find all sibling instances and bring them to me
ps: د توکمو ټولې بېلګې ومومه او ماته یې راوړه

en: indicate all siblings
ps: ټول توکمي ښکاره کړه

en: Make any number of sibling instances all at once
ps: د توکمو د بېلګو ټولو شمېر په یو ځل جوړ کړه

en: Makes another morph whose player is of the same class as this one.  Both siblings will share the same scripts
ps: بله بڼه جوړه کړه چې غږوونی یې د هماغه ټولګي وي چې دا دی.  دواړه توکمي به همدا یو متنونه شریکوي

en: make a sibling instance
ps: یوه د توکمي بېلګه جوړه کړه

en: make all my sibling instances look like me.
ps: زما ټول د توکمو بیلګې داسې جوړې کړه چې زما په څیر ښکاري.

en: make all siblings look like me
ps: ټول توکمي داسې جوړ کړه چې زما په څیر وښکاري

en: make multiple siblings...
ps: ګڼ شمېر توکمي جوړ کړه...

en: momentarily show, by flashing , all of my visible siblings.
ps: زما ټول ښکارېدوکي توکمي په پړقولو سره وخت په وخت ښکاره کړه.

en: siblings...
ps: توکمي...

en: Background field, individual values
ps: شالید مېدان. د شخص ارزښتونه

en: Background field, shared value
ps: شالید مېدان. شریک شوی ارزښت

en: be a card in an existing stack...
ps: په یو موجود تولي‌کې یوه پته شه...

en: be default value on new card
ps: په نوې پته کې افتراضي ارزښت شه

en: become a stack of cards
ps: د پتو تولي جوړ شه

en: make an instance for my data
ps: زما د ډاټا لپاره یوه بیلګه جوړه کړه

en: put onto Background
ps: په شالید یې واچوه

en: remove from Background
ps: د شالید نه یې لیرې کړه

en: stacks and cards...
ps: تولي‌او پتې...

en: start holding separate data for each instance
ps: د هرې بیلګې لپاره جلا ډاټا نیول پیل کړه

en: start using for reference thumbnail
ps: د بټه-نوکي لپاره حواله  استعمالول پیل کړه

en: stop holding separate data for each instance
ps: د هرې بیلګې لپاره جلا ډاټا نیول بند کړه

en: stop using for reference thumbnail
ps: د بټه-نوکي حواله استعمالول بند کړه

en: no path obtained
ps: یونلور ترلاسه نه شو

en: Please click on a Stack
ps: لطفاً په يوه  سټک باندې ټک وکړئ

en: Caution -- every card of this background
    formerly had its own value for this
    item.  If you put it on the foreground,
    the values  of this item on all other
    cards will be lost
ps: .حتیاط -- د دې شالید هره پته د دې شي‌لپاره په رسمي‌ډول خپل ارزښت لري  که ته دا په مخلید کې واچوې. نو په نورو پټو د دې شي ارزښت به ورک شي.

en: A searchable source of new objects.
ps: د نویو څیزونو لټون کوونکې سرچینه.

en: A tool that lets you see and manage all the sounds in the sound library
ps: یوه وسیله چې په غږتون کې د ټولو غږونو د لیدلو او منظمولو اجازه درکوي

en: A window set up for simple scripting.
ps: یوه ونډو چې د ساده متن جوړونې لپاره جوړه شوې ده.

en: Allows you to view all the scripts in the project in a traditional programmers' "browser" format
ps: اجازه درکوي چې په پروژو کې ټول متنونه د روایتي پروګرامر د "لټونګر" په بڼه کې وګورئ

en: abandon unsituated players
ps: بې ځایه شوي غږووني پرېږدئ

en: attempt misc repairs
ps: د متفرق ترمیمونو کوښښ وکړئ

en: authoring tools...
ps: تصنیفوونکي توکي...

en: browser for scripts
ps: د متنونو لپاره لټونګر

en: Displays a summary of all the pre-defined commands and properties in the pre-defined EToy vocabulary.
ps: د مخکې تعریف شوې لوبتوکو د لغت د ټولو مخکې تعریف شویو قوماندو او خاصیتونو لنډیز ښیي.

en: Empty out all the morphs that have accumulated in the trash can.
ps: هغه ټولې بڼې لیرې کړه چې د کثافاتو په ډبي کې جمع شوي دي.

en: Ensure that all script editors are referring to the first (alphabetically by external name) Player of their type
ps: باوري کړه چې ټول متن سموونکي د خپل ډول اولني (په داخلي نوم الفبا) غږووني ته اشاره کوي

en: empty trash can
ps: د کثافاتو ډبی خالي کړه

en: etoy vocabulary summary
ps: د لوبتوکو د لغت لنډیز

en: If any items on the world desktop are currently hidden, make them visible.
ps: که په نړیوال ډېسکټاپ باندې اوس کوم شیان پټ وي. هغه ښکارېدونکي کړه.

en: If any items on the world desktop are currently locked, unlock them.
ps: که په نړیوال ډېسکټاپ‌باندې اوس کوم شیان کولپ وي. هغه بې کولپه کړه.

en: Lets you view the status of all the scripts belonging to all the scripted objects of the project.
ps: د هغو ټولو متنونو د حالت لیدو ته دې پرېږدي چې د پروژې د ټولو متن شویو شیانو سره تړون لري.

en: new scripting area
ps: د متن جوړونې نوې سیمه

en: objects (o)
ps: څیزونه (ږ)

en: Produces a summary of scripted objects in the project, and all of their scripts.
ps: په پروژه او ټولو متنونو کې د متن شویو څیزونو لنډیز معرفي کوي.

en: Remove all the Viewers from this project.
ps: د دې پروژې نه ټول کتونکي لیرې کړئ.

en: refer to masters
ps: استاذانو ته وسپارئ

en: remove all viewers
ps: ټول کتونکي لیرې کړئ

en: sound library
ps: غږتون

en: status of scripts
ps: د متنونو حالت

en: summary of scripts
ps: د متنونو لنډیز

en: Take measures that may help fix up some things about a faulty or problematical project.
ps: داسې اقدامات وکړه چې د یوې خرابې یا ستونزمنې پروژې په سمولو کې مرسته وکړي.

en: The place where all your trashed morphs go.
ps: هغه ځای چې ستا ټولې چټل شوې بڼې ورته ځي.

en: unhide hidden objects
ps: پټ څیزونه ښکاره کړه

en: unlock locked objects
ps: کولپ شوي څیزونه ناکولپ کړه

en: view trash contents
ps: د چټل مواد وګورئ

en: classic tiles
ps: کلاسیک خښتې

en: {1} [or more] repair(s) made
ps: }۱{ [یا زیات] مرمتونه وشول

en: auto-phrase-expansion
ps: اتومات-فقره-پراختیا

en: automatic viewing
ps: اتوماتیکه کتنه

en: batch pen trails
ps: قلم کرښې راټولې کړه

en: This view is ALREADY
    behaving like a holder, which
    is to say, it is set to indicate the
    cursor and to have auto-line-layout.
ps: دا کتنه لا د مخه د نیوونکي‌په ډول چلند کوي. کوم چې ویل پکار دي.‌چې دا د ځري د ښودلو او اتومات-کرښه-ترتیب لرلو لپاره ټاکل شوې ده.

en: behave like a holder
ps: د نیوونکي په ډول چلند

en: There is presently no
    background painting
    to delete.
ps: دا مهال ړنګولو لپاره د رسامۍ کوم شالید نشته.

en: fence enabled
ps: دېوال فعال شو

en: Supplies
ps: اکمالات

en: Allow this area to be separately governed by its own controls.
ps: دې مقام ته اجازه ورکړه چې د خپلو مهارونو په جلا واک کې وي.

en: Bring back all objects whose current coordinates keep them from being visible, so that at least a portion of each of my interior objects can be seen.
ps: هغه ټول څیزونه بېرته راوړه چې اوسني کواردیناتونه یې له ښکاره کېدو ساتي. څو زما د هر دننه څیز یوه برخه ولیدل شي.

en: Design your own graph paper and use it as the background texture here.
ps: د کښنې خپله پاڼه جوړه کړه او دلته يې د شالید د متن په توګه وکاروه.

en: delete background painting
ps: د شالید رسامي ړنګه کړه

en: delete the graphic that forms the background for this me.
ps: هغه کښنیز ړنګ کړه چې د دې لپاره شالید جوړوي.

en: governs whether, when an object is touched inside me, a viewer should automatically be launched for it
ps: دا کوي چې کله یو څیز ما سره دننه لمس وکړي. نو یو کتونکی باید په اتوماتیک ډول د هغې لپاره فعال شي

en: if currently showing thumbnails governs the standard height for them
ps: که اوس مهال ښکارېدونکي نوک خاپونه د هغوی په معتیاري وزن واک لري

en: Make viewers for all players which have user-written scripts in this playfield.
ps: د هغو ټولو کتونکو لپاره غږووني جوړ کړه چې په دې لوب ځاې کې کارن-لیکلي متنونه لري.

en: make detachable
ps: بې وصلېدونکی جوړ کړه

en: make graph paper...
ps: د کښنې پاڼه جوړه کړه...

en: playfield options
ps: د لوب ځای غوراوي

en: Rearranges my contents in random order
ps: په سرسري ترتیب کې زما منځپانګه بیا تنظیموي

en: Remove the viewers for all players in this playfield. This will save space before you publish this project
ps: په دې لوب ځای کې د ټولو غږوونکو کتونکي لیرې کړه. دا به مخکې لدې چې ته دا پروژه خپره کړې ځای وساتي

en: remove viewers of all players
ps: د ټولو غږوونو کتونکي لیرې کړه

en: round up strays
ps: په تیت او پرک وګرځه

en: Set the spacing to be used when gridding is on
ps: وټاکه چې واټن هغه وخت وکارول شي چې انګیټۍ بله وي

en: set grid spacing...
ps: د انګیټۍ واټن وټاکه...

en: set thumbnail height...
ps: د نوک خاپ وزن وټاکه...

en: show viewers of all players
ps: د ټولو غږوونو کتونکي وښیه

en: shuffle contents
ps: منځپانګه مخکې وروسته کړه

en: use a pale yellow-and-blue background texture here.
ps: دلته یو پیکه ژیړ-او-ابي شالید متن وکاروه.

en: use standard texture
ps: معیاري متن وکاروه

en: whether auto-line-layout, resize-to-fit, and indicate-cursor should be set to true; useful for animation control, etc
ps: ایا اتومات-کرښه-ترتیب. بیا کچول- د- جوړېدو لپاره. او ځری-ښودل باید د ریښتیا په ډول وټاکل شي؛ د سېلن وغېره د کنترول لپاره ګټور

en: whether dragging an object from the interior should produce a COPY of the object
ps: ایا یو څیز د دننه نه راکښل باید د څیز یو نقل هم جوړ کړي

en: whether gridding should be used in my interior
ps: یا لګول زما په داخل کې وکارول شي

en: whether I should automatically strive exactly to fit my contents
ps: ایا زه باید په اتوماتیک ډول د خپلې منځپانګې سره د دقیق جوړېدو لپاره هڅه وکړم

en: whether large objects should be represented by thumbnail miniatures of themselves
ps: ایا غټ څیزونه باید د وړو نوک خاپونو لخوا په خپله وړاندې کړای شي

en: whether moving objects should stop at the edge of their container
ps: ایا ګرځېدونکي څیزونه باید د خپل مشمول په څنډه ودرېږي

en: whether objects should put up halos when the mouse is over them
ps: ایا څیزونه باید هالې ښکاره کړي کله چې موږک پرې راوړل شي

en: whether submorphs should automatically be laid out in lines
ps: ایا ضمني بڼې باید په اتوماتیک ډول په کرښو کې کېښودل شي

en: whether the cartesian origin of the playfield should be at its lower-left corner or at the center of the playfield
ps: ایا د لوب ځای کارتیسن اصل باید د دې په کښته کیڼه څنډه کې وي او یا د لوب ځای په منځ کې

en: whether the grid should be shown when gridding is on
ps: ایا انګیټۍ چې کله بله وي نو بلېده دې وښودل شي

en: whether the "current" submorph should be indicated with a dark black border
ps: ایا "اوسنۍ" ضمني بڼه باید د یوې تکې تورې پولې سره وښودل شي

en: whether tile phrases, dropped on me, should automatically sprout Scriptors around them
ps: ایا هغه خښتې فقرې چې په ما ایښودل شوي باید په اتوماتیک ډول خپل شاوخوا متن جوړوونکي رازرغون کړي

en: A tool that lets you find out about all the players used in this project
ps: یوه وسیله چې درته د هغو ټولو غږوونو د موندلو اجازه درکوي چې په دې پروژه کې کارول شوي

en: gallery of players
ps: د غږوونو تاخچه

en: viewing options for "{1}"
ps: د "}۱{ " لپاره غوراوي کتل

en: EToy Vocabulary
ps: د بلوبتکو ویي

en: New height for thumbnails?
ps: د نوک خاپ لپاره نوی وزن؟

en: Please be reasonable!
ps: لطفاً معقول واوسه!

en: setting the thumbnail height is only
    applicable when you are currently
    showing thumbnails.
ps: د نوک خاپ وزن یواځې هغه وخت تېبیقېدای شي کله چې ته اوسني نوک خاپونه ښيې.

en: view by icon
ps: په نښه یې وښیه

en: view by name
ps: په نوم یې وښیه

en: view by size
ps: په کچه یې وښیه

en: view with line layout
ps: د کرښې د اډاڼې سره یې وښیه

en: add
ps: زیاتول

en: divide
ps: ویش

en: divide & truncate
ps: ویشل او تراشل

en: larger value
ps: ستر ارزښت

en: multiply
ps: پراخول

en: remainder when divided by
ps: له ویش وروسته پاتې

en: smaller value
ps: کوچنی ارزښت

en: subtract
ps: تفریقول

en: Resume running all paused scripts
ps: د ټولو ځنډول شویو متنونو چلول فعال کړئ

en: Sorry, no help available here
ps: وبښئ. دلته هیڅ مرسته نشي ترلاسه کیدای

en: divisible by
ps: ویشل کیدونکي

en: equal
ps: برابر

en: greater than
ps: تر هغې ستر

en: greater than or equal
ps: تر هغې ستر یا برابر

en: less than
ps: تر هغې کم

en: less than or equal
ps: تر هغې کم یا برابر

en: not equal
ps: نابرابر

en: mouseEnter
ps: موږک داخل

en: mouseEnterDragging
ps: موږک داخل راښکل

en: mouseLeave
ps: موږک پریښودل

en: mouseLeaveDragging
ps: موږک پریښودل راښکل

en:  or
ps:  یا

en: More events:
ps: نورې پېښې:

en: ready to run all the time
ps: هر وخت چلېدو ته چمتو

en: run all the time
ps: هر وخت چلیده

en: run when called
ps: د غوښتنې په وخت چلیده

en: run when mouse goes down on me
ps: هغه وخت چلیدل چې موږک راباندې راشي

en: User custom events:
ps: د کارن روایتي پېښې:

en: when I am being closed
ps: کله چې زه بندول کېږم

en: when I am being opened
ps: کله چې زه پرانیستل کېږم

en: when mouse comes back up
ps: کله چې موږک بیرته پورته راځي

en: when mouse enters my bounds, button down
ps: کله چې موږک زما حدونو ته داخلېږي. تڼۍ کښته

en: when mouse enters my bounds, button up
ps: کله چې موږک زما حدونو ته داخلېږي. تڼۍ پورته

en: when mouse exits my bounds, button down
ps: کله چې موږک زما له حدونو ووځي. تڼۍ کښته

en: when mouse exits my bounds, button up
ps: کله چې موږک زما له حدونو ووځي. تڼۍ پورته

en: while mouse still down
ps: کله چې موږک لا هم کښته وي

en: Run every paused script exactly once.  Keep the mouse button down over "Step" and everything will keep running until you release it
ps: هر درول شوی متن بس یو ځل وچلوه.  د موږک تڼۍ پر "ګام" کښته ونیسه او هر څه به تر هغه وخته چلېږي چې ته یې پرېږدې

en: Pause all ticking scripts.
ps: ټول ټک لرونکي متنونه ودروه.

en: add a vertex at beginning
ps: يوه څوکه په پېل کې زياته کړئ

en: add a vertex at end
ps: يوه څوکه په پای کې زياته کړئ

en: align after
ps: صف-بندي‌وروسته

en: clear all pen trails
ps: ټولې قلم کرښې پاکې کړه

en: clear pen trails
ps: قلم کرښې واضحې کړه

en: color  sees
ps: رنګ ویني

en: dial to
ps: ته شمېره دایره کړه

en: distance to
ps: واټن ته

en: do
ps: کول

en: forward by
ps: مخته

en: include at beginning
ps: په پېل کې شامل کړه

en: include at end
ps: په پای کې شامل کړه

en: insert a vertex at cursor
ps: ځري ته يوه څوکه ورننباسئ

en: is over color
ps: رنګ ختم دی

en: line is curved
ps: ليکه کږه ده

en: line is opened
ps: ليکه پرانيستل شوې

en: listening
ps: اورېدل

en: look like
ps: ښکاري لکه

en: make sound
ps: غږ جوړ کړئ

en: no arrowheads on pens
ps: په قلمونو د غشو سرونه نه

en: play
ps: غږول

en: play frequency of
ps: د فریکویسي وغږوه

en: remove all vertices but cursor
ps: ټولې څوکې پرته له ځري لرې کړئ

en: remove the vertex at cursor
ps: څوکه پر ځري لرې کړئ

en: send to all
ps: ټولو ته ولېږه

en: start painting in
ps: رنګول پېل کړه

en: start recording
ps: ثبتول پېل کړه

en: stop
ps: درول

en: turn by
ps: تاو شو له خوا

en: detailed watcher
ps: تفصیلي کتونکی

en: simple watcher
ps: ساده کتونکی

en: readout string
ps: د سلسلې په لوړ غږ لوستل

en: decimal places...
ps: اعشاري ځایونه...

en: Lets you choose how many decimal places should be shown in readouts for this variable
ps: درته اجازه درکوي چې څومره اعشاري ځایونه باید دې بدلېدونکي‌ته په لوست کې وښودل شي

en: abc
ps: اب ت
